'Aids maakt veel jongeren voorzichtiger' Nieuw voorlichtingsprogramma 'Seks, wat doe je er mee' Buikdansen Domme fout oppositie Zuidkorea Het bijna fatale dieet van Shira Jump! Dickie Jump! zet de vaart erin PAGINA 14 WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 LEIDEN De viering van kerst op de christelijke mavo De Dwarswetering in Leiden heeft dit jaar als thema 'Kerst '87: zin of onzin'. Aan alle leerlingen op school is de vraag gesteld wat ze van kerstmis anno nu vinden. Van de antwoorden is een band gemaakt die door omroep Rijn land zal worden uitgezonden en een aantal meningen is gebun deld in een boekje. Kerst is eigenlijk de grootste onzin die er is. Het is allemaal een verzinsel om eens goed de beest uit te hangen, terwijl we al lemaal aan de zielige arme men sen 'denken' vreten we ons vol. Het is een schijnheilig gedoe. Bovenstaand fragment is een mening van een leerling die kerst duidelijk niks vindt. Hij/zij is in de minderheid, want de meeste leerlingen - van wie het verhaal in het boekje staat afgedrukt - vinden kerst toch wel zinnig of op z'n minst leuk en gezellig. De 'tegenstanders' klagen vooral over de manier waarop kerst gevierd wordt. Dure ca deaus en veel te veel eten, terwijl aan de andere kant van de aard bol mensen dood gaan van de honger. Ik vind kerst onzin, maar toch heb ik er zin in. Ik vind het onzin omdat wij het met vreugde doen en in de derde wereld is er honger lijden ze pijn. Toch vind ik het leuk, zo gezellig met je eigen fa milie onder kerstboom met lekker eten en cadeautjes. Maar toch, ik weet het niet... Dat gevoel hebben wel meer leerlingen. Aan de ene kant vin den ze kerst overdreven en raar (het leger stopt één dag met vech ten, waarom niet altijdmaar toch is het vaak ook heel gezellig. De leerlingen die menen dat kerstmis vieren in 1987 zin heeft wijzen op de betekenis die dit BUSSUM - De opkomst van de immuunziekte aids is duidelijk van invloed op het seksueel ge drag van jongeren. Met het aan knopen van seksuele relaties blijken veel jongeren een stuk voorzichtiger te zijn dan vroeger het geval was. Dat zei F. Wafel bakker, beleidsmedewerker van de inspectie jeugdgezondheids zorg van het ministerie van volksgezondheid, bij de presen tatie van het voorlichtingspro ject 'Seks, wat doe je er mee' in Bussum. Het project bestaat uit een videofilm en een informatief boekje, en is in de eerste plaats bedoeld voor het onderwijs. feest heeft, de viering van de ge boorte van Jezus Christus. Toch vinden de meeste voorstanders vooral het gedoe er omheen leuk. Ik vind het kerstfeest op zich best leuk. Maar ik denk niet be paald aan de geboorte van Jezus, want ik heb geen geloof (mijn ou ders ook niet). Wij gaan meestal naar mensen toe of er komen mensen naar ons en dan geven we ieder een paar cadeautjes. Dan gaan we met z'n allen eten en natafelen. Zo gaat het dus twee dagen. Kerst is moeilijk uit te leggen voor mij. Ik geef er zacht uitge drukt niet veel om, als je over Je zus spreekt met de wijzen of zo iets. Mij gaat het om de gezellig heid. Lekker eten en drinken en stappen met vrienden. Om dat godsdienstige gedoe geef ik niet zo heel erg veel. Dat kerstmis, zoals wij dat nu vieren eigenlijk een combinatie is van twee verschillende feesten is vergeten veel mensen. De kerst heeft niets meer te ma ken met de geboorte van Jezus. Nu hebben ze de Kerstman erbij gehaald en worden er cadeautjes gegeven en staan overal kerstbo- menm, wat totaal niets te maken heeft met het eigenlijke kerstfeest. Niet helemaal waar, want kerstmis is ook het feest van het licht. Na 21 december worden de Hup! Holland Hup! De Amster dams popgroep met de Engelse naam Jump! Dickie Jump! zet er vaart in. Een vrolijk vijftal dat al een tijdje redelijk succesvol is in het Nederlandse zalencircuit en nu ook de aandacht trekt van het platenkopend publiek. De groep maakte voorheen voornamelijk rockabilly-muziek (een soort kruising tussen coun try western en rhythm Wafelbakker verwees bij zijn constatering naar een onderzoek van twee studenten van de Hoge school Amsterdam onder 800 jongeren uit die stad, als afstu deerproject voor het vak gezond- heidskunde. Het onderzoek, waarvan de resultaten nog niet zijn gepubliceerd, richtte zich onder meer op de vraag wat jon geren weten van aids en welke invloed de ziekte heeft heeft op hun seksuele verkeer. Veel jon geren zeiden minder snel met ie mand naar bed te gaan. De vrees van voorlichters morele druk uit te oefenen op de jongeren is ei genlijk niet aan de orde, want, meldde Wafelbakker, "de helft dagen weer langer en dat wordt gevierd. Kerstbomen zijn het symbool van het eeuwige groen blues) maar wil zich nu meer güan toeleggen op rhythm blues. Ooit begon Jump! Dickie Jump! met het spelen van stan daardwerk van de oude rocker en rockabilly-ster Gene Vincent. De langzame rocksong 'Be-bop- a-lula' was één van zijn grootste hits. Kenmerk van zijn rockabil- ly-geluid was het gebruik van de contrabas in plaats van drums en vindt al dat ze voorzichtiger moe ten zijn". Leeftijd Het onderzoek leverde ook ge gevens op over de leeftijd waar op jongeren voor het eerst ge meenschap hebben. Die is lager komen te liggen, stelde Wafel bakker vast. Het aantal jongeren dat al eens met een ander naar bed is geweest neemt naarmate de leeftijd vordert met sprongen toe: is het bij de 12- en 13-jarigen nog 3 procent, bij de 14- en 15-ja- rigen ligt het percentage op 22. Van de 16- en 17-jarigen zei 52 procent al eens gemeenschap te en kaarsen en andere verlichting verwijzen naar de 'terugkeer van het licht'. het opjutten van zijn fans met kreten als 'go-cat-go' en jump! dickie jump!. Vandaag de dag spelen de Am sterdammers echter vooral rock roll die zijn oorsprong vindt in de muziek van onder anderen Ray Charles. Jump! Dickie Jump! speelt veel covers, maar de groep schrijft ook eigen num mers. De langste ooit vermelde buik dans duurde 106 uur en werd op 30 juli tot en met 3 augustus 1984 gedanst door Eileen Foucher in het Rush Green Hospital in Romford, Engeland. hebben gehad, bij de 18- en 19-ja- rigen was dat 74 procent. Waarbij wel moet worden aan getekend dat het onderzoek zich beperkte tot Amsterdam. Als het landelijk zou zijn gehouden had den de cijfers volgens Wafelbak ker anders gelegen. Dat zal wel licht blijken als een volgend jaar te houden onderzoek onder zo'n 4000 jongeren in het hele land. Dat zal overigens niet alleen be trekking hebben op seks, maar bijvoorbeeld ook op roken en al coholgebruik. 'De eerste keer' komt ook aan de orde in de videofilm 'Seks, wat doe je er mee?'. "Ik stond te trillen, ik was zo zenuwachtig. Edward had kippevel. Later be gon m'n huid te tintelen, en dat voelde heel fijn", vertelt een van de meisjes uit de film bij de beel den van haar en haar vriend in de slaapkamer. Want ook de gevoe lens en beleving krijgen ruime aandacht, en daarin, zo bena drukten verschillende mensen die bij de totstandkoming waren betrokken, onderscheidt de film zich van andere voorlichtings films. Rode draad in het verhaal is een les over seksualiteit op een middelbare school. Verschillen» de situaties die in de klJs ter sprake komen worden ook in beeld gebracht. Zo komen in kort bestek allerlei onderwerpen aan bod: ontevredenheid over het uiterlijk ("hoe vind je m'n borsten? Ik vind ze zo klein"), menstruatie ("het bloed dat een meisje in een week verliest kan in een bekertje uit de aula") zelf bevrediging, vrijen met een an der, voorbehoedsmiddelen, en Wat velen hadden voorspeld is inderdaad uitgekomen: de oppo sitie in Zuidkorea heeft zichzelf de das omgedaan bij de vorige week gehouden presidentsver kiezingen. Omdat Kim Dae Jung en Kim Young Sam niet voor el kaar wilden wijken en allebei een gooi naar het presidentschap wilden dpen kon ex-generaal Roh Tae Woo uiteindelijk de overwinning binnenhalen. Waar door het spreekwoord 'Als twee honden vechten om een been gaat de derde er mee heen' weer eens van toepassing kon worden verklaard. - Begrijpelijk dat er bij grote de len van de Zuidkoreaanse bevol king teleurstelling heerste na de uitslag van de verkiezingen. In het bijzonder bij de studentenge meenschap die de afgelopen zo mer met massale demonstraties en na veelal harde botsingen met de oproerpolitie, waarbij ook do den vielen, verkiezingen had af gedwongen. Generaal Chun Doo Hwan, die het land met strenge hand als een dictator regeerde, moest toen wel iets toegeven om de onrust in te dammen. Zijn rechterhand en gedoodverfde opvolger Roh Tae Woo kwam deze zomer vrij plot seling met de mededeling dat aan de eisen van 'het volk' zou worden toegegeven en dat er ver kiezingen voor een nieuwe presi dent en een nieuw parlement zouden worden gèorganiseerd. Dat nieuwe parlement wordt volgend jaar februari gekozen, maar voor de nieuwe president mochten de Zuidkoreanen vori ge week naar de stembus. In de aanloop naar de presidentsver kiezingen riepen de oppositielei ders om het hardst dat er korte metten zou worden gemaakt met de huidige regeringspartij van Chun en Roh en dat zij, de twee Kimmen, het roer wel zouden overnemen. Er moest alleen nog een pro bleem worden opgelost: één van beide oppositieleiders moest zich terugtrekken. Daar zijn Kim Dae Jung en Kim Young Sam dus niet uitgekomen. Beider eer zucht bleek te groot. Aangezien het er bij de presidentsverkie zing puur om ging wie de meeste stemmen zou behalen (ongeacht het percentage van het totaal) een inwendig onderzoek bij een meisje. Het project is bedoeld voor 12- tot 16-jarigen, maar de spelers zijn rond de 18 jaar oud. Jonge ren uit de doelgroep vonden het verhaal en de aanpak weliswaar goed. vertelde regisseur Ron van der Most. "maar meedoen, dat nooit!" Nienke, een van de spe lers, stelt vast dat de film veel 'opener' is in vergelijking met andere produkties op dit gebied. "Die zijn veel vager, geheimzin niger. Maar dit geeft een heel schoon beeld van watje te wach ten staat". Kritiek Toch is er ook kritiek op het project. Buitenlandse jongeren zijn in de film bijvoorbeeld niet te zien, de donkere zangeressen die op een bepaald moment met de popgroep in beeld verschij nen buiten beschouwing gela ten. Homofilie komt in de film helemaal niet, en in het boekje slechts zijdelings aan de orde. Dat heeft, legt redactrice Thea Kokkeler van Meulenhoff Edu catief uit, onder meer een prakti sche reden: "In zo'n korte tijd is het niet mogelijk om ook homo seksualiteit en de gevoelens die daarbij een rol spelen goed te be handelen". Het uitgangspunt dat seks fijn is was een bewuste keuze bij het maken van de film en het boekje. Negatieve ervaringen met seks komen niet of nauwelijks aan de orde. "Daarmee moet je voor zichtig zijn. Maar er wordt wel nadrukkelijk gezegd, doe nooit iets waar je geen zin in hebt. We maken wel duidelijk dat het be staat, seks tegen je zin". kon Roh met zijn 37 procent win nen. Kim Young Sam en Kim Dae Jung behaalden respectie velijk 26 en 25 procent van de stemmen. Samen waren ze dus goed voor meer dan de helft van de stemmen. Anders gezegd, wanneer de oppositie met één kandidaat was gekomen, zou Roh zeker niet hebben gewon- Helemaal vlekkeloos zijn de verkiezingen niet verlopen. Hier en daar werd wel enige fraude geconstateerd, maar echt af breuk aan de uitslag heeft dat toch niet gedaan. Nu de grootste teleurstelling voorbij is beseft de oppositie kennelijk ook een gro te fout te hebben gemaakt. Kim Dae Jung heeft inmiddels zijn excuses aangeboden aan het Zuidkoreaanse volk. De nieuwe president Roh Tae Woo, die eind februari volgend jaar in functie zal treden, doet on dertussen zijn uiterste best om de verbittering niet toe te laten nemen. Hij heeft de twee Kim men aangeboden een rol van be tekenis te gaan spelen in het landsbestuur en heeft gezegd ze ker rekening te zullen houden met de verlangens die bij de op positie leven. Roh is er uiteraard alles aan ge legen om de demonstraties, die na de verkiezingen weer zijn op gelaaid, zij het niet zo erg als de afgelopen zomer, te doen beëin digen. Zeker met het oog op de Olympische Spelen die volgend jaar september in de Zuidkore aanse hoofdstad Seoul van start zullen gaan. Voor het oog van de wereld kan Zuidkorea zich geen afgang permitteren en dus is het nieuwe regime-Roh gebaat bij rust. In welke richting het landsbe stuur onder Roh Tae Woo zich zal ontwikkelen moet worden afge wacht. Vooralsnog is een flinke portie wantrouwen gerechtvaar digd want Roh heeft bepaald geen democratisch verleden. An derzijds heeft hij wel in belang rijke mate bijgedragen tot het houden van de verkiezingen. Verkiezingen die de oppositie een 'gouden kans' boden op overname van de macht. Een kans echter die de oppositielei ders door eigen schuld hebben verprutst. BERT PAAUW Haaï IMtn e Gaat toch it ttrth ktrstd&m op(e cenfje zitten ...wshettowi pafinbsotp efl chipoM e*i wtefièhM ei tuijn ei Ja ik. Ga da# te zitten als ik een nieuwe ti&en kamtir kb Mfrikh et kan viertn...ttm> tijkenkwjktvorsffes ...melk... Vooffietókken patóf...blikje. (Wordt vervolgd) Shira is een Nederlands meisje van zeventien jaar Haar vriendje heet Danny en samen spelen ze in de Dapband. Haar belevenissen zijn op papier gezet in 'Van buiten en van binnen, Shira, een jaar later). Dit is het tweede boek over Shira. Het eerste heette 'Van binnen en van buiten, Shira een jaar lang'. Dagboeknotities, brieven, gesprekken en verhalen vertellen de lezer opnieuw alles waar ze zich een jaar lang mee bezig houdt: school, optre dens met de band, verliefdheid, seksualiteit en lij nen. Dat laatste wordt haar overigens bijna fataal. Na van 58 kilo tot 44 kilo te zijn 'afgeslankt' belandt Shira totaal ondervoed in het ziekenhuis. Een geval van anorexia nervosa dus. Ze krijgt ruzie met haar vriendje Danny op school gaat het slecht en ook in de band loopt het niet zoals het zou moeten. Kort om alles lijkt te gaan mislukken. 'Van buiten en van binnen, Shira een jaar later' is een heel aardig boek doordat gebruik is gemaakt van verschillende schrijfstijlen zoals gedichten, dagboeknotities en de weergave van telefoonge- sprékken. Het boekje is wel erg dun: in een razend snel tempo moet het verhaal verteld worden. Dat levert een nogal vertekend beeld van tijd op in dit overigens verder heel realistisch aandoende boek. ERNA STRAATSMA 'Van buiten en van binnen, Shira een jaar later' door Stasia Cramer; 80 pagina's: uitgeverij Leopold; prijs Arthur Ebeling, Jan Robijns, Peter Wassenaar. Fred Snellens en Roland Brunt van Jump! Dickie Jump! (foto prl

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14