TAD LEIDEN 'Hoogheemraadschap treft geen blaam in slibaffaire' Ruzie over verhuur woning Witte Singel LEIDSCH DAGBLAD Dijkgraaf Van Tuyl van Serooskerken 'Rijnland' onderzoekt verbetering voorlichting Bijzondere exposities museum volkenkunde Kort geding over betalen 14 stoelen Trio doet greep in kassa Flinke korting op SBD s DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 LEIDEN - Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken vindt dat het Hoogheem raadschap van Rijnland ten onrechte de 'zwarte piet' toegespeeld heeft gekregen in de affaire over de bagger- stort in de Braassem. Vol gens de dijkgraaf is komen vast te staan dat het hoog heemraadschap volkomen juist heeft gehandeld. Hij vindt dat de drie betrokken ge- meenten, Woubrugge, Rijnsater- woude en Alkemade, tijdig zijn in gelicht. "Op 26 maart van dit jaar hebben wij de voltallige gemeente besturen in Leiden ontvangen. Als die dan vervolgens onvoldoende informatie verschaffen aan de in woners, dan vraag ik me af of die gemeenten hier hebben zitten pit ten". Er was afgelopen weken nogal wat beroering ontstaan toen de ge meente Wassenaar vervuild slib in een waterput in de Braassemer- meer wilde storten. De gemeente had daarvoor toestemming van het hoogheemraadschap. De gemeen ten Hazerswoude en Leimuiden weigerden toen om eèn hinderwet vergunning te geven voor de over- DEN HAAG/LEIDEN - Omdat de huur niet op tijd wordt betaald, er geen onderhoud wordt gepleegd en de onderhuurders veel te hoge prijzen moeten betalen, moet de hoofdhuurder van het pand Witte Singel 8 in Leiden zo snel mogelijk van het toneel verdwijnen. De eige naar wil direct de kamers verhu; ren, zonder de hoofdhuurder als tussenpersoon. De klachten van de eigenaar van het pand, die een kort geding heeft aangespannen, richten zich alleen tegen de hoofdhuurder, die een ka merverhuurbedrijf exploiteert. De kamerhuurders mogen blijven zit ten. "Tegen redelijke prijzen", zo zei mr. W.K. van Duren, de advo caat van de huiseigenaar, tijdens de behandeling van de zaak die gis teren diende. De Leidse kamerverhuurder huurt het pand voor 1900 gulden per maapd. Hij verhuurt de kamers en voorziet zo voor een groot deel in zijn inkomen. Volgens Van Du ren betaalt de kamerverhuurder echter steeds de huur 1 a 2 maan den te laat en is er ook een huurachterstand van zo'n 10.000 gulden. Bovendien zou het pand slecht worden onderhouden en zou de kamerverhuurder veel te hoge prijzen vragen. Van Duren heeft namens zijn cli ënt een procedure tot beëindiging van de huurovereenkomst aange spannen bij de kantonrechter. De ze procedure is in het voordeel van de eigenaar geëindigd, maar er is een probleem. De kantonrechter heeft niet besloten dat het vonnis direct in werking zou treden. Het aantekenen van hoger beroep, dat inmiddels is aangekondigd door de kamerverhuurder, betekent dat de ze nieuwe procedure ook weer moet worden afgewacht. Om dat te voorkomen heeft de eigenaar nu het kort geding aangespannen. Mr. G. Nieuwenhuis, advocaat van de kamerverhuurder, ontken de dat er sprake was van een huurachterstand. Hij bestreed ver der dat het pand binnenshuis slecht zou worden onderhouden. Juist omdat de eigenaar de buiten zijde niet goed onderhoudt, on- staan er lekkages met als gevolg vochtplekken in huis. Nieuwenhuis benadrukte dat zijn cliënt voor een groot deel af hankelijk is voor zijn inkomen van de huurpenningen. Omdat er vol gens hem een goede kans is dat het hoger beroep positief uitpakt voor de kamerverhuurder zou er tijdens het kort geding geen ontruiming moeten worden bevolen. Over een week volgt de uit spraak. slag van het slib. Overleg tussen de gemeente Wassenaar en de provin cie leidde er toe dat het slib naar een depot in Schiedam werd over gebracht. Van Tuyll van Serooskerken zei gisteren tijdens de verenigde ver gadering van het hoogheemraad schap zich te hebben geergerd aan de verwijten die ook aan het adres van Rijnland zijn gemaakt. "De voorwaarden waaraan de vergun ningverlening moest voldoen, zijn al in 1984 door de provincie schrif telijk vastgelegd. Als er dan wordt gesteld, dat de voorwaarden stren ger hadden moeten zijn, is men bij het hoogheemraadschap aan het verkeerde adres". Volgens de dijkgraaf moet de provincie Zuid-Holland nu zelf maar eens met oplossingen komen om het probleem van het vervuilde slib op te lossen. "Deze provincie is de meest vervuilende van Neder land. Er zijn alleen geen lokaties waar het slib heen kan. Ik consta teer dat men in Noord-Holland veel verder is met de oplossing van dit probleem", aldus Van Tuyll van Serooskerken. LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland verwacht niet dat meer mensen om kwijtschel ding van de verontreingingshef- fing zullen vragen als aan deze mo gelijkheid meer aandacht wordt geschonken in de voorlichtingsfol der. De Leidse wethouder Peters, die lid is van de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap, vroeg dijkgraaf Van Tuyll van Se rooskerken gisteren om betere voorlichting te geven over de kwijtscheldingsmogelijkheden. Hoewel het hoogheemraadschap geen grote verwachtingen heeft van de betere voorlichting, is toch beloofd te bekijken of er meer aan dacht aan kwijtschelding kan wor den gegeven. LEIDEN - Burgemeester Goekoop opende gistermiddag in het Rijks museum voor Volkenkunde twee nieuwe tentoonstellingen die tot en met april 1988 in het museum te zien zullen zijn. Het gaat om een ex positie van de Japanse schilder Ka- wahara Keiga die in opdracht van de Leidse wetenschapper Von Sie- bold het Japanse leven in de eerste helft van de negentiende eeuw vastlegde. De expositie reisde eer der dit jaar met veel succes langs een aantal Japanse musea. De tweede tentoonstelling toont graf- aardewerk uit Peru, vervaardigd tijdens de Chimu-cultuur (800- 1470) die aan de overheersing van de Inca's in dit werelddeel vooraf ging. Het zal de bezoeker snel duide lijk worden waarom de tentoon stelling van schilderijen van Kawa hara Keiga de titel 'Fotograaf der camera' heeft meegekregen Keiga legde op fotografisch nau keurige wijze het leven in Japan in de eerste helft van de negentiende eeuw vast. Hij schilderde zowel op papier als op zijde. Eén van de be langrijkste opdrachtgevers van Keiga was de Leidse wetenschap per Franz von Siebold, de stichter van het Leidse museum voor vol kenkunde. Dat museum beschikt hierdoor over 1200 schilderijen uit en over Japan. Slechts een deel is in de expositie ondergebracht. Het werk van Keiga is vooral in teressant omdat het een beeld geeft van Japen gedurende de periode dat het land voor de buitenwereld was afgesloten. Alleen de Chinezen en de Hollanders was het toege staan handel te drijven met Japan. De Hollanders deden dat vanuit een kleine handelspost van de Ver enigde Oostindische Compagnie op het eilandje Deshima in de baai van Nagasaki. Via een streng be waakt bruggetje met het vasteland vonden incidentele contacten tus sen de twee volken plaats. De schilderijen van Keiga wor den in het museum in drie groepen getoond. De eerste is die van de landschappen en afbeeldingen van feesten en straatscènes. Bij de tweede serie over de Japanse in dustrie en kunstnijverheid is een kleine collectie van gereedschap pen uit die tijd te zien. De studies van Keiga over het planten- en die renrijk, het derde onderdeel, vorm de de basis vap Von Siebolds we tenschappelijk werk op het gebied van de biologie. De tentoonstelling van de wer ken van Keiga was nog nooit eer- Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Taxi's Leidenaar J. Heus wil van kritiek op taxichaufeurs niets weten. "Als je aan hen komt, kom je aan mij", is zijn stelling. Hij reageert hiermee op de mening van J. de Groot die een paar dagen gele den in deze rubriek afgedrukt stond. De groot is invalide en vertelde dat hij zijn versleten au to door het GAK niet meer wordt vervangen door een nieuwe. Vol gens hem is hij hierdoor gedwon gen thuis te blijven en kan hij hierdoor geen kant meer uit. Ook bieden taxi's voor hem geen uitkomst. "Die taxichauf feurs staan bovendien niet te springen om klanten zoals ik. Ze vinden het heus niet prettig om een rolstoel in en uit de achter bak te sjouwen", zo zei De Groot. Die opmerking schoot Heus in het verkeerde keelgat. "Ik wil dan helemaal niets zeggen over de beslissing van het GAK, want daar ben ik het niet mee eens. Maar het gaat mij om die opmer king over de chauffeurs". Heus is al geruime tijd aan zijn rolstoel gekluisterd en spreekt uit ervaring. "In al die jaren is het nog nooit voorgekomen dat ik slecht ben behandeld. Altijd doen die jongens fluitend hun werk en van mijn stoel wordt nooit een punt gemaakt". Heus kan geen gebruik maken van de bus en is dus geheel aangewezen op de taxi. "In die acht jaar dat ik gebruik maak van de taxi heb ik nog nooit te klagen gehad over het gedrag van die jongens en ik word altijd behoorlijk behan deld". "Natuurlijk hebben chauf feurs zoals iedereen wel een keer een slechte dag. Misschien heeft er één weieens ruzie gehad met zijn vrouw. Ja, daar word je niet vrolijk van", weet Heus wellicht uit ervaring. Hij ontkent zich al tijd door hetzelfde taxibedrijf te laten vervoeren. "Dan bel ik de één, dan weer de ander. Het maakt helemaal geen verschil: ze zijn allemaal even goed", aldus Heus. Sterkste Nog nooit hebben we ons zo vei lig gevoeld als gisteravond in het café Hus Pub tijdens de presen tatie van de deelnemers aan de jaarlijks terugkerende wedstrijd Sterkste man van Leiden en om streken. Wat kan er immers ge beuren met al die kleerkasten in de buurt? Op zondag 27 decem ber binden in ieder geval vijf deelnemers de strijd met elkaar aan. Organisator - wie anders? - Lucas Riethoven denkt echter dat er zich de dagen vlak voor het evenement nog wel wat meer spierbundels zullen melden. Waarom zeggen zij niet direct hun medewerking toe? "Tsja, ze kijken liever even de kat uit de boom", zegt Riethoven wat aar zelend. "De meesten doen pas mee als ze denken een kans te hebben om te winnen. Ze vinden het een afgang om bijvoorbeeld vierde of vijfde te worden". Deelnemer Rob Toornburg uit Voorhout verduidelijkt: "Als ik bijvoorbeeld verlies van iemand, dan wordt daar over gepraat. Ze zeggen dan: kijk, daar loopt me neer a, die heeft verloren van me neer b. Zo gaat dat in het kracht sportwereldje, want dat is zo klein dat iedereen elkaar kent. Dat vind ik beslist niet leuk". Wat zullen we nou beleven. Zijn de sterke mannen baiig? Dat vinden de deelnemers wat al te sterk uitgedrukt. "Feit is wel dat ze alleen willen komen als ze denken te kunnen winnen. Het klinkt gek, maar als ze niet de Een aantal van de deelnemers aan de wedstrijd 'Sterkste man.van Leiden'. Op de foto (vlnr) André Jansen (Noordwijk), Wil Koemans (Noordwijk) en Rob Toornburg (Voorhout). Liggend organisator Lucas Rietho- sterkste zijn, zien ze dat als een afgang. Dat is het natuurlijk niet. Althans in mijn ogen", zegt Toornburg. Sterkste (2) Krachtpatser Toornburg ziet de wedstrijd eerder als een evene ment voor het publiek. "Die moet het naar hun zin hebben. Ik doe het echt om het publiek te amuseren. Er zijn onderdelen waar je nauwelijks op kunt trai nen, waarbij je eigenlijk alleen gebruik maakt van je basis kracht. Ik hoop echter met mijn inzet de mensen enthousiast te maken voor de krachtsport. Daarom denk ik dat degenen die wél meedoen aan de wedstrijd er een leuk evenement van zullen maken", aldus de man uit Voor hout. Aan de wedstrijd doet als eni ge Leidenaar Ed Leune mee. ("Jammer", zegt Riethoven, "want er zijn zat sterke jongens in Leiden"), de twee Noordwij- kers good old Wil Koemans en André Jansen, Loek van der Post uit Hoogmade en de al eerder ge noemde Rob Toornburg. Tijdens de pauzes geven de body buil ders Edward Boef (reeds twee keer mister Holland) en Angeli- que Knieps demonstraties (miss Expo 1987). Niemand waagt zich aan prog noses wie van de deelnemers de verschillende onderdelen gaat (foto Hei "Iedereen past ervoor zich in de kaart te laten kijken. Je weet wat je tegenstanders alle maal kunnen en wat hun sterkste kanten zijn. Maar er moet toch al tijd nog gepresteerd worden. Daarom kun je maar het beste je mond houden", zegt de spraak zame Toornburg. Organisator Riethoven - die tevens scheids rechter is - houdt het erop dat het een spannende strijd gaat wor den. De onderdelen zijn: kazen-til len, accu-tillen, boomstam-hef fen, one-arm-deadlift, leg-press en dumbellrace. Wat het allemaal precies inhoudt, moet u zondag 27 december maar gaan zien in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43. Aanvang is 14.30 uur. Vaas uit de Chimu-cxdtuur in de vorm van een staande figuur met een schelp in zijn handen. (foto Rijksmuseum voor Volkenkunde) der in Europa te zien. Volgens mu seum-directeur Van Gulik is het de eerste en enige samenhangende collectie die inzicht geeft in het le ven gedurende de afsluiting van Japan maar ook een bijzonder we tenschappelijke waarde heeft. Graf-aardewerk 'Bemiddeling met de dood' is de titel van de expositie van graf-aar dewerk uit de Chimu-cultuur die tussen 800 en 1470 aan de noord kust van Peru leefde. De expositie bestaat voornamelijk uit aarde werk met daarop de beeltenissen van planten, dieren en mensen. Daarnaast zijn ook enkele gouden sieraden en textiel te zien. Voorouderverering vormde de kern van de religie in de Chimu- cultuur. De doden werden veron dersteld grote invloed te hebben op het welzijn van mensen, dieren en planten en daarom was het van belang een goed contact met hen te hebben. De levenden zochten con tact met de doden door aardewerk met symbolische afbeeldingen in de graven te plaatsen. Volgens de Chimu's waren sommige dieren in staat de grenzen tussen leven en dood te overschrijden. Het zijn de ze dieren die op het aardewerk af gebeeld staan. Het aardewerk staat opgesteld in zeskantige vitrines die verwijzen naar de honingraten in een bijenkorf. Bijen waren bij uit stek de huisdieren van de india- De Chimu-expositie is de eerste in een serie van vier tentoonstellin gen over oude volken. In het Rijks museum voor Volkenkunde vol gen nog tentoonstellingen over de Mocha's (een volk dat eveneens in Peru leefde), over het Siberisch ge bied in Noord-Amerika en een ex positie over Japan. DEN HAAG/LEIDEN - Een Gro nings bedrijf. Score International, wil dat het Leidse Ingenieurs Bu reau voor industrieel ontwerpen en vormging 14 bureaustoelen terug geeft. Het bureau heeft slechts een deel van de nota voor de stoelen be taalt, omdat het zegt zelf ook nog geld tegoed te hebben van het Gro ningse bedrijf. Score International heeft een kort geding aangespan nen om de stoelen terug te krijgen. Het geding diende gisteren voor de Haagse rechtbank. Het ingenieursbureau zegt nog geld te krijgen voor het ontwerpen van een toiletsteun. Daarvoor was een bedrag van 5000 gulden afge sproken. Halverwege dit jaar, drie jaar na dato, werd de helft van het bedrag betaald. De andere helft is nog steeds niet voldaan. Het Leid se bureau bestelde wel de 14 stoe len bij Score International. Toen daarvoor de rekening kwam, be sloot het ingenieursbureau deze te verrekenen met de nog openstaan de vordering. Het verschil, ruim zeshonderd gulden, werd overge maakt. Volgens mr. J.G. Hinnen, advo caat van Score International, was de bestelling niet meer dan "een slimme manier" om de vordering alsnog te innen. Hij betwistte ove rigens dat het bureau een vorde ring zou hebben. Volgens hem is slechts de eerste fase van de over eenkomst uitgevoerd. Nadat bleek dat de toiletsteun niet te maken was, werd het project stopgezet. Voor die eerste fase was een bedrag van 2500 gulden afgesproken. Maar het ingenieursbureau be streed dat. Volgens het bureau was de overeenkomst volledig uitge voerd, zodat ook het volledige be drag moet worden betaald. "Pas na drie jaar werd er bezwaar gemaakt tegen de nota. Dat bezwaar is moei lijk serieus te nemen", vond het bu- Op aandringen van rechtbank president mr. R.R. Portheine be sloten de partijen het overleg te heropenen. Hij wees erop dat het belang van de zaak erg gering is in vergelijking met de kosten van een eventuele procedure na het kort geding. LEIDEN - In een bakkerij aan de Hoge Rijndijk is gistermiddag een bedrag van 700 gulden gestolen. Tegen sluitingstijd kwam een drie tal mannen de zaak binnen. Toen de winkelbediende even niet oplet te, deed één van hen een greep in de kassa waarna de mannen er van door gingen. De politie beschikt over een vaag signalement van het drietal. ADVERTENTIE DENKTAAN RECLAME? Neem dan eens vrijblijvend contact op met Jan de Wilde. Directeur van het enige erkende reclamebureau in Leiden. Telefoon 071-14 3205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. LEIDEN - De raadscommissie voor onderwijs is in meerderheid akkoord met het verminderen van de subsidie aan de Schoolbegelei dingsdienst Rijnland. Het college wil de bijdrage aan deze dienst ver minderen met 320.000 gulden en dit geld vervolgens gebruiken voor emancipatie en intercultureel on derwijs op basisscholen. De basis scholen zelf zullen extra geld krij gen om een deel van de begeleiding van leerlingen voortaan zelf te ver zorgen. Burgemeester en wethouders denken dat de schoolbegeleidings dienst de bezuiniging kan opvan gen zonder dat de begeleiding van leerlingen ernstig wordt aangetast. De dienst zelf echter meent dat dat nauwelijks mogelijk zal zijn. Op kosten voor onder meer admini stratie en huisvesting kan volgens woordvoerders van de dienst nau welijks meer worden bezuinigd. De vermindering van de subsidie kan daarom alleen maar worden opgevangen als de begeleiding van leerlingen wordt verminderd. Voor D66 was dit een reden om tegen het voorstel van het college te stemmen. De democraten willen de dienst een bezuiniging van ten hoogste 140.000 gulden opleggen. Het CDA behield zijn stem voor. Deze partij vindt de korting van 320.000 gulden eveneens aan de ho ge kant. Hoeveel de dienst dan moet inleveren, konden de chris ten-democraten nog niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13