Hospitaal-kerkschip overbodig Kerstflora 'In uiterste geval' toch weer slib Braassem in LDM mag voorlopig nog water uit Valkenburgs Meer halen i Weer talentenconcours in Alphen voor musici KERSTGEKNUTSEL WOENSDAG 23 DEC. Alphen kerstsamenzang in de open lucht, winkelcentrum De Heren hof. van 20.15 tot 21.00 uur. Lelden kerstconcert door het Leider dorps Kamerkoor olv Wim van Meeuwen, Anke Zuidhof, alt-mez zo en Peter Entzinger, piano, aan vang 20.15 uur, Kapelzaal van K&O. Oude Vest. koor 'Exultate Deo' en het Rijn lands Christelijk Mannenkoor Vox Humana', aanvang 20.15 uur in sporthal de Vliethorst'. DONDERDAG 24 DEC. Alphen kerstnachtwake Alphens Vre- desplatform bij de Adventskerk en De Bron, van 18.30 tot 01.00 uur. Leiden vakantie-activiteiten in buurt huis Op Eigen Wieken: om 12.00 vakantie-activiteiten in het Rijksmuseum voor Volkenkunde: om 10.30 uur een speurtocht over tentoomstelling Keiga en een film. vakantie-activiteiten in buurt huis Mirt-Honken; voor kinderen van 3 tot 10 jaar, vanaf 13.30 uur, spelletjes; voor tieners van 10 tot 15 jaar, vanaf .14.00 uur, airbrush en sieraden maken. Breehuys-kerstnacht met op treden van twee bandjes, disco en films, men dient vóór 23.00 uur a zijn. spelochtend van 10.00 tot 13.00 uur; discozwemrnen van 13.00 tot 14.30 uur in zwembad De Does aan de Hoogmadese- weg. Rijnsburg poppentheater 'Merlijn' met het stuk "Slingertje en het sprookje', aanvang 14.30 uur in 't Kraaien nest aan de Hofweide. kerstzang mmv de Brassband, van 19.15 tot 20.00 uur, rondom De Pomp. VRUDAG 25 DEC. Alphen 1 Roberto's Disco Show in jonge- ZATERDAG 26 DEC. Alphen Casino en Belgische pop- groepTop Secret in jongerencen trum Madonna, vanaf 20.30 uur. uitvoering Kerstconcert in Kerst- Inn, De Bron, Troubadourweg, vanaf 15.30 uur. kerst-appèl in de Sionskerk, Meteoorlaan om 10.00 uur. Boskoop opening 'Boskoop Creatief' in het Praathuis aan de Bosweg, tot 3 januari dag. van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Hazerswoude optreden De Ram-Jamband in De Stek. Dorpsstraat 252, aan vang 21.00 uur. Katwijk Kerstconcert door Herman v Vliet, aanvang 20.15 uur in Lelden kerst-inn in het Volkshuis e de Apothekersdijk om 11.00 u wandeltocht over afstanden van 5 tot 15 km, start tussen 9.00 en 15.00 uur bi| de Ushal aan de Vondellaan. optreden van 'Flamenco'. Spaanse muziek, aanvang 21.30 r in Art Centre Droomtabriek t de Oude Singel. Warmond traditionele kerstloop over 5 of 10 km, start on 12 uur in sportpark Het Overbos aan de Herenweg. ZONDAG 27 DEC. Lelden open huis in Dienstencentrum Merenwijk, Rosmolen 6, van 14.00 tot 16.00 uur wandeltocht over afstanden van 5 tot 15 km, start tussen 9.00 en 15.00 uur bij de Ushal aan de Andere mogelijkheden voor hulpverlening en bijstand visserijvloot DEN HAAG/SCHEVENIN- GEN - De kans dat het hospi taal-kerkschip De Hoop in de vaart kan blijven lijkt verke ken. Het ministerie van land bouw en visserij heeft het be stuur van de vereniging die het hospitaal-kerkschip exploi teert, in een brief laten weten dat het besluit om de subsidie te stoppen, niet zal worden in getrokken. Het hospitaal-kerkschip De Hoop verleent medische en geestelijke hulp aan de opvarenden van de Ne derlandse vissersvloot. De kosten van de exploitatie van het schip worden voor het grootste deel ge dragen door de overheid. Het mi nisterie van visserij neemt 85 pro cent voor zijn rekening. Op jaarba sis gaat het om een bedrag van 2,3 miljoen gulden. Het ministerie is niet van plan dit bedrag nog langer op tafel te leggen. r-, r. Volgens het ministerie is er voor De rol van het hospitaal-kerkschip De Hoop lijkt uitgespeeld. Deelnemers voor kerkdiensten op zee zijn er nau- De Hoop nog nauwelijks een taak ivelijks meer en gewonden gaan per helikopter naar de wal. (archieffoto) weggelegd. In de brief aan de vere niging zet het ministerie de argu menten voor dat standpunt nog eens uiteen. De belangrijkste reden om de subsidie te stoppen is dat sa nering van de vloot: er zijn van- daag-de-dag veel minder grote vaartuigen op zee dan voorheen. De sanering wordt bovendien de komende jaren versterkt voortge zet. Weekreizen Een tweede reden is dat het over grote deel van de kottervloot tegen woordig weekreizen maakt. Er is als gevolg daarvan minder behoef te aan de dienstverlening van De Hoop, aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij wijst er ook op dat hulpverlening vanaf de wal te genwoordig snel te regelen is. "Mocht het nodig zijn, dan is een gewonde visser met een helikopter snel van boord te halen". De kerkfunctie van het schip wordt niet hoog aangeslagen. "Meer dan een man of vijf is er niet aan boord als er een kerkdienst wordt gehouden. Bovendien kun nen kerkdiensten vanaf de wal via de ether zender worden besluis- terd", aldus het ministerie. Overigens zullen de vissers op zee niet geheel van hulpverlening verstoken blijven. Het is de bedoe ling dat De Hoop blijft varen totdat de opvolger van het onderzoeks- vaartuig Tridens in de vaart komt. Volgens de woordvoerder van het ministerie zal dat schip worden voorzien van mogelijkheden om gewonden te helpen. Er zal echter geen verpleegkundige aan boord zijn. zoals wel het geval is bij De Hoop. "Er wordt meer gedacht aan iemand met een EHBO-diploma". Teleurgesteld In een reactie zegt bestuurslid P Sierat van de Hoop 'diep teleurge steld' te zijn over het besluit van het ministerie. Volgens de Oegst- geestenaar betekent een en ander het ontslag van ongeveer 14 opva renden. "Een aantal is al vertrok ken in de veronderstelling dat er toch niets meer te redden valt". Sierat meent dat er altijd nog een grote behoefte is aan dergelijke hulpvaartuigen. "Helikopters zjn lang niet altijd inzetbaar", aldus het bestuurslid van de vereniging de Hoop. Volgens Sierat zijn de mogelijk heden om het schip in de vaart te houden onvoldoende onderzocht, niet alleen door de overheid, maar ook door de vissers zelf. Hij doet in dit verband de suggestie dat alle vissers een deel van de opbrengst van de vangst afstaan om het hos pitaal-kerkschip op zee te houden. "Nu draagt een groot aantal vissers ook wel bij, maar dat is veel te wei nig", aldus Sierat. Het bestuurslid spreekt boven dien de vrees uit dat het schip dat straks de Tridens vervangt vooral is bedoeld voor onderzoek en niet zozeer voor de hulpverlening op zee. Sierat: "Bovendien is een on derzoeksgebied lang niet altijd een visserijgebied, zodat het schip mis schien vaak erg ver uit de buurt is". Een woordvoerder van het ministe rie bevestigt desgevraagd dat steeds voorrang zal worden gege ven aan het onderzoek en niet aan de hulpverlening. RIJNSBURG - Dank zij de techniek om bloemen in te vrie zen, zijn op de gisteren geopende Kerstflora in de bloemenveiling Rijnsburg ook vooijaarsbloeiers als irissen te zien. In het Labora torium voor Bloembollen Onder zoek in Lisse is met redelijk suc ces begin dit jaar zogenoemd 'bijgoed' ingevroren en pas enke le dagen geleden ontdooid. Een techniek die al langer wordt ge hanteerd bij tulpen. Vol trots toont J. Bijl van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de eerste re sultaten van het invriezen van 'bijgoed'. "Al langer leefde bij ons het plan om bijgoed net als tulpen te bewerken. De ijstulpen zijn in deze tijd van het jaar al een succes. Als dat met bijgoed ook lukt, is dat een welkome aanvul ling op het winterassortiment", verduidelijkt Bijl het belang van het experiment. "Met de beken de techniek van broeien kunnen we deze voorjaarsbloemen na melijk niet eerder dan in januari in bloei krijgen. Te laat voor de Kerstflora". Bij het laboratorium in Lisse werden bloembollen, na het rooi en in de zomer van 1986, in de groei geremd door ze in te vrie zen. "Veel mislukte. De krokus sen groeiden bij één graad onder het vriespunt toch door. Daarop besloten we de bloemen op min twee graden te brengen. Dat bleek voor de bloemen funest te zijn, met als gevolg dat we geen vooijaarsbloeiende krokussen op de Kerstflora hebben", schetst Bijl de problemen. Wel zijn er najaarsbloeiende krokus sen te zien. Niet alle bloemensoorten vro ren kapot, zodat enkele dagen geleden het tweede deel van het experiment volgde: het lang zaam ontdooien van de bloemen. Hierdoor zijn op de Kerstflora vijf verschillende soorten irissen te zien, naast de blauwe scilla, de chionodoxa en de puschkinia. Bijl is dik tevreden met het re sultaat. "We hebben het voor het eerst gedaan. Er is veel mislukt, zodat nog heel wat onderzoek nodig is, voor we de techniek aan telers kunnen overdragen. In ie der geval blijkt dat ons de ko mende jaren nog heel te wachten staat op het gebied van bloemen teelt". Binnen enkele jaren kun nen de consumenten in de win ter niet alleen tulpen in huis ha len, maar ook andere voorjaars bloemen. De houdbaarheid van deze 'ontdooide bloemen' is be perkt: vier dagen op een koele plaats. In de stands van de 33 expo santen van de Kerstflora moeten de meeste bloemen wel het einde van de expositie zien te halen. Slechts een enkele bloemensoort wordt ververst. In de potplanten- aanvoerhal is de bloemenpracht uitgestald langs een slingerend voetpad voor het publiek. In het midden van de hal is een smal water gemaakt met een ver hoogd bruggetje. De duizenden tulpen, irissen, narcissen en an dere bloemen zorgen voor een prachtig schouwspel, terwijl de hyacinten de hal ook laten geu ren. Al hoewel de expositie is op gezet voor de vakgenoten, is ook het 'grote publiek' dagelijks tus sen 9.00 en 17.00 uur welkom. De Kerstflora in de bloemenveiling van Rijnsburg is tot en met 27 de cember geopend, inclusief de Kerstdagen. Zuid-Holland kan verontreinigde bagger niet kwijt DEN HAAG (ANP) - De provin cie Zuid-Holland weet zich geen raad meer met de ongeveer 100.000 kubieke meter verontrei nigd slib die jaarlijks uit vervuil de waterbodems wordt gebag gerd. Sinds het Braassemermeer begin van deze maand als stort plaats voor sterk verontreinigde bagger is weggevallen heeft de provincie volgens een woord voerster geen enkele definitieve opslagplaats meer over. Zij sprak over "het ene probleem vervan gen door een ander". De provin cie denkt er over 'in het uiterste geval' toch weer slib in het meer te dumpep. Naar aanleiding van proble men rond verontreinigd slib uit de gemeente Wassenaar besloot de provincie begin december de regels rond het storten van bag ger in de zandwinput in het Braassemermeer bij te stellen. De uit 1984 stammende normen zijn volgens de provincie verou derd. De vijfduizend kubieke meter met kwik verontreinigde bagger uit Wassenaar werd (tij delijk) opgeslagen bij de Neder landse Betonmaatschappij in Schiedam. In afwachting *van een oplossing ligt het daar nog steeds. Om te voorkomen dat Schiedam een definitieve op- slagDlaats wordt wil de provincie Tijdens de vergadering van de statencommissie voor milieube heer werd deze week afgespro ken dat er over twee maanden meer duidelijkheid moet zijn. Tot die tijd zal elke stortaanvraag- door gedeputeerde Van der Vlist worden bekeken. In het uiterste geval zal toch in het Braassemer meer mogen worden gestort. De woordvoerster verwacht dat er binnen twee maanden geen definitieve oplossing is ge vonden. "Waarschijnlijk krijgt Zuid-Holland over ongeveer een jaar een eigen stortplaats bij Moerdijk". Ondernemingsraad corporatie Alphen zegt vertrouwen op in voorzitter ALPHEN AAN DEN RIJN - De ondernemingsraad van de woning bouwvereniging.. Alphen (WVA) heeft het vertrouwen opgezegd in de voorzitter van de corporatie. In een gisteren aan het personeel be kendgemaakte mededeling schrijft de raad dat voorzitter N. Ouds hoorn niet thuishoort in het mana gement dat de reorganisatie bij de woningbouwvereniging gaat door voeren. Het personeel - zeventig werkne mers - van de corporatie heeft van morgen spoedoverleg gevoerd met de ondernemingsraad over de posi tie van Oudshoorn. De voorzitter zou zich in het Alphens Dagblad van maandag laatdunkend hebben uitgelaten over de behandeling van huurders door sommige werkne mers van de technische dienst van de WVA. Het contact met de zeven duizend huurders hapert echter op veel meer fronten. Morgenochtend praat de ondernemingsraad met het dagelijks bestuur. De grootste Alphense woning corporatie staat aan de vooravond van een grondige reorganisatie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt voor de tweede keer een regionaal muziektalentencon- cours. Jonge strijkers, blazers, pia nisten en organisten kunnen in de maanden februari en maart mee doen aan dit concours, dat wordt georganiseerd door de Streekmu- ziekschool en het Communication House, waarachter drie Alphense bedrijven schuilgaan die de kosten op zich nemen. Twee jaar geleden werd door be trokkenen de. stichting Communi cation Talentenconcours opge richt, die zich voornam om om de twee jaar een talenten wedstrijd voor musici te houdèn. Via de Streekmuziekschool kunnen mu- ziekmakers van 8 tot en met 19 jaar zich hiervoor aanmelden. Er wordt om de geldprijzen (750, 400 en 250 gulden) gestreden in twee leeftijds groepen. Het gewonnen geld dient te worden besteed aan verdere be kwaming in de muziek. Een deskundige jury beoordeelt de deelnemers op de voordracht, zuiverheid en toonkwaliteit, tech niek en correcte partituurweerga- ve. Voorzitter van de jury is Gerard Akkerhuis, dirigent en organist van de Kloosterkerk in Den Haag. Verder bestaat de jury uit onder an dere Hans Roerade (eerste hoboïst van het Residentie Orkest), Jan Henrichs (violist en voormalig ad judant-directeur van het Amster dams Conservatorium), Herman Uhlhorn (pianist en voorzitter van een genootschap voor pianolera ren) en Raymond Delnooye (fluitist en docent aan het Brabants Con servatorium). De voorronden worden van 22 tot en met 25 februari gehouden in de Streekmuziekschool. De halve finale is op 9 maart en de finale op 20 maart. Beide worden gehouden in de Oudshoornsekerk in Alphen en zijn voor publiek toegankelijk. Door diepte-infiltratie in toekomst duinen beschermen LDM in 1989 begint met diepte-infiltratie in de Kat- wijkse duinen. Hierdoor is het niet nodig de waterwin ning via oppervlakte-infil tratie uit te breiden. De LDM voorziet de komende ja ren enorme problemen bij de drinkwaterleverantie aan Leiden en omliggende gemeenten, wan neer het terrein voor oppervlakte infiltratie in de Katwijkse duinen niet wordt uitgebreid. De LDM heeft wel plannen om over te stap pen op diepte-infiltratie en bouwt daarvoor volgend jaar een voorzui veringsinstallatie in Katwijk. De watertoevoer kan echter pas in 1993 worden uitgebreid, wanneer een tweede transportleiding tussen Bergambacht en het duingebied klaar is. Dan wordt voorgezuiverd water uit de Andelse Maas naar Katwijk getransporteerd. Gedeputeerde Staten verlenen de LDM nu toestemming om de zo genoemde Rijks waterstaatpias van het Valkenburgs Meer tot 1 januari 1993 te gebruiken. "Hierdoor is het niet nodig de waterwinning via op- pervlakte-infiltratie in de duinen na 1988 nog verder uit te breiden. De onherstelbare schade, die daar mee aan de natuur in het duinge bied tussen Wassenaar en Katwijk zou worden aangericht, kan nu worden voorkomen. Daarnaast kan hierdoor de drinkwaterpro- duktie in de Leidse regio vier jaar eerder worden vergroot dan was voorzien", lichten GS hun beslis sing toe. Om waterwinning uit de kleine plas mogelijk te maken, blijven de twee plassen tot 1993 van elkaar ge scheiden. De kalkzandsteenfabrie ken Van Herwaarden uit Hillegom blijven tot 1993 de grote plas ge bruiken voor zandwinning. Het be drijf mag de zandwinplas aan de westzijde zelfs uitbreiden. In 1993 worden de twee plassen samen ge voegd tot één recreatief meer. De op kerstmis geënte knutselactiviteiten, dezer da gen in het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum De Sjelter, vinden gretig aftrek. Hoewel tal van gezinnen zijn voorzien van tv en video is het gezamenlijk maken van kerststukjes, 'wenskaartenhangers', houten en pa pieren kerstversieringen, goed voor de belangstelling van 65 kinderen. "Da's veelja", vindt ook de Sjelter- medewerker. Gisteren was het de beurt dan de raamversierders. Zij kwamen met zijn vijfenzestigen. Het procédé is sim pel. De kinderen betalen vijf kwartjes waarmee De Sje lter uit de materiaalkosten kan komen. De rest wijst zich vanzelf. (foto Holvast) DEN HAAG/V ALKEN - BURG - De Leidsche duin- watermaatsehappij (LDM) mag tot 1993 waterwinnen uit de kleine plas van het Valkenburgs Meer. Gede puteerde Staten, het dage lijks bestuur van de provin cie, hebben de LDM hier voor toestemming verleend. Wel eist de provincie dat de

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10