'Werk redden door export naar Taiwan' GOEDEN EN ZILVEREN SIERADEN 40% VOORDELIGER. EN DAT ZO VLAK VOOR KERST! 'Sterven kool en staal, dan sterft het Ruhrgebied' 'Buitenlandse interesse financiering toltumiels Nederland loopt achter bij gel rti ik van robots FNV: rechter grijpt te vaak in bij staking Crisisstemming in Europa's grootste industriegebied wöensdaCTTOËCËMBÊ^9^ PAGINA 7 Wilton Fijenoord ontslaat 600 mensen SCHIEDAM (ANP) - Bij de Schiedamse scheepswerf Wil ton Fijenoord staan achthonderd banen op de tocht. Nog deze maand zal de directie collectief ontslag aanvragen voor 600 van de 2400 personeelsleden. Dit heeft directeur ir. B. Sluis gisteren bekend gemaakt. Om te voorkomen dat nog meer banen moeten verdwijnen zal de werf opnieuw vergunning vragen onderzeeërs te exporteren naar Tai- ARNHEM (GPD) - De economi sche waarde van het fietsverkeer in ons land kan worden berekend op zo'n vijf miljard gulden per jaar. Dat wil zeggen dat wanneer het fietsverkeer onmogelijk zou wor den gemaakt, het alternatieve ver voer per auto of openbaar vervoer vijf miljard zou kosten. Daarbij is alleen rekening gehou den met het zogenaamde noodza kelijke fietsverkeer (vervoer van huis naar school of werk en vice versa). Het recreatieve fietsen is buiten beschouwing gelaten. Ook met de voordelen die het fietsen heeft voor het milieu en het ruimte beslag en de daarmee verbonden kosten, is geen rekening gehouden. Een en ander blijkt uit een on derzoek dat Adviesbureau Van Roon heeft uitgevoerd in opdracht van de Stichting Fiets!, de ANWB, de Bovag, de ENFB en de RAI. Fietsverkeer is 5 miljard gulden waard De opdrachtgevers onderzoek met name van belang omdat de rijksoverheid de laatste jaren de aandacht vooral richt op de auto en het openbaar Zo wordt bijvoorbeeld in het Mobi liteitsscenario Randstad, dat rijk, provincies en gemeenten hebben opgesteld, betrekkelijk weinig aan dacht aan de fiets geschonken. Volgens woordvoerder S. Stock van de Stichting Fiets! - een organi satie die de belangen van rijwiel- producenten en -handelaars behar tigt - zouden meer voorzieningen voor fietsers een belangrijke bij drage kunnen leveren aan het op lossen van het fileprobleem in de steden. Het onderzoek is vooral toege spitst op fietsverplaatsingen van en naar school. De fietskilometers die met dit doel worden verreden, vormen ongeveer een kwart van de totale afstand die in Nederland per rijwiel wordt afgelegd. In 1986 ging het om een afstand van 12 miljard kilometer. Wanneer deze met het openbaar vervoer zou moeten wor den afgelegd, zou daarmee een be drag van 1,3 miljard gulden ge moeid zijn. In totaal telt ons land op dit moment 12 miljoen fietsen, op een bevolkingsaantal van 14,6 miljoen. wan. De gedwongen ontslagen vallen in zowel de nieuwbouw- als de repa ratiesector van het bedrijf. Als de werf niet op korte termijn nieuwe opdrachten krijgt zullen nog eens tweehonderd ontslagen vallen, zo heeft het personeel te horen gekre gen. Als gevolg van het uitblijven van nieuwe orders zal de afdeling nieuwbouw nagenoeg worden ge sloten. Er blijft alleen voldoende personeel over om de lopende op drachten, een onderzeeër en twee patrouilleboten voor Taiwan, af te maken. De directie van de Schiedamse werf beschuldigt de overheid er van onvoldoende mee te werken aan het verkrijgen van nieuwe op drachten. De nieuwbouwafdeling die tot op heden hoofdzakelijk ma rine-orders heeft verwerkt, krijgt nauwelijks overheidssubsidie voor het werven van civiele orders. Daarbij komt dat de werf last heeft van de algehele malaise in de scheepsreparatie en scheeps- nieuwbouw. Wilton heeft de afgelopen maan den de noodlijdende reparatie wer ven Verolme Botlek en Vlaardin- gen-Oost Bedrijven overgenomen, waardoor Wilton de grootste repa- ratiewerf in het Waterweggebied is HORECA - De totale horecasec- tor (hotels, restaurants, cafë's en de recreatieve verblijfssector) heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 2 procent meer omzet geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar. De prijzen stegen met 1,9 procent. Streekvervoer De streekbussen in ons land heb ben de eerste negen maanden van dit jaar 1,5 procent meer reizigers vervoerd dan in dezelfde periode van '86. In totaal namen 274 mil joen reizigers de streekbus, zo meldt de vereniging van streekver- voerondernemingen ESO. Schone auto De belastingkorting op auto's met milieuvriendelijke 'schone' motoren blijft de komende jaren gehandhaafd. Dat heeft milieumi nister Nijpels gisteren bekend ge maakt in Leersum op een congres van de Industriebond FNV over de chemie-industrie en het milieu. geworden. Het binnenhalen van verbouwingsopdrachten wordt echter bemoeilijkt door het feit, dat de Nederlandse overheid in tegen stelling tot andere Westeuropese landen geen subsidie geeft voor dergelijke orders. Op aandrang van de Onderne mingsraad (OR) zal de directie van de scheepswerf Wilton-Fijenoord (WF) opnieuw een exportvergun ning vragen ten behoeve van on derzeeërs voor Taiwan. Enige jaren geleden weigerde de Tweede Ka mer Wilton een exportvergunning voor Taiwan. Dat was een gevolg van het feit dat de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en China ernstig bekoelden, nadat Wilton eerder wel een vergunning kreeg voor twee onderzeeërs voor Taiwan. Nadat de vergunning voor een nieuwe serie onderzeeërs werd geweigerd herstelden de betrek kingen met China, dat Taiwan als afvallige provincie beschouwt, zich in enige jaren tijd. Directeur B. Sluis acht de kans klein dat Wilton nu wel een export vergunning krijgt. "Maar je weet het nooit. Er is iets aan het verande ren. In Taiwan is de staat van beleg opgeheven en bovendien wil de handel tussen ons land en China nog steeds niet vlotten." DEN HAAG (ANP) - Minister Smit (verkeer en waterstaat) is 'verblijd met brieven' van buitenlandse be leggingsinstellingen die belang stelling hebben voor de financie ring van de vier tunnels die zij wil laten aanleggen. De bewindsvrouw heeft dit gisteren gezegd op een bij eenkomst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Vorige week maakte Smit be kend dat de regering nieuwe tun nels wil laten aanleggen bij Am sterdam. bij Velsen, bij Rotterdam en onder de Noord bij Alblas- serdam. Voorwaarde is dat het kar wei, dat in 1995 moet zijn voltooid, de overheid geen geld mag kosten. Particuliere financieringsinstellin gen moeten derhalve het geld op tafel brengen. De minister wil die investeringen plus winst terugbe talen door het autoverkeer met electronische tol te belasten. Op de bijeenkomst maakte zij duidelijk dat de tunnelbouw wat haar betreft niet persé een Neder landse aangelegenheid hoeft te worden. "Ik ga in op het meest za kelijke aanbod", aldus de minister. Zij hoopt in het tweede kwartaal van 1988 met een groep van inves teerders tot overeenstemming te komen. De Tweede Kamer zal het plan van de minister in februari be oordelen. Volgens Smit zal er in 1988 nog geen merkbare vermindering van de dagelijkse 125 kilometer file zijn waar te nemen. De effecten van nieuwe investeringen in openbaar vervoer en stedelijke wegennetten zullen op hun vroegst in 1989 hun beslag krijgen. Op een vraag wan neer Nederland geheel zonder files zal zijn, antwoordde de minister: "Een geheel fileloos Nederland maak ik niet meer mee, en ik ben van plan heel oud te worden". r directeur Sluis bekend maakt dat in ieder geval Staking Meer dan zeshonderd in het zwart geklede werknemers van Amsterdamse kinderdagverblij ven zijn gisteren massaal in staking gegaan om de rechtsongelijkheid in de kinderopvang in Amsterdam ongedaan te maken. Nu nog wor den namelijk ruim driehonderd as sistent-leidsters als zodanig geho noreerd, terwijl ze wel het werk van een leidster doen. Dit scheelt hen 130 gulden per maand. Brazilië Brazilië zal deze maand weer rente bèta'en op zijn schulden aan commerciële banken. Een banken- consortium heeft een krediet van een miljard dollar toegekend om het land te helpen deze betalingen te verrichten. De Braziliaanse cen trale bank neemt 500 miljoen dollar voor haar rekening. Melk De groei van de wereldmelkpro- duktie lijkt dit jaar tot staan te zijn gekomen doordat veel landen maatregelen hebben genomen. Het ziet ernaar uit dat de produktie zich nu zal stabiliseren, zo zegt de we reldhandelsorganisatie GATT in een gisteren verschenen rapport. Drogisten Drogisten mogen ook in de toe komst zogeheten 'zelfzorg-genees middelen' blijven verkopen. Het kabinet heeft gisteren besloten de drogisten de bevoegdheid om vrij verkrijgbare geneesmiddelen als aspirine en dergelijke te laten be houden. Ontslag Geneesmiddelenproducent ACF Farma in Maarssen is van plan om voor 45 van de 215 werknemers col lectief ontslag aan te vragen. Het bedrijf stopt met de loonfabricage voor derden, waardoor de 45 ar beidsplaatsen overbodig worden. AMSTERDAM (GPD) - Rechters grijpen te dikwijls en ook ten on rechte in bij stakingen. Ze leggen de vakbeweging meer beperkin gen op dan in het ook voor Neder land geldende Europees Sociaal Handvest wordt aangegeven. Een studiecommissie van de FNV schrijft dat in het gisteren versche nen rapport 'Collectieve actie: een recht'. De FNV heeft een aantal rechter lijke uitspraken al voorgelegd aan het Europese Comité van Deskun digen om uit te laten maken of de Nederlandse rechter zijn boekje niet te buiten is gegaan. In de toe komst zal de vakcentrale dat meer gaan doen. In het bijzonder in gevallen waarin stakingen werden verbo den, omdat anderen (derden) er schade door opliepen, zijn naar de mening van de FNV-werkgroep de grenzen van het Europese hand vest overschreden. Economische schade van derden mag niet tot een rechterlijk verbod op staking lei den. Evenmin zou een bond achter af de das mogen worden omgedaan door toewijziging van schade claims. Bij de presentatie van het rap port beklemtoonde FNV-voorzit- ter Pont gisteren dat bij een sta kingsconflict 'altijd twee partijen betrokken zijn'. "Het gaat niet aan om de schuld bij de actievoerende bond te zoeken. In zijn conflict met een bond zal een ondernemer of een groep ondernemers de schade meewegen als hij voor de keus staat of hij het op een conflict laat aankomen", aldus Pont. Waar derden schade lijden, zul len dezen zich moeten wenden tot de ondernemer met wie zij een con tract hebben. Zij zullen hém aan sprakelijk moeten stellen en even tueel om schadevergoeding vra gen. Bij de beoordeling van het conflict met de vakbeweging zal de ondernemer dergelijke schadever goedingen weer moeten meewe gen: het op een schadeclaim laten aankomen of toeschietelijker wor den ten opzicht van de vakorgani satie. Volgens de FNV-werkgroep heeft het Europees Sociaal~Hand- vest vrij strak aangegeven waar de grenzen liggen voor ingrijpen in het recht op collectieve actie door de vakbeweging. Het actierecht mag worden ingeperkt als openba re orde, nationale veiligheid, volks gezondheid en goede zeden aan de orde zijn. Daarover heeft echter de overheid te waken. Die zal dan ook in actie moeten komen als een sta king in deze zin verstorend werkt. En zij zal dan nóg slechts tot stap pen (eventueel bij de rechter) over gaan als de 'democratische nood zaak' daartoe bestaat "en dus door diezelfde overheid (onder parle mentaire controle) wordt aange toond". Derden - buitenstaanders - zullen volgens de FNV-werkgroep moe ten berusten in hun eventuele schade. Ze zullen slechts zelf in ac tie kunnen komen tegen vakbon den die een staking hebben uitge roepen, wanneer ze in een 'funda menteel vrijheidsrecht' worden ge troffen. Die rechten dienen echter scherp te worden onderscheiden van andere belangen die door het handvast niet tegenover het sta kingswapen worden beschermd. Werknemers die ten gevolge van een collectieve actie niet kunnen werken, behoren te worden door betaald, vindt de werkgroep. Uit sluiting (niet betalen) van werkwil ligen als verweermiddel van een werkgever tegen een collectieve actie, is ongewenst. Naar het oor deel van de FNV wordt een derge lijke actie van een werkgever ook niet beschermd door het handvest. Overigens bestrijdt de werk groep in hetzelfde rapport de her en der bestaande opvatting van de FNV te gemakkelijk naar het sta kingswapen grijpt. Op een lijst van industriële landen neemt Neder land een zeer bescheiden plaats in als het jaargemiddelde aan sta kingsdagen per 1000 werknemers wordt berekend over de jaren 1970 tot 1985. EDE (ANP) - Nederland loopt ach ter met het installeren van robots in industriële bedrijven. Dit jaar werden er iets meer dan honderd stuks verkocht. Er werken nu 540 robots in ons land, waarvan veertig procent in bedrijven met minder dan 250 werknemers. Dit heeft ir. I. Vermeulen van het adviesbureau Anertek uit Bilthoven uitgere kend. De uitkomsten van zijn on derzoek werden vandaag gepre senteerd op de eerste Nederlandse robotbeurs, die ook morgen en vrij dag in Ede wordt gehouden. Het midden- en kleinbedrijf loopt de achterstand snel in, aldus Vermeulen. In ieder geval vlugger dan de grote bedrijven. Ongeveer vijfjaar geleden kwam het gebruik van robots in ons land echt op gang. In de omringende landen be gon dit eerder. België en Duitsland tellen per duizend inwoners veel meer robots. Deze landen hebben een veel grotere auto-industrie, de baker mat voor het werken met robots. Verder loopt Nederland bepaald niet voorop als het om vernieuwing van de industrie gaat, aldus Ver meulen. Sinds 1980 is in ons land het aan tal robots elke twee jaar verdub beld. Zou deze tendens zich voort zetten, dan zijn er in 1998 meer dan 17.000 robots operationeel. Er is wel een markt voor dit aantal, maar LENINGEN - Bank of Boston, de vijftiende bank in de Verenigde Staten, heeft gisteren bekendge maakt dat zij 200 miljoen dollar toe voegt aan de reserve voor mogelij ke verliezen op leningen aan Der de-Wereldlanden. Naar verwach ting zullen ook andere Amerikaan se banken dit voorbeeld volgen. de 'robotiseringshuizen' zullen waarschijnlijk op geen stukken na aan de vraag kunnen voldoen, al dus Vermeulen. Prijzen van olie dalen sterk na akkoord OPEC LONDEN (Rtr) - Teleurstelling over het akkoord van de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) heeft gisteren geleid tot een scherpe daling van de prijzen van ruwe olie op de internationale vrije markt. Het besluit van het oliekartel om de bestaande afspraken te verlen gen betekent volgens oliehandela ren dat de situatie van overproduk- tie en kortingen op de officiële OPEC-prijzen blijft bestaan. De prijs van olie uit het Britse Noordzee-veld Brent voor levering in februari kwam gisteren voor het eerst sinds februari van dit jaar on der de zestien dollar per vat (van 159 liter). Later volgde een prijs herstel tot 16,15 dollar, maar dat was toch nog 0,60 dollar minder dan de 16,75 dollar van maandag. In augustus, toen de spanningen in de Perzische Golf hoog opliepen, bereikte de notering van Brent-olie nog een hoogtepunt van 20,65 dol lar. Ook de prijs van Dubai-olie uit het Midden-Oosten ging dinsdag met 0,60 dollar omlaag en kwam daarmee op 15,25 dollar per vat. De notering van de belangrijkste Ame rikaanse oliesoort. West Texas In termediate, daalde zelfs met 0,90 dollar tot 16,85 dollar per vat. ADVERTENTIE Tot en met 31 december a.s. krijgt u in de Caratshop in de Bijenkorf liefst korting op een groot deel van het assortiment gouden en zilveren sieraden, bijvoorbeeld ringen, armbanden en colliers. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Extra koopavonden voor Kerst op maandag 21/12, dinsdag 22/12, en woensdag 23/12 tot 21.00 uur. DUISBURG - "Als het in het Ruhrgebied brandt, vervoert de Rijn niet genoeg water om te blus sen". Dat zei eens Konrad Ade nauer, de eerste Westduitse kanse lier. Het brandt nog niet in het Re vier, zoals Europa's grootste indus triegebied wordt genoemd, maar het gist er wel. door Hans Hoogendijk Na de massale demonstraties van eind vorige week heerst er nu een gespannen sfeer bij de grote gieterij van Krupp in Rheinhau- sen. Overleg tussen de onderne mingsraad en de bedrijfsleiding lijkt een beetje licht te brengen in deze donkere dagen voor Kerst- Eerst had de Krupp-directie stoer verklaard de ovens in Rhein- hausen te zullen doven. Zesdui zend werknemers werken in deze roemruchte staalgieterij. Maar na de woedende protesten denkt men nu aan 'afslanken', waardoor naar schatting 4000 mensen hun baan voorlopig zouden kunnen houden. Een eerste succes voor de 'staal- kokers', nadat zij vorige week het hoofdkantoor van Krupp Stahl AG in Bochum hadden bestormd en de kantoren van de topdirectie bezet ten. Een paar dagen later drongen ze binnen in het Krupp-symbool in Essen, de Villa Hugel. Later blok keerden meer dan 100.000 staalar- beiders Autobahnen en bruggen over de Rijn. Tegelijkertijd protes teerden 100.000 mijnwerkers tegen de voorgenomen sanering van de steenkolenwinning. Hier verdwij nen de komende jaren nog eens 30.000 banen. De solidariteit met de verbitter de arbeiders was vorige week groot. Spandoeken met de tekst: 'Boeren en arbeiders hand in hand'. Vrouwen op straat om werk te eisen voor hun mannen, school kinderen trokken door de straten, bakkers verdeelden warme brood jes, slagers zorgden voor beleg. Burgemeesters, geestelijken, mid denstanders trokken met de be dreigde werknemers door de ste den. Want sterven kolen en staal, dan sterft ook de middenstand en dus het Ruhrgebied. Kerosine De minister van binnenlandse zaken van Nordrhein-Westfalen, Herbert Schnoor (SPD): "Zo'n dag heeft het Revier nog nooit be leefd". Maar sommige opgewon den industriëlen eisten maatrege len. De politie had moeten ingrij pen. Schnoor: "Moest ik kerosine over de arbeiders laten gooien?" De spontane uitbarsting heeft toch wel iets bewerkt. Chemische reuzen in de buurt bieden aan staalarbeiders in dienst te nemen, andere bedrijven bepleiten een al gemeen concept om vervangende werkgelegenheid te schaffen. Een fabrikant: "We schieten voor ruim een half miljard een tv-satelliet de ruimte in, die het nog niet eens doet, terwijl hier de mensen in de ellende worden gestort". Bij andere bedrijven, zoals het Thyssen-concern, is het motto nog: 'Oren dicht en verder'. Maar dat pikken ze in het Ruhrgebied niet meer. Per slot van rekening gaat het niet alleen maar om Rheinhau- sen. De grote staalconcerns willen 35.000 banen schrappen en daar komt nog minstens het verlies van 25.000 banen in de toeleveringsin dustrie bij. In het Revier wonen 5,1 miljoen mensen. Daar, waar na de Tweede Wereldoorlog het 'Wirtschaftswun- der' begon, zijn nu 300.000 mensen zonder werk en leven 750.00 men sen op de rand van het bestaansmi nimum. "We worden het armen huis van de republiek en dat ter wijl wij het land hebben opge bouwd". Mijnen Het gaat al jaren slecht tussen Rijn en Ruhr. Sinds in de jaren vijf tig het sterven van de mijnen be gon is het aantal kompels gedaald van bijna 500.000 tot 118.000. In de jaren '60 was zestig procent van al le werkenden in dit gebied afhan kelijk van de staal. Nu is dat nog maar een derde. Dramatisch werd het vooral de laatste jaren. De staalconcerns Hoesch, Klockner, Thyssen en Krupp schrapten sinds 1980 tussen Dortmund en Duis burg meer dan 60.000 banen. En het wordt nog erger. Dit voor jaar kondigde Thyssen aan dat in Hattingen, Oberhausen en Duis burg nog eens 8000 banen verdwij nen. Het Kruppconcern wil ook minstens 6000 werknemers kwijt. Vervangende werkgelegenheid is er nauwelijks. Het Ruhrgebied heeft ondanks alle mogelijke mi lieuvriendelijke maatregelen nog altijd een roetzwarte naam en dus trekken high tech-bedrijven liever naar de zuidelijke deelstaten 1^- den-Wurttemberg en Beieren. In deze donkere dagen voor Kerstmis, waarin normaal de mar ken royaal worden uitgegeven en de 'Glühwein' op de 'Weihnachts- markten' rijkelijk vloeit, is de stemming gedrukt. De arbeiders voelen zich verraden. Verraden door de politici in Bonn, door de werkgevers en door hun eigen IG- metaal, met 2,6 miljoen leden nog altijd de machtigste vakbond ter wereld. Voorzitter Franz Steinkuh- ler heeft het vorige week aan den lijve ondervonden. "Met woede in het hart, maar met een koele kop", wilde hij niet ophitsen maar kal meren. Steinkuhler eist structurele maatregelen en vervangende werk gelegenheid. De arbeiders hoorden hem aan, meer niet. "Franz, waar om kon je nu pas? Wij vechten al 14 dagen en jij hebt je gezicht al.die tijd niet laten zien. Dat is niet in orde". Papier De voorzitter van de raad van be stuur van Krupp, Gerhard Crom- me, hoeft zijn gezicht helemaal niet meer te laten zien. Op 9 april be loofde hij nog dat Rheinhausen be houden kon blijven als de vakbe weging instemde met de afbouw van 2000 banen. De vakbond ging tandenknarsend akkoord, maar nu is die afspraak het papier niet meer waard waarop zy is geschreven. De woede en verbittering zijn groot, de radicaliteit groeit. In Rheinhau sen zijn stencils opgeplakt met het portret van Cromme: 'Gezocht, dood of levend'. Bij poort 1 van de hoogovens hangt een stropop aan een galg, een plakaat om de nek: "Ook als we allemaal ten onder gaan, de Cromme zal met ons gaan". Op de borden is de naam 'Rheinhausen' met witte verf ver anderd in 'Doodhausen'. Maar ook in de politiek geloven de arbeiders niet meer. Johannes Rau, de minister-president van Nordrhein-Westfalen, is machte loos. Met een schuld van 100 mil jard mark is de deelstaat vrijwel failliet Zes brandbrieven stuurde Rau aan kanselier Kohl, maar deze had geen tijd voor hem. In 1983 trok Kohl op verkiezingstournee door de Ruhrpot met de leus: "Wij scheppen nieuwe arbeidsplaatsen voor het Revier". Nu geeft hij niet thuis. In Düsseldorf wordt hard ge steld, dat de door de SPD geregeer de deelstaat blijkbaar niet meer tot de republiek hoort. De beschuldigende vinger gaat vooral naar de liberale minister van economische zaken Ban^e- mann, die de staalbelangen in Brussel veel te halfslachtig zou verdedigen. Bekend is dat Bange- mann niets voelt voor nieuwe sub sidies in de zwakke bedrijfstakken. In Düsseldorf bestaat de indruk dat Bangemann de kolen en staal al heeft afgeschreven. Bedelen De miljoenen aan Rijn en Ruhr vertrouwen nu op hun eigen kracht. "Niet bedelen, niet vragen, maar zelf moedig strijden", staat er op een spandoek. En strijden wil len ze. Nog brandt het niet aan de Ruhr, maar de rooksignalen uit Duitslands machtige industriële hart kunnen door niemand meer worden genegeerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7