Nederlandse vissers mogen meer vangen 'Mensen sturen is één van mijn sterkere punten' 1 iL.i 'Zorgzame samenleving niet koppelen aan bezuinigingen' bheci 'Heel erg veel woningen verkeren in slechte staat' AUTO LEASEN CNV: meer steun voor de scheepsbouw nodig Akkoord over ambtenaren in zicht Voormalig directeur Rode Kruis Herrema aan de slag bij Thomassen DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 7 BRUSSEL (GPD/ANP) - Minister Gerrit Braks (visserij) is er gisteren in het EG-visserijoverleg in geslaagd voor de Nederlandse vissers in 1988 ruimere vangsthoeveelheden voor tong, schol en makreel binnen te halen dan door de Europese Commissie was voorgesteld. De bewindsman toonde zich na afloop van een lange nachtelijke zitting van de Europese visserijministers blij met dit resultaat. Ook het Produktschap voor Vis en Visprodukten is tevreden. DEN HAAG (GPD/ANP) - In het Nederlandse beroepsgoederenver- voer dreigt op korte termijn een te kort aan chauffeurs, vooral voor de internationale ritten. Daartegen over staan alleen al in Amsterdam, Tilburg, Venlo en Utrecht 1100 werkloze chauffeurs ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Een gebrek aan ervaring of scholing en het slechte imago van het internatio- naal-chauffeursvak (onregelmatige werktijden) verklaren deze schijn bare tegenspraak. Dit blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van de ministeries van Verkeer en Water staat en Sociale Zaken heeft plaats gevonden. In het gisteren gepubliceerde Groot tekort aan chauffeurs goederenvervoer rapport wordt als oplossing aange geven om per regio een uitzendbu reau voor vrachtwagenchauffeurs op te richten. Die chauffeurs kun nen na een opleiding in loondienst van dat uitzendbureau aan de slag. De uitzendbureaus ('gemeen schappelijke chauffeursperso neelsdiensten') krijgen tot taak werkloze chauffeurs bij te scholen tot het niveau dat tegenwoordig vereist is om als (internationaal) vrachtrijder te kunnen werken. Er zijn inmiddels al afspraken ge maakt om volgend jaar met een aantal GPD's te beginnen. Directeur-generaal F. Kruse van Sociale zaken denkt dat de GPD's een grote bijdrage kunnen leveren aan de bestrijding van de werk loosheid onder chauffeurs. Als het model een succes blijkt, zou het ook gebruikt kunnen worden in de bouw en de horeca, aldus Kruse. Vooralsnog zullen de GPD's eerst een jaar proefdraaien in een aantal 'kansrijke' regio's. Dat zijn gebie den waar de werkloosheid onder de chauffeurs relatief hoog is. De Nederlandse tongvissers zullen 10.320 ton mogen opvissen. Dat is bijna evenveel als dit jaar, maar ruim 2000 ton meer dan de Europe se Commissie, het dagelijks EG-be- stuur, had voorgesteld. Het ma kreelquotum blijft met 34.720 ton gelijk aan dat voor 1987, terwijl de Commissie 30.990 had voorgesteld. Ook het haringquotum wordt minder verlaagd, dan de Europese Commissie wilde. De haringvissers mogen in de Noordzee 79.290 ton opvissen, 1000 ton minder dan dit jaar maar 6000 ton meer dan het voorstel. Daarnaast zullen de Ne derlandse vissers in 1988 ook nog eens 10.300 ton schol extra mogen vangen. Dat is het gevolg van een quo- tumruil met Groot-Brittannië. De Britten vissen hun scholquotum nooit vol en hebben dat geruild te gen van Nederlandse quota haring in ver weg gelegen vangstgebie- den. De quota voor kabeljauw, schel vis en wijting blijven zoals de Eu- ADVERTENTIE dan laat u het investeren, het onderhout! en risico van de zakenauto aan experts over. Economie kort ropese Commissie die had voorge steld. Dat betekent dat de Neder landse vissers volgend jaar bijna 4000 ton kabeljauw en 310 ton wij ting meer mogen vangen dan dit jaar, en 1040 ton wijting minder. Voor horsmakreel en blauwe wij ting zijn geen landenquota vastge steld. Alle EG-landen tesamen mo gen 185.000 ton horsmakreel en 624.000 ton blauwe wijting vangen op basis van een wie-het-eerst- komt-vangt-het-eerst basis. Minister Braks blijkt zijn Eu ropese collega's in het overleg ein delijk ervan te hebben kunnen overtuigen, dat de Nederlandse overheid ernst maakt van het aan pakken van de quotaoverschrijdin gen, waarmee onze vissers zich de laatste jaren berucht gemaakt heb ben. Volgens de Britse visserijminis ter Gummer is dat een van de rede nen waarom hij bereid was met Ne derland tot een quotumruil te ko men. Voorheen voelden diverse landen weinig voor dergelijke rui len, omdat de Nederlandse vissers toch meer vingen dan hen was toe gewezen. Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro dukten zegt in een reactie niet te leurgesteld te zijn over de uitkom sten van de EG-visserijraad. "Wij zijn over het algemeen tevreden met de. afgesproken vangsthoe veelheden voor 1988. Met name het grotere schol- en het ongewijzigde tongquotum stemmen tot tevre denheid," aldus Langstraat. De aan Nederlandse vissers toe gewezen vangsthoeveelheden zijn volgens Langstraat niet van dien aard dat de sanering van de vloot nu achterwege kan blijven. Hij zal zijn bestuur voorstellen om als be drijfstak zelf een dikke tien mil joen gulden bij te dragen aan het te rugbrengen van de Nederlandse vloot. DEN HAAG (ANP) - Met honderd duizenden. zo niet miljoenen wo ningen in Nederland is wel wat aan de hand. Zeker 750.000 woningen zijn duidelijk onder de maat. Dat zei voorzitter F. de Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB gisteren op een symposium over de kwaliteit van de Neder landse woningbouw. Volgens De Vilder zijn 266.000 woningen zo slecht dat ze het jaar 2000 niet meer halen. Nog eens 480.000 huizen zijn wat onder- houdstoestand betreft weliswaar niet 'zeer slecht', maar wel 'gewoon slecht'. Anderhalf miljoen wonin gen hebben geen enkele vorm van isolatie, en 550.000 woningen zuch ten onder grote schimmel- en vochtplekken. Ruim 700.000 wo ningen hebben een zitkamer die kleiner is dan twintig vierkante meter, 180.000 huizen hebben geen douche of bad, terwijl 22.000 wo ningen zelfs geen toilet hebben. De Vilder is bang dat het in kwa litatief opzicht met de nieuwbouw de komende jaren ook de verkeer de kant opgaat. Doordat het rijk de subsidiekraan steeds verder dicht draait, moet de bouwwereld vol gens hem schipperen met de kwali teit van nieuwe woningen. Het in gewikkelde stelsel van regels en voorschriften verhindert volgens De Vilder eveneens dat opdracht gevers en aannemers kunnen vol doen aan de wensen van de consu ment. Directeur drs H. Van Herwijnen van de Vereniging Eigen Huis zei bang te zijn voor prijsopdrijving van nieuwe woningen. Doordat het rijk zich steeds meer terugtrekt uit de financiering van woningbouw, kan de bouwwereld in toenemende mate haar eigen prijs gaan bepalen. De lage hypotheekrente biedt vol gens hem ook mogelijkheden om de prijs van koopwoningen kunst matig te verhogen. HILVERSUM - Bedrukte gezichten bij het personeel van het facilitair bedrijf van de NOS in Hilversum. Uit protest tegen de plannen van minister Brinkman tegen de plannen voor het nieuwe Nederlandse Omroepbedrijf (NOB) werd gistermiddag een korte werkonderbreking gehouden, waarbij gedurende 5 minuten de radio- en tv- uitzendingen werden onderbroken. De omroepbonden hebben gedreigd met verdere acties rond kerst als de minis ter niet meer geld ter beschikking stelt aan het NOB. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Het lijkt erop dat minister Van Dijk en de ambte narenbonden het eens worden over het onder de nieuwe Werkloos heids Wet (nWWj brengen van het overheidspersoneel. De bonden zien er vanaf het geschil voor te leg gen aan de geschillencommissie van prof. Albeda, op voorwaarde dat het kabinet met het bereikte compromis instemt. Dit hebben minister Van Dijk en de ambtena renbonden gisteravond na afloop van het ambtenarenoverleg meege deeld. De bonden willen na de invoe ring van de nWW voor ambtenaren op 1 januari 1989 zeven jaar de ga rantie dat hun bovenwettelijke rechten intact blijven. Die zijn bij de overheid zowel wat hoogte als wat duur betreft veelal beter dan in het bedrijfsleven. De nWW moet daar dan maar worden ingebouwd, vinden zij. Is de nWW-uitkering (die afhangt van leeftijd en aantal jaren dat iemand heeft gewerkt) af gelopen en zou de ambtenaar in de oude situatie nog recht hebben op meer wachtgeldjaren, dan moeten die ook worden uitbetaald. Een werknemer in de marktsector valt na zijn nWW terug in de bijstand. Een andere voorwaarde van de bonden is dat ze 100 miljoen gul den krijgen om de koopkrachtach terstand op de marktsector goed te maken. ROTTERDAM (ANP) - In een telex aan premier Lubbers heeft voorzit ter Frits Hanko van de Industrie- en Voedingsbond CNV gisteren ge pleit voor meer en beter gecoördi neerde financiële steun van het rijk aan de scheepsnieuwbouw- en scheepreparatiesector. Hanko wijst er in zijn telex op dat tot nu toe in 1987 via ontslagen al 3.500 van de bijna 9.000 banen ba nen in de scheepsbouw en -repara tie verloren zijn gegaan. De bond vreest dat het einde nog niet in zicht is en dat het bestaan van de scheepsbouw aan 'een zijden draadje' hangt. Tevens vreest de bond dat door de teloorgang van de scheepsbouw in toeleverende be drijven nog eens 2,5 maal zoveel banen zullen verdwijnen. De eerste tekenen in die richting zijn er vol gens de bond al. Hanko verwijt de rijksoverheid 'nog steeds de zesde richtlijn van de EG niet volledig toe te passen'. In die richtlijn is bepaald dat rijks overheden hun werven maximaal 29 procent ordersteun mogen ge ven. Andere EG-landen leggen de regeling zo ruim mogelijk uit, waardoor veel orders aan de neus van Nederlandse werven, die vaak op zich zelf wèl concurrerend in schrijven, voorbij gaan. De wereld wijd bestaande problemen in de scheepsbouw worden hierdoor ernstig versterkt, aldus Hanko. Hij stelt ook dat de ministeries van verkeer en waterstaat, dat een subsidieregeling heeft voor reders die schepen laten bouwen, en van economische zaken, dat een rege ling heeft voor de werven, te wei nig samenwerken. De bondsvoor zitter roept Lubbers op de kwestie zo spoedig mogelijk aan de orde te stellen in het kabinetsberaad. Scheepswerf mag geen onderzeeërs leveren aan Taiwan ROTTERDAM (GPD) - Het kabi- net is niet van plan de Sehiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord de helpende hand te bieden door als nog een export-vergunning te ver lenen voor de bouw van onderzee boten voor Taiwan. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren, een dag na het aangekondigde massa-ontslag bij Wilton, laten doorschemeren. Met het alsnog verstrekken van de vergunning, die de Sehiedamse werf jarenlang zou verzekeren van winstgevend werk, had Wilton een deel van de werkgelegenheid wil len redden. De werf kondigde dins dag het massa-ontslag aan van 600 tot 800 werknemers. NIEUW AUSTRALISCH BANKBILJET SYDNEY - Gisteren is in Australië een nieuw bankblijet van 10 dollar uitgekomen. Het is uitgegeven ter gele genheid van het feit dat 200jaar geleden zich voor het eerst blanken op het continent vestigden. (foto and UTRECHT (ANP) - "Er valt met het CNV best te praten over de ge dachten die het CDA ontvouwt over een verantwoordelijke samen leving waarbij de overheid meer zaken overlaat aan werkgevers en vakbeweging, bij voorbeeld op het vlak van de werknemersverzeke ring. Maar de discussie over een zorgzame samenleving mag niet gekoppeld worden aan pleidooien om maar meer te bezuinigen en de collectieve uitgaven maar verder te laten dalen. Met name CDA-minis- ters als Deetman en Van Dijk heb ben daar een handje van en dat soort pleidooien zint ons helemaal niet", aldus voorzitter H. Hofstede gisteren in Utrecht. Het CNV schaart zich in de rij or ganisaties die kort samengevat constateren dat een zorgzame sa menleving op zich nooit weg is, maar dat de discussie daarover niet mag worden aangegrepen om op voorhand de collectieve uitgaven en lasten te laten dalen. Over de fi nanciële consequenties kan pas worden gepraat als de discussie over de invulling van de verant woordelijke samenleving is afge rond, aldus het CNV in een com mentaar op het CDA-stuk. Hofstede voelt er dan ook niets voor om op voorhand al te beplei ten dat de collectieve uitgaven niet onder de 60 procent van het natio naal inkomen, zoals CDA-voorman Bert de VrieS onlangs voorstelde. "Het noemen van percentages is een slag in de lucht", meent CNV- voorzitter Hofstede. Het CNV acht het niet alleen on juist dat in de CDA-nota al op voor hand wordt gesteld dat de collec tieve uitgaven omlaag moeten, ook vindt de vakcentrale dat maat schappelijke organisaties als de vakbeweging er in de nota maar be kaaid vanaf komen. Ook onderbelicht wordt bij voor beeld de gelijkwaardige positie van de ambtenarenbonden in het ar beidsvoorwaardenoverleg. Die zouden wat het CNV betreft net als de bonden in de marktsector volle dige onderhandelingsvrijheid moeten krijgen en geen 'dictaten' meer mogen slikken van de over heid als werkgever. Voorts komt in de nota onvoldoende tot uiting dat de ambtenarenbonden nadrukke lijk moeten worden betrokken bij de discussie over veranderingen in het takenpakket van de overheid en dat het arbeidsvoorwaardenbe leid in de eerste plaats een zaak moet zijn van de vakbonden en niet van de ondernemingsraad. Berkel Over de eerste negen maanden van dit jaar heeft Maatschappij Van Berkel's Patent (weegtoestel len) een verlies van 23,7 miljoen gulden geleden vergeleken met een verlies van 13,1 miljoen over dezelfde periode van 1986. De om zet zakte van 398 miljoen tot 310 miljoen gulden, zo heeft de onder neming gisteren bekendgemaakt. Philips Philips heeft gisteren opnieuw een reorganisatie aangekondigd van een van de bedrijfsonderdelen in Eindhoven. Ditmaal gaat het om de International Overseas Group, waar 170 mensen werken. Volgens een woordvoerder zal geprobeerd worden hen over te plaatsen. Hij sluit echter niet uit dat voor een aantal werknemers geen geschikt werk kan worden gevonden. Gasvondst De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) in Assen heeft op nieuw gas gevonden. Er is aardgas aangetroffen in blok L-13 van d^ Noordzee, ongeveer vijftig kilome ter ten noordwesten van Texel. De put, recent geboord door het boor eiland Gilbert Rowe, heeft tijdens produktietests maximaal 800.000 kubieke meter per dag geprodu ceerd. PTT De leiding van de PTT-nieuwe stijl zal vrijwel geheel worden ge vormd door managers van buiten af. Alleen de huidige hoofddirec teur Telecommunicatie, drs A. Dek, mag na de verzelfstandiging van de het bedrijf in 1989 één jaar lid zijn van de nieuwe raad van be stuur. Minister Smit-Kroes heeft dit meegedeeld in een besloten ver gadering van de Vereniging van Hoger Personeel PTT. RHEDEN - "Ik gun de mensen bij Thomassen weer een goede organi satie, waardoor ze weer plezier krij gen in wat ze aan het doen zijn. On der moeilijke omstandigheden. Want dat blijft. Ik kan die dollar ook niet omhoog krikken. Ik kan de olie-industrie ook niet dwingen tot investeren. Met dat gegeven moeten we kijken of we het intern althans zo goed doen dat de men sen er lol in hebben". door Eric Klaverstijn Voormalig Akzo-directeur Dr. Tiede Herrema (66 jaar) is nauwe lijks een halfjaar na zijn vertrek als algemeen directeur van het Rode Kruis weer aan de slag. Ditmaal om orde op zaken te stellen bij de Rhe- dense producent van gasturbines en compressoren Thomassen In ternational (550 werknemers). Daar werd begin deze maand de directeur van deze Rhedense pro ducent van gasturbines en com pressoren, B. Idema, door de raad van commissarissen ontslagen om dat 'zijn stijl van leiding geven niet meer paste bij de huidige organisa tie van het bedrijf, waardoor er in tern menselijke problemen ont stonden'. Die niet alledaagse en pijnlijke maatregel werd genomen nauwelijks enkele maanden na een ingrijpende, reorganisatie, waarbij uiteindelijk 272 van de 822 banen werden geschrapt. De slechte concurrentiepositie door de lage koers van de dollar en de krimpende markt voor de olie- en gasindustrie waren de voor naamste oorzaak voor de pijnlijke sanering. Organisatiebureau Be renschot leverde bij die gelegen heid in zijn advies forse kritiek op de interne organisatie en commu nicatie van het bedrijf. Oplossen Juist op dat gebied bouwde Her rema de afgelopen decennia een grote reputatie op. Eerst als 'trou bleshooter' bij verschillende on derdelen van het Akzo-concern. Onder andere bij Akzo-dochter Fe- renka in het Ierse Limerick, waar hij wereldwijde bekendheid kreeg toen hij door twee IRA-terroristen meer dan een maand werd gegij zeld. Zijn pensionering op 62-jarige leeftijd bij Akzo bleek al gauw niet het einde van zijn carrière. Kort daarna werd hij gevraagd om als al gemeen directeur ook bij het Ne derlandse Rode Kruis orde op za ken te stellen. Herrema bleef er drie jaar. Maar nauwelijks een half jaar na zijn afscheid daar, blijkt hij opnieuw nog niet genoeg te heb ben gekfegen van het oplossen van problemen. Een vergelijking met Heintje Da vids gaat niet op, vindt Herrema: "Die bleef maar zeggen dat ze er mee op zou houden, maar dat heb ik nooit beloofd. Misschien komt het wel omdat ik ben opgegroeid in een periode dat werken centraal stond. Ik vind werken nog steeds leuk. En als je kijkt naar het soort werk, waarvan ik vind dat ik het kan - ik zeg niet dat ik het goed doe - dan is dat mensen sturen. Ik ge loof dat een van mijn sterkere pun ten is, dat ik langs die sociale kant mogelijkheden zie om een onder neming te sturen. Dat heeft ge woon mijn belangstelling en ik zou niet weten waarom ik er mee op zou moeten houden". Vacature Herrema werd half november aanvankelijk benaderd met de vraag of hij adviseur bij Thomas sen wilde worden. Daar viel wat hem betreft best over te praten, maar voordat het veertien dagen la ter zover was, waren de interne ver houdingen bij het bedrijf zo ver slechterd, dat het bewuste gesprek plotseling heel anders werd. Er werd niet meer om een adviseur ge vraagd, er was een vacature ont staan. Herrema vermoedt dat hij dat zelf een beetje gestimuleerd heeft door de raad van commissa rissen duidelijk te maken, waarom hij niet zo erg veel voelde voor een adviseurschap. "Ik heb in andere posities, ook bij Akzo, gezegd: ik wil daar best die problemen gaan oplossen, maar dan moet je me ook de baas maken. Ik voel er weinig voor om alleen maar aan de kant te blijven staan, te signaleren wat er fout is en dan tegen een ander te zeggen: zou je dat willen uitvoeren. Laat me dan zelf maar aan het front staan en de klappen opvangen. Het zijn niet de gemakkelijkste dingen, die je dan moet doen en je stelt je aan ge weldige kritiek bloot, maar mis schien vind ik dat wel leuk". Neuzen Herrema ziet als een van zijn be langrijke taken om de - aangesla gen - bevolking van Thomassen weer met de neuzen in dezelfde richting zien te krijgen: "Dat kan ik, geloof ik. Maar ze moeten mij niet vragen of een bepaalde gastur bine iets sneller zou moeten lopen of datje die kwijt kan in Venezuela bij de olie-industrie. Dat is mijn deskundigheid niet. Maar ik ge loof, en dat is in het verleden ook wel gebleken, dat je toch door een benadering van mensen ook die andere aspecten kan sturen". Het nieuws over komst van Her rema is in het bedrijf is met veel en thousiasme ontvangen. Zijn eerste 'openbare' optreden, afgelopen maandag in de personeelskantine, werd een 'verademing' genoemd. Is hij niet bang dat er onbedoeld verwachtingen zijn geschapen, die onvermijdelijk tot teleurstellingen zullen leiden "Ik heb - helaas - altijd in een si tuatie verkeerd dat het verwach tingspatroon erg hoog was. Dat men zei: Hoera!, nu gebeurt er ten- Herrema: Ik heb gewoon af en toe de wind meegekregen. (toto gpd» minste iets, omdat ik vermoedelijk in de loop van de tijd het image heb opgebouwd, dat wat ik verander ook sociaal verantwoord probeer te doen. Dat verwachtingspatroon opnieuw waar te maken, is natuur lijk een zware last op mijn schou ders". "Bij Thomassen zijn de vorige klappen hard aangekomen. Om dan opnieuw teleurstellingen te voorkomen heb ik direct duidelijk gemaakt dat ik niet de garantie kan geven dat die 550 een heilig getal is. Er is geloof ik een hele goede kans dat dat lager wordt. Maar niet door zomaar te bezuinigen. Aan de ene kant zal er hard gewerkt moeten worden aan een andere structuur. Aan de andere kant weet je dat het hele kostenniveau hoog, respectie velijk te hoog is in verhouding tot de financiële resultaten dit jaar en de verwachtingen voor volgend jaar. Dus als ik een nieuwe struc tuur kies, dan vind ik het heel rede lijk dat ik tegelijkertijd kijk, of ik het ook een beetje efficiënter kan doen". Geluk Herrema is er van overtuigd dat het voor Thomassen mogelijk is voor een periode van drie tot vier jaar te overleven om dan de draad weer op te pakken. Dat is hem in het verleden althans nog altijd ge lukt. Een zestal Akzo-bedrijven heeft hij zo door moeilijke periodes heen geloodst: "Ik hoorde achteraf dan vaak zeggen, je hebt net kans gezien op het kritieke moment nog even iets te wijzigen. Daar komt naar mijn gevoel wel bij, dat ik vaak geluk heb gehad. Dat er in de markt net iets veranderde, zodat het weer goed ging of dat men van een produkt waarvan men de tech nologie niet beheerste, dat ineens wel in de vingers kreeg. Het is een complex van factoren, dat maakte dat wat ik deed over het algemeen succesvol was. Maar ik zeg er heel vaak bij: Dat was niet mijn verdien ste. Ik heb gewoon af en toe de wind meegekregen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7