Onrust slaat over naar zuid-Libanon Centrale rol Parijs in defensie Europa Gary Hart terug in race presidentschap Israëlische pantsers rukken op TANKER IN BRAND Vrijlating gijzelaars in Libanon verwacht DITSIERTVENDOME: 50% KORTING. WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Politieke waarnemers voorspel- WASHINGTON/BEIT HANOUN/GAZA STAD (AP/Rtr/UPI) - De ongeregeldheden op inderdaacl dat het besluit van de Gazastrook en de westelijke Jordaanoever hebben zich uitgebreid tot het zuiden van blikeinenzal'werken V,?Het%ktop Libanon. Verschillende bronnen melden hevige gevechten tussen Israëlische troepen met het gedrag van Don Quïchotte. Uit- strijders van het Zuidlibanese Leger aan de ene kant en linkse en Palestijnse eenheden eindelijk zal het de Republikeinen aan de andere. Bij botsingen tussen Israëlische soldaten en Palestijnen in de Gazastrook zijn gisteren weer twee doden gevallen. WASHINGTON (Rtr) - De Republi- keinen hebben met leedvermaak gereageerd op de onverwachte be slissing van de Democratische senator Gary Hart om terug te ke ren in de strijd om het president schap. Hun zelfvertrouwen wordt er alleen maar door versterkt. „Ik verwelkom Gary Hart opnieuw in de race. Zijn terugkeer zaait nieu we verwarring in een partij die al wanordelijk is. Dit is een kandida tenlijst die geen geschiedenis zal maken", zo reageerde de Republi keinse kandidaat Alexander Haig gisteren cynisch op Harts aankon diging dat hij toch wil proberen in het Witte Huis te komen. Een Israëlische pantserkolonne is het zuiden van Libanon binnen ge rukt. Een militaire woordvoerder van de PLO in Baghdad zei dat Is raëlische troepen aan het begin van de avond tot zeker twee kilometer benoorden de door Israël ingestel de bufferzone waren gekomen. Pa lestijnse stellingen in het gebiëd zouden door Israëlische helikop ters onder vuur worden genomen. Het Israëlische leger stuurde de pantsereenheid om soldaten op te halen die gewond waren geraakt bij een gevecht nabij het dorp Has- Onderzoek naar nazi-verleden Westduitse tv-presentator bayeh, ten noorden van de buffer- De Stem van Vrij Libanon, het radiostation van het Zuidlibanese Leger (een militie die door Israël wordt gesteund), maakte melding van de hevige gevechten. Gisteren was de achtste achter eenvolgende dag van onlusten in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever. De demonstranten bestookten ook nu de Israëlische militairen met stenen en andere projectielen. Op verschillende we gen werden barricaden opgewor pen van brandend afval om Pales tijnse werknemers te verhinderen naar hun werk in Israël te gaan. Er vielen twee doden, onder een 17-jarige Palestijn uit Beit Ha- noun. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekendge maakt dat nog wordt onderzocht of hij is gedood door het leger of door gewapende burgers. Hulpverle ners van de Verenigde Naties heb ben gezien dat gewapende joodse kolonisten het dorp binnengingen. Volgens het Palestijnse bureau BONN (GPD) - De Westduitse te- PPS kwam het tweede slachtoffer, tenlandse pers. De huidige onlus ten zijn het gevolg van de publici teit door de pers over de demon straties van de Palestijnen in de be zette gebieden, zei Shamir. In het door Arabieren bewoonde oost-Jeruzalem hebben Palestijnse winkeliers gisteren hun winkels gesloten uit protest tegen het feit dat de Israëlische minister Sharon van handel en industrie in dit stadsdeel een appartement heeft gekocht. Deze stap is door linkse politici en stadsbestuurders scherp gehekeld; men zegt dat Sharon al leen maar politieke motieven heeft gehad, en probeert de Arabische gemeenschap te intimideren. de vooraanstaande po liticoloog Stephen Hess. Hart stap te ruim een halfjaar geleden uit de race nadat een storm was losgebar sten over zijn vermeende buiten echtelijke verhouding met het foto model Donna Rice. Wanneer Hart de andere Democratische kandida ten verslaat - hetgeen niet waar schijnlijk wordt geacht - en hij het moet opnemen tegen de Republi keinse kandidaat, zal dat een han dicap worden voor de Democraten. „Het is naïef te denken dat de zaak Donna Rice hem niet blijft achter volgen", meent Harts vroegere campagneleider Kevin Burke. Er zijn weinig waarnemers die Hart veel kans geven de strijd om de Democratische kandidatuur te Zijn terugkeer verzwakt Gary Hart met zijn hoogstens de positie van de overi ge Democratische kandidaten. De aandacht die Hart de komende tijd ongetwijfeld trekt zal voorkomen dat één van de andere zes Demo- ap) cratische concurrenten veel steun wint en een beslissende voor sprong opbouwt. Naast Hart is Jes se Jackson de meest in het oog springende Democratische mede dinger. In de periode dat Hart zich had teruggetrokken kwam Jack son naar voren als de Democraat met de beste kansen. Voordat hij zijn campagne zeven maanden ge leden onderbrak werd Hart be schouwd als de grote kanshebber voor de Democratische kandida tuur. De overige kandidaten van zijn partij werden wegens gebrek aan prestige „dwergen" genoemd. De Democraten zijn het afgelo penjaar achtervolgd door tegensla gen. Na het schandaal rond Hart en Rice werd senator Joe Biden in september gedwongen zich uit de campagnes terug te trekken. Ge bleken was dat Biden had gelogen over zijn schoolprestaties en in zijn toespraken herhaaldelijk plagiaat pleegde. De terugkeer van Hart „houdt de zaak aan de kook, terwijl het de hoogste tijd is voor rust", zegt een waarnemer. „Ik meen dat ik het soort leider schap vertegenwoordig dat zijn kracht ontleent aan onafhankelijk heid. Ik wil mijn campagne voor het presidentschap hervatten en het volk laten beslissen", zei Hart gisteren bij zijn aankondiging in New Hampshire. Volgens hem hebben de andere kandidaten be langrijke thema's als militaire her vorming en herstel van de econo mie laten liggen. De Democraten hebben volgens hem nieuwe idee ën nodig. „Ik heb nieuwe ideeën die ons land nodig heeft maar nie mand naar voren brengt", zo ver klaarde de senator. Een belangrij ke proef voor Harts kansen laat niet lang op zich wachten. Op 16 fe bruari is er een voorverkiezing in New Hampshire. 23-jarige Palestijn uit het vluchtelingenkamp Jebaliya, om het leven tijdens rellen bij het Shi- fa-ziekenhuis in Gaza Stad. Hier levisiezender WDR onderzoekt op dit moment de beschuldigingen van het weekblad Der Spiegel te gen 'Fruhschoppen' presentator Werner Hofner. Het weekblad stelt stormden rond 50 soldaten het dat Hofner tijdens de Tweede We reldoorlog talloze propaganda- stukjes in nazi-bladen heeft ge schreven. Hofner was sinds 1933 lid van HiÜers NSDAP. Veel nieuws bevat het artikel niet, want het nazi-verleden van Hofner was al tientallen jaren bekend en hij heeft zijn lidmaatschao van de NSDAP ook nooit bestreden. Het Hamburgse blad noemt vooral een artikel waarin Hofner de moord door de Gestapo op de be gaafde pianist Karlrobert Kreiten, verdedigt. Maar ook dat is al meer dan tien jaar bekend. Hofner ont kent overigens dit stuk te hebben geschreven. kenhuis in, om 300 jonge Palestij nen met geweld te verjagen. De de monstranten hadden brandbom men naar de Israëlische grenspoli tie gegooid. Daarbij vielen geen ge wonden. Ook op de Westoever blijft het onrustig. In Ramallah en Hebron waren winkels gesloten en werd door jongeren gedemonstreerd. Enkele honderden studenten van de Bir Zeit universiteit hielden een anti-Israëlische protestmars waar bij Palestijnse leuzen werden ge scandeerd en portretten werden meegevoerd van PLQ-leider Arafat. Er deden zich op de Westoe ver geen grote incidenten voor. De Israëlische premier Shamir, De in 1913 geboren Hofner verklaarde gisteren voor de Israëli- maakte na de oorlog snel carrière sche radio van plan te zijn de bezet bij radio en tv. In 1946 werd hü chef te westelijke Jordaanoever^en^ de van de afdeling actualiteiten van de NWDR, van 1972 tot 1977 was hij directeur televisie van de WDR in Keulen en sinds januari 1952 pre senteert Hofner de 'Internationale Fruhschoppen', waarin hij elke zondag met buitenlandse journa listen over actuele thema's praat. Gazastrook te sluiten voor de bui- Spionnenruil Duitslanden AL-MANAMAH - De Griekse tanker Ariadne is gisteren nabij de Straat van Horrnuz in de Perzische Golf door een Iraans schip in brand geschoten, nadat de tanker enkele uren eerder al door twee Iraanse kanonneerboten onder vuur was genomen. De 28 bemanningsleden konden zich in reddingsvlotten in veiligheid brengen en werden later door sleepboten opgepikt. De kapitein bleef aanvankelijk aan boord, maar voegde zich later bij zijn bemanning. Na twee uur kon het sein brand meester worden gegeven. De tanker had een groot gat in de romp en maakte ernstig slagzij. (foto anp> Buitenland kort HAMBURG (DPA/Rtr) - De Bondsrepubliek Duitsland en de DDR hebben gisteren spionnen ge ruild, zo heeft het Westduitse pers bureau DPA gemeld. Volgens DPA zijn vijf mannen en een vrouw, die in de DDR tot gevangenisstraffen van zes jaar of minder waren ver oordeeld, per trein aan de grens plaats Bebra gearriveerd. Bonn zou van zijn kant drie Oostduitse agen ten hebben laten gaan, die met de auto naar de DDR zijn overge bracht. Volgens het boulevardblad Bild worden morgen aan elke kant drie spionnen vrijgelaten. De ruil zou plaatsvinden in de grensplaats Herleshausen. Volgens Bild heb ben de mensen die de DDR laat gaan ernstige gezondheidsproble men, na lange jaren in de gevange- Gekapseisd Bij een ongeluk met een veer boot voor de kust van het Filipijnse eiland Samar zijn zeker 10 mensen omgekomen en er worden nog 13 mensen vermist. Op de boot be vonden zich 50 passagiers. Het on geluk gebeurde tijdens zwaar weer. Uit zee werden 27 overlevenden opgepikt door de kustwacht. Vliegtuig gevonden Reddingsploegen op de Filipij- nen hebben vandaag gemeld dat ze op een berghelling, 19 kilometer ten zuidwesten van het vliegveld van Iligan City op het eiland Min danao de resten hebben gezien van het vliegtuigje dat zondag ver dween met 15 passagiers. Er zou den geen tekenen zijn dat iemand het ongeluk heeft overleefd. Rubbervlot gevonden Voor de Burmaanse kust in de Andaman-zee is een rubbervlot ge vonden dat behoorde aan het Zuid- koreaanse verkeersvliegtuig, dat twee weken geleden met 115 men sen aan boord is verdwenen. Vliegtuigongeluk Een Braziliaans militair vliegtuig van het type Hercules C-130 is maandagavond bij het eiland Fer nando de Noronha op 355 kilome ter ten oosten van Brazilië in de At lantische Oceaan gestort. De lucht macht vreest dat alle £9 inzittenden om het leven zijn gekomen. Bangladesh President Hussain Muhammad Ershad van Bangladesh heeft giste ren de vrijlating van 436 politieke gevangenen gelast en het verbod bijeenkomsten opgeheven. De maatregelen worden beschouwd te leggen voor een écht Europese als een poging de oppositie gunstig defensie. BERN (AP) - In Zwitserland is het getouwtrek begonnen om het vroegere RAF-lid Gabriele Tiedemann, die waarschijnlijk deze week uit de gevangenis wordt ontslagen. Zij was ver oordeeld wegens het neerschie ten van twee douaniers in de Jura, tien jaar geleden. De Bondsrepubliek zal om uitlevering van de nu 36-jarige Gabriele Tiedemann vragen. In Westduitsland wacht ha^r nog een straf van zes jaar en vier maanden wegens lidmaatschap van een terroristische organisa tie. Haar advocaat probeert de uitlevering langs juridische weg te voorkomen. Tiedemann heeft namelijk aangekondigd te willen trouwen met de Zwit serse journalist Jan Morgentha- ler. Over dit huwelijk bestaan twijfels omdat het als bijko- RAF-lid poogt uitlevering uit Zwitserland te voorkomen mend voordeel heeft dat -het haar uitlevering aan Westduits land onmogelijk kan maken. In het verleden heeft de Zwit serse rechtbank al tweemaal toestemming gegeven voor uit levering van Tiedemann aan de Bondsrepubliek. Haar Zwitser se advocaat Roland Gmur pro beert desondanks uitlevering nu toch te voorkomen. De jurist heeft de autoriteiten gevraagd voorlopig van uitlevering af te zien, in verband met Tiede- manns voorgenomen huwelijk. De autoriteiten in de stad Zü- rich proberen het huwelijk van Tiedemann en Morgenthaler te voorkomen. Als argument hier voor voeren zij aan dat de enige reden die Tiedemann heeft om te trouwen het voorkomen van de uitlevering aan Westduits land is. Volgens Gmur ontstaat er nu een soort wedstrijd tussen het Westduitse uitleveringsver zoek en het huwelijk van Tiede mann. Het is zeer waarschijn lijk dat de Zwitserse autoritei ten het huwelijk zullen voorko men. Zij kunnen dit bewerk stelligen door Tiedemann di rect na haar vrijlating uit de kantonsgevangenis weer op te sluiten. Daarna kan de nieuwe uitspraak van de rechtbank over de uitlevering worden af gewacht. DEN HAAG Als eerste Europese land lijkt Frankrijk een antwoord te willen formuleren op het on langs gesloten INF-verdrag.- Het verdrag over de verwijdering van de middellange afstandswapens maakt volgens Parijs immers een herziening van de militaire strate gie noodzakelijk. Ook zal het INF- akkoord onvermijdelijk leiden tot een vermindering van de Ameri- len zullen worden aangepast aan deze nieuwe defensiestrategie. In gewoon Nederlands betekent deze uitspraak dat de raketten niet op het grondgebied van de Bondsre publiek gericht staan, maar op doe len verder naar het oosten. De uitlatingen van premier Chir ac over de verdediging van de Bondsrepubliek bevatten op zich zelf weinig nieuws. In het onlangs ropa. kaanse betrokkenheid bij West-Eu- aanvaarde platform van de Westeu- ropese Unie wordt immers ook al vastgesteld dat de verdediging van elke lidstaat moet beginnen aan de buitengrenzen van de unie. door Louis Burgers De Franse regeringsleiders heb ben zich niet laten meeslepen in de jubelstemming in Europa na de on dertekening van het INF-verdrag door president Reagan en partijlei der Gorbatsjov. Parijs vreest eer der een verzwakking van de Eu ropese verdediging, en ziet het ak koord daardoor als een goede gele genheid om nieuwe fundamenten te stemmen die al een maand lang de straat opgaat om het aftreden van Ershad af te dwingen. Couppoging Ongeveer 15 soldaten zijn giste ren gearresteerd op de Comoren, een eilandengroep gelegen tussen het noorden van Madagascar en Mocambique, als gevolg van de mislukte staatsgreep tegen presi dent Ahmed Abdallah, op 30 no vember jongstleden. Abdallah was op dat moment in Frankrijk. De Fransen namen opmerkelijk snel het initiatief in eigen handen. Gorbatsjov was maar net in Mos- Verrassend was dan ook veel meer het tijdstip waarop Chirac, in middels gesteund door president Mitterrand, zijn uitspraken deed. Eerder, in oktober, hield de presi dent (die in het Franse staatsbestel verantwoordelijk is voor veilig heid) zich tijdens een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek nog op de vlakte. Htj liet bij die gelegenheid wel weten dat de Franse strategie veranderd was, maar gaf niet aan in welke richting. Chirac's opmerkingen lijken dan ook vooral te zjjn ingegeven door het groeiende Duitse onbehagen op de Bondsrepubliek gericht staan. Tegelijkertijd gaf hij het pro- kig over de onwrikbare opstelling i Washington dat nu eerst onder- La Douce France nergens an ders begint dan aan de Duitse oost grens. Niet de Rijn, maar de Elbe handeld moet worden c moet in het vervolg gezien worden minderen van het Russische over als de Franse grensrivier, zoals hij wicht bij de conventionele en che- onder goedkeurend geknik van de mische bewapening. Duitse publieke opinie vaststelde. Dat geldt ook voor de inzet van Hü zal heel wat Duitsers blü heb- deFransekernwapens.de'force de ben gemaakt met de mededeling dat de Britse en FYanse kernwapens de plaats BEIRUT (AP) - Het soennitische dagblad Al-Liwaa, dat verschijnt in Beirut, heeft gisteren gemeld dat Terry Waite, de afgezant van de An glicaanse Kerk, een Amerikaanse professor, alsmede alle Franse gij zelaars in Libanon spoedig zullen worden vrijgelaten. Het blad be roept zich op welingelichte diplo matieke zegslieden. Volgens de krant moeten alleen nog enige technische regelingen getroffen worden. Waite zal vol gens de krant niet aan de Britse au toriteiten worden uitgeleverd, maar aan de Franse premier Jac ques Chirac. Al-Liwaa heeft tot nu toe zelden melding gemaakt van te verwachten vrijlatingen van gijze laars; andere kranten in Beirut doen dat regelmatig, maar de meeste van deze aankondigingen worden niet bewaarheid. De krant vermeldt niet welke van de vier Amerikaanse professo ren zal worden vrijgelaten die de sji'itische organisatie Islamitische Jihad gevangen houdt. Het zijn Ro bert Polhill, een docent boekhoud kunde, Alann Steen, een communi catie-docent, Jesse Jonathan Tur ner, een hoogleraar computerwe tenschappen, en Mithileshwar Singh, een hoogleraar staatsfinan ciën, allen werkzaam bü de Ameri kaanse Universiteit in Beirut. De Jihad houdt ook de Fransen Marcel Fontaine, Marcel Carton, beiden ambassadefunctionarissen, en de journalist Jean-Paul Kauff- mann gevangen. In maart 1986 Overstroming JAKARTA (UÊl) - Bij een overstro ming in het westelijk deel van Su matra zijn 34 personen om het le ven gekomen. Door hevige regen val trad de rivier Batang Lembang buiten haar oevers en werden vijf dorpen in de buurt van de plaats Solok overspoeld met modder en stenen. Meer dan 150 huizen wer den weggevaagd. Hulpverleners vrezen" dat het dodental verder zal stijgen omdat nog een aantal perso nen wordt vermist. De Indonesi sche regering heeft voedsel en me dicamenten naar het getroffen ge bied gestuurd. maakte de Jihad bekend dat een vierde Franse güzelaar, Michel Seurat, was geëxecuteerd, maar Seurats lichaam is nooit gevonden. Een andere krant in Beirut is be gonnen met de publicatie van de Arabische tekst van een groot aan tal kerstkaarten, die zijn bestemd voor de Amerikaan Terry Ander son, de hoofdcorrespondent voor het Middenoosten van Associated Press. De redactie heeft de kaarten ontvangen van scholieren uit de Verenigde Staten. Anderson be leefde afgelopen donderdag de dui zendste dag van zijn gevangen schap en zit daarmee het langst ge vangen van alle 21 buitenlanders die nog in Libanon vast worden ge houden. Vrijspraak na zestien jaar gevangenis HAMBURG (Rtr) - Een Westduit ser die wegens kindermoord 16 jaar in de gevangenis heeft gezeten, is gisteren vrijgesproken nadat nieuw bewijs was aangevoerd dat hij op het ogenblik van de misdaad bij tandarts en kapper was. De rechtbank in Hamburg ver nietigde de levenslange gevange nisstraf die de 45-jarige Holger Gensmer in 1971 was opgelegd we gens moord in 1970 op de 6-jarige Birgit König. Rechter-president Erich Peter sen, die de vrijspraak gelastte, zei dat Gensmers raadsman het inder tijd niet ontdekte bewijs had ge vonden, dat zijn cliënt op het ogen blik waarop het meisje werd ver moord bij de tandarts en de kapper was geweest. De raadsman was erin geslaagd vorig jaar een nieuw proces te ver krijgen, na in politiedossiers op het bewijs te zijn gestoten. Petersen beschikte dat Gensmer geen aanspraak kon maken op compensatie voor de tijd die hij heeft vastgezeten, omdat hij de moord in eerste instantie had be kend en de bekentenis pas later had ingetrokken. ADVERTENTIE den. Zü besloten nauw samen te werken bü de modernisering van hun kernwapens. De ministers Giraud en Younger spraken af dat de twee landen sa men een nieuwe kruisraket zullen ontwikkelen, bestemd voor ge bruik vanuit vliegtuigen. Dit 'stand-off wapen moet het moge- Ljk maken dat de Franse Mirage en de Britse Tornado straaüagers doe len diep in het oostblok kunnen be dreigen. Gekozen is voor een ver beterde uitvoering van de Franse ASMP-raket, die een bereik moet krijgen van 450 kilometer. Afgezien van de militair-strategi sche betekenis van deze ontwikke lingen verwacht Parijs, vaak afge schilderd als een eigenzinnig Navo-bondgenoot, een belangrij- kernraketten, zoals de Hades, niet kere rol in West-Europa te kunnen spelen. De Duits-Franse samen werking en de nog voorzichtige ject van de Frans-Duitse brigade en Frans-Britse toenadering maken de gemeenschappehjke verdedi- immers van Parijs het nieuwe poli- gingsraad een nieuwe impuls. Chirac's nieuwe Europese af schrikkingsdoctrine krijgt op nog Dat biedt Frankrijk de kans de een tweede manier te maken met politieke en diplomatieke leiders- de nucleaire bewapening, een es- rol binnen Europa over te nemen, sentieel onderdeel van de verdedi- waar achtereenvolgende regerin- ging van West-Europa. Parijs wil gen al sinds president De Gaulle naar streefden. OpmerkeUjk is al leen dat Parijs op dit moment geen de Amerikaanse INF-wapens, die echte concurrentie te duchten Ook dit doel kwam de afgelopen dagen iets dichterbü, tijdens een büeenkomst van de Franse en Brit- frappe', zei hü- Hun taktische doe-dat de nieuwe generatie Franse se ministers van defensie in Lon- mert, heeft: bondskanselier Kohl doet geen moeite het politieke gewicht van zün voorganger Schmidt te evenaren, terwül premier Thatcher meer bezig is op het wereldtoneel dan dat zü zich om Europa bekom- Wie nu bij de Vendome-stand in de Bijenkorf uit de collectie bijouterieën met en zonder strass een collier of armband kiest, betaalt daarvoor tijdelijk liefst 30% minder dan normaal. BIJ PK BIJENKORF BEN JE BETER AF Extra koopavonden voor kerst op maandag 21/12, dinsdag 22/12 en woensdag 23/12 tot 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5