Hergebruik van batterijen nog in de kinderschoenen Ruding wil niet sleutelen aan regeerakkoord Reportage Giftige metalen bedreigen milieu Amerikaanse bisschoppen verdeeld over aids-verklaring PAGINA 2 WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 Batterijen zorgen ieder jaar voor zo'n 4000 ton aan che misch afval. Hel gaat daarbij om grote hoeveelheden gifti ge metalen als cadmium, kwik en lood. Met de opkomst van de oplaadbare huishoudelijke apparatuur zal die afval berg eerder groter dan kleiner worden. Toch staan rijks overheid noch bedrijfsleven te springen om actie te onder nemen tegen dit gigantische milieuprobleem. door Raymond Peil Dat de hoeveelheid batterijen die in het afval terechtkomen de ko mende jaren alleen maar toeneemt lijkt geen gewaagde voorspelling. De verlanglijstjes van twintigste- eeuwse kinderen staan boordevol speelgoedjes die op batterijen lo pen. Draagbare geluid- en andere apparatuur, calculators, horloges, zelfs boormachines, stofzuigers en tal van aanverwante apparaten kunnen werkend op batterijen worden aangeschaft. De statistieken bevestigen dat de verkoop van batterijen een opgaan de lijn vertoont. Schattingen - exacte gegevens zijn niet bekend - geven aan dat in 1982 ongeveer 93 miljoen batterijen zijn verkocht, te gen 126 miljoen (CBS-cijfer, exclu sief ingebouwde batterijen) in 1985. In dezelfde periode verdub belde de verkoop van oplaadbare batterijen van vijf tot tien miljoen stuks. Deze 'secundaire' batterijen heb ben als voordeel dat ze langer mee gaan en duidelijk goedkoper stroom leveren dan de eenmalig te gebruiken zogenaamde 'primaire' batterijen. Daar staat een belang rijk bezwaar tegenover: secundaire batterijen bevatten cadmium. De normale gesloten oplaadbare bat terij bestaat voor 11 tot 15 procent uit dit zware metaal. De rest is nik kel (20 tot 30 procent), kool (30 pro cent) en staal, kunststof en grafiet (35 tot 40 procent). Uitgaande van een gemi(Meld gewicht van 50 gram komt er via de oplaadbare nikkel/cadmium-batte- rij jaarlijks ongeveer 40 ton cadmi um in het milieu. Daar komt by het toenemend gebruik van de 'nicad' in snoerloze scheerapparaten, noodverlichting, gereedschappen en huishoudelijke apparatuur. De verwachting lijkt gerechtvaardigd dat de hoeveelheid cadmium-afval uit deze bron alleen maar toe neemt. Knoopcellen Een aansprekend voorbeeld van hergebruik zijn de knoopcellen die onder meer veel worden toegepast in horloges, de zilveroxyde-batte- rijen. Zeker toen de zilverprijs zich rond de drieduizend gulden be woog zamelden horlogiers de bat terijtjes graag in. Nog steeds overi gens. Maar verder staat de inzame ling van gebruikte batterijen nog duidelijk in de kinderschoenen. Bij batterijen met zilver, kwik en lood is het sinds enige tijd mogelijk, doch cadmium blijtt wat dat be treft een levensgroot probleem. Het terugwinnen van dit zware me taal levert te weinig op. Er moet geld bij. Door de late (h)erkenning van dit milieuprobleem is ook de voor recycling benodigde techni sche ontwikkeling onvoldoende op gang gekomen. Voor verwerking is eerst inzame ling nodig. En daar wringt de schoen al. Een inzamelproject met rijdende en gemeentelijke depóts en recycling-containers in Gelder land, Overijssel en een deel van Flevoland leverde in 1986 14 ton batterijen op, een schijntje vergele ken de enorme hoeveelheid batte rijen die in Nederland jaarlijks wordt weggeworpen. Een andere organisatie, de stich ting Inzameling Van Kwikoxyde- batterijen (IVK), is met haar activi teiten gestopt. De kwikoxydebat- terij voor gehoortoestellen is voor een belangrijk deel vervangen door de zink-luchtbatterij. Bovendien is in Europees verband afgesproken dat de zogenaamde alkaline-batte rijen (met als hoofdbestanddeel zink en bruinsteen) in 1990 niet meer dan 0,15 procent kwik mogen bevatten, 0,85 procent minder dan nu is toegestaan. Maar minder ge bruik van kwik betekent nog niet dat ook de afvalproblemen minder worden. Kostprijs "Het cadmium-probleem is gro ter dan het kwikprobleem ooit is geweest", zo schetst directeur ing. N. Struijk van Battrex Batterijen Delft de situatie. Battrex, een dochter van het Delftse bedrijf Zegwaard, heeft zich gestort op de gecombineerde distributie, inza meling en verwerking van gebruik te batterijen. In samenwerking met de overheid opgezet als experi ment, moet het uiteindelijk op ei gen kracht gaan draaien. Battrex haalt het batterij-afval op bij meer dan duizend deelne mers in de gehele provincie Zuid- Holland: industriële bedrijven, zie kenhuizen, laboratoria, ziekenhui zen, ministeries, gemeenten, poli tie, brandweer en winkels. In de eerste anderhalf jaar werd onge veer 68 ton gebruikte batterijen van alle in omloop zijnde soorten ingezameld. Het probleem, bevestigt Struijk, is dat er eigenlijk geen batterijver- werkende industrie bestaat. De enige verwerkingsmogelijkheid - als dat die naam mag hebben - is de stortplaats voor chemisch afval, de deponie. "Wij hebben 97 ton staan, het topje van de ijsberg die lang zaam zichtbaar wordt". Gestreefd wordt naar verwer king op Europees niveau. De hoop is gevestigd op bedrijven als Leto Recycling in Twente, dat samen met onder meer TNO een proeffa briek in voorbereiding heeft voor de verwerking van ongesorteerd ingezamelde batterijen. Hiervoor heeft de EG een subsidie toegewe zen van 375.000 gulden. Het, sorteren is overigens niet eens het grootste probleem: veel batterijen worden al gesorteerd aangeleverd en een paar arbeids krachten kunnen in een middagje een forse hoeveelheid batterijen uitzoeken, zo is Struijks ervaring. Het voornaamste struikelblok blijft voorlopig de financiering. Wie zal het hergebruik betalen, zo lang het zichzelf niet betaald? Statiegeld Struijk becijfert dat de verwer king van een ton nikkel/cadmium batterijen ongeveer 1800 gulden bedragen. Per grote batterij is dat ruwweg 5 cent, omgerekend over de kleine knoopcellen 3 cent. Over leg tussen fabrikanten en overheid heeft weinig concreets opgeleverd. Dat blijkt althans uit een rapport van de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten en Importeurs van Batterijen (Nefibat). In het rapport 'Oplaadbare batte rijen in het afdankstadium' van concluderen de fabrikanten zelf dat batterijen geen milieupro bleem vormen. Als er wat moet ge beuren met oude batterijen, dan hooguit met de 'nicads', wordt er geredeneerd. Inzameling kan naar het idee van deze vereniging het best via gemeenten gebeuren. Te gen een statiegeldsysteem, zoals voorgestaan door de stichting Na tuur en Milieu, Milieudefensie en Konsumenten Kontakt, verzet de Nefibat zich buitengemeen heftig. De bereidheid van de Nefibat om mee te denken over een oplossing van dit probleem beperkt zich, zo laat zich lezen in het rapport van de fabrikanten, tot het bagatelliseren en doorschuiven van het probleem naar andere instanties. Battrex-di- recteur Struijk: "Ik denk dat we het moeten zoeken in samenwer king van de producent en de distri buteur onder regels van de over heid". "Als de minister zegt 'de batterij is een probleem', is de overheid aan zet. Doe zij niets dan wordt het een wedstrijd waarbij de bal in het mid den blijft liggen. Als de overheid wil dat er iets wordt geregeld, moet ze regels stellen. Ik denk dat we naar een toeslag op de prijs van de batterij moeten. Je bent er niet met minder batterijen in het afval. Als je kunt zeggen 'we zijn er vanaf, dan ben je er pas". Batterijen zorgen jaarlijks voor voor zo'n 4000 ton aan chemisch afval. Toch staan overheid en bedrijfsleven niet te springen om actie te onderne men tegen dit gigantische milieuprobleem, bijvoorbeeld door het invoeren Van Statiegeld. (foto Wim Dijkman) Battrex-directeur Struijk: "Het cadmium-probleem is groter dan het kwikprobleem ooit is geweest' (fol Dljkma DEN RAAG - De spanning in het kabinet zal ongetwijfeld toenemen wanneer over enkele weken aan de heiligheid van het regeerakkoord wordt getornd. Zo lijkt een felle confrontatie tussen Ruud Lubbers en Onno Ruding onvermijdelijk nu de premier in Vrij Nederland de aanval op zijn financiële man heeft geopend. Ruding zou de bestrij ding van de werkloosheid meer door Joan Haan met het hoofd dan met het hart be lijden. Maar tegelijkertijd laat Lub bers weten, dat het hoofddoel van 500.000 werklozen in 1990 best een jaartje mag worden opgeschoven. Ruding is er niet de man naar om die beschuldiging met gespierde taal te pareren, maar gekrenkt heeft de opmerking hem wel. Over één ding is hij resoluut: de hoofd doelstellingen in het regeerak koord moeten niet worden bijge steld. Dus ook de 500.000 werklo zen niet. Uiterst kalm en afgewogen zet Ruding uiteen wat hem bezielt. Het klinkt bijna cru wanneer de bikkel harde bewindsman stelt, dat zijn beleid er altijd op gericht is ge weest om de werkgelegenheid te vergroten. Het sociale hart van de Wassenaarse 'boekhouder', die de laatste jaren meedogenloos in de uitgaven van het rijk heeft gesne den, wordt door velen als minus cuul omschreven. Lubbers onder streepte dat oordeel vorige week, door te verklaren dat Ruding meer met het hoofd dan met het hart re geert. Ruding heeft er zichtbaar moeite mee, wanneer hij met het VN-inter- view wordt geconfronteerd. "Ik kan de opmerkingen van Lubbers niet plaatsen. De minister-presi dent geeft zichzelf een hoog cijfer en anderen lagere cijfers. Ik weet niet of dat nu de meest verstandige aanpak is. We werken immers in een team". Irritatie Niet alleen onbegrip maar ook ir ritatie klinkt in de woorden van Ruding door, wanneer hij zijn posi tie in z'n partij, het CDA, maar ook in de ministeraad beschrijft. "Ik heb de laatste jaren voortdurend benadrukt, dat werk boven inko men moet worden gesteld. Als ik dan kijk naar het regeerakkoord, dan zie ik op de even bladzijden werk boven inkomen staan en op de oneven bladzijden precies het tegengestelde. Dat is begrijpelijk, maar dat vind ik het hart op de ver keerde plaats hebben. Het is veel belangrijker voor de mensen om weer werk te krijgen, het inkomen komt dan ook wel. Nu wordt er bij het inkomen geruzied over decima len achter de komma, wat dikwijls nadelig is voor de werkmogelijkhe- den". "Als je werkelijk de werkloos heidsbestrijding voorop wilt zet ten. dan vind ik dat je niet tegelij kertijd de mond vol kunt hebben van koopkrachtgaranties. Je moet kiezen. En ik kies voor werk! Als het regeerakkoord bijgesteld moet worden, dan alleen op dit punt". "Het is inderdaad gewenst om meer overheidsinvesteringen te doen. Voor zinvolle projecten wil ik best extra middelen vrij maken, maar dan moet je een aantal min der belangrijke uitgaven een trap geven. Toen ik dat in de Kamer ver klaarde, werd het stil. Overigens is voor langdurig werklozen, dus voor de kern van het werkloos heidsprobleem, scholing en her scholing hét wachtwoord. Als je niet meer kunt produceren, omdat er geen mensen voor zijn - terwijl er honderduizenden werklozen rond lopen - dan is dat niet alleen sociaal een schandaal, maar ook econo misch. Scholing heeft voor mij dan ook de hoogste prioriteit". Sancties Om de knelpunten in de arbeids markt op te lossen, zullen er vol gens hem samen met de sociale partners (de werkgevers- en de werknemersorganisaties) heilige koeien bij de horens gevat moeten worden. Zo pleit de bewindsman voor flexibelere (eenvoudigere) ontslagregels en hardere sancties. Ook moet er meer aan loonmati ging worden gedaan. "Juist nu, we gens de concurrentiepositie door de lage dollar, is dat bitter hard no dig. Het kan ook makkelijker, om dat door diezelfde dollar de koop kracht van de mensen toeneemt". Tot een harde uitspraak over de wenselijkheid van een loonmaatre gel, wanneer de salarissen te veel stijgen, laat Ruding zich echter niet verleiden. "Daar laat ik me met over uit. Dat is een zaak van de mi nisterraad!". Minder moeite heeft hij met het doen van uitspraken over het in de hand houden van subsidiegelden en de zogenaamde open-eindrege- lingen (zoals de bijstand). Door de huidige economische situatie zal er gas moeten worden teruggeno men. Zonder scrupules zal hij straks in de ministerraad eisen, dat het afgelopen moet zijn met budge toverschrijdingen. "Je kan niet alle open-eindregelingen en subsidies blokkeren, maar je moet wel kie zen. Er zal ook afgerekend moeten worden met het misverstand, dat het aanpakken van deze dingen bij voorbaat a-sociaal zou zijn. Het hoeft helemaal niet juist de zwak keren te treffen. Er zijn zat over heidsuitgaven die niet uitsluitend terecht komen bij de mensen met de laagste inkomens. Ik kan er bos jes noemen". Zonder nu speciaal aan deze pos ten te denken, wijst Ruding op een aantal kunst- en cultuuruitgaven en noemt hij de individuele huur subsidie. "Is het bijvoorbeeld no dig orri de huursubsidie voor ieder een in stand te houden. Als je in een heel duur huis zit, zijn we er dan voor om dat structureel te financie ren? Het spijt me zeer, maar dan zeg ik nee, daar zijn we niet voor". Jungle Ook zal het mes moeten worden gezet in posten die sterk zijn geste gen. "Ga eens een aantal jaren te rug: geen honderd, maar bijvoor beeld vijf. Dan zie je dat die uitga ven véle honderden miljoenen minder waren. Toen leefden we echt niet in een volstrekte jungle. Er kan dus best wat van af, zonder dat de wereld vergaat". Ruding vindt dat -er gekeken moet worden naar de hele koek. "Sommige mensen maken van een heleboel regelingen gebruik. Die graaien wel erg veel uit de staats ruif. Je kunt in dat kader denken aan het stellen van limieten. Bij voorbeeld drie regelingen per een heid". Een andere mogelijkheid is op is op. "Dus een vast budget. Dan kun Ruding: Ik kies je zeggen iedereen wat minder, maar ook wie het eerst komt, die' het eerst maalt. En is het potje dan leeg, dan zijn die mensen volgend jaar weer aan de beurt. Natuurlijk, kan dat niet overal. Bij de bijstand kun je niet in oktober zeggen: het| spijt me, de kassa is leeg". Binnen het rooms-katholieke episcopaat in de Verenigde Sta ten is onenigheid ontstaan over de aids-verklaring die het be stuur van de bisschoppenverga dering eerder deze week heeft uitgegeven. Daarin worden bui tenechtelijke seks en het advies 'veilig vrijen' afgewezen. "De na tuurlijke seksualiteit is het be langrijkste wapen tegen de ziek te". Wel mogen rooms-katholie ke centra voor gezondheidszorg wijzen op de informatie van de overheid inzake het gebruik van condooms, als ze maar tegelijk het afwijzend standpunt van de Rooms-Katholieke Kerk erbij vertellen. De conservatieve aartsbis schop van New York, kardinaal O'Connor, noemde het een ern stige fout dat het bestuur de ver klaring had uitgegeven zonder eerst alle 380 bisschoppen naar hun mening te vragen. De verkla ring wijkt, volgens hem, af van het kerkelijke verbod op het ge bruik van voorbehoedmiddelen. Aartsbisschop Szoka van Det roit, ook behorend tot de conser vatieve vleugel, verbood de ver spreiding van de verklaring in zijn bisdom. De aartsbisschoppen Hickey van Washington en Keating van Arlington (Virginia) zeggen in een gezamenlijke verklaring, dat de indruk alsof de bisschoppen vergadering de informatiecam pagne (gebruik van condooms) steunt, moet worden verworpen. "Het is nooit goed, een onjuist middel te gebruiken om een goed doel te bereiken". Aartsbis schop Mahony van Los Angeles liet weten, de verklaring alleen te zullen verspreiden met een toe lichting over enkele 'misleiden de' passages. Daartegenover is kardinaal Bernardin, aartsbisschop van Chicago, zeer gelukkig met de boodschap van de bisschoppen vergadering. Aartsbisschop Hunthausen van Seattle noemde de verklaring een handleiding, waaraan grote behoefte bestond, over de manier waarop rooms- katholieken met aids moeten omgaan. En aartsbisschop Roach van St. Paul-Minneapolis verwacht, dat ze een belangrijke bijdrage zal zijn aan de discussie binnen het Amerikaanse volk over hoe dit maatschappelijke probleem moet worden aange pakt. De voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferentie, aartsbisschop May van St. Louis, reageerde bij dit alles met de op merking dat het stuk geen enkele wijziging van het kerkelijke standpunt over seksualiteit in houdt. Aids. De 42-jarige jezuïeten pater Peter Davis, pastoor van de Sint Ignatius-parochie in de Amerikaanse havenstad Port land (Oregon), lijdt aan aids. Hij is de eerste pastoor in de Vere nigde Staten bij wie de dodelijke ziekte is vastgesteld. Aartsbisschop Levada van Portland maakte dit bekend. Niemand van de andere priesters in het bisdom is met aids besmet, voegde hij eraan toe. Pater Brad Reynolds, woord voerder van de Jezuïetenorde in het noordwesten van de Verenig de Staten, deelde mee, dat zijn ordegenoöt de ziekte waarschijn lijk heeft opgelopen door seksu eel contact met een man. Diens naam bleef ongenoemd. Hij is in elk geval geen priester en ook geen lid van de parochie. Aartsbisschop Levada heeft van pater Davis de verzekering gekregen dat parochianen of kin deren op de parochieschool geen enkel risico hadden gelopen. De parochie telt ongeveer 1300 ge zinnen. Aids kan niet worden doorgegeven bij uitreiking van de hostie of gezamenlijk drinken uit een beker bij de eucharistie. Ordegenoten in Portland zul len pater Davis tot aan zijn dood verzorgen. Reizen De paus wil ook in 1988 weer in vele landen de grond kussen. In de elf jaren van zijn pausschap was hij al 303 dagen op reis. Hij legde daarbij 571.285 kilometer af. In mei zal Johannes Paulus II vier Latijnsamerikaanse landen bezoeken en in juni gaat hij naar Oostenrijk. Politiek gezien de meest interessante reis wordt die in september naar Zuidelijk Afri ka, geen bezoek aan Zuid-Afrika. maar aan de zogenaamde 'front- lijnstaten', Zimbabwe, Lesotho, Swaziland, Botswana en Mocam- bique. Ten slotte staat in oktober de Elzas op het pauselijk pro gramma, met onder meer een be zoek aan het Europees Parle ment in Straatburg. De reis die de paus volgend jaar het liefst zou maken, naar de Sovjetunie, gaat niet door. Dan viert de Russisch-Orthodoxe Kerk haar 1000-jarig bestaan. "De vraag of de paus ons zal be zoeken is noch door ons noch door de Rooms-Katholieke Kerk ter sprake gebracht", zei patri arch Pimen, hoofd van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk, kortgele den. Ook kardinaal Willebrands be vestigde eerder deze maand, dat een pausreis naar Moskou in 1988 niet tot de mogelijkheden behoort. Het Vaticaan beseft, dat elke toenadering tot de Rus sisch-Orthodoxe Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk via het Kremlin loopt. Waarschijnlijker wordt geacht dat partijleider Gorbatsjov bij zijn bezoek aan Italië in juni volgend jaar ook een ontmoeting met de paus zal heb ben. Eén ding is zeker: de paus werkt op het ogenblik aan een stuk over de betekenis van 1000 jaar christendom in Rusland. Volgende maand is de kortge leden aangekondigde sociale en cycliek te verwachten. Daarin pleit de paus voor rechtvaardiger verdeling van de welvaart in de wereld en roert hij wereldwijde problemen aan, zoals het milieu, de schuldencrisis, het terroris me, de consumptiementaliteit, abortus en enthanasie. Veel vaart zet de paus ook ach ter een stuk over de daklozen. Dat zal, naar wordt verwacht, binnen enkele weken worden ge publiceerd. Minder vlot gaat het met de bouw van een opvangcen trum voor daklozen binnen het Vaticaan, een initiatief van Moe der Teresa. De officiële opening zou eerst deze maand gebeuren, maar zo ver is het nog lang niet. Justitie-predikant. Zoals gisteren in de beroepingsberich- ten al gemeld, is dr. M. B. Blom te Oegstgeest (de voorletters in de krant van gisteren waren niet juist) benoemd tot hoofdpredi kant bij de inrichtingen van het ministerie van justitie. Hij volgt ds. D. H. Gijsbers te Veghel op, die volgend jaar 65 hoopt te wor den. Ds. Gijsbers was van 1956 tot 1964 hervormd predikant in Leimuiden. Dr. Blom (54) is sinds 1971 pas tor bij het Riagg en ..het Derck- sencentrum in Amsterdam en van 1972 af ook wetenschappe lijk ambtenaar voor 'supervisie pastoraat' aan de theologische fa culteit van de Universiteit van Amsterdam. Hervormde Kerk: beroepen te Breda P. Saraber Groenlo, te Zwijndrecht E. J. N. Kronenburg Hendrik Ido Ambacht; aangeno men naar Kerkenveld-Alteveer (Gr.-Dr.) kandidaat W. M. de Bruin. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Middel burg H. C. Mijnders Zwijnd recht. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Lelystad J. Kareis Rijssen, voor 's Graven- zande G. Mouw Genemuiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2