Bloembolleiibranche niet blij met lovende woorden minister Moderne versie van bollenschuur ontwerp vanVoorhoutse architect Alkemade boos over zwalkend stortbeleid Openbaar voortgezet onderwijs Noordwijk begint augustus '89 PAGINA 12 REGIO DINSDAG 22 DECEMBER 1937 kant hoger mag zijn dan zes me ter. Een mogelijkheid waarvan Verheijen dan ook gebruik maakte. De stalen overspanning van de royale hal rust op vijf 12 meter hoge kolommen. Daar door ontstond in de loods een vrije ruimte van niet minder dan 2000 meter. De overige 1000 me ter achter de kolommen zijn in gericht als koel- en droogcellen. Groen Over de groene kleur van de stalen overkapping van het ge bouw is lang nagedacht. Uitein delijk is gekozen voor dezelfde kleur als die van de kerk in het dorp. "Dit is een soort koper- oxyde die langzaam verkleurt en bij donkere en lichte luchten een speciaal effect heeft en zich ook uitstekend verhoudt tot de om geving", zo motiveert Verheijen de kleurkeuze. Bedrijfsleider Dobbe is bijzon der te spreken over het uiteinde lijke resultaat van het ontwerp van Verheijen. "Door die enorme vrije ruimte kan er optimaal ge werkt worden. Vooral het feit dat er geen kolommen in de loods staan, is plezierig. Je kunt met heftrucks je werk doen, zonder datje de kans loopt tegen een pi laar op te rijden. Ik vind het een ideale plek om in te werken en dat hoor ik ook vaak van colle ga's", aldus Dobbe. Het Lissese exportbedrijf ex porteert bloembollen, vaste planten en uien in zogenaamde kleinverpakkingen. "Een kleine zestig procent gaat naar de Vere nigde Staten en Canada. Daar naast zijn Duitsland en Engeland goede Wanten en verder worden produkten afgezet in de andere Europese landen", vertelt Dob- Dat gebeurde door middel van het openzetten van ramen. Het verwerken van de bollen was daardoor een tijdrovende zaak". Die tijd ligt inmiddels jaren achter ons. In het moderne be drijf van Onderwater is alles aan wezig om de bollen optimaal te verzorgen voor het vertrek naar het buitenland. In de verschillen de hallen zorgen ventilatoren er voor dat de bollen worden ge droogd. Bovendien kunnen de bollen in enorme cellen worden verwarmd of gekoeld. Dit al naar gelang de eisen die aan de bollen worden gesteld. Dit wordt alle maal geregeld via de modernste apparatuur. Overigens is de ervaring van Dobbe dat veel mensen het idee hebben dat de nieuwe loods een tijdelijk karakter heeft. "We ho ren nog wel eens de vraag wan neer het gebouw weer verdwijnt. Dat is echt niet het geval. De loods voldoet prima en wordt ze ker niet afgebroken". Bevlogen visclub lukt meer dan raadsleden ALKEMADE - De gemeenteraad van Alkemade is weliswaar blij dat de voorgenomen stort van vervuil de Wassenaarse bagger in het Braassemermeer van de baan is, maar gisteravond heeft de raad zijn verontwaardiging uitgesproken over het gevoerde beleid in deze zaak door de provincie en het Hoogheemraadschap van Rijn land. WD'er H. van Duijkeren diende namens zijn fractie een motie in, waarin hij onder meer vaststelt dat 'de betrokken gemeenten geens- Rijnsaterwoude wil grip op baggerstort RIJNSATERWOUDE - De ge meente Rijnsaterwoude wil meer grip krijgen op de stort van bagger en slib in het Braassemermeer. Voortaan moeten instanties die een vergunning hebben om te storten ook beschikken over een aanleg- vergunning. B en W van Rijnsater woude doen morgenavond dit voorstel aan de gemeenteraad die in een extra vergadering bijeen komt. De problemen met het verontrei nigde slib uit Wassenaar hebben Rijnsaterwoude ervan overtuigd dat de vergunningen bij een stort beter moeten worden geregeld. Het Wassenaarse slib werd na een door het Hoogheemraadschap van Rijn land verleende stortvergunning en de toestemming van Rijnsaterwou de twee weken geleden alsnog te gengehouden omdat een vergun ning voor het overladen van het spul ontbrak. Deze week wordt er in het Braas semermeer overigens ook bagger gestort. Het gaat volgens burge meester M. Boelen om het storten van niet verontreinigde modder uit een polder tussen Leiden en Wou- brugge waarvoor lang geleden al toestemming werd gegeven. zins hebben zitten pitten', maar dat in de loop van de procedure geen enkele rekening is gehouden met de bezwaren van de gemeentera den van Alkemade, Woubrugge en Rijnsaterwoude. Het was bij Van Duijkeren en zijr. fractiegenoten in het verkeer de keelgat geschoten 'dat wat ge- kozen volksvertegenwoordigers in j de uitoefening van hun functie als gemeenteraadsleden niet lukt, wel is gegeven aan een 'bevlogen' vis club en een handvol actievoerende burgers die zelfs gedreigd hebben tot daadwerkelijke acties over te gaan, zoals het blokkeren van bruggen en wegen. Immers, on middellijk nadat deze dreigemen ten waren geuit, werd besloten de voorgenomen stortingen op te schorten, respectievelijk af te ge lasten', aldus de motie. Dat de provinciebestuurders, zij het op het allerlaatste moment, j voor de actievoerders door de knie ën zijn gegaan, noemde Van Duij- j keren een 'kwakkelend zwalkbe- leid'. Van Duijkeren: "Hierbij is i een goed en doorzichtig bestuur lijk organisatiebeleid geenszins mee gebaat. Ik voel mij als gemeen teraadslid en als gekozen vertegen- woordiger van de bevolking flink belazerd". Als bevestiging van zijn ongenoegen diende hij een pagina lange motie in, met het verzoek om de verontwaardiging en ongenoe gens van de gehele Alkemadese ge meenteraad bij de provincie en het j hoogheemraadschap op tafel te leggen. Burgemeester A. Meerburg liet blijken dat het college van B en W zich volledig in Van Duijkerens standpunt kon inleven. "De enige reden die ik kan bedenken waarom de baggerstort niet is doorgegaan, is de opwinding die erdoor is ont staan", zei Meerburg. De overige partijen, die zich in het weekeinde J al over de WD-motie hadden kun nen buigen, ondersteunden Van Duijkerens verzoek. F. Hoogen- boom (PvdA) vroeg zich af wat het toekomstig beleid van het hoog heemraadschap zal zijn. Zijn ad vies om hiernaar te informeren j werd in de motie opgenomen. bollen in te gaan. Met dit soort uit spraken zijn wij niet blij, want het is onjuist. Wij vrezen onplezierige gevolgen voor het hele vak", vóór ziet de voorzitter. Veldhuyzen van Zanten maakte gisteren tijdens een persconferen tie bij de bloemenveiling Flora dui delijk waarom de bloembollensec tor zo in trek is. "Als gevolg van de overproduktie in de landbouw en het verminderen van de overheids subsidies zoekt heel agrarisch Eu ropa naar alternatieve gewassen. Al gauw wordt daarbij de tuin bouw ontdekt, waaronder de bloembollenteelt valt. Immers, de tuinbouw heeft praktisch altijd zonder subsidies gewerkt. Het is de markt van vraag en aanbod". De afgelopen jaren is het spel van vraag en aanbod in de bollen een goed betalend spel geweest. De uitbreidingen van de bollencultuur gingen volgens Veldhuyzen van Zanten geleidelijk. Dit jaar was de groei echter te groot, zodat er een behoorlijke overproduktie ont stond. Volgens verwachting zal de hele bloembollensector mede daar door ruim tien procent minder om zetten. Juist omdat de bloemensector zonder garantieprijzen werkt, steekt de overheid relatief weinig geld in de tuinbouw. Dreigende be zuinigingen op het onderzoek in de bloemensector vindt J. van Does burg, voorzitter van de Vereniging van Bloemenveilingen, dan ook niet terecht. "Het primaire onder zoek moet de overheid blijven be taler!. Het is een taak van de over heid om deze belangrijke economi sche sector te blijven ondersteu nen. Onderzoek werkt bovendien ook sturend, omdat nieuwe richtlij nen worden uitgezet, zoals de weef selkweek". Van Doesburg vreest dat een ver zelfstandiging van de onderzoeks centra zal uitdraaien op logge insti tuten, die weinig rekening zullen houden met de belangen van het bedrijfsleven. Tevens bepleitte hij een voortzetting van de financie ring van de proefstations. De over heid en het bedrijfsleven leggen ie der de helft van het geld op tafel voor het praktijk onderzoek. Markerwaard Ook Veldhuyzen van Zanten wees op het enorme belang van het wetenschappelijk onderzoek. Op lange termijn kunnen er planten worden ontwikkeld die bestand zijn tegen ziekten en plagen. "Te gen die tijd zijn gewasbescher mingsmiddelen niet meer nodig. De overheid wil terecht deze che mische middelen in het belang van een goed milieu verbieden. Er is echter een acuut gevaar. Wanneer de overheid al binnenkort deze middelen verbiedt, is een heel be langrijk deel van de bollenproduk- tie niet meer mogelijk. Dat levert al Alphense inbreker actief in Lisse LISSE/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 29-jarige inwoner van Al phen aan den Rijn is gisteravond op verzoek van de politie in Lisse in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij wordt verdacht van twee inbraken in Lisse. Een inwoner van de Waterman in Lisse ontdekte gisteravond bij thuiskomst dat er in zijn woning werd ingebroken en zag vervol gens een man van één hoog de tuin inspringen. Daarna reed de man in een auto weg. Getuigen hadden echter het kenteken van de auto ge- noteerd, zodat opsporing niet 1 moeilijk bleek. Begeleidings dienst scholen fuseert niet DUIN- EN BOLLENSTREEK - De fusie tussen de onderwijsbege leidingsdiensten van Rijnland en die in de duin- en bollenstreek is i definitief van de baan. Het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen heeft haar voorstel daartoe in getrokken. Het ministerie heeft daarmee gehoor gegeven aan de ve le bedenkingen die in de duin- en bollenstreek zijn geuit tegen een samenvoeging van de diensten. Het bestuur van de OBD-duin- en bollenstreek heeft altijd be weerd dat de in de streek tot stand gebrachte samenwerking tussen het protestants, katholiek en open baar onderwijs geweld zou worden aangedaan door een dergelijke fu sie. Bovendien komt het werkge bied van de OBD overeen met dat van het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek(SDB). Het niet doorgaan van de fusie betekent dat de OBD in de duin- en bollenstreek binnenkort een nieu we directeur kan aanstellen. Met ingang van 1 maart volgend jaar is de uit Breda afkomstige A.A. Ver- straeten benoemd. Verstraeten, momenteel adjunct-directeur van de OBD in Breda, volgt D.J.W. Oosterveld op. Verstraeten, gekozen uit 200 sol licitanten, is zijn loopbaan begon nen als onderwijzer. Daarna is hij enkele jaren werkzaam geweest als schoolhoofd bij het speciaal onder was. Sinds 1976 is Verstraeten werkzaam bij de OBD in Breda, eerst als schoolbegeleider, daarna als teamcoördinator en sinds 1984 als adjunct-directeur. Akkerbouwers kunnen niet zo maar op bloembollen overstappen J RIJNSBURG - Verlieslij dende akkerbouwers moe ten niet zo maar overstap pen op de produktie van bloembollen. Daar is vak kennis voor nodig. Boven dien gaat een teeltuitbrei ding alleen goed wanneer dat zorgvuldig wordt ge pland. Dit jaar is er al een behoorlijke overproduktie ontstaan. Dat meent J. Veldhuyzen van Zanten, voorzitter van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Veldhuyzen van Zanten reageert hiermee op uitspraken van land bouwminister Braks. "De bloem bollenbranche is volgens Braks eén van de sectoren in de tuinbouw waar de rentabiliteit nog goed op peil is. Hiermee stimuleert de mi nister buitenstaanders de bloem- gauw een schadepost op van enke le honderden miljoenen guldens", waarschuwt Veldhuyzen van Zan ten. Voor de korte en lange termijn zijn daarom alternatieven nodig. Een daarvan is het onlangs gepre senteerde plan voor een verkleinde Markerwaard, die zonder over heidssteun kan worden ingepol derd. De bloembollensector heeft aan dit haalbaarheidsonderzoek meebetaald. "In de nieuwe polder liggen geschikte en absoluut ge zonde gronden voor bloembollen. Wanneer er meer grond in Neder land voor handen komt, verminde ren de ziektekansen omdat de grond dan niet ieder jaar gebruikt hoeft te worden. Op het huidige areaal worden bovendien steeds meer aanslagen gedaan voor de woningbouw. Daarnaast wordt het steeds vaker verboden grasland om te zetten in bollengrond", ver dedigt Veldhuyzen van Zanten het Markerwaard-plan. Van Doesburg kondigde giste ren extra promotie aan voor de bol- bloemen, een onderdeel van de snijbloemenexport. Daarnaast wordt meer aandacht geschonken aan de kwaliteit. Eind volgend jaar moet er een regeling klaar zijn voor de kwaliteitsaanduiding bij tulpen, naast een scherpere sortering van de bollen. Ook moet eind 1988 een onderzoek zijn afgerond naar de condities van de bloemen geduren de de 'reis' van kweker naar consu ment. Het onderzoek moet aanbe velingen opleveren voor een betere kwaliteit en houdbaarheid van de bloemen. LISSE - "Je moet er van houden", bromt een voor bijganger als hem wordt gevraagd wat hij van de nieuwbouw van het be drijf J. Onderwater en Co. Export bv aan de Heere- weg in Lisse vindt. Een ander zegt het wel mooi te vinden, maar toch de voorkeur te geven aan de oude bollenschuren in de omgeving. door Kees van Kuilenburg "Die horen bij de bollenstreek en dit gebouw eigenlijk niet. Maar ik vind dat de architect er toch wel iets moois van heeft ge maakt. Het is beslist niet storend in de omgeving en dat vind ik van een ander gebouw in Lisse wel het geval". Daarbij waar schijnlijk het arbeidsbureau aan de Vuursteeglaan in het bloem bollendorp bedoelend. Opval lend is dat slechts weinig voor bijgangers het gebouw echt lelijk vinden. Waarschijnlijk ook om dat veel groen rond het gebouw is aangeplant, zodat vooral in de zomer het pand voor een deel aan het zicht is onttrokken. De grote loods-met de in het oog springende groene stalen overkapping siert de Heereweg in het bloembollendorp nog niet zo erg lang. In 1985 is de 'aanpak- hal' van het Lissese bollenex- portbedrijf gebouwd. Jaarlijks worden via deze hal meer dan 100 miljoen bollen aangeleverd. Vanuit de aanpakhal worden de bollen gedistribueerd naar de overige afdelingen van het be drijf. Het ontwerp voor de bedrijfs hal is van de hand van de Voor- houtse architect ir Fons Verheij en. "De directie van Onderwater springt zeer zorgvuldig om met de omgeving en had mij ge vraagd om voor het twee hectare grote stuk grond een loods van 3000 vierkante meter te ontwer pen, die passend zou zijn in het landschap", vertelt Verheijen. "Het moest ook een vrije ruim te zijn, zonder lastige kolommen. Omdat het bestemmingsplan niet toestond dat het gebouw ho ger dan zes meter werd, moesten we wat anders bedenken". Het bestemmingsplan stond wel toe dat de constructie aan de buiten- Na splitsing Louise de Coligny-school NOORDWIJK - De openbare school voor voortgezet onderwijs in Noordwijk begint een jaar later dan de bedoeling was. De start is uitgesteld tot 1 augustus 1989. Het was oorspronkelijk de be doeling om al komend schooljaar met het onderwijs te beginnen, maar de noodzakelijke procedures nemen te veel tijd in beslag. De school komt er wanneer de splitsing van de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Leiden is geregeld. Over de splitsing van de Leidse de splitsing van de Louise de Colig- scholengemeenschap is inmiddels nyschool zal de gemeente Leiden in grote lijnen overeenstemming het formele verzoek daartoe indie- bereikt met de leiding van de nen bij de staatssecretaris van on- school en de medezeggenschaps- derwijs. raad. Enkele onderdelen van de Omdat de procedure om de split- rechtspositie van het personeel en sing te regelen langer duurde dan de werkgelegenheid moeten nog aanvankelijk werd verwacht, is er worden vastgelegd. Uiteindelijk te weinig tijd om een start in augus- zal de gemeenteraad van Leiden, tus van het komende jaar mogelijk die het 'bevoegd gezag' is van de te maken. Maar uitstel betekent scholengemeenschap, akkoord geen afstel, zo verzekert de werk- moeten gaan met de splitsing. groep OVON (Openbaar Voortge- De verwachting is dat de ge- zet Onderwijs Noordwijk). Van het meenteraad in zijn eerste vergade- extra jaar zal optimaal gebruik ring in het nieuwe jaar een besluit worden gemaakt om alle zaken af- i. Als de raad instemt met doende te regelen. be. Veel van de bollen en planten vinden via verschillende winkel ketens in die exportlanden hun weg naar de consument. "Het is een breed scala aan produkten. Zo kort voor de kerstdagen gaan er bijvoorbeeld veel dahlia's en gladiolen naar het buitenland, terwijl er een maand of wat gele den veel bollen voor voorjaars bloemen werden geëxporteerd. En dat het hele jaar door", zegt Dobbe terwijl hij even een hand je toesteekt bij het wegzetten van enkele kisten. RIJNSBURG - KLM-topman J.F.A. de Soet heeft vandaag de bloemenexpositie Kerstflora in de veiling in Rijnsburg geopend. Hij vertelde dat de KLM midden volgend jaar de vrachtcapaciteit naar Japan fors uit breidt. Mede daardoor kan de export van met name snijbloemen naar Japan nog verder toenemen. Dit jaar verdubbelde de export naar Japan al. Maar liefst twin tig procent van het vrachtgewicht van de KLM wordt gevormd door bloemen en bollen. De Kerstflora is tot en met zondag te bezichtigen tus sen 9.00 en 17.00 uur. (foto Jan Holvast) Lage bouw Van de oprichting tot aan het begin van de jaren zeventig was het bedrijf gevestigd aan de Hee reweg tegenover restaurant 'De Engel'. De witte bollenschuur die daar nog steeds staat herin- nert nog aan die tijd. In 1972 ver huisde het exportbedrijf naar de huidige vestigingsplaats. Daar verrees een royaal kantoorpand en enkele loodsen voor de ver werking van de bollen. Bij de bouw van loodsen werd in tegen stelling tot de oude bollenschu ren gekozen voor een zogenaam de lage bouw. "Vroeger werden de bollen in verschillende lagen in de bollenschuren gedroogd. DINSDAG 22 DEC Alphen Kerstconcert met o.a. Berdie Stenberg en het mannenkoor 'Die Rhijnse Sanghers'. in de Advents- Katwijk optreden van het Kinderkoor 'De Lenteklokjes' aanvang 19.30 uur m Tripodia aan het Hoornes- de Oud-Katholieke Kerk aan Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. voorstelling 'Scrooge en Mar- ley' door theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro theater aan de Oude Vest concerl door Atahualpa Yupan- qui uit Argentinië, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. WOENSDAG 23 DEC. Lelden spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. vakantie-activiteiten: kerststuk jes maken vanaf 14.00 uur in buurthuis Op Eigen Wieken vakantie-activiteiten in het Rijksmuseum voor Volkenkunde: om 10.30 uur, kalligraferen en om 14.00 uur. voorwerpen maken van klei. vakantie-activiteiten in buurt huis Mirt-Honken voor kinderen van 3 tot 10 jaar: kerstversierin gen maken; voor tieners van 10 tot 15 jaar, bingo vanaf 14.00 uur; jongeren van 15 tot 18 jaar, huis 't Spoortje, van 10.00 tol 12.00 uur, kerstkaarten maken, van 13.30 tot 15.30 uur. kerststuk jes maken. kerstconcert door het Leider dorps Kamerkoor olv Wim van Meeuwen, Anke Zuidhof, alt-mez zo en Peter Entzinger, piano, aan vang 20.15 uur, Kapelzaal van K &0, Oude Vest. Leiderdorp jeugdzwemmen met extra spel materiaal, van 15.15 tot 17.00 in Zwembad De Does aan Hoogmadeseweg. de poppentheater Gandalf met Vriendschap' voor kinderen van 4 lot 8 jaar, in de Sjelter aan de Heemraadlaan, van 10.30 tot 12.00 uur. Voorschoten Kertsconcert door het ge mengd koor 'Exultate Deo' en het Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana', aanvang 20.15 uur in sporthal de 'Vliethorst'. poppentheater Wellus Nietus met de voorstelling 'De dwerg achter de spiegel', aanvang 14.30 DONDERDAG 24 DEC. Leiden vakantie-activiteiten in buurt huis Op Eigen Wieken: om 12.00 uur, kerstlunch. vakantie-activiteiten in het Rijksmuseum voor Volkenkunde: om 10.30 uur een speurtocht over tenloomstelling Keiga en een film. vakantie-activiteiten in buurt huis Mirt-Honken; voor kinderen van 3 tot 10 jaar. vanaf 13.30 uur. spelletjes, voor tieners van 10 tot 15 jaar, vanaf 14.00 uur, airbrush en sieraden maken. Breehuys-kerstnacht met op treden van twee bandjes, disco en films, men dient vóór 23.00 uur voorstelling 'Scrooge en Mar- ley' door theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro theater aan de Oude Vest. i3.00 uur; discozwemmen van 13.00 tot 14.30 uur in zwembad De Does aan de Hoogmadese- poppentheater 'Marlijn' met het stuk 'Slingertje en het sprookje', aanvang 14.30 uur in het 't Kraai ennest aan de Hofweide Kerstzang mmv de Brassband, van 19.15 tot 20.00 uur, rondom De Pomp.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12