Vragen over vrijlating criminelen Bouw nieuwe cellen begon te laat Kamer eist snel opheldering Schroothandelaar krijgt van fiscus spullen terug Dodenwake All rink Nieuwe opleiding voor onderwijzers is matig kunstzinnige wachtkamers Getuige bedreigd in zaak Zaanse paskamermoord Regering zag gevolgen vart stijging criminaliteit niet tijdig in Helers van vis aangehouden KERS1ÏL0RA FLORA WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 ALKMAAR/DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD-kamerle- den Korthals en Dijkstal vinden dat het openbaar minste- rie in Alkmaar onjuist heeft gehandeld door vijf verdach ten van drugshandel wegens celgebrek vrij te laten. Ook PvdA-kamerlid en voorzitter van de kamercommissie voor justitie Kosto wil opheldering van minister Korthals Altes (justitie) over de gang van zaken in Alkmaar. DEURNE (ANP) - Schroothande- laar Gerrits uit Deurne heeft van de fiscus een deel van de begin no vember in beslag genomen goede ren teruggekregen. Het gaat onder meer om een vrachtauto met aan hanger, twee hijskranen en een aantal speciale bakken. Gerrits kan weer beginnen met zijn bedrijf, dat anderhalve maand heeft stilgele gen. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën in Den Haag lichtte desgevraagd toe dat deze procedure een "normale zaak" is. "Onder borgstelling worden wel vaker spullen teruggegeven die de bedrijfsuitoefening mogelijk ma ken", aldus de woordvoerder. Het is volgens hem niet zo dat de fiscus met het gedeeltelijk teruggeven van Gerrits' goederen erkent fout te hebben gehandeld bij de in be slagname. Inmiddels is ook komen vast te staan dat Gerrits de fiscus nog on geveer 26.000 gulden schuldig is, aldus mr. Kuijken. Begin novem ber kreeg de schroothandelaar een aanslag van ruim een miljoen gul den. Die aanslag was gebaseerd op een diepgaand onderzoek van de belastingdienst, zo werd destijds meegedeeld. Daarbij zouden ech ter de activiteiten van alle honderd leden van de familie Gerrits over één kam zijn geschoren. Het me rendeel van hen werkt in het schroot en bovendien hebben er veel dezelfde voornaam. Begin november deed de fiscus onder bescherming van een grote politiemacht invallen in een schrootverwerkend bedrijf in Hel mond en in het woonwagencen trum in Deurne, waar Gerrits woont en samen met twee zonen zijn bedrijf heeft. De schroothan- delaren zouden samen een belas tingschuld hebben van ongeveer 18 miljoen gulden. De fiscus nam voor vijf miljoen gulden schroot in beslag en boven dien tal van goederen zoals auto's, caravans en gereedschappen. Ook werden paarden in beslag geno men alsmede een bedrag van een miljoen gulden in contanten. De Volgens Botman dreigen er mo menteel geen nieuwe vrijlatingen. "Er zijn geen gedetineerden meer waarvoor we nu geen plaats heb ben. Maar dat kan per dag verande ren. Het is bij voorbeeld onvoor spelbaar wat de rechtbank doet op verzoeken om gevangenhouding. Wijst de rechtbank er een aantal achter elkaar af, dan is de druk on middellijk van de ketel". De Enkhuizense politie staakte als gevolg van de vrijlating het maandenlange onderzoek omdat de verdachten nu alle gelegenheid hebben om bewijsmateriaal te ver nietigen. Het vijftal werd na maan den van voorbereiding eind no- Gas vermoedelijk toch oorzaak van explosie hoofdstad AMSTERDAM (ANP) - De explo sie die zondagavond veel schade veroorzaakte in de Amsterdamse Pieter Baststraat, is volgens de po litie vermoedelijk toch veroorzaakt door gas. Eerder was tegengespro ken dat gas de oorzaak kon zijn van de ontploffing. De Explosieven Opruimings Dienst, die door de po litie was ingeschakeld, heeft giste ren haar onderzoek gestaakt. Van een bom of andere explosieven in één van de betrokken woningen is niets gebleken, zegt de politie. Onduidelijk is nog hoe de gasex- plosie is ontstaan. Niet uitgesloten wordt dat er sprake was van riool- gas. Aan lpg wordt niet gedacht. Er is wel een lpg-tank gevonden, maar die bleek nog intact. De explosie maakte zoals bekend zeker 30 men sen dakloos. Twee panden en een winkel werden volledig verwoest. Binnenland kort Fatale diefstal Een 18-jarige jongen uit Sneek is door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer reed mee in een gestolen auto. De auto raakte bij een flauwe bocht van de weg en belandde op de kop in een sloot. De bestuurder wist als enige uit de auto te komen, terwijl een andere inzittende zich in een luchtbel in leven wist te houden. De Snekenaar overleed korte tijd na aankomst in een ziekenhuis in Sneek. Wachtverzachter Bestuurders van de met de AVNM concurrerende soldaten- vakbond WDM delen morgen kerstpaketten uit aan dienstplich tigen die tijdens de kerstdagen wacht moeten lopen. Reden voor dit gebaar is het feit dienstplichti gen bij de landmacht sinds juli voor overwerk op feestdagen en in het weekeinde geen vrije tijd terug krijgen, maar 'een fooi' van nog geen gulden bruto per uur. Het kerstpakket, door de WDM "wachtverzachter gedoopt", omvat onder meer sigaretten, pinda's, chocola, een slaatje, een bierworst je, spelletjes en enkele tijdschrif ten. vember aangehouden bij een grootscheepse actie van bijna hon derd politiemensen. Ze werden verdacht van handel in hasj, heroï ne en cocaïne, verkoop daarvan aan scholieren en van invoer van grote hoeveelheden hard-drugs uit Zuid-Amerika. De WD'ers benadrukken dat de vrijlating kan leiden tot 'ongeloof waardig politioneel en justitieel handelen' en tot 'demotivering van het politiepersoneel'. Korthals Al tes noemde de vrijlating gisteren al 'onaanvaardbaar, diep droevig en godgeklaagd' en heeft de Amster damse procureur-generaal De Rui ter om opheldering gevraagd. Kos to wil snel een rapport van Kort hals Altes en wil dat bespreken bij het eerstkomende overleg tussen minister en Kamer over het gevan geniswezen, dat na het kerstreces op de agenda staat. Het reces duurt tot 18 januari. De Alkmaarse officier van justi tie Botman ontkende gisteren de beschuldiging van onjuist hande len. "We hebben er alles aan ge daan om de vrijlating van de vijf drugshandelaren te voorkomen. Daarbij is het niet gebruikelijk om rechtstreeks naar de minister te stappen en hem om celruimte te vragen. Bovendien: het probleem is bij het departement volledig be kend. Bij herhaling komen uit alle arrondissementen in Nederland signalen over het grote tekort aan celruimte. Ik heb gistermiddag ie mand van het departement inge licht over de stappen die wij alle maal hebben ondernomen. Dus men is daar op de hoogte van het feit dat wij alle mogelijke wegen hebben aangeboord". UTRECHT (GPD) - In totaal een kleine vierduizend gelovigen heb ben gisteren tijdens de doden wacht afscheid genomen van de in de Utrechtse Catharinakerk opge baarde kardinaal Alfrink. De op 17 december overleden kardinaal is vandaag in de Domstad begraven. Gisteravond werd in de Cathari nakerk een avondwake voor hem gehouden. Daarin werd door de oud-deken van Apeldoorn, J. van Renswoude, opgemerkt dat Al frink in zijn leven eerder behou dend dan progressief is geweest. Zijn populairiteit had hij dus ook niet aan vooruitstrevendheid te danken, maar aan het feit dat hij zijn gezag niet wenste te ontlenen aan de macht die hij als aartsbis schop had. Met de door hemzelf verkozen positie "temidden van (fotoANP) het volk" heeft hij zijn populariteit Dat Alfrink niettemin baanbre kend is geweest voor de Neder landse kerkprovincie, is volgens de oud-deken een gevolg van zijn overtuiging dat een levende kerk niet stil mag staan. De kardinaal heeft als "voortrekker" gefunctio neerd voor het standpunt dat1 "slechts een luisterende kerk ge hoor vindt". In de avondwake ging ook kardinaal Simonis voor. Hij noemde Alfrink een Utrechtse priester in hart en nieren. ZUTPHEN - Vijf tandartsen uit Zutphen hebben kun wachtkamers een gedaanteverwisseling laten ondergaan door kunstenaars. Dit op initia tief van de Zutphense stichting Zicht op Kunst onder het motto 'Het wordt leuk bij de tandcLrts'. De resultaten varieren van een café-interieur tot strandlandschapjes. De foto toont het ontwerp van de Arnhemse kunste naar Gerard Vollenbroek: zes houten stoelen in wit, rood en rose. Het zijn weergaven van soorten ttinden, zoals valse tanden, een gouden kroon en een slecht gebit. (fotoGPD) DEN HAAG (GPD) - De nieuwe onderwijzersopleiding (pabo) deugt niet. De inspectie voor het hoger onderwijs betwijfelt of de pabo's in vier jaar mensen op te lei den die in elke groep van de basis school in alle vakken les kunnen geven. Dat blijkt uit het rapport 'De pabo en de brede bekwaam heid' dat de inspectie heeft ge maakt in opdracht van minister Deetman (onderwijs). Het afgelo pen jaar bleek al dat de eigen Te kenvaardigheid van pabo-studen ten veel te wensen over laat. De pabo, een samenvoeging van de oude opleiding voor kleuterleid sters en de pedagogische acade mies, draait nu een paar jaar. Hij was nodig door de invoering van het basisonderwijs voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Volgens het rap port ontbreken op tal van pabo's de werkplannen voor het vierde jaar nog. Zijn die er wel, dan ontbreken vaak concrete normen en doelstel lingen. Opmerkelijk is voorts dat de aan dacht voor de emotionele ontwik keling van het jonge kind meestal ver te zoeken is. Bovendien ontbre ken sommige vakken - zoals ver keer sonderwijs - in het opleidings programma van verschillende pa bo's. De inspectie spreekt van een 'momentopname', maar betwijfelt of vier jaar voldoende is vooor een volwaardige opleiding. Het onder zoek wordt komend voorjaar afge rond en voor de zomer wil Deet man maatregelen nemen. Bij de be handeling van de begroting voor onderwijs, vorige week in de Twee de Kamer, stelde WD'er Franssen al voor de opleiding maar weer te splitsen in een lerarenopleiding voor de onder- en bovenbouw van de basisschool, een soort terugkeer naar de oude situatie dus. Pas in 1990, als de eerste pabo studenten voor de klas staan, kan pas een definitief oordeel worden geveld. Secretaris Van Dinteren van de Katholieke Vereniging voor Hoger Beroepsonderwijs vindt het een kwalijke zaak dat de werkplan nen op pabo's zulke ernstige gebre ken vertonen. Hij vraagt zich af of de opleidingen zich de afgelopen jaren niet te veel hebben bezig ge houden met overleven in plaats van onderwijs geven. De scholen zijn daarin geconfronteerd met fu sies en een sterk dalende belang stelling. actie kostte alles bij elkaar meer dan een half miljoen gulden. Het schrootverwerkend bedrijf in Hel mond heeft inmiddels zijn faillisse ment aangevraagd. Momenteel vindt overleg plaats met de belastingdienst over een schadeclaim die Gerrits heeft inge diend van ten minste 100.000 gul den ter compensatie van inkom stenderving, en de aantasting van zijn goede naam. Ook wil Gerrits een vergoeding voor het in beslag genomen schroot. Een poging van de schroothan delaar om zijn belastingschuld af te kopen met een schilderij dat hij maandag voor ruim 55.000 gulden kocht in het kader van de actie Afrika Nu is mislukt. Gerrits wilde dit schilderij aanbieden aan het be lastingkantoor in Helmond maar daar stelt men zich op het stand punt dat belastingschuld niet kan worden betaald met cadeautjes. ABP-medewerker vrij van vervolging MAASTRICHT (ANP) - De Maas trichtse rechtbank heeft gisteren een 38-jarige oud-bouwkundig me dewerker van het ABP ontslagen van rechtsvervolging in verband met het vragen van geld aan bouw ondernemers. Van het aannemen van geld werd hij vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. De feiten, het vragen van geld, zijn wel bewezen maar dat is niet strafbaar. De man kampte wegens privé- omstandigheden met hoge schul den en had van twee bouwbedrij ven (Kruithof in Rotterdam en de Walcherse Bouwunie) volgens de officier van justitie steekpennin gen ontvangen tot een bedrag van ruim 30.000 gulden. Hij beschouw de dit evenwel als leningen of gif ten AMSTERDAM (ANP) - Een 30-ja- rige getuige in de Zaanse paska mermoord heeft gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof gezegd dat hij telefonisch is bedreigd. "Je gaat niet naar de rechtbank anders kan het slecht met je aflopen, zo kreeg ik te horen", aldus de getui ge. Gisteren was de tweede proces- dag in het hoger beroep van een Zaandammer tegen zijn veroorde ling tot 12 jaar wegens de moord in 1984 op de 21-jarige boetiekver koopster Sandra van Raalten. Omdat de getuigen zich dingen moeten herinneren die in 1984 zijn gebeurd, weerklonk gisteren veel vuldig een 'ik weet het niet meer' of 'dat kan ik me niet meer herin neren'. Zo was uit het huis van de verdachte een mes verdwenen waarmee mogelijk de moord is ge pleegd. Maar zijn (ex-)vrouw weet nu niet meer of zij dat mes voor of na de moord miste. Wel is het zeker dat de man zijn vrouw vlak na de moord had gebeld met de medede ling dat 'er iets verschrikkelijks is gebeurd. Sandra is dood'. 'Kinderen onder 10 jaar niet op waterglijbanen' ARNHEM (GPD) - Het gebruik van waterglijbanen in zwembaden zou vanwege de kans op ongeluk ken verboden moeten worden voor kinderen beneden de 10 jaar, vin den onderzoekers van de Techni sche Universiteit Delft. Een kwart van de ongevallen - veelal hersen schuddingen of botbreuken - ge beurt met kinderen onder de 10 jaar, zo hebben ze vastgesteld. In ons land wordt nog weinig ge daan om dit soort ongelukken te voorkomen. De heersende opvat ting is dat de ongevallen worden veroorzaakt door het gedrag van de gebruikers en dit is nauwelijks te beïnvloeden. Een belangrijke oor zaak ligt in het feit dat de gevaren van deze nieuwe apparaten lager worden ingeschat dan ze zijn. In het rapport zijn nauwkeurig de technische veiligheidseisen voor de glijbanen aangegeven. Voor het glijtraject, voor de volgor de van de bochten en rechte stuk ken, voor de valhoogte en voor de afwerking van de banen. Echte vei ligheidsgaranties voor waterglijba nen zijn echter volgens de onder zoekers niet te geven. Maar met de toepassing van hun aanbevelingen is een vermindering van het aantal ongevallen heel goed mogelijk. Zwembaden zijn overigens ta melijk veilig. In de ruim 3000 zwembaden in Nederland gebeu ren naar schatting 7000 ongevallen per jaar. Alleen bij tafeltennis, roei en en zeilen gebeuren minder on gelukken. Wel is het zo dat door de opkomst van de nieuwe zwembad attracties, waaronder ook het golf- slagbad, het aantal ongelukken toeneemt. Sticker-proces De Amerikaanse popster Mi chael Jackson heeft het kort ge ding verloren tegen R. Schaaper, de Helderse zakenman bij wie in november tienduizenden Michael Jackson-stickers in beslag werden genomen. De inbeslagname en het geding waren geregeld door de ei genaar van Contraduct te Capelle aan de IJssel. De Alkmaarse recht bank stelde de popster en Contra duct op alle punten in het ongelijk. Men had niet kunnen bewijzen dat Schaaper in 1984 de auteurswet had geschonden door stickers met portretten van Jackson te vervaar digen en te verkopen. Vals geld Een onderzoek van de politie in Weert heeft er toe geleid dat in Bel gië een drukkerij is opgerold waar valse biljetten van 100 en 50 dollar zijn gedrukt. De drukker, een 46-ja- rige man uit Paal, is aangehouden evenals drie tussenpersonen. De zaak kwam aan het rollen nadat de Weerter politie eind november twee inwoners van die plaats aan hield. Ze bleken in het bezit te zijn van 2200 valse biljetten van 100 dol lar. De politie wist dat het tweetal vaak in België vertoefde. Boven dien vond de politie brieven waar uit kon worden opgemaakt dat de vervalsingen in België waren ge drukt. DEN HAAG - Met de regelmaat van de klok verschijnen berichten over het wegzenden van verdach ten wegens een tekort aan celruim te. In Amsterdam hebben ze er zelfs een speciale officier van justi tie voor: de wegzend-officier, die verdachten in verschillende cate- goriën onderverdeelt en vervol gens bepaalt wie naar huis mag. door Jos Heymans Criminelen in de A-categorie (de zwaarste gevallen) mogen absoluut niet op vrije voeten komen, men sen die in preventieve hechtenis zitten in de B-categorie profiteren doorgaans van vervroegde vrijla ting om plaats te maken voor een A-geval, en verdachten in de C-ca- tegorie hoeven zich überhaupt niet druk te maken. Ondanks die verdeling gaat het toch telkens fout. A-gevallen wor den noodgedwongen vrijgelaten: in februari 1985 schiet Mike B. een man een kogel in het hoofd. Hij wordt gearresteerd wegens poging tot moord, legt een bekentenis af, maar komt door celtekort op vrije voeten. In Amsterdam wordt tot grote woede van het publiek een verkrachter vrijgelaten die zijn slachtoffers met zijn hond be dreigt. En in Alkmaar worden vijf zware criminelen, handelaren in harddrugs, losgelaten, omdat ze van de rechter niet langer in een politiecel mogen worden opgeslo ten en in de huizen van bewaring geen plaats voor hen te vinden is. Gevangenissen, huizen van be waring en politiecellen zitten sinds het begin van de jaren '80 tjokvol. Elk jaar worden ruim 1000 ver dachten (een op de zeven) vrijgela ten, omdat er geen cellen zijn. De situatie zou nog veel ernstiger zijn, als het Openbaar Ministerie geen beroep kon doen op politiecellen. Eigenlijk mag dat niet, maar nood breekt wet. De rechtbanken accep teren dat verdachten voor een be paalde termijn in een politiecel in voorarrest blijven. Het maximum aantal toegestane dagen varieert van 10 tot 23. Per dag verblijven Het tekort aan celruimte ont stond in de loop van de jaren ze ventig, toen de criminaliteit, en met name de handel in drugs, ex plosief steeg. De roep om strenge straffen tegen allerlei vormen van misdaad werd door de rechtban ken gehonoreerd. Er werden lange re straffen opgelegd, waardoor de cellen in de gevangenissen langer bezet bleven. Nieuwe veroordeel den moesten noodgedwongen naar huizen van bewaring, die eigenlijk alleen bestemd zijn voor mensen in voorarrest. Binnen de kortste ke ren raakten ook de huizen van be waring overvol en moest een be roep op politiecellen worden ge daan. In 1980 beschikte Justitie over 3800 cellen. Ondanks een aanzien lijke uitbreiding - in april 1985 was de capaciteit opgevoerd tot 4800 cellen - kon de achterstand niet worden weggewerkt. Integendeel, het tekort groeide alleen maar. Pas in 1985 werden regering en Tweede Kamer wakker geschud en begon men, veel te laat, daadwerkelijk plannen te maken voor een struc turele uitbreiding van het gevange niswezen. De plannen waren ambi tieus: de bouw van vijf nieuwe ge vangenissen in Leeuwarden, Hoo- geveen, Rotterdam, Sittard en Hoorn, de renovatie en uitbreiding van bestaande gebouwen en de in richting van tijdelijke noodcapaci teit. Uitvoering van die plannen moet in 1990 leiden tot een totaal bestand van 7400 cellen. Bouwen, bouwen Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd en dat geldt ook voor de nieuwbouw van vijf gevange nissen. Het tekort aan celruimte blijft nog een tijdje bestaan en dus ook de gedwongen vrijlating van verdachten. In 1988 zal er weinig veranderen. Pas in 1989, als de ge vangenissen in Leeuwarden en Hoogeveen worden opgeleverd, verdwijnt de druk een beetje van de ketel. In de tussentijd probeert Justitie bij voortduring het celte kort te stoppen met lapmiddelen. In een ongekend hoog tempo Pas veel later vertelde zij de poli tie dat haar man zich na de moord vreemd had gedragen en dat zij een mes miste dat op de schoorsteen had gelegen. Volgens een politie man had de vrouw daar pas zo laat over verteld omdat zij het verhaal over een mes te belastend voor haar man vond. Advocaat Doedens besteedde veel aandacht aan de 'dame met de blauwe regenjas'. Verschillende getuigen hadden een vrouw gezien die vlak voor de moord in de win kel was geweest. Zij droeg een blauwe regenjas en had blond haar. Eén van de getuigen wees een in de zaal aanwezige vrouw aan als de dame met de regenjas. Zij reageerde furieus op die suggestie. "Ik was op dat moment helemaal niet in Zaandam. Die getuige moet zich wel heel erg vergissen". Ze werd nog kwader toen een an dere getuige verhoord werd, die vertelde dat zij een zak met heroïne en krantenknipsels over de paska mermoord in bewaring had gege ven aan haar kapper, een vriend van de man. De reactie van de vrouw: "Waar heeft hij het over? Ik ken hem helemaal niet. Het is een griezel". De man vertelde dat de kapper in Zaandam via zijn ouders contact met hem had gezocht omdat hij in een gevangenis in Doetinchem ver blijft. Vervolgens kreeg hij het dreigtelefoontje dat hij niet moest getuigen. Advocaat Doedens had ook veel kritiek op de politie. Twee stukken bewijsmateriaal verkregen met be hulp van een politiehond noemde hij twijfelachtig. De politiehond ging pas twee jaar na de moord aan het werk en was alleen opgeleid om drugs op te sporen, aldus de ad vocaat. De hond moest snuffelen aan de zakdoek waarmee de ver moorde Sandra de mond was ge kneveld. Hetzelfde gold voor de re pen gordijnstof waarmee het slachtoffer was vastgebonden. Het proces wordt 14 januari voortgezet. HOORN (ANP) - De gemeentepoli tie van Hoorn heeft in samenwer king met de korpsen van Haarlem, Volendam en Weesp de afgelopen twee weken tien helers aangehou den, die in totaal voor ruim 400.000 gulden aan gestolen vis hebben verhandeld. De politiekorpsen kwamen hen op het spoor nadat bij diefstallen uit vishandels steeds dezelfde me thode werd toegepast. De kenne lijk goed geïnformeerde inbrekers maakten steeds met zwaar materi aal een gat in het dak van de vries cellen, die vervolgens werden leeg gehaald. De buit bestond voor het overgrote deel uit blikken zalm, ge rookte zalm en forelfïlet. Er zijn bij de aangehouden helers 475 blikken teruggevonden. ADVERTENTIE wordt de ene noodcapaciteit na de andere in gebruik genomen. Be sluiten tot extra nieuwbouw, in Utrecht en Arnhem, worden van de ene op de andere dag genomen. 'Bouwen, bouwen, bouwen...', luidt het devies van de ambtenaren van de Directie Gevangeniswezen. Het resultaat van al die inspan ningen mag straks, als alles Waar is, wellicht tot tevredenheid stem men. Maar de manier waarop de uitbreiding tot stand komt, ver dient geenszins de schoonheids prijs. De minister van justitie wast zijn handen in onschuld, als ver dachten door celtekort moeten worden vrijgelaten. Nieuwbouw, kost inderdaad tijd en de minister kan geen ijzer met handen breken. Maar de inhaalmanoeuvre die nu wordt ondernomen en als een krachttoer wordt beschouwd, is domweg te laat ingezet. Regering en parlement hebben de stijging van de criminaliteit te laat onder kend. Van werkelijke handhaving van de rechtsorde zal door de on mogelijkheid om alle straffen ten uitvoer te leggen, voorlopig nog geen sprake zijn. VOORJAAR MET TIENDUIZENDEN BLOEMEN IN Bloemenpracht in weel derig groen Schitterend aangelegd met een prachtige waterpartij Infostands met alles over bloemen en planten in en om uw huis 22-27 DECEMBER Dagelijks 9 tot 17 uur. Toegangs prijs f 6,-. Kinderen tot 14 jaar, 65-plussers en CJP-houders f 4,-. Groepskorting mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3