Beurskrach remt economische groei Voorwaarden steun Fokker aanvaard EG stelt sanering staalindustrie uit FNV eist scholing en atv bij Akzo REI» OESO somber over werkgelegenheid Cao-akkoord klein-metaal Containergigant blijft in Rotterdamse haven Vroege stroom kerst en nieuwjaarskaarten Lage dollar kost EG miljarden FNV: Fokker schendt cao WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 PAGINA 7 PARIJS (ANP/Rtr/GPD/AP) - Door de beurskrach op 19 oktober valt de groei van de we reldeconomie - onontbeerlijk voor het economisch welzijn - het komende jaar tegen. De economische groei in de grote industrielanden valt een half procent terug tot 2,25 procent in 1988 en 1,75 procent in 1989. Een recessie kan alleen worden voorkomen als de regerin gen intensief gaan samenwerken. Dit schrijft de OESO, de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, in haar half jaarlijkse rapport over de vooruit zichten voor de wereldeconomie. De OESO, een organisatie van 24 westerse industrielanden, wijst al heel lang op de schadelijke gevol gen van de onevenwichtigheden in de betalingsbalansen (overschot ten en tekorten) van de grote indus trielanden. Dit jaar laat de lopende rekening van de VS een tekort zien van 150 miljard dollar en die van Japan en de Bondsrepubliek een overschot van respectievelijk 85 en 45 miljard dollar. Door de koersval van de aandelen en de dollar zullen de ongelijkheden alleen maar gro ter worden. De OESO voorziet voor Europa in 1988 een economische groei van I,75 procent. In 1989 zal die groei met 1,5 procent iets kleiner zijn. Dit jaar groeit de economie van de Eu ropese OESO-landen met 2,25 pro cent. Doordat de economie minder snel groeit zal de werkloosheid toe nemen, zo schrijft de OESO verder. De organisatie raamt de gemiddel de werkloosheid in het OESO-ge- bied op 8,25 procent van de be roepsbevolking in 1989, ongeveer een half procent meer dan zij voor zag voordat de beurscrisis ont stond. Europa steekt met werkloos heidspercentages van 11 in 1988 en II,25 in 1989 ongunstig af, vooral in vergelijking met Japan, waarvoor de OESO 3 en 3,25 procent opgeeft. Voor het OESÓ-gebied in zijn ge heel voorziet de organisatie een tra gere groei van de werkgelegenheid in de komende twee jaar, waardoor de werkloosheid niet afneemt. Uit zonderingen hierop vormen Ne derland, Spanje, Groot-Brittanniè, de VS en Canada. Wat de ontwikkelingslanden be treft is de OESO niet erg optimis tisch. De economische situatie van die landen is er niet beter op gewor den en de tragere groei in de OE SO-landen verbetert de exportkan sen van de Derde Wereld niet. Wel hebben de ontwikkelingslanden RIJSWIJK (ANP) - Vakbonden en werkgevers in de metaalnijverheid hebben in de vannacht een princi pe-akkoord bereikt over een nieu we cao voor de 240.000 werkne mers. Het akkoord voorziet onder meer in een loonsverhoging van 1 procent per 1 april 1988. Verder wordt de vut voor werknemers van 59 jaar en ouder verlengd tot 1 juli 1989, zo deelden van bonden en werkgevers vanochtend mee. De vakbonden hebben wat betreft ver dere arbeidstijdverkorting bakzeil moeten halen. Gisteren is ook tot in het holst van de nacht onderhandeld over een nieuwe cao in de metaalindus trie (200.000 werknemers). Maar daar kwamen vakbonden en werk gevers nog niet uit. Het overleg in de metaalindustrie wordt 20 janua ri volgend jaar voortgezèt. De cao's in de metaalindustrie en de metaal nijverheid (kleinere bedrijven als garages) zetten als regel de trend bij de cao-onderhandelingen. De nieuwe cao in de metaalnij verheid moet een looptijd krijgen van een jaar. Verder is er voorzien in een reeks (scholings)maatrege- len die er op gericht zijn om meer jongeren, vrouwen en werklozen in dienst te krijgen. Voorts gaat een studiecommissie kijken naar de mogelijkheden om een parttime vut-regeling in te voeren bij de vol gende cao. Faillissementen In 1987 werden 3770 faillisse menten uitgesproken tegen 4445 in 1986: een daling van 15 procent. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) meldt voorts dat het aantal faillissementen in de bouw en de landbouw en visserij sterk is teruggelopen. Pijpleiding De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) onderzoekt samen met Petroland en DSM Aardgas de mogelijkheden in de Noordzee, vanaf het Nederlandse continenta le plat naar de kust, een pijpleiding aan te leggen. Ongeveer 120 kilo meter ten noordwesten van Den Helder zijn winbare gasvelden ont dekt. Havenslepers Het nieuwe Rotterdamse haven sleepbedrijf Ton Kooren BV begint op korte termijn overleg met de Vervoersbonden FNV en CNV over arbeidsvoorwaarden. De Ver- voersbond FNV erkent de aanwe zigheid van Kooren in de haven en schort alle acties tegen de nieuw komer op de Rotterdamse sleep- markt op tijdens het overleg. enig voordeel van de gedaalde ren te. De schuldproblemen blijven zwaar op de landen van de Derde Wereld drukken. De opvattingen over oplossingen van die schuld problemen zijn aan het verande ren, hetgeen ertoe heeft geleid dat er actiever naar nieuwe benade ringswijzen wordt gezocht. Nederland In Nederland bedraagt de groei volgend jaar 1 procent en in 1989 1,25 procent. De werkloosheid zal maar weinig minder worden: van 12,75 procent (gemeten volgens OESO-maatstaven) van de be roepsbevolking dit jaar naar 12,5 procent in 1988 en 12,25 procent in 1989. De OESO-economen zijn onver minderd van mening dat Amerika dringend zijn begrotingstekort moet verminderen ("Dat heeft be langrijke psychologische gevolgen voor de financiële markten") en dat zeker Westduitsland nog wel ruim te heeft om zijn economie te stimu leren. De regeringen van vooral de grote industrielanden dienen sa men te werken en dat naar buiten uit te dragen. Daardoor kan de par ticuliere sector weer vertrouwen krijgen en dat is een voorwaarde voor economische groei. De Bondsrepubliek Duitsland distantieert zich openlijk van het halfjaarlijkse rapport van de OE SO. In een ongebruikelijke verkla ring heeft de Westduitse OESO- vertegenwoordiging in Parijs giste ren, voordat het rapport officieel werd vrijgegeven, laten weten het volstrekt oneens te zijn met de con stateringen van de OESO inzake het economische beleid van de Bondsrepubliek. ROTTERDAM (GPD) - De Ameri kaanse containerrederij Sealand blijft gebruik maken van de Rotter damse haven. Daarmee is een ein de gekomen aan een lange periode van onzekerheid met mogelijk zware klappen voor de werkgele genheid in de Rotterdamse haven. Sealand heeft het container-overr slagbedrijf Europe Container Ter minus (ECT) toegezegd het be staande contract, dat over twee jaar afloopt, met 20 jaar te verlengen. Deze verlenging betekent dat de Belgische concurrenten, Antwer pen en Zeebrugge, achter het net hebben gevist. "Dit is een prachtig kerstkado", zei een opgeluchte ir. H. Schut, di rectie-secretaris van ECT, nadat gisternacht de onderhandelingen na een jaar werden afgesloten. Sea land is de afgelopen jaren goed ge weest voor de overslag van jaar lijks 400.000 containers. Dat is on- geveer eenderde van het totaal aan tal behandelde containers in de Rotterdamse haven. ECT, met 1400 werknemers het grootste container-overslagbedrijf ter wereld, gaat voor Sealand op de Maasvlakte een geheel nieuwe en op maat gesneden terminal aanleg gen. Nu nog worden de containers van de rederij behandeld op de meer landinwaarts gelegen termi nal aan de Rotterdamse Eemha- ven. Met de nieuwe terminal dich ter bij zee is een bedrag gemoeid van rond de 250 miljoen gulden. Voor de financiering is ECT al eni ge tijd in onderhandeling met het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam, de gemeente Rotter dam en het ministerie van econo mische zaken. Over het belang van de nieuwe overeenkomst voor de Rotterdam se haven zegt Schut: "Het is van ongelooflijk belang. Ik ga zelfs zo ver dat bij niet-verlenging het ge zicht van de Rotterdamse haven er totaal anders door zou worden. Nu zal de Maasvlakte, met onze be staande Delta-terminal daar en de komst van de nieuwe Sealand-ter- minal het belangrijkste containero verslag-centrum worden van Euro- DEN HAAG (ANP) - De postdienst van de PTT denkt voor de kerst dagen ongeveer 100 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten te hebben bezorgd. Vorig jaar bedroeg dat aantal rond die periode 86 miljoen. Een woordvoerder van de PTT heeft dit desgevraagd meegedeeld. De PTT wil nog niet concluderen dat er dit jaar meer kerst- e nieuwjaarspost wordt verstuurd dan in 1986. Er kan mogelijk sprake zijn van een vroeg aanbod doordat de PTT veel reclame maakte voor een goedkope postzegel van 50 cent voor het frankeren van de kerst en nieuwjaarskaarten. Bovendien is dit jaar in het hele land de post verwerking volledig geautomatiseerd. Volgens de PTT-woordvoerder kan nog geen schatting worden ge maakt van het aantal kerst- en nieuwjaarswensen dat nog gepost zal worden. Vorig seizoen bleek na de jaarwisseling dat er in totaal 130 miljoen wensen waren verwerkt door de PTT. De particuliere stadspostdiensten zeggen goede zaken te doen. Het aanbod kwam wat laat op gang, maar de indruk is dat we meer omzet ten dan vorig jaar, aldus voorzitter W.O. van het Meer van de Landelij ke Vereniging Particuliere Stadspostdiensten. De stadspost is vol gens hem vooral populair bij bedrijven die agenda's, kalenders en kerstpakketten willen versturen. Van het Meer heeft geen inzicht in totale aantallen, maar weet dat afzonderlijke stadspostdiensten de zelfde ervaringen hebben. De PTT heeft in het verleden het aandeel van de stadspostdiensten bij de verwerking van kerst- en nieuwjaarspost steeds op 1 tot 2 pro cent geschat. Van het Meer vermoedt dat dit percentage hoger ligt. Een deel van de ECT-containeropslag aan de Otterdamse Eemshaven. Met behoud i de werkgelegenheid bij ECT voorlopig veiliggesteld. n de grote klant Sealand i. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap denkt volgend jaar 2,3 miljard gulden extra nodig te hebben om de verliezen op te vangen die zij lijdt door de waar devermindering van de dollar ten opzichte van de Eu ropese rekeneenheid, de ecu. Dat blijkt uit een brief waarmee de Europese Commissie haar in juni inge diende begrotingsontwerp voor volgend jaar herziet. De waardedaling van de dollar jaagt de EG op kos ten, omdat zij het verschil tussen de landbouwprijzen in de EG en de in dollars uitgedrukte prijzen op de we reldmarkt moet vergoeden aan de Europese boeren. Volgens de Commissie moet er een reserve van 2,3 mil jard gulden worden ingesteld om deze gevolgen op te vangen. De Commissie vraagt verder om 2,8 miljard gulden om een deel van de landbouwoverschotten af te kun- ...wnen schrijven. Als de lidstaten ook volgend jaar een heffing op olieën en vetten blijven tegenhouden levert dat een inkomstenverlies op van 3 miljard gulden. In de brief bevestigt de Commissie dat zij volgend jaar op basis van de thans beschikbare middelen vol gend jaar 20 miljard gulden tekortkomt. Het gat in de Europese begroting is zuiver theoretisch, zolang de lidstaten het niet eens worden over de financiële basis van de EG tot 1992. Daarover moeten bij de Top in fe bruari besluiten vallen. Minstens tot die tijd beschikt de EG niet over een echte begroting. Via een noodregeling is volgend jaar in principe niet meer dan 79,2 miljard gulden beschik baar. Dat is 3 miljard minder dan nu mogelijk is en 23 miljard gulden minder dan de Commissie nodig denkt te hebben om de uitgaven te dekken. Om de herziening van de ontwerpbegroting was vo rige week vooral om politieke redenen gevraagd door het Europese Parlement. Het parlement wil dat al voor de Top absolute duidelijkheid bestaat over de beno digde middelen en dreigde de Commissie zelfs weg te sturen als aan zijn verzoek geen gevolg zou worden ge geven. Niet alleen voor ECT en de Rot terdamse haven, maar ook voor Nederland is Sealand een klant van groot gewicht. "Nederland kan zich als transportland niet veroor loven een dergelijk ladingpakket te verliezen", luidde de boodschap van de ECT-directie, die recent ook op het bureau van premier Lub bers werd gedeponeerd. De ECT-directie was tevens be ducht voor het feit dat (container- rederijen de neiging hebben de ha ven op te zoeken waar ook de grootste concurrent zaken doet. In dit verband was het niet ondenk baar, dat Sealand bij vertrek uit de Rotterdamse haven andere rederij en had 'meegenomen'. ECT is eigendom van de haven bedrijven Nedlloyd (38,5 procent), Internatio-Muller (38,5 procent), Furness (12,6 procent) en de Neder landse Spoorwegen (10,4 procent). SCHIPHOL (GPD) - De Industrie bond FNV heeft vanmorgen in een aan het personeel uitgereikt pam flet zijn verontwaardiging uitge sproken over het feit dat er dit jaar bij Fokker geen kerstgratificaties en periodieken worden uitgekeerd. Volgens de bond betekent dit een schending van de cao. Volgens kaderlid Frank Schreu- der van de FNV weten de 11.000 personeelsleden nog niets van de plannen van Fokker. Daarom is vanmorgen op Schiphol-Oost door kaderleden een pamflet verspreid waarin het personeel wordt inge licht. Het niet doorgaan van de kerstuitkering en de jaarlijkse pe riodieken bespaart Fokker zo'n drie miljoen gulden op jaarbasis. De Industriebond wil nu de ac tiebereidheid onder het personeel peilen. Mocht die er zijn dan zal er begin januari een werkonderbre king worden gehouden. De perio dieken worden normaal gesproken twee keer per jaar uitgekeerd aan jonge werknemers en een keer per jaar aan oudere werknemers die in hun salarisopbouw zitten. Volgens Fokker-woordvoerder Knook is het onjuist dat er geen pe riodieken worden uitgekeerd. De periodieken (salarisverhogingen) zullen alleen enkele weken later (half januari) worden uitgekeerd. Over de hoogte ervan zal nog met de bonden gepraat worden. De niet-uitgekeerde kerstuitkeringen worden volgens Knook gereser veerd voor een toekomstige tege moetkoming aan het personeel dat bij de afslanking van Fokker moge lijk wordt ontslagen. Dit zou in het overleg met de bonden zijn afge sproken. Over de precieze details wordt nog onderhandeld. De over heid wil namelijk niet dat Fokker uit eigen middelen bovenwettelij ke uitkeringen doet. Lakeman neemt top onder vuur in aandeelhoudersvergadering Het ziet er naar uit dat dit jaar een recordaantal kerst- en nieuwjaars kaarten wordt verstuurd. Wenskaartenuitgever Ronald Spanjersberg vaart er wel bij. (foto gpd/Cccs zorn) AMSTERDAM (GPD/ANP) - De aandeelhouders van Fokker zijn gisteren in buitengewone vergade ring akkoord gegaan met de voor waarden, die overheid en banken stellen aan de omvangrijke steunoperatie aan de vliegtuigfa briek. Dat gebeurde onder meer door in te stemmen met wijziging van de statuten, die het mogelijk maken dat de staat een belang van 49 procent in de onderneming krijgt. De banken komen Fokker te hulp met extra kredieten ter waar de van 315 miljoen gulden. De overheid geeft een kapitaalinjectie van in totaal 212 miljoen gulden. Allerlei problemen met de lance ring van de vliegtuigen Fokker 50 en 100 hebben de vliegtuigfabriek in ernstige financiële perikelen ge bracht. Het leed is echter nog niet gele den: alleen wanneer de dollar bin nen enkele jaren in waarde stijgt, kan Fokker het ook in de toekomst redden. Blijft de dollar op het hui dige lage niveau, dan komt Fokker ondanks de honderden miljoenen guldens steun van de overheid pas echt goed in de problemen. Zo luidde de strekking van het ant woord van president-commissaris mr. drs. H. Langman van Fokker op vragen van aandeelhouders. Bij de ontwikkeling van de Fok ker 100 is rekening gehouden met een koers van 2,70 gulden. De ver koop van vliegtuigen tegen een dollar die nu rond de 1,80 gulden schommelt is een uiterst verliesge vende zaak. Langman voegde daar na de vergadering meteen aan toe dat hij verwacht dat de dollar over niet al te lange tijd inderdaad fors zal aantrekken. De aandeelhoudersvergadering moest verder tot haar verbazing vernemen dat de instelling van een adviesraad weliswaar doorgaat, maar dat die raad nauwelijks be voegdheden krijgt. De adviesraad zal alleen helpen bij het zoeken naar een vierde lid van de Raad van Bestuur. De instelling van een ad viesraad 'met verregaande be voegdheden' - tot de Raad van Be stuur compleet is - was een voor waarde die de overheid aan de steunoperatie stelde. De leden van de adviesraad zijn de toplieden Or- landini (ex-KLM), Goudswaard (ex-Unilever) en Montijn (ex-Inter- natio Müller). De aandeelhouders gingen ak koord met de benoeming in het be stuur van Nederkoorn, tot voor kort lid van de raad van bestuur van Transol, en Dr. R. J. van Dui nen, directeur van Fokker Aircraft bv, de vliegtuignieuwbouwafde- ling van Fokker. Daarmee is de raad van bestuur, waarvan ook voorzitter Swarttouw, weer op de oude sterkte van drie gebracht, na dat het afgelopen jaar twee be stuursleden opstapten. Op de aandeelhoudervergade ring kreeg Frans Swarttouw het zwaar te verduren. Volgens Pieter Lakeman aandeelhouder en voor zitter van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) heeft Swarttouw Fokker tot de rand van de afgrond gevoerd. Zonder over heidssteun zou Fokker nu failliet zijn. En niet alleen om die reden eiste hij van de Raad van Commis sarissen het hoofd van de voorzit ter van de Raad van Bestuur. Swarttouw zou niet in een team kunnen samenwerken, geen capa bele krachten kunnen handhaven (waarmee hij doelde op het vertrek van Daan Krook uit de Raad van Bestuur) en geen rust in het bedrijf kunnen brengen. Lakeman beschuldigde Swart touw er verder van voorkennis ge had te hebben bij de handel in aan delen. Lakeman zei niet te begrij pen hoe Fokker dit jaar met een verlies van 'slechts' 14 miljoen gul den denkt af te sluiten, wanneer er nog voor 170 miljoen aan extra ont wikkelingskosten ten laste van het resultaat moet worden gebracht. Ten slotte noemde hij de order van de leasemaatschappij GPA Fokker 100 LTD voor veertig Fokker 100's en de aangekondigde samenwer king met de Duitse vliegtuigindus trie MBB 'zeepbellen'. Langman en Swarttouw gaven de aandeelhouders slechts toe, dat er bij de twee gelijktijdig gestarte projecten - de ontwikkeling van de Fokker 50 en de Fokker 100 - verkeerde inschattingen zijn ge maakt, die mede de oorzaak zijn van de huidige problemen bij Fok ker. UTRECHT (ANP) - Een 36-urige werkweek, twee procent loonsver hoging en een jaarlijks scholings verlof van 104 uur. Met die eisen gaat de Industriebond FNV vol gend jaar de cao-onderhandelin gen in bij het chemieconcern Akzo (23.000 werknemers), zo heeft de bond meegedeeld. De huidige cao bij Akzo loopt af in april van het ko mend jaar. De Industriebond FNV wil dat de werknemers in de nieuwe éénja rige cao een jaarlijks opeisbaar recht op scholing krijgen van 104 uur (13 dagen). De bond ziet de scholmgsvoorstellen als een duide lijke stap in de richting van perma nente educatie voor de werkne mers. Die moeten hun arbeid kun nen afwisselen met langere of kor tere perioden van scholing en op leiding binnen of buiten het be drijf. De bond is er van overtuigd dat arbeidsorganisaties aan het veran deren zijn. Werknemers moeten in dat veranderende proces mee kun nen gaan. Daarom is scholing noodzakelijk om er voor te zorgen dat in de toekomst niet een groot aantal mensen uit de boot valt bij Akzo. Werknemers die ouder zijn dan 55 jaar zouden vrijstelling moeten kunnen krijgen. Maar de voor scholing gereserveerde tijd zou dan wel moeten worden omge zet in arbeidstijdverkorting (atv), aldus de voorstellen van de Indus triebond FNV. Akzo, producent van onder an dere garens (Enka), geneesmidde len (Organon), levensmiddelen en verf (Sikkens), heeft nog geen com mentaar op de voorstellen, de di rectie wil ze eerst zorgvuldig bestu deren. Bovendien wil Akzo niet vooruitlopen op de cao-onderhan delingen die pas over enkele maan den beginnen, zo liet een woord voerder van het concern weten. Overigens ligt het voor de hand dat ook bijvoorbeeld bij Philips het recht op permanent scholingsver lof een prominente plaats in het cao-eisenpakket van de Industrie bond FNV gaat innemen. De cao- eisen bij Philips moeten nog wor den geformuleerd. Bij geavanceer de bedrijven als Philips en Akzo spelen identieke problemen. Door de voortschrijdende technologie is er steeds meer behoefte aan hoog geschoold personeel. De lager geschoolden - waar de industriebond vooral zijn achter ban heeft zitten - dreigen buiten de boot te vallen tenzij om- en bijscho ling drastisch wordt aangepakt, al dus de woordvoerder van de indus: triebond. Scholing is daarmee ove rigens niet alleen in het belang van de lager geschoolden maar ook van de industriebond zelf, die een dras tische afkalving vreest van zijn le denbestand bij dit soort bedrijven als er aan de scholing niet rap iets wordt gedaan. Opmerkelijk is dat de Industrie bond FNV bij Akzo weer met een eis voor een 36-urige werkweek de boer opgaat. Bij de vorige cao-on derhandelingen stootte de bond wat de 36 uur betreft zowel in de metaal als bij grote concerns als Philips en Akzo zijn neus. Het eni ge dat bij Akzo werd bereikt was een atv-experiment bij Enka in Emmen. Twee andere experimen ten bij Akzo Zout Chemie in Delf zijl en in Hengelo kwamen niet van de grond. BRUSSEL (GPD) - De Europese staalindustrie krijgt een half jaar respijt voor het terugdringen van de overproduktie. Het bestaande stelsel van produktiebeperkende maatregelen, dat op 31 december zou aflopen, wordt verlengd tot 1 juli 1988. Of die quota daarna verdwijnen, hangt af van de bereidheid om de capaciteit van de staalindustrie daadwerkelijk te verkleinen. Al leen als de afspraken die de minis ters van industrie van de twaalf EG-landen gisteren maakten lei den tot een vermindering van de overschotten met 14,7 miljoen ton is de Europese Commissie bereid de quota na juli 1988 te verlengen. Zonder quota zal in de Europese staalsector een moordende concur rentieslag losbarsten die vooral de zwakke bedrijven zal treffen. De twaalf ministers zijn het er wel over eens dat de industrie voor 10 juni 1988 keiharde verplichtin gen moeten aangaan om het over schot in de sector van het warmge- walste breedbandstaal met 7,5 mil joen ton te verminderen. Dat komt neer op ruim 67 procenjt. Die ver mindering moet tot stand komen door middel van sluiting van be drijven. De zwaarste klappen zullen ver moedelijk vallen in Westduitsland, Frankrijk en Belgie. De hoogovens in Velsen zullen dit keer waar schijnlijk buiten schot kunnen blij- De ministers werden het ook eens over een pakket met sociale en regionale steunmaatregelen, die de gevolgen van de produktiever- mindering moeten verzachten. Men verwacht dat uitvoering van alle voorstellen tot een verlies van ongeveer 80.000 arbeidsplaatsen in de staalindustrie zal leiden. Uit het Europees Regionaal Fonds zal de komende driejaar 700 miljoen gulden beschikbaar zijn voor regionale steun, voor het op vangen van de gevolgen van de grotere werkloosheid voor de eco nomische ontwikkeling. Zo kan er vervangende werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf mee geschapen worden. Nederland is daarbij toegezegd dat heel Noord- Holland voor eventuele steun in aanmerking komt, indien ook Hoogovens zyn produktie zou moeten verminderen. Verder trekt de EG ook nog 117 miljoen gulden uit voor sociale steun aan de werknemers die straks moeten afvloeien. Dat ge beurt in partjes, waarvan het eerste (in 1988) bijna 10 miljoen gulden groot is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7