TAD LEIDEN College stelt voor: EHD naar De Jong Drie Leidenaren mishandeld Stevenshof bundelt klachten bewoners LEIDSCH M DAGBLAD Bonden woedend over besluit AZL en Rijnoord gaan nauwe samenwerking aan AZL begint met dagbehandeling Inbraak in meubelzaak Leidse gewond bij aanrijding actief in vrije tijd Fusie s WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 LEIDEN - Het college stelt de raad voor om de Eerste Hulp dienst toch over te doen naar het ambulancebedrijf Gebr. De Jong. Het plan van de bonden - om de EHD bij de brandweer onder te brengen - vinden bur gemeester en wethouders te vaag en te onzeker. Een woord voerder van de ambtenaren bond AbvaKabo reageerde gis teren overigens woedend op het besluit. Hij vindt dat het college het plan van de bonden op een onfatsoenlijke manier aan de kant heeft geschoven en telkens weer nieuwe argumen ten heeft gezocht om het te tor pederen. Wethouder Bordewijk (financiën en personeelszaken) zegt dat het college op verschillende punten te gemoet is gekomen aan de zorgen van het personeel. Zo waren de werknemers onder meer bang dat de gemeente de greep op de dienst zou kwijtraken doordat na de pri vatisering ook de vergunningen zouden overgegaan naar Gebr. De Jong. Afgesproken is nu dat de ge meente, nadat het personeel naar het ambulancebedrijf is overge gaan, de vergunningen en dus ook het toezicht in handen houdt. Op een ander punt is het college de meerderheid van het personeel echter niet tegemoet gekomen. De werknemers - die ambtenaar zijn - willen liever in dienst blijven van de brandweer - eveneens een ambtelijke organisatie - waar de EHD nu tijdelijk bij is onderge bracht. De bonden hadden daarbij ook uitgerekend dat de gemeente minstens 50.000 gulden goedkoper uit zou zijn als de Eerste Hulp dienst bij deze organisatie zou blij- Onvoldoende Wethouder Bordewijk stelt nu dat het college het plan van de bon den toch onvoldoende duidelijk vindt om erop in te gaan. "In dat plan wordt er bijvoorbeeld vanuit gegaan dat de EHD met twaalf mensen zou moeten draaien. Wij willen echter dat dat gebeurt met veertien mensen. Hoe het verschil kan worden weggewerkt, is ons niet duidelijk", aldus Bordewijk. De suggestie van de bonden om hun cijfers door een onafhankelijk accountant te laten natrekken, lijkt Bordewijk weinig zinvol. "Zo'n ac countant kan die cijfers wel nare kenen, maar dat zegt ons niet zo veel. Die accountant kan niet be oordelen of de dienst met twaalf of met veertien mensen moet draai- Kees Voormeulen, districtsbe stuurder van de AbvaKabo, meent nu dat het college om de zaak blijft heendraaien. "Burgemeester en wethouders hebben ons verteld dat de EHD bij de brandweer kan blij ven als dat goedkoper zou zijn. Nu hebben we aangetoond dat dat kan, en komt het college toch weer met andere argumenten", aldus Voormeulen, die verklaart dat hij Bordewijk inmiddels heeft toever trouwd dat deze 'draait als een drol in een pispot'. Voormeulen beroept zich op een brief van het college uit 1985, waar in het de EHD tijdens een toenma lige bezuinigingsronde opdroeg het personeelsbestand te vermin deren tot twaalf mensen. "En nu zegt het college weer dat de dienst moet worden uitgebreid naar min stens veertien mensen. Daar be grijp ik dus niets meer van", aldus Voormeulen. Wethouder Bordewijk licht toe dat de gemeente destijds de maat regel heeft genomen in de overtui ging dat de EHD het met twaalf mensen wel kon rooien. "Het is nu duidelijk geworden dat dat niet ge val is, gezien al het overwerk dat vervolgens is gedraaid". De privatisering van de EHD is een onderdeel van de bezuinigings operatie waarmee de raad deze zo mer akkoord ging. Het college denkt 200.000 gulden op de EHD te kunnen besparen, als die in han den komt van een particulier be drijf. Op de achtergrond speelde ook mee dat de tekorten van de Eerste Hulpdienst in het verleden steeds vaker opliepen. Volgens Voormeulen is dat ten dele ook veroorzaakt door de vori ge leiding van de dienst. Die sprong, aldus de vakbondsbe stuurder, zeer laks om met declara ties. Veel wil Voormeulen er op dit moment nog niet over kwijt, maar volgens hem is het een feit dat het vroegere management in enkele gevallen zelfs rekeningen vijf jaar heeft laten liggen. "Dat betekent alleen al aan rente een gigantisch verlies", aldus Voormeulen. In één geval heeft de vorige leiding ver zuimd om gedurende negen maan den ziektegeld te vragen aan het GAK voor een zieke werknemer. Bordewijk sluit niet uit dat er in het verleden fouten zijn gemaakt. "Zoals overal worden fouten ge maakt. Maar daar gaat het niet om. Feit blijft dat de oplossing die de AbvaKabo heeft aangedragen te duur is omdat de EHD meer men sen in dienst moet hebben dan waarmee de bond rekening heeft gehouden". Het inschakelen van werkloze medici voor de begeleiding op de ambulances, vindt Bordewijk een slechte zaak. "Dat zou betekenen dat de gemeente een onjuiste situa tie structureel in stand zou moeten houden". Acties Het is de bedoeling dat de zaak begin volgende maand wordt be handeld in de raadscommissie en de gemeenteraad. Voormeulen sluit niet uit dat de bonden vooraf gaande aan die besluiten acties zul len ondernemen. "Niet met het personeel van de EHD zelf. Dat lijkt ons te riskant. Als er dan iets in de stad gebeurt en de ambulance komt twintig minuten te laat, dan hebben we de poppen aan het dan sen". Wel overwegen de bonden pro testacties te houden met het overi ge gemeentepersoneel. Tijdens een ambtenarenvergadering vorige maand, heeft het gemeenteperso neel zich uitgesproken voor het EHD-plan van de bonden. "Maar in elk geval zullen we gemeenteraads leden gaan benaderen en hun er van proberen te overtuigen dat het college een enorme fout heeft be gaan", aldus Voormeulen. LEIDEN/ALPHEN - Het Acade misch Ziekenhuis Leiden en het Ziekenhuis Rijnoord in Alphen gaan nauwer samenwerken. Op maandag 28 december zullen de di recties van beide ziekenhuizen hiertoe een overeenkomst tekenen. LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis begint op 1 januari 1988 op elf afdelingen met dagbehande ling. Dit houdt in dat patiënten voor een ingreep of behandeling maximaal acht uur in het AZL wor den opgenomen. Nog dezelfde dag kan de patiënt naar huis. De nazorg wordt verricht door de afdeling waar de patiënt is behan deld, de huisarts en de wijkver pleegkundigen. Voor de dagbehan deling is binnen het AZL nog geen aparte verpleegafdeling ingericht. Dit gebeurt wel in de tweede fase van de nieuwbouw van het zieken huis. LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is gisteravond door twee mannen in elkaar geslagen nadat hij in zijn auto door de stad was gevolgd. Het tweetal was op de Boerhaavelaan achter de man gaan rijden. Op de Burggravenlaan wisten zij de Lei denaar klem te rijden waarna het slachtoffer werd getrapt en gesla gen. De man liep hierbij een ge- Gemeente houdt kerstboomactie LEIDEN - Ook dit jaar wordt er in Leiden weer een kerstboom-inza- melactie gehouden. Het doel van de actie is om kerstboombrandjes en straatvandalisme te voorkomen. Iedereen die een kerstboom inle vert ontvangt een lot. Aan de loterij zijn prijzen verbonden zoals zwem abonnementen. In totaal zijn er on geveer 150 prijzen. Op 30 en 31 december kunnen de bomen tussen 8.30 en 16.00 uur worden ingeleverd bij de reini gingsdienst, Admiraal Bancker- tweg 15 en bij de volgende onder komens van de directie groen: Van Vollenhovenkade (sportpark Roomburg), Bizetpad, Boerderij Lage Morsweg 102, Pieter Both- straat (Sportpark Roodenburg) en de kinderboerderij in de Meren- wijk. Bovendien op 4,5 en 6 januari bij de volgende adressen: 2de Binnen vestgracht (naast Molen de Valk), Oude Herengracht, 'Doezastraat (hoek Van der Werfpark), Buurt huis Mierennest aan de Morsweg, Johan de Wittstraat (hoek Rijns- burgerweg), Buurthuis Pasteur straat, Buurthuis Matilo, Buurt huis Stevenshonk en speeltuin Oosterkwartier aan de Ambon- straat. Op 6 januari kunnen de bomen vanaf 13.00 uur nog bij de Groen- oordhallen worden afgeleverd. De trekking van de loterij heeft die zelfde dag plaats tijdens de ver branding om 19.00 uur op het ter rein van de Groenoordhallen. LEIDEN - Geboren: Lisa dv. R.J. van Iterson en Y. Swaak, Atakan zv. N. Yazi- ci en P. Yazici, Gijsbertha dv. G. Hoek en E. Haasnoot, Djintv Jason zv. R.G.H. Westenburg en R.G. Vrede, Fabian Al- oysius zv. A.C. Comelissen en J.H.H. Hoijtink, James Brendan zv. J. Hamill en D. MeWilliams, Huseyin zv. M. Gam- siz en N. Gamsiz, Laura dv. J.A.M. van der Blij en S.M. Distelbrink. Bordewijk: 'Plan LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof beginnen zich in toene mende mate te ergeren aan de pro blemen in hun wijk. De wijkvereni- ging wil daarom de verschillende klachten verzamelen en doorstu ren naar het gemeentebestuur, zo meldt wijkblad Polderpraat. In de wijk leven bij bewoners al jaren kleine en grotere ergernissen. Deze werden in het begin nogal eens weggestopt omdat bewoners verwachtten dat de gemeente na verloop van tijd wel orde op zaken zou stellen in deze nieuwbouw wijk. Nu dit nog steeds niet is ge beurd. is het volgens het bestuur van de wijkvereniging tijd om zelf stappen te ondernemen. De klachten variëren volgens Polderpraat van onoverzichtelijke, gevaarlijke fietspaden, een over daad aan onkruid, tot het uitblijven van 'hondenuitlaatstroken' en de daarmee verband houdende over-' last van hondepoep in het wijk- parkje. Dat veel van deze problemen nog steeds niet zijn opgelost, is niet al tijd te wijten aan onwil van de ge meente. De wijkvereniging stelt echter wel dat bewoners die dage lijks met de moeilijkheden te ma ken hebben soms betere oplossin gen kunnen bedenken dan de amb tenaren die de problemen vanach ter hun bureau moeten beschou- Tevreden zijn de Stevenshofbe- woners wèl over de wijkcontainer. Deze nieuwbouwwijk was een van de eerste wijken waar de container werd ingevoerd. Uit een enquête onder 888 bewoners blijkt nu dat 84 procent van de mensen tevreden is over de minicontainer en 88 pro cent van de bewoners meent dat door deze 'vuilnisbakken' minder zwerfvuil op straat ligt. Ongeveer 82 procent van de ondervraagden vindt de containers handiger dan de vuilniszakken. Toch hebben wijkbewoners ook bedenkingen tegen de minicontai- ners. Zo worden de containers on handelbaar gevonden en de op- haalplaatsen moeilijk bereikbaar. Een aanzienlijk aantal mensen - 22 procent - klaagde er voorts over dat de containers moeilijk zijn schoon te maken. VANDALEN - Vandalen heb ben vannacht huis gehouden in een drukkerij aan de Langebrug. On dermeer werden computer-appara- tuur, een telefoontoestel, een plan tenbak, een rekenmachine en sie raden vernield. Bovendien werd een fles champagne opgedronken en een rekenmachine meegeno men. De vandalen kwamen binnen via een wc-raampje. De samenwerking zal gelden voor alle medische specialismen en zal gebeuren in de vorm van me disch overleg, consulentdiensten, waarnemingsregelingen tijdens weekeinden en vakanties. Ook zul len de combinatiefuncties, waarbij specialisten zowel in het AZL als in Rijnoord werkzaam zijn, worden uitgebreid. De medische staven van beide ziekenhuizen zullen stre ven naar een uniforme vastlegging en snelle uitwisseling van patiënt gegevens. Ook bij de inkoop van medische en verzorgingsmiddelen en andere verbruiksgoederen zullen beide ziekenhuizen zoveel mogelijk sa menwerken. Het overleg tussen het AZL en Rijnoord is in 1984 op gang geko men en heeft de afgelopen jaren reeds geresulteerd in samenwer king op het gebied van onder meer keel-, neus- en oorheelkunde, inter ne geneeskunde, neurologie en oogheelkunde. Begin van dit jaar verzocht het ministerie van wvc Ziekenhuis Rijnoord heel nadruk kelijk om de al bestaande samen werking vóór 1 januari 1988 for meel vast te leggen. Bewoner slaapt door tijdens inval politie LEIDEN - Een bewoner van het Anna van Buurenhof heeft gisteravond een inval van de politie in zijn woning moeten missen omdat hij op de bank lag te slapen. Bewoners van het hofje hadden bij de politie ge klaagd over de geluidsoverlast die de man veroorzaakte, de stereo stond voluit aan. De man reageerde echter niet op het langdurig aanbellen van de po litie waarop deze besloot de voordeur van de woning te for ceren. Bij binnenkomst vonden zij de bewoner in diepe slaap op de bank. De politie heeft een deel van de geluidsinstallatie meegenomen. Voor de eigenaar werd een briefje achtergelaten. scheurde oorlel en diverse schaaf wonden op. De politie beschikt over een goed signalement van de daders. Een onbekende automobilist reed gisteravond op de Havenbrug op een fletser in. De fietser, een 30- jarige Leidenaar, kon het vege lijf redden door van zijn fiets af te springen. Het kenteken van de au to is bij de politie bekend. Een 31-jarige Leidenaar werd gisteravond op de rijksweg Am sterdam - Rotterdam bij de afslag Roelofarendsveen klem gereden nadat hij lange tijd door een BMW was gevolgd. De bestuurder van de BMW meende dat de Leidenaar niet snel genoeg was uitgeweken toen hij hem wilde passeren. De Leidenaar kon op het laatste mo ment in zijn auto ontsnappen. LEIDEN - Twee Hagenaars (20 en 21 jaar) zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in meubel zaak Van der Klugt aan de Haar lemmerstraat. Het tweetal was de winkel binnengekomen door de voordeur in te trappen. Zij hadden nog geen kans gezien wat mee te nemen. De auto waarmee de Hage naars naar Leiden waren gekomen, bleek eerder in Rijswijk gestolen te zijn. LEIDEN - Een 28-jarige Leidse is gistermiddag met een zware her senschudding en een schedelbasis- fractuur naar het AZL gebracht na dat zij op haar snorfiets was aange reden door een auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising Oranje boomstraat - Geregracht. De auto verleende geen voorrang. Een kind dat achterop de snorfiets zat, bleef ongedeerd. Op de Hoge Rijndijk werd gister ochtend een 86-jarige Leidse vrouw door een auto aangereden toen zij plotseling de straat over stak. De vrouw werd met een hoofdwond naar het AZL ge bracht. De artsen D. Boerman, O. Buruma (chef de clinique) en R. Ros namen gisteren de bloemenhulde v Gobradhan in ontvangst. LEIDEN - Een ongewone bijeen komst gisteren in de collegezaal neurologie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De Suri naamse familie Gobradhan had daar namelijk een feestje georgani seerd voor artsen, therapeuten en verpleegkundigen. Mevrouw Go bradhan, begin november in het AZL opgenomen, was daar zo op geknapt, dat haar man daar als dank iets tegenover wilde stellen. Was zij bij binnenkomst aan een rolstoel gekluisterd en kon zij zich zelf niet aan- en uitkleden, gisteren wandelde zij aan de arm van haar echtgenoot vrolijk wuivend de col legezaal in. De vrouw lijdt aan de ziekte van Parkinson, met als ge volg dat zij ernstig in haar bewegin gen wordt belemmerd. "De artsen in Suriname hadden haar al opge geven. Zij waren van mening dat mijn vrouw steeds zieker zou wor den en steeds minder zou kunnen. Uiteindelijk zou zij sterven", aldus mijnheer Gobradhan. Via een Suri naamse arts was het echtpaar als laatste redmiddel in het AZL te rechtgekomen. Veel hoop op gene zing van zijn vrouw had Gobrad han echter niet, want hij had 10.000 gulden gereserveerd orn haar stof felijk overschot naar Suriname te laten overvliegen. Dat geld kan nu voor leukere dingen worden gebruikt. Gisteren werd in de collegezaal door een hindoestaanse priester een zoge naamde 'mantra', een zeer heilige formule gezongen. Ook ds. Boven berg van het AZL sprak een dank woord uit aan het opperwezen. Te vens werd de familie door beide geestelijken gezegend. Het me disch personeel kreeg een bloe menhulde en werd tevens uitgeno digd om op 9 januari een hindoe- staans doopfeest van de familie in Den Haag bij te wonen. "Ik laat een bus komen om u op te halen", zeg de Gobradhan toe. Het herstel van mevrouw Go bradhan is volgens de behande lend artsen R. Roos en D. Boerman zo voorspoedig verlopen dankzij haar eigen inspanningen en de goe de resultaten van fysio- en ergothe rapeuten. "Dat heeft de werking van de hier toegediende medicij nen bevorderd", aldus de artsen. Overigens is in het geval van me vrouw Gobradhan slechts sprake van symptoombestrijding. De ziek te van Parkinson kan niet volledig worden genezen. Eind januari keert het echtpaar naar Suriname terug. Met een handleiding voor de fysiothera peut ter plekke en een flinke voor raad medicijnen. Want die zijn daar moeilijk te krijgen. De Gobradhans hoeven overigens niet bang te zijn in Suriname zonder het broodnodi ge geneesmiddel te komen zitten. Hier in Nederland verblijven drie van hun kinderen. En die zullen de voorraad tijdig kunnen aanvullen. SCHAALTJE - Het personeel van het ANWB-kantoor aan de Sta tionsweg stond vreemd te kijken toen een onbekende man gister middag een porseleinen schaaltje met inhoud op de toonbank zette en weer vertrok. In het schaaltje bleken zich vier kettingen, drie armbanden, een horloge en een hoeveelheid vreemd geld te bevin den. De politie vermoedt dat de in houd van het schaaltje afkomstig is van diefstal. Konijn In het leslokaal van de kinder- boederij Merenwijk is vanaf don derdag 24 december tot en met 5 januari een tentoonstelling te zien over het konijn. De expositie is op werkdagen te bezichtigen van 09.00 tot 16.00 uur. De kin derboerderij is te vinden achter winkelcentrum Kopermolen in de Merenwijk. Hulpdienst Mensen die deze dagen behoef te hebben aan een 'luisterend oor' kunnen bellen naar de SOS Tele fonische Hulpdienst. De dienst is dag en nacht bereikbaar onder tel. 071-125202. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt vanavond in haar verenigings gebouw aan de Berlagestraat een klaverjas- en sjoelavond. De aan vang is 20.00 uur. Inloophuis Het Inloophuis voor ex-psychi atrische patiënten aan het Ra penburg 48 gaat vandaag weer open. Overigens tijdelijk, want de instelling wordt vanaf maan dag 4 januari weer voor een on bekende tijd gesloten. Rond en tijdens de feestdagen worden in het Inloophuis een groot aantal activiteiten gehouden. Het In loophuis is op werkdagen ge opend van 17.00 tot 20.00 uur, op feestdagen en zondag van 17.00 tot 13.00 uur en op oudejaarsdag van 17.00 uur tot na midder nacht. Lezers schrijven Naar aanleiding van het artikel 'Fu sie woningbouwverengingen wel licht voor 1 januari' in deze krant van 15 december moet ik enige kanttekeningen plaatsen. Deze fusie is gewoon een lacher tje. Niet de leden van de drie ge noemde verenigingen hebben het voor het zeggen, maar wethouder Tesselaar en de heer De Geus, voorzitter van de Protestants- Christelijke Woningbouwvereni ging. Dit is dan de zogenaamde de mocratie in Nederland. Eind de cember hebben alle drie de vereni gingen een bijzondere ledenverga dering voor het goedkeuren van de statuten van de nieuwé vereniging. Er. valt niets goed te keuren, men heeft alleen maar ja te zeggen. Wij zigingen worden niet aangebracht en zo moet een nieuwe vereniging van start. Er is een werkgroep geweest die van alles heeft geprobeerd, maar zij liepen met hun hoofd tegen een muur aan. Leve de inspraak. Waarom die fusie zonodig per 1 januari 1988 moet weet ik niet, maar volgens mijn mening zijn de heren bestuursleden bang voor hun baantje. Zou de ping-ping hier een woordje meespreken, waar voor anders zo'n haast? Hebben de leden niets meer te vertellen, waarom dan nog een ver eniging. Laat de gemeente die wo ningen zelf beheren, het is toch al lemaal rijks- en gemeentegeld waarmee die woningen zijn ge plaatst. W.I. de Boer, J.P. Coenhof 5, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9