Stortvloed van nieuwe stripalbums Baard eraf voor 310 gulden Dansfonds voor kinderen achtergrond Taalprobleem beheerst Belgische politiek Makkelijk Frans voor de leeslijst Spanwijdte Jeugd kiest zelf beste kinderboek WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 PAGINA 21 ARNHEM (GPD) - De balletpe dagoge Jenny J. Veldhuis, ver bonden aan de Theaterschool te Amsterdam, heeft de stichting 'Dansfonds voor kinderen' in het leven geroepen. De stichting stelt zich ten doel geld in te zame len ter tegemoetkoming van huisvestings- en/of reiskosten voor kinderen van 10 tot 13 jaar, die studeren aan een door het mi nisterie van WVC erkende dan wel bekostigde dansvakoplei ding. In de raad van advies van de stichting zitten Wout Bakker, Fred Berlips (solist bij Het Natio nale Ballet) en Adriaan Vink. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op gironummer 6269 van de ABN te Amsterdam ten name van Stichting Dans fonds voor kinderen. Rekening nummer: 54.49.11.857. De politieke situatie in België is er na het afgelopen weekeinde niet duidelijker op geworden. De verkiezingen, die nodig waren geworden na de val van het ze vende kabinet-Martens, leverden de regerende partijen van chris ten-democraten en liberalen wel iswaar een meerderheid op in het parlement, maar die meerder heid is zo klein (4 zetels) dat het maar de vTaag is of daar een soli de regering op te bouwen valt. De socialisten, die al weer een tijdje in de oppositie zitten, boekten een behoorlijke winst en vormen nu de grootste 'club' in de Belgische volksvertegen woordiging. Of die 'sprong voor waarts' voldoende zal zijn om mee te kunnen regeren zal de ko mende weken of maanden moe ten blijken wanneer een nieuw kabinet in elkaar getimmerd gaat worden. Maar welke regering er ook gaat komen, erg stabiel zal ie niet worden. Dat komt door de taal problemen waar België mee wor- PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 De uitgevers komen deze winter met een groot aantal nieuwe stri palbums. Nieuwe avonturen van 'Asterix', 'Jan, Jans en de kinde ren', 'De familie Doorzon', 'De Blauwbloezen' en andere beken de striphelden. Stripliefhebbers hoeven zich niet te vervelen. De stortvloed van nieuwe albums van debuut-series dreigen haast geen aandacht te krijgen, omdat ze volledig worden onderge sneeuwd door de gevestigde se ries. Zo'n nieuwe reeks is 'Kanaal 13' van tekstschrijver Jan van Die en tekenaar Gleever (een pseudoniem van Gerard Leever). Het duo is voor de doorgewinter de striplezer geen onbekende. Gerard Leever tekende eerder strips voor Robbedoes en Taptoe en Jan van Die is een van de ma- De leiders van de socialistische partijen in België konden na de zondag gehouden verkiezingen lachen. Rechts de grote winnaar Wiily Claes uit Wallonië en links Karei van Miert uit Vlaanderen. (foto anpi stelt. In de ene helft van België, Vlaanderen, wordt Nederlands gesproken en krijg je geen ant woord als je een vraag in het Frans stelt; in Wallonië, de ande re helft, is Frans de voertaal en slikken ze hun tong liever in dan dat ze een woord Nederlands spreken. Die tegenstelling loopt dwars door alle politieke stromingen heen. Een goed voorbeeld daar van is de kwestie-Happart die aanleiding was voor de kabinets crisis waardoor er verkiezingen moesten worden uitgeschreven. José Happart was de burgemees ter van de gemeente Voeren, maar weigerde Nederlands te spreken. Hoewel hij die taal wel beheerst en hij volgens de wet zowel Nederlands als Frans dient te spreken. Happart, lid van de Waalse so cialistische partij, kreeg steun van de Waalse christen-democra ten maar kreeg daarentegen de grootste bonje met de Vlaamse socialisten en christen-democra ten. De spanningen in het chris ten-democratische kamp liepen zo hoog op dat de regering-Mar- tens er, zoals gezegd, uiteindelijk geen gat meer in zag en tot nieu we verkiezingen besloot. Die verkiezingen hebben dus ook geen oplossing gebracht. En wie had dat eigenlijk verwacht? Zolang de taalproblemen niet zijn opgelost valt er in België geen behoorlijke regering te vor- Waarschijnlijk gaat Martens voor de achtste keer proberen een kabinet in elkaar te zetten. Dat moet dan opnieuw een rege ring van christen-democraten en liberalen worden want met de so cialisten denkt Martens geen economisch beleid naar zijn zin te kunnen voeren. Maar juist de christen-democraten en libera len konden het in het zevende kabinet-Martens niet eens wor den over de kwestie-Happart. Waarom zou dat plotseling wel kunnen na de verkiezingen? Daar komt bij dat de christen democraten in Wallonië vinden dat de socialisten toch niet zo maar buitenspel kunnen worden gezet. En zonder die Waalse christen-democraten kan Mar tens (óók een christen-demo craat, maar dan uit Vlaanderen) niet rekenen op een meerderheid in het parlement. Kortom, België is politiek ge sproken een hopeloos geval. Sommigen vinden dat het land maar het beste in tweëen kan worden gedeeld, want een een heid is het toch allang niet meer. In elk geval wordt wel verwacht dat Vlaanderen en Wallonië in de naaste toekomst steeds zelfstan diger zullen worden. BERT PAAUW Gymleraar Remco van Montare laat zich kortwieken v kers van de populaire stripreeks Sjors en Sjimmie. Anderhalfjaar geleden bundelden de twee stripmakers hun krachten om voor Eppo/Wordt Vervolgd 'Ka naal 13' te tekenen, een humoris tische strip over het wel en voor al het wee van een televisieom roep. Ze konden niet vermoeden dat hun strip zoveel stof zou doen opwaaien. Met name de seksistische directeur en de schaars geklede omroepster zorgden voor moeilijkheden met de redactie. "We hebben met erg veel ple zier, bijna als twee pubertjes. aan de strip zitten werken", vertelt Jan van Die. "Naar ons idee sloeg de strip aan, maar sommige redactieleden vonden dat we te ver gingen. Met name toen de di recteur van de omroep onder ie mands rokken graaide kwamen er problemen. Overdreven, want de strip 'De Partizanen' - met al zijn moorden - plaatsen ze zon der moeilijk te doen. Dat is heel wat gruwelijker dan de wat uit de hand gelopen liefdesfrustra ties van de directeur". Tekenaar Gerard Leever ver volgt: „We hebben voet bij stuk gehouden en geweigerd de strip te veranderen. Het verhaal is niet geplaatst, het kon niet door de beugel. Sindsdien hebben we de tekst eerst aan de redactie voor gelegd en dat werkte vrij goed. Wel werden zo nu en dan teksten gecensureerd. Op een gegeven moment moest er bezuinigd wor den. Wij waren bij de eersten die ontslagen werden, volgens mij mede door de toestanden rond de strip. We waren lastposten". De uitgever van Eppo/Wordt Vervolgd, Uitgeverij Oberon, had geen interesse om 'Kanaal 13' in albumvorm uit te brengen. Leever: "Ze wilden de strip niet eens in hun blad hebben, laat staan er een album van uitgeven! Ze waren echter wel zo sportief om ons alle medewerking te ver lenen toen wij het boek zelf wil den uitgeven". De auteurs trok ken de stoute schoenen aan, sloe gen hun spaarvarkens stuk en stapten naar een drukkerij. Eni ge tijd later was het eerste 'Ka naal 13'-album een feit. Ben je nog op zoek naar wat makkelijke Franse literatuur om je lijst vol te krijgen? Uitgeverij Lecto France maakt het scholie ren makkelijk. Vier simpele boekjes in de Franse taal, met in de kantlijn de vertaling van moeilijke woorden, zijn door de ze uitgeverij uitgebracht. De vrij dunne, vlot leesbare boekjes zijn bedoeld voor leerlingen van de vierde klas havo of vwo. De bundel 'Crime ou chati- ment' bestaat uit een aantal ver halen van onder anderen Guil- laume Apollinaire, André Mau- rois en Daniel Boulange. De ro man 'Metrobate' van Maurice Pons gaat over de gevoelens van een veertienjarige jongen voor zijn jonge privéleraar. 'Le duel' is een verhalenbundel die bestaat uit vijf verhalen met als geza menlijk thema het duel. 'Zadig' (van Voltaire) is de laatst ver schenen uitgave van Lecto Fran ce. Daarin wordt de lezer meege voerd naar het Midden-Oosten ten tijde van Babyion. Het is een parodie op de heldenroman met een filosofisch ondertoontje. In alle boekjes wordt in het kort iets verteld (in het Neder lands) over de schrijvers). De boekjes kosten 15 gulden en zijn eventueel te bestellen bij de uit geverij onder postbusnummer 5154, 1007 AD Amsterdam, tel. 020-712120. De opmerking 'ongecensureer de versie' van omroepster Leon- tien verwijst naar het feit dat de auteurs alle pagina's hebben te ruggebracht in de originele staat, van vóór de wijzigingen door de redactie. Het resultaat is een leuk boekje, met parodieën op The A- team, 'De eerste de beste' en an dere bekende televisieprogram- Tai Dor Een andere serie die aandacht verdient is 'Tai Dor', van de tekstschrijver Rodolphe en le Tendre, en tekenaar Serrano. In het eerste deel, 'De handschoe nen van Tai Dor', maken we ken nis met de bankbediende Servin, die last van geheugenverlies lijkt te hebben. Er blijkt echter meer aan de hand te zijn en Servin raakt verwikkeld in een adembe nemend, mysterieus avontuur, dat zich aftepeelt in het verre ko ninkrijk Tai Dor. Daar maakte de snode baron Moloch zich mees ter van de magische handschoe nen, waarmee men de menselij ke geest kan onderwerpen. In eerste instantie lijkt 'De handschoenen van Tai Dor' niet erg origineel te zijn, maar al snel blijken de tekstschrijvers een aantal verrassingen voor de lezer in petto te hebben. Voeg daar het heldere tekenwerk, de stemmi ge, evenwichtige inkleuring en een perfecte afwerking aan toe en je hebt een fantastisch album, dat ik van harte aanbeveel. Een teleurstelling. Een andere omschrijving kan ik niet beden ken voor de nieuwe serie 'Rata plan' van striptekenaar Morris (Maurice de Bevere) en zijn assis tenten. Al zo'n veertig jaar tekent Morris de cowboystrip 'Lucky Luke'. In deze strip komt een stompzinnige hond voor, die al tijd alles verkeerd doet; Rata plan. Rond deze hond is nu een nieuwe stripserie opgebouwd. Het eerste deel; 'De mascotte' blijkt een heel mager album te zijn, vol met oude grappen uit de Lucky Luke-reeks. Soms zijn er zelfs hele plaatjes overgenomen. Het idee voor het album was wel aardig. Het Zevende Cavale rieregiment heeft een mascotte: de hond Fifi. Op een dag ver dwijnt het beest en vanaf dat mo ment loopt alles verkeerd. Er moet een plaatsvervanger ko men voor de mascotte en Rata plan wordt aangewezen om die taak op zich te nemen. Het had een leuk album kunnen worden, maar de grappen zijn zo flauw, en voor de lezers van Lucky Luke dermate bekend, dat zij er weinig plezier aan zullen bele- BALDI DEKKER JR. 'Kanaal 13', deel 1, door Gleever en Jan van Die; uitgeverij Divo, f 6,95; Tai Dor', deel 1; 'De handschoe nen van Tai Dor', door Serrano, Ro dolphe en Le Tendre; uitgeverij No- vedi, f 7,25; 'Rataplan', deel 1; 'De mascotte', door Morris, Janvier, Garcia, Fauche en Léturgie; uitgeve rij Dargaud, f 7,25. hRdkr tfaHvt <k fjier M m Üafefe hfje koff-ie bakfiets Mw CebvuiWi je mwter heeft ewte en wek Voor de V&rhüiZin(r.iWlm- ik heb pak Oh/fct U]tt wet épmend 13... ipotlen W Ie k&w klMrOeZct Wifo,... (Wordt vervolgd) Gymleraar Remco van Montare van het Stedelijk Gymnasium in Leiden liet gistermiddag voor 310 guldën zijn baard af scheren door een aantal leerlin gen van de vijfde klas. De stunt had te maken met een wedden schap in het kader van de kerst actie (voor een goed doel) die deze week op het Stedelijk Gymnasium wordt gehouden. Minstens 250 gulden moest in gezameld worden om de baard eraf te krijgen. Door vroeg in de morgen met de pet langs de klassen te gaan werd dat be drag ruimschoots gehaald. Behalve het organiseren van weddenschappen om geld wordt ook elke dag cake ver kocht. Vijfde klas leerlinge Es ther Oomen: "We hebben nu twee dagen cake verkocht en dat heeft 450 gulden opge bracht. Elke dag brengen leer lingen cakes en taarten mee die ze zelf gebakken hebben. Dat slaat heel erg aan". Tot nu toe heeft de kerstactie 2700 gulden opgebracht. Es ther: "Vorig jaar leverde de ac tie in totaal 6000 gulden op. Ik denk we dat we nu zeker de 5000 gulden halen, alles daarbo ven is meegenomen". De opbrengst van deze tradi tionele kerstactie voor een goed doel is bestemd voor Yvonne van Diemen, een Nederlandse verloskundige in Nieuw Gui nea. Met het geld worden de no dige medische spullen gekocht, zoals injectienaalden, pleisters en verband. Van Sergej Vassiljevitsj Rach- maninov (1873-1943) wordt ver meld dat hij een spanwijdte (tus sen duim en pink) had van twaalf witte toetsen en met de linker hand een akkoord C, E (bes), G, C, G, kon spelen. AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse jeugd tot en met 16 jaar kan volgend jaar voor het eerst ook zelf bepalen welke kin derboeken bekroond moeten worden. Daartoe gaat in januari de Stichting Nederlandse Kin derjury van start. Dit blijkt uit een zaterdag verspreide bekend making van deze organisatie. De Stichting is een samenwer kingsverband tussen de Collec tieve Propaganda voor het Ne derlandse Boek (CPNB), de Vara en het Nederlands Comité Kin derpostzegels en de Stichting Lezen in oprichting. Het is de bedoeling van Kin derjury dat de kinderen in janua ri en februari 1988 ieder maxi maal vijf titels ter bekroning voordragen. In een tweede ronde wordt de kinderen gevraagd de zeven titels, die in de eerste ron de de meeste stemmen kregen, te lezen en naar eigen voorkeur te rangschikken. Het boek dat dan het meest ge kozen wordt, wint de "Prijs van de Nederlandse Kinderjury". Dat gebeurt in drie leeftijdscate gorieën: 6-9 jaar, 10-12 jaar én 13 tot en met 16 jaar. Er kunnen zo wel Nederlandse als buitenland se boeken worden gekozen, maar het volgend jaar te bekronen boeken moeten al in 1987 zijn verschenen in de Nederlandse taal. Elk genre is toegestaan. In het deelnameformulier laat de stichting weten dat elk jaar bijna duizend nieuwe kinderboe ken uitkomen. "Maar een ding is een beetje gek geregeld", voegt de stichting daar aan toe: "welke boeken een prijs verdienen, dat maken volwassenen uit en vreemd genoeg geen kinderen". Poëzie - 'De dood zal me omhelzen bij de jas mijn', gedichten van Milan Kundera. Ja- na Beranova verzorgde de samenstel ling en de vertaling van deze gedichten uit de bundel 'Monologen', waarbij de basisthema's van de dichter (erotiek en dood) duidelijk aanwezig zijn. Ambo, prijs 17,50. - 'Gedichten' van Arthur Rimbaud (1854 -1891). Paul Claes maakte een keu ze uit het werk, dat Rimbaud een be langrijke plaats onder de Franse poëten heeft bezorgd. Claes geeft ook commen taar. De tweetalige editie verscheen bij Ambo, prijs 32,50. - 'Ik ging naar de geheime kamers - Over de dichter K.P. Kavafis' is een bundel van opstellen over de Alexan drijn, samengesteld door Hans Warren en Mario Molegraaf. Warren maakte een verhaal van een reis langs plaatsen uit het leven van Kavafis en in een essay ontrafelt hij diens invloed op zijn eigen werk. Bert Bakker, prijs 29,90. - 'Dit is het leven dat verder zal gaan' bevat werk van twaalf moderne Zweed se dichters, samengesteld en ingeleid door Egil Tömqvist. In de Poetry Inter national Serie van Meulenhoffi prijs ƒ37,50. Proza - 'Liefde, werk en ouderschap' door Iteke Weeda. die naast haar werk als bui tengewoon hoogleraar vrouwenemanci patievraagstukken in Groningen en ge zinssociologie in Wageningen stukjes schrijft in de Libelle. Uiteraard over hu welijk, gezin, kinderen en relaties. Een aantal van haar columns is - aangevuld met enkele gedichten - in dit boekje ge bundeld. De Haan, prijs 14,90. - 'De zwijgende tweeling' door Marjo- ne Wallace, die - getroffen door een rechtzaak waarin een zich nauwelijks verdedigende tweeling werd veroor deeld - de achtergronden van de twee meisjes naging. De schuwe wezentjes bleken opgegroeid in een liefde-haat verhouding tot elkaar en tot de rest van de wereld. An Dekker, prijs 35,- - 'Twee Chinese vrouwen' door Nie Hualing, gaat over één vrouw, wier per soonlijkheid echter geleidelijk uiteen valt. Haar eerste ik woonde met haar man in China onder benarde en benau wende omstandigheden, haar tweede ego bloeit op in Amerika. An Dekker, prijs 30,50. - 'Koos Tak is de naam' is een selectie uit de verhalen in de Koos Tak feuilleton in het weekblad De Haagse Post. De ver' halen werden geschreven door Rijk de Gooijer in samenwerking met de in au gustus overleden Eelke de Jong. Nijgh Van Ditmar, prijs 24,50. - 'De brandende maan' door de Ar gentijn Mempo Giardinelli geeft het psychologische verslag van een moord De auteur ontving voor dit ongewone en beklemmende verhaal de Mexicaanse romanprijs. Sijthoff, prijs 24,50. Science fiction - 'Prinses van de nacht', het vijfde boek over de demonische Heren van de Duisternis door Tanith Lee. Meulen- hoff, prijs 22,50. Diversen - 'Met de joden op weg' is een populair wetenschappelijk boek, waarin Henk van der Molen een beeld geeft van het gehele spectrum van de joodse wereld, waarbij hij het accent legt op het joodse leven in Nederland. Van der Molen is lid van de OJEC-werkgroep 'Jodendom en catechese'. Educatief, prijs 39,50. - 'Poseuses, vrouwenportretten'. Gon Buurman maakte - in opdracht van de Jhr mr J.A. Schorer-stichting, landelijk bureau voor homoseksualiteit in Am sterdam - een uitgebreide serie foto's van vrouwen en Pamela Pattynama schreef daar een passende tekst by. An Dekker, prijs 37,50. - 'Internationale betrekkingen in per spectief, theorie en benaderingen in de leer der internationale betrekkingen worden uitvoerig behandeld door dr R B. Soetendorp en prof dr A. van Staden. Het Spectrum, pnjs 29,90. - 'Scenario 2000, terugblik op de toe komst', waarin de samenstellers H.J Schoo en Bert Vuijsje toekomstvisies verzamelden van 24 zeer uiteenlopende Nederlandse persoonlijkheden. Opi nion leaders' worden zij op de omslag genoemd. Sijthoff. - 'Het lege land', een omvangnjk werk van Auke van der Woude - waarop hjj in Groningen promoveerde - over de ruim telijke orde van Nederland van 1798 tot 1848. Allerlei facetten van het leven in Nederland in die tijd komen aan de or de. Meulenhoff, pnjs 45,-. - 'Tabak in de kunst' wordt door Neer- lands bekendste weduwe uitgegeven als vervolg op 'Koffie in de kunst' en werd samengesteld door dezelfde personen volgens een identieke formule Met tek sten van Henk Egbers. Van Nelle

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21