'Kans op aids is zeer gering bij adoptiekinderen Minder vaak ziek dank zij de Maharishi? Reportage RK Kerk gaat gebruik maken van dienst adresmutaties PTT PAGINA 2 WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 DEN HAAG - "Ouders bellen nu heel bezorgd of ze hun adoptiekind dat al vijf jaar in Nederland is, moeten laten testen op aids. Maar het is uitgeslo ten dat kinderen die hier al zo lang zijn, die ziekte hebben. Als een kind via de moeder besmet is ge raakt. wordt het binnen een of twee jaar ziek en gaat dood". door Runa Hellinga Sinds de Utrechtse arts Ton Schulpen vorige week op televisie meldde dat er in Nederland een adoptiekind met aids is. is hij vele malen gebeld door bezorgde ou ders. Bezorgdheid die volgens hem wel begrijpelijk, maar niet terecht is. Wie via een van de grote Neder landse bureaus een kind adopteert, loopt eigenlijk geen risico een met aids besmette peuter te krijgen. Voor de erkende Nederlandse adoptiebureaus behoort een aids- test bij kinderen uit risicogebieden sinds het begin van het jaar tot de standaardprocedure. Die controle vindt al plaats in het land van her komst voordat een kind aan de eventuele ouders wordt aangebo den. Wie sinds februari via een Ne derlands bureau een kind heeft ge adopteerd, hoeft zich dus geen en kele zorgen te maken, ook niet als het om een baby uit Haïti, Brazilië of een Centraalafrikaans land gaat. Het met aids besmette kind dat nu bekend is, is dan ook niet via een Nederlands bureau, maar via een particuliere organisatie via België naar Nederland gekomen. In het buitenland behoort de aids- test nog niet tot het standaardpak ket. In België en Duitsland houdt men zich helemaal niet met het probleem bezig, in Zweden is men zelfs tegen een aids-test, omdat die niet honderd procent betrouwbaar zou zijn. Maar Schulpen neemt de kleine kans dat ten onrechte ge dacht wordt dat een kind aids heeft voor lief: "De betrouwbaarheid is groot genoeg om de test toch uit te voeren". Tot afgelopen voorjaar werd er in Nederland ook niet op aids gecon troleerd. Toch hoeven ouders zich volgens Schulpen nu geen zorgen meer te maken. Als een kind dat hier eerder is gekomen, besmet was geweest, dan had zich dat al moeten openbaren. Bovendien is de kans op een besmet kind gering. Van de 1200 adoptiekinderen die jaarlijks naar Nederland komen, komen er slechts vijftig uit risico gebieden. Bij kinderen uit India. Sri Lanka, Korea en Columbia, de belangrijkste adoptielanden, speelt het probleem niet omdat aids daar niet of nauwelijks voor komt. Droefenis Mocht onverhoopt toch blijken dat er meer besmette kinderen zijn, dan waarschuwt Schulpen voor onnodige paniek. De ziekte brengt veel droefenis mee, omdat er geen enkele kans op genezing is. Maar de omgeving hoeft niet bang te zijn op besmetting. "Je kunt zo'n kind rustig knuffelen. Kinderen zijn geen bron van besmettingsgevaar, omdat ze geen seksueel contact hebben". Niet alle adoptieorganisaties wa ren enthousiast toen de aidstest in februari aan de orde werd gesteld. Een paar kleinere hebben zich om ethische redenen tegen zo'n test verzet. Volgens hen ontneem je Één van de 500.000 baby's die dit jaar in Afrika aan aids zullen streven. Adoptiekinderen worden getest op de dodelijke ziekte"wantje kunt men sen toch niet bewust het risico aandoen dat ze een kind. krijgen dat ze twee jaar later al weer ten grave moeten dragen". (foto epa> kinderen met zo'n onderzoek het recht op geluk. Schulpen vindt dat een onzinnig standpunt: "Ouders hebben ook recht op ge luk. En je kunt het mensen toch niet bewust het risico aandoen dat ze een kind krijgen dat ze twee jaar later al weer ten grave moeten dra gen". Want daar komt het volgens hem simpelweg op neer. De overle- vingkansen van een besmet kind zijn nihil. Hij heeft jaren ervaring als tro penarts en dat is aan zijn nuchtere kijk op het probleem ook te mer ken. "Ik heb eelt op mijn ziel gekre gen", zo constateert hij zelf. Kinde ren met aids zijn ten dode opge schreven, maar in veel landen zijn ze er feitelijk nauwelijks slechter aan toe dan hun leeftijdsgenootjes. "In een land als Haïti sterft 30 pro cent van alle kinderen voor het vijf de levensjaar, of ze nu aids hebben of niet". Sponsoring Als bij de aids-test blijkt dat een kind ziek is, heeft een adoptieorga nisatie volgens hem wel een plicht het op te vangen: "Ik ben voor sponsoring, zodat een kind daar verzorgd kan worden en dood kan gaan". Zo'n systeem van sponso ring is helemaal met ongewoon. Zwaar gehandicapte kinderen waar hier geen ouders voor zijn, worden ook via dergelijke opvang- programma's verzorgd. Schulpen: "Je moet die kinderen niet in de steek laten, maar het zou volgens mij verkeerd zijn ze hierheen te ha len en met dure medicijnen te be handelen terwijl je ze toch niet kunt redden. Dan kun je beter een gezond kind een kans op overleven geven". Van de 1200 adoptiekinderen die jaarlijks naar Nederland komenkomen er slechts vijftig uit risicogebieden, zoals Centraal Afrika. (foto ap» Bij het Bureau Interlandelijke Adoptie (BIA), de grootste bemid delingsorganisatie en vereniging van adoptieouders in ons land, is de afgelopen dagen nauwelijks iets te merken geweest van paniek bij de ouders. Directeur Zef Hendriks: „Voor ons komt het niet echt als een verrassing. In Frankrijk is het ook al een keer een besmet kind ge weest en je kon ér gewoon op wachten dat dat hier ook zou ge beuren. Daarom hebben we dat on derwerp zelf aan de orde gesteld in het ledenblad dat de ouders ont vangen. Je kunt zo'n discussie be ter zelf starten dan afwachten tot mensen verschrikt over een derge lijk bericht opbellen". Hij bevestigt de mening van Schulpen dat de kans op een be smet kind heel klein is zolang de adoptie via een van de grote Neder landse centrales gebeurt. Helaas bestaat er nog steeds wat wildgroei op dit gebied. Dat moet binnenkort gaan veranderen. In de nieuwe Adoptiewet moeten bemiddelings bureaus een vergunning hebben. Op dit moment bestaat er wel een lijst met goede bureaus van het mi nisterie van justitie. Die houden zich volgens Hendriks allemaal aan de afspraak om op aids te controle- Schuldgevoel BIA voert de aids-test altijd voor af uit. Men wil voorkomen dat ou ders straks een schuldgevoel heb ben, doordat ze te weten komen dat ze een kind niet krijgen omdat het aids heeft. Aids is een uitzonde ring, lang niet alle ziektes worden vooraf gecontroleerd. Duidelijk zichtbare ziektes en handicaps worden uiteraard wel gesigna leerd, maar "in veel landen is de medische situatie niet zo dat je er op kunt vertrouwen dat ze echt ge zond zijn. Daarom maken we de gang langs de artsen vaak pas in Nederland", aldus Hendriks. "We doen ons best, maar we kun nen niet voor 100 procent garande ren dat een kind helemaal gezond is. Ouders moeten vooraf een ga rantieverklaring tekenen dat ze verantwoordelijk zijn voor de kos ten als een kind toch medische ver zorging behoeft. We wijzen ouders er vooraf ook op dat er bij een kind uit de derde wereld nu eenmaal grotere risico's zijn". Hendriks is het met Schulpen eens dat een adoptieorganisatie bij een kind met aids een zekere ver antwoordelijkheid heeft om het kind daar goed op te vangen. Geld is daarbij zeker niet het enige pro bleem: "Het gaat om verstoten of ouderloze kinderen. Hun verzor ging is vaak een probleem". Tot nu toe heeft het probleem zich overi gens nog niet concreet voorgedaan. Geen enkele adoptieorganisatie heeft bij zijn tests tot nu toe een seropositief kind aangetroffen. Zilveren Kruis neemt proef op de som met korting voor TlVTers Is Transcendente Meditatie (TM) de sleutel naar een gezond leven? Ja, als de cijfers kloppen die de stichting Onderwijs Wetenschap der Creatieve Intelligentie de laatste tijd op tafel heeft gelegd. Sinds kort krijgen TM-beoefenaars bij het Zilveren Kruis, Nederlands grootste particuliere ziektekosten verzekeraar, 30 procent korting. door Sjaak Smakman Aanleiding voor het contract tus sen TM en het Zilveren Kruis was een artikel in het gerenommeerde Amerikaanse tijdschrift 'psychoso matic medicine'. In oktober publi ceerde het vakblad na een jaar ei gen onderzoek de cijfers die psy choloog en statisticus David Orme- Johnson van de Maharishi Interna tional University had gedestilleerd uit de statistieken van de Ameri kaanse ziektekostenverzekeraar MIC. Hij vergeleek de gezondheid van 2000 verzekerde TM'ers met die van de ruim 600.000 overige MIC-klanten. Over een periode van 5 jaar ble ken de TM'ers ongeveer de helft minder bij de dokter te komen. En voor bejaarden - veruit de duurste groep voor verzekeraars - liep dat percentage zelfs op tot ruim 73. Een greep uit de cijfers: hart- en vaatziekten bleken met 87 procent terug te lopen, tumoren met 55, stofwisselingsziekten met 65, neus- keel- en longklachten met 73, bot en spierziekten met 67 en infectie ziekten met ruim 30 procent. De cijfers zijn vooral indrukwek kend omdat ze afkomstig zijn van een niet-TM-instelling ën zijn ge controleerd door een al even aards vakblad. TM-instellingen zelf, zo als de Maharishi International Uni versity, publiceren al jaren dit soort imposante cijfers. Het Zilveren Kruis is nog maar gedeeltelijk door de bocht. Een korting van 30 procent is voor grote groepen (er zitten nu 2000 TM'ers bij het Zilveren Kruis) volgens een woordvoerder niet ongebruikelijk. Bovendien is het aanzienlijk min der dan de 50 procent die de TM/- beweging op grond van het onder zoek had gevraagd. Voorlopig geldt de overeen komst voor vijfjaar. In die periode zal het Zilveren Kruis zelf de TM'ers in de gaten houden. Blijken de claims terecht, dan wil de ziek tekostenverzekeraar wel hogere kortingen geven. Mensen die zich aanmelden voor de korting moeten overigens wel kunnen aantonen dat ze een TM-cursus hebben ge daan. De kosten daarvan lopen uit een van 125 gulden voor een scho lier tot 700 gulden voor iemand met De Maharishi Mahesh Yogi: voor al bekend dankzij de Beatles. een inkomen boven de 4000 gul den. Beatles TM is vooral bekend geworden door de Beatles. Murw geslagen door hun succes togen Lennon, McCartney, Harrison en Star eind jaren 60 naar India om daar bij Ma harishi Mahesh Yogi naar de wor tels van het bestaan te zoeken. De kern van de denkwereld van deze natuurkundige en filosoof is het 'verenigd krachtveld', de oor sprong en samenhang van alle din gen. Zoals zovele holisten-ziet ook de Maharishi in de moderne quan- tumfysica een bevestiging van zijn denkbeelden. Wie in coYitact treedt met dit veld ervaart de eenheid van alle dingen en plukt daar in zijn da gelijks leven de vruchten van in de vorm van een betere gezondheid, grotere energie en een in het geheel optimistischer en opener levens houding. En passant wordt ook de wereldvrede er nog door bevor derd, claimen de TM'ers. Dat contact wordt gelegd door twee maal per dag ('s morgens en 's avonds) een kwartier tot 20 minu ten te mediteren in een gemakkelij ke stoel op een volgens de TM-be- weging door iedereen eenvoudig te leren manier: het herhalen van een bepaalde klankenreeks (mantra), die de leerling van zijn leraar krijgt tijdens een tien-stappencursus. "Door éën ding te doen, verrijkje alle aspecten van je leven. We erva ren niet alleen een diepe rust, maar kunnen door het contact met het verenigde veld de kwaliteiten in ons ten volle ontwikkelen", aldus Klaas Bos van het in Wassenaar ge vestigde Ritam (de TM-instelling die zich speciaal richt op mana gers). Nederland telt inmiddels bijna 60.000 TM'ers, onder wie een groot aantal prominenten. Zo is direc teur sociale zaken van Holec, Uij- en, voorzitter van TM-Nederland. Ook burgemeester Rombouts van het Brabantse Wouw, directeur Van Dijk van de School of Manage ment van de Rotterdamse Eras- musuniversiteit, oud-juridisch ad viseur Derksen van C&A en de Maastrichtse hoogleraar Tangelder draven op in een Ritam-voorlich- tingsvideo. Uijen werd door het be oefenen van TM naar eigen zeggen zo vriendelijk dat medewerkers naar de bedrijfsarts stapten om te vragen wat hem mankeerde. Stress Dat veel lichamelijke klachten een psychische oorsprong hebben (een veilige schatting houdt het op de helft, de hoogste komen uit op rond de 80 procent) is bekend. En de negatieve effecten van stress zijn inmiddels onomstotelijk be wezen. Vorig jaar berekende de Leidse hoogleraar klinische psy chologie Diekstra op basis van Amerikaanse cijfers dat grotere in zet van psychologen bij huisartsen praktijken 3 miljard besparing in de gezondheidszorg kan opleve- TM is vooral een ontspannings techniek en het is opmerkelijk dat TM'ers vooral goed scoren op typi sche stressklachten als hart- en vaatziekten, zenuwaandoeningen en de veel voorkomende 'vage klachten'. Japanse multinationals als Toyota en Sumimoto hebben TM al in hun bedrijven geïntrodu ceerd en melden minder ziektever zuim en meer plezier in het werk. General Motors, dat inmiddels meer uitgeeft aan zijn bedrijfsge zondheidsdienst dan aan staal, overweegt om 1000 werknemers bij wijze van proef een TM-cursus te laten volgen. De TM-beweging benadrukt dat ze geheel neutraal staat ten opzich te van elke geloofsovertuiging. In de al eerder genoemde video prijst ook een pastoor TM aan ter verdie- ping van het christelijk geloof. En. benadrukken Klaas Bos en Rom de Bruijn van het Ritam, aan TM zijn al evenmin leefregels verbonden. De transcendent mediterende ma nager hoeft er zijn levensstijl niet voor te veranderen. Integendeel, hij kan met deze 'technologie voor geestelijke ontplooiing' juist gelij ke tred houden met de 'fabelachti ge materiële vooruitgang' van deze tijd, stelt een TM-woordvoerder. Maër er zijn ook gevallen bekend van mensen bij wie hun 'postieve klank die past bij het eigen zenuw stelsel' (zoals Klaas Bos de mantra omschrijft) de hele dag bleef rond zingen iri hun hoofd in plaats van twee maal daags een kwartier. Het leverde heel wat problemen op om de zaak weer onder controle te krij gen. Vooralsnog lijken dat overi gens uitzonderingen. Bij het Zilveren Kruis maakt men bij de spectaculaire cijfers over de medische consumptie nog de kanttekening dat de Nederland se gezondheidszorg heel anders in j elkaar stëëkt dan de Amerikaanse i en dat de cijfers niet zonder meer 'vertaalbaar' zijn. Is TM inderdaad zo gezond? De statistieken van het i Zilveren Kruis zullen het uitwij- De Rooms-Katholieke Kerk in Nederland ziet definitief af van deelneming aan de Stichting In terkerkelijke Ledenadministra tie (Sila). Dat blijkt uit een brief van bisschop Möller van Gronin gen aan de parochiebesturen in zijn bisdom. De bisdommen willen wel een eerste computer-uitdraai van hun leden, maar ze zullen hun le- denregisters niet onderbrengen in het koppelcentrum dat als 'tussenstation' gaat fungeren tussen de kerkelijke en burgerlij ke ledenadministraties. In plaats daarvan zullen de bisdommen, bij wijze van proef, drie jaar lang gebruik maken van de adresmu- tatiedienst van de PTT. Het ver huisbericht van de PTT zal voor taan de mogelijkheid bieden om de verhuizing ook door te geven aan de nieuwe parochie. Omdat het van het initiatief van de gelovigen zelf afhangt of hun adreswijziging wordt door gegeven, zullen niet alle verhui zingen doorkomen. Voor wijzi gingen als gevolg van geboorte, huwelijk en overlijden zijn de pa rochies op zichzelf aangewezen. De bisschoppen wezen vorig jaar deelneming aan de Stichting Interkerkelijke Ledenadmini stratie af. Utrecht, Den Bosch en •Roermond hadden overwegende bezwaren, onder meer wegens de hoge kosten. Van tevoren was overeengekomen dat de Rooms- Katholieke Kerk alleen aan Sila zou meedoen als niet meer dan eën bisdom zich daartegen zou verzetten. De overheid heeft de kerken f. 15,5 miljoen toegezegd voor de opbouw van het koppelcentrum. (In ons bericht van gisteren over de wens van het Humanis tisch Verbond om naar evenre digheid van zijn ledental f. 45.000 van de overheid te ontvangen voor zijn administratie, was bij het bedrag voor de kerken het woord 'miljoen' weggevallen. De zin had dus moeten luiden: "Bin nenkort zal de Tweede Kamer zich uitspreken over het voorne men van het kabinet om de ker ken f. 15,5 miljoen te geven). Akkoord. In een kansel- boodschap spreekt het hervorm de synodebestuur zijn vreugde uit over het wapenakkoord van de grootmachten in Washington. "Wij willen nuchter zijn: het is nog maar een begin. Toch be groeten wij deze ontwikkeling als een bemoediging. Wij danken God ervoor. En wij bidden dat Hij ons ook verder zal leiden op de weg naar Zijn Toekomst". Werkgevers De raad van de Nederlandse Werkgeversverbonden VNO en NCW hebben het hervormd syn odebestuur gevraagd om een duidelijke veroordeling van ge weld tegen bedrijven met vesti gingen in Zuid-Afrika. De bon den wijzen erop dat deze acties, "die grote materiële schade aan richten en ook mensenlevens in gevaar brengen", een genuan ceerde discussie over desinves teringen steeds moeilijker ma ken. "Zulke acties geven slechts steun aan destructieve krachten, die uiteindelijk door niemand te beteugelen zijn". In terugtrekking van investe ringen zien de werkgevers geen heil "omdat de door u genoemde signaalfunctie van desinveste ring, voorzover deze al optreedt, slechts een eenmalig effect heeft. In de meeste gevallen worden de activiteiten in de desbetreffende ondernemingen gewoon voort gezet, met dit verschil dat de nieuwe eigenaars geen rekening meer hoeven te houden met aan bevelingen, neergelegd in de EG- code. Volgens de werkgevers zal de positie van de zwarte werkne mers hierdoor zeker niet verbete- Het is, naar het oordeel van de bonden, te simpel om de weige ring tot desinvestering gelijk te stellen aan morele en economi sche steun aan de apartheid. "Nederlandse en Europese be drijven spelen een positieve rol in de veranderingsprocessen die zich op dit ogenblik in Zuid-Afri- ka voltrekken". Wereldraad. De Wereldraad van Kerken zal volgend jaar au gustus zijn 40-jarig bestaan her denken. Hij werd in 1948 in Am sterdam opgericht. Er worden herdenkingsbijeenkomsten voorbereid in Genève en Hannover en mogelijk ook in Amsterdam. In Hannover verga dert het algemeen bestuur (Cen traal Comité) van de Wereldraad volgend jaar van 11 tot 20 augus tus. Banning. Zaterdag 19 de cember van 17.40 tot 18.05 uur zendt de NCRV via Nederland 1 een documentaire uit over de re ligieus-socialist dr. W. Banning. Banning, die bijna 100 jaar gele den werd geboren en in 1971 overleed, was van 1945 tot 1958 buitengewoon hoogleraar in Lei den in de kerkelijke sociologie. In de na-oorlogse jaren heeft hij voor de Hervormde Kerk, als lid van het driemanschap Ban ning-Gravemeyer-Kraemer, veel betekend. Lange tijd was hij do cent aan 'Kerk en Wereld'. De NCRV-produktie over deze vrij zinnige predikant kreeg als titel 'In de ban van het socialisme'. Banning was in 1946 een van de oprichters van de Partij van de Arbeid'. Voorhout In Voorhout is op initiatief van pastoor F. G. J. Weersink en ds. C. J. de Jong - na toestem ming van de kerkbesturen - een Raad van Kerken opgericht. Doelstellingen zijn onder ande re: samenwerking waar mogelijk en een breder draagvlak voor reeds bestaande activiteiten. Ge noemd worden onder andere de oecumenische bijbelgroep, ge sprekken met gemengd gehuw den, oecumenische huwelijks vieringen, Gebedsweek voor de eenheid en de Vredesweek. Diaconessenhuis. Het koor van de Leidse Studentenekkle- sia onder leiding van Wim de Ru verleent komende zaterdag, 19 december, om half 11 medewer king aan een 'dienst van Woord en lied' in de kapel van het Dia conessenhuis. Voorganger is pastor H. A. M. Delemarre. Henk Brussee zorgt voor de orgelbege leiding van de samenzang, pa tiënten en hun familieleden en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Roelofarendsveen. In de sporthal 'De Tweesprong' in Roelofarendsveen wordt zon dagavond 20 december om half 8 voor de tweede keer een kerst zangbijeenkomst gehouden waaraan een aantal koren uit Ou de Wetering en Roelofarends veen meewerkt. De harmonie 'Liefde voor Harmonie' en de or ganist H. van der Luit verzorgen de instrumentale begeleiding. Andere medewerkenden zijn pastoor W. H. de Munck en ds. G. Zijl. Hervormde Kerk: beroepen te Sassenheim (toezegging) G. Th. Vollebregt Zwolle; aangeno men naar Olst J. van Twist (zen dingspredikant) Oegstgeest; be dankt voor Nijverdal A. Stegen- ga Wezep (deelgemeente Paulus- kerk). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Wad- dinxveen H. van Veen Loenen aan de Vecht-Abcoude-Weesp- Nigtevecht, te Groningen-Noord M. A. de Niet Hilversum. Oud- Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Kinderdijk A. P. van der Meer Krimpen aan den IJs- sel. Nederlandse Protestanten bond: aangenomen de benoe ming tot voorganger te Renkum- Heelsum (deelwerk) B. J. ter Steeg, leraar godsdienst te Ede, wonend in Bennekom. 65. Ds. A. J. Roodzant te Odoorn (Dr.), voorzitter van de principieel-vrijzinnige Zwingli- bond, hoopt op 21 december 65 jaar te worden. Het afscheid van de hervormde gemeente is vast gesteld op 29 mei volgend jaar. Roodzant is ook bestuurslid van de 'Werkgroep voor moderne theologie' en van de Nieuwe Vrij zinnige Omroep.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2