Onbekende Jakes volgt Husak op Israël vecht in Gazastrook tegen windmolens Bush betrokken bij Iranzaak Machtswisseling in Praag Militaire assistentie bemoeilijkt voedselhulp Roemenië wijst hulp van Westduitsers af Bang&Olufsen Special bij: Bang&Olufsen Special bij: VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PRAAG/DEN HAAG (ANP/AFP/Rtr) - De onbekende Milos Jakes is gisteren in Tsjechoslowakije gekozen tot op volger van de 74-jarige partijleider Gustav Husak, die om „serieuze redenen" heeft verzocht van zijn functies te wor den ontheven. Jakes was al lid van het Politburo en secre taris van het Centraal Comité. ADDIS ABEBA (GPD) - De afge lopen dagen heeft de voedselhulp aan door honger en ziekte getrof fen gebieden in het noorden van Etiopië langer op zich laten wach ten dan nodig was. Belangrijkste reden hiervan is dat de doorgaande noordelijke route tussen Asmera en Mekele vanwege de burgeroor log regelmatig door militairen en politie wordt afgezet. Door de stag natie heeft de distributie van het voedsel drie dagen langer geduurd dan de hulpverleners hadden voor- De voedselkonvooien van de in ternationale hulpverleningsorgani saties blijven overigens de aange boden militaire hulp bij het trans port over de weg weigeren. Dat zei gisteren in de Etiopische hoofd stad Addis Abeba, Olivier Courvoi- sier, afdelingshoofd van de delega tie van het internationale Rode Kruis uit Genève. Hij reageerde hiermee op de een dag daarvoor ge uite verklaring van een woordvoer der van het Etiopische ministerie van informatie dat juist dankzij mi litaire hulp de wegen in de noorde lijke provincies weer berijdbaar zijn voor voedseltransporten. De noordelijke vrijheidsstrijders uit Eritrea, die in oorlog zijn met het Etiopische leger, worden afge schrikt om voedselkonvooien aan te vallen, aldus de autoriteiten in een eerdere verklaring. Maar Cour- vertelde dat juist door on duidelijke militaire manoeuvres van het Etiopische leger op de be langrijke noordelijke weg tussen Mekele en Asmera voedseltranpor- ten veel later aankomen dan ge pland. „Gisteren kwam er in Meke le nog een voedselkonvooi terug dat vijf dagen nodig had om een af stand van ongeveer 170 kilometer af te leggen, terwijl dat anders in een dag kan". In het noorden van Etiopiëüs Me kele de belangrijkste distributie plaats van aangevoerd voedsel. Via een luchtbrug vindt daar frequente voedseltoevoer plaats. „Het is strikt noodzakelijk om de distribu tie vanuit Mekele te kunnen voort zetten naar zuidelijker gelegen plaatsen. Anders krijgen wë de si tuatie dat mensen zelf op zoek gaan naar voedsel. Het gevolg is dat ze na een tocht van Vier dagen totaal uitgeput neervallen en sterven. Dat gebeurde drie jaar geleden ook massaal; dat mag absoluut niet ge beuren", aldus Courvoisier. Olivier Courvoisier tot besluit: „We zullen dit weekeinde dank baar gebruik proberen te maken van de openliggende wegen, maar we doen dit zonder een beroep te doen op welke militaire eenheid dan ook. Als we een weg opgaan dan controleren we die zelf wel. Daarvoor hebben we niemand no dig". In een eerste reactie zeiden wester se waarnemers dat Jakes een ge matigde leider is van wie geen gro te veranderingen te verwachten zijn. „Hij is een onbekende. Ie mand zonder uitgesproken eigen profiel. Zijn benoeming betekent een verandering, maar geen op merkelijke verbetering", zo rea geerde een westerse diplomaat in Praag. Ook Oosteuropese diploma ten in Nederland onthielden zich van uitspraken over de nieuwe man. „Hij is eigenlijk niet erg be kend", zo werd gezegd. Zij voeg den eraan toe dat onder Husak geen werkelijke hervorming moge lijk was. „Na achttien jaar zonder veranderingen, kan iemand niet in eens omslaan naar een hervormer. Dat is ongeloofwaardig." De 65-jarige Jakes was in het Centraal Comité belast met econo mische zaken. Zijn benoeming lijkt Milos Jasek (foto anp> Auto in Oslo De toch al zwaarbelaste autobe zitter in Oslo moet met ingang van de lente 1988 telkens wanneer hij- /zij de stadsgrens overschrijdt een tol van 3 gulden betalen. Volgens een woordvoerder van het Noorse ministerie van verkeer stelt het rijk geen geld meer beschikbaar voor het wegennet en moeten de ge meenten zelf maar aan middelen zien te komen voor wegonderhoud en verbetering. De Noren betalen overigens, vergeleken bij andere landen, al een hoge wegenbelas ting en op de auto-import rust een invoer-belasting van 100 procent. Chemische wapens De Verenigde Staten hebben de produktie van chemische wapens hervat. Hiermee is een eind geko men aan een produktiestop van 18 jaar. In 1969 verbood president Nixon de aanmaak van nieuwe chemische wapens met het argu ment dat het eventuele gebruik er van 'weerzinwekkend is voor het menselijk geweten'. President Reagan redeneert thans echter dat de beëindiging van het door Nixon ingestelde verbod noodzakelijk is voor de veiligheid van de VS en de andere NAVO-landen. Uruguay Meer dan 630.000 Uruguayanen hebben een petitie ingediend voor het organiseren een landelijke volksraadpleging over het intrek ken van de amnestie die is gegeven aan militaire officieren wie schen ding van de mensenrechten ten las te is gelegd. Leden van president Sanguinetti's aan de macht zijnde Coloradepartij hebben bij -herha ling gezegd dat zij niet geloofden dat de petitie het vereiste wettelij ke aantal steramen %(554.000, een kwart van de stemgerechtigde bur gers) zou krijgen. De amnestie werd vorig jaar december door het parlement aan de officieren gege ven nadat ze weigerden voor recht banken te verschijnen. Sneeuwstormen Bij hevige sneeuwstormen in de VS zijn de afgelopen dagen zeker 83 mensen om het leven gekomen, zo heeft de Amerikaanse meteoro logische dienst bekend gemaakt. Vooral de staat Illinois, waar zeker 30 mensen omkwamen; had onder de winterse stormen te lijden. De luchthaven van Chicago moest voor het eerst sinds 8 jaar sluiten. Ook in Californië en Oregon waren de weersomstandigheden bar. dan ook in eerste instantie bedoeld om het Tsjechoslo waakse equiva lent van perestrojka, de zogeheten 'predstavba' ten uitvoer te bren gen. De huidige zitting van het Centraal Comité is voor een be langrijk deel gewijd aan economi sche zaken, waaronder de invoe ring van een op de Sovjetpraktijk geënte 'Wet op de staatsonderne mingen'. Husak zelf bekende zich pas openlijk tot de noodzaak van hervormingen in Tsjechoslowakije na het bezoek van partijleider Mi- chail Gorbatsjov eerder dit jaar. Gorbatsjov heeft Jakes per tele gram geluk gewenst met zijn be noeming. Zijn felicitaties gingen gepaard met de opmerking dat het Kremlin ervan overtuigd is dat Jakes in staat zal zijn omvangrijke economische en sociale hervor mingen uit te voeren. Gorbatsjov gebruikte daarbij de termen „her- strukturering van de economische mechanismes" en de „democrati sering van het openbare en politie ke leven", waarmee hij ook zijn ei gen hervormingsprogramma in de Sovjetunie heeft beschreven. Jakes staat bekend als een vriend van de Sovjetunie. Naast Husak was hij vorig jaar de eerste Tsjechoslowaakse partijleider die door Gorbatsjov in Moskou werd ontvangen. Bij die gelegenheid kreeg Jakes ook veel ruimte in het partijblad Pravda om het economi sche programma van Praag uit de doeken te doen. Jakes is geboren op 12 augustus 1922 in Ceske Chaljupy. Na zijn op leiding als elektriciën, volgde hij een opleiding aan de partijschool in Moskou. Hij trad al snel toe tot de rijen van het partij-establish ment. Vanaf maart 1968 tot 1977 was hij hoofd van de invloedrijke controlecommissie van de partij. Hij stond in die periode bekend als een lid van de conservatieve vleu gel en hij was min of meer belast met de zuiveringen tijdens de pe riode van „normalisering". Sinds het midden van de jaren zeventig is zijn naam echter ook wel genoemd als voorstander van maatregelen ter liberalisering van de economie. In '77 werd Jakes gekozen tot se cretaris belast met landbouw en voedselvoorziening en vier jaar la ter volgde zijn benoeming tot lid van het Presidium (Politburo) en partijsecretaris belast met econo- Schip zinkt met voedsel WASHINGTON (AP) - Voor de kust van de Amerikaanse staat Florida is eerder deze week een schip met 20.000 ton voedsel, dat bestemd was voor Etiopië. in aanvaring gekomen met een ander vrachtschip. Daarbij is het schip met voedsel gezon ken. De lading is geheel verlo ren gegaan. Dit is gisteren mee gedeeld door Alan Woods, een functionaris van de Ameri kaanse hulporganisatie Agency for International Development (AID). Volgens Woods was de inhoud van het schip voldoen de om 250.000 mensen een half jaar te voeden. SEOUL - Betogers in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul laten zich door leden van de oproerpolitie afvoeren nadat de ontruiming van een door de demonstranten bezet gebouw op een veldslag was uitgedraaid. De ravage was enormeen gebouw van vijf verdiepingen vernield en twintig bussen uitgebrand. Ongeveer 500 betogers werden gearresteerd. Zij protesteerden tegen vermeende verkiezingsfraude die eerder deze week ex-generaal Roh Tae Woo de presidentsverkiezingen zou hebben doen winnen. Ook de twee verslagen oppositiekandidaten. Kim Young Sam en Kim Dae Jung, hebben de regering van fraude beschuldigd en gezegd dat zij de uitslag niet zullen respecteren. Internationale waarnemers hebben echter tegengesproken dat er sprake is geweest van fraude op grote schaal. (foto anp> BUKAREST (Rtr/AFP/AP) - Roe menië heeft geen behoefte aan voedselhulp uit de Bondsrepu bliek Duitsland. Dit heeft de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, gisteren tijdens zijn bezoek aan Bukarest meege deeld. De minister zei dat hij de Roe meense leider Ceausescu niet heeft kunnen overreden voedselhulp te aanvaarden. In kringen van de Westduitse delegatie verluidde dat de gesprekken „zeer open en kortaf' zijn geweest. Ceausescu verklaarde dat zijn land geen extra buitenlandse hulp nodig heeft. Al les wat Roemenië uit het buiten land nodig heeft wordt tegen beta ling geïmporteerd, voegde hij er volgens Westduitse bronnen aan toe. Ook gaf Genscher toe er niet in te zijn geslaagd concessies af te dwin gen ten aanzien van de emigratie van etnische Duitsers uit Roeme nië. Hij zei te hopen dat zijn inspan ningen ten gunste van de Duitse minderheid indruk hebben ge maakt. In diplomatieke kringen werd vernomen dat Bonn doorgaat met zijn pogingen een nieuw ak koord te bereiken over de Duitse minderheid, in totaal 230.000 per sonen. Volgens een in 1978 geslo ten akkoord mogen jaarlijks 12.000 etnische Duitsers naar het Westen emigreren. Dat akkoord loopt ech ter midden 1988 af. In Westduitse regeringskringen verluidt dat Genscher bereid is meer te betalen als het aantal etni sche Duitsers dat uit Roemenië weg mag wordt verhoogd. Tot nog toe betaalt Bonn aan Roemenië bij na 9000 gulden per geëmigreerde Duiter. Tachtig procent van de Duitse minderheid in Roemenie zou naar het Westen willen vertrek ken. Het Europese Parlement heeft gisteren met 129 stemmen voor en 2 tegen een resolutie aangenomen, waarin de politieke onderdrukking in Roemenie, en met name het op treden van de politie tegen de op standige arbeiders in de stad Bras- ov, wordt veroordeeld. ADVERTENTIE WASHINGTON (Rtr/AP) - De ge- "Het is de eerste aanwijzing (ook combineerde Congrescommissie al is die uit de tweede hand) die de die het schandaal van de geheime commissies hebben gevonden Amerikaanse wapenverkopen aan de positie van de vice-president in Iran en de illegale overheveling het Iran-initiatiefaldus de ge- winsten daaruit naar de Nica- combineerde onderzoekscommis- zijn geloofwaardigheid daar niet mee in het geding is gebracht. Van Cleef Bang&Olufsen Center raguaanse opstandelingen onder zocht, heeft gisteren aantekenin gen van het Witte Huis vrijgegeven die belastend zijn voor vice-presi dent George Bush. Uit het compu- Bush, die van de Republikein se kandidaten voor de presidents verkiezingen van 1988 de grootste kans heeft genomineerd te wor den, heeft herhaaldelijk geweigerd terdossier van het Witte Huis blijkt uitsluitsel te geven over zijn rol in namelijk dat Bush achter de po- de Iranaffaire met als argument dat ging van de regering-Reagan stond zijn advies aan de president privé om wapens aan Iran te leveren in moet blijven. In december 1986 ruil voor Amerikaanse gijzelaars. verklaarde hij in een redevoering dat de regering er fout aan had ge daan om het met Iran op een ak- De vroegere Nationale Veilig- koordje te willen gooien en zei hij heidsadviseur Poindexter schreef dat hij tegen een ruil van wapens op 1 februari 1986 aan zijn voorgan ger McFarlane over de wapenver koop aan Iran dat „de president en de vice-president erop staan dat wij het moeten proberen". Het briefje, dat de Congrescommissie uit de computers van het Witte Huis opdiepte, geeft verder aan dat minister Schultz van buitenlandse r gijzelaars was. De onthulling door de Congres commissie kan de kansen van Bush op het presidentschap grote schade toebrengen. Bush laat zich immers vooral voorstaan op zjjn deskundigheid op het gebied van de buitenlandse politiek. De ADVERTENTIE Swaak Bruingoed zaken en zijn collega van defensie president werd onlangs nog over A zijn rol in de Iranzaak aangevallen door zijn rivalen voor de Republi keinse kandidatuur. De voormali ge minister van buitenlandse za ken Haig vroeg in een televisiede bat smalend waar Bush had geze ten in het vliegtuig met wapens naar Iran, „in de cockpit of achter in?". Bush zei in een reactie op de publicatie dat hij het memo zelf nog niet had gezien. "Maar als er in staat dat ik de president steunde, dan klopt dat, zoals ik altijd naast hem heb gestaan". Hij meende dat GAZA - Een in burgerkleding gestoken Israëliër schiet op Palestijnen in de Gaza-strook. Beelden hiervan waren gisteravond op de Israëlische tv te zien en maakten felle reacties los. De regering van Israël heeft het optreden tegen de opstandige Palestijnen in de Gaza-strook steeds verdedigd en gezegd dat het leger niet toestaat dat ook joodse burgers de wapens opnemen. TEL AVIV - Het bloed van Pales tijnen dat de afgelopen dagen is verspild bij de opstand in door Is raël bezet gebied, heeft vooral de aan de Gazastrook verbonden poli tieke en historische problemen aan de vergetelheid onttrokken. De 45 kilometer lange en acht kilometer brede strip met 650.000 door wan hoop gedreven militante Palestij nen is al meer dan veertig jaar het stiefkind met een waterhoofd van het Midden-Oosten waarin Israël nu met rubber- en dum-dumkogels gaten schiet. door Taco Slagter Sinds de bezetting in 1967 heeft geen enkele Israëlische regering goed nagedacht over wat er met de Gazastrook en haar snel groeiende bevolking zou moeten gebeuren. De plannen tot annexatie of een territoriaal compromis bij vredes onderhandelingen hebben zich tot op heden hoofdzakelijk gericht op de westelijke Jordaanoever. Zelfs het rechtse Likudblok van premier Shamir belijdt het inlijven van de strip meer met de mond dan met daden. Maar ook de Arbeiderspar tij van Shimon Peres heeft de afge lopen twintig jaar een halfslachtige politieke stellingname verkon digd. Juist het standpunt dat de socia listen onder de premiers Meir en Rabin in de regeerperiode 1967- 1977 huldigden heeft bijgedragen tot de uit opgekropte frustraties ge boren doodsverachting van de Pa lestijnen in Gaza. Die tien jaar later niet meer schromen als martelaren de gerichte geweerlopen van de Is raëlische veiligheidstroepen tege moet te treden, omdat ook de Ar beiderspartij nimmer heeft uitge sproken de strip als een buitenge west van Israël op te geven. Dat na de machtsovername van de Likud in 1977 2500 joodse kolonisten zich in Gaza vestigden was voor de Pa lestijnen in dit gebied slechts een bevestiging van wat ze onder het regime van de Arbeiderspartij had den ervaren. Hoewel de verwerpelijke neder zettingenpolitiek in het dichtstbe volkte stukje land ter wereld voor rekening komt van de Likud, ook Peres en zijn politieke makkers ge loven nog steeds dat „demilitarise ring" van de Gazastrook een bres slaat in Israëls veiligheidspolitiek aan de zuidgrens. Ten tijde van de socialistische kabinetten werd in het gebied rond Rafiah, dat de Ga zastrook en een deel van de Sinai- woestijn overlapt, een militaire bufferzone ontwikkeld. De bedoe ling was dit gebied te annexeren, zodat bij een vredesakkoord met Egypte het merendeel van de ver overde Sinai kon worden terugge ven. Maar de toenmalige Egypti sche president Anwar Sadat stond er bij de Camp David besprekin gen op dat „elke centimeter" van het woestijn-schiereiland door de Israëli's zou worden ontruimd. In de visie van Israël is het mede om die reden onder de huidige om- ADVERTENTIE standigheden onmogelijk de mili taire controle over de Gazastrook los te laten. Dat de opstand er voor Israëlische dienstplichtige solda ten langzamerhand de vorm van een hel heeft aangenomen, ver murwt het politieke establishment in Jeruzalem niet. Generaals en de meeste politici herinneren de kriti- kasters van het rechteloze optre den in de strip er aan dat toen de Egyptenaren er meester waren, vanuit Gaza „moordende infiltra ties" in Israël werden georgani seerd. Zij vrezen dat Palestijnse au tonomie in Gaza - Peres heeft eens gesuggereerd dat de strook daar voor als eerste van de bezette ge bieden in aanmerking komt - de smokkel van wapens en explosie- ven vanuit Egypte zal aanmoedi gen. En dat is te riskant, want het dichtbevolkte Tel Aviv ligt slechts zestig kilometer van de strook ver wijderd, zo wordt beweerd. Meer algemener heerst de opvat ting in Israël dat Palestijnen in de Gazastrook de sociaal-economi sche en demografische problemen aan zichzelf hebben te wijten en daar zelf maar een oplossing voor moeten zoeken. In het Israëlisch le- geijargon heet dat „Zabasham": breken jullie je nek er maar over en laat ons met rust. Dit cynisme voedt de ijzeren-vuist-politiek waarmee het Israëlische leger op dit moment de opstand in de strook probeert te onderdrukken. Voor Israël vormt de Gazastrook een dilemma met het veiligheids probleem als grootste hoofdbre ker. Maar voor de Palestijnen, van wie veertig procent onder mens onterende toestanden in vluchte lingenkampen woont, is dat niet re levant. Zij willen op de eerste plaats een einde aan de economi sche uitbuiting en militaire onder drukking. Want veertig procent van hun beste grond en belangrijke waterbronnen is door de kolonis ten ingepikt. Maar ook de moderne slavernij zijn zij zat. Dagelijks zijn tienduizenden Palestijnen ge dwongen zich voor het levenson derhoud langs de snelwegen bui ten Gaza voor werk aan te bieden tegen lage lonen en zonder redelij ke arbeidsvoorwaarden. En elk economisch initiatief dat de bewo ners van de Gazastrook financiële zelfstandigheid kan geven, wordt door het militair bestuur met een wurgende bureaucratie de nek om gedraaid. Omdat het Israëls bedrij vigheid zou kunnen beconcurre- Israëlische soldaten vechten in Gaza in feite tegen windmolens. Want hun kogels doden niet het Pa lestijnse ideaal. Noch levert het een constructieve bijdrage aan Israëls veiligheid en democratie. Over nog geen 12 jaar leven er één mihoen Palestijnen in deze strook, van wie tachtig procent onder de Israëli sche bezetting is geboren. En die zullen er uiteindelijk voor zorgen dat Israël tegen die tijd de Ga zastrook met grof geweld mis schien nog wel beheerst, maar niet zal behouden. De aan de Middellandse Zee gele gen Gaza-strook bevindt zich in het westen van Israël.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5