'Overheid heeft zelf een slecht voorbeeld gesteld' de baan Fusie veilingen vrijwel van /genda Jaar van het Milieu 1987 geen onverdeeld succes Braassem Gemeente Sassenheim probeert alsnog ruimte voor asielzoekers te zoeken PAGINA 10 W 3 REGIO WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 Als de overheid met het Jaar van het Milieu de bedoeling heeft gehad om zelf een voorbeeld functie te vervullen, dan kan bij de afsluiting van dat themajaar worden gesteld dat ge meente, provincie en rijk hebben gefaald. Bij een terugblik op het milieujaar hoeft het ge heugen niet eens te worden opgefrist. De luchtjes' die allerlei schandaaltjes met zich droegen zijn immers niet opgelost. De slib- stori bij het zandlichaam van rijksweg 11 rond Alphen en de dubieuze gang van zaken met verontreinigd slib dat in het Braassemermeer zou worden gestort, hebben in elk geval hun schaduw vooruit geworpen en maakten 1987 bijna tot het Jaar van het Milieuschandaal. Je denkt als gewone man wel twee keer na alvorens na de feestdagen een extra 'milieu bewuste' gang te maken naar de glascontainer om de lege wijnflessen weg te gooien en zo een minieme bijdrage te leveren aan een schoon Nederland. Immers: de overheid denkt de ver ontreinigde bagger met duizenden kuubs te gelijk in een meer te kunnen dumpen. Wat is dan het nut van dat kleine goedbedoelde ge baar van de eenvoudige burger? "Je moet het niet te zwart-wit stellen, maar er zijn inderdaad slechte voorbeelden gesteld, nota bene door overheidsinstanties zelf", zegt de Alphense milieuwethouder W. de Jong. "Dat kan de mentaliteit en het milieubewust zijn van de mensen nooit goed hebben ge daan". Een terugblik en vooruitblik met een wet houder en twee milieu-ambtenaren van de provincie Zuid-Holland die alle drie graag willen onderstrepen dat 'de overheidsinstan ties elkaar niet de hand boven het hoofd hou den, al wordt dat vaak gesuggereerd'. Zit er op die hoofden dan misschien wel wat boter? "Geen sprake van". Een discussie over het Jaar van het Milieu dat nu pas goed lijkt begonnen. Op het zandlichaam van rijksweg 11 bij Alphen werd in augustus van dit jaar zuiveringsslib aangebracht in opdracht van rijkswaterstaat. La ter zouden de werkzaamheden moeten worden gestopt op bevel van de pro vincie. (foto Nanno Bloupot) ALPHEN AAN DEN RIJN STREEK - Net als hun col lega's die andere disciplines beheersen, mogen de mil ieu-ambtenaren die waken over schoon Nederland zich graag bedienen van clichés. "Het milieuvraagstuk is een complex probleem", zegt H. Brand als controle-ambte naar voor milieuzaken in de provincie Zuid-Holland. Daarmee een dooddoener plaatsend die helaas zijn uit werking mist. Want het mil ieuvraagstuk zou toch juist als niet-controversieel item - niemand wil een vergif tigd Nederland - snel opge lost moeten worden? Bij wijze van spreken dan. door Rob van der Zanden Die stelling is Brand wat al te sim pel. "Ervan uitgaande dat iedereen het beste met het milieu voorheeft, zijn er nog genoeg ontwikkelingen die moeilijk te remmen zijn. Neem nou de zure regen. Alsof die bij de grens ophoudt als wij er in ons land iets aan doen. Natuurlijk niet". Dat bedoelt de provinciale milieucon troleur te zeggen met 'complex probleem'. Ook wil hij met 'complex' aange ven dat in het milieuwereldje de wetgeving nog even iets ondoor zichtiger en ingewikkelder is dan het vraagstuk zelf. Een geval van milieuverontreiniging door een be drijf of overheidsorgaan valt vaak onder drie of meer wetten. Een voorbeeld. Als op een bedrijfster rein een lekkende olietank wordt ontdekt, moet de Hinderwet wor den gebruikt om hieraan iets te doen. De uitvoerder van de Hinder wet is - behoudens enkele bijzon dere gevallen - de gemeente. Wordt de met olie doordrenkte bo dem van het terrein afgegraven dan komt de Afvalstoffenwet'om de hoek kijken en bij transport de verordening bedrijfsafvalstoffen (VBA). De uitvoering van die wet en verordening is in handen van de provincie. Met andere woorden: bij een fabriek staat binnen de hekken een ambtenaar van de gemeente een proces-verbaal op te maken en een paar meter verderop moet zijn collega van de provincie het over nemen. Met alle complicaties van dien. Notedop Zie hier het 'complexe' milieu vraagstuk in een notedop. Je moet lang gestudeerd hebben om de mil ieuwetgeving te kunnen bevatten en als je die studie niet hebt ge volgd of uit wanhoop vroegtijdig hebt afgebroken, weetje natuurlijk ook niet wat wèl en niet mag. Was het maar zo simpel als in het ver keer. Bij een overtreding krijg je maar te maken met één man en dat is de politie-agent(e). Bovendien: je kunt hoog of laag springen, maar een overtreding is een overtreding en over de boete valt zelden te dis cussiëren. Zo werkt dat in het milieu niet. Daar worden wetten en regels óók overschreden, maar in veel geval len is het moeilijk te zeggen welke dat zijn. Althans niet direct. Als schoolvoorbeeld mag de gemeente Ter Aar dienen, waar in de zomer vakantie met vuile grond werd ge sjoemeld. De gemeente meende ge heel volgens de regels te handelen toen de met olie verontreinigde grond van het NAL-terrein aan de Aardamseweg werd afgegraven om er een sporthal te bouwen. Het verontreinigde spul werd echter korte tijd later al dan niet gezui verd teruggestort op het terrein. Toen het leed was geschied, seinde het waterschap de provincie in over het gezeul met de 'verdachte' grond. De provincie ondernam ver volgens actie. De gemeente zegt achteraf toestemming te hebben gehad van de provincie, de provin cie zegt niks van die toestemming te weten. De gemeente zegt de grond te hebben aangemeld als 'verdacht', bij de provincie is hier van niets bekend. Zo zorgen beide overheidsinstanties voor een soort rookwolk die het gehele geval in nevelen hult. Dit alles onder het motto 'waar rook is, is geen vuur'. Want het gesjoemel met de grond verdwijnt op de achtergrond en de schuldvraag blijft onbeantwoord. en dat zal zeker nog een halfjaar in beslag nemen". De ledenvergadering van de Leidse groenteveiling staat vol gens De Ruyter vrij positief tegen over een samengaan met Katwijk en Beverwijk, met de mogelijkheid van een extra veilpunt in de Haar- SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim stelt mogelijk alsnog ruimte beschikbaar voor asielzoe kers. In een ambtelijke nota wordt voorgesteld er naar te streven dat met ingang van 1 juli van het vol gend jaar 14 plaatsen beschikbaar worden gesteld. Op 1 juli 1989 moe ten nog eens 14 asielzoekers een onderkomen krijgen in het bollen- dorp. De gemeente Sassenheim had aanvankelijk negatief gereageerd op het verzoek van het ministerie De wir-war van regeltjes en ver gunningen lijkt een paradijs voor verschoningsrecht. Als je het ten minste van de negatieve kant be kijkt en dat doet de burger die het op een afstand allemaal gadeslaat. Een onbehaaglijk gevoel bekruipt de mensen. Brand zegt zich het gevoel van onbehagen wel voor te kunnen stellen, maar zet er toch kantteke ningen bij. "De indruk ontstaat dat de diverse overheidsinstanties el kaar beschermen. Zo van 'als het een bedrijf was geweest, was er al lang een forse boete uitgerold'. Dat bestrijd ik, want de overheden let ten wel degelijk goed op elkaar. De zaken worden ook vaak opgebla zen door mensen die eigenlijk nau welijks weten wat er aan de hand is. Er vallen termen als verontrei lemmermeer. Ook hij heeft er ech ter een hard hoofd in dat Beverwijk aan de gesprekken over nauwe sa menwerking of zelfs een fusie blijf deelnemen. "Maar dat zal in het overleg duidelijk moeten worden", meent De Ruyter. "Het is te vroeg om daar nu al op vooruit te lopen". van welzijn, volksgezondheid en cultuur om ruimte beschikbaar te stellen. Het argument was dat Sas senheim niet eens over voldoende woonruimte beschikte om de eigen woningzoekenden te kunnen huis vesten. Nu de Verenigingen Vluchtelin genwerk een hiernieuwd verzoek heeft ingediend bij de gemeenten, worden de bakens in Sassenheim mogelijk verzet. Omdat er in het bollendorp geen gebouw te vinden is waar 28 asielzoekers kunnen nigde grond en dat wordt meteen maar vertaald in 'gifgrond', want dat klinkt zo lekker. Actievoerders schakelen de krant in en de grote koppen doen dan vaak de rest. Waar het dan in wezen om gaat, is al niet meer belangrijk, zo lijkt het. Bij bepaalde verontreinigde bo dems hoeft helemaal geen sprake te zijn van gif of kwalijke gevolgen voor het milieu. Dat hangt allemaal af van de omgeving, de samenstel ling van de grond en dat soort din gen. Maar op een gegeven moment mag je dat blijkbaar als deskundi ge niet meer uitleggen". Rijksweg 11 De voorbeelden van overheids instanties die de 'schijn van ver denking' op zich hebben geladen bij milieu-incidenten liggen helaas voor het oprapen. Toen rijkswater staat opdracht gaf aan een bedrijf om zuiveringsslib te storten bij het zandlichaam van rijksweg 11 bij Alphen ging er ook iets mis. In au gustus van dit jaar protesteerde de provincie Zuid-Holland bij rijks waterstaat. Er zou geen ontheffing zijn aangevraagd om het spul over de provinciegrens (het kwam uit Noord-Holland) te vervoeren. Nog afgezien van de vraag of het spul helemaal niet, licht of zwaar verontreinigd was, worden er be langrijke afspraken geschonden. Door overheidsinstanties wel te verstaan. In de Alphense gemeen teraad spraken de politici er ook schande van. "Waar zijn we geble ven als zelfs deze instanties al over de schreef gaan?" klonk het meer dan eens in de raadszaal. Vertegen woordigers van rijkswaterstaat en de provincie moesten spoedover leg voeren om de illegale stort te stoppen. B. Jongstra onderstreept als hoofd van de dienst water en mil ieu van de provincie (district Rijn veen) de positieve rol die de pro vincie in dit geval speelde. "Het was een goede zaak dat de provin cie ingreep. Rijkswaterstaat is na tuurlijk een hele andere discipline in het overheidsgebeuren. Ze is wel begaan met het lot van het mil ieu, maar heeft toch andere taken Met deze brief wil ondergetekende reageren op het artikel 'Raad Alke made gepikeerd over zwalkend stortbeleid' in deze krant. In dit verslag wordt het verloop van de Alkemadese gemeenteraad be- worden ondergebracht, wordt in de nota voorgesteld om zeven wo ningen beschikbaar te stellen. Vol gens richtlijnen van het ministerie zouden is een woning vier asielzoe kers kunnen worden gehuisvest. Het is de bedoeling dat over een en ander nog nader contact wordt opgenomen met de plaatselijke woningbouwvereniging Vooruit gang. De nota wordt volgende don derdag behandeld door de gemeen telijke commissie voor volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu. dan het strenge toezicht daarop. Ze hadden de slibstort volgens de re gels moeten melden aan ons. Dat is niet gebeurd. Nu blijft het publiek met vragen zitten en zegt dat de ge meente, provincie en rijkswater staat boter op hun hoofd hebben. Maar ik durf keihard te stellen dat wij als overheidsinstanties elkaar streng controleren. Alleen de over legstructuur is anders, gevoeliger. Gemeente, provincie en rijk heb ben toch een zekere autonomie waar je rekening mee moet hou den". Miskleunen In de categorie 'milieumiskleu- nen van 1987' komt ook het Braas- semermeer-verhaal zonder concur rentie in de top drie. De gemeente Wassenaar wilde in het meer ver ontreinigde bagger storten en had daar de vergunningen voor, maar op aandringen van de politiek en actievoerders werd de zaak uitein delijk afgelast. De affaire kreeg veel aandacht in de media en de verantwoordelijke bestuurders kwamen niet helemaal ongeschon den uit de strijd. Hoewel Jongstra en Brand als provinciale ambtena ren niet of nauwelijks bij de slib stort in het meer betrokken waren, wille.n ze er wel iets over kwijt. "Milieugedeputeerde Van der Vlist wordt verweten dat hij een vreem de rol zou hebben gespeeld. Daar ben ik het niet mee eens. Zijn be weegredenen om de bagger toch naar elders te sturen waren goed. Dat hoeft helemaal niet in te hou den dat men tot het inzicht is geko men dat het spul opeens wèl te zwaar verontreinigd zou zijn. Dat is onzin. Misschien kun je wel vragen zetten bij de effecten van zo'n be slissing. De buitenwacht heeft ten onrechte het idee dat spul niet he lemaal onschuldig was", meent Jongstra. De twee ambtenaren zien de roep om een onafhankelijke instan tie die de samenstelling van te stor ten bagger en slib moet onderzoe ken niet zitten. "Er is gesteld dat het hoogheemraadschap als be heerder van de waterkwaliteit en verlener van de stortvergunning niet zelf zou mogen controleren of het slib in orde zou zijn. Daar zou een onafhankelijk milieubureau voor moeten zorgen. Maar waar blijf je als je zo redeneert. Er zitten bij het schap heus wel deskundi gen die weten of iets wel of niet schadelijk is. Als je de controleur moet controleren, kun je dat tot in het oneindige doorvoeren natuur lijk". Oppeppen Beiden breken een lans voor mil ieugedeputeerde J. van der Vlist. Sinds de PvdA'er aan het provinci ale milieuroer staat, zijn er volgens schreven.Voornaamste woord voerder in het debat was de W- D'er Van Duijkeren die onder meer stelde 'dat de gemeenten geenszins hebben zitten pitten, maar dat in de loop van de procedure voor de slib stort geen enkele rekening is ge houden met de bezwaren van de gemeenteraden van Alkemade, Rijnsaterwoude én Woubrugge'. Maar hij vergeet te vermelden dat de bezwaren waren ingetrokken, dus niet meer bestonden. Dus toch een beetje gepit? Verder verklaart hij dat het bij hem en zijn fractiegenoten in het verkeerde keelgat is geschoten dat wat gekozen volkvertegenwoordi gers als gemeenteraadsleden niet lukt, wél is gegeven aan een 'bevlo gen visclub' (waar haalt hij het woord vandaan?) en een h.andvol actievoerders, die dreigden tot ac ties over te gaan zoals het blokke ren van bruggen en wegen. "En", zo vervolgt hij "onmiddellijk na deze dreigementen wordt besloten de stortingen af te gelasten". De heer Van Duijkeren ziet dit helemaal verkeerd. De provincie bestuurders zijn niet, zoals hij het stelt 'door de knieën gegaan' van wege genoemde dreigementen, maar wel voor de rapporten die we als actievoerders aan de juiste sta tenleden hebben overhandigd. Dit is gebeurd op 5 december in Wou brugge en na het doornemen van Brand en Jongstra belangrijke ont wikkelingen gaande op het milieu terrein die in de toekomst positief uitwerken. "Hij maakt zich nu sterk om de gemeenten op één lijn te krijgen voor wat betreft het toe- j passen van de Hinderwet. Er be staat nogal wat verscheidenheid op dat gebied. Bovendien wil hij het 'fonds bestuursdwang' van de pro vincie oppeppen. Dat is een potje waaruit de provincie saneringsac ties kan voorfinancieren als een be drijf een milieudelict heeft begaan. Als de sanering geen uitstel duldt vanwege het gevaar voor het mil ieu wordt de zaak met provincie- geld aangepakt, waarna de kosten later op de overtreder worden ver haald. Nu worden vaak nog afwe gingen gemaakt bij een strafopleg ging waarbij argumenten als werk gelegenheid en financiële positie van het bedrijf een rol spelen. Dat kun je met zo'n fonds verminde- Ook wethouder De Jong is en thousiast over Van der Vlist. "Die man heeft hele uitgesproken op vattingen over het milieubeleid. Op korte termijn zal het misschien nog geen effect sorteren, maar hij is er wel goed mee bezig". De Jong wil zelf wat Alphen betreft graag het voortouw nemen. "Ik ben van plan om in de zeer nabije toekomst ook één lijn te trekken naar de gro te vervuilers toe. De uitvoering van de Hinderwet en de controle erop moet steviger worden aangepakt. We wachten niet meer een halfjaar voordat een bedrijf zijn zaakjes in orde maakt. Dan maar sluiten, vind ik. Ik heb nu al een paar praktijk voorbeelden waarbij de directies van bedrijven toch, zij het op het laatste nippertje, op het stadskan toor binnenstormden om aan de voorwaarden te voldoen. Als je hierin één lijn kunt trekken, voor kom je ook concurrentieverval sing. Want een bestraft bedrijf wijst als eerste naar zijn buurman". Volgens de wethouder gaat het om een 'inhaalrace'. Er zijn nog te veel bedrijven die de Hinderwet niet serieus nemen en zelfs geen vergunning hebben. "De zaak moet snel in kaart worden ge bracht, waarna je de controle in de hand hebt. Maar de verbrokkelde "milieuwetgeving maakt een slag vaardig beleid gewoon moeilijk, dat is duidelijk". Om te bewijzen dat er wel dege lijk beweging in zit, maakte Brand vlak voor de kerstdagen zijn eerste 'milieuvlucht'. Het betrof een proefvlucht, maar de bedoeling is om in de toekomst vanuit de lucht milieucontroles uit te voeren en te gen overtredingen actie te onder- Als de wég naar schoon Neder land bezaaid is met voetangels en klemmen, kun je maar beter het luchtruim verkiezen. deze rapporten waren ze unaniem van mening 'dat dit van de gekke was en alles in het werk diende te worden gesteld om storting te voorkomen. "Het was namelijk niet zo onschuldig als u wilt doen voorkomen". Dus dft was de reden dat het stor ten niet plaatshad en als Van Duij keren dat een 'kwakkelend zwalk- beleid' vindt is hem dat gegeven en mag hij zich naar zijn zeggen 'bela zerd voelen'. De burgervader van Alkemade, A. Meerburg, deelt dit standpunt en voegt daar nog aan toe: "De enige reden die ik kan be denken waarom de stort niet is doorgegaan, is de opwinding die erdoor is ontstaan". Hij ontkent hiermede de aard van de vervuiling en geeft de lezer het idee dat wij, als actievoerders uit waren op stampij. Niets is minder waar, we waren op recht en met recht bezorgd over de toekomst van het Braassemermeer en met ons nog velen, gezien de ve le handtekeningen plus reacties uit omliggende gemeenten. Wij vinden het tekenend dat de volksvertegenwoordigers in de uit oefening van hun functie als ge meenteraadsleden deze zorg niet met ons delen. Getekend namens actiegroep Woubrugge, M. de Winter Bate weg 10 Woubrugge KATWIJK/LEIDEN - Het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen onderzoekt momenteel op wel ke manier de groenteveilingen van Katwijk en Leiden in de toekomst nauwer kunnen samenwerken. Een fusie tussen beide veilingen, waarin ook de veiling van Bever wijk zou deelnemen, is volgens de Katwijkse veilingdirecteur B. Vooijs zo goed als van de baan. Een belangrijk struikelblok m de onderhandelingen tussen de drie veilingbesturen is volgens Vooijs de hogere prijs die met name de tuinders uit Katwijk zullen moeten gaan betalen als de fusie een feit is. "Momenteel ligt het provisieper centage dat onze leden betalen op 3,5 procent en dit jaar is dat door de goede resultaten zelfs terugge bracht tot 2 procent. Een fusie zou om een aantal redenen, bijvoor beeld hogere vervoerkosten voor de tuinders, al gauw leiden tot een veel hogere provisie. Onze leden zouden daarmee nooit akkoord gaan", aldus Vooijs. De Katwijkse veilingdirecteur ziet wel mogelijkheden voor een nauwe samenwerking met Leiden. "Ik denk bijvoorbeeld aan het in Katwijk veilen van produkten die in Leiden hun prijs niet opbrengen. In de zomermaanden is het in Lei den behoorlijk druk en is er in Kat wijk weinig aanbod. Op die mo menten zou je de aanvoer kunnen spreiden, wat uiteraard de prijs ten goede komt". De Katwijkse groen teveiling verhandelt nagenoeg al leen waspeen en de drukke periode valt in de eerste vijf maanden van het jaar. Vooijs heeft de indruk dat de vei ling van Beverwijk in de gesprek ken over samenwerking afhaakt. "De afstand tussen Beverwijk en de veilingen in Katwijk en Leiden is te groot", meent hij. Overleg Voorzitter R.C. de Ruyter van de groenteveiling in Leiden onder schrijft in grote lijnen de woorden van de Katwijkse veilingdirecteur Vooijs, maar heeft het plan voor de fusie nog niet helemaal verworpen. "We hebben de moed nog niet op gegeven", zegt hij. "Er wordt ach ter de schermen nog druk overlegd WOENSDAG 30 OEC. Alkemade optreden van het Jazz-kwintet Wim van Hoorn in de Alkeburcht in Roelofarendsveen, aanvang 21.00 uur. uitvoering van Bach's Weihnachtsoratorium door het Bach-koor Holland olv Charles de Wolff, aanvang 19.30 uur in de Pieterskerk. DONDERDAG 31 DEC. Lelden extra uitzending, voor Turkse luisteraars in Leiden en omgeving, van radio Omroep Rijnland, van 21.00 tot 01.00 uur. Leiderdorp piekzwemmen (zwemmen voor één piek) in zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg, van 10.00 tot 13.30 uur. Zoete rwoude sportinstuif voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar, van 9.30 tot 12.00 uur in sporthal 'De Kla- verhal'. VRIJDAG 1 JAN. Hazerswoude optreden van de Rosa King Band in "t Stek, Dorpsstraat, aan vang 21.00 uur. optreden van Katwijks Blazers ensemble in Het Anker, aanvang 16.30 uur. Lelden klassieke muziek in Art Centre Valkenburg Nieuwjaarsrecepties: vanaf 16.00 uur bij Valken '68. in de kan tine; vanaf 16.00 uur bij De Castel- lumruiters in het clubgebouw; van af 17.00 uur in het clubgebouw van s s De Peuk. ZATERDAG 2 JAN. Alphen optreden van Herman Brood and his Wild Romance in jonge j\ Lelden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. uitvoering van 'My Fair Lady', door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, mmv Luc Lutz, aan- Lelderdorp nieuwjaars-klaverjas- en sjoel avond bij Con Bravura aan de Beukenschans, aanvang 20.00 Llsse concert door Helena Plojharo- va en Gerlies van der Jeugd (viool en piano), met werken van Dvo rak, Saint-Saöns en Bartok, aan vang 20.15 uur in Artopa aan de Grevelingstraat. Noordwijk frisse neuzentocht over 4 ol 8 km, strart tussen 11.00 en 13.00 uur bij De Blauwe Gans aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Valkenburg Nieuwjaarsrecepties van 16.00 tot 18.00 uur in het gemeen tehuis; van 17.00 tot 19.00 uur bij De Rijnkanters, in het clubhuis. ZONDAG 3 JAN. Alphen Jordaanfeest Alphense carna valvereniging De Cascarvieten in parkrestaurant Avifauna, vanaf Lelden nieuwjaars-koffieconcert door Vera Beths. viool en Stanley Hoogland, piano, vioolsonates van Mozart, aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. concert door het Nationaal jeugd-orkest van Nederland olv Adam Gatehouse, mmv Michaela Fukacova, cello, werken van Tsjaikowsky en Shostakovitsch, aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. optreden van muziekvereni ging De Burcht in het Waagge bouw aan de Aalmarkt, aanvang 12.00 uur, na afloop Nieuwejaars- receptie in de Burchtvestiging aan de Aalmarkt 9.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10