FANS 'NVOfl SPOEDIG 1988H Speciale aandacht voor matras Wie f 1,50 per dag kan missen geeft een kind iets onbetaalbaars. Sanitair met een streepje Boerderij De Hoogstede: antiek in eigen sfeer Lekker slapen ERVAREN DOKTERSASSISTENTE Pizzeria Napoli PIZZA-BAKKER voor e red je i prikkie :n leven Sntiekfjuis „Hrptfjen" PAGINA 6 WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 WONEN Voor wie dat stoffen overtrekje voor de toiletdeksel maar een on hygiënische bedoening vindt, is er nu een deksel met een vrolijk streepdessin. Zo wordt de serie Manhatten (grijs) van Pressalit op gevrolijkt door een streepdessin in wit gecombineerd met geel of rood. De kleuren worden tot in de schar nieren doorgevoerd, zodat een har monisch geheel ontstaat. Meer in formatie: Wijnbeek Sanitair BV tel. 02513-13841. Het kiezen van een matras is geen eenvoudige zaak. De juiste matras en een goede ondergrond moeten er voor zorgen dat de spieren zich volledig kunnen ontspannen zodat die gedurende de slaap geen arbeid meer hoeven te verrichten. Het materiaal moet veerkrachtig zijn. Vooral bij de duurdere soorten bemerkt men een geleidelijk opklimmende veerkracht en een eenvormig verdeelde steun. Bij het kopen van een matras ligt de nadruk op de combinatie van bodem of spiraal en matras. In dit Bij het aanschaffen van een matrasje goed. laten voorlichten. Uitvoerige informatie over lekker slapen is verzameld in de Wélke- Gids 'Slaapkamers'. Daarin komen alle aspecten van het 'welterusten', ook de meubilering en de stoffe ring van het slaapvertrek op een objectieve wijze aan de orde. Talloze tips en produktinforma- tie zijn in die gids te vinden. De moeite van het lezen waard. Voor minder dan vijf gulden is de Welke- Gids in de tijdschriftenwinkel te koop. verband moet ook worden beke ken welke bedbak het meest ge schikt is. Belangrijke zijn: warmte- isolatie, conformiteit, vochtdoorla- ting, sterkte en duurzaamheid en een juiste hardheid. Een hard bed is gezond, dacht men lange tijd. Volgens deskundigen klopt dit niet helemaal. Op een te hard of een te zacht bed komt men niet voldoen de aan nachtrust toe. Wat is de juis te hardheid? Dat hangt onder meer af van het gewicht en de vorm van het lichaam en van de slaaphou ding. Uiteraard is een hard of een zacht bed, binnen bepaalde gren zen, ook een kwestie van smaak. In het algemeen is te stellen dat ma trassen van polyether het hardst zijn en schuimrubber het zachtst. Bij binnenvering loopt dat nogal uiteen. Warm De warmte van het bed heeft vrij- Het uittrekbare waslijntje van Geesa is ideaal voor de badkamer. Het verchroomde huis heeft maar een doorsnede van 12 cm en ontsiert de bad kamer niet. Op de zich er tegenover bevindende wand wordt een klein nip- peltje bevestigd, waarin het uiteinde van de lijn past. De lijn heeft een lengte van 2 meter en kan op elke tussenliggende stand worden gefixeerd. Meer informatie Gebr. Smink BV tel. 033 -633214. (foto pd wel niets te maken met gezondheid maar eerder met persoonlijke voor keur. Hoe warm je slaapt ligt niet alleen aan de matras maar ook aan de bedbodem. De warmte-isolerende en vocht- transporterende werking noemt men de fysiologische eigenschap pen van de matras. Een matras is het prettigst wanneer hij de warm te goed isoleert en de waterdamp, die door transpiratie ontstaat, snel opneemt en aan de lucht afstaat. Per nacht verliest een volwassene ongeveer een kwart liter vocht, waarvan een gedeelte via de matras moet verdwijnen. Te weinig afvoer geeft een klam gevoel en kan op den duur de matras aantasten. Mensen die veel transpireren heb ben een bed met goede vochtdoor- lating nodig. Een binnenveringma- tras met natuurlijke afdeklagen is dan het meest geschikt. Iemand met een duidelijke taille, een smal middel en brede heupen moet een bed kiezen dat zich aan past aan het lichaam, vooral wan neer men op de zij ligt. Bij onvol doende steun buigt de wervelko lom door. Dan worden de tussen wervelschijven aan één kant sa mengedrukt en spannen de spieren zich. het gevolg kan zijn: wakker worden met een stijve rug. Uit dit alles blijkt dat het binnen werk van de matras een juiste on dersteuning moet bieden aan het li chaam. Een bed en ook een bedbodem moeten sterk zijn. Bedden moeten de klap kunnen opvangen van mensen die er vermoeid op neer ploffen. Tevens moet het bed ge ruime tijd meegaan. Slaapspecia- listen gaan uit van tien jaar, dus en kele duizenden nachten slapen; per nacht zo'n twintig keer om draaien en voor en na het slapen op de bedrand zitten. Als we opstaan moet het geheel zich weer herstel len. Een matras mag door het voortdurend samendrukken niet harder of zachter en ook niet dun ner worden. Iets wat vooral bij een slechte kwaliteit polyether nogal eens voorkomt. Dit aÜes hangt na- mèlijk af van de polyetherkern. De meeste matrassen moeten re gelmatig worden gekeerd. Ook is het handig als een hoeslaken zon der veel moeite om de matras is aan te brengen. Een polyether matras is wat beter hanteerbaar dan een binnenvering- of een schuimrub ber matras. Verkopers schermen nogal eens met het soortelijk ge wicht. Dit is niet helemaal terecht want het soortelijk gewicht houdt geen verband met hardheid. De ko per heeft dan ook niet veel aan deze informatie. Polyether Wat is polyether eigenlijk en hoe wordt het gemaakt? Polyether is een lange keten van moleculen. Om deze keten aan elkaar te sme den wordt een mengsel van kool stof, waterstof en stikstofverbin dingen gemaakt. De moleculen van deze stoffen worden door middel van een polymerisatieproces aan elkaar geklonken. Een polyether- matras mag niet worden geklopt. Hij moet met een borstel of met de stofzuiger worden schoongemaakt en enkele malen per jaar worden gelucht. Een schuimrubber is veerkrach tiger dan een polyether. Bij goed kopere matrassen zijn meestal vul stoffen toegevoegd waardoor het materiaal sneller veroudert door verdroging en verpulvering. Een schuimrubbermatras moet kun nen 'ademen', anders zal hij binnen korte tijd beschimmelen. Boven dien verliest een matras op een har de ondergrond zijn verend vermo gen. Binnenvering De binnenveringmatras, ook wel interieurmatras genoemd, bestaat uit een systeem van metalen veren. Die veren kunnen aan de uiteinde breder zijn dan in het midden, waardoor de veerkracht nog meer versterkt wordt. Het binnenwerk kan ook wel bestaan uit allemaal dicht bij elkaar staande veertjes, sonms door een raamwerk in twee lagen verdeeld. Dit om het li chaamsgewicht over het gehele op pervlak te verdelen. Om een binnenveringmatras in goede conditie te houden is het no dig deze van tijd tot tijd om te ke ren. Niet alleen in de breedte, maar ook in de lengte; dus zo, dat het hoofdeinde aan het voeteneinde komt te liggen. Het is aan te raden dit eens in de twee tot drie maan den te doen. Aangezien slapen een strikt per soonlijke aangelegenheid is, kan niet zomaar worden aangegeven welke combinatie van matrasdra ger en matras juist voor u geschikt is. Koop daarom een bed bij een vakkundige beddenspecialist die u goed kan voorlichten. Als je iets wilt verkopen is je pre- senatie van belang. Je kunt nog zo'n goed produkt hebben, als je er niet mee aan de weg timmert, wordt het nooit een groot succes. En dat aan de weg timmeren kun je op vele manieren doen. Mode wordt gepresenteerd in een etalage die de sfeer van het seizoen weer geeft, voor andere zaken wordt ge probeerd zowel mogelijk de sfeer waarin de voorwerpen thuishoren te benaderen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat je tegenwoordig zoveel antiekboerijen tegenkomt. De oude eiken meubels in een sim pele boerenstijl doen het nog altijd goed bij jong en oud. Een van de laatste aanwinsten op dit terrein is 'De Hooghstede' in Hoogmade. Een uit 1887 daterende boerderij die Hein Crispijn, geen onbekende in de Leidse interieur- wereld, zelf restaureerde om er de luxe-tak van zijn bedrijf in te vesti gen. De mooiste stukken Spaanse, Ierse, Engelse en Oostenrijkse boe- renmeubelen staan hier, in hun ei gen omgeving uitgestald, samen met perfecte duplicaten van Engel se boerenmeubels, banken van Welbeckhouse en een collectie le ren bankstellen. Op de vraag hoe je in deze tijd nog antiek vindt, pikt Crispijn er Ierland als voorbeeld uit. "De hele handel is daar in handen van zigeu ners. Zij gaan de boeren langs en kopen op wat aantrekkelijk lijkt. Je moet dan maar afwachten wat ze te bieden hebben, want bestellen is er natuurlijk niet bij. Als het spul hier aankomt zit het vaak onder dikke lagen verf. Het moet hele maal schoongemaakt en gerestau- reert worden". Met die restauratie zijn dagelijks zo'n tien tot twaalf vaklieden bezig. Daarnaast maakt Crispijn ook, zo als het vroeger met bijna alle meu bels ging, op bestelling. "Ik heb toch wel zo'n 5 tot 10 klanten per week die iets speciaals willen. Het vervelende daarbij is dat ik ze niet altijd de inruilgarantie kan geven die ik op replica's en antiek geef. Ik wil niet dat mensen bij mij een mis koop doen. Een meubelstuk, al vond je het in de zaak nog zo mooi, kan eenmaal in huis toch tegenval len of niet passen. Dat is voor mij helemaal geen probleem, het zijn gangbare modellen, die ik toch wel weer verkoop. Met op bestelling gemaakte meubels ligt dat natuur- ijk heel anders. Soms zeg ik: voor uit, ik raak het wel weer kwijt maar dat kan niet altijd". Bij een rondgang door de boer derij, waarvan alle oospronkelijke vertrekken nu als een soort "huis kamer" zijn ingericht, valt op dat alles is gevuld met mooi gemaakte maar zeer eenvoudige meubels. Hein Crispijn houdt van deze wat stoer aandoende meubels, die de gelijkheid uitademen. Die eenvoud is ook terug te vinden in zijn collec tie lampen, waarvan hij de fabri- kant niet wil noemen. Gemaakt van moderne materialen als mes sing en glas doen ze toch denken aan vroeger en passen ze zowel in een oud als in een modern interi- De collectie van De Hooghstede/ Klaverweideweg 21, Hoogmade, is zaterdag van 10.00-17-00 uur en op zondag van 11.00-17.00 uur te be- zichtingen. Wie door de weeks een bezoekje wil brengen moet even een afspraak maken 01712-2576. De badkamer wordt steeds luxueuzer en dat het altijd nog mooier kan bewijst de ze badkamer van Villeroy Boch. Het sani tair is tot in de kleinste details uitgevoerd in een schelp- vorm. Heel .goed tot z'n recht komt de Marina-serie in combinatie met de tegels Toccata (foto pr) ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE UITSPRAKEN FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 23 december 1987 325/87 - Aackosoft International B.V., Touwbaan 26, 2352 CZ Leiderdorp, Postbus 3111, 2301 DC Leiden, RC: Mr. J. C. Cleyndert, Cur: Mr. E. J. C. van Hartings- veldt, Groenhovenstraat 19, 2311 BW Leiden, 071- 13.42.46 OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN BATEN: F 1443 Scheepstimmerbedrijf Pegebo B.V., ten tijde van de faill.verkl. gev. te Woubrugge, zaakd. te Katwijk, Val- kenburgseweg 68, RC: mr. M. C. Govaerts, Cur: mr. L. A. van der Niet, Plantage 12, Leiden F 215/86 Eurotraco B.V., ten tijde van de faill.verkl. gev. en kant.h. te Katwijk, Ambachtsweg 5 H, RC: mr. M. C. Govaerts, Cur: mr. N. W. A. Brink, Gooweg 14, Noordwijk F 216/86 H. R. G. Scandinavian Products B.V., ten tijde van de faill.verkl. gev. en kant.h. te Katwijk, Ambachts weg 5 H. RC: mr. M. C. Govaerts, Cur: mr. N. W. A. Brink, Gooweg 14, Noordwijk VERNIETIGD NA VERZET: Bij beschikking van 16 december 1987 is het vonnis van faill.verkl. d.d. 11 november 1987 waarbij in staat van fail lissement werd verklaard: A. Jonk, hodn Tegel Sanitair- studio "De Lelie", won. en gev. Lodewijk van Deijssel- straat 1, Leiden, RC: mr. M. C. Govaerts, Cur: mr. A. M. Seedorf, Koekoeksplaats, Leiden, vernietigd. De Griffier, Gevraagd: - 30 uur per week, in samenwerking met reeds aan wezige assistente - het kunnen omgaan met een computer leidt tot aanbe veling - sollicitaties te richten aan de huisartsen: H. v.d. Lugt en K. Barnhoorn, Duinwetering 2, 2203 HH Noordwijk. (tel.: 01719-12405). Steenstraat 19. Leiden vraagt een Inf. 071-141081 van 14.00-22.00 uur. Je kunt het je nauwelijks voorstellen maar er sterven nog steeds kinderen aan de mazelen. Evenmin houd je het voor mogelijk dat kinderen door polio gehandicapt raken. En voor altijd hulpbehoevend zullen zijn. In Oost- Afrika vecht AMREFA/liegende Dokters tegen deze kinderziektes. Daar zijn artsen bezig om kinderen in te enten. U begrijpt dat daar geld voor nodig is. Veel geld. Immers de nood is hoog en de kosten voor u relatief laag. De prijs van het vaccin per kind is niet hoger dan van 'n pakje sigaretten of een kopje koffie met gebak. Daarom vragen wij ook aan u om een donatie op girorek. 487600 t.n.v. AMREFA/liegende Dokters. Steun onze artsen en dus de kinderen van Oost-Afrika. Voor 'n prik biedt u een medemens toekomst. Voor meer informatie: AMREF/Vliegende Dokters, Jan van Brakelplantsoen 5, (Q 2253 TD Voorschoten. AMREF/Vliegende Dokters laGiidnitaEiinpiiaEiicïpitaGHcïpiraGifEiisiraEi Om teleurstelling te voorkomen graag tijdig reserveren. Botermarkt 19. Lelden, tel. 071-131929 wenst alle clientèle een voorspoedig 1988. fgE^fcüairSGlfnralfSGlfnHlfSGlicirairaGliciralfl Telefoon: 020 - 76 76 76. FOSTER PARENTS PLAN SOMS HEB JE KI,KAAIt ElilT SODIC WORDT BLOEDDONOR? 07r-"214411 AUTO HUREN Bachstraat 25 - Leiden Tel: 871- 767494 vraag nu vrijblijvend advies en prijsopgave GESPECIALISEERD IN ISOLERENDE BEGLAZING 10 /aar fabrieksgarantie Alleen tussen Kerst en Nieuwjaar SPECIAAL AANBOD ANTIEKE MEUBELEN 10-30% KORTING op de huidige prijzen coulissentafels, klep- en vlakke bureau's, kasten etc. Alle meubelen zijn vakkundig gerestaureerd. Winkel open van 10.00 tot 18.00 uur. Lammermarkt 59, Leiden, 071-146965. •■éh» m

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6