Verrassend grote zege ex-generaal Griekse premier uit op vrijage met Turken Israëlische versterkingen naar Gazastrook gestuurd Roh Tae Woo president Zuid-Korea Landen Derde Wereld bewapenen zich volop Ultimatum Duitse tv aan presentator Kopstukken mafia gaan levenslang de cel in KERSTBOOMPJE ORANJEBOOM Papandreou zoekt ook toenadering tot Israël DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 5 STOCKHOLM (AP) - De Derde Wereld trekt zich weinig aan van de voorzichtige militaire ontspan ning tussen de supermachten en de bewapeningswedloop is daar nog in volle gang. Volgens het Zweedse instituut voor vredes vraagstukken SIPRI wordt in ze ker tien ontwikkelingslanden ge werkt aan meer, grotere en betere raketten waarvan een deel kan worden voorzien van nucleaire of chemische oorlogskoppen. „Enkele jaren geleden konden deze projecten nog gevoegelijk worden afgedaan als komische randverschijnselen bij de strategi sche wedloop van de supermo- gendheden. Maar dat is nu niet meer het geval," schrijft Aaron Karp, hoofd van de SIPRI-afdeling SEOUL - Een onzekere toekomst wacht het Zuidkoreaanse volk na de verrassend grote die studie maakt van de internatio- overwinning van Roh Tae Woo, de kandidaat van de regerende Democratische Gerechtig- nale wapenhandel, in een rapport. stemmen was geteld ging Roh aan kop met 38 procent (5,6 miljoen stemmen). De rivalise- met het op poten zetten veigen kernmacht noemt hij rende oppositieleiders Kim Young Samen Kim Dae-jung vergaarden respectievelijk 26 en Brazilië, India en Israël. Volgens oexJ Karp zijn die landen in staat om zelf krachtige raketsystemen te ontwikkelen. Andere landen heb ben daar nog buitenlandse hulp bij nodig. Hij zegt dat in Brazilië wordt ge werkt aan de ontwikkeling van een raket met een bereik van 1200 km. Het Braziliaanse leger kan daar- 25 procent van de stemmen, Ex-premier Kim Jong Pil, een der de kandidaat uit oppositiekringen, moest zich tevreden stellen met 8 procent. De opkomst was zeer hoog: bijna 90 procent van de kies gerechtigden bracht zijn stem uit. Als alle stemmen zijn geteld krijgt Roh naar verwachting rond de 35 procent van de kiezers achter zich; bijna zeven procent meer dan zijn naaste belager. In de opiniepei lingen voorafgaande aan de verkie zingen gingen Roh, Kim Young Sam en Kim Dae Jung gelijk op. De voorspelling was dat de winnaar de twee andere belangrijkste kandi daten met een kleiner verschil, 1 of 2 procent, zou verslaan. zen dat de inwoners van Kwangju de overwinning van Roh niet zul len accepteren omdat zij het bloed bad dat de militairen in hun stad hebben aangericht nog niet zijn vergeten. mee vrijwel het hele Latijnsameri- kaanse continent onder schot ne men. Volgens Karp zijn de hoge kosten van de Braziliaanse raket alleen te verklaren, wanneer de projectielen ook met een kernla ding kunnen worden uitgerust. Een andere Braziliaanse raket, de SS-300, heeft een bereik van 300 km en kan worden voorzien van een oorlogskop van 500 kilo, het minimale gewicht van een atoom bom. Volgens Karp is een deel van deze projectielen bestemd voor verkoop aan Iraq en andere Arabi sche Golfstaten. Bij de ontwikkeling van militaire raketten ligt India slechts licht bij Brazilië achter, aldus het rapport. Er worden daar momenteel proe ven gedaan met een raket met een reikwijdte van 240 km en een be lasting van een ton. Komend jaar wordt geëxperimenteerd met een raket met een nog groter bereik. door Bob Mantiri Roh Tae Woo BONN (GPD) - De Westduitse tele visiezender WDR heeft de presen tator van het journalistenprogram ma "Fruhschoppen", Werner Höfer, tot maart de gelegenheid ge geven zich te verweren tegen de be schuldigingen van het weekblad Der Spiegel over zijn journalistieke werk in de nazi-tijd. WDR-directeur Novotny zei dat hij gezien de emoties op dit mo ment overijlde stappen tegen de 74- jarige journalist niet juist achtte. „Maar indien Höfer zich voor maart niet duidelijk heeft geuit en juri disch is opgetreden tegen eventue le onjuistheden, dan zal ik hem moeten vragen "Fruhschoppen" op te geven". Höfer reageerde posi tief en kondigde aan dat hij der Spiegel zal aanklagen. Het week blad ziet de aanklacht "vol vertrou wen tegemoet". Ondanks de opnieuw opgelaaide controverse over zijn journalistie ke handelen in de nazi-tijd bereidt Werner Höfer zijn "Fruhschop pen" voor zondag gewoon voor. Volgens de perschef van de WDR zijn er voldoende journalisten die ook in deze situatie met Höfer aan één tafel willen zitten. Zo'n 700 aanhangers van Kim Dae Jung in de stad Kwangju (265 kilometer ten zuiden van Seoul) trokken na het bekend worden van de overwinning van de regerings partij de straat op en beschuldig den de autoriteiten van fraude. Ze eisten 'eerlijke verkiezingen' en gooiden stenen en stokken naar de politie, die de menigte met traan gasgranaten probeerde te versprei den. In Kwangju, waar het grootste deel van de bevolking Kim Dae Jung steunt, verklaarde een waar nemer dat de regering op vele ma nieren fraude heeft gepleegd. Vol gens de waarnemer, een aanhanger van Kim, werd er door sommige kiezers meer dan één keer ge stemd. Bovendien zouden aan overleden personen en mindeijari- gen stembiljetten zijn toegekend. Ook in Seoul meldden waarnemers van de oppositie frauduleuze han delingen door de regering om de stembusuitslag te beïnvloeden. Onafhankelijke meenden echter dat de verkiezin gen rustig en eerlijk zijn verlopen, op enkele verspreide incidenten De regering waarschuwde de op positie dat twijfel aan het eerlijke verloop van de verkiezingen niet zal worden getolereerd. De opposi tie heeft de afgelopen weken ge waarschuwd voor een „nationale tragedie" wanneer Roh de verkie zingen zou winnen. Kim Dae Jung, de leider van de partij voor vrede en democratie, zei dat de regering „een democratische verkiezing nooit zou kunnen winnen". Kim Dae Jung beschuldigde pre sident Chun Doo Hwan en Roh Tae Woo van oneerlijk gedrag tijdens de verkiezingen. Honderden vrij willigers die er op moesten toezien dat de verkiezingen eerlijk zouden verlopen werden door supporters van Roh afgetuigd. President Chun Doo Hwan heeft leger en politie in staat van alarm gebracht om het kiezersvolk te intimideren, aldus Kim Dae Jung, die beiden verant woordelijk stelt voor een „bloedige nasleep". Roh, een voormalige legergen eraal en naaste medewerker van president Chun Doo Hwan heeft 1,5 miljard dollar uitgegeven aan de campagne. Volgens het kiescol lege mochten de kandidaten echter maximaal 48 miljoen dollar spen deren aan hun campagne. Roh wordt gezien als de generaal die betrokken is geweest bij het on derdrukken van de bloedige op stand in Kwangju (1980) waarbij honderden mensen werden ge dood. Politieke waarnemers vre- GAZA/RACHAYA (AP/Rtr/AFP) - Versterkingen van het Israëli sche leger zijn gisteren met veel machtsvertoon de Gazastróok bin nengetrokken, in een poging een einde te maken aan de gewelddadi ge protesten van de Palestijnen. Honderden elite-infanteriesolda- ten zijn naar het gebied gestuurd en door de straten van Gaza rollen Israëlische tanks. Er vielen zeker drie doden, onder wie een achtjarig meisje, zo deelden ziekenhuis- woordvoerders mee. Het Israëlische leger meldde gis teren dat sinds het begin van de on rust op 8 december er 12 doden en 48 gewonden zijn gevallen. Vol gens Arabische berichten zijn er echter al 15 Palestijnen gedood en zeker 100 gewond geraakt. De Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO wil dat de Verenigde Naties een vredesmacht sturen naar de door Israël bezette gebieden. De Israëlische regeringsleiders hebben laten blijken dat men niet de minste consideratie zal hebben, ondanks het feit dat vanuit de in ternationale gemeenschap de kri tiek op het harde optreden toe neemt. Minister van defensie Ra bin verklaarde in Washington, waar hij een onderhoud heeft ge had met zijn Amerikaanse ambtge noot Frank Carlucci, dat er geen andere manier is om aan de Arabi sche wereld en de bewoners van de bezette gebieden duidelijk te ma ken dat ze met geweld niets zullen bereiken. Bernard Mills, directeur van de vluchtelingenhulporganisatie van de Verenigde Naties UNRWA in Gaza: "De huidige oorlog is een oorlog tegen voornamelijk kinde ren en jongeren onder de 19. In Ga za is 60 procent van de bevolking onder de 19. De Israëlische taktiek is niet «geschikt om te vechten te gen teenagers of zelfs kinderen. Ze sturen kleine patrouilles op pad, die raken vervolgens geïsoleerd, ze dragen geen stalen helmen, alleen hun normale geweren, en dan ope nen ze het vuur, waardoor een dra matisch aantal heel jonge mensen het slachtoffer wordt". Ook in de steden Nablus, Hebron en Ramallah hebben zich gisteren opnieuw gewelddadige confronta ties voorgedaan tussen demon stranten en het Israëlische leger. In een winkelstraat in het islamiti sche oost-Jeruzalem zijn twee ar restaties verricht nadat stenen wa ren gegooid naar een politieauto en een brandweerwagen. Bij het oude stadsdeel gebruikte de politie tr aangas om gemaskerde jongeren te „Als een van de beste klanten van Moskou hoeft India maar te kiezen uit de Russische grond-grond-ra ketten. Maar het werkt liever aan eigen typen," schrijft Karp. Israël is ondanks verzet van de VS begonnen met de plaatsing van Jerico-raketten die over een af stand van 750 km driekwart ton kunnen vervoeren. „Rond 1970 had Israël waarschijnlijk al de be schikking over de benodigde kern wapens om van de Jerico een af schrikwekkend systeem te ma ken," stelt de onderzoeker. Als andere landen die een heel eind op streek zijn bij de ontwikke ling van geavanceerde wapens noemt hij Argentinië, Zuidkorea en Taiwan. Pakistan en Zuidafrika zijn landen die in elk geval in staat zijn in zeer korte tijd kernwapens te maken. Over de resultaten die zijn geboekt in Iran, Iraq, Noord- korea en Libië heeft hij minder duidelijkheid. Buiten het toenemende nucleai re gevaar dat van de Derde Wereld uitgaat wijst Karp in een afzonder lijk onderzoek ook op de dreiging van chemische wapens, „de atoom bom van de armen". Naar zijn oor deel kunnen de raketten van ont wikkelingslanden gemakkelijk worden aangepast voor chemische wapens. Dit houdt in dat landen die niet beschikken over kernwa pens door de combinatie van c-wa- pens en eigen of gekochte raketten toch een zeer bedreigend wapen systeem in handen krijgen. Een aantal Westerse landen kon digden in april maatregelen aan om de verspreiding van rakettech nologie aan strakkere banden te leggen. Volgens Karp kunnen die maatregelen eenvoudig worden omzeild, omdat die niet in vorm van een internationaal verdrag zijn gegoten en ook omdat belangrijke wapenproducenten als de Sovjetu nie en China niet met de ver scherpte controle instemden. „Als die maatregelen niet dramatisch worden verscherpt, dan zullen de politieke beleidsmakers worden geconfronteerd met het probleem dat zij regionale conflicten moeten beheersen tussen landen met zeer geavanceerde bewapening," aldus Karp. ROME (GPD) - Na een proces van bijna twee jaar en overleg in de raadskamer dat 36 dagen duurde, heeft de rechtbank van Palermo gisteren de kopstukken van de Si- ciliaanse mafia en hun medeplich tigen tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Negentien be klaagden, onder wie Michele Gre co, (bijgenaamd De Paus) en de overige leden van de commissie die aan het hoofd stond van de mis daadorganisatie, werden schuldig bevonden aan moord en heroïne handel. Tommaso Buscetta en Salvatore Contorno, die door hun bekente nissen en beschuldigingen de zwijgplicht ('omerta') van de mafia doorbraken en het proces tegen de 466 beklaagden mogelijk hadden gemaakt, kregen repectievelijk 3,5 en 6 jaar gevangenisstraf. De voornaamste conclusie van de lang verwachte uitspraak is, dat de rechters geloof hebben gehecht aan de beschuldigingen van Bus cetta en Contorno, maar ook dat zij zich niet uitsluitend daarop heb ben gebaseerd. In een aantal geval len, waarin de getuigenissen van de twee niet door andere bewijzen konden worden gestaafd, heeft de rechtbankt tot vrijspraak gecon cludeerd. Het totale aantal jaren ge vangenisstraf waartoe de beklaag den zijn veroordeeld beloopt meer dan 3000 jaar. Het monsterproces van Palermo begon op 10 februari van het vorig jaar in een tot rechtzaal omge bouwde vesting. Ongeveer vier uur na de uit spraak in Palermo werd één van de 114 verdachten, die op vrije voeten waren gesteld, bij zijn huis doodge schoten. Een gevangen genomen Palestijn in Gaza praat met een Israëlische soldaat die hem in de gaten houdt, (foto ap) ADVERTENTIE verspreiden die met stenen gooi den. De politie schoot in de lucht nadat demonstranten een wegver sperring hadden opgericht bij een ziekenhuis op de Olijfberg. In oost-Jeruzalem bleven de win kels voor de tweede achtereenvol gende dag gesloten uit protest te gen de gewelddadigheden. In het vluchtelingenkamp Kalandiya ten noorden van Jeruzalem is een Pa lestijn gearresteerd nadat hij ste nen had gegooid naar Israëlische auto's. Het Israëlische leger is van plan de verslaggeving van specifieke ge beurtenissen in de bezette gebie den te beperken, maar zal de Wes toever en de Strook van Gaza zeker niet voor de pers en de fotografen taboe verklaren. Dit is gisteren des gevraagd verklaard door Avi Paz- ner, een naaste medewerker van premier Shamir. In de door Syrië beheerste Be- kaa-vallei in Libanon drongen gis teren voor de tweede achtereenvol gende dag Israëlische troepen bin nen om pro-Iraanse guerrillastrij ders te verdrijven. Volgens de Li banese politie vielen er een dode en twee gewonden. De Israëliërs en de guerrillastrijders bestookten el kaar met mortiervuur, raketgrana ten en machinegeweren. Een veel gehoord lied rond 25 december: „Oranjeboom, Oranjeboom, wat zijn je pilsjes wonderschoon". N VORSTELIJK BIER SINDS 1671 Buitenland koi Flat stort in In de Marokkaanse stad Marrak- ech is een in aanbouw zijnde flat van vijf verdiepingen ingestort waarbij ten minste 20 doden zijn gevallen. De flat is waarschijnlijk ingestort omdat het gewapende be ton niet aan de kwaliteitsregels vol deed. Zeker 20 bouwvakkers wa ren op slag dood en vermoed wordt dat nog 18 mannen onder het puin bedolven liggen. Acht personen raakten gewond. Aanbetaling Een rechtbank in de Indiase stad Bhopal heeft het Amerikaanse con cern Union Carbide gelast 280 mil joen dollar te betalen in afwachting van de definitieve vaststelling van het bedrag dat het concern moet uitkeren aan slachtoffers van de ramp van december 1984, toen als gevolg van de ontsnapping van gif gas bijna 3000 mensen om het le ven kwamen. De regering van In dia eist van Union Carbide 3 mil jard dollar schadevergoeding. Toelating VS De Amerikaanse Senaat heeft president Reagan voorgesteld een wet uit 1952 af te schaffen, die het mogelijk maakt buitenlanders de toegang tot de VS te ontzeggen op grond van hun politieke gezind heid. De Senaat wil buitenlanders voorlopig dezelfde grondrechten toekennen die in dit opzicht gelden voor Amerikanen. In 1989 moeten nieuwe toelatingscriteria zijn opge steld ter vervanging van de oude wet. ATHENE - De Griekse socialisti sche premier Andreas Papandreou toont zich de laatste tijd in zijn bui tenlandse politiek opvallend in schikkelijk. Er is sprake van toena dering tot Israël, dat door Grieken land nog steeds niet als soevereine staat is erkend, omdat de Grieken het lot van de Palestijnen altijd zeer ter harte is gegaan. Interessant is ook de mildere houding die Pa pandreou heeft aangenomen ten aanzien van de Turkse premier Turgut özal, die tevoren nauwe lijks als democratisch gekozen re geringsleider was beschouwd. door Frans van Hasselt Er zijn tekenen dat Griekenland diplomatieke betrekkingen met Is raël wil aanknopen, bij voorkeur voordat het op 1 juli 1988 het voor zitterschap van de EG bekleedt. Onlangs bracht Karolos Papoulias zelfs als eerste Griekse minister van buitenlandse zaken een offi cieel bezoek aan de joodse staat Tot dusver is Griekenland het enige EG-lid dat geen ambassa deur heeft in Tel Aviv. De Grieken zijn bevreesd dat de erkenning van Israël ten koste gaat van de betrek kingen met de Arabische wereld. Spanje, dat in een soortgelijke po sitie als Griekenland heeft ver keerd, bewees echter al eerder dat özal (foto EPA) er desondanks mogelijkheden zijn. Papandreou kan namelijk verkon digen dat hij juist vanuit het EG- voorzitterschap met vruchtbare initiatieven kan komen ter oplos sing van het Palestijnse vraagstuk, als tenminste eerst de betrekkin gen met Israël worden genormali seerd. Smalend Een vorm van realisme ken merkt ook de veranderde houding van de Griekse premier tegenover zijn Turkse collega özal, die on langs de parlementsverkiezingen won, met slechts 36 procent van de stemmen. Alleen dit feit al moet de persoonlijke belangstelling heb ben opgewekt van de in de opinie peilingen tot een vergelijkbaar ni veau gezakte Papandreou. De Griekse premier placht zich een jaar geleden nog in smalende grappen uit te laten over özal. Hij schilderde zijn Turkse collega zelfs af als eeen instrument - eenmaal gebruikte hij zelfs de term 'mario net' - in handen van de Turkse mi litairen, die in Griekenland nog al tijd vrij algemeen 'de Turkse junta' wordt genoemd. Intussen heeft Özal verschillen de malen zelfs Griekse waarne mers ervan kunnen overtuigen dat hij geen Turkse versie is van de om streden Griekse politicus Markezi- nis, de man die in 1973 door dicta tor Papadopoulos tot premier werd gebombardeerd en sindsdien door ging voor schertsfiguur. Een duidelijke uiting van Özals hardere opstelling tegenover de Turkse legerleiding is zijn weige ring enkele maanden geleden om zich neer te leggen bij het opperbe velhebberschap van de door de le gerleiding gewenste kandidaat. De premier stelde op eigen houtje een andere generaal aan en volstond met de toevoeging dat de andere militaire kandidaat 'niet geschikt' was. Papandreou (foto ap> Papandreou realiseert zich in middels ook dat zijn collega Özal langzamerhand voor hem de minst onacceptabele Turkse- regerings leider is en is daarom zelfs met vriendelijke woorden tot zijn ver kiezingszege gaan bijdragen. Özals rechtse rivaal in de Turkse verkie zingscampagne, oud-premier Su- leyman Demirel, ontpopte zich bij voorbeeld als een veel minder aan trekkelijke tegenspeler. Deze maakte tijdens een speech voor een grote menigte in een menge ling van ernst en luim weer eens aanspraak op de Griekse eilanden Rhodos, Samos, Chios en Lesbos, die vlak voor de Turkse kust liggen en vroeger ook tot het Ottomaanse Rijk hebben behoord. Özal is voor Papandreou minder bedreigend op dit vlak: deze weidt weliswaar ook wel uit over het gro te Ottomaanse verleden en heeft bovendien een voorliefde voor het wat dreigend benadrukken van het feit dat de Grieken rond het jaar 2000 met 70 miljoen zielen zijn. Maar de 'Grieksheid' van deze ei landen heeft Özal toch nooit open lijk in twijfel getrokken. Algemeen wordt nu verwacht dat de twee premiers elkaar binnen enkele weken ontmoeten tijdens de informele conferentie van poli tieke en economische kopstukken die jaarlijks eind januari in Davos wordt gehouden. Twee jaar gele den waren ze daar ook allebei aan wezig, maar toen bleven de contac ten beperkt tot een praatje van hooguit twee minuten dat voorna melijk over kaas ging. Ook dit maal zullen politieke kwesties als de verdeling van de Egeïsche Zee en de wederzijdse minderheden nog wel buiten be schouwing blijven'. Om nog maar te zwijgen van Cyprus, omdat op dót eiland vlak daarna presidents verkiezingen worden gehouden die Papandreou niet graag zal wil len overschaduwen door het al bij voorbaat innemen van een elasti sche houding. Maar men kan, na dat het ijs is gebroken, afspreken later in het jaar een topgesprek te houden, hetzij ergens in Zwitser land (de premiers Caramanlis en Ecevit ontmoetten elkaar in 1978 in Montreux), hetzij in Londen. Natuurlijk kunnen er nog kinken in de kabel komen, zowel by de normalisering van de betrekkin gen met Israel (bijvoorbeeld als Is raël zó hard blijft optreden tegen de Palestijnen, dat Papandreou zich daar diplomatiek van moet distantiëren), als in de toenadering Papandreou-özal. De meldingen over hevige folteringen die de twee communistenleiders Kutlu en Sar- gin in Ankara zouden hebben on dergaan, zouden de Griekse pu blieke opinie en de communisten op de kast kunnen jagen. Maar als dit soort trubbels achterwege blij ven zal de Griekse premier niet van handdrukken met özal willen af zien.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5