'Geen zware industrie bij Waddenzee' VOORDELIG OVER DE DREMPEL! OP 31 DECEMBER EN 2 JANUARI I nog ver weg in zaak-Heijn Ontknoping na arrestatie Veel vuurwerk verkocht, aantal ongelukken valt tot nog toe mee Dalende lijn aantal nieuwe aids-gevallen Gevangenis voor illegale buitenlanders Joop den Uyl massaal herdacht Boswachter reisde zelf naar Parijs Media en justitie in actie tegen kleine criminaliteit DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 KREBBERS JAARSMA NIEUWE RIJN 32 LEIDEN «VAN BOETZELAERSTR. 8 ALPHEN a/d RIJN POOI tOt POOI •BREESTRAAT 143 LEIDEN Nij pels keurt plan Eemshaven af DEN HAAG (ANP) - Met de onge vallen door het afsteken van vuur werk valt het tot nog toe mee. De Stichting Consument en Veilig heid en de Stichting Ideële Recla me (Sire) die op dit gebied campag ne voeren, hebben de indruk dat, als het zo doorgaat, de ongevallen- cijfers dit jaar in goede zin opnieuw kunnen worden verbeterd. Vorig jaar werden er 280 mensen in ziekenhuizen behandeld aan vuurwerkverwondingen. Dat was al 82 procent beter dan de cijfers van de jaarwisseling van drie jaar ervoor ('83/'84), aldus woordvoer der C. Meyer van Consument en Veiligheid. Hij heeft wel het idee dat er dit jaar meer schade wordt veroorzaakt, onder meer aan tele fooncellen, door knalvuurwerk. Door het zachte winterweer zal er dit jaar meer vuurwerk worden verkocht dan vorig jaar, toen er voor dertig miljoen gulden de lucht in ging. De vuurwerkfabrikanten zeggen dat het publiek bij de ver kooppunten meer en meer vooraf bestellingen doet. Volgens mevrouw J. van der Veen, bestuurslid van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland, zijn er nog geen definitieve verkoopcij fers. "Maar het gaat duidelijk beter dan vorig jaar, toen het pijpestelen regende". Alhoewel de wetgeving verschilt van gemeente tot ge meente, mag in de meeste plaatsen het vuurwerk pas twee dagen voor de jaarwisseling over de toonbank. Het vuurwerkteam van het korps controleurs gevaarlijke stoffen heeft tot nu toe 38 ton illegaal vuur werk in beslag genomen of vuur werk dat niet aan de veiligheidsei sen voldoet. Vorig jaar werd in to taal 22 ton in beslag genomen. De legale handel is bezorgd over de publiciteit die met het illegale vuurwerk gepaard gaat. "Wij er vaak op worden aangekeken. Zelfs het bomincident tijdens de voet balwedstrijd Nederland-Cyprus in de Rotterdamse Kuip werkt in ons nadeel door", aldus Van der Veen. Volgens commandant Modder kolk van het korps controleurs blijkt uit de vangsten van zijn team dat er nog altijd een levendige han del bestaat in illegaal vuurwerk. Het gaat vooral om strijkers en an der knalvuurwerk dat meer kabaal maakt dan volgens de Nederlandse toegestaan. Het spul komt veelal uit de Bondsrepubliek, waar het vrij verkrijgbaar is. In de grensgebieden is ook meer aange troffen dan elders in het land. Het korps waarschuwt kopers van legaal vuurwerk voor een zoge noemde roterende bal met het op schrift "star ball contribution". Door een produktiefout schiet dit projectiel niet zoals de bedoeling is twee meter, maar acht meter weg. Het komt voor dat het daarbij spontaan explodeert. Modderkolk schat dat er onge veer nog 30.000 van deze ballen in omloop zijn, vooral verpakt in vuurwerkpakketten. Ze zaten in een grote partij waarvan het vuur werkteam er al 100.000 uit de han del heeft genomen. Het uit China afkomstige vuurwerk was door een Nederlandse importeur naar Ne derland gehaald. Na doorverkoop via allerlei tussenpersonen was een deel niet meer te achterhalen. AUDIQ-VIQEQ-TV-HUISHOUDEL O j ]0CREDIT CARD JKE APPARATEN 5 0 IQcTTM 71/1 YSERVICE GARANTIE Consumenten voorwaarden DEN HAAG (ANP) - Tegen het advies van de Raad van Sta te heeft minister Nijpels (milieu) in een kroonprocedure het bestemmingsplan voor de Eemshaven afgekeurd. Vol gens het advies van de Raad zou bijna elk bedrijf zich heb ben kunnen vestigen op het industrieterrein, dus ook be drijven die bij een ramp onherstelbare schade kunnen toe brengen aan de Waddenzee. Hot is de eerste keer dat de be windsman een bestemmingsplan in een zogenoemd contrair konink lijk besluit heeft afgekeurd. De ge meente Hefshuizen moet nu een nieuw bestemmingsplan maken, waarmee dit soort bedrijven kun nen worden geweerd. In mei 1983 werd de Raad van State verzocht haar ontwerp-be- sluit over het bestemmingsplan 'buitengebieden noord (Eemsha ven)" in nadere overweging te ne men. Toen waren er ook ernstige bezwaren tegen de industriële be stemmingen. Bekrachtiging van het ontwerp-besluit zou een vrijwel onbeperkte industriële ontwikke ling van de Eemshaven mogelijk maken. Afgezien van de risico's voor de natuur van de Waddenzee staat het bestemmingsplan tevens op ge spannen voet met het regeringsbe- UTRECHT (ANP) - Het aantal aids- patiënten in Nederland is tussen 30 september en 30 december geste gen vim 370 tot 420. Met de regi stratie is m januari 1982 begonnen. Van de 420 patiënten zijn er inmid dels 223 (53 procent) overleden. Dit is gisteren bekend gemaakt door het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Het gemelde aantal nieuwe ge vallen vanaf begin oktober - 50 - ligt onder dat van het voorgaande kwartaal toen er 62 aids-patiënten bijkwamen. Het aahtal sterfgeval len bedroeg 20, tegen 30 in de pe riode juni tot en met september. Op 1 januari stopt het ministerie met de registratie van de sterfge vallen. Volgens J. van Wijngaarden van de Nationale Commissie aids- bcstrijding heeft dat een puur praktische reden. Het kost veel tijd en mankracht om bij te houden welke patiënten overlijden, terwijl de sterfte aan aids ook uit andere statistieken kan worden afgeleid. Omgekomen Een alleen wonende vrouw (59) is gisteren door een brand in haar flat in Eindhoven om het leven ge komen. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een pan op het gas. De keuken en de daarnaast gelegen hal zijn volle dig uitgebrand. Het slachtoffer werd in de hal gevonden. leid, zoals neergelegd in de nota over de hoofdlijnen van de ontwik keling van de Waddenzee (PKB Waddenzee). De Raad van State heeft er steeds op gewezen dat de Eemshaven is aangelegd in het belang van de werkgelegenheid in het noorden. Het was volgens de Raad juist de bedoeling in de buurt van de haven de zware industrie te vestigen die elders in het noorden geen plaats kon vinden. Bovendien meent de Raad dat de via milieuwetgeving kan worden voorkomen dat be paalde schadelijke stoffen in de Waddenzee terecht komen. Nijpels stelt daar tegenover dat vestiging van een bepaald type be drijven een onaanvaardbaar risico voor de Waddenzee met zich kan brengen. Het gaat om bedrijven, die bij een calamiteit het Wadden zee-milieu onherstelbare schade kunnen berokkenen. De minister geeft overigens niet concreet aan wat voor bedrijven dat zijn. Tegen het bestemmingsplan wa ren onder meer bezwaren inge diend door de regionale inspecteur voor de Volksgezondheid, de con sulent voor de Natuurbescher ming, de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de werkgroep Eemsmond, de Milieu federatie Groningen en, de Stich ting Natuur en Milieu. DEN HAAG (ANP) - Er komt in Hoorn een speciale gevangenis voor illegaal in Nederland verblij vende vreemdelingen. In afwach ting van hun uitzetting zullen zij daar vanaf maart 1988 worden on dergebracht. Onder hen bevinden zich vooral asielzoekers die als vluchteling zijn afgewezen. Volgens de woordvoerster was het aanvankelijk de bedoeling om de gevangenis in Hoorn te verbou wen. In plaats daarvan wordt er nu een nieuwe gevangenis gebouwd, het oude gebouw zal wor den gebruikt voor vreemdelingen. Er zijn ongeveer 140 plaatsen. In een brief aan de Kamer schreef staatssecretaris Korte- van Hemel begin november dat de cel capaciteit voor vreemdelingen en met name voor vluchtelingen zou worden uitgebreid. Tijdens een daarvoor gehouden debat was ge bleken dat maar een klein deel van de afgewezen vluchtelingen ook daadwerkelijk wordt uitgezet. Wanneer de nieuwe gevangenis klaar is kon justitie niet zeggen. Het oude gebouw zal per maart leeg moeten zijn. Verkrachting De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 43-jarige man uit Leeuwarden veroordeeld tot 2,5 jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Op 11 mei ver krachtte hij in Leeuwarden een vrouw. Bovendien verzilverde hij gestolen girobetaalkaarten. De rechter noemde de verkrachting "weerzinwekkend". De kans be staat dat de vrouw blijvend geeste lijk letsel heeft opgelopen. Doodgereden Een 30-jarige man uit Winscho ten is gisteren wegens dood door schuld door de rechtbank in Gro ningen veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar. Ook is hem voor een periode van vijfjaar de rij bevoegdheid ontzegd. De man heeft op 15 augustus van dit jaar met zijn auto in Oude Pekela een fietsende vrouw doodgereden en reed daarna door. De verdachte had een alcoholpromillage van 2,29 in zijn bloed. De auto was niet ver zekerd. Hij kon op aanwijzing van getuigen worden opgespoord. x Jan Pronk tijdens de herdenkingsbijeenkomst i HAARLEM (GPD) - De politie weerspreekt dat met de arrestatie van een 31-jarige man een 'gouden slag' is geslagen in de ontvoerings zaak van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Hoewel de verdachte tot nu toe ontkent, zegt de politie over sterke aanwijzingen te beschikken dat nijTietrokken is geweest bij het treffen van .voorbereidingen voor de kidnapping. Politiewoordvoerder Ab Fol- gerts verklaarde gisteren dat een ontknoping in de ontvoeringszaak nog niet in zicht is. "We hebben een belangrijk .begin gemaakt. Maar het onomstotelijk bewijs van de betrokkenheid van de man is nog niet geleverd". De aangehouden man, van wie alleen de leeftijd bekend is ge maakt, zit momenteel vast in het politiebureau in Haarlem. Hij wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan en uitlokking van vrij heidsberoving. De verdachte is in middels voorgeleid aan de officier van justitie en vandaag beslist de rechter-commissaris over zijn voorlopige hechtenis. De man werd, na aanwijzingen van tipgevers, al enkele weken door de politie in de gaten gehou den. Omdat het leven van Gerrit Jan Heijn toen nog de hoogste prio riteit had, durfde de politie niet tot arrestatie over te gaan. De recher che heeft in de woning van de ver dachte huiszoeking verricht, maar Folgerts wilde niet zeggen of daar belastend materiaal is aangetrof fen. De aangehouden man zou niet behoren tot de zogenaamde dader- sgroep die de ontvoering daadwer kelijk heeft uitgevoerd, Folgerts liet weten dat rechercheurs al eni ge tijd meerdere personen schadu wen. Hij weigerde daarover verde re bijzonderheden te geven. Tips Inmiddels heeft de politie aan de hand van tips die na de persconfe rentie van maandag zijn binnenge komen 'enkele tientallen' lokaties door heel Nederland onderzocht. Dat heeft geen concreet resultaat opgeleverd, aldus de politiewoord voerder. Het recherchebijstandsteam, dat zich met de zaak-Heijn bezig houdt, beschikt momenteel over meer dan 2500 nieuwe tips. Daar van zijn er inmiddels een duizend tal ter zijde gelegd, die als minder ter zake doende worden be schouwd. Door het combineren van de overige tips, is de politie uit gekomen op 500 serieuze aanwij zingen die nagetrokken zullen wor den. Het team heeft nog niet het ge voel een uitzonderlijk goede com binatie in handen te hebben. Honderd mensen hebben de po litie verteld de ontvoerder te ken nen die met de receptionist van het Amsterdamse Okura-hotel heeft gesproken. Dit gesprekje is op de band opgenomen en de afgelopén dagen via radio en televisie uitge zonden. Twee keer hebben twee tipgevers onafhankelijk van elkaar dezelfde naam genoemd. De stroom van tips nam sedert gisteren langzaam af. De speciale 06-nummers blijven de komende dagen open voor tipgevers. Ook tij dens de jaarwisseling zullen de re chercheurs alle telefoontjes beant woorden. De politie heeft tot nu toe ook enige honderden brieven met tips ontvangen. Cadeautje Pas gisteren is bekend geworden dat minister Korthals Altes (justi tie) na de gedeeltelijke overdracht van het losgeld langs de snelweg Utrecht-Arnhem voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden vijftig extra portofoons met spraakvervormers aan het recherche-bijstandsteam beschikbaar heeeft gesteld T">p be windsman reageerde daar...,_^ op de berichtgeving in de media waar uit bleek dat onderling radiover keer van rechercheurs tijdens de losgeldtransactie kon worden afge luisterd. Recherche-commissaris Kees Sietsma meldt de geste van Kort hals Altes in een interview met NRC Handelsblad. Hij spreekt van een Sinterklaascadeautje. In het zelfde interview zegt Sietsma er terdege rekening mee te houden dat sommige journalisten tegen be taling informatie van rechercheurs hebben gekregen over de ontvoe ringszaak. De politieman sluit evenwel ook niet uit dat externe mensen, die bij het politiewerk worden betrokken, zoals buiten landse collega's, de recherche in formatiedienst, het gerechterlijk laboratorium en de PTT hebben gelekt. De eigenaar van een als hasjboot bij de politie bekend staande woonschuit is gisteren levensge vaarlijk gewond geraakt bij een schietpartij. Samen met twee vrienden zat de man rond elf uur 's ochtends in de kajuit toen plotse ling twee mannen binnenkwamen. Eén van hen schoot gericht op de man. De overvallers gingen er van door en lieten het vuurwapen ach ter. Ze namen een tas mee waarin toiletgerei en 200 gulden. De toe stand van het slachtoffer is kritiek, aldus de politie. AMSTERDAM (GPD/ANP) - On der overweldigende belangstelling is gistermiddag ex-PvdA-leider Joop den Uyl herdacht. In de Nieu we Kerk in de hoofdstad waren 2500 genodigden uit de Nederland se en buitenlandse politiek bijeen om te luisteren naar toespraken van Wim Kok, Marjanne Sint, Willy Brandt, mr. De Gaay Fortman en Den Uyls dochter Saskia. De belangstelling voor de her denkingsbijeenkomst was zo groot dat buiten de kerk luidsprekers waren opgehangen, zodat de toe spraken ook konden worden ge volgd door de vele honderden mensen die op De Dam waren ver zameld. De VARA zond de herden kingsbijeenkomst rechtstreeks via radio en televisie uit. De voorzitter van de Socialisti sche Internationale, de Westduit ser Willy Brandt, herdacht Den Uyl, namens 'de buitenlandse col lega's en vrienden'. "Joop, velen blijven je dankbaar, ook in het bui tenland. Velen hebben hun voor deel kunnen doen met je hulp en je adviezen". PvdA-leider Wim Kok zei dat Den Uyl zal blijven voortleven in anderen, vooral in de PvdA. "Hij is een man van het volk geworden. Dat is zijn grootste verdienste", al dus Kok. Politiek Den Haag was compleet aanwezig: het kabinet, onder aan voering van premier Lubbers, de voorzitters en talloze leden van de beide Kamers der Staten Generaal, leden van de Raad van State, com missarissen van de koningin. Voorts waren er leden van het Eu ropese Parlement, van de PvdA- partijraad en een groot aantal bui tenlandse gasten. Volgens drs. Van Thijn, burge meester van Amsterdam en tijdens het kabinet Den Uyl voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer, was de overleden voorman ge durende zijn hele loopbaan de ideoloog van de partij. Hij noemde Den Uyl "een erflater voor onze be schaving". De sobere plechtigheid werd om lijst met bijdragen van het Neder lands blazersensemble, de Stem des Volks, de zanger Frits Lam- brechts, de dichter Remco Cam- pert en fluitiste Abbie de Quant. BUDEL (ANP) - De 51-jarige bos wachter L.Cox uit Leende, die sinds Tweede Kerstdag werd ver mist, blijkt zelf naar Frankrijk te zijn gereisd. Hij zou in overspan nen toestand naar Parijs zijn gere den. Hij heeft zijn auto geparkeerd in een voorstad, Saint Denis, en is verder gelift naar Orleans. Daar kwam hij, zonder geld, in contact met de plaatselijke politie, die de Nederlandse ambassade in Parijs waarschuwde en hem op een trein naar de hoofdstad zette. De boswachter van Staatsbosbe heer ging op Tweede Kerstdag naar zijn werk in de Leenderbos- ADVERTENTIE sen ten zuiden van Eindhoven en was sindsdien spoorloos. Uitge breide zoekakties, waarbij ook een helikopter en vliegtuigen werden ingeschakeld, leverden niets op. Cox bleef spoorloos, evenals zijn dienstauto. Ook woensdag werd er nog gezocht, ditmaal door een groot aantal militairen. Inmiddels is vast komen te staan dat Cox op de dag van zijn verdwij ning nog aan het werk is geweest in de Leenderbossen, waar hij onder meer een spoor uitzette voor een slipjacht. Waarom hij vervolgens is afgereisd naar Frankrijk is nog steeds volstrekt onduidelijk. Speculaties dat boswachter Cox overspannen zou zijn geraakt door een op handen zijnde privatisering van de afdeling terreinbeheer van Staatsbosbeheer worden door W. v.d.Meer, hoofdbeheerder in Noord-Brabant, vooralsnog van de hand gewezen. „Die plannen moe ten nog worden uitgewerkt. Het is zeker niet zo dat de baan van de boswachter op korte termijn op de tocht staat. Waarom hij naar Frank rijk is gegaan weten we pas als we met de man zelf hebben gespro ken". In de Nieuwe kerk hing een uitvergroting van een foto van Den Uyl, ge nomen tijdens een partijbijeenkomst in de RAI. Op de voorgrond (met het gezicht naar defotgraajj mevrouw Den Uyl. (foto and HENGELO (ANP) - De regionale dagbladen Tubantia en Twentsche Courant en de streekomroep Radio Oost gaan in 1988 met de politie, justitie en gemeenten in Twente samenwerken in een project om voorlichting te geven over de meest voorkomende criminaliteit. Het voor Nederland nieuwe pro ject wordt begeleid door de Uni versiteit Twente (UT). Het ministe rie van justitie maakt de financie ring ervan mogelijk. Het project start met een onder zoek van de UT naar het gevoel van onveiligheid onder de Twentena ren en de oorzaken hiervan. Ver volgens wordt tijdens een uitge breide voorlichtingscampagne uit de doeken gedaan welke criminali teit het meest voorkomt. Het ac cent ligt hierbij op inbraken en op geweldsdelicten op de openbare weg, zoals mishandeling. Doel van de informatie is de burger duide lijk te maken hoe zij zelf kunnen bijdragen aan het voorkomen van deze vormen van criminaliteit. De dagbladen en de streekom roep hebben toegezegd de campag ne te begeleiden. De media kunnen hierbij beschikken over de infor matie van de politie en justitie. Af gesproken is dat de kranten en de omroep geheel vrij zijn in de wijze waarop ze over de problematiek berichten. „Politie en justitie kun nen ons dus niets voorschrijven", aldus J. Haverkate, redacteur van het dagblad Tubantia. Achtergrond van het voorlich tingsproject is volgens commissa ris Van Haarlem van de Hengelose gemeentepolitie dat de gevoelens van de burger over onveiligheid veelal worden ingegeven door be richtgeving over zware criminaleit zoals moorden. Beschoten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3