Rutten: nadruk op scheppen van werk Dollar moest ook in 1987 weer flink inleveren Braks pakt vissers hard aan Topambtenaar schetst somber perspectief Rotterdam verwerkte iets minder goederen Reddingsoperatie haalt Union uit rode cijfers Omzet beurs fors omhoog AUTO LEASEN DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De vooruitzichten voor 1988 zijn door de ineenstorting van de effec tenbeurs en de voortdurend dalende dollarkoers aanmerkelijk ongunstiger dan op Prins- jesdag. De economische groei zal trager verlopen waardoor het verwezenlijken van de in gehele jaar daalde met 8,5 procent het regeerakkoord gestelde doelstellingen een extra zware opgave wordt. ROTTERDAM (GPD/ANP) De haven van Rotterdam heeft in 1987 ruim 250,3 miljoen ton goederen verwerkt. Dat is een daling van ruim 2,8 procent ten opzichte van vorig jaar, toen het eindcijfer 257,6 miljoen ton was. Dit resultaat komt vrijwel overeen met de voorspel ling die het gemeentelijk havenbe drijf begin dit jaar deed. Per kwartaal bekeken was vol gens de Rotterdamse havenwet houder R. den Dunnen vooral het eerste kwartaal slecht. Vooral de aanvoer van ruwe olie en ertsen bleef toen sterk achter, maar ook in de andere sectoren vielen de resul taten tegen. In de stukgoed- en containersector speelde de ar beidsonrust hierbij een rol, aldus de wethouder. De aanvoer van ertsen over het Het kabinet staat andermaal een grote krachtproef. Het deren van het financieringstekort en het stabiliseren van de collectie- ve-lastendruk (belastingen en soci ale premies) zijn toch nog een haal bare kaart voor 1990. Met het scheppen van werk en de bestrij ding van de werkloosheid staat of valt alles. De secretaris-É ministerie van economische zaken, prof. dr. F.W. Rutten, schrijft dit in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het economenblad Economisch Statistische Berichten. Hij merkt erin op dat het Nederlandse be drijfsleven zijn internationale con currentiepositie in de afgelopen vier jaar aanmerkelijk heeft ver sterkt. De overheid kan volgens Rutten de economische groei sti muleren door zowel de belastingta rieven als de overheidsuitgaven de komende jaren te verlagen. De economische groei zal in 1988 aanmerkelijk trager verlopen dan verwacht, zo stelt de hoogste amb tenaar van het departement van economische zaken vast. De export zal afnemen nu de Nederlandse concurrentiepositie in de wereld is verslechterd door de lage koers van de dollar. De bedrijfsinveste ringen zullen niet verder stijgen en 'de toch al magere', geraamde pro- duktiegroei van ruim 1 procent zal niet wordt gehaald. Rutten spreekt nochtans van "een beperkte tegen valler"; hij noemt in dat verband het gunstige effect van de lage dol lar op de inflatie en de koopkracht. Terugkijkend naar 1987 consta teert Rutten dat er nauwelijks eni ge rek zat in de bedrijfsinvesterin gen in vergelijking met de explo sieve groei in de jaren 1985 en 1986. Toch was de omvang van de inves teringen nog goed voor een bevre digende groei van de produktieca- paciteit met 3 procent. De export (exclusief het gas) nam met 5 pro cent toe, terwijl de particuliere consumptie steeg met 2 tot 3 pro cent. Het werkloosheidscijfer ging in de tweede helft van 1987 niet ver der omlaag. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft zijn concurrentiepositie in Europa in de afgelopen vier jaar aanmerkelijk verbeterd. Zo lagen de loonkosten het afgelopen jaar (1987) 20 tot 30 procent gunstiger ten opzichte van onze Europese buren dan in de periode 1975-1980. Ook de groei in de Nederlandse ex port lag tussen 1984 en 1987 gemid deld 1 tot 1,5 procent boven dat van onder meer België, Zweden en Oostenrijk. De Nederlandse uitvoer bleef in de periode 1981-1983 jaarlijks 2 procent achterbleef bij deze lan den. Ronduit opmerkelijk is het verschil in groei van de uitvoer ten opzichte van West-Duitsland: 4 procent. De bedrijfsinvesteringen zijn tussen 1984 en 1987 over de ge hele lijn met 45 procent gestegen en in de industrie zelfs met 80 pro cent. De groeicijfers in Duitsland en Frankrijk, respectievelijk 18 en 6 procent, steken hier schril bij af. Toch worden de internationaal georiënteerde bedrijven in Neder land in 1988 opnieuw zwaar op de proef gesteld. Door de internatio nale perikelen van de afgelopen maanden zullen zij genoegen moe ten nemen met een kleinere winst om hun concurrentiepositie te kunnen behouden. Vooral de 'bok- kesprongen' van de dollar, die van 2,50 gulden in 1986 inmiddels is ge kelderd naar 1,80 gulden, baart Rutten grote zorgen. De Groep van Zeven (de zeven grootste industrielanden) moet in de ogen van Rutten stoppen met de discussie over wie de schuld treft, maar snel een nieuw evenwicht voor de dollar vinden. Er moet wor den voorkomen dat de Amerikaan se valuta zo diep wegzakt, dat de structurele concurrentie-verhou- dingen langdurig worden ver stoord. Ook de sanering van een aantal subsidie-regelingen zal een 'extra inspanning' van het bedrijfs leven vragen. Nederland kan niet achterblij ven bij andere Europese landen met de invoering van een vereen voudigd belastingstelsel, zoals door de commissie-Oort is voorbe reid. Door de vereenvoudiging te combineren met een algemene ver laging van de belastingtarieven kan tevens de koopkracht worden vergroot. De grootste krachtproef voor dit kabinet is zonder meer de verla ging van de werkloosheid tot 500.000 in 1990. Door diverse tegen vallers zoals de lage dollar, de inge zakte wereldhandel en een onver wachte groei van het arbeidsaan bod zal dit ambitieuze cijfer voorlo pig niet worden gehaald, zo ver wacht Rutten. Het geeft volgens hem geen pas om de werkgelegen heid te stimuleren door extra over heidsinvesteringen. Dat zou ten koste gaan van een ander rege- ringsdoel, het verlagen van het fi nancieringstekort. tot bijna 32,6 miljoen ton, melijk ijzererts bestemd voor de Bondsrepubliek Duitsland. De da ling is een gevolg van de proble- de Europese staalin dustrie eind 1986 terecht is geko men. Die problemen zijn nog niet opgelost, maar voor 1988 wordt desondanks geen verslechtering verwacht. In het stukgoed is een aanzienlij ke groei te bespeuren in het zoge heten roll on/roll off vervoer. De uitbreiding van de transportcapa citeit naar Engeland heeft hier vol gens Den Dunnen zijn vruchten af geworpen: een stijging van de af voer met 23,6 procent naar 3,7 mil joen en een stijging van de aanvoer (vooral een gevolg van de toegeno men Britse export) met bijna 9 pro cent tot ruim 2,6 miljoen ton. Opvallend is dat de langdurige stakingen en arbeidsonrust in de afbrokkelende stukgoedsector in de eerste maanden van dit jaar het eindcijfer niet extra nadelig heb ben beinvloed. De aan- en afvoer van het stukgoed liep het afgelo pen jaar weliswaar terug, met resp. ruim 4 en 6 procent, maar ook dit cijfer komt overeen met eerder uit gesproken verwachtingen. Wethouder Den Dunnen waar schuwde ervoor om de getallen te gebruiken als belangrijke maatstaf om succes aan af te meten. "Als je naar de tonnen kijkt, zijn en blijven we verreweg de grootste haven ter wereld. We zullen dat ook in de vol gende jaren ongetwijfeld blijven, maar als we het hebben over 'suc ces' is daar anno 1988 meer voor no dig", aldus Den Dunnen. Volgens hem zal Rotterdam de komende jaren steeds meer van be lang worden als spoorweghaven. "Natuurlijk is het vervoer naar het achterland via het water - van ouds her onze grote kracht- van blijvend groot gewicht, maar de wereld ver andert. Het achterland van de ha ven wordt groter, er komen nieuwe industriecentra in Europa die niet direct via het water kunnen wor den bereikt. Landen als Oostenrijk en Zwitserland, het zuiden van Duitsland, het zijn voor ons inte ressante gebieden die voor hun doorvoer een spoorweg-scenario hebben. Dus", zo zei de havenwet houder, "moet Rotterdam zijn po sitie als spoorweghaven verster ken, door gezamenlijk inkoop van treintransport, door een systeem van snelle, ongestoorde treinver bindingen met economische zwaarteputen in het achterland". Keramiek Minister De Korte van economi sche zaken heeft voor 1988 en 1989 acht miljoen gulden toegezegd voor het nationaal onderzoekspro gramma keramische supergelei ding. Hij geeft dat geld in het kader van het programma materiaaltech nologie, een van de vier prgram- ma's voor bedrijfsgerichte techno logiestimulering. Murdoch De Australische regering heeft gisteren de voorgenomen overna me van het persbureau AAP door de mediamagnaat Rupert Murdoch geblokkeerd. Volgens de regering zou de onafhankelijkheid van het binnenlandse persbureau door de overname in gevaar kunnen ko men. De in Australië geboren Mur doch heeft al 60 procent van de Au stralische mediamarkt in handen. VS economie De 'index of leading indicators', die algemeen wordt beschouwd als een barometer voor de Amerikaan se economie, is in november met 1,7 proqent gedaald, zo heeft het Amerikaanse ministerie van han del gisteren bekendgemaakt. De daling, vooral veroorzaakt door het inzakken van de aandelenkoersen, was wat groter dan de 1,5 procent waarop de meeste economen had den gerekend. Ontslag Burgemeester en wethouders van Tilburg hadden vorig jaar di recteur J. Holthaus van het Neder lands Textielmuseum niet uit zijn functie mogen ontheffen en hem begin dit jaar niet mogen ontslaan. Tot die uitspraak is het ambtena rengerecht in Den Bosch gekomen in een procedure die Holthaus te gen de gemeente Tilburg had aan gespannen. Dubbelfunctie De Raad van Discipline van de Nederlandse Orde van Advocaten heeft beslist dat curatoren in faillis sementen niet tegelijk mogen op treden als advocaat schuldeiser. De raad heeft dat be slist AMSTERDAM (ANP) - De red dingsoperatie van de fietsenfa- briek Union is voltooid. Grootaan deelhouder (met 90 procent) com missionairshuis Gestion heeft een aantal financiële regelingen getrof fen, zo bleek gisteren, die Union uit de rode cijfers halen. Volgens commissaris mr. G. van den Brink van Gestion en sinds gis teren ook van Union, heeft het commissionairshuis, voor het sym bolische bedrag van een gulden vorderingen gekocht van de Ne derlandse Middenstandbank en de Nationale Investeringsbank ter waarde van 9,7 miljoen gulden. De ze vorderingen zijn omgezet in 60.000 aandelen, waarmee het ei gen vermogen, dat per eind 1986 10,2 miljoen gulden negatief was, op nul kwam. Bovendien worden 550.000 nieuwe aandelen uitgege ven. Dit totale aandelenpakket wil Gestion verkopen aan vijftien tot twintig klanten van de commissio nair. Gestion heeft voorts 600.000 gul den betaald aan de Utrechtse in vesteringsmaatschappij Wolters Schaberg voor een vordering van DEN HAAG (GPD) - De Neder landse visser wordt het komend jaar nauwlettend in de gaten ge houden. Extra regels, extra man kracht en verscherpte controle moeten voorkomen dat er meer vis wordt gevangen, dan is toegestaan. De Algemene Inspectie Dienst (AID) zal elke visser bij het lossen van zijn lading controleren. Hier voor zijn vijftien havens aangewe zen waar op vaste tijden kan wor den gelost. Het afgelopen jaar hebben de Nederlandse vissers veel te veel vis gevangen. Daarom heeft minister Braks (landbouw en Visserij) be sloten de controle op de vangsten in 1988 aanzienlijk te verscherpen. De ruim 600 Nederlandse vissers zijn hiervan gisteren schriftelijk op de hoogte'gebracht. oorspronkelijk 3 miljoen, die Wol ters Schaberg op zijn beurt had overgenomen van het ministerie van economische zaken. Een be lang van 27 procent in de Franse van het net glippen heeft de AID ben opgevist, mogen meer vis van gen. Volgens een woordvoerder van het ministerie is dit niet meer dan een 'tegemoetkoming' en geen volledige schadeloosstelling. Som mige vissers zullen in 1988 niet meer hoeven uit te varen, aange zien zij hun quotum reeds in 1987 hebben opgevist. Met toestem ming van de minister kunnen zij met andere vissers afspreken een deel van hun vangst over te nemen. Braks kan bovendien de vangst van een bepaalde vissoort sluiten voordat het quotum is volgevist. Deze maatregel is genomen om te kunnen voorkomen dat vissers die op meer dan één soort tegelijk va ren, meer ophalen dan is toege staan. Dat kan het geval zijn bij kot ters die gecombineerd op tong en schol vissen of op wijting en kabel jauw. Is bijvoorbeeld het kabeljau wquotum vol, dan kan de minister nu ook de vangst van wijting ver bieden. Op uitdrukkelijk verzoek van de Tweede Kamer en het bedrijfschap voor de visserij heeft Braks voorlo pig besloten de zeedagenregeling te handhaven op het niveau van 1987. De regeling is bedoeld om de visvangst over het jaar uit te sme ren, waardoor de consument ook in november verzekerd is van een verse kabeljauw. Mocht op 26 juni blijken dat het meerendeel van de vissers zich daar opnieuw niet aan houdt, dan trekt de minister de regeling in. „Het is in het belang van de vissers zelf dat zij zich aan de regeling hou den. Steeds meer fabrikanten slui ten contracten met het buitenland om het gehele jaar door verzekerd te zijn van vis", aldus de woord voerder. fietsenfabriek Motobecane is voor 288.000 gulden van Wolter Scha berg overgenomen. Union leed vorig jaar een verlies van 2,6 miljoen gulden na een ver lies a kom. nul. Volgend jaar verwacht het be drijf winst te maken, nu het na de financiële operatie is verlost van buitensporig hoge rentelasten. Union heeft een reeks reorganisa ties achter de rug, waardoor de per soneelssterkte tussen 1981 en nu is gezakt van ruim 400 tot ongeveer 200. OVERNEMING - Het Westduitse concern Robert Bosch zal de tele- communicatie-divisie van het Franse bedrijf Jeumont-Schneider overnemen. Bosch neemt in eerste instantie een belang van 35 pro cent. Dat zal in de loop van volgend jaar worden vergroot tot tachtig procent. contract afgesloten met de Ne derlandse Veiligheids Dienst. Hier door krijgt de AID de beschikking over 250 extra controleurs. Die tel len het aantal kisten met vis en con- voegdheid hebben - zij vallen i der verantwoordelijkheid van de AID en zijn geen ambtenaar - zijn de vissers verplicht hen aan boord te laten. Braks heeft overigens zijn EG- collega's verzocht hem te informe ren over Nederlandse schepen die zich in buitenlandse havens van hun lading ontdoen. Hierdoor wordt ontduiking van het quotum, de toegestane vangsthoeveelheid, vermeden. De voor 1988 toegewezen hoe veelheden tong en schol zullen overigens nog worden gekort met AMSTERDAM (ANP) - De omzet van de Amsterdamdse effecten beurs is in 1987 met 30 procent ge stegen tot 335 miljard gulden. De algemene aandelenindex (ANP/CBS) moest 25 procent terug naar 208,7. Het rendement op staat sleningen ging omlaag van 6,41 naar 6,15, terwijl de CBS obligatie index een stijging te zien gaf van 114,3 tot 116,2. Dit blijkt uit een op gave van de beurs. Op de officiële markt ging in aan delen 159,2 miljard gulden om te gen 148,5 miljard in 1986. De bui tenlandse aandelen namen hiervan 956 miljoen (1199 miljoen) voor hun rekening. De omzet op de pa- rallelmarkt moest scherp terug van 5,2 tot 2 miljard gulden. De obliga- tiemarkt kende een topomzet van 173,6 miljard tegen 104 miljard vo rig jaar. De vooral in het tweede halfjaar opgetreden koersdaling had gevol gen voor de uitgifte van nieuwe aandelen. In 1987 gaven Neder landse ondernemingen voor 11,8 miljard gulden (15,1 miljard vorig jaar) aan nieuwe aandelen uit, 2,1 miljard (2,6 miljard) openbare emissies. De grootste kwamen voor rekening Philips (1008 miljoen), ABN (720 miljoen) en Nationale Investe- rings Bank (172 miljoen). ADVERTENTIE dan laat u het investeren, het onderhoud en risico van de zakenauto aan experts over. hebben de twee onder- <Je overschrijding uit 1987. Vissers nemingen gisteren meegedeeld. die in 1987 hun quotum niet heb- PARIJS (AP) - De sterke daling van de dollar betekent een ramp voor Airbus Industries, het Europese consortium dat de Airbus verkeersvlieg tuigen bouwt. Dat heeft de Franse minister van handel Michel Noir giste ren gezegd. In een interview met het dagblad France Soir zei de minister dat Airbus door de daling van de dollarkoers gedwongen wordt toestellen met verlies te verkopen. De daling van de dollar in het afgelopen jaar leidde al tot het wegvallen van de winst op de vliegtuigen. Nu wordt echter ook verlies gemaakt, om dat de dollar niet minder dan 25 procent in waarde is gedaald. De vlieg tuigen worden in dollars betaald. (foto ad AMSTERDAM (ANP/Rtr) - De Amerikaanse dollar is in 1987 voor het derde achtereenvolgende jaar flink in waarde achteruit gegaan. Aan het begin van het jaar lag de koers rond de 2,18 gulden. In de de daarop volgende weken ging de koers omlaag naar 2,06 gulden, waarna de grootste industrielan den op 22 februari in hun 'Louvre- akkoord' besloten te koers te stabi liseren. Ongeveer acht maanden lang was de koers vervolgens opmerke- een bank- lijk stabiel tussen de 2,00 en de 2,10 gulden. Na de beurskrach van 10 klacht van de Stichting oktober zakte de dollarkoers op- Onderzoeks Bedrijfs Informatie nieuw en wel naar minder dan 1,80 (Sobi) van Pieter Lakeman tegen mr. J.M.F. Dingemans, curator van het failliete Hurks Bouwbedrijf in over 1987 op ruim zeventien cent Amsterdam. China Ondanks een respectabele nomische groei in dit afgelopen jaar vertoont de Chinese economie gedurende de laatste weken van het jaar werden herhaaldelijk nieu we na-oorlogse laagterecords ge boekt. Het gaat om een forse koersda ling, maar in 1986 ging de dollar aan de heimelijke wens van Was hington dat de koers nog wel ver der omlaag gaat. De koersdaling werd ingeluid in september 1985, toen vijf grote in dustrielanden (G-5) besloten om de dollar via gezamenlijke actie goed koper te maken. De hoge dollar koers van toen (ongeveer 3,25 gul den) werd beschouwd als hoofd oorzaak van grote tekorten op de handelsbalans en de begroting van de Verenigde Staten en die tekor ten werden weer gezien als oorzaak van de onevenwichtige groei van de wereldeconomie. Overigens kwam eerder in 1985 de dollar op een hoogtepunt terecht van 3,93 gulden. Aarzelen Het is dan wel gelukt c tegen 156,2 miljard dollar i (G-7) vermocht de dollar niet om- Renteverlagingen in Europa, be- hoog te halen. In de valutahandel aantal zwakke plekken die di- nog veei sterker omlaag, want recte aandacht vragen. Er werd ne- het begin van dat jaar kostte een gen procent meer geproduceerd, doUar nóg 2,75 gulden. De daling de industriële produktie steeg zelfs van djt jaar trok echter meer de met 14,5 procent, aldus opgaven - - - van het Chinese staatsbureau voor de statistiek. De produktie voldoet echter niet aan de vraag. En met na me in de primaire sector, de land bouw, wordt onvoldoende gepro duceerd om de sterk groeiende Chinese bevolking te voeden. - - - aandacht, omdat de dollarkoers het Chinese staatsbureau voor verder wegzakte dan velen wense- lijk achtten. De Amerikaanse rege ring heeft bij herhaling laten weten dat de dollar niet verder mocht da len, maar dat dat toch gebeurde wordt door velen toegeschreven de dol larkoers fors naar beneden te ha len, maar het tekort op de Ameri kaanse handelsbalans is niet klei ner geworden. Integendeel, on langs moest de regering in Was hington bekendmaken dat het te kort in oktober is gegroeid tot een recordbedrag van 17,6 miljard dol lar. Dat was ruim een miljard dollar "JK °°or "ec *-°n8res meer dan het voorgaande record dollarkoers gewoon laag. van juli dit jaar. Over de eerste tien maanden van 1987 werd een nega tief saldo geregistreerd van 145,8 miljard dollar en de verwachting is dat er over heel 1987 een tekort uit doeld om de VS tegemoet te ko men, haalden ook maar weinig uit. De centrale banken, en vooral die van de Bondsrepubliek, verlaag den hun disconto pas na lang aarze len, omdat ze het peil van de rente tarieven laag genoeg vonden. Ja pan deed gewoon niet mee met de verlaging van de rentetarieven, hoewel Washington ook dat land t nadrukkelijk om had j De dollar reageerde dus niet met een stijging op alle pogingen om de koers te steunen en de valutahan del richtte zich laat in het jaar dan ook op de Amerikaanse inspannin gen om de tekorten te verkleinen. Weken van overleg in Washington onder druk van de beurskrach van oktober resulteerden uiteindelijk in bezuinigingen en belastingver hogingen (de laatste zeer tegen de zin van president Reagan) die het begrotingstekort in twee jaar met 76 miljard dollar, moeten verklei nen. Toen die maatregelen einde lijk door het Congres waren bleef Verklaring Zelfs een daarna met grote span ning tegemoet geziene verklaring de bus komt van 175 miljard dollar van zeven ërote industrielanden werd toen gezegd dat die verkla ring te laat is gekomen en in feite alleen maar een herhaling was van het „Louvre-akkoord", waarin de grote industrielanden toezegden gezamenlijk de dollarkoers te steu nen en de wereldeconomie te sti muleren. De koersdaling van de dollar wordt beschouwd als belangrijke oorzaak van de val van de aande lenkoersen op de beurs van New York, die bij velen herinneringen opriepen aan de beurskrach van 28 oktober 1929. Op 'zwarte maandag' (19 oktober) kelderde de Dow Jo- nes-index van de dertig industriële fondsen met ruim 500 punten, een daling die procentueel gezien bijna tweemaal zo groot was als die van 1929. De beurskrach van 1987 was aan leiding om de ramingen van de eco nomische groei voor 1988 te her zien. De OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) verlaagde haar groeiraming voor de 24 aangeslo ten landen voor 1988 met een kwart procent tot 2,25 procent en voor 1989 met een half procent tot 1,75 procent. Ook de Amerikaanse rege ring zag zich genoodzaakt haar groeiramingen te wijzigen. Was hington gaat nu uit van een groei in de VS in 1988 van 2,4 procent, na dat in augustus nog een groeiper centage van 3,5 was voorspeld. Grillig De meeste deskundigen ver wachten volgend jaar geen reces sie, zoals wel het geval was na de beurskrach van 1929. 'Beursgoe- roe' Henry Kaufmann voorziet wel dat 1988 op zijn minst net zo grillig zal verlopen als 1987 en hij sluit niet uit dat de crisiselementen die de financiële wereld dit jaar bin nenslopen ook volgend jaar aanwe zig zullen zijn. Hij acht, evenals an dere deskundigen, voor 1988 voor zichtigheid op zijn plaats. Weinigen zullen zich echter nog geschokt voelen als de combinatie van paniek op de effectenbeurzen, het aanhoudende handelstekort van de VS, het grote Amerikaanse begrotingstekort en de daling van de dollarkoers de wereldeconomie alsnog in de afgrond storten, maar in het algemeen wordt dat niet ver wacht. Het zijn vooral psychologi sche factoren die de zaak vererge ren. Er zit mogelijk ook een goede kant aan, want wellicht zien de re geringen nu werkelijk in dat slechts met een doortastend, geco ördineerd optreden de problemen kunnen worden opgelost, zo wordt gezegd. Waar de dollarkoers naar toe gaat durft niemand te voorspellen, nu alle pogingen om de koers te steu nen op niets uitgelopen lijken te zijn. Over het algemeen wordt een verdere daling voorzien. De enige die de koersdaling zou kunnen stoppen is de Amerikaanse rege ring. Die moet laten zien bereid en in staat de zijn 'om de mouwen op te stropen en de structurele proble men werkelijk aan te pakken'. De grote industrielanden kunnen ver gaderen in alle sjieke restaurants en hotels die er zijn, maar het is aan de VS om wat aan de dollar te doen, aldus een Amerikaanse beursdes- kundige.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7