LEIDSCH DAGBLAD Twee miljoen boete voor visfraudeurs mm m muis KUUR VON KfllTftüriG Autoparc De Baanderij RUIMT OP! ALLES MOET WEG! Kardinaal Alfrink (87) overleden Dieven halen voor 60 mille horloges weg fRMORDff Deetman krijgt nog kans van CDA-WD 'Vorm één stichting voor alle loterijen' Doe het samen met Gamma. Offensief tegen softdrugs in coffeeshops Amsterdam Gewapende overvallen opgelost Aardbeving treft Tokyo Black denim shirts 25,- Katoenen shirts m&t. 25,- Ball spijkerbroek 59,90 BC ribbroeken 1 voor... 79,90 Model 266 2 voor ƒ150,- Rifle snowwashed rib CA AA 2 voor109,- Wollen blazers^ 99,- Kollen JTrSOr29,90 2 voor50,- Div. jacks99,90 Alle Mexx shirts 59,90 Truien vanaf25,- DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38501 Kardinaal B.J. Alfrink. NIEUWEGEIN (ANP) - Kardinaal B.J. Alfrink is vanmorgen om drie uur op 87-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Nieuwegein. Hij was al geruime tijd ziek. Alfrink werd op 21 september in het ziekenhuis opgenomen met een hersenbloeding. Kort daarna ontving hij het sacrament van de ziekenzalving uit handen van de vi caris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr. A. Vermeulen. De toestand van de kardinaal was gedurende enkele weken zorg wekkend maar stabiel. Begin no vember maakte hij een ernstige cri sis door waarop een licht herstel volgde. Afgelopen vrijdag trad op nieuw een verslechtering in. De kardinaal overleed in aanwezig heid van kardinaal Simonis, mgr. Vermeulen, enkele familieleden en huisgenoten. De uitvaartdienst wordt op woensdag 23 december om 13.00 uur gehouden in de Sint Catherina- kerk in Utrecht. Aansluitend heeft de begrafenis plaats. Op 22 decem ber wordt een avondwake gehou den en is er de hele dag gelegen heid tot afscheid nemen. „Met kardinaal Alfrink is iemand heengegeaan die de Kerk van de Heer en met name het aartsbisdom Utrecht heeft gediend als een man van geloof, als een priester van de vrede en als een bisschop die de universaliteit en collegialiteit van de kerk op het oog had", aldus kar dinaal Simonis, in een eerste reac tie op het overlijden van Alfrink. Vanavond spreekt kardinaal Si monis een in memoriam uit op tv (Nederland 2, 19.12 uur), terwijl la ter op de avond een documentaire over het leven van Alfrink wordt uitgezonden (Nederland 2,23.00 tot 24.00 uur). (Zie ook pagina 2) Nedlloyd door daling dollar in rode cijfers ROTTERDAM (GPD) - Het Rotterdamse transportconcern Nedlloyd leidt over dit jaar een fors verlies. Dat komt voorna melijk omdat er aanzienlijk wordt afgeboekt op de bezittin gen. De zeeschepen en boor- eenheden zijn door de daling van de dollarkoers minder waard geworden. Om het hier door kleiner geworden eigen vermogen weer te verbeteren, zullen onderhands aandelen voor een bedrag van 150 tot 200 miljoen gulden worden ge plaatst. Dit heeft Nedlloyd vanoch tend bekend gemaakt, nadat de note-ring dinsdagmiddag werd opgeschort. Bij Leidse juwelier LEIDEN - Bij een inbraak bij ju welier Brinks in de Breestraat in Leiden is vanochtend een partij horloges met een waarde van 60.000 gulden gestolen. De horlo ges werden uit de etalage meege nomen nadat de etalageruit was in geslagen. Tot de buit behoorden di verse met briljanten bezette horlo ges die per stuk een waarde van 6.000 gulden vertegenwoordigen. Volgens een woordvoerder van de politie hebben de dieven vermoe delijk een voorhamer gebruikt om de ruit te vernielen. De diefstal ge beurde rond 6 uur. Het alarm van de winkelier heeft goed gewerkt. De politie was dan ook snel ter plaatse maar toen ble ken de dieven al gevlogen. Kidnappers gepakt UTRECHT (ANP) - De politie heeft begin deze week in Friesland twee mannen van 30 en 27 jaar en een 39-jarige vrouw aangehouden die worden verdacht van kidnapping van kinderen die door de rechter bij een echtscheidingsprocedure aan de moeder waren toegewezen. De ontvoering had plaats in juli in Baarn. De kinderen waren met hun moeder aan het fietsen en werden klemgereden door een auto. Ze werden naar hun vader gebracht, die inmiddels met de kinderen de wijk heeft genomen naar Oosten rijk. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Vijftien grote makreelvissers uit Katwijk, Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen hebben vanmorgen ruim vier miljoen gulden boete gekregen voor het verzwijgen van hun vangsten. De helft van die boete is voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Minister overladen met kritiek WENEN - Ongeveer honderd Arabieren en Palestijnen hebben voor het gebouw van de Verenigde Naties in Wenen geprotesteerd te gen de gewelddadigheden in de Ga- zastrook. Een Arabisch meisje droeg tijdens het protest een bord met het opschrift: "In Bethlehem worden kinderen door de Israëliërs in koelen bloede vermoord". (Zie ook pagina 5) (foto ANP) De eis van de officier van justitie was eveneens ruim vier miljoen gulden, maar dan geheel onvoor waardelijk. De rederijen noemden twee weken geleden tijdens de be handeling van de zaak de gevraag de boetes "absurd". Door het vals invullen van de makreelvangsten in de logboeken kon het quotum van de EG worden ontdoken. De vijftien bedrijven, ei gendom van acht grote rederijen die het merendeel van de makreel vangst voor hun rekening nemen, hebben op die manier miljoenen kilo's vis teveel gevangen. De Haagse rechtbank vond de feiten zo ernstig dat de maximale boete voor het ten laste gelegde feit - valsheid in geschrifte - als niet passend werd beschouwd. De rechtbank besloot daarop ge bruik te maken van de wettelijke mogelijkheid om boetes uit een hó gere categorie op te leggen. De hoogste boete (450.000 gulden) was voor een Katwijks bedrijf, de laag ste voor een rederij uit IJmuiden (19.000 gulden). Rechtbankpresidente mr. P. Ko ningsveld zei in het vonnis dat de rederijen "systematisch en op gro te schaal" de wet hebben overtre den en dat ze jarenlang hun eigen belangen hebben gesteld boven de gemeenschappelijke visserij belan gen van de EG. Omdat de rederijen inmiddels zelf de omvang van de trawlervloot hebben beperkt, waardoor ze zich in de toekomst aan de vangstbeperking kunnen houden, besloot de rechtbank de helft van de door de officier van justitie gevorderde boetes voor waardelijk op te leggen. Ex-generaal Roh Tae Woo behaalt verrassende ver kiezingszege in Zuidko- Minister Ruding wil mes zetten in vele subsidies. PAGINA 3 Nederlandse vissers ko men er goed af bij EG- overleg. PAGINA 7 André van der Louw ver wacht dat Thijs Libregts zich aan afspraak met KNVB houdt. PAGINA 17 Jong muziektalent wint nationaal concours. PAGINA 23 Plan werkgroep tegen zwarte lotto's DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de WD geven minister Deetman (onderwijs) vandaag nog een kans om "het vertrouwen terug te win nen" na de chaotische invoering van het nieuwe stelsel van studiefi nanciering. Deetman werd gister avond door alle fracties in de Twee de Kamer overladen met kritiek op de overhaaste manier waarop het beurzenstelsel werd ingevoerd en de wijze waarop de Kamer daar- Regen tuur ongeveer 12 graden. Vrij krachti ge, aan dc kust mogelijk harde zuid westenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot Vrijdag 18 december zon op: 08.45 uur, zon onder: 16.29 uui maan op: 06.14 uur, maan onder: 14.0 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.00 en 13.21 uur; laag wj ter: 09.29 en 21.40 uur. over is geïnformeerd. De bewinds man zal vandaag antwoorden. Het staat vrijwel vast dat de PvdA een motie van wantrouwen indient tegen de bewindsman. CDA en WD willen pas over het beleid oordelen na Deetmans ant woord. Aangenomen wordt dat CDA en WD er genoegen mee ne men, wanneer Deetman het boete kleed aantrekt en zijn verantwoor delijkheid voor de fouten erkent. De minister moet dan vooral dui delijkheid verschaffen over het moment waarop hij daadwerkelijk besloot tot invoering van het nieu we stelsel. Deetman heeft tegen- de Kamer altijd volgehouden dat dat op 23 juni van het vorig jaar was. Maar uit vertrouwelijke amb telijke stukken blijkt dat hij al veel eerder de knoop had doorgehakt, en de Tweede Kamer dus niet juist heeft voorgelicht. Vooral de PvdA, maar ook de regeringspartijen, ne men die kwestie hoog op. CDA-woord voerder Lansink wilde weten waarom Deetman de adviezen om de invoering uit te stellen naast zich neer heeft gelegd. De WD wenste opheldering over de vraag of Deetman er van op de hoogte was dat de ambtenaren van studiefinanciering al in juni 1985 gedwongen waren "de rijdende trein" van het oude stelsel te verla ten om zich volledig te richten op invoering van de nieuwe wet. PvdA-woordvoerder Vermeend meende dat Deetman wel degelijk op de hoogte was van de enorme ri sico's die hij liep door versnelde in voering van het beurzenstelsel af te dwingen. Betrokken ambtenaren zijn onder onaanvaardbare druk geplaatst, meende hij. "De minister is ernstig tekort geschoten. Het was zijn project, van het begin tot het eind". TIJDBOMMEN - In de protestant se wijk Tullyalley in de Noordierse stad Londonderry zijn vannacht twee tijdbommen ontploft. Daarbij is één persoon om het leven geko men, en zfin 15 mensen gewond ge raakt, onder wie zes kinderen; 50 omliggende huizen werden be schadigd. De politie denkt dat le den van de IRA, de vermoedelijke daders, ervan uitgingen dat er pro testanten woonden. ewt vorstbeschermer - geschikt voor verwarming - beschermt tegen bevriezing - 500 watt. 220 volt AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie is deze week begon- met het eerder aangekondigde beslag genomen. Maandag wérden twee coffeeshops gecontroleerd. Bij die actie werden zes mensen offensief tegen coffeeshops, die te aangehouden en soft drugs in be- nadrukkelijk soft drugs aanprijzen en verkopen. Tientallen zaken zijn inmiddels gecontroleerd. Gisteren werden in vijf zaken soft drugs ge vonden. Zes personen kregen pro ces-verbaal en reclamemateriaal werd in beslag genomen. Twee cof- slag genomen. De meeste tot toe gecontroleerde coffeeshops zijn in het centrum gevestigd. De politie sluit controle-acties buiten het centrum niet uit. Het verscherpte beleid van justi tie en politie in Amsterdam met be- feeshops en een café werden op trekking tot soft drugs kwam afge last van de burgemeester dichtge timmerd. lopen voorjaar al tot uiting, toen het Hasjmuseum werd gesloten. Op 10 november begon het 'echte' Afgelopen dinsdag werden vijf offensief tegen de coffeeshops: die personen aangehouden bij tie in vyf andere coffeeshops. Ruim 1,5 kilo soft drugs werd in dag werden invallen gedaan bij vier filialen van 'hasjketen' The Bulldog. TOYOTA Off. Toyota-dealer voor Leiderdorp e.o. 1 Weversbaan 8-9, Leiderdorp. Tel. 071 - 899256. 1 DEN HAAG (ANP) - Er moet één stichting Nationale Loterij Neder land komen, met daarin de Staats loterij, toto, lotto en Algemene Lo terij Nederland. Dat adviseert de werkgroep Privatisering Staatslo terij in een rapport aan staatssecre taris Koning (financiën). Door het wegvallen van de on derlinge concurrentie krijgen ze sa men een betere positie en kunnen ze beter weerwerk bieden aan bij voorbeeld buitenlandse loterijen en illegale stadslotto's. Zo kan wor den gestreefd naar een vergroting van de opbrengst, die dan wordt verdeeld over de doelen waarvoor de SNS en de ALN/SUFA nu ook al werken. Volgens het rapport moet de nieuw op te richten stichting van de ministers van financiën en justi tie vergunningen krijgen voor het organiseren van loterijen op natio nale schaal: lotto, toto, giroloterij, bankloterij, instant-loterij (die werkt met loten waarop het lot nummer te voorschijn kan worden gekrast) en een kanslotspel (dat de speler een kleine kans biedt op een prijs van een miljoen of meer). Het staatslot blijft in naam be staan vanwege de bekendheid. De winnaars hoeven over de prijzen geen belasting te betalen: ze krij gen hun prijs netto. De Stichting Nationale Loterij Nederland moet 19 procent belasting over de totale omzet betalen. Dat is vooral ge makkelijk voor de belastingdienst, die dan aljeen nog maar de stich ting hoeft te controleren en niet ie dere individuele prijswinnaar. Over de voorgestelde fusie is al leen nog maar met de dagelijkse besturen van de organisaties ge sproken, aldus de werkgroep die onder voorzitterschap stond van oud-minister Van Aardenne. Er zal met het personeel moeten worden overlegd over de status die ze krij gen als ze van een ambtelijke dienst overgaan naar een particu liere. Zogenaamde debiteuren, vooral sigarenhandelaars die loten verkopen, zullen blijven bestaan. De collecteurs, dat zijn de men sen die aan huis loten verkopen als aanvulling op een pensioen of een andere inkomstenbron, gaan ver dwijnen. Er zijn er nog 45 en over een paar jaar nog maar 30. Het is een verouderd instituut, aldus de werkgroep, omdat er steeds meer via bank en giro wordt gekocht. De collecteurs die er overeen paar jaar nog zijn kunnen kiezen of ze debi- tant willen worden, of ze een ande re baan bij de stichting willen of ge noegen nemen met een afkoop som. DOETINCHEM (ANP) - Een spe ciaal rechercheteam uit Gelder land en Overijssel heeft de afgelo pen twee maanden 12 bankover vallen opgelost. De overvallen wer den van juni 1985 tot oktober van dit jaar bij RABO-banken in het hele land gepleegd. De totale buit van de overvallen bedroeg bijna een miljoen gulden. Daarvan is nog niets terecht. De politie heeft tijdens het onderzoek 14 verdachten aangehouden. De drie hoofdverdachten van 27, 19 en 20 jaar uit Rijssen (Ov.) zitten nog steeds vast. Uit het onderzoek bleek dat de hoofdverdachten in mei 1985 ook een juwelier in Vlaardingen had den overvallen. Daarbij maakten zij voor 100.000 gulden aan juwelen buit. De overige verdachten die uit Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Almelo en Hengelo kwamen, ver leenden bij de overvallen hand- en spandiensten. Het team kwam in actie na een overval in Doetinchem. Een vrouw zag de overvallers in een andere vluchtauto overstappen en noteer de het kenteken. Dezelfde dag wer den vier verdachten in Rijssen aan gehouden. Tijdens de overvallen maakten de verdachten gebruik van gesto len auto's. De gestolen wapens waarvan gebruik werd gemaakt zijn inmiddels opgespoord. TOKYO (AP) - De Japanse hoofd stad Tokyo is vanochtend getrof fen door een zware aardbeving. Twee mensen kwamen om het le ven en zeker 11 personen raakten gewond door naar beneden vallend gesteente. Gebouwen stonden op hun grondvesten te schudden, ruiten sprongen en daken stortten in. In woners van de miljoenenstad om schreven de aarbeving als de zwaarste die zij ooit hebben ge voeld. De beving had een kracht van 6,6 op de schaal van Richter. De tele foon in enkele gedeelten van To kyo was enige tijd uitgeschakeld en de treindiensten werden korte tijd gestaakt. In de drie uur na de grootste schok werden nog 99 kor tere bevingen geregistreerd. De beving werd het sterkst ge voeld in Chiba, even ten oosten van Tokyo. Daar stortte ook een kan toorgebouw in. Haarlemmerstraat 63 tegenover de Rex-bioscoop io&r.j OsjsU EN NOG VEEL MEER AANBIEDINGEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1