ABP betaalt deel servicekosten terug 'Ontslagen zijn niet uit te sluiten' Recreatie van 2000jongeren niet opofferen aan parkeerplaatsen LEIPSCH gfe DAGBLAD Universiteit bezuinigt tot 1993 zo n 36 miljoen Geheime overeenkomst met bewoners Zichten in Merenwijk register Expositie over werk vrijwilligers acliel in vrije tijd Leidse politie neemt 600 stuks vuurwerk in beslag Ruiten van rondvaartboot Drukte bij condoléance- LVC aan Breestraat trekt meer publiek WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 LEIDEN - Het bestuur van de Leidse universiteit wil tot 1993 in totaal 36 miljoen bezuinigen. Eind 1992 moeten de opgelopen tekor ten zijn ingelopen, aldus blijkt uit de discussienota 'Beleidskaders RUL', die deze week aan de bestu ren van de faculteiten is gestuurd. In de nota worden gedwongen ont slagen niet op voorhand uitgeslo ten geacht. Met de nota geeft het bestuur een aanzet om de komende jaren meer evenwicht te brengen tussen de be schikbare geldmiddelen en de ver plichtingen van de universiteit. "Gezien de omvang van de finan ciële problematiek in samenhang met de belangen van de universi taire organisatie kan gedwongen ontslag niet op voorhand worden uitgesloten, dit ondanks het feit dat er voor maatregelen buiten het ver band van de SKG-operatie (een be zuinigingsoperatie die reeds is in gezet en die grotendeels buiten dit 'ombuigingsbeleid' valt -red.) geen sociaal beleidskader is gesteld". De door minister Deetman be oogde middelenverdeling 1988- 1992 laat een dermate grote ver slechtering van de financiële posi tie van de Leidse universiteit zien, dat het bestuur een herbezinning op de hoofdlijnen van het tot dus ver gevoerde takenmiddelenbeleid noodzakelijk acht. De minister heeft te kennen gegeven dat er af spraken kunnen worden gemaakt, die beogen dat het tekort van de Leidse universiteit in 1988 nog met vier en in 1989 nog met één miljoen kan oplopen. Daarna zal het (moe ten) dalen, opdat er in 1993 geen te kort meer aanwezig is. Rekening houdend met het tekort van tien miljoen op de huidige begroting, de reeds in gang gezette bezuini gingsoperaties en eventuele tegen vallende inkomsten (minder stu denten en minder betaalde onder- zoekopdrachten) betekent dit dat er in vijfjaar 36 miljoen moet wor den 'omgebogen'. De ombuigingsoperatie waar voor de faculteitsbesturen zich nu geplaatst zien, heeft tot gevolg dat voor een groot deel van 1988 een al gehele selectieve vacaturestop zal worden gehandhaafd. Deze zal, al dus het universiteitsbestuur, een zeer terughoudend karakter heb ben en in sommige gevallen zelfs een uiterst ongewenst (tijdelijk) ef fect hebben op de taken. "Stagna tie in de voortgang van onderwijs en onderzoek zal tot op zekere hoogte niet kunnen worden uitge sloten. Om de gevolgen tot het aan vaardbare te beperken zal een tot nu toe ongewone creativiteit aan de dag moeten worden gelegd". "Van het universitair personeel zal een grotere flexibiliteit moeten worden gevraagd voor wat betreft een (tijdelijke) alternatieve taak stelling, ook wanneer die alterna tieve taakstelling niet past in de be staande functiebeschrijvingen", al dus het bestuur in de nota. Overi gens maakt het bestuur een uitzon dering voor het aanstellen van as sistenten in opleiding. Dat moet, voorzover het budget dit toelaat, met hoge prioriteit worden voort gezet. Tevens houdt het bestuur zich het recht voor aanwijzingen te geven voor de herbezetting van leerstoelen en de vacatures van universitaire hoofd docenten. Door andere prioriteiten te gaan stellen waarschuwt het universiteitsbe stuur er in de nota voor dat de toe komstige positie van de universi teit, ook in samenhang met de an dere universiteiten, in het geding is en daarmee het profiel van de Leid se universiteit. "Taakvermindering en taakafstoting zal onvermijdelijk zijn in het voor ons liggende proces van bestedingsombuiging en taak- profilering". "Met de reeds achter ons liggende bezuinigingen zijn de mogelijkheden tot besparingen met behoud van bestaande taken reeds in vergaande mate benut", al dus de nota, die vooruitloopt op de nota financiële kaderstelling 1989- 1992 die in februari volgend jaar zal verschijnen. Daarin zullen de voorlopige fi nanciële kaders worden aangege ven waarop de faculteiten en dienstverlenende eenheden zich richten bij het maken van hun taakaanpassingsplannen. Tevens zullen daarin de concept-richtlij nen voor de facultaire begrotings plannen worden opgenomen. Van juli tot september 1988 zullen de di verse organen zich over de taak aanpassingsplannen uitspreken. Besluitvorming daarover door de universiteitsraad wordt in septem ber 1988 voorzien. LEIDEN Een 38-jarige vrouw uit Boskoop liep gisteravond slechts een paar schrammetjes op toen zij met haar auto op de Kanaalweg vol op een boom reed. De vrouw reed richting Hoge Rijndijk en ter hoogte van de Roombur- gerweg viel er zomaar een kies uit haar gebit. Zij raakte tegelijkertijd even onwel en raakte met haar auto in een slip. De auto schoot naar de linkerhelft van de weg en kwam tegen de boom tot stilstand. De voorzijde van de auto werd totaal vernield. De boom werd licht beschadigd. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) heeft de bewoners van 262 flats aan de Zichten in de Merenwijk aangebo den een deel van de teveel betaalde servicekosten over de afgelopen tien jaar terug te betalen. Het ABP is eige naar van de 262 woningen. Sinds de flats in 1978 wer den opgeleverd, bestaat er verschil van mening over de hoogte van de servicekos ten. Het ABP heeft tot op heden vrijwel alle verzoe ken van bewoners om te rugbetaling afgewezen. LEIDEN - Een tiental ruiten van een rondvaartboot aan de Haven is gistermorgen aan diggelen gescho ten. In de boot werden kogeltjes van een luchtdrukwapen gevon den. Hierdoor ontstond voor de ei genaar van de boot een schade van ongeveer 3.000 gulden. De daders zijn onbekend. LEIDEN - Zeer veel mensen heb ben in Leiden het condoléance-re gister voor J. den Uyl getekend. In Het Gulden Vlies aan de Breestraat betuigden meer dan duizend men sen hun deelneming. Vandaag was het de laatste mogelijkheid om het register te tekenen. LEIDEN - Overleden: D. van Loo, geb. 13 nov. 1911, man; D. F. Limon, geb. 21 apr. 1970, zoon; J.W. van der Waals, geb. 8 juli 1916, man; A. van der Meij, geb. 12 okt. 1901, gehuwd gew. met: J. Heems kerk; A. van Harskamp, geb. 26 sept. 1912, man; C. Wouterse, geb. 22 maart 1929, man; W. Borreman, geb. 15 juli 1911, man; T.M. van Vliet, geb. 10 dec. 1921, echtg. van J.C. Zuijdervliet; De bewonerscommissie van de flats is bereid af te zien van verre kening van het teveel betaalde ge durende de jaren vóór 1982 mits voor de jaren daarna een aanvaard bare regeling wordt getroffen. Er wordt gesproken over een totaalbe drag van circa een ton, ruim 380 gulden per woning. Het ABP is al leen bereid mee te werken indien de bewoners er geen ruchtbaarheid aan geven, aldus een aantal men sen dat op de hoogte is van die overeenkomst. Het ABP kondigde enkele maan den geleden aan de teveel betaalde servicekosten over 1982 - het ging hier om een totaalbedrag van 50.000 gulden - aan de bewoners te rug te geven. Het pensioenfonds zag zich hiertoe gedwongen nadat zowel de huurcommissie als de kantonrechter één van de bewo ners in het gelijk had gesteld in een beroepsprocedure tegen het ABP. De bewoners eisten van het ABP ook terugbetaling van twee ton over de jaren '78-'82, terwijl er ook voor de daarop volgende jaren nog wat te vereffenen viel. Zij dreigden met nieuwe beroepszaken bij de huurcommissie en het kantonge recht. Inmiddels is gebleken dat de huurders weinig kans maken om geld terug te krijgen dat vóór 1982 werd betaald. Deze zaken worden als verjaard beschouwd. Publiciteit De betrokkenen zijn uiterst te rughoudend met het geven van in formatie over het verloop van de onderhandelingen. De bewoners commissie vreest dat het ABP als- ren. "We hebben ons ook in publi caties naar de bewoners toe voor zichtig moeten opstellen", aldus Van Herk. Zij veronderstelt dat het ABP de zaak uit de wereld wil heb ben om verdere negatieve publici teit te voorkomen. Ook van de zijde van het ABP wordt geen informatie verstrekt. De verantwoordelijk regio-mana ger bevestigt dat er gesprekken met de bewoners gaande zijn, maar verwijst voor verdere informatie naar de voorlichter van het bedrijf. En die is met vakantie. Einde Volgens Van Herk willen de be woners dat er nu eindelijk een ein de komt aan de slepende zaak: "Het wordt hoe langer hoe inge wikkelder en moeilijker. We willen er nu een punt achter zetten". Daarom zijn de bewoners graag in gegaan op een uitnodiging van het ABP de zaak voor eens en altijd af te handelen. "Als zij ons een accep tabel aanbod doen dat geldt voor alle mensen die hier gedurende de laatste vijf jaar gewoond hebben, zien wij af van verdere stappen", al dus Van Herk: "Ik verwacht dat het allemaal wel voor elkaar komt en dat het geld volgend jaar wordt terugbetaald". De precieze hoogte van het be drag dat het ABP moet terugbeta len, is niet duidelijk. De reden daarvan is dat de servicekosten de afgelopen jaren al verschillende malen zijn verlaagd en beide partij en het nog niet eens zijn voor welke posten er teveel is betaald. Overi LEIDEN - Het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) heeft de afgelopen ja ren veel meer publiek getrokken. door Willem Spierdijk "Het LVC is het imago van drugs- en vechthol kwijt. Ook als je dat al niet meer bent, duurt het nog even voor je die naam kwijt bent", zegt coördinator Gert-Jan Sweep. Toch wacht het jongerencentrum geen zorgeloze toekomst. Het gebouw aan de Breestraat verkeert in slech te staat; voor de noodzakelijke grondige opknapbeurt is een be drag van circa 8,5 ton nodig. In een rapport van de gemeente lijke gebouwendienst wordt opge somd wat er aan het monumentale gebouw aan de Breestraat man keert: het metselwerk aan de voor kant van het gebouw vergaat, het dak is slecht, de vloeren zijn aan vervanging toe, de elektrische in stallatie moet nog voor een gedeel te worden vernieuwd en de riole ring is slecht. "Het is niet zo dat het gebouw op instorten staat, maar er moet bin- gens heeft het ABP zijn toezegging om 50.000 gulden terug te storten op de rekening van de bewoners nog niet waargemaakt. Ook dit be drag maakt deel uit van de onder handelingen. Onduidelijk is ook hoe het ABP de bewoners denkt op te sporen die uit de Zichten zijn vertrokken, maar recht hebben op in elk geval een deel van de terugbetaling. Van Herk: "Wij hebben zelf adressen van mensen die inmiddels ver huisd zijn en we zullen te zijner tijd ook een oproep in ons bewoners- blad plaatsen. Maar hoe dat precies zal gaan, ook daarover moeten we nog verder praten". LEIDEN - Wethouder J. de la Mar opent op dinsdag 5 januari in het Leidse stadhuis de tentoonstelling 'Vrijwilligerswerk: liefdewerk, oud papier?'. De expositie is vanaf die datum tot 28 januari in het stadhuis te zien. Daarna wordt de tentoon stelling overgebracht naar de bi bliotheek in de Nieuwstraat. De tentoonstelling laat zien waar en op welke manier organisaties in Leiden met vrijwilligers werken voor het welzijn van Leiden. In to taal presenteren zich 15 organisa ties. nen twee jaar wel het nodige ge beuren. Anders is het niet verant woord om hier wekelijks 2000 men sen naar binnen te halen. Door de komst van een dergelijke grote groep is het gebouw ook nog eens aan een flinke slijtage onderhevig, onderschat dat niet", zegt Sweep. De oorzaak van de slechte staat van het gebouw is volgens Sweep terug te voeren op een gebrek aan onderhoud. "Toen dit gebouw zo'n twintig jaar geleden als jongeren centrum in gebruik werd geno men, vroeg niemand zich af of dit gebouw wel zo geschikt was. Er was al wat achterstallig onderhoud en dat is de daarop volgende jaren alleen maar verslechterd. De afge lopen jaren is er ook nauweüjks iets opgeknapt aan het gebouw. Het heeft misschien ook te maken met de cultuur van enkele jaren ge leden. Er was toen ook geen be hoefte aan een jongerencentrum dat er netjes en fris uitzag". Verliesgevend Enkele jaren geleden stond het LVC er overigens nog slechter voor. Niet alleen het gebouw ver keerde in deplorabele toestand. Reddingsbrigade De Leidse Reddingsbrigade be staat in 1988 precies 70 jaar. Als eerste in een reeks van evenemen ten verzorgt de Leidse club de na tionale EHaD-kampioenschap pen voor de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De letters EHaD staan trouwens voor Eerste Hulp aan Drenkelingen. Die kampioenschappen wor den zaterdag 9 januari gehouden in het Vijf Meibad, van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. In de hal van het zwembad is een in formatiestand van de Leidse Reddingsbrigade. FNV Het FNV-afdelingsbestuur houdt in het AbvaKabo-gebouw aan de Drifstraat 49a te Leiden vrijdag 8 januari nieuwjaarsre ceptie van 17.00 tot 20.00 uur. Ouderen Voor ouderen worden vanaf januari beginnerscursessen Duits en Engels gehouden. De duur van de cursussen is twee jaar. Ze worden gegeven in Dien stencentrum De Kooi aan de Driftstraat (donderdagochtend), Dienstencentrum Zuid-West aan de Aaltje Noorderwierlaan (woensdagmiddag) en in Dien stencentrum Binnenstad aan de Hogewoerd (maandagochtend). Voor informatie en opgave voor deelname tel. 123744 tussen 8.30 en 17.00 uur (werkdagen). De Burcht Muziekvereniging De Burcht treedt zondag 3 januari op in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Aanvang 12.00 uur. Op dat ook de exploitatie was verliesge vend. Aan dat laatste is intussen een einde gekomen. De gemeente lijke subsidie van 3,5 ton is inmid dels toereikend. "We zijn meer publiek gaan trek ken omdat de programmering is verbeterd. Wat wij brengen is trendgevoelig. Je kan soms perio des hebben dat je erg goed zit met je keuzes. Wij proberen daarbij veel verschillende soorten jongeren te bedienen, allerlei subculturen bin nen de jongerencultuur aan bod te laten komen", stelt Sweep. "We proberen verschillende groepen jongeren het idee te geven dat ze hier welkom zijn; ook die jongeren die op andere plaatsen op grond van hun uiterlyk of life-style wor den geweerd". Behalve verbetering van de pro grammering, heeft Sweep ook ge tracht de exploitatie professioneler te maken. "We proberen de klanten hier serieus te nemen. Daarom zor gen we dat de het sanitair hygië nisch is, dat de mensen goed wor den bedien aan de bar. Kortom, we streven naar een bedrijfsmatige aanpak zonder overigens een be tijdstip heeft de min of meer offi ciële presentatie plaats van 'Po diumorkest De Burcht Leiden'. Na afloop heeft de nieuwjaarsre ceptie plaats in de Burchtvesti ging aan de Aalmarkt 9. Stiefmoeders Op tal van plaatsen in ons land, ook in Leiden, worden me dio januari bijeenkomsten ge houden voor stiefmoeders door de Stichting Kerk en Wereld uit Driebergen. Voor informatie Margreet de Jong, Kruisbessen- gaard 82, 3962 JL Wijk bij Duur stede, tel. 03435-72504. Diogenes Begin volgend jaar wordt een expositie gehouden over opzet, doel en werk van de Stichting Diogenes. De stichting is op zoek naar foto's van stadsgezichten en woonhuizen (in- en exterieur) van Lokhorststraat, Schoolsteeg, Langebrug, Wolsteeg, Water- steeg, Hogewoerd, Mierennest- hofje, Hooglandse Kerkgracht, Aalmarkt en Nieuwstraat. De stichting wil er haar archief mee verrijken, maar mensen die de foto's alleen voor de expositie willen afstaan wordt ook ge vraagd te reageren. Materiaal en correspondentie via Rijn- en Schiekade 6, 2311 AJ Leiden o.v.v. 'Vereniging van Vrienden van Diogenes' of via Galerie 'Treetje Lager' aan de Oude Rijn 138, alwaar de expositie wordt gehouden. Testament Ouderen die iets te weten wil len komen over wilsbeschikkin gen en testamenten, kunnen een bijeenkomst bezoeken in het Dienstencentrum Binnenstad aan de Hogewoerd 65. Daar wordt donderdagochtend 14 ja nuari om 10.00 uur een informa tieve bijeenkomst gehouden door een notaris. drijf te worden. We willen wel het goede van die aanpak oppikken". Parkeergarage De slechte staat van het gebouw heeft wel tot gevolg dat er onmid dellijk mensen zijn opgestaan die zich afvroegen of een investering van 8,5 ton in het gebouw nog wel zin heeft. 'Maak er maar een par keergarage van', is het bekende ge luid dat opklinkt zodra er ergens in het centrum een gebouw leeg komt of dreigt leeg te komen. Hoewel de geluiden om juist het LVC op te offeren aan de parkeer plaatsendrift lijken te verstom men, is Sweep er nog niet helemaal gerust op. Hij begrijpt niet dat het idee om het vrijetijdscentrum om te bouwen tot parkeergarage ooit ook maar is geopperd. "Het is toch te gek om de recreatiebehoefte van 2000 jongeren op te offeren aan en kele tientallen parkeerplaatsen. Ik zie bovendien niet in wat de zin van een parkeergarage is in een straat waar alleen bussen en fietsers rij den. Daarbij is het gebouw niet ge schikt, omdat er geen ingang is aan de Aalmarkt. Wat de ligging betreft zou het beter zijn om Minerva te slopen en daar een parkeergarage te maken". LEIDEN - Het aantal klachten over vuurwerk dat bij de politie binnen komt neemt langzaam toe, maar is nog steeds minder dan vorig jaar. Er kwamen gisteren 70 klachten binnen van overlast veroorzaakt door vuurwerk. De politie heeft daarop een aantal keren ingegre pen. Zo werden gisteren totaal 570 rotjes in beslag genomen. Op de Pelikaanstraat werd van een 16-ja- rige Leidenaar 206 rotjes afgepakt op grond van de plaatselijke veror dening die zegt dat alleen tijdens de viering van oud en nieuw vuur werk mag worden afgestoken. La ter werd aan dezelfde straat van drie Leidse jongens 195 kanonsla gen ingenomen. Aan de Swee- lincklaan werden gistermiddag van twee jongens van 12 en 13 jaar een kleine 200 rotjes afgepakt. nog afziet van een regeling als daar van in de krant melding wordt ge maakt. Het ABP zou bang zijn een precedent te scheppen, suggereert een bewoner, omdat het instituut ook elders in den lande veel wonin gen heeft waarvan bewoners wel licht ook kanttekeningen plaatsen bij de hoogte van de servicekosten of over de wijze waarop die worden berekend. Mevrouw Van Herk (lid van de bewonerscommissie) bevestigt desgevraagd dat het ABP heeft ge ëist dat de pers niet van de bespre kingen op de hoogte wordt gesteld. De bewonerscommissie was het daar niet mee eens, maar heeft het geaccepteerd om de onderhande lingen niet bij voorbaat te frustre Gert-Jan Sweep, coördinator van het Leids Vrijetijdscentrum"Wat de ligging betreft zou het beter zijn om Minerva te slopen en daar een par- keeraarage te maken". (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9