Weg vrij voor een prostitutiebeleid Mitsubishi Sapporo heeft bijna alles, behalve een eigen gezicht leraren Overeenstemming over vut Auto Allerlei I AUTO Nieuwe 5-serie van BMW Bibendum, het vrolijke embleem van Michelin Gemeente kan bordelen uit criminele sfeer halen DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 11 De positie van de Japanse auto op de Nederlandse markt heeft zich onder druk van de snel duurder wordende yen sterk gewijzigd. De merken moeten hun produkten en campagnes daarbij aanpassen. Verkoopleider B.M. Finson van de Sassenheimse Mitsubishi-im- porteur Hart Nibbrig en Greeve ziet het zo: 'Vroeger boden de Ja panners veel auto voor weinig geld. Het nieuwe imago van Mitsubishi moet zijn véél kwaliteit voor een re delijke, maar wel hogere prijs'. Dat geldt niet alleen voor Mit subishi. Finson is niet de enige die het kwaliteitslied aanheft. Integen deel, hij zingt als het ware mee in het Japanse autokoor. Want ook Toyota, Nissan en Honda roepen om het hardst dat zij het vooral zoe ken in het verbeteren van het pro- dukt. En met hun toppers doen ze heel ij verige pogingen om te penetreren in de duurdere klassen, de klasse van wat in de autowereld vaak 'executive cars' wordt genoemd. De Japanners staan in die hoek Samengesteld door Koos Post RU-IMPRESSIE te dringen om te worden toegela ten. Nog maar kortgeleden schreef ik hier over het nieuwe topmodel van Honda (de Legend). En dat ge beurde geen half jaar nadat ik bij Mazda een vernieuwd vlaggeschip (de 929) had kunnen afhalen. En nu is Mitsubishi aan de beurt. Het gaat'om de nieuwe Sapporo. Voor dit model in de hogere klasse haalde Mitsubishi een bekende naam uit de kast. Er rijden in ons land nog wel oude Sapporo's rond. Uitgesproken coupés met niet al te veel ruimte achterin, maar wel met een heel eigen gezicht. De nieuwe (sterker gemotoriseerde) Sapporo daarentegen is een echte gezinsau to," duidelijk afgeleid van de Ga lant. Op zichzelf geen beroerde af komst. Integendeel. Trouwens, de nieuwe Sapporo ziet er netjes ge noeg uit. Maar ik vraag mij toch af dat gebrek aan eigen identiteit zo'n model niet opbreekt als hij moet meedingen naar de gunst van za ken of personen die een halve ton aan een auto willen spenderen. Want dat kost deze topper van Mitsubsihi. Met een viif-versnel- Alfa Sprint De Sprint 1,7 Quadrifoglio Verde heeft enkele wijzigingen onder gaan. Vernieuwde bumpers, zij- skirts en grille geven de wagen een ander aanzicht, terwijl de stoelen met meer zijdelingse steun in de auto het meest opvallen. De wagen heeft ook een sterker motor gekre gen: de viercilinder boxermotor van 1712 cc geeft een vermogen van 118 pk, waarmee in 9 seconden een snelheid van 100 km/uur kan worden bereikt en een top van 196 km/uur. Remmen en onderstel zijn aan die snelheden aangepast. Lichtmetalen wielen, mistlampen en achterruitwisser zijn in de prijs van 33.500 begrepen. Ascona-actiemodel Als tijdelijk actiemodel brengt Opel de 'Ascona Sprint', verkrijg baar met vier of vijf deuren en ge baseerd op de Ascona GT. De wa gen is uitgerust met een 1,8 liter motor van 84 pk, heeft getint glas, lichtmetalen velgen en een speci aal embleem. Het stuurwiel is met leer bekleed. De vierdeurs kost 33.358, de vijfdeurs 1300 gulden Handgreep Tussen de vele autosnufjes die in de Halfordswinkels te vinden zijn kan men een handgreep voor op de achterbank zittende passagiers te genkomen, gemakkelijk te monte ren op voorstoelen die van een hoofdsteun zijn voorzien. Het handvat wordt met ringen en ban den aan de pennen van die hoofd steun vastgemaakt. Als de bestuur der een bocht scherp neemt kun nen de achterinzittenden zich even daaraan vastgrijpen. Oudere passa giers kunnen zich bij het uitstap pen ook aan zo'n handgreep op trekken. En dat voor nog geen ze ven gulden. Hoewel BMW kortgeleden al de eerste foto's van de nieuwe 5-serie heeft verspreid zal de introductie nog enkele maanden op zich laten wachten. In februari zal het totaal ver nieuwde model - dat hoewel wat kleiner van stuk uiterlijk en tech nisch sterke verwantschap met de huidige 7-serie vertoont - officieel «.an pers en publiek worden voor gesteld. Daarna zal de wagen vrijwel di rect in vijf versies leverbaar wor den: de meest eenvoudige 520i met een zescilinder motor van 129 pk, de 525i met 170 pk, de 530 i met 188 pk, de 535i met 211 pk en de 524 tur bodiesel met een motor van 115 pk. De prijzen zullen variëren van 62.000 tot 105.000 gulden. De serie is dan nog niet com pleet. In het najaar volgt nog een uiterst snelle editie: de M5 met on der de kap een 3'k liter zescilinder motor met vier kleppen per cilin der. De voorafgaande 5-serie heeft niet minder dan vijftien jaar stand gehouden. Sinds de introductie in 1972 werden er zo'n 1,4 miljoen exemplaren geproduceerd. roemde woorden van Horatius 'Nunc est bibendum' ('Nu moet er worden gedronken'). De bierdrinker riep bij Andre associaties op met de stapel ban den, die broer Edouard voor ban denmannetjes aanzag. Hij vroeg de tekenaar schetsen te maken waarop de bierdrinker werd ver vangen door een bandenmanne tje en de bierpul door een cham pagneglas, gevuld met spijkers en glasscherven. Zo kwam de eerste affiche tot stand, waarop het bandenman netje achter een tafel staat tij dens een banket en het glas heft. Hij vertaalt op zijn manier de kreet 'Nunc est bidendum'. De fi guur bestond toen maar had nog geen naam. Tot een paar maan den later de beroemde coureur Thery toen hij tijdens de rit Pa rijs - Amsterdam André Michelin ontmoette, uitriep: 'Hé, daar komt Bidendum'. Toen was aan het Michelin-mannetje ook een naam gehangen. Bibendums verdere levens loop hing nauw samen met de in spiratie van tekenaars en de ont- lingsbak blijft de prijs net nog on der die vijftig mille 49.500), maar met de - overigens beschaafde - meerprijsprijs van 2.150 gulden gaat de versie met automaat royaal over die grens heen. Deze 'geauto matiseerde' editie heb ik een tijdje ter beschikking gehad. Natuurlijk zullen er autoliefheb bers zijn die onmiddellijk roepen dat er twee zaken principieel fout zitten aan deze Sapporo: in een au to van een dergelijk kloek formaat (4,66 meter lengte en 1280 kg ge wicht) hoort een zescilinder en ach terwielaandrijving. Zeggen zij. Ik kan hun bezwaren in deze niet de len: de Sapporo beviel mij best, compleet met 2,4 liter viercilinder- motor en voorwielaandrijving. Die viercilinder met elektroni sche brandstofinspuiting produ ceert een vermogen van 124 paar- dekrachten en dat blijkt ruim vol doende voor een vlotte en rustige gang van zaken. Pas als het uiterste van de krachtbron wordt gevraagd komt er meer dan normaal rumoer uit het vooronder. Bijzonder goedkoop in het ge bruik is hij ook niet. Om een ge middelde van 1 op 9 te rijden moet men het al rustig aan doen. En dat correspondeert niet met het karak ter van de wagen. Want de presta ties zijn goed zonder meer: met au tomaat in ruim 12 seconden uit stil nooit genoeg bejubelde elektroni sche regeling van het anti-blok keer systeem. Riep in het verleden het dash board van een Japanse auto nog wel eens associaties op met een volbehangen kerstboom, die tijd is echt voorbij. Het dashboard van deze Mitsubishi getuigt van smaak en inzicht. Maar hoe strak en sober ook, alles zit er op en aan. Meer dan dat zelf. Centrale vergrendeling, re gelbare intervalruimte, elektrisch bedienbare ramen, verstelbaar stuur, vier boxen voor de stan daard radio- en cassette-installatie en ga zo maar door. Alles bij elkaar is deze Sapporo een heel prettige rijdende, leuk luxueus aangeklede limousine, waarin het zonder meer goed toe ven is. Op dat alles valt niets af te dingen. Alleen blijft de vraag over eind of hij wel voldoende eigen ge zicht heeft om te kunnen meedoen aan de in zijn klasse steeds feller wordende concurrentiestrijd. De tijd moet het leren. Technische gegevens Mitsubishi Sapporo met automaat. Viercilinder- motor van 2351 cc. Vermogen 124 pk. Koppel 189 Nm/3.500 tpm. Lengte 4.66 meter. Inhoud kofferbak 320 liter. In houd benzinetank 60 liter (Eurosuper). Draaicirkel 10,6 meter. Acceleratie 0- 100 km/uur 12,1 seconden. Topsnel heid 185 km/uur. Aanhanger geremd 1200 kg. Prijs 51.650,-. Het befaamde ban denmannetje van Michelin werd zo'n negentig jaar gele den geboren. Het gebeurde in 1898 op een ten toonstelling in Lyon. Naast de in gang stonden twee stapels banden, verschillende ma ten door elkaar. Edouard Michelin liep er langs en zei heel spontaan te gen zijn broer An dré: 'Met armen er aan lijken het net kereltjes'. Een deel van de eerste affiche. Een tijdje later liet tekenaar O'Galop enkele affiches en teke ningen aan André Michelin zien. Op éen daarvan hief een dikke bierdrinker het glas voor een overwinningsdronk met de be- wikkeling van de autoband. In 1901 werd hij getekend met ar men en benen. Het grote aantal cirkels kwam omdat de banden in die tijd nog smal waren. De te kenpennen van O'Galop en zijn opvolgers lieten Bibendum vaak inhaken op het leven van hun tijd. En dat gebeurt nu nog steeds, zegt men bij Michelin. zoiets nodig is (bijvoorbeeld tij dens manoeuvreren bij lage snel heid) en een zalig nietsdoen als men geen bekrachtiging nodig heeft, bijvoorbeeld bij hogere snel heden. De auto is trouwens fiks beladen met nuttige elektronica. Ik denk. bijvoorbeeld aan het nog wat na- branden van de binnenverlichting. Aan het na 20 minuten automa tisch afslaan van de achterruitver warming. Aan de elektronische re geling van de temperatuur in de wagen. En om niet vergeten: de stand naar 100 km/uur (handge- schakeld in 11,3 seconden) en een topsnelheid van ongeveer 185 km/uur (met handschakeling 190). Geventileerde schijfremmen op al le wielen, een anti-blokkeersys- teem en een aangepast onderstel zorgen ervoor dat de vrouw of man achter het stuur de opgeroepen krachten goed de baas kan blijven. Daartoe werkt ook de elektro nisch geregelde stuurbekrachti ging mee. Het is het inmiddels be kende recept: een hardwerkende bekrachtiging op de momenten dat Mitsubishi Sapporo. Gemeenten kunnen via een vergunningenstelsel zorgen voor betere werkomstandigheden voor raamprostituées. (foto gpd> ROTTERDAM Het schrappen van het zogenaamde bordeelver bod uit het Wetboek van Strafrecht geeft gemeenten eindelijk de mo gelijkheid een prostitutiebeleid te ontwikkelen dat niet alleen is ge richt op de handhaving van de openbare orde, maar ook op de be langen van de prostituées. Ge meenten moeten echter niet te hard van stapel lopen. "De prosti tutiewereld laat zich niet zomaar in regels vatten. Als de regelgeving in een te snel tempo tot stand komt, bestaat het gevaar van ontduiking en het onstaan van onzichtbare cir cuits. Als de overheid een stap te ver gaat, is het onmogelijk de weg terug te gaan", zo waarschuwde mevrouw mr. D.B. Mensing van Charante van de gemeentepolitie Arnhem gisteren tijdens een stu diedag in Rotterdam over de moge lijkheden en onmogelijkheden van een lokaal prostitiebeleid. door Runa Hellinga Het bordeelverbod had ooit de bedoeling prostitutie uit te ban nen. In de praktijk heeft dat nooit gewerkt. De bedrijfstak werd door de strafwetbepaling in de illegali teit geduwd en dat kwam de posi tie van de prostituée niet ten goe de. Immers, zij had een illegaal vak en kon zich dan ook niet beroepen op wettelijke beschermende maat regelen. Het vak heeft maatschappelijk geen enkel aanzien. Veel vrouwen uit de prostitutiewereld leiden daarom een dubbel bestaan. Te genover hun buren, hun vrienden en familie zullen ze niet snel toege DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs) heeft met de on- derwijsvakbonden van FNV, CNV en MHP overeenstemming bereikt over zijn nieuwe vut-plan vóór ou dere leerkrachten. Dat plan houdt in dat leerkrachten van 55 jaar tot 58 jaar voor de helft van hun werk tijd met vut kunnen of vanaf 57 jaar kunnen kiezen voor de volledige vut. Het Ambtenarencentrum heeft als enige centrale het voorstel afgewezen. De regeling, Doorstroming On derwijs Personeel (DOP) genaamd, moet leiden tot vermindering van de loonuitgaven, een evenwichti ger leeftijdsopbouw en een ver mindering van de werkloosheid onder het onderwijspersoneel. De genen die voor 1 maart J989 55 jaar worden kunnen per 1 augustus 1988 van de regeling gebruik ma ken. Voor directeuren geldt de DOP niet. Zij hebben de mogelijk heid om vanaf 56 jaar met vut te gaan. ven hoe ze hun brood verdienen. Doordat een deel van hun leven zich in de illegaliteit afspeelt, lopen ze ook een groter risico uitgebuit te worden door pooiers en gedwon gen te worden tot dingen die ze niet willen. De afschaffing van het bordeel verbod - In april van dit jaar ging de Tweede Kamer akkoord met de verandering van artikel 250bis uit het Wetboek van Strafrecht - kan voor deze vrouwen een belangrijke verandering betekenen. "Erken ning van prostitutie als arbeid is een basisvoorwaarde om de werk omstandigheden te verbeteren", zo stelt Terry van der Zijden van de Rode Draad, de vakbond van pros tituées. Doordat het bordeelhouder schap aan regels wordt gebonden, komt het beroep uit de criminele sfeer. Dat helpt bij het bestrijden van misstanden en bij het verande ren van het negatieve stigma dat de prostitutie nog steeds omringt. "Het strafartikel draagt niet bij tot de bescherming van de prostituée, maar staat zelfs in de weg", zo stel de ook H. Gieske namens de ge meente Amsterdam. Vergunning Onder het oude bordeelverbod had de gemeente ten opzichte van De vacatures die ontstaan door deelname aan dop of vut moeten in het primair onderwijs vervuld wor den door wachtgelders en boven talligen of door mensen van 27 jaar of jonger. In het voortgezet onder wijs is die leeftijd 30 jaar of jonger. Voor herintreders worden die leef tijden verruimd. Als niet direct in de ontstane va cature kan worden voorzien, moet iedereen die aan de DOP-regeling bordelen eigenlijk maar twee mo gelijkheden: gedogen of sluiten. In de toekomst daarentegen kunnen er eisen aan de bedrijfsvoering worden gesteld. Bordelen zullen net als café's, restaurants en ande re uitgaansgelegenheden over een vergunning moeten beschikken en moeten in dat kader maatregelen wil deelnemen tot maximaal één jaar na het moment waarop men van het recht gebruik wil maken (exclusief opzegtermijn) in dienst blijven. In een reactie op het gisteren be reikte akkoord zei een woordvoer der van het Ambtenarencentrum onoverkomelijke bezwaren te heb ben tegen het feit dat minister Deetman in het voorstel de groep van 53- en 54-jarigen heeft lat*»™ nemen om de overlast voor de buurt te beperken. Gemeenten kunnen eisen stellen inzake de hygiëne, arbeidsomstan digheden, werktijden en condoom gebruik in het bordeel. Maar één illusie moeten gemeenten niet heb ben, zo waarschuwde prof. dr. Huisman van de GG en GD in Rot vallen terwijl eerder bij hen na drukkelijk verwachtingen zijn ge wekt. Ook verwerpt het Ambtena rencentrum de randvoorwaarde dat een oudere docent die van de regeling gebruik zou willen maken, gedwongen kan worden 1 jaar lang te blijven als niet onmiddellijk in de vacature kan worden voorzien met het aantrekken van jonge do centen (27 jaar voor het basisonder wijs en 30 voor het voortgezet on derwijs). terdam: ook na afschaffing van het bordeelverbod heeft het weinig zin om prostituées te verplichten zich op geslachtsziekten te laten con troleren. Dat werkt in de praktijk niet. Hoerenbezoek is wel een belang rijke infectiebron voor dit soort ziekten. Een kwart van alle geval len van gonorrhoe en syfilis onder Nederlandse mannen is bij een prostituée opgedaan. Maar met een verplicht geneeskundig onderzoek bereikt men nooit alle prostituées, aldus Huisman. Bordelen kunnen een regelmatige medische keuring als voorwaarde in hun vergunning opgelegd krijgen. Thuiswerksters en tippelaarsters hebben echter ook in de toekomst niets met ver gunningen te maken. Het blijft on mogelijk hen tot een medisch on derzoek te dwingen. Zo'n verplichting geeft de klant alleen maar een onterecht gevoel van veiligheid, terwijl die juist moet beseffen dat hij vanwege zijn gezondheid maar beter op een vei lige manier, dus met een condoom kan vrijen. Sinds het gevaar van aidsbesmetting is die noodzaak nog veel groter geworden, hoewel uit de vrijwillig medische onder zoek blijkt dat niet één raam- of clubprostituée tot nu toe met aids besmet is. Dat ligt anders voor de DEN HAAG (GPD/ANP) - De be manningen van de Nederlandse mijnenjagers, die momenteel rond de Perzische Golf opereren, zullen na terugkeer in Nederland een her inneringsmedaille voor hun optre den ontvangen. De Admiraliteits- raad heeft minister Van Eekelen (defensie) dit deze week voorge steld. De negentig bemanningsleden van de twee Nederlandse mijnenja gers krijgen een speciale marine uitvoering van de herinneringsme daille voor multilaterale operaties. De Unifil-troepen en de Neder landse troepen, die onderdeel uit maken van de MFO-strijdmacht in de Sinaï, ontvangen deze medaille ook. Van Eekelen zei dit gister avond tijdens een commissieverga dering over de verlenging met min stens vier maanden van de Neder landse-Belgische operaties in de Golf. De minister sloot niet uit dat naast de Britten ook de Franse en Italiaanse marineschepen bereid zullen zijn het Nederlands-Belgi- verslaafde tippelaars: daarvan heeft een kwart tot een derde aids opgelopen. Eroscentrum De afschaffing van het bordeel verbod geeft gemeenten in de toe komst de mogelijkheid in hun be stemmingsplan rekening te hou den met prostitutie. Hoe belangrijk dat is, blijkt in Rotterdam. De ge meente is daar al tijden op zoek is naar een plaats voor een eroscen trum als vervanging van de raam- prostitutie op Katendrecht. Bewo ners en ondernemers in verschei dene wijken verzetten zich keer op keer tegen vestiging van het cen trum in hun buurt. Vaak doen ze daarbij een beroep op het bestemmingsplan, dat een dergelijke voorziening niet kent en ook niet kan kennen, omdat de wet tot nu toe geen eroscentra toe stond. Aan de andere kant krijgt de gemeente ook de mogelijkheid om met het bestemmingsplan in de hand clubs een vergunning in een bepaald gebied te weigeren. Gemeenten moeten voor prosti tutie wel een zekere plaats inrui men, zo stelde inleider Frank Bel- derbos, projectcoördinator stads vernieuwing in Rotterdam. Het is volgens hem een even wezenlijke stedelijke voorziening als zwemba Bemanning van mijnenjagers krijgt medaille sche flottielje te beschermen bij operaties in de Perzische Golf. Tot nu toe waren daarover alleen af spraken gemaakt met de Britten. Volgens de bewindsman is het overleg met Frankrijk en Italië gaande. Van Eekelen liet verder weten dat het Belgische schip dat binnen kort terugkeert naar Europa, de Breydel, technische problemen vertoont. Na half februari zullen de Belgen een nieuwe mijnenjager sturen om het wek van de Breydel over te nemen. Vanaf april zal het flottielje in ie der geval naar Europa moeten te rugkeren omdat dan zowel het Bel gische bevoorradingsschip als de drie nog resterende mijnenjagers vervangen moeten worden. Een den, sauna's, café's, bioscopen en theaters dat zijn. De aandacht van de gemeente moet zich vooral concentreren op de raam- en straatprostitutie, om dat die de meeste hinder voor de omwonenden met zich meebren gen. Helemaal zal de gemeente dit soort zaken overigens nooit in de hand krijgen. Het opheffen van de tippelzone in Amsterdam leidde er bijvoorbeeld niet toe dat er niet meer werd getippeld en het verbod van de raamprostitutie op Katen drecht heeft niet alle rode lichtjes uit de wijk kunnen jagen. Politie Hoewel er nu mogelijkheden zijn de prostitutie uit de criminele sfeer te halen, blijft de politie er vanuit gaan dat deze bedrijfstak voorlopig nog het nodige werk zal opleveren Zo blijft er een belangrijke contro lerende taak liggen ten aanzien van prostitutiebedrijven. Het zal in de toekomst echter niet meer gaan om het opsporen van strafbare feiten, maar het voorkomen ervan. Het blijft immers verboden minderjari gen in een bordeel te laten werken of vrouwen tot prostitutie te dwin gen. Volgens Mensing van Charante is de politie de meest aangewezen instantie om controle uit te oefe nen, omdat andere instanties over het algemeen weinig toegang heb ben tot de prostitutiewereld. Bui ten de politie heeft men over het algemeen alleen vertrouwen in het Leger des Heils en de GG en GD. "Bonafide prostitutiebedrijven stellen contacten met de zedenpo litie met het oog op de veiligheid en bescherming van de prostituée op prijs", aldus mevrouw Mensing. eventueel besluit om nieuwe sche pen uit te zenden naar de Golf zal dan een veel moeilijker afweging worden, aldus de minister. De fracties in de Tweede Kamer stemmen in meerderheid in met verlenging van de aanwezigheid van Nederlandse mijnenjagers in de Golf tot mei volgend jaar. Alleen de oppositiepartijen zien het nut van de operatie niet in en zien de mijnenjagers Hellevoetsluis en Maassluis liever terugkeren. Woordvoerder Van Traa (PvdA) vroeg zich af wat de zin is van de maritieme aanwezigheid, nu de scheepvaartroutes mijnenvrij zijn verklaard en de situatie in de Golf nog steeds escaleert. Volgens Van Eekelen gaat er - zelfs als er geen mijnen worden aangetroffen - van de aanwezigheid van mijnenjagers een preventieve werking uit. Het weerhoudt mij- nenleggers van het mijnenleggen, aldus Van Eekelen. Bovendien is het volgens de bewindslieden aller minst uitgesloten dat bij het voort duren van de oorlogshandelingen in het gebied de mijnendreiging opnieuw zal toenemen. TILBURG (ANP) - De Tilburgse Bouw Vereniging heeft 34 huis houdens een nieuwbouw huur woning in de sociale sector ge weigerd omdat hun inkomen zelfs met huursubsidie nog te laag is om de woonlasten verant woord te kunnen dragen. Volgens directeur P. Blanken- stein van de woningbouwvereni ging waren de afwijzingen nood zakelijk doordat de regels voor huursubsidie verscherpt zijn. Huizen te duur voor minima... Een aantal posten dat onder de servicekosten valt, wordt niet meer in de huursubsidie begre pen. De huurder moet dus een groter deel van de totale huur prijs zelf betalen. De servicekos ten van de bewuste woningen in Tilburg zijn relatief hoog. De fracties van PvdA en CDA in de Tilburgse gemeenteraad zijn het niet eens met het besluit van de woningbouwvereniging. De verantwoordelijke wethou der, P. van Hassel, meent echter dat Blankenstein 'preventief be zig geweest is. Met zijn afwijzing voorkomt hij dat de 34 huishou dens in de toekomst in de proble men komen, aldus de wethou der.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11