TAD LEIDEN Wie zich laat lijmen door fles wijn staat zwak in de schoenen AbvaKabo: EHD toch bij brandweer onderbrengen LEIDSCH A DAGBLAD Leidse notabelen over relatiegeschenken: Cel voor geldloper Vrouw gewond bij botsing met fietser Werk aan riool in Kagerstraat Brand in woningen na gooien vuurwerk Inbraak in restaurant Meidenfestival Benzinestation in Stevenshof Riool verstopt door wortels van 10 meter verder staande boom actief in vrije tijd Jaar celstraf s DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 LEIDEN - "Als we in de gaten hebben dat mensen ons een ge schenk geven om er later iets voor terug te krijgen, sturen we de gift onmiddellijk terug", zegt de Leidse commissaris Henk Mostert. Hij laat er geen ondui delijkheid over bestaan waar zijn grenzen liggen met het accepte ren van zogenaamde relatiege schenken. Veel notabelen dezer stad worden rond de feestdagen overladen met cadeaus van be drijven. De vraag is echter hoe ver ze gaan in het accepteren van de giften. De Leidse politie krijgt vaak geschenken van particulieren. Mostert: "Flessen drank gaan "Ze vinden dan dat de politie hen goed geholpen heeft en willen hun dankbaarheid uiten door een aardigheidje te geven. Dat zijn nooit al te grote dingen. Je moet denken aan flessen wijn of gebak. Tegen oud en nieuw krij gen we natuurlijk veel oliebol len", aldus korpschef Mostert. door Meidert van der Kaaij Hij laat daarop volgen dat hij persoonlijk nooit iets aanneemt van mensen. Flessen wijn of an dere dranken gaan naar de perso neelsvereniging en worden ver zameld voor avondjes voor het personeel. De bederfelijke waren worden bewaard voor de agen ten die 's nachts werken. Over excessieve geschenken wordt eerst met burgemeester Goe- koop gesproken. Mostert wijst daarbij op een erfenis die de poli tie een paar jaar geleden heeft ge kregen. "Maar bij alle giften moet dui delijk de intentie van waardering zitten, anders is het afgelopen. We zouden onze integriteit dan in de waagschaal stellen en ons van personen afhankelijk ma ken", stelt Mostert duidelijk. Dat het krijgen van grote geschen ken afhankelijk maakt, vindt ook een notaris uit Leiden die daar over wel wat willen zeggen, maar niet met naam wil worden ge noemd. "Voor het aannemen van grote geschenken voelen wij niets, want dat schept verplich tingen. Ik zou me heel opgelaten voelen. Daar kunnen we als nota rissen niet aan beginnen", zegt één van de partners. Opvallend is dat maar weinig mensen er voor willen uitkomen dat ze relatiegeschenken krijgen. De notaris zegt dat de geschen ken voornamelijk bestaan uit ka lenders, pennen en andere prul laria. Een fles wijn is volgens de notaris al heel uitzonderlijk en van cadeaus met een grotere waarde is dus beslist geen spra ke. Een medewerker van de Wo ningbouwvereniging Leiden ontkent dat er rond de feestda gen geschenken worden be zorgd. "Op z'n hoogst een strop das of een pennetje met de naam van een bedrijf erop". De ge woonte om een geschenk te ge ven stamt voor een belangrijk deel uit de bouwwereld. Aanne mers en ontwikkelaars nemen van de gelegenheid gebruik om contacten die ze hebben bij op drachtgevers te verstevigen of anders te bestendigen. Geen en kele klant wordt daarbij overge slagen. Van die gewoonte is met name de Leidse wethouder Dick Tes- selaar van volkshuisvesting en sport op de hoogte. Vanuit de bouwwereld kreeg hij wijn en kerstkransen en dit jaar zelfs een paraplu aangeboden. "Dat heeft uiteraard te maken met de func tie die ik bekleed. Ik heb abso luut niet de illusie dat ze door gaan met het geven van die ca deautjes als ik geen wethouder meer ben. Het blijft echter wel een merkwaardig ritueel. Als je je laat lijmen door een flesje wijn, sta je wel heel erg zwak in je schoenen. Wat het nut ervan is, begrijp ik dus niet". Geste Volgens Tesselaar is er bij zijn Tesselaar: Wat het nut e i is, begrijp ik dus niet". weten ooit eens binnen het colle ge van B en W over het onder werp relatiegeschenk gediscus sieerd. "Dat was in 1974. We heb ben toen gesproken over waar de grens voor het accepteren vna geschenken moesten liggen. Wat gebeurde er bijvoorbeeld met een kerstpakket met een waarde van boven de 50 gulden. Achter af waren dat theoretische discus sies, want het is sindsdien nog nooit voorgekomen dat hele gro te cadeaus werden ontvangen. Ik weet wel dat er ooit een wethou der was die alles consequent te rugstuurde. Dat was Bert Ooster man van D66". Tesselaar zelf heeft in al die ja ren de geschenken in ontvangst genomen. De flessen werden in de gang gezet en vervolgens vaak weggegeven. Dit jaar heeft hij 16 flessen wijn gekregen. -chJeffoto) De Leidse slijter Kees Klerks bevestigt dat een fles wijn het fa voriete relatiegeschenk is. "Apart of soms een paar in een kist. Zelden zal de waarde van die pakketten het bedrag van 100 gulden overstijgen. Alleen in ex cessieve gevallen komt het ge schenk boven dat bedrag". Volgens Klerks heeft zo'n ge schenk dezelfde werking als een kerstkaart. "Er zijn mensen die jaren lang goed zaken hebben ge daan of goede service hebben ge kregen. Dit is dan de manier om die waardering te uiten. Het be drag is dan niet belangrijk: het gaat om de geste". De opdrach ten tot het bezorgen van de fles sen komen van oudsher van bouwbedrijven. De laatste tijd zijn daar volgens Klerks echter ook computerbedrijven en ban ken bijgekomen". LEIDEN/DEN HAAG - Een 24-ja- rige bewakingsbeambte van Van Gend en Loos is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De man had een bedrag van 25.000 gul den verduisterd. Na zijn gevange nisstraf moet de man zich onder toezicht stellen van het Leger des Heils. LEIDEN - Een 27-jarige Leidse vrouw brak gisteravond haar neus en liep een hersenschudding op bij een ongeval op de Haarlemmer weg. Een 29-jarige man, die in de richting van de Willem de Zwijger- laan fietste, werd verrast doordat de Leidse ter hoogte van de Frans van Mierisstraat tussen twee gepar keerde auto's door plotseling het fietspad overstak. De man uit Lisse kon haar niet meer ontwijken en reed de vrouw ondersteboven. De man kwam er zonder kleerscheu ren vanaf. De Leidse werd voor be handeling naar het AZL overge bracht. I cEIDEN - In de Kagerstraat wordt maandag 4 januari begonnen met rioleringswerkzaamheden die on geveer zes weken in beslag zullen nemen. Het werk begint ter hoogte van nummer 24 en er wordt ge werkt in de richting van de Rijns- burgerweg. Na voltooiing van de klus wordt de Kagerstraat geasfal teerd. Bus 14 zal tijdens de werk zaamheden gebruik maken van de Houtlaan. LEIDEN - De AbvaKabo heeft nogmaals een dringend beroep ge daan op de gemeenteraad de Eer ste Hulpdienst (EHD) niet naar de particuliere onderneming Gebroe ders De Jong over te laten gaan. Het college van B en W heeft dit in middels besloten. De vakbond wil de EHD onderbrengen bij de brandweer. Het college meent door het over brengen van de EHD naar De Jong vooral op het personeel te bespa ren. Volgens het college zijn er voor het draaien van een 24-uurs dienst 14 formatieplaatsen nodig. De vakbonden denken dat het ook bij de brandweer met 12 kan. In een brief aan de raad schrijft de AbvaKabo dat de directeur van de GG en GD in een rapport heeft vastgelegd dat de EHD een 24-uurs dienst moet draaien met 12 man. "Het is op zijn zachts gezegd vreemd dat nu een en ander tegen het personeel gebruikt wordt. Eerst moet het en nu kan het plot seling niet", schrijft de vakbond. De AbvaKabo is al eerder met een plan gekomen om de EHD aan de brandweer toe te voegen. Vol gens het college kloppen echter de berekeningen in dat plan niet. De vakbond bestrijdt dit weer. "In dien wij telkenmale in discussies terecht komen van welles-nietes, hebben wij reeds voorgesteld dat er dan een onafhankelijke derde een en ander maar moet onderzoe ken", stelt vakbondsbestuurder K. Voormeulen in zijn brief. De betrokken wethouders, Kuij- ers (gezondheidszorg) en Borde wij k (financiën) zijn door de Abva Kabo verzocht een onderzoek in te LEIDEN - In een woning aan de Paul Krugerstraat is vannacht brand ontstaan nadat onbekenden vuurwerk door de brievenbus gooi den. Het gordijn en vloerkleed vat te vlam en de ruit van de deur sprong door de hitte. De brand- LEIDEN - Bij restaurant La Plan- cha aan de Stationsweg hebben vannacht twee personen ingebro ken. Een medewerker van het Spaanse restaurant zag in het pand een persoon rondstruinen op het moment dat hij met zijn auto kwam aanrijden. Bij binnenkomst van de man gingen de inbrekers er als ha zen vandoor. Ze klommen over de muur van de tuin. De medewerker van het restaurant zette nog wel de achtervolging in, maar verloor het tweetal bij de Narmstraat uit het oog. De inbrekers waren via de ach terdeur binnengekomen door een hangslot te slopen. Bij de uitgang hadden de mannen reeds stereoap paratuur, een televisie en voe dingswaren klaar gezet. weer kon het vuur tijdig blussen. In het huis ontstond grote rook schade. Ook in een woning aan de Trans- vaalhof werd vuurwerk door de brievenbus naar binnen gegooid waardoor een brandje ontstond. Het gordijn verbrandde en de ruit van de voordeur ging aan diggelen door de hitte. In dit geval hoefde de hulp van de brandweer niet te wor den ingeroepen, omdat het vuur vanzelf uitging. Het huis liep ech ter wel roet en rookschade op. De politie kreeg gisteren weer enkele tientallen klachten binnen van overlast veroorzaakt door vuurwerk. Er zijn drie Leidse jon gens aangehouden wegens het af steken van vuurwerk. Hierbij werd een geringe hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen. LEIDEN - Een 29-jarige Amster dammer is gisterochtend op heter daad betrapt bij een inbraak in de kerk van het Apostolische Genoot schap aan de Sumatrastraat. Een lid van die kerk liep op de straat en zag dat een ruit van het gebouw was gebroken. Hij waarschuwde de politie. Bij aankomst van de agenten klom de dader juist naar buiten. Er wordt niets vermist, maar de schade bedraagt ongeveer duizend gulden. stellen naar het financiële reilen en zeilen van de EHD gedurende de afgelopen jaren. Er zijn volgens de bond ernstige fouten gemaakt waarvan het personeel nu de dupe dreigt te worden. De bonden zijn het voorts niet eens met het argument van het col lege dat de kwaliteit van de dienst verlening beter gewaarborgd is als de EHD bij De Jong is onderge bracht. "Door middel van een aan tal feiten op datum kunnen wij het tegenovergestelde bewijzen". LEIDEN - De Leidse Meidentele foon houdt 2 januari het jaarlijkse meidenfestival in het Breehuys. Het thema van de dag: uiterlijk. Een kapster, een grimeuse en een schoonheidsspecialiste zullen door middel van workshops op dit on derwerp ingaan. Ook worden een modeshow en een playbackshow gehouden. Om vier uur 's middags treedt het duo 'Big Voice with Cel lo' met gedichten en sketches op en om zeven uur brengt theatergroep Splitz het stuk 'Spiegel' op de plan ken. De inwendige mens kan tussen door worden verzorgd en 's avonds valt er heel wat te swingen. Het fes tival begint om twee uur en zal om een uur of tien zijn afgelopen. Het Breehuys is gevestigd aan Bree- straat 19. De Meidentelefoon is woensdag en donderdagavond geopend van zeven tot tien uur. Het nummer is: 141616. LEIDEN - In de Stevenshof komt een benzinestation. De benzinever- koop komt op het bedrijfsterrein Westwal op de hoek van de Ste- venshofdreef. Het benzinestation wordt geëxploiteerd door Total. De maatschappij gaat uit van een jaar lijkse omzet van 2,2 miljoen liter, wanneer de Stevenshof geheel is volgebouwd. Er zal bij het station overigens geen LPG worden ver kocht. Het benzinestation van Fina aan de Lammenschansweg wordt uit gebreid. De gemeente heeft daar toe extra grond aan de oliemaat schappij verhuurd. De boom ter hoogte vc waarschijnlijk oorzaak riool. i de De Sitterlaan 34. De wortels t an een verstopping - tien meter verder - LEIDEN - Is het mogelijk dat wor tels van een boom een tien meter verderop, onder een woonhuis ge legen, rioleringsbuis verstopt kun nen doen raken? Mevrouw M.H. van Schaik van de De Sitterlaan 34 vermoedt van wel. Vorige week heeft een rioolonstoppingsbedrijf flinke stukken wortels, die de af voer hadden verstopt, verwijderd. Het was noodzakelijk de afvoer te verleggen. Met de aankoop van een nieuwe toiletpot kwam dat grapje mevrouw Van Schaik te staan op 700 gulden. Pal voor de woning, op de stoep, staat de boom die waarschijnlijk tot tien meter in de omtrek zijn wortels heeft uitgeslagen. "Een week of vier, vijf geleden had ik ook al last van de afvoer. Dat is toen weliswaar verholpen, maar de man die dat deed zei al dat er waar schijnlijk meer aan de hand was. Vlak voor kerst was het riool weer verstopt. Het bedrijf heeft de vloer moeten open maken om het euvel te kunnen verhelpen. Dat kostte niet alleen flink wat geld, het was ook een geweldige troep", aldus mevrouw Van Schaik die de aange troffen wortels tentoonstelt in haar tuin. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag 2 januari een wandeltocht vanaf het Parle ment aan de Nieuwstraat 45 in Leiden. Er kan worden gekozen uit afstanden van 5 tot 20 kilome ter. Aanvang tocht tussen 9.00 en 14.30 uur. Voor informatie tel. 01726-13470. De Bakkerij De Hervormde Diaconie houdt vrijdag 8 januari een nieuw jaarsreceptie in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44c. Tijdens die bij eenkomst houdt wethouder H. de la Mar een kort woord naar aan leiding van de kerkelijk confe rentie tegen verarming in Neder land. Hij zal een lijn doortrekken naar d e situatie in Leiden. Aan vang 17.00 uur. Art Bird Bigband De Art Bird Bigband van de streekmuziekscholen uit Leiden en Leiderdorp houdt zijn tradi tionele nieuwjaarsbal vrijdag 8 januari in kerkelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1 in de Leidse Merenwijk. Aan vang 21.15 uur. PinkPuppies De PinkPuppies, de homojon gerengroep van de LWH, houdt zondag 3 januari een video avond in het pand aan de Lange- gracht 65. De film 'Anne Trister', bekend van het Gay and Lesbian filmfestival, wordt gedraaid. Aanvang 19.30 uur. Computers De Stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen begint in maart weer een cursus basic en microcomputers. De cursus be staat uit tien avonden van 19.30 tot 22.00 uur. De cursus is be stemd voor beginnende gebrui kers en wordt gegeven in het Rembrandt Scholengemeenschap aan de B.M. Noachtstraat 1 te Leiden. Voor informatie of opga ve voor deelname: SBOV, Sir Winston Churchilllaan 2, 2251 CX Voorschoten, tel. 01717-2010. Hutspotten De Leidse carnavalsvereni ging De Hutspotten houdt zon dag 3 januari een nieuwjaarsre ceptie in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. De recep tie duurt van 14.30 tot omstreeks 16.00 uur. Het daarop volgende weekein de van 9 en 10 januari is de part nervereniging 'Die blaue Fun- ken' uit Krefeld in Leiden te gast. De vereniging wordt zaterdag 9 januari om 14.30 uur officieel ontvangenop het stadhuis, 's Avonds heeft in de residentie het Anthonius Clubhuis dus - het nieuwjaarsbal plaats van De Hutspotten. Aanvang 21.00 uur. Avondkleding gewenst. Toegang 10 gulden, leden 5 gulden. Ze hoopt dat ze de gemaakte kos ten terugkrijgt van de gemeente, want die stelt ze er voor aansprake lijk: "Het is toch iets van buitenaf waaraan je zelf niets kunt doen". Ze heeft contact opgenomen met de gemeente. Eerst met de afdeling rioleringen, maar daar konden ze haar niet verder helpen. "Er moe ten nog mensen komen van de plantsoenendienst. Maar die zijn nu allemaal op vakantie, zo werd mij verteld". Overigens bestaan ook klachten van andere bewoners van de De Sitterlaan over door wor tels veroorzaakte oneffenheden in het trottoir. LEIDEN/DEN HAAG- De Haagse rechtbank heeft een 35-jarige hero- ïne-verslaafde uit Leiden veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. De man had in to taal zo'n 50 winkeldiefstallen en in braken gepleegd. De rechtbank legde de zware straf op gezien de grote hoeveelheid strafbare feiten en het feit dat de man nog steeds aan de drugs is verslaafd. De offi cier van justitie had een straf van vijftien maanden geëist. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Wendy, dv. D. van den Burg en A.J. Keijzer; Sebastiaan Antonius Johannes, zv. A.C.W. Meijer en M.M.A. van Veldhuizen: Sven Leo nard Martinus, zv. J.B.M. van Rumt en Th.M.T. Onderwater; Nicole Monica, dv. P.A.J, van den Burg en H.E. van Ruiten; Gerrit Willem Krijn, zv. G. de Best en A.E. Jonker; Melanie Alie Machteld, dv. P. Teeuwisse; Jannetje, dv. D.M. Bee- renfenger en J. Hartevelt; Andert Reinout Benvenuto, zv. C.J.M. van der Kraan; Sophie, dv. F. van der Zaag en R.T. de Jong; Sabine Kyra, dv. L.A. Ree der en J. de Ruiter; Elise Maria Julia, dv. E.H.E. Nabbe en C.J.J. Aijkens; Laura Kim, dv. H. Meijer en L.F. de Boer; Ma rieke Willemien, dv. K.J. Smits en P.S. Visser; Jeremy, zv. J.J.T. Angevaare en T.F.J. Fladderak; Cornelia Neeltje, dv. R. van Kralingen en T. van Duijvenbo- de; Dennis, zv. J.P.A. Caspers en W. Pot- jer; Diederik Willem, zv. F.W. Kales en J.C.C.F. baronesse van Sytzama; Menno Johan, zv. J.W. ter Laak en C.A.A.M. Kiebert; Cornelia Jacoba Nathalia, dv. C. Ouwehand en J. van der Plas; Sabrina Hannelore Emerentiana, dv. C.G. Pfei- fer en A.E.C. Waaijer; Adrianes Johan nes, zv. J.A. Mooijekind en T.C.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13