Apotheken moeten in 1988 inleveren Verplichte opname geëist voor veroorzaken brand Wassenaar Beker Oegstgeest: assistenten weg LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 l:l=MMIdl»ld?l PAGINA 11 De bistro Schoolstraat (Rue de l'Ecole), december 1987. Alleen bekenden De Wassenaarse Schoolstraat, 21 juni 1986. Links de uitgebrande bistro met verkoold uithangbordrechts de zien de gevolgen van de ramp: de voorgevel bevat meer steen en heeft mo- plek waar enkele uren tevoren nog een pand stond met twee gemeentewoningen. De vlaggen bij de wijnhandel dernere ramen dan vóór de explosie en brand. hebben iets onwezenlijks na brand en explosie. De kerstbomen markeren de plek waar anderhalf jaar geleden twee ivo- ningen verwoest werden en binnenkort een eensgezinswoning zal verrij zen. (foto's Holvast) DEN HAAG/WASSENAAR - Zes gewonden, drie volledig verwoeste panden en een scha de van ruim een miljoen gul den was het resultaat van een mislukte poging tot zelfdoding door een 45-jarige Wassenaar. Hij zette vorig jaar juni de gas kraan in zijn woning open. Dat leidde tot een enorme explosie met de geschetste gevolgen. De man zelf werd net voor de ex plosie gered door twee gewaar schuwde politiemensen. Tegen de man werd gisteren voor de Haagse rechtbank een verplichte opname in een psychiatrische kliniek voor de duur van maximaal een jaar ge ëist door officier van justitie, mr. J.Th. de Wit. Advocaat mr. E. J. Eg- gink, raadsman van de verdachte die zelf niet was verschenen, kon met die eis instemmen. De ontploffing gebeurde in de oude kern van Wassenaar op zater dagmiddag. Een buurman van de verdachte rook gas en belde de po litie. Twee surveillanten kwamen kijken en gingen de woning bin- neri. Daar troffen zij de bewustelo ze verdachte aan. Ze legden hem buiten op de stoep en betraden op nieuw het pand om de gaskraan te sluiten. Meteen daarop volgde ex plosie. De twee agenten raakten ge wond, evenals een collega die toe vallig liep te winkelen en te hulp schoot. Een eigenaar van de wijnzaak aan de overkant en een passerende fietser werden getroffen door rond vliegende brokstukken. De man, die nadat hij bij kennis was geko men er vandoor ging, raakte even eens lichtgewond. Hij meldde zich overigens later zelf bij de politie. Vlak na de explosie ontstond er brand waardoor er drie panden in de Wassenaarse Schoolstraat volle dig uitbrandden, drie andere ge bouwen raakten zwaar bescha digd. „De gevolgen van de poging tot zelfdoding waren verwoestend. De hele straat leek weggevaagd. Het is een soort inferno geweest", aldus officier van justitie De Wit. De daad kan de man volgens de psychiater die hem onderzocht niet worden aangerekend. Een langdu rige psychiatrische behandeling is op zijn plaats, aldus de arts. Daar om eiste De Wit dan ook verplichte opname in een psychiatrische kli niek, een eis waarvoor verdediger Eggink begrip had. De raadsman van de verdachte wees op het feit dat de man, die na de zelfmoordpoging is verhuisd naar een andere woonplaats, in middels al weer is afgegleden naar de zelfkant van de maatschappij. Hij is aangehouden omdat hij zijn huis beschikbaar heeft gesteld voor de handel in heroïne. „Mis schien is het voor mijn cliënt wel het beste dat hij wordt opgeno men", aldus Eggink. De rechtbank doet volgende week donderdag uitspraak. WASSENAAR - Anderhalf jaar na brand en explo sie in de Wassenaarse Schoolstraat, is de verwoeste bistro al lang weer open maar ligt de plek waar eens twee gemeentewoningen stonden nog altijd braak. Na langdurige onderhandelingen met de verzeke ringsmaatschappij heeft de gemeente het lapje dit najaar te koop aangeboden via enkele advertenties. Kopers mogen hier een ééngezinswoning neerzet ten en hoeven, wat B en W betreft, geen ruimte vrij te laten voor een pad. In het bestemmingsplan staat dat pad nog wel opgenomen - als verbinding tussen Schoolstraat en Achterweg - maar de hervormde kerk heeft er flinke bezwaren tegen. Het zou de tuin van de koster flink doorsnijden en B en W "achten de kans op aanleg klein". Alleen wanneer de gemeenteraad aan het pad vasthoudt, krijgt Wassenaar een pad en moet de koper genoe gen nemen met een bouwplaats die kleiner is dan de 8 bij 10 meter die een kleine tien gegadigden lokte. Over het aanzicht van het eensgezinshuis valt weinig meer te zeggen dan dat het "moet passen in het straatbeeld". Voor de bewuste lokatie gelden net geen regels voor beschermd dorpsgebied. OEGSTGEEST - Beker is somber. Somber, omdat hij straks zijn werk niet goed meer kan doen. De apo theker: "Iedereen denkt, dat die de apotheker best wat kan inleveren. Misschien kan dat ook wel. Maar het moet niet' zoveel worden, dat hij zijn beroep niet optimaal meer kan uitoefenen. En die kant gaat het wel op". door Jan Westerlaken Frans Beker denkt dat de bezui nigingen vooral ten koste zullen gaan van extra service. Zoals medi cijnen bezorgen en kredietverle ning. De apotheker heeft al enkele rekenmachines aangeschaft waar op de assistentes over een paar da gen de kosten van elk medicijn dat wordt afgegeven moeten uitreke nen. Voor de apotheker uit Oegst geest hebben de bezuinigingen een wrang bijsmaakje. Twee assisten tes zullen naar ander werk moeten Gevolgen? Zeker, die kunnen niet uitblijven. De patiënt zal wat meer geduld moeten opbrengen als hij zijn medicijnen komt halen. Dat is één van de consequenties die de bezuinigingsdrift van de overheid met zich meebrengt. Beker beseft dat hij toch enige flexibiliteit zal moeten opbrengen. "De patiënt mag van al die problemen zo wei nig mogelijk merken. In de marge die wij krijgen zullen we een po ging doen er het beste van te ma ken. Meer mogen ze van ons niet verlangen". Frans Beker ziet de moeilijkhe den levensgroot op zich afkomen. Moeilijkheden en onbegrip. Er móet worden bezuinigd en toch zijn de pilletjes duurder. Voor de apotheker staat de vraag centraal: hoe leg ik dat aan mijn patiënten uit. Met name aan oudere mensen. "Die zullen er niets van begrijpen", zegt Beker. "Al leg je honderd fol ders neer. Ja, we zullen veel uit te leggen krijgen, dat staat als een paal boven water". Rommeltje Praten en folders. Op die manier moet hij de patiënten duidelijk ma ken wat er gaande is. Beker voor ziet derhalve veel discussies aan de balie. Uitleggen waarom een doos je pillen in het 1987 zeven gulden kostte en na 1 januari zeventien gulden. Een tientje duurder. Als voorbeeld noemt hij het middel La noxin. Voor negentig stuks betaalt de patiënt nu 7,35 gulden, in het nieuwe jaar komt daar in elk geval het honorarium (11,40 gulden) van de apotheker en btw bij. Beker: "Dat geneesmiddel wordt dus meer dan honderd procent duurder. We praten niet alleen over Lanoxin. Het gaat om legio pro- dukten. Elke keer opnieuw zul je dus moeten uitleggen hoe de vork De apothekers gaan volgend jaar in inkomsten achteruit. Door een andere vergoedingsregeling leveren zij een forse bijdrage aan bezuinigingen op de volksgezondheid. De patiënt merkt er in eerste instantie weinig van. Als het goed is, is hij immers verzekerd en worden de kosten vergoed. De ministeries van wvc en economische zaken hopen de kosten voor de volksgezondheid - 35 miljard - met 500 miljoen gulden te drukken. De maatregel die 1 januari ingaat, levert tot 1990 voorlopig 100 miljoen op. Maar de overheid heeft meer potjes op het vuur staan. Door een andere berekeningswijze worden sommige medicijnen duurder en andere goedkoper. Wat mag je onder goedkoop verstaan en wat onder duur? Een voorbeeld. Een pil, poedertje of drankje waarvoor nu zeven gulden moet worden neergeteld, kost straks zeventien gulden. Dat heet dan 'goedkoop'. Voor een medicament dat duurder is dan 46 gulden, betaalt de patiënt na de jaarwisseling wat minder, maar toch niet zoveel minder dat hij daar écht 'beter' van wordt. Vooral de particuliere patiënt krijgt met dit fenomeen te maken. Op elk particulier recept moet de apotheker een bedrag van 11,40 gulden in rekening brengen. Zijn honorarium. De ziekenfondspatiënt zal hier weinig van merken. De eigen bijdrage (receptenknaak) blijft bestaan. Maar voor de apotheker verandert wel het één en ander. Jaarlijks kreeg hij, zeg maar, twee tientjes abonnementsgeld voor een ziekenfondspatiënt. Ongeacht het feit of die patiënt nu wel of geen medicijnen bij hem kwam halen. Die vaste bijdrage verdwijnt. Alleen als de patiënt met een recept komt mag de apotheker 10,65 gulden aan het ziekenfonds in rekening brengen. Apotheker Frans Beker uit Oegstgeest verwacht dat hij zijn patiënten, van wie er meer dan tweederde particulier zijn verzekerd, na 1 januari heel wat uit te leggen krijgt. in de steel zit. Je krijgt eindeloze discussies. Over telefoontjes zullen we het dan nog maar niet hebben. Het wordt een rommeltje. Zeker dat gereken aan de balie. Eigenlijk is dat niet te doen. Ik zie me een beetje als de groenteboer op de hoek die met dezelfde rekenmachi ne bepaalt wat z'n klanten voor een kilo aardappelen, wat fruit en groenten moeten betalen. Groen ten en fruit zijn produkten die je met elkaar kunt vergelijken. Met geneesmiddelen gaat dat moeilijk. Omdat er een prijskaartje van de industrie aan hangt. Dat kan mee- of tegenvallen". Geen ondernemer Wat mag een patiënt die na 1 ja nuari met een recept bij hem bin nenstapt nog verwachten? Frans Beker: "Die patiënt moet zich vanaf dat moment bedenken dat wij geen ondernemer meer zijn. Wij hebben de kosten en een hono rariumvergoeding. Daar moeten wij zaken mee doen. Zoals medicij nen bezorgen, patiëntenbewaking, het versturen van rekeningen en nog een boel andere dingen. Neem, wat mij betreft, nu eens de patiën ten die op rekening betalen. Nou, ik heb er wel een paar. Soms wordt het geld pas na een maand of drie overgemaakt. M'n bank zegt dat ik die rekeningen moet afvoeren.' Maar dan moet ik ecnt alles aan de balie laten uitrekenen. Je kunt op je vingers natellen dat daar geen doen aan is. Dan krijg je verschrik kelijk moeilijke toestanden. Wat rest is het inhuren van een incasso bureau". Bezuinigen. Beker kan erin ko men. Echter alleen als het een goed doordacht spel is. Eerder niet. Ge lijk zet hij. er wel een vraagteken bij. Zegt: "Waarom gaat men niet naar de basis. Inderdaad, naar de producent van geneesmiddelen. Ik ben van mening dat die best tien tot vijftien procent kan inleveren. Hoe ik daarbij kom? Die fabrikan ten geven soms kortingen van der tig tot veertig procent. Dan moet het voor hen niet zo'n groot pro bleem zijn om wat in te leveren. Nu moeten de apothekers de proble men oplossen. De fabrikanten en de groothandel blijven buiten schot. Nee, dit beleid is een uiterst droevige zaak". Kritiek Frans Beker heeft kritiek. Kri tiek vooral op de overheid en de Koninklijke Nederlandse Maat schappij der Pharmacie, de organi satie die de belangen van de apo thekers behartigt. "Niemand", zegt hij, "is in staat geweest om zijn huiswerk naar behoren te maken. Ik vraag me af hoe het mogelijk is dat elke organisatie die bij deze be zuinigingen betrokken was, zelf standig is blijven functioneren. Waarom is het niet gelukt om ze al lemaal bij elkaar te krijgen? Hier ligt volgens mij de essentie. Na mens de KNMP hebben apothe kers onderhandeld. Dat is jammer. De apotheker is er om medicijnen te maken en niet om te onderhan delen. Daar zou de organisatie spe ciaal iemand voor moeten aantrek ken. Iemand die weet wat onder handelen is. 't Is toch een trieste zaak dat niet één van de organisa ties in staat is geweest om de on derhandelaars te laten samensmel ten? Wat ervan terecht moet ko men? Ik weet het niet hoor". Goedkope medicijnen worden duurder, dure medicamenten wor den wat goedkoper. Is er op het al lerlaatste moment een run op, met name, de goedkope middelen Frans Beker zegt: "Nee, althans, ik merk er niks van. Misschien dat hier en daar iemand die goedkope medicijnen gebruikt, een hoeveel heid inslaat. En dat patiënten die duurdere middelen hebben tot vol gend jaar wachten. Ja, dat kan. Maar dat er sprake is van een ham sterwoede, nee, dat kan ik niet zeg gen. Trouwens alle apotheken in Leiden en omgeving hebben die er varing". Concurrentie De Leidse apothekers hebben op die hele dure medicijnen wel wat gevonden: middelen die aanmer kelijk goedkoper zijn. "Met dezelf de werkzaamheid", voegt Frans Beker er onmiddellijk aan toe. "Zo'n goedkoper middel is geregi streerd. Dus is de kwaliteit hon derd procent. Het maakt de zorg minder duur". De apothekers zullen op de een of andere manier het hoofd boven water moeten zien te houden. Heeft dat tot gevolg dat er onder ling een concurrentiestrijd zal ont staan? Frans Beker: "De Leidse apothe kers hebben uitgesproken dat zij in de toekomst geen behoefte aan concurrentie hebben. Dat neemt niet weg dat er wél concurrentie kan ontstaan. Stel je voor dat V en D of Albert Heijn zich op markt van de geneesmiddelen begeven. AH heeft nog niet zo lang geleden een farmaceutische groothandel over genomen. Helemaal uitgesloten is het dus niet dat zij zich op deze markt zullen storten. Aanvankelijk dacht ik dat zoiets niet kon. Nu zie ik het wel gebeuren. Je kunt er van op aan dat zij de zaak dan heel an ders zullen aanpakken dat de apo theker". Beker vreest bovendien dat het alternatieve circuit wel eens een behoorlijk graantje zal meepikken van de bezuinigingen op de ge neesmiddelen. "Je ziet", zegt hij, "dat ziekenfondsen al veel op dit terrein vergoeden. Homeopathie en acupunctuur, om maar eens een voorbeeld te noemen. Nu al gaat 46 procent van wat de apotheker in de Bezuinigen opgeneesmiddelen. Kunnen de apothekers die klap op vangen of zal het tot faillissemen ten leiden? De apotheker uit Oegstgeest denkt dat er heel wat collega's in moeilijkheden komen. Zeker zij die veel hebben betaald om een apotheek over te nemen. "Zij wor den noodlijdend", voorspelt Be ker. "Deze maatregel zal sluiting of fusie van apotheken tot gevolg hebben. Straks zullen er gebieden zijn die zonder apotheek komen te zitten. Triest, maar waar". Tientje boete voor hondedrol... WASSENAAR - Het Wassenaarse pret- en campingpark Duinrell heeft de strijd aangebonden tegen lukraak gedeponeerde hondepoep. Mensen die de uitwerpselen van hun viervoeter zomaar laten liggen, krijgen een boete van tien gulden. Iedere volgende overtreding kost vijf gulden méér en als het Duihrell echt teveel wordt, houdt de direc tie de hond buiten de poorten. Ze heeft dit besloten nadat veel bezoekers klaagden over de bruine plaag. De directie heeft speciaal voor hondenbezitters schepjes aange schaft, die tegen de kostprijs (een gulden) bij de receptie te koop zijn. Bij het afhalen van de nieuwe pasjes, krijgen de dierenbeheerders er twee gratis. Dit alles blijkt uit 'Duinrell-nieuws'. Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/felicltatles Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Naam: Adres: Woonplaats: Tel.: (wel/geen abonnee) schrijf in de vakies de door u gewenste tekst De berekening van het honorarium v> lijk: de apothekers gaan volgend jaar - de apotheker wordt ingaande 1 januari gewijzigd. Eén ding is duide- inkomen achteruit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11