Grote zorg over 'zwarte basisschool' Vuurwerkbommen richten in Delft enorme schade aan Sportscholen jagen junks Damstraat uit Koop bij de Nutsspaarbankde mooiste spaarbiljetten die er zijn. 7 Shell in hoger beroep tegen vonnis 'Gouderak' Kanl^erziekenhuizen klagen nood De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. YVOE4SDAG lb DECEIVIBER 19o7 PAGINA 3 Buitenlandse kinderen in de knel DEN HAAG (ANP/GPD) - De sterke toename van basis scholen waarop meer dan de helft van de leerlingen afkom stig is uit etnische minderheden, is zorgwekkend. De ver dubbeling - van 108 naar 203 - van 'zwarte scholen' in vijf jaar tijd betekent een rechtstreekse bedreiging voor de toe komstkansen van buitenlandse kinderen. Niet alleen zijn de onderwijsresultaten lager, ook blijven de kinderen in een cultureel isolement omdat ze te weinig in contact ko men met Nederlandse leeftijdsgenoten. Zowel het WD-kamerlid Franssen als de PvdA'er De Cloe noemden deze ontwikkeling gisteren tijdens de behandeling van de onderwijs begroting 'bedreigend' en zelfs 'on aanvaardbaar'. Ze vToegen minis ter Deetman (onderwijs) en staats secretaris Ginjaar-Maas om maat regelen, maar wisten zelf geen sug gesties aan te dragen. Het probleem van de 'zwarte scholen' speelt vooral in de grote steden. Steeds meer ouders sturen hun kinderen niet meer naar scho len waar ook veel buitenlandse kin deren zitten. Ze denken dat de leer krachten daar van mindere kwali teit zijn en dat ze zoveel aandacht (moeten) geven aan de buitenland se kinderen, dat de leerresultaten var. de Nederlandse kinderen in het gedrang komen. PvdA'er De Cloe rekende de Ka mer voor dat scholen met 80 tot 90 procent of meer buitenlandse leer lingen steeds meer voorkomen, en dat het aantal scholen met meer dan 50 procent leerlingen van bui tenlandse afkomst van 1980 tot 1985 groeide van 108 naar 203. Hij zei te vrezen dat de openbare school dreigt te verworden tot 'restschool' voor buitenlandse leer lingen. Hij vroeg Deetman om een urgentieprogramma. Ook Frans sen en Lankhorst (PPR) informeer den naar de plannen van de minis ter op dit terrein. Collegegeld De Kamer had moeite met het plan voor het gelijktrekken van het collegegeld van studenten aan ho gescholen en universiteiten. Ook over de beperking van de studie duur willen de grote partijen nog met de bewindsman praten. Vooral het ontbreken van een deugdelijke overgangsregeling is de Kamer een doorn in het oog. Nu dreigen HBO'ers die naar de universiteit gaan voor een vervolgopleiding, buiten de boot te vallen. De versnippering die het basis onderwijs bedreigt als gevolg van, arbeidstijdverkorting, vut-plannen Hechtenis Mensen die zijn veroordeeld tot vervangende hechtenis mogen niet meer worden opgesloten in een po litiecel, tenzij de veroordeelde daar uitdrukkelijk om heeft gevraagd. De Hoge Raad bevestigt hiermee een arrest van het gerechtshof dat de regels voor gevangenneming strikt moeten worderi gehand haafd. De Nationale Ombudsman heeft meerdere keren het opsluiten van mensen die zijn veroordeeld tot een vervangende hechtenis in een politiecel onbehoorlijk ge noemd. CBR Minister Smit-Kroes wil dat het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) gaat publiceren welke rijscholen een bovengemid deld resultaat boeken met hun rij examenkandidaten. De minister wil hiermee voorkomen dat men sen die rijles nemen naar de goed koopste rijschoolhouder stappen. Volgens het ministerie is het niet de bedoeling om op deze manier de branche te saneren, die al jarenlang wordt geplaagd door een groot aan tal beunhazen. Doodgestoken Een 27-jarige man is gisteren doodgestoken door de zus van zijn ex-echtgenote. De man wilde een gesprek met zijn ex-vrouw maar werd in het portiek van haar wo ning in de Amsterdamse Kin kerstraat opgewacht door haar zus, aldus de politie. Er ontstond een woordenwisseling waarbij de vrouw de man met een mes in de borst stak. De man wist weer op straat te komen maar zakte daar in elkaar en overleed. Fileprotest Ongeveer 200 van de 500 bewo ners van het Noordhollandse dorp je Watergang, gemeente Land smeer, hebben gisteren het verkeer in de avondspits over de Purmer- ender Jaagweg bijna twee uur lang met korte blokkades, protestbor den en het demonstratief uitdelen van pamfletten gea' tendeerd op de groeiende problemen van het file- verkeer langs het dorp. Omdat ver keerslichten op de enige uitvals weg van het dorpje ontbreken kun nen bewoners nauwelijks tijdens de ochtend- of avondspits het dorp uitkomen. en de vervangingsregeling baart de Kamer eveneens zorgen. De onder- wijsspecialisten zien niet graag dat jonge leerlingen voortdurend met andere leerkrachten geconfron teerd worden. Ze vroegen de minis ter dan ook de verschillende plan nen tot een overzichtelijk geheel samen te smeden. Verder drong de Kamer aan op goed overwogen maatregelen om de groei van het speciaal onderwijs te beperken. De grote partijen wil len in elk geval het onderzoek naar de oorzaken van de enorme groei van het onderwijs aan kinderen met problemen afwachten. D66- woordvoerder Nuis noemde de plannen van Deetman voor verbe tering van de samenwerking met het gewoon basisonderwijs 'inte ressant'. Korting kliniek geslachtsziekten nog uitgesteld UTRECHT (ANP) - De zeven poli klinieken voor geslachtsziekten worden in elk geval tot 1 mei nog geheel gefinancierd door WVC. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft zijn plan om de kosten van de klinieken voor het overgrote deel door de ziekenfond sen en ziektekostenverzekeraars te laten betalen, even opgeschort. De staatssecretaris wilde al vanaf 1 januari zijn bijdrage voor 90 pro cent (2,7 miljoen) intrekken en had om advies van de Ziekenfondsraad over deze stap gevraagd. De raad heeft laten weten niet tijdig met een advies te kunnen komen, waar op Dees heeft besloten de maatre gel vier maanden uit te stellen. Op de WVC-begroting blijft overigens ook na mei nog drie ton subsidie staan voor behandeling van men sen die niet tegen ziektekosten zijn verzekerd. *Bij de meest recente vurwerkexplosie in Delft is een Citroen 2 CV opgeblazen. De wagen werd totaal vernield. DELFT (ANP) - Al enkele weken worden in Delft aanslagen ge pleegd met zogenaamde strijkers: bommen die zijn vervaardigd van vuurwerk. De schade is groot. Vol gens de politie is het een wonder dat er nog geen doden zijn geval len. Tot nu toe is de politie slechts twee daders op het spoor gekomen. Het zijn beiden scholieren. Eén van hen, een 15-jarige jongen uit Delft, is zeer ernstig gewond geraakt aan handen, borst en gezicht toen hij een uit zestig strijkers samenge stelde bom die niet onmiddellijk was afgegaan ging controleren. Sinds 21 oktober zijn er 17 bom explosies geweest, waarbij zeven telefooncellen werden opgeblazen, de puien van bankfilialen, winkels een bibliotheek grote schade oplie pen en een pizza-auto. een caravan en een bloemenkiosk totaal wer den vernield. De ontploffingen zorgden voor een gigantische rava ge en per keer voor een schade die in de tienduizenden guldens loopt. Volgens een woordvoerder van de Delftse politie moet de dader in de kringen van scholieren worden gezocht, die een 'kick krijgen' van de enorme explosies. Bij de meest recente explosie, in de nacht van maandag op dinsdag, werd een au to totaal verwoest. De brokstukken werden door de kracht van de ex plosie over een afstand van tiental len meters weggeslingerd. Omdat het in nagenoeg alle ge vallen om zulke enorme explosies gaat heeft de politie de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) en het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk ingeschakeld bij het on derzoek naar de precieze samen stelling van de vuurwerkbommen. Strijkers staan vanwege het ont breken van een lont en door de enorme knal die ze veroorzaken op de lijst van verboden vuurwerk. De strijkers zijn met kruit gevulde pijpjes, die langs een luciferdoosje moeten worden aangestreken. Het ontbreken van een lont vergroot het risico dat ze vroegtijdig ont ploffen. Bij de vervaardiging van de vuurwerkbommen worden 40 tot 100 strijkers bij elkaar gebon den en tot ontploffing gebracht. Soms wordt ook kruit uit de strij kers gehaald en een stalen pijp met lont gestopt of, zoals bij de wed strijd Nederland-Cyprus in het Feyenoord-stadion in Rotterdam gebeurde, in een tennisbal gestopt en tot ontploffing gebracht. Deze zelf vervaardigde vuurwerkbom men zijn zo explosief dat er nauwe lijks tijd is tussen afsteken, weg gooien en exploderen. In voorgaande jaren werd ook wel eens een enkele keer een vuur- werkbom tot ontploffing gebracht, maar nooit te voren was er sprake van zoveel explosies met zo om vangrijke schade. DEN HAAG (ANP) - De gespeciali seerde kankerziekenhuizen in ons land - de Daniël den Hoed Kliniek in Rotterdam en het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Am sterdam - zitten zwaar in de finan ciële problemen. Sinds de zieken huizen zich moeten houden aan een vast budget kampen zij met jaarlijkse miljoenentekorten. De Daniël den Hoedkliniek heeft hier over gisteren een rapport aangebo den aan politici van de drie grote partijen in de Tweede Kamer. Tot nu toe is er alleen een wacht lijst voor bestralingstherapie, me de als gevolg van het grote tekort aan apparatuur en geschoold per soneel. Maar directeur J. van den Blink van de Rotterdamse kliniek voorziet dat de kankerziekenhui zen in de toekomst 'nee' moeten gaan verkopen als er niet meer geld komt. "Aan de kwaliteit van de zorg willen we niet tornen, dus zul len we als er niets verandert min der patiënten kunnen helpen", al dus Van den Blink. De kankerklinieken vinden dat er voor hen een aparte budgetrege ling moet komen, die rekening houdt met de hoog gespecialiseer de en dure zorg die ze verstrekken. Nu gelden voor de kankerzieken huizen nog dezelfde financiële re gelingen en kortingen als voor elk ander ziekenhuis. De Daniël den Hoedkliniek heeft berekend dat ze op een jaarbudget van zo'n 60 mil joen gulden steeds 5 miljoen tekort komt. 'Brandbrieven' aan het tarie- venorgaan COTG met verzoeken om extra budget worden steevast negatief beantwoord met een ver wijzing naar het bestaande budget systeem. De problemen zullen volgens Van den Blink alleen maar toene men nu, door de geleidelijke verou dering van de bevolking, het aantal kankerpatiënten sterk toeneemt. Door bevolkingsonderzoek en voorlichting zullen bovendien meer gevallen vroegtijdig aan het licht komen, zodat m behandeling nodig hebben. Amsterdamse winkeliers ondernemen harde actie tegen overlast AMSTERDAM De vraag of men hasj wil kopen, klinkt op de hoek van de Damstraat in Amsterdam vaker dan 'Waar kan ik het Anne Frankhuis vinden?'. De Damstraat leidt naar de Nieuwmarkt, links ligt het Wallengebied. Op de nabij gelegen bruggen grossieren nog steeds medicijnenjunks in rohyp nol, methadon en andere s kickers. door Huub Klompenhouwer Rechts ligt op vijftig pas afstand het stadhuis. Van Thijn, de burge meester, heeft zich een keer laten verleiden om zich op de brug over de Oudezijds te laten fotograferen, met op de achtergrond een van de 'pillenbruggen'. Terwijl Van Thijn de lezers vrolijk en toch ook een beetje bezorgd aankeek, was op de achtergrond een drugsdeal zicht baar. Amsterdam ten voeten uit. De winkeliers van de Damstraat 'knokken' al jaren voor een junk- vrije straat. Af en toe kwam er wat actie van de politie, maar geregelde surveillance hielp alleen wanneer dat werd gedaan door de in de hoofdstad gedetacheerde Mare chaussee. Begin dit jaar verzocht een groepje winkeliers een aantal fors gebouwde sportschool-types wat in de Damstraat rond te wan delen en wat aanmerkingen te ma ken op uiterlijk en gedrag van ver slaafden en het wat minder gezond ogende deel van de jongere toeris- tenstroom. Anders gezegd, de ver slaafden en straathandelaars werd te kennen gegeven dat ze maar be ter uit de buurt konden verdwij- Rake klappen Het was duidelijk dat de rond hangende lieden niet te veel praat jes moesten hebben, want de han den van de sportjongens zaten nog al los. Met een vinger wijzen was al genoeg om uit 'zelfverdediging' als eerste uit te halen. Een paar rake klappen om duidelijk te maken dat er met de ordebewaarders niet te sjoemelen viel. Het effect was dat die winkeliers doen. Voor je het weet glijdt zo'n optreden af naar het eigen rechter spelen. Dat zal ab soluut niet getolereerd worden. Za ken van openbare orde behoren tot de taken van de politie. Ik moet er bij zeggen dat we geen aangiften hebben van bedreigingen of mis handelingen. Anders zouden we zeker zijn opgetreden. Als er wer kelijk sprake zou zijn van het ka rakter van een knokploeg, dan wil len wij daar heel graag een vinger tussen krijgen, Dat zal absoluut niet getolereerd worden". ROTTERDAM (ANP) - Shell heeft hoger beroep aangetekend te gen het tussenvonnis in het proces, van het rijk tegen de petrochemie- gigant wegens de bodemverontrei niging in Gouderak. De Rotter damse rechtbank achtte Shell in oktober schuldig aan de giganti sche vervuiling van de grond onder een Gouderakse woonwijk, waar van de sanering 60 miljoen gulden kost. Shell vindt dat de rechtbank ohvoldoende aandacht heeft gege ven aan haar verweer. Shell stortte in de jaren 50 grote hoeveelheden drins (landbouwbe- strijdingsmiddelen) op een plaats waar naderhand een woonwijk werd gebouwd. Shell stelt zich op het standpunt dat er toendertijd geen wetgeving tegen deze dum ping was en dat toen ook niet be kend was hoe gevaarlijk deze mid delen waren. Volgens de rechtbank was er echter wel degelijk een zorgvuldig heidsnorm waar chemische bedrij ven zich aan dienden te houden. Shell had voor het storten eerst uit voerig moeten onderzoeken of er gevaar voor mens en milieu voor dat moment en de toekomst zou kunnen ontstaan. Een commissie van deskundigen zou volgens de rechtbank uit moeten maken tot welke conclusies een dergelijk (destijds niet gehouden) onderzoek zou hebben geleid. Shell en de staat zouden voor het onderzoek Dees voert nieuw tariefstelsel medicijnen in UTRECHT (ANP) - Vanaf 1 janua ri krijgen apothekers een vergoe ding voor elk recept dat ze afleve ren in plaats van de huidige abon nementsvergoeding. Bij het leve ren van voordelige medicijnen mo gen zij een deel van het voordeel bovendien in eigen zak steken. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft de Kamer gisteren laten weten dat hij vasthoudt aan dit plan, dat onlangs door het tarie- venorgaan COTG is uitgewerkt. Hij verwacht een forse kostenbe sparing, zeker samen met het even eens in te voeren ijkprijzensys teem. Dat houdt in dat de zieken fondsen uit een groep medicijnen alleen nog het goedkoopste mogen vergoeden. Wil de patiënt een duurder middel, dan moet hij het verschil zelf betalen. zelf deskundigen voordragen. Shell zou hangen wanneer zou blij ken dat het bedrijf toen had kun nen weten dat deze dumping op een milieuramp zou uitdraaien. De uitspraak van de Rotterdam se rechtbank werd van groot prin cipieel belang beschouwd voor alle procedures - momenteel 40 - die het rijk heeft lopen tegen vervuilers, omdat 'Gouderak' de eerste grote gifzaak is waarin het rijk in het ge lijk is gesteld. Het deskundigenonderzoek gaat door het hoger beroep voorlopig niet door. Nijpels: geen afvalgips in baggerslufter DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels (milieu) voelt er niets voor om de kunstmestbedrijven Windmill en DSM-Meststoffen cadmium- houdend afvalgips te laten storten in de slufter op de Maasvlakte. Vol gens het Waterloopkundig Labora torium kan de slufter uit milieu oogpunt maar heel weinig afval gips hebben, aldus Nijpels gisteren in de Tweede Kamer. Bovendien is de slufter aangelegd voor vervuild baggerslib uit de Rotterdamse ha ven en schept het toestaan van an dere dumpingen een precedent. Nijpels verschilt daarmee van mening met Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), die lozing van afval gips in de slufter niet uitsluit. De lozing van cadmium in door Wind mill en DSM in de Nieuwe Water weg moet per 1 juli stoppen, hoe wel het nog de vraag is of die da tum wordt gehaald. Er is bijvoor beeld nog steeds geen definitieve locatie voor de opslag aangewezen. Volgens Smit-Kroes zijn naast de slufter de voormalige havenslib- stortplaats ('de badkuip') op de Maasvlakte, de Broekpolder in Vlaardingen en de aanleg van kunstduinen op de Maasvlakte mo gelijk. Vanaf 1 juli mogen de twee be drijven samen nog 1,2 ton cadmi um per jaar lozen, tegen 14 ton op dit moment. Smit-Kroes wil de cadmiumlozingen niet helemaal tot nul terugbrengen, omdat dat gezien de produktie-procedes ook in de toekomst niet mogelijk zal zijn. Chemisch bedrijf Polysar draait weer na ongelukken ARNHEM (ANP) - Het chemische bedrijf Polysar Nederland in Arn hem heeft gisteren de installatie weer in gebruik genomen, waaruit op 24 november van dit jaar 180 ki lo van het kankerverwekkende vi- nylchloride ontsnapte. Dat heeft de Gelderse gedeputeerde voor mil ieu mevrouw C. Stigter gisteren meegedeeld. Volgens Stigter heb ben Gedeputeerde Staten van Gel derland aan het bedrijf toestem ming gegeven om de installatie weer in werking te stellen. De beslissing is genomen op grond van een rapport en een ver klaring van het onderzoekbureau Tebodin en mede naar aanleiding van een verklaring van Polysar zelf, aldus de gedeputeerde. Vol gens het onderzoekbureau heeft Polysar een aantal verbeteringen aangebracht, waardoor de veilig heid is gewaarborgd. Bovendien voldoet het bedrijf aan de vergun- nings-voorschriften voor de betref fende installatie. Volgens gedepu teerde Stigter is het momenteel volstrekt verantwoord dat Polysar weer met de produktie begint. Bij Polysar ontstonden vorige en deze maand kort na elkaar ver schillende ongelukken die voor de provincie Gelderland aanleiding waren om een groot deel van de produktie stil te leggen. Nadat op 24 november een hoeveelheid kan kerverwekkend gas was vrijgeko men, meldde het bedrijf dat op 1 december na een storing opnieuw giftige stoffen in de buitenlucht waren gekomen. In dit geval ging het om het schadelijke en explosie ve acrylonitril en butadieen. Tijdens het onderzoek naar de oorzaken van de ongelukken ont dekte de provinciale milieudienst dat Polysar een aantal vergun- nings-voorschriften niet naleefde. Op 11 december was er opnieuw een storing in de produktie waar door een hoeveelheid ethylacrylaat wegstroomde. Volgens de Gelderse gedepu teerde is het vertrouwen van de provincie in de interne organisatie van Polysar nog niet bijzonder groot. "Daarom zijn we blij dat Po lysar in januari van het volgend jaar een uitgebreide studie gaat verrichten naar de volledige veilig heid in het bedrijf. Bovendien krij gen de installaties waar de storin gen zich hebben voorgedaan een extra keuring", aldus Stigter. Poly sar zal verder een zogenoemd mil- ïeuhandhavings-draaiboek voor het personeel opstellen. In dat draaiboek komt te staan hoe werk nemers zich binnen het bedrijf moeten gedragen om ongelukken te voorkomen. ADVERTENTIE binnen de kortste keren de pillen- brug niet langer op een apotheek leek. De politie wa bewust of onbe wust steeds te laat ter plaatse als het tussen verslaafden en spierbal len een keer uit de hand liep. De winkeliers waren tevreden over het inzetten van de sportjongens, de politie aanvankelijk ook. Want, wij zend op het eigen zomerplan, werd gezegd dat de Damstraat en de pil lenbruggen toch maar mooi een stuk leefbaarder geworden waren. Van de zijde van de politie wordt gezegd dat er opgetreden zal wor den als de sportschooljongens de verslaafden 'hinderlijk volgen'. Bij mishandeling volgt er ook een strafzaak. De middenstanders zeg gen dat er niets anders gebeurt dan overal in Nederland. Als er verve lende lieden voor een winkel rond hangen, vraagt een winkelier om ergens anders rond te gaan hangen, maar niet voor zijn deur. De kritiek op het eigen rechter spelen wordt daarmee weggewoven. Het begrip 'knokploeg' zou ook niet van toe passing zijn op de ordebewaarders. Klappen vallen er niet meer. Ieder een heeft last van die scene voor de deur, zeggen de winkeliers, en te vreden wijzen ze erop dat hun maatregel succes heeft. Zelfs de balletje balletje-plaag is er gestopt. Alleen als er opgemerkt wordt dat de middenstanders zelf debet zijn aan de overlast, omdat een aan tal van hen het juist van de interna tionale drugsscene moet hebben, dan geven zij niet thuis. Dan heet het: de verantwoordelijkheid van iedere middenstander individueel. Het model van die ordehandha vers is inmiddels ook in andere buurten in de Amsterdamse bin nenstad van toepassing, steeds met hetzelfde patroon. Een paar keer de tanden laten zien, daarna is de aanwezigheid van spierballen vol doende om moeilijkheden te voor komen. Politievoorlichter Leo Detering: "Het is gevaarlijk balanceren, wat elk jaar ho gere rente vrij op neembaar certificaat op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures van f l.OOOr, f5.000-en f lO.OOOp. nutsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3