Nucleaire artillerie onbesproken Deetman als 'aangeschoten wild' Kortingsfonds voor minima Ondanks aandringen Kamer Thiemen D. kan het oplichten niet laten Regeling Verkeerd bed' Ministeries in conflict over geld voor tolken Vijftien procent meisjes uit Groningen misbruikt VOLGENS L.I.A.M. KRUGT EEN GOEDE AANNEMER DE ONDERSTE STEEN BOVEN. ^VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 «MimanwTiïmHBg DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de linkse oppositie heb ben er bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op aangedrongen het inzetten van nuceaire artillerie te ver minderen. De kanonnen met atoomlading vormen een van de kerntaken van Nederland. De kamerleden brachten de ze wens naar voren tijdens het debat over het INF-verdrag dat onlangs tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie is gesloten. APELDOORN- In nauwelijks een maand tijd nadat hij weer op vrije voeten was gesteld, heeft de 38-jari- ge oplichter Th. D. kans gezien een groot aantal bedrijven voor ruim een ton op te lichten. De man heeft zich in verleden regelmatig uitge geven voor de zanger Marco Bak ker of diens broer. Zo zag hij door gaans kans het vertrouwen van de benadeelden te winnen. De politie heeft hem uiteindelijk in een seks club in het Brabantse Heesch aan gehouden. De politie van Apeldoorn had om zijn opsporing verzocht omdat hij in die stad bij een autobedrijf een wagen ter waarde van 50.000 gul den had weten los te praten. Zijn tochten leidden hem onder andere tot in Portugal. In die tijd lichtte hij tevens kris-kras door het hele land 24 bedrijven op. Daarbij ging zijn belangstelling met name uit naar autobanden voor vrachtwagens en voor tel- en schrijfmachines. Hij overnachtte in dure hotels zonder te betalen en op die wijze tankte hij ook. Bovendien wist hij in die ene maand nog twee andere auto's los te praten. De Apeldoomse politie schetst de valse Marco Bakker als een hondsbrutale, onverbeterlijke cri mineel, die er naar streeft in de tijd dat hij niet achter slot en grendel luxe leventje te leiden. De man, die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, maar van privé- huis naar privé-huis trekt, is inmid dels weer op vrije voeten gesteld. Slechts door de wijze, waarop hij zich bij tijd en wijle kleedt en schminkt, komt zijn uiterlijk enigs zins overeen met de zanger Marco Bakker. Desondanks heeft de 38- jarige Thiemen D. kans gezien zich in de loop der jaren flink te verrij ken door zich voor Marco Bakker of diens broer uit te geven. En kernwapens voor de korte afstand. Minister Van Eekelen (defensie) hield zich op de vlakte over de toe komstige bestemming van de vliegbasis Woensdrecht. Volgens hem kan de basis door de NAVO worden gebruikt als commando- centrum bij luchtoperaties, com mandopost voor de luchtverdedi ging van de havens van Rotterdam en Antwerpen of voor strikt natio nale doelen. Een beslissing is daar over echter nog niet genomen. Van Eekelen voelt voorlopig niets voor het plan van mevrouw Beckers (PPR) en Ploeg (WD) om van de basis een 'vredesmonu- ment' te maken. Eerst moet maar eens worden afgewacht of de on dertekening van het INF-akkoord echt zo'n historische gebeurtenis was, zei hij. Minister Van den Broek bestreed dat de NAVO de bondgenoten ver keerde informatie zou hebben ver strekt over de aantallen in West- Europa opgestelde kruisraketten en Pershing U's. Volgens hem ko- ASSEN-DE BILT (GPD) - Wat er men de aantallen kruisraketten en precies mis is met de aardbodem Pershing U's, voorzien van een onder Assen is nog lang niet duide- kernkop, overeen met de afspra- (je j.en cjie_daarover zijn gemaakt. De Kamer heeft al eerder moties aangenomen over vermindering van het nucleaire geschut. In de Bondsrepubliek worden deze wa pens gezien als de meest bedrei gende, aldus de kamerleden. Vol gens minister Van den Broek is de NAVO echter voorlopig niet van plan over de verwijdering van de nucleaire artillerie te onderhande len. In NAVO-verband zal eerst worden gesproken over de nucleai re raketsystemen voor de korte af stand en de conventionele bewape ning. Pas nadat ook afspraken ge maakt zijn over vermindering van de chemische bewapening zal wor den gesproken over de resterende 'Aardschokken Assen vragen om onderzoek' lijk, maar dan deskundigen vorig jaar moedden. Die conclusie trekt het den ook geïnformeerd dat Daarnaast zijn alle plaatsingslan- KNMI avond Assen werd geregistreerd. De Bilt nadat maandag- tal niet-geladen kruisraketten tweede aardschok bij Pershing U's als reserve zouden worden binnengevlogen. Deze AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn gisteren twee belangrijke prijzen voor kuil (links) kreegt de Harriet Freezer-ring en Anja Meulenbelt nam de Annie Romen Groningen maakt zwembad, sportvereniging en bibliotheek goedkoper Op tweede kerstdag 1986 trilde worden verder gebruikt bij oplei- de bodem de eerste keer met kracht van 3 op de schaal van Rich ter. De schok van maandag was ding en training. Het gaat daarbij 35 kruisraketten en 12 Pershing U's. Nederland is hiervan niet op GRONINGEN (ANP) - De Gronin- langs verschenen rapport Minima ger gemeenteraad is gisteren vrij- zonder marge, waaruit e wel unaniem akkoord met 2.5 zoveel lichter dat niemand de hoogte gesteld omdat Neder- hem heeft gevoeld. Bij de politie land immers niet heeft geplaatst, kwamen in tegenstelling tot vorig aldus de minister. jaar geen meldingen binnen. Volgens seismoloog H.W. Haak van het KNMI is de tijd nu rijp voor een grondig onderzoek. Vorig jaar hielden de bevingsdeskundi- gen het op een incidenteel feno meen in ee rustig gebied het instellen van een zogenoemd kortingsfonds voor de minim< deze gemeente. Alle cliënten de gemeentelijke sociale dienst, met tustend" beeld i de financiële lijke situatie van onderzoekers merkten op dat men sen met een minimum-inkomen Verzet gifopslag t 4 ROTTERDAM (ANP) - Ondanks overigens volstrekt hevig verzet van omwonenden en - - waar breukvlakken ^e deelgemeenteraad van Over al duizenden jaren geleden tot rust schie, zet de gemeente Rotterdam waren gekomen. Speculaties over de aanleg door van een drie hectare enig verband met de activiteiten grote opslagplaats voor gifgrond van de N^erlandseAardoliemaat- op de begraafplaats Hofwijk in schappij (NAM) werden toen in de Overschie. Volgens milieuwethou der Jansen (D66) moet medewer king maar worden afgedwongen, omdat de gemeente volgens hem voorlopig geen andere opslagplaat sen heeft. Door het ontbreken van een opslagplaats voor gifgrond kan verontreinigde grond in stads ver- nieuwingswijken niet worden af gevoerd en kan er dus niet worden gebouwd, zo betoogde de wethou der. op deelname aan voorzieningen als op zwembaden, sportverenigingen er de openbare bibliotheek. Studen ten en bejaarden zijn uitgezonderd de maatschappij, omdat voor deze groepen al kor tingsregelingen bestaan. aantal voorzieningen moet zorgen dat deze toch actief blijven deelnemen De sociale dienst wordt met de ging van een abonnement krijgt de cliënt de korting op zijn rekening over gemaakt. De verwachting is dat 20 procent van de clienten van de sociale dienst van de korting ge bruik zal maken. De kortingen lo pen uiteen van 7,50 gulden op een bibliotheek-abonnement tot 25 gulden op een zomerabonnement voor de zwembaden. Het idee van de PvdA om een dalurenkaart in te voeren voor het stadsbusvervoer wordt nader onderzocht. Van zo'n dalurenkaart zouden volgens de PvdA de minima het meest profite ren. wierf steun van alle fracties behal ve de CPN. Deze had bezwaar te gen de dekking van de kosten. Het benodigde bedrag van in totaal 400.000 gulden wordt gedekt door UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) is conform de onroe- een advies van de Ziekenfondsraad akkoord gegaan met een tijdelijke vergoedingsregeling voor het 'verkeerde bed'. Daarbij gaat het om pa tiënten die langer dan medisch gezien nodig is in het ziekenhuis moeten i extra verhoging rend-goedbelasting voor huurders. De onroerend-goedbelasting eigenaren wordt ongemoeid gela- blijven omdat er geen plaats vrij is i verpleeghuis. Alcoholcontrole De politie heeft bij een alcohol controle in de regio Amstelveen een opmerkelijke "vangst" gedaan. Eerst kreeg een bestuurder die bij een bloedproef teveel gedronken bleek te hebben, een rijverbod op gelegd. Deze belde zijn vrouw op met het verzoek hem te komen ha len. Tot grote verbazing van de po litie werd de echtgenote even later tijdens dezelfde alcoholcontrole gecontroleerd. Ook zij bleek te hebben gedronken en ze moest evenals haar man ondergaan. ten omdat die vrijwel aan de top De vergoeding, in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten, begint vier weken nadat de medische indicatie voor verblijf in het ziekenhuis is vervallen. De patiënten zullen, net als in het verpleeghuis - dat ook via de awbz wordt betaald - het geval is, een eigen bijdrage moe ten betalen. Failliet Mag een minister bewust de advie zen van zijn ambtenaren negeren? Dat mag. Maar als het mis gaat zijn de gevolgen ook voor hem. "De mi nister heeft gepokerd, hij heeft ver bloedproef loren en moet aftreden", zo moti veerde de oppositie gisteren bij monde van D66-fractieleider Van Mierlo een motie van afkeuring te- door Wim Fortuyn De gemeente Rotterdam zal bin- «en onderwijsminister Wim Deet- nenkort faillissement aanvragen man. voor de Karl Hormannstichting (KHS), één van de grootste hulp verleningsorganisaties voor ver slaafden aan hard-drugs in ons land, tenzij de stichting dat zelf aanvraagt. De stichting, die door de gemeente werd gesubsidieerd, raakte enige maanden geleden in opspraak toen uit een onderzoek van de Gemeentelijke Accoun tantsdienst bleek dat er door wan beheer een tekort van 1,4 miljoen gulden was ontstaan. De gemeente staakte daarop de subsidiëring. Uitsmijter De rechtbank in Den Bosch heeft een 24-jarige man uit Ammer- zoden veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf. De man heeft in februari als uitsmijter in disco theek Moonlight in \£een de 37-jari- ge J. Vos uit die plaats zo geslagen dat die enkele dagen later overleed aan hersenletsel. De vechtpartij vond plaats na sluitingstijd buiten de discotheek. De verdachte zei dat hij zich bedreigd voelde en dat hij daarom in het wilde weg op het slachtoffer insloeg. Deetman, het is alom bekend, is verantwoordelijk voor de totale chaos waarmee hij studerend Ne derland dit jaar confronteerde. Kok (PvdA) noemde de overhaaste invoering van de Wet Studiefinan ciering gisteren een "debacle" en eiste het hoofd van Deetman, die immers zelf benadrukte: alleen de minister, niemand anders, is ver antwoordelijk. Toch trad de CDA-bewindsman niet af. Sterker, hij oogstte vooral Deetman: boetekleed. lof De verdachtmakingen ('onwil', 'onkunde') die CDA-woordvoerder Lansink gisteren lanceerde aan het adres van Deetmans ambtenaren, het feit dat hij ruiterlijk tonen aan hoezeer sommige parle mentariërs het spoor bijster zijn. Van Mierlo wees Lansink er op schuld bekende was. Dat van de redenen voor de kleinste re geringspartij. de WD, om hem de dat Deetman zo fatsoenlijk was ge hand boven het hoofd te houden, weest alle eventuele fouten van Heel merkwaardig. Een jaar gele- zijn ambtenaren voor zijn rekening den moest Deetmans partijgenoot te nemen. Hij stelde de gang1 Brokx, ondanks diens felle verzet, aftreden als staatssecretaris volks huisvesting, terwijl zijn schuld Hasj De politie in Nijmegen heeft be slag gelegd op een partij hasj van 2200 kilo met een straatwaarde van 22 miljoen gulden. De hasj was op geslagen op het terrein van een overslagbedrijf in Nijmegen en zat verstopt in een lading wandtegels. Het gaat om een vrachtwagenla ding afkomstig uit Italië. De politie heeft inmiddels een vijftigjarige in woner van Nijmegen in zijn wo ning aangehouden. (aan geknoei met bouwsubsidies) nauwelijks of niet was aangetoond. En om de verwarring nog groter te maken: afgelopen zomer mocht minister Braks (landbouw en visse rij) blijven zitten, hoewel zijn ken gisteren aldus aan de kaak: "In het land vraagt men zich af wat er in 's hemelsnaam mis moet gaan, voordat een minister opstapt. De overheid is zonder pardon voor de burgers, maar ziet van zichzelf alles door de vingers". Inderdaad, ministers kunnen im- 5 niet alles weten; ze zijn nisterie zonneklaar was betrokken langrijke mate afhankelijk v hun bij fraude met visvangsten. Het illustreert hoe de zaken in politiek Den Haag allengs op hun kop zijn gezet. Een minister is ken nelijk niet meer per definitie ver antwoordelijk voor het beleid dat hij voert. Eist hij die verantwoorde lijkheid toch op, dan is applaus zijn ambtenaren. Maar ambtenaren hoeven nu eenmaal geen rekening en verantwoording af te leggen bij de Tweede Kamer en, uiteindelijk, de kiezer. Daar hebben we nu juist de ministers voor. Hun politieke kwetsbaarheid is tegelijkertijd hun kracht: op grond daarvan kunnen ze optimale loyaliteit van hun amb tenaren afdwingen. Laten ze dat na, dan zitten ze op de verkeerde stoel. Deetman betuigde tijdens het debat spijt over de "soms ernstige gebreken" die aan de orde kwamen bij de uitvoering van de nieuwe wet. Hij zei er geen behoefte aan te hebben "om gebreken van anderen dan mijzelf' ten tonele te voeren en erkende dat hij te lang heeft ge wacht met het aanleggen van nood verbanden in de chaotische studie financiering, "waardoor teveel stu denten te lang op geld hebben moeten wachten". Al deze bekentenissen zijn zo op merkelijk, omdat Deetman heel lang bezweerde dat er met de stu diefinanciering geen vuiltje aan de lucht was. "Alles loopt op rollen", zei hij nog geen maand geleden, terwijl al maandenlang de ene pu blicatie na de getuigde van het te gendeel. Pas enkele weken gele den, toen een adviescommissie uit gebreid rapporteerde over de puin hoop met de studiebeurzen, boog Deetman het hoofd. De hele Tweede Kamer viel woensdag, op de eerste dag van het debat, over de minister heen. Hij had het nieuwe stelsel van studie beurzen in 1986 overhaast inge voerd, tegen tal van waarschuwin gen in. En mogelijk zou zijn hoofd ook zijn gevallen, als onomstotelijk gebleken was dat de bewindsman de Tweede Kamer verkeerd zou hebben ingelicht over het moment waarop hij definitief besloot met het nieuwe stelsel van start te gaan. Volgens de PvdA is uit de stuk ken gebleken dat Deetman de knoop voor 2 januari 1986 doorhak te en niet op 23 juni zoals hij zelf heeft volgehouden. Deetman slaagde erin de meerderheid van de Kamer er van te overtuigen dat hij tot 23 juni nog kon terugvallen op het oude stelsel. Dat bood Lan sink (CDA) de gelegenheid om te constateren dat de minister geen te grote risico's had gelopen met de WÊIÊÊSÊÊÊÊË goedgelovige zakenlieden liepen daar vrijwel stuk voor stuk in en 'gaven de oplichter in het volste vertrouwen dure auto's en andere kostbare goederen mee. Eind oktober kwam de valse Marco Bakker weer vrij, nadat hij drie weken in Zwijndrecht in voor arrest had gezeten wegens veelvul dig gepleegde zwendel en flessen trekkerij. Binnen een maand kans lichtte hij voor ruim 100.00 gulden opnieuw 24 bedrijven op. Zijn werkwijze was eenvoudig: hij plaatste bij doorgaans op de rand van een faillissement balancerende bedrijven fikse orders met de me dedeling de bestelde goederen over enkele dagen op te zullen ha len. Om inmiddels vooruit te kun nen, nam hij alvast enkele van de bestelde artikelen - uiteraard zon der betaling - mee. Bende rooft betaalkaarten uit brievenbus ASSEN (GPD) - Een bende jeugdi ge Amsterdammers haalt in Assen girobetaalkaarten uit brievenbus sen. De jongelui hebben het tot nu toe uitsluitend voorzien op flats. Bij de politie zijn inmiddels acht aangiftes binnen van Assenaren die slachtoffer van de groep zijn ge worden. Gevreesd wordt dat hun aantal nog aanzienlijk toeneemt. De Amsterdammers trekken vanuit de hoofdstad stelend het land door, zo hebben diverse'poli tiekorpsen ontdekt. Zij zoeken op de plaats van bestemming flats waarvan de brievenbussen in een portiek zijn ondergebracht. Door de postbode in de gaten te houden, krijgen de dieven een aardig in zicht in die brievenbussen waarin een vers setje betaalkaarten ligt. Met behulp van een hengel worden de bussen vervolgens geleegd. De dieven kunnen bij een heler per setje betaalkaarten op een be drag van 1.000 gulden rekenen. De kaarten worden in het buitenland, waarbij vooral Oostenrijk en Zwit serland hoog scoren, verzilverd. Daar levert een pakketje van 20 kaarten ongeveer 8.500 gulden op. De Postbank dekt overigens de schade van de fraude die landelijk in totaal in de miljoenen guldens loopt. De politie van Assen hoopt op de oplettendheid van de bevolking. "Als men onbekende figuren in een flat ziet rondhangen, willen we dat graag horen. Het is voor ons on doenlijk om alle flats in Assen in de gaten te houden. Daar hebben we de mankracht niet voor", aldus een woordvoerder van de politie. Tien jaar geëist voor moord op pompbediende HAARLEM (ANP) - Officier van justitie mr. T. Bot bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren een on voorwaardelijke gevangenisstraf van tien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering geëist tegen een 20-jarige Amsterdammer. De man wordt er van verdacht op 19 mei bij een ge wapende overval op een benzine station langs de rijksweg A-4 bij Nieuw-Vennep een 51-jarige pompbediende te hebben doodge schoten. Een tweede pompbedien de raakte zwaar gewond. De drie mededaders van de Am sterdammer zijn in oktober tot on voorwaardelijke celstraffen van acht en tien jaar en tbr veroordeeld De overval vond 's nachts plaats. Onder bedreiging van twee vuur wapens dwongen de overvallers de pompbedienden de kassa te ope nen. Toen daarop een lichte wor steling volgde loste de Amsterdam mer eerst een waarschuwings schot. Vervolgens schoot hij de oudste pompbediende in de buik en door het hoofd. De man over leed ter plaatse. Zijn collega werd in de nek geschoten. Hij overleefde de overval. De vier overvallers gingen er vandoor met bijna 3.000 gulden. Na een intensief politie-onderzoek konden ze in juni in Amsterdam worden gearresteerd. Vooral vin gerafdrukken hebben de politie uiteindelijk op het juiste spoor ge zet. Uitspraak 24 december. Zelfmoord in cel DEN HAAG (ANP) - De 28-jarige Hagenaar die op 13 november dood in een politiecel van het hoofdbureau van de Haagse politie werd aangetroffen heeft zichzelf met een stuk van zijn laken opge hangen. Dat is gebleken uit het on derzoek dat de rijksrecherche heeft ingesteld. Uit het onderzoek is volgens het OM gebleken dat er geen aanlei ding was om de Hagenaar speciaal in het oog te houden tijdens zijn verblijf in de cel. De man werd kort voor zijn dood bezocht door onder anderen de rechter-commissaris en zijn raadsman. Hij vertoonde geen enkele neiging tot zelfmoord, aldus het OM. Hij zat vast op verdenking van een overval op een shoarma tentje. DEN HAAG (ANP) - Advocaten die rechtsbijstand verlenen aan asielzoekers moeten dat waar schijnlijk voortaan zonder tolken doen. Volgens een woordvoerster van het Tolkencentrum Zuid-Hol land is er voor volgend jaar nog geen geld toegezegd om de tolken te betalen. De ministeries van WVC en justitie zijn in een gevecht ge wikkeld over de vraag wie het geld moet betalen. Het gaat volgens de woordvoerster om een bedrag van ongeveer 300.000 gulden voor het hele land op jaarbasis. Er zijn al eerder problemen ge weest over de vergoeding van de tolken, maar die zijn voor dit jaar met een eenmalig bedrag opgelost, aldus de woordvoerster van het tol kencentrum. Zij zei dat de centra door het hele land niet anders dan met pijn in het hart de "kraan zul len dichtdraaien, als het dan niet anders kan". Bij het eerste gesprek dat justitie met asielzoekers heeft om te bepa len of het daadwerkelijk om vluch telingen gaat, is een tolk aanwezig van het ministerie zelf. De centra leveren tolken voor mensen die in eerste instantie worden afgewezen, maar daar tegen in beroep willen gaan. Het ontbreken van tolken bij ge sprekken dupeert vooral de advo caten. Maar ook de communicatie met de sociale diensten komt in het gedrang, aldus de woordvoerster. Een medewerker van Vluchtelin genwerk sprak hier gisteren zijn grote zorg over uit. De voorzienin gen van eenmaal erkende vluchte lingen komen niet in gevaar. Het gaat volgens hem om diegenen die nog geen status hebben. snelle invoering beurzenstelsel. Meer vraagtekens zijn er rond de ommezwaai van WD-woordvoer- der Franssen, die woensdag nog min of meer dreigde het vertrou wen in Deetman op te zeggen. Een mogelijke verklaring is dat premier Lubbers zijn volle gewicht in de schaal heeft gegooid. Hij zou met ontslag van het hele kabinet heb ben gedreigd als de aan hem zo lo yale Deetman tot aftreden zou wor den gedwongen. Hoe dan ook: uiteindelijk nam de WD gisteren genoegen met een kleine wraakoefening. "De samen leving zal voorlopig de naam van Deetman niet los kunnen zien van de problemen rond de invoering van de wet studiefinanciering", zei Franssen, die met voldoening con stateerde dat Deetman "het boete kleed heeft aangedaan". Daarmee heeft de WD eindelijk wraak ge nomen op het 'voorwaardelijk groen licht', waarmee het CDA oud-minister Van Aardenne de hand boven het hoofd hield ten tij de van de RSV-affaire. Na de W- D'er Van Aardenne moet nu de CDA'er Deetman kennelijk door het leven als 'aangeschoten wild'. GRONINGEN (ANP) - Vijftien procent van de meisjes in de provincie Groningen is langdurig het slachtoffer van incest. In absolute aantallen uitgedrukt zijn 11.300 kinderen (meisjes èn jongens) "in meer of mindere mate" slachtoffer van seksuele mishandeling. Dat schrijven de Provincia le Raad voor de Gezondheidszorg, de Groninger Beraadsgroep Jeugd hulpverlening en Gezondheidsvoorlichting en Opvoeding (GVO) in een rapport over hulpverlening aan slachtoffers van seksuele kindermishan deling. Dit rapport werd gisteren aangeboden aan de Groninger gedepu teerde voor welzijn, H. Vos. Volgens het rapport blijft de mishandeling in veel gevallen onopge merkt waardoor de kinderen opgroeien met "angst, onzekerheid, minder- waardheidsgevoelens, eenzaamheid en ernstige lichamelijke kwetsu ren". Het rapport geeft als één van de belangrijkste oorzaken voor het on opgemerkt blijven van de mishandelingen het gebrek aan deskundigheid bij onder meer huisartsen, schoolartsen, onderwijskrachten en welzijns werkers. ADVERTENTIE Vraag daarom informatie aan hoe het efficiënter kan met de lichtste Mercedes Benz vrachtwagens B.V.LU.M. Vondellaan 45, 2332 AA Leiden. Tel. 071-769303. Gouwestraat 60a, 2407 BC Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-75155

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3