Bestuur afgetreden na 'ordinaire coup' Agenda Toekomst landelijk gebied van Alkemade ter discussie BAM mag doorgaan met appartemenplan Palaceplein Meer verkeer door bouw meubelzaken Hazerswoude Katwijkse watersportvereniging Skuytevaert stuurloos KATWIJK - De Katwijkse watersportvereniging Skuytevaert dobbert stuurloos rond. Het bestuur van een van de grootste organisaties van de kustplaats is opgestapt na een conflict tijdens de jaarvergadering, waarin het functioneren van voorzitter W. Schonen berg centraal stond. De leden van Skuytevaert zullen waarschijnlijk in de eerste week van januari een nieuw bestuur kiezen. 'Tot die tijd ligt de vereniging plat", zo omschrijft Scho nenberg de huidige situatie. De oorzaak van het conflict binnen de watersportvereniging is volgens de afgetreden voorzitter de georganiseerde poging van een groep leden om het zittende bestuur te te ver- v^.n?,en' ^e fPanier waarop dat is gebeurd had veel weg van een ordinaire coup", meent hij. Natuurlijk hebben de leden het recht het bestuur ter verantwoording te roepen en zelfs naar huis te sturen, maar de methode die is gebruikt was onregelementair". Het bestuur van Skuytevaert een famüiebedrijfje, meent wordt al enige tijd geconfronteerd Schaap, waar alles moest wijken met oppositie. Schonenberg: "De voor zijn streven om de vereniging bewuste groep is al enkele maan den bezig de boel op stelten te zet ten en op alle mogelijke manier te proberen andere leden voor haar karretje te spannen. Op die manier hebben ze de afgelopen periode be hoorlijk wat steun geworven". Het bestuur slaagde er volgens Scho nenberg tijdens de ledenvergade ring van afgelopen vrijdag in de re gelrechte couppoging af te wen den, maar de sfeer tijdens de verga dering was zodanig dat later op de avond toch werd besloten op te stappen. Argumenten om het bestuur aan de kant te zetten, waren er volgens de scheidende voorzitter niet. "Het gaat om een groepje waarvan een aantal leden in het verleden ook al eens actief is geweest in het be stuur of binnen bepaalde commis sies en dat nu de macht naar zich toe wilde trekken", aldus Schonen berg. Oppositie Woordvoerder Nic. Schaap van de 'oppositie' binnen de vereniging noemt een heel andere oorzaak van het conflict dat tijdens de jaarver gadering tot uitbarsting kwam. Het groter en beter te maken. "Het be leid werd bepaald door de voorzit ter en kritische kanttekeningen kon hij daarbij niet gebruiken. Die handelwijze had de laatste periode ook invloed op de vele tientallen medewerkers van de vereniging. Dat bestand ging in kwaliteit ach teruit. De mensen waren op een ge geven moment te bang om hun mond open te doen". De Katwijker bestrijdt dat er tij dens een jaarvergadering een geor ganiseerde poging is gedaan het bestuur volledig te vervangen. "We hebben enkele bijeenkomsten ge had waarin dat voornemen wel ter sprake is gekomen, maar omdat we voor een motie van wantrouwen zeker de steun van tweederde van de leden nodig zouden hebben, is daarvan afgezien. Wel zijn er tegen kandidaten gesteld voor vrijgeko men bestuursfuncties, maar dat is helemaal volgens de regels ge gaan". Subsidie Schonenberg noemt de vereni ging Skuytevaert de grote verliezer dit conflict. "Het is bijzonder vaert draait op zelfwerkzaamheid van de leden en is zonder enige subsidie financieel zeer gezond te noemen. Onder de watersportorga nisaties rond de hele Nederlandse kust hebben wij een uitstekende naam opgebouwd". Volgens Schonenberg konden de dissente leden dan ook geen en kel zakelijk argument aanvoeren om het bestuur weg te zenden of gedeeltelijk te vervangen. "Ik heb de hele avond niet één zinnig argu ment gehoord. Er werd slechts op de persoon gespeeld". Het verwijt dat hij als voorzitter teveel taken naar zich toetrok is volgens Scho nenberg niet terecht. "Het beleid wordt door een heel bestuur be paald, daar ben ik slechts een on derdeel van. Ik voerde die be- stuursbeslissingen op een loyale manier uit. ook in die gevallen dat ik een afwijkend standpunt had". Ook zijn tegenstander Schaap noemt de vereniging de grote ver liezer in dit conflict, maar bena drukt dat het voor hem nooit de be doeling is geweest het conflict op de spits te drijven. De Noordwijkse politieman Van der Plas toont de collectie slag- e Noordwijkse bar-dancings in beslag is genomen. i steekwapens die de afgelopen maanden i NOORD WIJK - Het controleren van bezoekers van drie bar-dan- cings in Noordwijk op de aanwe zigheid van wapens blijkt vruchten af te werpen. De laatste maanden worden er bij de vaste bezoekers nauwelijks wapens meer aange troffen. Vanaf april van dit jaar zijn er in totaal 148 wapens, variërend van val- tot vlindermessen en van boksbeugels tot wapenstokken, in beslag genomen. Het initiatief tot het controleren van de bezoekers op wapens is ge- door de eigenaren van de disco's Boule 7, De Bop en Club 68. Alle bezoekers moeten een metaal detector passeren. De gevonden wapens worden in beslag geno- Volgens rechercheur Van der Plas van de Noordwijkse politie, weten de vaste bezoekers inmid dels dat ze gecontroleerd worden en nemen daarom geen wapens meer mee. "Er worden de laatste tijd veel minder vernielingen aan gericht. Bovendien voelen de be zoekers van de zaken zich nu veel veiliger", aldus Van der Plas. De rechercheur verwacht dat er de komende wintermaanden niet veel wapens meer zullen worden gevonden..in deze tijd worden de drie disco's voornamelijk bezocht door vaste klanten. In de zomer daarentegen neemt het aantal 'vreemdelingen' en daarmee waar schijnlijk het aantal gevonden wa pens weer toe. Alle 148 wapens liggen op het po litiebureau van Noorwijk. De eige naren van wapens die niet onder de wapenwet vallen, kunnen deze ko men ophalen. De verboden wapens worden binnenkort vernietigd. autoritaire optreden van voorzitter jammer dat een bestuur Schonenberg is volgens hem de di recte aanleiding tot de tweespalt binnen de vereniging. "Schonen berg is een prima voorzitter, tot het moment dat je een eigen mening krijgt. Dan is er geen plaats meer voor je en word je doodgewezen en op een zijspoor gerangeerd. Dat hebben wij een halt willen toeroe pen", zegt de Katwijker. Schaap erkent dat Schonenberg grote verdienste heeft gehad voor de watersportvereniging en in zijn periode erg veel heeft bereikt. Maar Schonenberg is Skuytevaert gaandeweg gaan beschouwen als veel kwaliteit was verenigd, door deze ontwikkelingen tot opstap pen is gedwongen. Dat heeft zijn uitwerking door de hele vereniging heen. Bij Skuytevaert zijn tussen de 50 en 100 vrijwilligers actief en dat werk ligt momenteel volledig stil". Het 'bedrijf Skuytevaert, zoals de scheidende voorzitter de vereni ging voortdurend noemt, vraagt de dagelijkse aandacht van een be stuur. "Het is na Quick Boys de grootste sportvereniging van Kat wijk, met tussen de 900 en 1000 stemgerechtigde leden. Skuyte- DEN HAAG/NOORD- WIJK - De BAM Projekt- realisatie en Beleggings maatschappij uit Zeist kan doorgaan met het ontwik kelen van een plan voor de bouw van een appartemen tencomplex op het Palace plein in Noordwijk aan Zee. Rechtbankpresident R.R. Porteine heeft gister morgen besloten het be slag dat Eurotel op de grond had gelegd, op te heffen. Eurotel, een Zwitsers be drijf dat een hotelplan heeft ontwikkeld, had be slag op de grond laten leg gen omdat BAM volgens Eurotel de afspraken tus sen beide bedrijven niet nakwam. Niet de BAM, maar de Onroerend Goed Beleggings- en Ontwikke lingsmaatschappij is ech ter eigenaar van de grond. Reden voor Porteine om het beslag op te heffen. Het is overigens nog steeds niet duidelijk wat er op het Palaceplein wordt gebouwd. De BAM heeft wel enkele plannen, maar wil daarover eerst met de gemeente Noordwijk van gedachten wisselen. Vol gens BAM-woordvoerder Van Oosten komt de maat schappij waarschijnlijk be gin januari met de plannen voor het Palaceplein naar buiten. Bij de gemeente Noord wijk is enkele maanden ge leden een schetsplan inge diend voor de bouw van 200 appartementen. Vol gens het ter plaatse gelden de bestemmingsplan (een plan waarin staat wat wel en wat niet mag worden ge bouwd) is de bouw van twee appartemententorens wel toegestaan. BAM moet bij het maken van plannen'ook rekening houden met de eisen van Hoogheemraadschap Rijnland. Omdat het 'Gat van Palace' zoals het plein in de volksmond wordt ge noemd, deel uitmaakt van de zeewering, zijn er stren ge bebouwingsvoorschrif ten. Zo is het bijvoorbeeld niet toegestaan het te bou wen complex te onderkel deren. Funderingen mo gen wèl worden aange bracht, mits deze binnen een bepaalde afstand van zee blijven. Woningbouw vereniging verhuurt logeerkamers ALPHEN AAN DEN RIJN - Komt er een tweede jachthaven op Kaageiland? De boerderij 'Mijn ouders wensch' aan de Leidseweg in Qud Ade bij het Vennemeer. Dit agrarisch bedrijf be vindt zich in het landelijk gebied van de gemeente Alkemade, waar een afweging moet worden gemaakt tussen landbouw, recreatie en natuur. (f0t0 nannn bioudod phen (WVA) gaat twee logeer kamers verhuren in het nieuw- bouwcomplex aan de Bezem binder en de Kalkovenweg. De kamers zijn ingericht door de corporatie en hebben elk twee slaapplaatsen. Het experiment is volgens de WVA uniek. "We gaan steeds kleiner bou wen. De woningen hebben bij na geen plaats meer voor een paar logés en daar wilen we op inspelen. Ook het ministerie vindt het wel een leuk idee", zegt P. Kats, directeur van de woningbouwvereniging Al phen. De verhuur is bedoeld voor enkele dagen of een week; in elk geval niet permanent. Vooralsnog mogen alleen huurders van de WVA beschik ken over de logeerkamers. De sleutels zijn in principe al de zelfde dag op te halen. De huur bedraagt 22 gulden per nacht voor de ene kamer, terwijl de andere 18 gulden moet opbren gen. Beide logeerkamers heb ben een eigen douchecel. De gasten moeten zelf beddegoed en handdoeken meebrengen. Op de gang is een gemeen schappelijk toilet. Brand bij school ALPHEN AAN DEN RIJN - De voorgevel van basisschool De Schalm aan de J.W.C. Bloemstraat in Alphen is gisteravond gedeelte lijk door brand beschadigd. De po litie vermoedt dat het vuur is aan gestoken. Het schadebedrag, inclu sief de herstelwerkzaamheden, wordt geraamd op vijfduizend gul den. Het personeel van het computer centrum Het Groene Hart, op de hoek Kennedylaan-Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen, wist gistermiddag zelf een computer brandje te bedwingen. ALKEMADE - Komt er een tweede jachthaven op het Kaageiland in de ge meente Alkemade? Op die vraag wordt op verhullende wijze antwoord gegeven in het bestemmingsplan 'Lan delijk gebied West' van de gemeente Alkemade dat thans ter inzage ligt. Als het aan de gemeentebestuur ders ligt, komt de jachthaven er wel, 'zo niet door de voordeur dan door de achterdeur'. Eigenlijk spreken de gemeentebestuurders liever niet van een jachthaven, maar van een ligplaatsengebied met bijbehorende voorzieningen. Daar zouden 75 boten kunnen af meren met voor elke boot tenmin ste dertig vierkante meter ruimte, terwijl voor elke bootbezitter te vens een parkeerplaats wordt ge creëerd. Ook wordt voorzien in een dienstgebouw. Dat is gedacht aan de Ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder, tussen de Balgerij en de bestaande jachthaven op het ei land Kaag. De gemeente zou hiermee tege moet komen aan een toezegging aan een particulier in de jaren zes tig. Ook al zou de gemeenteraad bij vaststelling van het bestemmings plan zijn goedkeuring geven aan dit project, dan nog lijkt de uitvoe ring ervan te worden geblokkeerd. De provinciale planologische com missie (PPC) van Zuid-Holland heeft namelijk al laten weten het dagelijks bestuur van de provincie te adviseren om het plan af te keu ren. Ook provinciale waterstaat en de directeur landelijke gebieden van het ministerie van landbouw en visserij hebben bezwaren tegen de haven kenbaar gemaakt. In een eerste ontwerp (uit 1985) kreeg de grond een duidelijke re creatieve bestemming. Toen het plan in bespreking kwam bij de ge meentelijke commissie ruimtelijke ordening, maakte alleen de PPR bezwaar tegen de ligplaatsen. Nu ook bovengenoemde instanties hun bedenkingen hebben, heeft de grond zijn oorspronkelijke agrari sche bestemming teruggekregen. Door de wijzigingsbevoegdheid van burgemeester en wethouders kan het gebied desondanks alsnog een recreatiebestemming krijgen. Aan dat besluit kan niet op voor hand goedkeuring worden onthou den. Op die manier komt het ge meentebestuur indirect tegemoet aan zijn toezegging uit het verle den. Bij de definitieve uitwerking van het plan krijgt de gemeente van de provincie vervolgens vrij wel zeker een 'neen' te horen. Alke made heeft dan echter zijn goede wil getoond en op dat moment ligt de schuld voor het niet door kun nen laten gaan van het jachthaven plan bij de provincie. Inspraak Of inwoners en organisaties het met deze tactiek oneens zijn, kan vanavond blijken tijdens een in spraakavond in het dorpshuis van Rijpwetering (20.00 uur). Daar staat niet alleen het bestem mingsplan 'Landelijk gebied West' ter discussie, maar ook het ont- werp-bestemmingsplan Rijpwete ring Zuid-West. Het laatste plan behelst onder meer de uitbreiding van de woon- bebebouwing ten zuiden van de H.Pvan de Poellaan. Daar mogen tot het jaar 2000 nog 75 woningen worden gebouwd, wat neerkomt op een gemiddelde van zes per jaar. Elders in Rijpwetering mogen nog zeven woningen worden gebouwd. De woningen moeten alle zijn be stemd voor eigen inwoners of aan woningzoekenden met een sociale of economische binding met Alke made. Dit kleine en beperkte plan zal niet veel commentaar uitlok ken. Het tegenovergestelde geldt voor het grotere, meer gevarieerde plan 'Landelijk gebied West'. Dit omvat de landelijke gebieden ten westen van Rijpwetering (met uit zondering van de dorpskern Oud Ade) tot aan de gemeentegrens met Warmond, Leiderdorp en Wou- brugge. Ook een gedeelte van het open Kagerpoldergebied hoort er bij. Om die reden is het plan tevens gezonden aan het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer. Bij totstandkoming van een jachtha ven vreest men daar toename van het parkeren van auto's aan de Bui tenkaag en daar heeft dat gemeen tebestuur geen behoefte aan. Par keerplaatsen moeten maar op het Kaageiland komen, vindt Haarlem mermeer. De PPC is het daar niet mee eens: "Kaageiland leent zich in zijn totaliteit qua grootte en karakter niet voor een intensief autoge bruik. Het beleid zal dan ook ge richt moeten zijn op het scheppen van parkeervoorzieningen op het vaste land". Recreatie De recreatie vormt een belangrij ke factor in het plan. Met name het noordelijk gedeelte dat tussen de Kagerplassen, de Leidseweg en de Zomersloot ligt, kent veel moge lijkheden voor water- en kampeer- recreatie. Hetzij zelfstandig, hetzij in combinatie met veehouderijbe drijven. In dit gebied is de natuur waarde hoog. In het middengebied tussen de Leidseweg, de Zomer sloot en de provinciale weg komt minder recreatie voor en in het zui delijk gedeelte nauwelijks. Het gemeentelijk beleid is er op gericht dat de recreatie een aanvul ling moet bieden op de exploitatie van landbouwbedrijven. De ge meente wil hiervoor het kamperen bij de boer bevorderen. De kam- peerverordening van Alkemade voorziet in vijf kampeerplaatsen per boerenbedrijf. De agrarische sector wordt desalniettemin toch wel enige beperking opgelegd van wege de landschaps- en natuur waarden van het gebied. Nieuwe vestigingen van intensieve vee teelt- en glastuinbouwbedrijven worden niet toegelaten. Voor be staande bedrijfscomplexen wor den bouwpercelen van een halve of een hele hectare vastgesteld. To rensilo's vindt men ongewenst. Bo ven de twaalf meter worden ze slechts door middel van vrijstelling toegestaan, en dan nog tot hoog stens vijftien meter. Dat geldt te vens voor op te richten windturbi nes. Ook aan het bouwen van een tweede bedrijfswoning worden voorwaarden gesteld. Die maatregelen zijn er op ge richt het gebied mede in stand te houden als weidevogelgebied. De polders staan bekend als goede tot zeer goede weidevogelgebieden met hoge populaties kieviten, grut HAZERSWOUDE - Het plan voor de bouw van twee meubelzaken en een doe-het-zelfwinkel nabij de grens met Zoeterwoude heeft de instemming van de commissie ruimtelijke ordening in Hazers woude. Voorwaarde is wel dat er een goede oplossing komt voor de te verwachten verkeersproblemen op de Rijndijk. De gemeente moet hierover ver der praten met rijkswaterstaat. Te gelijkertijd wordt een procedure gestart om het bestemmingsplan voor dat gebied te wijzigen. Dat is nodig om het mogelijk te maken dat de gebouwen hoger worden dan nu is toegestaan. Hiermee hadden de commissie leden geen moeite. Wél had men zorgen over de problemen door af slaand verkeer op de Rijndijk, die door de nieuwe zaken alleen verer geren. Het gemeentebestuur had rijkswaterstaat gevraagd om hier voor een oplossing te zoeken. Deze instantie maakte een schets, vol gens welke het verkeer op de Rijn dijk (komende uit Leiden) een aparte strook krijgt om op te stel len voor het linksaf slaan naar het meubelcentrum. De inrit daarvoor wordt vloeiender uitgevoerd. Groepscommandant Molenaar van de rijkspolitie zou deze maatre gelen graag uitgebreid zien. De linksaf-strook voor auto's wil hij verlengd zien tot aan het koffiehuis yerderop. Bovendien wil hij dat rijkswaterstaat oversteeklichten aanlegt voor het langzaam verkeer. Verder adviseert hij om op de pa rallelweg het verkeer al te laten kie zen tussen de richting Leiden en Alphen. Zodat beide opritten bij.de Rijndijk worden ontlast. De com missieleden waren het met zijn ad- viezen'eens. B en W leggen deze nu voor aan rijkswaterstaat. Ruim 15 kilo vuurwerk in beslag genomen LISSE - Ruim 15 kilo illegaal vuurwerk heeft de politie van Lisse dinsdag in beslag geno men bij een café annex cof- feshop in Lisse. De pakketen vuurwerk werden in twee do zen aangetroffen. De politie was getipt over de illegale han del. Tegen een 33-jarige inwo ner van Lisserbroek werd pro- ces-verbaal opgemaakt. to's, tureluurs en scholeksters. In samenwerking met een aantal boe ren functioneert hier een vrijwilli ge weidevogelwacht. Die zorgt voor nestbescherming en verricht tellingen. Opvallend in het land schap staan ook de zes molens, die alle zijn opgenomen in het register van beschermde monumenten van de Monumentenwet. Samen met de betrekkelijke stilte in het gebied zorgen zij ervoor dat de lustzoe kende recreant er nog redelijk aan zijn trekken kan komen. Hoe dat voor het Kaageiland zal gaan (waar naar verwachting de jeugdherberg De Trekschuit ook in 1988 niet is geopend), blijft in Alke- made de vraag. Het antwoord in Den Haag is al gegeven. DONDERDAG 17 DEC Katwijk kerstconcert door het koor 'Ju bilate' in de Dorpskerk in Katwijk aan de Rijn, aanvang 20.00 uur. Leiden Christmas Carol Concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Evangelisch-Lu- therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. bijeenkomst voor mensen die een bedrijfje willen beginnen, aan vang 19.30 uur in de Starterswii kei a I n de Haarlemmerstraat 73c. LVCe i de Breestraat 66. Leiderdorp klaverjassen bi] de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsin gel. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravoura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. film: "White Nights' met Mikhail Baryshnikov, Gregory Hines en Geraldine Page, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. VRUDAG 18 DEC. Kerstconcert door de Revival Singers mmv Rob Efferink op het BStzorgel van de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden volksdansmstuif voor ouderen olv Ger Elsenaar, van 14.00 tot 16.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. kerstshow door muziek- en showgezelschap Sempre Avanti in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest, kaarten verkrijgbaar bij de leden en bi) Servaas Muziekhandel. Christmas Carol concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse kerk. concert door Machiko Taka- hashl (fluit) en Danielle Dechenne (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. optreden van Future Rock in Jazzzolder Hot House in het Waaggebouw aan de Aalmarkt, A optreden van Aiaricai Trio, tadi- tionele Zuidamerikaanse muziek, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Sin gel. bingo annex loterij-avond bij The Koper Girls in de aula van scholenconplex aan het Valken pad, Merenwijk, aanvang 20.00 ruilavond van de ruilclub Ko- ningskerk, aanvang 19.! de aula van de Dr. Van i klaverjassen voor koppels n Voorthuy- koppeli buurthuis Op Eigen Wieken het Valkenpad, Merenwi|k, aan vang 20.15 uur. bingo-avond bij muziekvereni ging Concordia aan de Lange- gracht, aanvang 19.30 uur. film: 'Cammorra', LVC, Bree straat 66. om 21.15 uur. Leiderdorp klaverjassen bij supportersver eniging RCL. aanvang 19.45 uur in De Bloemerd. bingo in het Zijlkwartier, Van der Marckstraat, aanvang 20.30 Oegstgeest kertsconcert door Schola Can torum uit Oxford, aanvang 20.15 ZATERDAG 19 DEC. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. coopertest om 14.00 uur; Leid- se Houtloop om 15.00 uur op de atletiekbaan van het Leidse Hout. kerstshow van het muziek- en showgezelschap Sempre Avanti in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest, kaarten verkrijgbaar bij de leden en bij mu- vereniging De Blauwkras in haar clubhuis nabij De Vliet aan de Voorschoterweg, van 16.00 tot 22.00 uur. bingo-avond van wandelsport vereniging Zuid-West in 't Parle ment aan de Nieuwstraat, aan vang 20.00 uur. kerstbingo in buurthuis Op Ei gen Wieken a9n het Valkenpad, Merenwijk, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16