Vertrekpremie bij NS voor buitenlanders Beurskrach en uitgeversoorlog beheersten sofjaar 1987 Beter op weg met de bos. de economie 'Biotechnologie vooral in handen multinationals' Beurscrisis slecht voor WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen (NS) ge ven buitenlandse werknemers die terugwillen naar hun va derland geld mee om de eerste tijd in hun levensonder houd te kunnen voorzien. Een woordvoerder van NS ver klaarde gisteren dat dat uitsluitend gebeurt als de werkne mer daarom vraagt. De 'vertrekpremie' kan oplopen van 4500 gulden bij zes dienstjaren tot 35.000 gulden netto bij achttien dienstjaren. De Federatieve Spoor weg Vakvereniging (FSVj is niet blij met de regeling van NS. De bonden gaan in januari verder pra ten om de vertrekpremie óf in de cao onder te brengen of van tafel te krijgen. NS bieden al sinds 1983 buiten lands personeel aan om hen bij re migratie met een premie te steu nen. Tot dusver hebben tien werk nemers er gebruik van gemaakt, al dus de NS-woordvoerder. De NS- woordvoerder benadrukte dat het bedrijf geen mensen 'weg wil heb ben of de remigratie wil bevorde ren'. Het heeft dan ook niets te ma ken met de grote snoei-operatie waarbij zo'n 2.000 banen bij NS op de tocht staan, aldus de woord voerder. Hij verwacht dat het aan tal buitenlandse werknemers dat Advies: melkquota in 1988 per fabriek verrekenen LEEUWARDEN (GPD) - De Ne- derlandse zuivel moet voor de ver rekening van de superheffing over schakelen op een ander systeem, waarbij de quota niet per veehou der worden verrekend, maar per zuivelfabriek. Dat is het advies van het Produktschap voor Zuivel en de afdeling melkveehouderij van het Landbouwschap. Voordeel daarvan is dat zuivelondernemin gen de mogelijkheid krijgen om overschrijdingen met onderschrij- dingen te Volgens secretaris Bep Rams van het Produktschap voor Zuivel kan het systeem al in het op 1 april beginnende nieuwe melkjaar wor den ingevoerd. Het Landbouw schap heeft zich eerder al uitge sproken voor een dergelijk sys teem. Op 15 januari zal het Pro duktschap voor Zuivel een uit spraak doen over het voorstel van de adviesgroep. Daarna zal minis ter Braks (landbouw) nog moeien besluiten om van het bestaande systeem af te stappen. In de Neder landse zuivel is daar over het alge meen veel bezwaar tegen. Economie kort Milieu De milieulasten van het bedrijfs leven bedragen jaarlijks minstens anderhalf miljard gulden. Uit van daag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de ondernemingen in 1984 al 1,4 miljard gulden op moesten brengen voor milieumaat regelen in eigen bedrijf en voor het betalen van de milieuheffingen. De milieulasten zijn ten opzichte van 1979 met ongeveer 14 procent ge stegen. PTT De PIT gaat alle telecommuni catievoorzieningen leveren voor het Nederlands deel van de nieuwe radarketen op de Schelde. De ra darketen houdt vanaf de Noordzee kust tot in Antwerpen alle scheeps- bewegingen in de gaten en regelt het radioverkeer tussen schepen en wal en tussen de schepen onder ling. Het telecommunicatiesys teem wordt in 1990 opgeleverd. De kosten bedragen bijna elf miljoen gulden, zo zijn de PIT en het direc toraat generaal scheepvaart en ma ritieme zaken overeengekomen. Mexico De Verenigde Staten en Mexico hebben een nieuw plan uitgewerkt waarmee de schuldenlast van het laatstgenoemde land kan worden verminderd. Gisteren maakte het Amerikaanse ministerie van finan ciën bekend dat het gaat om door de VS te verstrekken obligaties, die dienen als garantie voor nieuwe waardepapieren die Mexico de Amerikaanse banken geeft in ruil voor het afschrijven van oude le ningen. Mexico heeft een bank- schuld van 78 miljard dollar en een totale buitenlandse schuld van 105,3 miljard dollar. Wavin De kunststofproducent Wavin heeft een goed jaar achter de rug. De omzet steeg met 11 procent tot 1,4 miljard gulden en het rende ment is goed, zo heeft de onderne ming vandaag laten weten. De groei is te danken aan Verbetering van de positie op bestaande mark ten en overname van twee bedrij ven, de Franse kunststoffabrikant Teri en het Duitse verpakkingsbe drijf Bastert Werke. KOPENHAGEN (AFP/ANP) - De Deense overheid heeft kaas van het type Damsh Blue uit de handel ge nomen, omdat in een partij be stemd voor Finland de bacterie 'Listeria' gevonden is. Het gaat om twee merken: Opus en Crème Roy ale. Beide kazen komen uit de Klank-fabriek in Aarhus. Gisteren was nog niet bekend of de gevon den bacterie van het gevaarlijke soort is. Een woordvoerster van het mi nisterie van volksgezondheid in Rijswijk verklaarde gisteren dat importkaas steekproefsgewijs wordt gecontroleerd. Wel bestaat Deense kaas uit de handel vanwege bacterie er verscherpte aandacht voor liste ria in kazen, doordat deze bacterie ook in Frankrijk en Zwitserland aangetroffen is. Of de beide mer ken Danish Bleu ook in ons land worden verkocht was vanochtend nog niet bekend. De bacterie kan bij mensen her senvliesontsteking veroorzaken. Vooral babies, zwangere wouwen en oude mensen zijn gevoelig voor de infecterende werking van de lis teria. Zij gedijt alleen in zachte ka zen. In de harde Nederlandse kaas heeft de bacterie geen schijn van kans, aldus een woordvoerder van het produktschap voor zuivel. De listeria nestelt zich via vee voer en slootwater in de ingewan den van koeien, waarbij zij 'sponta ne abortussen' kan opwekken. Dit jaar zijn in Denemarken twintig mensen besmet door de listeria. Gemiddeld overlijdt een kwart tot een derde van de geïnfecteerden aan listeriose. om een dergelijke premie vraagt, zeer beperkt zal blijven. De NS heeft ongeveer zestienhonderd - merendeels Turkse- buitenlanders in dienst, die voornamelijk lager geschoold werk doen. De bonden hoorden pas in april van dit jaar van het bestaan van de regeling. FSV-voorzitter J. Kruse plaatst de nodige kanttekeningen bij de NS-regeling. „Wij zijn erg bang dat de vraag omslaat in aan bod. Dat bij voorbeeld de plaatse lijke afdelingschefs van NS de werknemers zeggen: 'Jongen, zou je niet eens naar huis toegaan'. NS zit natuurlijk met die grote afslan kingsoperatie". Kruse ziet liever dat de regeling in de cao wordt opgenomen en dan voor alle werknemers geldt, dus ook voor Nederlanders die zich in het buitenland willen vestigen. De NS heeft al meegedeeld daar niets voor te voelen. "Maar op die ma nier kunnen vakbonden en OR-le- den de regeling niet controleren", aldus Kruse. "Natuurlijk hebben we verplichtingen jegens buiten landers die we hier indertijd mas saal hebben laten komen. Je mag ze dan ook best een steuntje in de rug geven. Maar dat is een zaak van de politiek". AMSTERDAM (ANP) - De aanhou dende crisis op de financiële mark ten kan nare gevolgen hebben voor de Nederlandse economie. Dat staat in het derde kwartaalbericht van de Nederlandsche Bank dat gisteren is verschenen. De Bank vreest vooral dat de ver mindering van het vertrouwen in de effectenbeurzen een negatieve invloed zal hebben op de bestedi- negen. Voor bedrijven kunnen openbare aandelenemissies moei lijker worden, waardoor de finan ciering van investeringen belem meringen zou kunnen ondervin den. De Bank tekent daarbij overi gens wel aan dat de financiële posi tie van de meeste bedrijven de laatste jaren sterk is verbeterd. Zij verwacht dat een aanhouden de daling van de dollarkoers de concurrentiepositie van ons land ten opzichte van landen die niet deelnemen aan het Europees Mo netair Systeem (EMS) onder druk kan zetten. Tussen het begin van 1985 en het tweede kwartaal van dit jaar is de concurrentiekracht van Nederland al aanzienlijk verslech terd, aldus de Bank. Uit het kwartaaloverzicht blijkt verder dat de aankopen van Neder landse aandelen en obligaties door buitenlanders 2,1 miljard gulden bedroegen. Er werden ook minder overheidsobligaties gekocht, mede door het geringere aanbod van nieuwe stukken. De aankopen van buitenlandse effecten door ingeze tenen veerden sterk op. Er was vooral belangstelling voor Ameri kaanse en Japanse aandelen. HAARLEM (GPD) - Het bericht van de op handen zijnde fusie van de Nijmeegse uitgeverij Audet en de Haarlemse VNU heeft op de re dacties van de aangesloten dagbla den niet tot onrust of extreem ne gatieve reacties geleid. Het kwam voor velen echter wel als een ver rassing. "Verbazing wekte het niet, want er gingen natuurlijk wel geruchten. Maar het is eerder gekomen dan wij hadden verwacht", aldus een redactiewoordvoerder van De Stem, de Audet-krant in Breda. Op grond van de summiere infor matie waarover het personeel van de vier Audet-kranten en de vier dagbladen van de VNU-uitgeverij Brabant Pers gisteravond beschik te, waren de reacties gematigd en neutraal van toon. "Het betreft hier een overname van verwante broe ders, regionale dagbladen van on geveer dezelfde signatuur in de zelfde streek. De commotie is verre van de stemming zoals die bij de overname van het Limburgs Dag blad door de Telegraaf in 1972 was", stelt Sjef Kusters, voorzitter van de redactiecommissie van De Limburger (Audet) vast. "Ik denk niet dat er veel op aan te merken is. Ik verwacht dat de men sen van Audet er bij de VNU op Rustige reacties op fusie van Audet en VNU vooruit zullen gaan, met name in de secundaire arbeidsvoorwaar den", reageert Hans Bos, voorzitter van de ondernemingsraad van het Dagblad voor Noord-Limburg (Au det). Alle woordvoerders wijzen er echter op dat bij de fusie garanties gegeven moeten worden over de redactionele zelfstandigheid van de verschillende dagbladen. Bos: "Met name tussen De Stem (Audet) en Het Nieuwsblad (VNU) en het Brabants Dagblad (VNU) is nu sprake van een genadeloze concur rentie. Vooral in Brabant zal de identiteit van de verschillende bla den gewaarborgd moeten worden. Anders zie ik het ervan komen dat er van die drie bladen eentje wordt opgeheven." Peter Schouten van De Stem: "Je kunt een golf vgn ver ontwaardiging verwachten als die autonomie onvoldoende wordt ge garandeerd." Hoofdredacteur Van Houtert van het Eindhovens Dagblad denkt niet dat de redactionele onaf hankelijkheid op enigerlei wijze in het geding is en er is op de redactie ook geen ongerustheid daarover, zo stelt hij. Jaren geleden is het Eindhovens Dagblad betrokken geweest bij een zeer ingrijpende fu sie met het Brabants Dagblad in 's- Hertogenbosch en Het Nieuwsblad in Tilburg (behorend tot de Bra bantpers van VNU). Op grond van de beschikbare in formatie is ook NVJ-woordvoerder H. van Niftrik niet bang dat de fu sie een 'samenwerking van redac ties, laat staan het in elkaar schui ven van kranten zal betekenen' Fusies hoeven de veelzijdigheid van de pers ook niet aan te tasten, vindt hij. In sommige gevallen heb ben fusies er juist toe geleid dat be paalde bladen hierdoor konden blijven bestaan. "Wat ons dwarszit is dat de beslissing over wat er wordt uitgegeven aan steeds min der mensen wordt overgelaten. Te veel macht in te weinig handen is per definitie ongezond en in de pers geldt dat zeker", aldus Van Niftrik, die volgende week met de uitgeverij-directies gaat overleg gen. WENEN (IPS) - fiet Amerikaanse bedrijf Genetech verkoopt een middel dat bloedstolsels kan te gengaan. De markt in de Verenigde Staten reserveerde Genetech voor zichzelf. De rechten voor Europa, het Midden-Oosten en Zuid-Ame- rika gingen over naar de Westduit- se firma Boehringer Ingelheim, ter wijl Mitsubishi Chemical uit Japan Azië voor zijn rekemng nam. Volgens de VN-Organisatie voor Industriële Ontwikkeling (Unido) is de handel in dit preparaat een ty pisch voorbeeld van hoe de markt in de Derde Wereld opgedeeld wordt tussen westerse bedrijven. Genetech's produkt moet nog ver der worden ontwikkeld, maar wie de leveranciers voor de winkels worden, staat nu reeds vast. In een net uitgekomen rapport stelt de Unido dat biotechnologie steeds meer een aangelegenheid is van een paar grote bedrijven in de wereld. Dankzij biotechnologie kunnen in het laboratorium door experimenten met plantecellen, bacteriën of weefsel goedkope, kunstmatige alternatieven worden uitgevonden voor natuurlijke stof fen. Door de uitgebreide toepas singsmogelijkheden praten som migen al over de 'bio-revolutie'. Grote bedrijven investeren graag in deze jonge, strategische indus trietak. Van de 500 grootste bedrij ven in de Verenigde Staten houden minstens 83 zich ook bezig met bio technologie, zegt de Unido. Nu in vesteren in onderzoek betekent in de toekomst controle over de pro- duktie, aldus de VN-organisatie. Wat dat betreft ziet het er somber uit voor de Derde Wereld. Van de 1.036 bedrijven die zich op dit ter rein bewegen, zijn slechts twintig afkomstig uit de Derde Wereld Voedselproducenten, chemische bedrijven en olie-ondernemingen investeerden aanvankelijk vooral in biotechnologie om hun eigen be langen als producent te bescher men. Hun sector levert tal van toe passingsmogelijkheden. Maar Uni do wijst erop dat deze ondernemin gen, meest multinationals, hun ter rein de laatste jaren verleggen. Far maceutische en petrochemische bedrijven kochten zaadonderne mingen op. Zo levert de Zwitserse farmaceu tische multinational Sandoz via de Nederlandse Zaadunie, haar eigen dom, een belangrijk deel van de groentezaden in Afrika en West- Azie. De bloemkool en de wortel tjes die in Kenya worden ge kweekt, groeiden uit Sandoz-zaad. Een Zweedse multinational levert het zaad voor kool. Een handjevol Amerikaanse be drijven maakt de dienst uit in de Fi- lipijnen en Latijns-Amerika. De sert Seeds, een dochter van de olie maatschappij Atlantic-Richfield, verkoopt groentezaden in deze re gio. Campbell Soup, de voedselgi gant, sloot een overeenkomst met een bedrijf voor genetisch onder zoek om in Brazilië nieuwe toma- tensoorten aan de man te brengen. Multinationals zijn ook actief met hun produkten van biotechno logie op de geneesmiddelenmarkt in de Derde Wereld, constateerde de Unido. Het rapport noemt het voorbeeld van de Zwitserse firma Biogen, die een gemeenschappelij ke onderneming aanging met de Chinese overheid. De Derde We reld blijkt in dat geval niet alleen geschikt om produkten te verko pen maar ook een geschikte proef tuin, aldus de Unido. ADVERTENTIE AMSTERDAM - Gisteren werd in de palmenkas van de Amsterdamse Hortus Botanicus een van de oudste plan ten ter wereld, een 450 jaar oude Encephalartos-Altensteinii, verpot. Met behulp van een hefvorkapparaat werd de ongeveer 3 meter hoge plant uit het plantegat getild, waarna ze werd voorzien van nieuwe aarde. De palm staat al 350 jaar in de Amsterdamse Hortus. Een VOC-schip bracht de toen al 100 jaar oude palm in 1637 naar Amsterdam. (foto anp> NZH-DIENSTREGELING OUDEJAAR AVOIMD 1987 NIEUWJAARSOCHTEND 1988 31 December eindigen de busritten op een vroeger tijdstip. Alle ritten die 21.00 uur of later van de beginpunten vertrekken, komen te vervallen. 1 Januari rijden de bussen pas vanaf 9.00 uur. De bussen beginnen dan bij de halten, waar ze volgens de dienstregeling behoren te vertrekken. ALKMAAR - LEEUWARDEN v.v. 31 December: laatste rit vanaf Alkmaar vertrek 19.06 u laatste rit vanaf Leeuwarden: vertrek 18.38 u 1 Januari eerste rit vanaf Alkmaar vertrek 8.03 u De chauffeurs van de NZH wensen U een prettige jaarwisseling en een goede reis in 1988! AMSTERDAM - "Dit is afgrijse lijk", zo vatte een beurshandelaar op maandag 19 oktober (Zwarte Maandag) zijn ontsteltenis samen over de vrije val waarin de Amster damse beurs verzeild raakte. Op die dag begon wat als de beurs krach van 1987 de geschiedenis in zou gaan. door Sam Camphuijsen en Chris Drillenburg/ANP De koersdalingen van die maan dag waren nog maar kinderspel vergeleken met het drama dat zich later in de week over de hele we reld afspeelde. Op de avond van de 19e zakte het zo hecht lijkende beursbouwsel in Wall Street als een slappe pudding in elkaar. Ruim 500 punten zag de Dow Jo- nes-index voor industriële fondsen zich ontgaan. Toen in New York de stofwolken waren opgetrokken kelderden de koersen op alle grote effectenbeur zen in de wereld. In Amsterdam brak de volgende dag het uur der waarheid eerst goed aan. Er brak grote paniek uit en men bezigde begrippen als abattoir, puinhoop, chaos en bloedbad. Wat eerst het vijfde achtereenvolgende hausse- jaar leek te zullen worden, werd ge degradeerd tot een waar sofjaar voor de beleggers. Over de oorzaken van de krach is en wordt veel geschreven en ge sproken. Duidelijk is wel gewor den dat er sprake is geweest van een opeenstapeling van negatieve factoren. De zeer grote Amerikaan se begrotingstekorten, verhoging van de prime rate (de rente die de Amerikaanse banken berekenen aan hun beste klanten), de lage dol lar, aanbod vanuit de optiebeurzen, het openlijk verbaal laten vallen van de dollar door de VS-minister van financiën Baker, verkooppro gramma's van computers, de Golf oorlog, het waren factoren die el kaar versterkten. Mislukking De koersval had voor de Amster damse beurs ook nevengevolgen, zoals het uitstel en daarmee soms de mislukking van enkele aange kondigde introducties. Zo werden de komst van Atag en Nedschroef enkele weken uitgesteld. Toen uit eindelijk toch tot introductie werd overgegaan, liepen deze op een fali- kante mislukking uit, doordat be leggers weinig belangstelling aan de dag legden. Andere voorgeno men introducties zoals die van Van Nelle werden op de lange baan ge schoven. In elk geval kwam aan de stroom introducties een abrupt einde. Inmiddels viel het doek voor het hoekmansbedrijf Mellegers Van den Elsaker. Dit bedrijf kwam door de koersval in zodanige financiële problemen dat het faillissement moest worden aangevraagd. Enke le andere effectenmakelaars raak ten eveneens in moeilijkheden maar konden het hoofd nog wel bo ven water houden. In de aandelensector werden zware klappen uitgedeeld. Ten op zichte van begin januari, maar nog meer vergeleken met het hoogste peil van het jaar, waren de nadelige verschillen vaak zeer groot. De fondsen die de twijfelachtige eer te beurt vielen het diepst te zijn ge zonken waren Océ-Van der Grin ten en Hollandia-Kloos. Tegenval lende bedrijfsresultaten duwden Océ terug van 478 tot 149 gulden. In december kon een herstel worden geboekt tot circa 200 gulden. Hol landia-Kloos zakte van 600 naar 285 gulden. Er vonden een flink aantal beurs introducties plaats, vrijwel alle vóór de krach. Zo mocht de beurs als nieuwe fondsen verwelkomen de Nederlandse Participatie Maat schappij, Gouda Vuurvast, Van der Hoop, Weweler, Aalberts, NKF (fal cons), Ordina, Dico, Kühne Heitz, Frans Maas, Nedschroef. Atag, Vastned en Homburg. Ook 'de heer van stand' Marten Toon der kwam in de handel. Een voor genomen introductie van Green land werd op het laatste nippertje afgeblazen in verband met het ver slechterende beursklimaat. Naast de verbanning van Brede- ro en Breevast naar het niet-officië- le gedeelte van de beurs verdwe nen voorgoed Van Schuppen (fail liet), FGH (inlijving bij Nationale Nederlanden), Thomassen en Drij ver (voor de tweede maal), Gelatine Delft en Pont (overnemingen) en last but not least Ceteco wegens de fusie met Van Ommeren. De afkoeling normaal zorgt in de financiële we reld bleef in 1987 uit door de grim mige strijd tussen Wolters Sam- som, Kluwer en Elsevier. Deze strijd, die zou eindigen met de vor ming van de combinatie Wolters- Kluwer, werd later vergeleken met een dramatische bokswedstrijd, waarbij Kluwers Alberdingk Thijm in de eerste ronden werd aangeslagen, langzaam een pun- tenvoorsprong opbouwde en de ge vreesde knock out door Elseviers Vinken uitbleef. Op 3 juni kondigt Elsevier een openbaar bod aan op Kluwer, na dat contacten met de Deventer uit gever over een fusie op niets blij ken te zijn uitgelopen. Kluwer zegt direct het bod als vijandig te be schouwen en zich tot het uiterste te zullen verzetten, omdat de beide concerns niet bij elkaar passen. De echte tegenzet komt op 15 ju ni: Kluwer kondigt aan te gaan werken aan een volledige samen werking met Wolters-Samsom uit Zwolle. Daarmee worden de mes sen geslepen. De aankondiging blijkt de voorbode van een weken lange periode met persconferen ties, aandeelhoudersvergaderin gen en herhaalde opschortingen van noteringen van de drie con cerns door een argwanend beurs- bestuur: het circus Wolters Sam- som, Kluwer en Elsevier trekt door het land. Elsevier is de grote zwij gende in de strijd. Kluwer blokkeert de plannen van Elsevier door de plaatsing van preferente aandelen, eerst bij een bevriende stichting en later ook bij Wolters. Ook koopt Kluwer op de beurs een belang in Wolters. Op 3 augustus blijkt Wolters defintief in het bezit van 51 procent van Klu wer te zijn en Elsevier van 48 pro cent van de aandelen. Elsevier geeft het nog niet op. Zij blijft ko pen op de beurs, waar fantasieprij- zen tot stand komen van 1000 gul den voor een aandeel Kluwer. Onduidelijk bleef bij dit alles de rol van de aggressieve Britse uitge ver Maxwell, waarvan de naam herhaaldelijk werd genoemd. Een gevolg van de uitgeversstrijd was wel, dat de discussie over de toe laatbaarheid van beschermings constructies tegen ongewenste overnemingen door bedrijven op laaide. Minister Ruding van finan ciën liet onder meer weten, dat hij weinig aversie had tegen onvrien delijke overnemingen Teleurstelling Ondanks de gebeurtenissen van de laatste maanden is men in de fi nanciële wereld toch niet pessimis tisch voor de nabije toekomst. Inte gendeel, de bedrijven die in deze markt werken zijn voor zichzelf voor 1988 vaak gematigd optimis tisch. Ook in beurskringen worden deze geluiden gehoord, al kreeg men vlak na kerst weer een stevige teleurstelling te verwerken door een opnieuw sterk zakkende dollar tot zelfs onder 1,80 gulden. De ABN zegt van mening te zijn, dat de valutamarkten wel onrustig zullen blijven, maar dat de fluctua ties in de dollarkoers minder sterk zullen zijn. De dollar zakt nog wat, totdat over een aantal maanden de bodem is bereikt. Een stijging zou in de tweede helft van het jaar of vroeg in 1989 kunnen inzetten. De rente op de Nederlandse geld markt zal in 1988 gemiddeld iets la ger zijn of op een gelijk niveau als in 1987 liggen, denkt de ABN. Het bedrijfsleven beoordeelt de toekomst met gemengde gevoe lens. Philips acht het desgevraagd waarschijnlijk dat in de loop van volgend jaar de groei in de VS af zwakt. In Europa staat eveneens een groeivertraging voor de deur Omdat in de VS het aandelenbe zit wijdverspreid is lijkt de beurs krach in dat land een negatieve m vloed op de particuliere consump tie te zullen uitoefenen. In Europa is dat effect volgens Philips ver moedelijk gering, te meer omda« de val van de dollar de koopkrach" ondersteunt. Nederland zal geen uitzondering vormen op het algemene beeld voor Europa: enige vertraging in de groei van de particuliere con sumptie en een verslechtering van de concurrentiepositie van het be drijfsleven, aldus Philips.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7