Ruding: snoeien in vele subsidies Kamer niet tevreden met extra premie jaehtvliegers M-399.- Nieuwe morning-after pil nog betrouwbaarder Rechtszaak tegen krakers in opmerkelijke omgeving In hoger beroepszaak 8 jaar geëist wegens verkrachting en mishandeling Ontvoering Heijn duurt al honderd dagen DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 IHLTHÏIf.VI- 'Ook minimumloon moet verder omlaag' UTRECHT (GPD) - Er is een nieu we morning-afterpil ontwikkeld op basis van een antiprogesteron-pre- paraat. Dit middel zorgt ook in een laat stadium van de maandelijkse cyclus voor een zodanige verande ring van het baarmoederslijmvlies, dat een eventueel bevrucht eitje zich er niet in kan nestelen en wordt afgestoten. De Houtense gynaecoloog drs. M. R. van Santen, verbonden aan de Utrechtse Rijksuniversiteit, is deze week in Utrecht gepromo veerd op het onderzoek naar de werking van dit middel. Het is nog niet op de markt, maar de promo vendus verwacht wel dat het in de handel komt. Van Santen heeft voor zijn proef schrift onder meer de effectiviteit van de anti-progesteron morning- afterpil getest bij 62 vrouwen. Slechts in 1,6 procent van de geval len bleken vrouwen ondanks ge bruik van het nieuwe middel toch zwanger. Bovendien is van schade lijke effecten op de lange termijn volgens de onderzoeker geen spra ke. Van Santen noemt dit resultaat, vergeleken met dat na gebruik van de reeds bestaande morning-after- pillen (op basis van oestrogenen in zeer hoge concentraties), 'zeer ac ceptabel'. De kans op zwanger schap na (eventueel meerdere ke ren) onbeschermd vrijen wordt vrijwel helemaal voorkomen en daarmee een eventuele overtijds behandeling of een abortus. De verwachting is dat het jaar lijks aantal abortussen in ons land (io.OOO) hierdoor nog verder kan dalen. Nederland heeft het laagste aantal abortussen ter wereld. Toch acht de onderzoeker het middel door de verstoring van de menstru- atie-cyclus ongeschikt om regel matig, bijvoorbeeld maandelijks, te gebruiken. Een goede anticon ceptie, 'een denkpilletje vooraf is nog altijd het meest betrouwbaar. Als belangrijkste voordeel van de anti-progesteron morning-after pil noemt de onderzoeker dat dit middel ook in de laatste week van de menstruatiecyclus kan worden gebruikt. Er is. met andere woor den, nu de hele maand iets be schikbaar om ongewenste zwan gerschap anders dan via een abor tus te voorkomen. De al bestaande morning-afterpillen op basis van oestrogenen kunnen slechts wor den gebruikt tot ruirn een week vóór het begin van de verwachte volgende menstruatie. Dergelijke morning-afterpillen worden in ons land ongeveer 23.000 keer per jaar voorgeschreven door huisartsen en bijna 7.000 keer door Stimezo en Rutgersstichting, bureaus voor ge- boortenregeling. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (Financiën) wil het mes zetten in de vele subsidies die de overheid aan burgers verleent. Bruto-loonsverhogingen leveren netto soms vrij wel niets op doordat de hoogte van de subsidie afhankelijk is van het inkomen. Op de subsidies kan en moet veel meer worden bezuinigd, aldus Ruding gisteren in de Eerste Ka mer tijdens de financiële beschouwingen. Ruding kondigde aan dat alle rege lingen (een totaalbedrag van 56 miljard gulden, 34 procent van de uitgaven) zullen worden onder zocht. In een aantal gevallen zal het principe worden ingevoerd 'wie het eerst komt, het eerst maalt' en krijgen subsidievragers die te laat komen geen geld meer. In andere gevallen zullen de criteria voor het verkrijgen van subsidie worden verscherpt. Ook het minimumloon moet vol gens Ruding verder omlaag. Het kabinet werd onlangs door de Tweede Kamer teruggefloten toen het voorstelde het minimumloon voor 16- en 17-jarigen af te schaf fen. Ruding deed tegenover de Se naat zijn beklag over het "onvol doende begrip" dat de Tweede Ka mer had getoond voor de "zeer voorzichtige voorstellen". De af wijzing van het kabinetsvoorstel was onjuist en slecht voor de eco nomie, meende Ruding. De minister van financiën keer de zich in de Senaat ook tegen CD A-fractievoorzitter De Vries, die onlangs heeft gezegd dat er na deze regeerperiode niet zo vreselijk veel mogelijkheden meer zijn tot bezuinigen. De totale uitgaven van overheid en sociale fondsen, die nu nog 64 procent van het nationale inkomen beslaan, zouden niet ver der terug kunnen dan 60 procent. Dat is al met al overigens nog een bezuinigingsprogramma van meer dan tien miljard gulden. Ruding was het niet met De Vries eens. Vooral op de subsidies valt te bezuinigen, meende hij. Re gelingen als de studiefinanciering en huursubsidie voorzien in een uitkering die aïhangt van de hoog te van het inkomen. Wanneer het brutoloon stijgt, daalt zo'n subsi die. Daardoor wordt de loonsver hoging netto vaak gedeeltelijk of geheel ongedaan gemaakt. De overheidsuitgaven zijn door die subsidies nauwelijks te beheer sen, erkende Ruding. Want de huursubsidie of investeringspre mie móet worden verleend, ook wanneer de kas leeg is. Daardoor overschrijden de uitgaven bij der gelijke regelingen regelmatig de begrotingen. Rente De fracties van WD en PvdA in de Eerste Kamer hebben grote twijfels bij het plan van staatsse- Intimiteiten Een kantonrechter in Amster dam heeft de eigenaar van een Grieks restaurant in de hoofdstad wegens ongewenste intimiteiten jegens een 23-jarige medewerkster veroordeeld tot een schadevergoe ding van 15.000 gulden. De man moet ook de proceskosten (1350 gulden) betalen. Deze schadever goeding is een van de hoogste en mogelijk zelfs de allerhoogste, die in dit soort zaken ooit in ons land werd vastgesteld. Tegen de restau ranthouder loopt ook nog een straf klacht. Of die tot een rechtszaak leidt, is nog onbekend. Keutelraper Iedere geregistreerde hondebe- zitter in de Zeeuwse gemeente Val- kenisse krijgt volgend jaar van de gemeente een zogeheten keutelra per cadeau. Dit geschenk wordt be kostigd uit een verhoging van de hondenbelasting met een tientje. Het gemeentebestuur hoopt met deze maatregel de vervuiling van stoepen en straten door honden te gen te gaan. In Valkenisse betalen 500 mensen hondenbelasting. Zij zullen niet worden verplicht het apparaatje met zich mee te dragen. Meetsysteem Als eerste bedrijf in Nederland heeft DSM in Geleen gisteren een geavanceerd luchtverontreini- gingsmeet- en informatiesysteem (Lumis) in gebruik genomen. Het is door DSM Research ontwikkeld en heeft een investering gevergd van ongeveer 1 miljoen gulden. Met dit systeem kan direct een beeld verkregen worden van de kwaliteit van de lucht rond de che mische bedrijven in Geleen met behulp van snuffelpalen en vijf me- teostations die zijn verbonden met een computer. Jamboree Veertig Nederlandse scouts zijn gisteren vertrokken naar Australië om deel te nemen aan de World Jamboree. Een vierjaarlijkse we reldomvattende ontmoeting, die iedere keer in een ander land wordt gehouden. Tijdens deze Jamboree zal worden besloten waar in 1995 de World Jamboree wordt gehou den. Twee landen komen daarvoor in aanmerking: Brazilië en Neder land. Mocht de beslissing in het voordeel van Nederland uitvallen, dan zal de manifestatie worden ge houden in het recreatiegebied Spaarnewoude bij Haarlem. cretaris Koning (financien) om ren te-inkomsten die voor de fiscus zijn verzwegen, niet altijd na te vorde ren. Koning zal zijn plan begin vol gend jaar achter gesloten deuren nog eens moeten bespreken met de senaatscommissie voor financiën. De twee fracties drongen daar gis teren op aan. De fiscus kan bij de belastingop- gave voor 1987 al via de banken na gaan of de rente-inkomsten juist zijn opgegeven. Verwacht wordt dat dan ook gevallen aan het licht komen van mensen die nu veel, maar vroeger opmerkelijk weinig rente opgaven. Koning wil geen na vordering opleggen wanneer het gaat om een verzwegen rente van 1000 gulden in 1986, 3000 gulden over 1985 en 5000 gulden over 1984. Het personeel voor een dergelijke grote actie ontbreekt, aldus Ko ning. PvdA en WD twijfelen echter of op die manier niet teveel voorbij wordt gegaan aan de rechtvaardig heid. Koning wil alleen achter ge sloten deuren met de senatoren praten. Ook in de Tweede Kamer bestaan twijfels over het navorde- ringsbeleid van Koning. Adressenbestand door vereniging doorverkocht AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam beschuldigt het bedrijf Hobby Computer Club (HCC) ervan het adressenbestand van gemeente-ambtenaren te heb ben doorverkocht aan derden, on der meer American Express. Het Amsterdamse stadhuispersoneel kon onlangs tegen gereduceerd ta rief via de gemeente computers ko pen. Zij kregen daar gratis een jaar abonnement van de Hobby Com puter Club bij. Een ambtenaar kwam er achter dat HCC het adressenbestand heeft doorverkocht aan American Ex press, aldus de gemeentesecretaris in een brief aan het personeel. De gemeentesecretaris heeft de amb tenaren nu aanbevolen HCC schrif telijk te laten weten niet akkoord te gaan met het verstrekken van per soneelsgegevens aan derden. "U kunt natuurlijk daarnaast uw lid maatschap met de HCC beëindi gen", aldus de secretaris in de brief. Vice-voorzitter B. Gonsalves van de HCC vindt dat Amsterdam "van een mug een olifant maakt". De ge gevens in de ledenadministratie worden inderdaad zo nu en dan "tegen een kleine vergoeding" aan derden verstrekt. HCC gebruikt deze opbrengsten - met instem ming van de ledenraad - om de ser vice aan de leden te vergroten, al dus Gonsalves. Uitstel bijdrage UTRECHT (ANP) - De invoering voor ziekenfondspatiënten van een eigen bijdrage van 25 gulden voor de specialist wordt een maand uit gesteld. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft dit giste ren aan de Tweede Kamer meege deeld. De meerderheid van de Zie kenfondsraad en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) zijn tegen de maatregel om dat volgens hen de lasten eenzijdig worden afgewenteld op de zieken fondsverzekerden. AMSTERDAM (ANP) - In een unieke entourage is gisteren in Amsterdam de voortzetting van het kort geding over de ontruiming van het kraak- complex aan de Conradstraat in Amsterdam behandeld. Rechtbankpresi dent B.J. Asscher hield de zitting in een provisorisch tot rechtzaal omge bouwd atelier in het gebouwencomplex, omdat in het paleis van Justitie waar normaal de gedingen worden gehouden, geen zaal beschikbaar was. Met behulp van bierkratjes en behangtafels werd een ware rechtszaal nagebootst. Voor de advocaat van de gemeente was zelfs voor een reuze- eettafel met een op een kitscherige schelp bevestigde lamp gezorgd. Als teken van bijzondere zorg werd voor de rechtbankpresident een oud met rood fluweel bedekt voetenbankje beschikbaar gesteld. Het kort geding is door de gemeente aangespannen tegen honderd ge bruikers en bewoners van het complex. Zij eist dat de krakers de gebou wen ontruimen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten dat het gebouwencomplex moet worden gesloopt en dat daarvoor in de plaats 141 woningwetwoningen moeten worden gebouwd. Dit tot groot onge noegen van de krakers. In het enorme complex waar vroeger het Rijkskledingmagazijn was ge huisvest, zijn nu vele bedrijfjes en ateliers gevestigd. De bewoners en ge bruikers zijn van mening dat het hier om een uniek verzamelgebouw gaat en dat het daarom behouden moet blijven. Tijdens het geding werd door de advocaten weinig nieuws toegevoegd aan de pleidooien die twee weken geleden al begonnen waren. De advoca ten van de krakers bestrijden het gebruik van de leegstandswet door de gemeente. Zij zijn van mening dat bedrijfsruimte niet onder deze wet valt. Bovendien vinden ze dat helemaal niet anoniem gedagvaard had mogen worden, omdat de krakers hun namen allemaal bekend hebben gemaakt. De advocaat van de gemeente J. Werner, blijft echter van mening dat "hoe vervelend het voor iedereen ook is", het complex ontruimd moet worden. Uitspraak op 7 januari. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren mor rend ingestemd met de plannen van staatssecretaris Van Houwe- lingen (defensie) om piloten bij de luchtmacht een extra premie te ge ven. Dit om het verloop onder jaehtvliegers tegen te gaan. De to tale kosten worden geschat op 3,5 miljoen gulden. Dat is evenveel als de opleiding van een jachtvlieger de Staat kost. De staatssecretaris voelt niets voor het plan om de vliegtoelage te verhogen. De verenigingen van jaehtvliegers hadden hierom ge vraagd. Maar dit voorstel zou veel meer geld kosten. Volgens de bewindsman kan het probleem, dat jaehtvliegers door luchtvaartmaatschappijen worden Fabrikanten vermoeden hamsterwoede medicijnen UTRECHT (ANP) - De verkoop van medicijnen is de afgelopen maand november met 15 procent gestegen in vergelijking met no vember vorig jaar. Voorzitter dr. J. Sanders van de Nederlandse Asso ciatie van de Farmaceutische In dustrie (Nefarma) noemt dit een abnormaal cijfer. Volgens hem be tekent dit dat er wordt gehamsterd. De stijging heeft zich voorgedaan over de hele linie en beperkt zich niet tot bepaalde soorten genees middelen. Sanders vermoedt dat particu lier verzekerde patiënten aan het hamsteren zijn geslagen omdat ze na 1 januari als gevolg van nieuwe richtlijnen voor de apothekersta rieven aanzienlijk meer moeten gaan betalen voor medicijnen die minder kosten dan 46 gulden. Dat komt doordat de procentuele ver goeding voor de apotheker wordt vervangen door een vaste 'opslag' van 11,40 gulden, zodat dure mid delen goedkoper worden en goed kope duurder. Het 'omslagpunt' ligt bij 46 gulden. weggekocht, alleen worden opge lost door de vliegers langer in dienst te houden. Verhoging van de premies is een belangrijk hulp middel daarbij. Naast de vliegpre- mie heeft de staatssecretaris ook voorgesteld de vertrekpremie, die wordt uitgekeerd bij leeftijdsont slag, te verhogen. Uit recente cijfers blijkt dat bij de luchtmacht op dit moment 45 van de 450 pilotenfuncties voor de F-16 niet zijn vervuld. In de toe komst zal het aantal vacatures toe nemen tot rond negentig, zo blijkt uit een recente brief van de be windsman. Hij wil het probleem oplossen door behalve verhoging van de premies om het personeel te behouden, ook meer aandacht te geven aan het aantrekken van nieu we piloten en te zorgen dat meer vliegers uiteindelijk beschikbaar komen voor de F-16. De Kamer was niet erg tevreden met de plannen van Van Houwelin- gen, omdat de voorstellen volgens verschillende sprekers het pro bleem niet echt oplossen. Volgens WD-woordvoerder mevrouw Van Heemskerck "heeft de staatssecre taris het nog niet door". De uit stroom van jaehtvliegers naar de burgerluchtvaart met hogere sala rissen leidt tot een hogere werk druk bij de luchtmacht en tast de vliegveiligheid aan. Zij vroeg zich af of ook de NAVO-taken niet in het geding komen. Ook Engwirda (D66) en Vos (PvdA) stelden dat de voorstellen van de bewindsman niet afdoende zijn. Volgens de PvdA-woordvoer- der zou Van Houwelingen meer moeten kijken naar de voorstellen die de Vereniging van Jaehtvlie gers op tafel hebben gelegd. Majoor D. Bos, voorzitter van de Vereniging van Jaehtvliegers, toonde zich na afloop van het debat teleurgesteld. "De oplossingen van de staatssecretaris zullen het ver dwijnen van piloten niet tegenhou den. Integendeel, de 3,5 miljoen gulden die hij ter beschikking stelt, is een nutteloze investering. De enige oplossing is verhoging van de vliegtoelage", aldus Bos. Zorgelijke gezichten op de publieke tribune tijdens het overleg gisteren tussen Kamer en staatssecretaris over het verdwijnen van jaehtvliegers naar de burgerluchtvaart. De piloten noemen de plannen van de bewinds man volstrekt onvoldoende. (foto ANP) Vanavond van 19.00 tot 21.00 uur signeert KOOS VAN ZOMEREN zijn nieuwe roman STERK WATER KOOREMAN STOLK Nieuwe Rijn 9 2312 JB Leiden boekverkopers Onder één dak: boeken, tijdschriften en compact discs (klassiek en jazz) DEN BOSCH (ANP) - Advocaat- generaal R. de Groot heeft gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch tegen twee mannen uit Oss gevan genisstraffen van acht jaar geëist wegens verkrachting en mishande ling van een vrouw uit Oss, nu bij na zeven en een halfjaar geleden. Bij de rechtbank Den Bosch zijn de mannen in juli na een tumultu euze rechtzitting waar ook acht jaar werd geëist, veroordeeld tot ander half jaar cel. Het slachtoffer van de verkrachting heeft in 1986 haar 6- jarige dochtertje met kalme ringstabletten om het leven ge bracht. Bij het politieverhoor dat volgde kwam de verkrachting bo ven tafel. Zowel de verdachten, die zeggen onschuldig te zijn, als justi tie hebben hoger beroep aangete kend. In tegenstelling tot de rechtbank stelt advocaat-generaal De Groot de beide Ossenaren medeverant woordelijk voor de wanhoopsdaad van de vrouw. Evenals de officier van justitie bij de rechtbank ba seert De Groot daarop zijn hoge eis. De Groot noemde de begane feiten "sadistisch, wreed en beestachtig". Naast de verklaring van de vrouw heeft de advocaat-generaal om de zaak te bewijzen een bekentenis van de jongste van de drie ver krachters, die ten tijde van het mis drijf nog minderjarig was en voor wie de zaak volgens het minderjari- genstrafrecht al is verjaard. Deze derde verdachte bekende na een twintig uur durend verhoor op het politiebureau in Oss dat hij en de twee anderen de daders wa ren van de verkrachting. Hij vertel de hoe ze onder valse voorwend sels het huis van de vrouw binnen drongen, en hoe het toen drie maanden oude dochtertje buiten het raam werd gehouden met de woorden: "als je niet doet wat we zeggen gooien we je kind het raam uit". Daarna werd de vrouw door de drie mannen misbruikt. Na de verkrachtingen vterd ze mishan deld met een mes en brandende si garetten. Het hof besteedde een hele och tend aan het horen van politiemen sen over de gang van zaken bij het verhoor. Ze noemden als de zaak bewezen mocht worden een straf van acht jaar buiten proportie ver geleken bij andere verkrachtingen. Uitspraak op 30 december. ZAANSTAD/HAARLEM (GPD) - De ontvoering van Gerrit Jan Heijn is vandaag de honderdste dag ingegaan. Het onderzoek, dat zich niet alleen beperkte tot Nederland, heeft tot dusverre niets positiefs opgeleverd. Het is een ware uitputtingsslag voor Ahold, politie, justitie en de fa milie Heijn geworden. Van de ontvoerders is sinds 27 novem ber, de dag waarop een deel van het losgeld is overgedragen, niets meer vernomen. Gerrit Jan Heijn wordt sinds woensdag 9 september vermist. Nadat hij niet op kwam dagen bij een tandartsafspraak en ook an dere afspraken niet nakwam, sloeg Ahold alarm, 's Avonds werd zijn auto leeg teruggevon den in Bloemendaal op een steenworp afstand van zijn wo ning. Een grootscheepse zoekac tie leverde niets op. Pas tijdens het weekeinde namen de ont voerders contact op. De zaak-Heijn is nu, honderd dagen oud, inmiddels de langdu rigste in de Nederlandse geschie denis. Het vorige 'record' stond op naam van bierbrouwer Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer. Zij werden op 9 novem ber 1983 ontvoerd en 22 dagen la ter door de politie bevrijd. Door zijn lange duur en massa le politie-inzet heeft de zaak Heijn vooral in politiekringen veel discussie losgemaakt. Niet iedereen is er gelukkig mee dat de van een aantal korpsen 'ge leende' rechercheurs zo lang aan hun gewone dagelijkse werk worden onttrokken. Een en ander gebeurt echter niet zonder reden. Het is de feite lijke leider van het recherchebij standsteam, de Amsterdamse commissaris Cees Sietsma, en het openbaar ministerie veel waard om zowel deze ontvoer ders als toekomstige ontvoer ders duidelijk te maken dat de samenleving er alles aan gelegen is deze vorm van criminaliteit de kop in te drukken. Niemand weet of Heijn nog leeft. Zijn echtgenote Hank heeft tijdens het NOS-journaal van 3 december nog geprobeerd via een oproep het contact met de ontvoerders te herstellen. Ook dit is niet gelukt. De familie hoopt echter nog steeds op een wonder. Men gaat ervan uit dat ook voor misdadigers de kerst dagen een speciaal karakter heb ben. De belangstelling van de pers voor de villa van Gerrit Jans broer Albert Heijn aan de Van Lennepweg in Aerdenhout is in middels geluwd. Stonden medio september nog talloze fotografen bijna dag en nacht te wachten op een 'gouden plaat', nu is alleen Jan Stappenbelt van De Tele graaf er nog. In verband met de kou brengt hij overdag de mees te tijd in zijn auto door. 's Avonds logeert hij bij kennissen in de buurt om snel ter plaatse te kun nen zijn. Jan is in tegenstelling tot zijn collega's van het Algemeen Dag blad nooit afgelost. Hij blijft 'tot het einde', vertrouwt hij collega's toe. Zaterdag staat Stappenbelt er honderd dagen. ADVERTENTIE Gouden aanbod Brede schakelarmband van 14-karaats goud. Gewicht ca. 10 gram. Een sieraad om te geven of.te krijgen. Eenmalige voordeelprijs. PREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3