Voorschoten wil toch asielzoekers Opvang kinderen in Voorschoten geregeld Schoolstrijd drijft collegepartners uiteen 'Voorstel B en W mager en benepen' PAGINA 18 Ook deze vierjarigen kunnen straks naar een leegkomende kleuterschool in Noord-Hofland. (ïoto Henk Bouw VOORSCHOTEN - Voor schoten wil ook asielzoe kers opvangen. Vooral de fracties WD, D66 en Pvd A/PPR vinden het te mager om. zoals B en W voorstel len, alleen asielgerechtig den en vluchteüngen met status op te vangen. Zij vroegen burgemeester en wethouders minstens twee woningen in de vrije sector of premie-sector te huren of te kopen en aan asielzoe kers toe te wijzen. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Vol gens de fracties kan de gemeente een groot deel van de kosten dek ken uit gelden van de Regeling Op vang Asielzoekers en hebben de vele zoekers van goedkope wonin gen er geen last van wanneer duur dere woningen worden toegewe- Het voorstel van B en W om men sen die al asiel hebben jaarlijks een woning toe te wijzen en in 1988 en 1989 twee, noemde de WD "mager en benepen". De collegepartij vindt dat B en W meer moeten doen dan de adviezen opvolgen van de Woningadviescommissie. Deze commissie heeft immers een H.J. Willemsen: 'Benepen'. (foto Dijkman) WARMOND - Voor de gemeente is geen rol weggelegd in de gesprek ken die een groep Warmondse ou ders wil voeren met de besturen van de katholieke en protestants- christelijke basisscholen over "an- derssoortig" onderwijs in het dorp. Op dat standpunt stelden zich gisteravond de raadsfracties van de WD en het CDA (minus CDA-wet- houder Van Schagen) tot grote te leurstelling van burgemeester Hendrickx-Vlaar (onderwijs), de ouders en de fractie vsn Progres sief Warmond. Volgens PW'er Schavemaker staat het standpunt van de WD en het CDA op heel gespannen voet met het collegeprogramma dat door alle drie de fracties is onderte kend. In dat stuk staat dat "de ge meente naar aanleiding van de on derwij senquête gesprekken dient te stimuleren met als doel het scheppen van schoolvoorzienin- gen die zo veel mogelijk aansluiten op de in Warmond aanwezige be hoeften. Alle geledingen dienen daarbij tot hun recht te komen". Het bedoelde overleg moet worden begonnen met de schoolbesturen en de andere betrokkenen, staat er verder m het Warmondse 'regeer akkoord'. Schavemaker zei gister avond dreigend over de onverzette lijkheid van de liberalen en de christen-democraten: "Als zoiets in Den Haag gebeurt dan wordt ge sproken over het openbreken van het regeerakkoord en reist de hele pers af om het moment te aan schouwen waarop de regering valt. Zoiets is hier nu ook in Warmond aan de hand". Drama De discussie over de onderwij se nquête en vooral over de vraag wat er moet gebeuren nu er een groep beperkte taak. De angsten die in het stuk half onder tafel blijven, achtte de partij "niet zo gerecht vaardigd". Wel benadrukten de li beralen dat de asielzoekers goede begeleiding verdienen en omwo nenden geraadpleegd moeten wor den. D66, die de discussie over asiel zoekers hardnekking warm heeft gehouden, noemde het beschik baarstellen van twee woningen "een aanzet". Met deze woningen kunnen zes tot acht zoekers wor den geholpen, terwijl een gemeen te met 22.000 inwoners eigenlijk 22 asielzoekers moet huisvesten. Realiteit Wethouder L. Marselis ontkende dat B en W klakkeloos het advies hebben overgenomen van de Wo ningadviescommissie. Volgens hem hebben ze het getoetst en zien burgemeester en wethouders met eigen ogen dat er nu al integratie problemen zijn in de wat goedko pere wijken. "Dat is geen discrimi natie, dat is realiteit", zei de ge meentebestuurder. In dat opzicht was hij blij met de suggestie om de woningwetwonin gen links te laten liggen en make laars te benaderen. Na de discussie in de commissie welzijn had hij dat ook al gedaan, maar het antwoord was steeds nee. Eigenaren achten hun woningen "ongeschikt voor de opvang van asielzoekers", zo laten ze steeds weten. PvdA/PPR-raads- lid G. Both verbaasde zich daar over: "Ongeacht de familiale situa tie van de zoekers?" Het antwoord was bevestigend. Ondanks al zijn pessimisme, wil Marselis het blijven proberen. De raad moest gewoon akkoord gaan met het voorzichtige B en W-voor stel en dan houden de bestuurders de mogelijkheid voor nadere dis cussie wel open. De WD wilde meer en wees erop dat ook omlig gende gemeenten wat doen voor asielzoekers. "We kunnen ook iets kopen", stelde fractievoorzitter H. Willemsen voor. Als kopen of huren mogelijk is, juicht het CDA dat toe. De partij vindt wel dat raadsleden moeten beseffen wat ze doen, waar moeten maken waar ze voor staan. Voor lichtzinnige gedachten voelen de christen-democraten niets. De PvdA/PPR was teleurgesteld door het antwoord van de wethouder. Ook de partij ziet problemen, "maar wanneer je ze zo uitgebreid schetst zegt een makelaar natuur lijk nee", aldus Both. Het CDA be- WD-raadslid Vielvoye "Nieu we enquête ouders is opgestaan die van de twee scholen in Warmond één gro te neutrale willen maken, liep zeer hoog op in Warmond. De verhou ding tussen de coalitiepartners CDA en PW is er niet beter op ge worden. Direct aan het begin al was er volop drama toen WD- woordvoerder Vielvoye de pers van "stemmingmakerij" betichtte. In deze krant is gemeld dat Viel voye getrouwd is met de voorzitter van de katholieke school en zijn er schuldigde hij van benepenheid. "We moeten het niet 'nog eens pro beren', maar gewoon kopen of hu ren. Twee woningen is een druppel op een gloeiende plaat. Het mini mum". En D66 kwam na een half uur discussie met een motie. Dit werk je draagt de gemeente op te onder zoeken welke woningen in de vrije- of beschutte sector richting asiel zoekers kunnen gaan, welke mate riële en immateriële hulp die zoe kers kunnen krijgen en welke an dere consequenties er zijn. De ge meente moet tevens informatie in winnen bij andere gemeenten, een rapport opstellen en discussiëren met deskundigen. Marselis noemde de motie over bodig omdat B en W toch al in die richting denken. De WD sloot zich daarbij aan, maar wil dan wel op korte termijn wat horen. Afge sproken werd daarom dat in janua ri of februari de raadscommissie voor welzijn zich nog eens goed over asielzoekers buigt. Zoeterwoude Asielzoekers die in Zoeterwoude een woning zullen krijgen toege wezen voor de tijd dat zij op erken ning als vluchteling moeten wach ten, zullen in die tijd opgevangen worden door de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland (WN). Die opvang zal vooral bestaan uit het leren van de taal en het wegwijs worden in winkels, instellingen, dokter en ziekenhuis. Gisteravond, voorafgaand aan de gemeenteraadsvergadering, waren enkele vertegenwoordigers van de WN aanwezig om de raadsleden te informeren. "Vroeger was het nogal eens de gewoonte om de meer ontwikkelde asielzoeker geen cursussen te geven. Maar, ge studeerd of niet, alle asielzoekers hebben er moeite mee de weg te vinden in een geheel ander land". Zoeterwoude besloot onlangs om jaarlijks een woning beschik baar te stellen aan een asielzoeker. Deze regeling geldt vier jaar, zodat er uiteindelijk vier huizen voor vluchtelingen zullen zijn. Gemid deld duurt het ongeveer drie jaar voor een asielzoeker definitief de status van vluchteling krijgt. Ge durende die tijd krijgt de asielzoe ker geen werkvergunning. Volgens de gemeente Zoeterwoude "kun je niet verwachten dat iemand drie jaar lang niets gaat zitten doen. Daarom willen wij bevorderen dat er cursussen voor hen komen". vraagtekens gezet achter de nega tieve houding die de liberalen heb ben ingenomen ten opzichte van de ouders die in de enquête te ken nen hebben gegeven openbaar on derwijs te willen. Vielvoye wilde van de raad weten of deze er net zo als "de pers" over dacht en of hij het woord mocht voeren. Burge meester Hendrickx greep in. "U heeft daar geen toestemming voor nodig, u moet zich gewoon als raadslid opstellen". De liberaal betoogde vervolgens dat het draagvlak voor een derde school in Warmond te klein is. Het stichten van openbaar onderwijs noemde hij "nu niet wenselijk". Al le Warmonders die in de enquete te kennen hebben gegeven openbaar onderwijs te willen en de groep ou ders die een neutrale school willen, wil Vielvoye echter "niet in de kou laten staan". Hij wil "te zijner tijd" een nieuwe enquete houden om te kijken of de ingezette trends dan nog aanhouden of misschien zelfs sterker zijn geworden. "Nu ge sprekken stimuleren? Voorlopig niet". Kwaliteit CDA-fractieleider mevrouw Den Ouden zat op dezelfde lijn. Ze her haalde nog eens dat het CDA de on derwij senquête het liefst door een onafhankelijk bureau had laten uit voeren. "Ouders hebben het volste recht om hun wensen naar voren te brengen maar voorop staat het be houd van de kwaliteit van het be staande onderwijs. Ik wil geen ge sprekken onder leiding van het ge meentebestuur". Burgemeester Hendrickx-Vlaar was zwaar teleurgesteld en noem de de opstelling van het CDA "heel bijzonder". Ze wees erop dat de groep ouders net zo goed met VOORSCHOTEN - Voorschoten krijgt kinderopvang. Kinderop vanghuis Bibelebon mag in een leegkomende kleuterschool in Noord-Hofland kinderen van 2,5 tot 12 opvangen en op termijn ook de allerjongsten ruimte bieden. De Kringgang kan een gastouderpro ject opzetten en de gemeente wacht op plannen van de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten voor hele dagopvang. Voor deze opvang wil de stich ting een nieuwe stichting in het le ven roepen en een nieuwe accom modatie claimen. De halve dagop vang, onlangs als experiment ge start, wil ze weer ombouwen tot zesde peuterspeelzaal. De verschil lende projecten moeten na enkele jaren kostendekkend zijn en voor minder draagkrachtige ouders komt er een fonds. Eind 1989 evalu eert de gemeente de kinderopvang. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. B en W hadden zoiets al voorgesteld, maar de fracties van D66 en Pvd A/PPR waren zeer actief met amendementen. Collegepartij Pvd A/PPR vindt namelijk dat het voor stel alleen op korte termijn enige zekerheid geeft en niet garandeert dat er ook kinderopvang komt. "Het is niet meer dan een moment opname", aldus fractievoorzitter mevrouw M. Breunesse. Zij stoorde er zich vooral aan dat de opvang kostendekkend móet zijn: "Dat kan betekenen dat een instelling, die goed draait en in een behoefte voorziet, na anderhalfjaar moet ophouden omdat er - door on voorziene tegenvallers - een tekort is van 10.000 gulden". Als het aan haar fractie ligt, laat de gemeente weten dat er, wanneer dat nodig is, 'enig geld' op projecten kan wor den toegelegd. Ook het fonds moet extra gevoed kunnen worden. Daarnaast wil ze ruimte schep pen door de verschillende projec ten tot experiment uit te roepen. Tijdens een evaluatie kunnen ge meente en instellingen over bijstel lingen praten: bijstellingen van het project en bijstellingen van de ge meentelijke uitgangspunten. Slecht stuk Om de kinderopvang niet te frus treren wil ze die beslissingen ne men die B en W hebben voorge steld. Ze moeten dan wel voorzien zijn van het etiket 'ad hoe' en de kleuterschool in Noord-Hofland mag alleen de vage bestemming kinderopvang krijgen. Een toewij zing aan Bibelebon gaat D66 te ver. De gemeente zet ondertussen een discussie op poten over het beleid en toetst nieuwe voorstellen aan dat beleid. "Nu wordt op toevallig aanwezige opvang alles gericht, krijgt Bibelebon een niet te berede neren voorrangspositie". D66 kreeg geen enkele steun voor de plannen; collegepartij Pvd A/PPR ontving wel een soort handreiking van wethouder L. Marselis. Zijn college weigert wel iswaar de projecten tot experiment uit te roepen omdat dat onduide lijkheid schept en de uitgangspun ten aantast. Maar ze is wel bereid te evalueren. Aan het principe van kostendekkendheid weigerde hij te tornen. Dat zou "de deur open zetten voor mensen die iets willen probe ren". Dergelijke angsten had hij ook bij het idee van D66 om eerst de behoefte te peilen, dan een normbedrag öp te stellen en ver volgens te bekijken welk percenta ge de gemeente daarvan subsidi eert: "Dat betekent subsidiëren en daar zijn we niet voor". Volgens Marselis regelt de ge meente de opvang niet, maar moet 'de maatschappij' dat doen. In de praktijk gebeurt dat ook. Zo stipte hij aan dat de helft van de ouders van de Emmausschool zelf kinder opvang hebben gevonden. "Ik ben niet zo ongerust over de ontwikke lingen". sprak hij. "Men vindt zijn weg wel". Ook met de kwaliteit moet de overheid zich niet teveel bemoeien. De opvang moet hygië nisch en brandveilig zijn, meer hoeft niet. Dat alles aan Bibelebon wordt opgehangen, ontkende hij. Het is waar dat die instelling functioneert en de gemeente er rekening mee houdt. Maar: iedereen die met goe de ideeën komt, zou een zelfde be handeling krijgen. Probleem is al leen de accommodatie. Als de ge meente die niet (meer) heeft kan ze die ook niet toewijzen. D66 verbaasde zich over die laatste opmerking. Eerst helpt de gemeente Bibelebon onder dak en vervolgens zegt ze 'jammer' tegen de anderen. Door dergelijke bepa lingen kunnen initiatieven die be ter aansluiten op de behoefte en maatschappijk nuttig zijn, buiten de boot vallen. Het woord kosten dekkend noemde hij vaag: "Daar kom je op door alles op te tellen. En wat kan dan blijken? Dat je op twintig buitenschoolse kinderen één kind krijgt dat een hele dag blijft". De fractie van PvdA/PPR kwam met nieuwe amendementen. De ge meente moest haar uitgangspun ten niet echt vaststellen, maar voorshands vaststellen. Wat -zach ter dus. Marselis vindt dat dat te veel onduidelijkheid geeft, de WD raakte lichtelijk geïrriteerd door de aanvallen op de uitgangspunten en weigerde te gaan "rommelen en sjoemelen". CDA'er C. Bremmer waarschuwde de radicaal-socialis ten zelfs: "U kunt ook in uw eigen zwaard vallen. Straks is er mis schien minder geld en is er minder mogelijk". Na twee uur discussie gingen CDA, WD en PvdA/PPR met het voorstel akkoord en waren de rechtse partijen tevreden met de toezegging dat de notulen melding maken van een 'opvang-evaluatie'. VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 Leiderdorper met strijkers aangehouden LEIDERDORP - De politie te Lei derdorp heeft gisteren een 17-jari- ge jongen aangehouden. De Lei derdorper was in het bezit van 300 strijkers, een type vuurwerk waar mee in Delft "strijkersbommen" zijn gemaakt én tot ontploffing ge bracht. De jongen zou in het vuurwerk hebben gehandeld. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. sluiproutes ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad heeft giste ren definitief besloten tot de recon structie van de Weipoortseweg en de Ommedijkseweg en de aanleg van een fietspad langs die wegen. De raadsleden gingen in meerder heid akkoord met het beschikbaar stellen van een bedrag van 2,8 mil joen gulden. Driekwart van dit geld zal door de provincie worden betaald, de resterende zeven ton zijn voor rekening van de gemeen te zelf. De reconstructie van de Zoeter- woudse wegen heeft vooral ten doel de snelheid van het verkeer te matigen en de wegen onaantrekke lijk te maken als sluiproute. De be woners van de Ommedijkse- en Weipoortseweg zijn tevreden met het plan, aangezien zij jarenlang druk verkeer vlak langs hun hui zen hebben moeten gedogen. De reconstructie houdt in dat er langs de hele weg een fietspad komt dat door een berm van de rij weg wordt gescheiden. De weg- breedte wordt vijf meter in plaats van zes, zodat het autoverkeer ge dwongen wordt de snelheid te ma tigen. Bij de dichte bebouwing tus sen de DEN HAAG/LEIDERDORP - Te gen een 32-jarige Leidenaar, die als beveiligingsbeambte in Winkelhof een aantal diefstallen heeft ge pleegd, is gisteren voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep we derom negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. De voorma lige bewaker is in hoger beroep ge gaan omdat hij de opgelegde ge vangenisstraf te fors vindt. De man wil, zo vertelde zijn raadsman mr. Roest, dienstverlening verrichten gecombineerd met een hoge boete. Gevangenisstraf zou zijn toe komstplannen ernstig doorkrui- De man heeft bekend een aantal inbraken te hebben gepleegd in winkels in het Leiderdorpse win kelcentrum. Drie van de zes bewa kers waren bij de diefstallen van dure merkkleding, sterke drank en een compact discspeler betrokken. De goederen werden voor een deel op bestelling uit de winkels ge haald. De bewakers konden de winkels gemakkelijk binnenko men, omdat ze de beschikking had den over sleutels. Door de Haagse rechtbank werd conform de eis van de officier van justitie negen maan den cel, waarvan drie voorwaarde lijk opgelegd. Inmiddels heeft de man al weer j een andere baan. Tegen zijn baas heeft hij de veroordeling verzwe gen. Een langdurige gevangenis straf zou ontslag betekenen, aldus verdediger Roest. "Hij heeft er al les voor over om zijn werk te be houden", zei Roest, die daarop voorstelde een hoge boete op te leggen in combinatie met een fors aantal uren dienstverlening. Misbruik Procureur-generaal mr. Hage voelde daarvoor niets. "Er is een pittige straf opgelegd, maar dat is niet verbazingwekkend. Hij heeft herhaaldelijk misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrou wen", aldus de procureur-generaal, die dan ook het gerechtshof vroeg het vonnis van rechtbank te beves tigen. Uitspraak over twee weken. EHBO EHBO-vereniging Meerburg in Zoeterwoude houdt vanaf 19 janu ari weer een begincursus EHBO voor het eenheidsdiploma. De cur sus bestaat uit 16 lesavonden van twee uur en wordt gegeven in de Bernardusschool in Zoeterwoude. Spoedig aanmelden gewenst bij mevrouw R. de Vette (896715) of me vrouw R. Borst (894251). D66 ging wat verder. De fractie vindt dat B en W hun slecht door dachte stuk moeten terugnemen. De voorgeschiedenis zou wazig zijn, instellingen moesten onder druk hun begrotingen uitkleden, een aanzet voor een kinderopvang- beleid ontbreekt en de fractie voor ziet een ongelijke behandeling van instellingen die zich met kinderop vang bezighouden. Een voorbeeld hiervan is de gang van zaken rond de toewijzing van accommodaties. In de nota staat dat de gemeente handreikingen kan doen D66 vraagt zich dan af wie er bepaalt welke instelling wat krijgt en waar- 'Gemeente Warmond mag ouders niet bijstaan' Burgemeester Hendrickx- Vlaar "Teleurgesteld" handtekeningen op het gemeente huis had kunnen komen. Dan moet Warmond eraan geloven en komt er wellicht een derde school, die niemand wil. De ouders hebben echter gekozen "voor harmonieus overleg, een heel genereus gebaar en de meerderheid van de raad wijst dat af', concludeerde ze bit ter. CDA-raadslid mevrouw Den Ou den benadrukte het verschil tussen een gesprekken leidend gemeente bestuur en een gemeentebestuur dat gesprekken stimuleert. Waarop CDA-wethouder Van Schagen, de opsteller van het collegeprogram ma in ging op de bedoeling van de onderwijspassage in het college programma. In omzichtige be woordingen maakte de wethouder duidelijk dat hij als enige CDA'er liever wél overleg met het gemeen tebestuur erbij zou hebben. Vol gens Van Schagen kan met zulk overleg de kwaliteit van het onder wijs behouden blijven en blijft Warmond een derde school be spaard. Schoolstrijd WD'er Saris herinnerde Van Schagen er vervolgens aan dat "we heel lang hebben gedaan over het formuleren van die zin in het colle geprogramma". En: "Wij willen nu gebruik maken van de voorzichtig heid die erin ligt besloten. De tijd is er nog niet rijp voor om njet volle kracht aan de slag te gaan. We zit ten hier niet alleen voor ouders die iets anders voor hun kinderen wil len". P W-fractieleider Duynhoven schetste de situatie die nu is ont staan en onderstreepte het "geza menlijke belang om uit deze kwes tie te komen". Het overleg, zo legde hij nog eens uit, kan juist voorko men dat er drie scholen komen. Niet meewerken aan dat overleg zou de ouders ertoe kunnen aanzet ten een harde opstelling in te ne men. Ze zouden de gemeente nu best eens met het vereiste aantal handtekeningen kunnen confron teren. In plaats van die ene algeme ne bijzondere school, komt er dan een openbare bij en begint de door PW'er Van Dam al eens eerder voorspelde "survival of the fittest". Een schoolstrijd dus. Reconstructie Zoeterwoudse Weer negen maanden geëist tegen Winkelliofdief Mededelingen Gemeentebestuur Diversen Oproep deelname groepsgesprekken vernieuwend ouderenbeleid Leiden. Uitbetaling Eenmalige Uitkering 1987. Nieuwjaarsreceptie. Meisjes en vrouwen in een "bouw"-be- roep. Brandweer vraagt vrouwen. Openstelling gemeentelijke diensten en directies tijdens de feestdagen. Leest u deze week vooral het hoofdstuk "Diversen" over de openstelling van di verse gemeentelijke diensten en directies tijdens de feestdagen. Hierin kunt u de eventuele wijzigingen in openingstijden rond de feestdagen vinden. Grof-/huisvuilophaaldienst Wijziging ophalen huis- en grofvuil i.v.m. de feestdagen. Afsluiten wijkcontainers. Bouwplannen Verlenen van diverse bouwplannen. Welstandscommissie Beoordeling van diverse bouwplannen. Milieu Verzoek vergunning voor het maken van muziek. U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de ka bel en 105.7 FM via de ether. Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. leiden ÏLees in van a.s. zondag WEEK

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18