'Zoek alternatieve plaats voor vuilstort' Multi-functioneel gebouw Haaswijk bevalt goed Psychiatrisch onderzoek Wassenaarder Leiderdorp ontving bezwaarschriften Vuurwerkgooiers in de boeien geslagen Hooguit wat zeikpuntjes over tl-buizen, overlappingen en bruin wordende muren DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 REGIO LEIDEN LEIDERDORP - De Werk groep Milieubeheer Leiden vindt dat er een grondige af weging van mogelijke stort plaatsen in de Leidse regio moet worden gemaakt. In afwachting daarvan moet de bestemmingsplanproce dure die de gemeente Lei derdorp is begonnen om een regionale stortplaats voor grofvuil mogelijk te maken, worden stopgezet. De werkgroep schrijft dat in een bezwaarschrift tegen het ontwerp-bestemmings- plan 'Doesgebied' dat werd ingediend bij de gemeente Leiderdorp. De werkgroep Milieubeheer is niet de enige milieu-organisatie die be zwaren tegen de stortplaats heeft. Ook de Zuidhollandse milieufede ratie en de Stichting 'Het Zuidhol lands Landschap' hebben zich te gen de Leiderdorpse plannen ge keerd. Verder zijn er bezwaren van de gemeente Woubrugge, Ahold Machinist bekogeld WARMOND - Een machinist van de Schiphollijn ontsnapte gister middag bij Warmond ternauwer nood aan stenengooiers. Ze ston den op de plek waar de gewone lijn de Schiphollijn kruist, tussen Put van Menten en Ganzenwei, en een van hun stenen vloog dwars door de cabineruit heen. De machinist, die van Dordrecht naar Amsterdam CS reed, zag de projectielen aankomen en dook snel weg. Hij raakte hierbij niet ge wond, maar hield wel enkele pijn lijke spieren over aan het wegdui ken. Een collega moest hem naar huis brengen. Een kwartier na het voorval, om iets over half vier, werd de rijkspo litie ingeschakeld. Ze heeft echter geên daders aangetroffen. Een uur later kreeg de Haagse meldkamer door dat jongens stenen op de rails legden, niet ver van het eerste inci dent. Ook hier leverde een zoekac tie niets op. NV, Leefbaar Leiderdorp, bewo nersvereniging Holtlant, K. vd Kalk en L.M. Rodenburg. De Werkgroep Milieubeheer Lei den maakt het gemeentebestuur van Leiderdorp het verwijt dat het probeert de zogenaamde MER-pro- cedure (milieu Effect Rapportage) te vermijden. De wettelijke ver plichting daartoe bestaat sinds 1 september 1987. De gemeente Lei derdorp heeft echter ontheffing bij het ministerie van ROVM aange vraagd omdat de plannen voor de inrichting van de stortplaats van een eerdere datum zijn. De werkgroep vindt een MER "op het moment de beste garantie voor een openbare en voor iedere belanghebbende en geïnteresseer de controleerbare afweging van al le in het geding zijnde belangen, waaronder de planologische. De in richting van een stort als deze is een bovengemeentelijke zaak. De besluitvorming speelt zich dan ook gedeeltelijk op een bovengemeen- teliik niveau af'. "Dat wil niet zeggen dat een ge meente zich er maar bij neer te leg gen heeft. Een gemeente kan in elk geval een grondige afweging van alle redelijkerwijs in aanmerking komende alternatieve plaatsen ei sen. Daar kan de gemeente Leider dorp - in het belang van haar eigen inwoners - toch geen bezwaar te gen hebben. Of spelen er nog ande re - niet genoemde - belangen een rol?", zo vraagt de werkgroep zich af. De werkgroep stelt verder dat er nimmer een openbare vergelijking heeft plaats gehad van diverse mo gelijke plaatsen voor wat betreft hun geschiktheid en diverse plano logische aspecten, zoals effecten op het omringende landschap, de natuur en de woonbebouwing in de omgeving. Ook de Zuidholland se Milieufederatie, die eerder een rapport over de stortplaats in het Doesgebied heeft uitgebracht, heeft dezelfde fundamentele be zwaren. "Het feit dat er geen afwe ging heeft plaats gehad blijft voor ons als bezwaarlijk gelden", zo on derbouwt de milieufederatie haar bezwaren. Verder blijkt de milieu hygiënische invulling op onover komelijke bezwaren te stuiten. De buurgemeente Woubrugge heeft bezwaren tegen de ontslui ting van de vuilstortplaats via de provinciale weg, welke gedeelte lijk over het grondgebied van Wou brugge loopt. "De aansluiting van de toegangsweg op de provinciale weg is zodanig dat hier ons inziens een gevaarlijke verkeerssituatie ontstaat", aldus het college van b en w van Woubrugge. Het college wijst er verder op dat de vuilstortplaats gedurende een lange reeks van jaren een sterk ont sierend element vormt in het land schap waar vooral de inwoners van Hoogmade last van zullen hebben. De bewoners van Holtlant, een groepje vrije-sectorwoningen op de hoek van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg, vrezen ern stige hinder door geluidsoverlast, grondwatervervuiling, stofontwik keling, stankoverlast, grondwater- vervuiling, stofontwikkeling en stankoverlast. Soortgelijke bezwa ren brengen ook Leefbaar Leider dorp en Ahold naar voren. De eige naar van Alberts Corner stelt in het bezwaarschrift de situering van de stortplaats ten opzichte van het restaurant uit planologisch oog punt onverantwoord te vinden. Voor de stichting "Het Zuidhol lands Landschap" is het verdwij nen van het uitzicht over de polder vanaf rijksweg A4 een zwaarwe gend punt. "Bestuurders en inzit tenden zullen voor een aanzienlijk deel toeristen zijn, op weg naar Schiphol of Amsterdam. Nu zien zij in de polder nog vier poldermo lens. Straks alleen maar heuvels zoals er zovele zijn in binnen- en buitenland", aldus een passage uit het bezwaarschrift. Plantenkweker Van der Valk aan de Bospolder wordt het meest di rect geconfronteerd met de stort plaats. De geplande aan- en afvoer- weg loopt direct langs zijn woon huis en de uitrit van zijn bedrijf. Hij wijst erop dat er door het toene mende verkeer een extra rijksweg langs zijn huis komt lopen. De heer Rodenburg ten slotte is bang dat het grondwater wordt vervuild. Omdat zijn woning niet op de drinkwaterleiding is aangesloten is hij voor het drinkwater aangewe zen op het grondwater. De bezwaarschriften zullen op 6 januari 1988 in een openbare verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu worden behandeld. En zo liep 1987 toch nog goed af voor kasteel Oud-Poelgeest i Leek het er aan het begin van dit jaar nog op dat er nergens geld was te krijgen voor de noodzakelijke restauratie van twee miljoen gulden, eind 1987 staat het helemaal in de steigers en is de fikse opknapbeurt begonnen. Zoals bekend is het monumentale gebouw in erfpacht uitgegeven aan de gebruiker, het vormingscentrum Oud-Poelgeest. Om de restauratie te be talen zou dit eerst geld lenen bij de gemeente maar werd uiteindelijk beslo ten om een lening bij de bank af te sluiten. De restauratie heeft vooral betrekking op het dak, de zolder, de kelder en de funderingen. Verwacht wordt dat medio 1988 de klus zal zijn geklaard. Het bijbehorende Koetshuis is al gerestaureerd. Ook zijn er - zij het nog va ge - plannen met betrekking tot het slaapgebouw Metamorphose. WASSENAAR - De Wassenaarder die vorig jaar zomer een brand en een explosie veroorzaakte in de Schoolstraat, wordt langdurig psy chiatrisch onderzocht. Dan pas kan de Haagse rechtbank tot een von nis komen. Dit bleek vanmorgen. Een dergelijk onderzoek kan drie maanden duren en werd min of meer bepleit door de psychiater die de man kort heeft onderzocht. Hij had het tijdens de zitting vorige week dinsdag over de noodzaak van een langdurige behandeling. Officier J.Th. de Wit eiste bij die ge legenheid opname in een psychia trische kliniek voor maximaal een jaar, een eis waarvoor verdediger E.J. Eggink begrip had. de zelfmoordpoging een andere woonplaats heeft gekozen, inmid dels al weer is afgegleden naar de zelfkant van de maatschappij. Hij is aangehouden omdat hij zijn huis beschikbaar heeft gesteld voor de handel in heroïne. "Misschien is het voor mijn cliënt wel het beste dat hij wordt opgenomen", aldus de raadsman. Bij de brand en explosie zijn zes gewond geraakt, werden drie panden totaal vernield en was er voor meer dan een miljoen scha de. De man zelf werd net voor de explosie gered door twee politie mannen. Een buurman had hen ge waarschuwd. LEIDERDORP/ ZOETERWOUDE - De Leiderdorpse politie heeft gisteravond twee vuurwerkgooiers in de boeien geslagen. De twee Leiderdorpers, ongeveer 17 jaar oud, veroorzaakten om acht uur overlast rond het jeugdhonk Zijlkwartier. Na telefonische meldingen, kwamen agenten langs en wilden ze een proces-ver baal opmaken. De jongens waren daar zeer boos over en verzetten zich hevig, zo meldt een woordvoerder van de politie. Vandaar het geboeide transport naar het politiebu reau. Een uur later werden de twee heengezonden, met een iets zwaardere aantekening in het proces-verbaal: gewelddadig verzet. Ook rond Prins Willem Alexanderschool en Hout schans en in de Anna van Burenstraat meldden omwo nenden, verspreid over de dag, overlast. In twee van de drie gevallen waren de vogels al gevlogen op het mo ment dat agenten arriveerden. In de Zoeterwoudse burgemeesterwijk kon was de politie wel twee maal succesvol en kon ze in totaal zo'n 300 rotjes in beslag nemen. De gooiers waren hier tussen de 12 en 16 jaar oud. OEGSTGEEST - De gebrui kers van het eind oktober geopende multi-functionele gebouw 't Groot Proffijt in Oegstgeest zijn tevreden met hun nieuwe onderko men. Er zijn hooguit wat "zeikpuntjes", aldus Joost Wiegmans. Wiegmans is de coördinator van de SJJO, de jeugd- en jongerenstich- ting, die het hele souterrain huurt en ook dikwijls de grote zaal gebruikt. Het is nog maar de vraag of me vrouw Wuisman, bestuurs lid van K O, de "concur rentie" waarvan volgens haar sprake is, ook met "zeikpuntjes" wil afdoen. Een rondgang langs be trokkenen levert een veel kleurig palet op van ervarin gen die overwegend positief zijn. door Wim Koevoet Wiegmans noemt wat van die zeik puntjes. "De witte muren worden door het roken gauw zwart. En doordat wij onze beheerder kwijt zijn, die nu immers is ingezet voor het hele gebouw en dus voor alle gebruikers, moeten wij veel meer beheerstaakjes doen: koffie zetten, bestellingen doen, spullen terug naar het archief brengen. En daar staat dus niets tegenover". "Maar in principe bevalt het hier ons wel. De lichtinval is beter dan we dachten en de keuken en de ge luidsinstallatie zijn goed. Over de K O-klacht over concurrentie zit Wiegmans niet zo in. "Als twee of meer instellingen min of meer de zelfde activiteit in hun program ma's hebben opgenomen, hoeft dat elkaar nog niet direct te bijten. Mevrouw Wuisman van K O, dat in bescheiden mate is vertegen woordigd in 't Groot Proffijt, denkt er wat minder lichtvaardig over. De volksuniversiteit zou zelfs al een protestbrief naar het gemeen tehuis hebben gestuurd. Vooral het gegeven dat de Buurtgroep Haaswijk net als K O taalcursus sen verzorgt, zit K O niet lekker. K O verzorgt in het gebouw voorts een cursus baby- en kinder kleding maken en een in "architec tonische origami". Vooral de eerst genoemde is op Haaswijk, waar veel jonge moeders wonen, gericht. De Buurtgroep Haaswijk is zich van geen kwaad bewust. Secretaris mevrouw C. de Zoete spreekt van "een prima gebouw, een paradijs voor de kinderen in deze wijk waar eerst helemaal niets voor was". De actieve Buurtgroep brengt wekelijks met onder meer films en kindertheater een groep van 250 tot 400 kinderen op de been en kampt nu al met ruimtenood. "In de grote zaal kunnen we met flink geschar rel maximaal 300 kinderen kwijt. In de grote zaal van de pedagogi sche academie pasten er meer. En het ledental blijft groeien. Het ziet er naar uit dat we moeten gaan splitsen, dat we niet meer kinderen van vier tot twaalf jaar bijeen kun nen stouwen en meer leeftijdge- richt zullen gaan werken". De Zoete geeft ruiterlijk toe dat sommige activiteiten van de Buurt groep die van de SJJO en vice ver sa "overlappen". "De SJJO, een stichting, is er voor heel Oegst geest, wij als vereniging alleen voor de leden uit Haaswijk", ver klaart ze. "Maar dat is toch hele maal niet erg, er is dan juist meer keus. Vrijheid blijheid, hoe meer er te doen is, hoe beter". 't Groot Proffijt. "In principe bevalt het ons hier wel". (foto wim Dijkman) Joke de Jong en haar man run nen de naar hen vernoemde dans school. Het echtpaar De jong be hoort tot de groep commerciële en dus ongesubsidieerde gebruikers. Joke vertelt dat de dansavonden in de grote zaal "maximaal worden bezocht". "Men" zou aanvankelijk wat onwennig hebben gereageerd. "Moet je daarin dansen met al dat TL-licht?", vroeg men zich af. Jo ke: "Maar met wat bloemetjes op de tafels en nog wat ingrepen ziet het er in tien minuten als een dans school uit". Op de woensdagavon den van Joke en Nico de Jong zijn het lang niet alleen Oegstgeestena- ren die 't Groot Proffijt bezoeken maar ook Rijnsburgers, Katwijkers en Noordwijkerhouters. Een andere commerciële gebrui ker is de Oegstgeester Marijke Ro bert met haar aerobic-cursussen. Zij gebruikt twee keer per week één uur de grote zaal. Aan de ene kant betreurt zij het ontbreken van douches en kledingruimte, ander zijds heeft ze er begrip voor "want 't Groot Proffijt is hier niet voor op gezet". Voorheen draaide Robert haar cursussen in gebouw Taber- na, waar ook de SJJO zat, af. Robert maakt van de gelegen heid gebruik om de gemeente te bekritiseren. Ze wijst erop dat haar cursussen wellicht het meest in de gymzalen van het dorp thuishoren. "Maar daar kun je overdag niet. Op die manier wordt het particulier in- tiatief en het gebruik van de gym zalen niet gestimuleerd". Ook Ro bert maakt zich zorgen over onder linge concurrentie. Ze is dan ook flink geschrokken van een stencil- tje, een tijdje terug, op het medede lingenbord, waar de Buurtgroep Haaswijk met de lokroep "Pijn in je portemonnee?" aankondigde goedkope aerobic-cursussen te willen beginnen. Robert: "Ik wist niet dat ik zo duur was. Ik ben de beheerder om opheldering gaan vragen maar die kon me dat niet ge ven. Er is slecht gecoördineerd, vind ik". Kinderziektes "Niemand kan om mij heen", zegt Groot Proffijt-beheerder Peter van Emmerik lachend. Hij is ver antwoordelijk voor het hele ge bouw, regelt zaken met de leveran ciers en de schoonmakers maar verwijst voor dingen als concur rentie door naar de beheerscom missie en de gemeentelijke afde ling welzijn. Volgens Emmerik vol doet 't Groot Proffijt. "Ze waren wel wat vergeten bij de bouw, klei ne dingetjes maar nu doet alles het, de kinderziektes zijn verholpen". Welzijnsambtenaar Landesber- gen zegt dat hij en zijn afdeling "meer grip" op het gebouw hebben gekregen. "Aanvankelijk waren er allerlei onverwachte karweitjes, werden we er zelfs wat zenuwach tig van maar we zijn nu in een wat rustiger vaarwater beland. Voor ons was het ook allemaal nieuw". Optimistisch is hij over de bezet tingsgraad. "We zijn de veertig pro cent gepasseerd en ik denk dat we begin 1988 in de buurt van de 50 ko men". Landesbergen erkent dat een groter gebruik ook consequenties kan hebben voor het beheer en de daarmee verbonden kosten. Twee beheerders dus? De ambtenaar: "Misschien dat een 'sleutelplan', op te stellen samen met de vaste ge bruikers zoals de SJJO, soelaas biedt. In elk geval moeten we er voor waken dat we die ene beheer der niet onverantwoordelijk werk geven". Landesbergen vindt niet dat de commerciële gebruikers ("De ge bruikers met een beroepsmatig trekje", noemt hij ze) reden tot kla gen hebben. Met de concurrentie valt het wel mee en helemaal uit te sluiten is ze niet. De taalcursussen van de Buurtgroep, benadrukt hij, worden bij de mensen (de leden van de Buurtgroep) thuis gegeven. CDA-raadslid mevrouw M. de Vroomen zit namens de gemeente raad in de beheerscommissie. Zij vindt het "nu nog te vroeg voor conclusies". Over concurrentie merkt ze op "dat dubbele activitei ten moeten worden voorkomen". Dat kan door goed overleg. Zij zou graag zien dat de instellingen meer samenwerken. Ook de mensen van de operette- vereniging De Troubadours voelen zich thuis in 't Groot Profiijt. De 41 leden repeteren er nu alleen nog maar, maar zijn voornemens ook uitvoeringen te geven, vertelt se cretaris mevrouw A. Saveur. Zij is vol lof. "Alles is er, de onontbeerlij ke piano en er staat altijd een kopje koffie en een glaasje klaar". Opmerkelijk is haar betoogje over het voormalige onderkomen, het gemeentecentrum aan de Lijt- weg, eigendom van de hervormde kerk. Volgens Saveur hoeven de zangers nu "40 a 50 procent minder huur te betalen". En: "Dat het daar zo duur was, is ook de reden waar om we daar zijn weggegaan". Saveurs verhaal roept de vraag op in hoeverre eigenaren van ge bouwen elders in de gemeente in de problemen zijn gekomen met hun exploitaties nu een aantal in stellingen is verhuisd naar 't Groot Proffijt. Volgens gemeentevoorlichtster Jolanda Kolfschoten hoeft de ge meente zich voor exploitatieleed elders niet verantwoordelijk te voelen. Ze wijst erop dat het ge bruik van aula's van scholen en het gemeentecentrum door sociaal- cultürele instellingen "met onei genlijk gebruik" is te bestempelen. Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Economische Aangelegenheden: 6 ja nuari a.s. Financiën, Personeel en Organisatie: 7 januari a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Slaaghwijk: 5 januari a.s. Commissie voor het Georganiseerd Overleg: 5 januari a.s. k Commissie voor de Rekeningen: 7 ja nuari a.s. Verkeersmaatregelen Rioleringswerkzaamheden Kagerstraat Diversen Kerstboom-inzamelactie met 150 prij- Informatieavond omgeving i L Directie Welzijn verhuisd Inspraakverordening k Tentoonstelling: "Vrijwilligerswerk: Liefdewerk Oud Papier?" Vervangen Waaghoofdbrug Éénmalige Uitkering 1987 Grof-/hulsvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week Welstandscommissie Beoordeling van diverse bouw plannen U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM vla de ka bel en 105,7 FM vla de ether! Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. leiden Lees in gËVVEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15