Geen opleiding en wijding voor actief-homoseksuelen PAGINA 2 DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Vijf anglicaanse bisschoppen in Engeland hebben zich, on danks een recente uitspraak van hun synode, gekeerd tegen pries terwijding van mannen die een homoseksuele relatie hebben. "Homoseksuelen die hun ge zindheid in praktijk brengen moeten er niet op rekenen, dat zij de steun van het bisdom Ripon krijgen voor een priesteroplei ding. Ook zullen zij in het bis dom geen priesterwijding ont vangen. Priesters uit andere bis dommen, van wie bekend is dat zij actief homoseksueel zijn, ko men niet vooreen functie in mijn bisdom in aanmerking". Dat ver klaarde bisschop David Young van Ripon bij Leeds. Hij kreeg inmiddels steun van vier colle ga's. Voor de BBC-radio voegde hij er nog aan toe, dat hij over weegt actieve homoseksuele priesters uit hun functie te zet ten. De Britse christelijke bewe ging van lesbiennes en homo seksuelen heeft aartsbisschop Runcie van Canterbury gisteren van huichelachtigheid beschul digd wegens zijn steun aan bis schop Youngh. In november ver oordeelde de synode homoseks uele daden als zondig, net zoals echtbreuk, maar verwierp een voorstel van de traditionele vleu gel om homoseksueel-actieve priesters uit de kerk te zetten. Richard Kirker van de christe lijke beweging van lesbiennes en homoseksuelen vindt de uit spraak van Youngh gevaarlijk omdat die kan leiden tot heksen jacht. "Achterdocht en verdacht making kunnen de vertrouwens relatie tussen priesters en gelovi gen beschadigen. Het standpunt van de bisschop wijkt volledig af van de opvattingen van aartsbis schop Runcie, die zich op de syn ode fel tegen zo'n heksenjacht heeft verzet". Runcie heeft, vol gens Kirker, in het verleden ook priesters gewijd die bekend ston den om hun homoseksualiteit. Bisschop Young ontkent, dat hij in strijd met de synode han delt. Naar zijn mening kan de sy node geen disciplinaire maatre gelen nemen. Dat is een zaak van de plaatselijke bisschop. Aids-verklaring. De voltalli ge Amerikaanse bisschoppen conferentie zal alsnog de verkla ring over aids bespreken die het bestuur eerder deze maand heeft uitgegeven. Hiertoe is besloten na scherpe kritiek van tientallen conservatieve prelaten, onder wie kardinaal O'Connor, aarts bisschop van New York. De voorzitter van de bisschop penconferentie, aartsbisschop May van St. Louis, maakte be kend, dat de ruim 300 bisschop pen in hun bijeenkomst van juni volgend jaar in Collegeville (Min nesota) alsnog de gelegenheid krijgen het document te beoor delen. Hij vermoedt overigens niet, dat er veranderingen in zul len worden aangebracht. Het stuk geeft voorwaardelijke steun aan gebruik van het over- heidsmateriaal, waarin het con doom wordt aanbevolen om de dodelijke ziekte te voorkomen. Deze informatie mag alleen wor den verspreid als er wordt bijver- teld dat de Rooms-Kathoheke Kerk onvoorwaardelijk tegen het gebruik van voorbehoedmid delen is. Uitwijzing Singapore heeft gisteren de Aziatische Raad van Kerken ont bonden en de vijf buitenlandse stafleden bevolen binnen veer tien dagen het land te verlaten De regering beschuldigt de raad ervan, zijn belofte te hebben ge schonden om zich niet met poli tieke zaken in te laten. Verder zou de raad financiële steun hebben gegeven aan ie mand die wordt verdacht van een 'marxistisch complot' tegen de regering. Deze man en nog 21 anderen, onder wie tien rooms- katholieken, werden de afgelo pen zomer gearresteerd. De Azia tische Raad van Kerken protes teerde fel tegen deze arrestaties. De 21 zijn inmiddels weer vrij. Kerkdiensten Oud en Nieuw: pagina 20 Afgelopen zaterdag verbood de regering van Singapore de verspreiding van een blad, dat in een artikel over het 'marxistisch complot' zou hebben getracht, de Rooms-Katholieke Kerk te gen de regering op te zetten. Grond. De Braziliaanse bis schoppenconferentie zal de ko mende dagen een half miljoen pamfletten verspreiden waarin de gelovigen worden gewaar schuwd voor 'anti-christelijke activiteiten' van de organisatie van grootgrondbezitters UDR. De UDR werd drie jaar geleden opgericht als reactie op de plan nen voor agrarische hervormin gen. Van kerkelijke zijde worden UDR-leden ervan beschuldigd 'huurmoordenaars' te ronselen. Die hebben de laatste jaren hon derden landarbeiders, vak bondsleiders en geestelijken in conflictgebieden op het platte land gedood. Apart Op de jaarvergadering in Gouda van de Gereformeerde Onderwijzers- en Leraren-Vere niging constateerde de predi kant C. Harinck van de gerefor meerde gemeente in Oostkapel- le, dat de gereformeerde gezind te in onze ontkerstende samenle ving steeds meer apart komt te staan..(De leden van deze vereni ging komen uit reformatorische kring). "Het opkomend humanisme zal niet meer begrijpen waarom wij anders denken en handelen", zei ds. Harinck. "Onze identiteit wordt voor anderen steeds vreemder. Het gevolg zal zijn dat de tolerantie afneemt en de agressie toeneemt. Er zou in de toekomst wel eens een confron tatie kunnen zijn tussen een maatschappij die haar normen ontleent aan de mens, en scholen die hun norm ontlenen aan Gods onveranderlijke wetten". De predikant gaf een aantal suggesties hoe de kerk bij de school betrokken kan blijven. De kerk zou toezicht moeten uitoe fenen op het gehalte van het christelijk onderwijs door mid del van schoolbezoek, inspraak bij benoeming van leerkrachten en kennisneming van de leer middelen. De kerkeraad zou de school tot een vast punt op zijn agenda kunnen maken. Harinck acht het mogelijk, dat de school de kerk in de toekomst wel eens hard nodig zal hebben. "Wellicht wordt het nog eens dis criminerend gevonden als in de school wordt gezegd dat Jezus Christus de enige heilsweg is en andere religies dwaalwegen zijn". Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) M. Mondria Waardenburg. Rijnsburg. Op zondag 17 ja nuari zal kandidaat drs. J. Klap wijk zich als 'missionair dienaar des Woords' verbinden aan de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Rijnsburg. De plaatseliike Dre- dikant D. Grutter bevestigt hem in de morgendienst (10 uur) en 's middags om half 5 doet ds. Klap wijk intrede. Vakantie. Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft een uitgebreide kampgids uitgegeven voor jon geren van 8 tot 25 jaar. Er zijn spelkampen, creatieve kampen en mogelijkheden voor zeilers, trekkers, surfers, fietsers, ka- noërs en andere vakantievier- ders. Veel kampen zijn ook ge schikt voor gehandicapten. Voor wie belangstelling heeft is hier het adres: Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk, postbus 99, 3970 AB Drie bergen. Titel van de kampgids: 'Wegwezen'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2