Jong Oranje knokt zich naar eindronde Geen akkoord over 'huren' van Madjer m Extra injectie voor de KNZB Jan Timman houdt het initiatief Noordegraaf stapt uit waterpoloploeg AANBIEDING VANMONETOM TE OMHELZEN. Rijkaard mag naar Lissabon Mo net Competitie afdeling veranderd IL.UMMULl PAGINA 17 'Gouden wissel' voert voetballers langs Bulgarije GROESBEEK (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft Jong Oranje de eindron den van het Europees kampioenschap voor landenteams onder 21 jaar bereikt. Bulgarije, de enig overgebleven concurrent, moest er gisteravond in Groesbeek met 4-3 aan geloven. Met goed voetbal gebeurde dat bepaald niet, maar het ererondje na afloop was er niet min der uitbundig om. De Bulgaren hadden meer in hui. mars dan de Nederlanders, maar verzuimden in de eerste helft de ge nadeklap uit te delen. Een 'gouden' wissel van bondscoach Bert van Lingen, vervanger van de afwezige Nol de Ruiter (ter assistentie van Rinus Michels aanwezig op Rho- dos) bracht de ommekeer. Twintig minuten voor tijd zette hij de aan valler Eric Viscaal in voor de verde diger Fred Leusink. De pinch-hitter van PSV was nog maar koud binnen de lijnen toen hij in het strafschopgebied werd neergelegd. Utrechter Plomp wist met de elfmetertrap wel raad. Hij bracht daarmee de stand op 3-3. Bij een gelijkspel was Jong Oranje al zeker van plaatsing, maar met een diagonaal schot bracht Viscaal tien minuten voor tijd een eind aan alle onzekerheid, 4-3. Misérabel De jeugdige Oranjehemden had den een miserabele start. Het sco rebord gaf nog maar 52 seconden aan toen het al met 0-1 achter stond. Stoitschkov haalde doeltref fend uit na collectief geschutter van de gehele Nederlandse defen sie. Ruim twintig minuten later was het al 0-2. Aanvoerder Penev won aan de rechterkant van het veld een sprintduel met Van Eek, wandelde een stuk of drie bewon derend toekijkende Nederlanders voorbij en passeerde met een doffe knal ook Sparta-doelman Ed de Goey. Jong Oranje hing als een aange slagen bokser in de touwen, maar ging net niet knock-out. Ook al klopte er in de verdediging niets van. Leusink voetbalde zonder zelfvertrouwen. Rob Witschge werd aan alle kanten voorbij gelo pen. Fraser liep wanhopig te zoe ken naar een tegenstander, maar schoot als organisator eveneens te kort. Op het middenveld en in de aan val was het van hetzelfde laken een pak. Alleen Spartaan Jules Eller- man en Ron Willems van FC Twen te konden zich enigszins aan de al gehele malaise onttrekken. „De mentale druk was groot", zou Van Lingen later verklaren. „Je kunt beter een wedstrijd moeten win- i dan dat je mag gelijkspelen, nt dat laatste is heel moeilijk voetballen". Bij een gelijkspel was Jong Oranje zeker van plaatsing voor de kwartfinales van het Euro pees kampioenschap. Het zou dan even veel punten hebben als Bul garije, maar over een beter doelge- middelde beschikken. Geruststellend Door een laag twintig-meter schot van Willems kwam Neder land terug in de wedstrijd. Dat ge beurde na een half uur, uit de eer ste vlotte Nederlandse aanval. De FC Twentespeler zorgde na de rust met een kopbal ook voor 2-2. Maar in plaats van dat die geruststellen de stand rust bracht in de gelede ren, nam de nervositeit alleen maar toe. Zelfs bij Plomp, nog de rustig ste verdediger. De libero van FC Utrecht wist in de 62e minuut niks beters te bedenken dan Dragolov binnen het zestienmetergebied on deruit te halen. De penalty werd door Stoitschkov onberispelijk in geschoten. Waarna Van Lingen, die Jong Oranje vijf van de zes wed strijden coachte, zoals g 'gouden' wissel toepaste. Hoewel de vertoning van gister avond kwalificatie voor de kwartfi nales geenszins rechtvaardigt, moet Jong Oranje beter kunnen. Wat het eerder ook al bewees. In de groep acht werd alleen de uitwed strijd tegen de Bulgaren met 1-0 verloren. De kandidaat-internatio nals maakten eind november de meeste indruk, toen zij in Münster de Westduitse leeftijdgenoten met 2-0 een gevoelige draai om de oren gaven. In april had Jong Oranje ook al van de oosterburen gewon nen. In Venlo werd het 3-1. Van het team dat in Münster zo verbaasde waren de Ajacied Aron Winter en Joop Lankhaar van FC Den Haag (beiden met het Neder lands elftal op Rhodos), Bert Ver hagen van VW en Eric van der UTRECHT (ANP) - Eric Noor- degraaf zal geen deel meer uit maken van de nationale waterpo- lo-selectie. De Alphense speler kan het komende seizoen onvol doende tijd vrijmaken. Nu het Nederlands zevental de Olympi sche selectie heeft gemist, richt bondscoach Rob Schouten zijn voorbereiding op de Europese kampioenschappen van 1989 in Bonn. In de waterpolo-wereld circu leert het bericht dat Polen en Bulgarije zich terug zullen trek ken uit de Olympische race, maar zelfs als dat het geval mocht zijn, zal de KNZB niet rea geren op een uitnodiging af te reizen naar het Olympisch kwali ficatie-toernooi, dat in Nieuw- Zwembond op commerciële toer Meer van FC Utrecht (beiden niet opgeroepen) er gisteravond op het goed bespeelbare veld van hoofd klasser De Treffers niet bij. Leus ink (PEC Zwolle), Peeper (Haar lem), Fraser (FC Utrecht) en Blatt- ler (Roda JC) waren hun vervan gers. Met Nederland hebben ook Spanje, Griekenland, Italië, Frank rijk, Tsjechoslowakije, Engeland en Schotland de laatste acht be reikt. De deelnemende landen ko men volgende maand bij elkaar om te bespreken hoe het toernooi zal worden vervolgd. zeeland wordt gehouden. De ka ter van de Europese kampioen schappen van dit jaar in Straats burg is daarvoor te groot. Schouten heeft bij zijn nieuwe selectie gekozen voor de jeugd. Daarin is geen plaats meer voor doelman Ruud Misdorp en veld- speler Eric te Kulve. Stan van Belkum zal waarschijnlijk wel meedoen, al moeten de bespre kingen met zijn Italiaanse club nog worden gevoerd. Een tegen valler voor de bondscoach is het bedanken van twee twintigjari gen: Gijsbert van der Leeden en Gerben Hardeman, die zich we gens studie niet kunnen vrijma ken. Het 'Leidse' waterpolo mag dan slechte tijden doormaken, UTRECHT (GPD) - De KNZB ver wacht begin januari de besprekin gen af te ronden met enkele spon sors, die zich bereid hebben ge toond het zwemmen, waterpolo (vrouwen en mannen) en schoon- springen de komende jaren met hun financiële donaties te onder steunen. Om welke bedragen het gaat, wilde de bond gisteravond tij dens een bijeenkomst in het Natio naal Museum 'Van Speelklok tot Pierement' in Utrecht nog niet be kend maken, maar dat de afzonder lijke sporten zich door de extra in jectie aan de bezuinigingsdrift van de KNZB kunnen onttrekken staat al wel vast. De huidige sponsor van de KN ZB, de badpakkenfabrikant Speedo, heeft zich inmiddels volle dig akkoord verklaard met het aan trekken van extra geldschieters Schouten heeft desondanks aan vijf spelers van De Zijl en LZ'86 zijn vertrouwen gegeven. AZC heeft nog twe£ man in de selec tie. Deze bestaat uit: Bert Brinckman (Het Ravijn), Arnoud Posthuma (Polar Bears), Mark van Belkum, Hans Nieuwen- burg, Gert-Jan Slobbe (allen De Zijl/LGB), John Jansen, Remco Pielstroom (beiden AZC/A1- phen), Nico de Vries, Rob van der Blaak, Frits Butz (Polar Be- ars), Wim Helmsing, Wilco de Zeeuw (LZ1886), Mark van Groen, Pieter Harm Mosterd (beiden HZC/De Robben), Ro bert Havekotte (Brandenburg), Arnold Nonnekes, Robert Non- nekes (De 'R'), Otto van Noort en Jan Wagenaar (VZC). Pijnen stabiel BERGEN OP ZOOM (ANP) - De gezondheidstoestand van de Nederlandse zesdaagse-ko- ning René Pijnen is stabiel. De profwielrenner uit Hoogerhei- de lag gisteren nog wel op de af deling intensive-care van het Lievensberg-ziekenhuis in Ber gen op Zoom. „De ontwikkelin gen zijn niet ongunstig", vertel de zijn echtgenote. „Zijn bloed druk, die wat aan de hoge kant was, is vandaag gedaald". De 41-jarige Pijnen, die in zijn bij na twintigjarige profloopbaan 72 zesdaagse-wedstrijden won, werd in het weekeinde geope reerd na een slagaderlijke bloe ding in de buik. AMSTERDAM - De transfer van Porto-aanvaller Rabah Madjer naar Ajax is van de baan. De Amsterdamse club is er gisteren niet in geslaagd de spits aan zich te binden. Vandaag is de termijn verstreken, waarbinnen clubs nog zaken konden doen voor de kwartfinales van de Europa-Cup. Ook Frank Rijkaard, die definitief naar Sporting Lissabon vertrekt, kan voor zijn nieuwe werkgever niet in de kwartfinales uitkomen. Ajax wilde Rijkaard gisteren nog speler toch niet meer kan worden ingezet voor de kwartfinales", al dus Harmsen. „Het blijft dus bij Larsson". De Amsterdammers achten versterking voor de Neder- niet laten gaan omdat het transfer- landse competitie door de enorme bedrag - vijf miljoen gulden - giste ren nog niet binnen was. Saillant detail: Ajax en Sporting Lissabon zaten vanmiddag bij de loting bij elkaar in de 'koeler' voor het Cup toernooi voor bekerwi: Ondanks het aanstaande vertrek van Rijkaard - waarschijnlijk mor gen - en het niet doorgaan van de transfer van Rabah Madjer zal Ajax zich volgens voorzitter Ton Harm sen voor dit lopende seizoen niet meer op de transfermarkt begeven. „Dat heeft geen zin meer, nu de achterstand op PSV ook zinloos. De bekerwinnaar had gehoopt Madjer vóór vandaag te contracte ren, zodat de ster-aanvaller van Porto beschikbaar zou zijn voor de kwartfinales van de Europa-Cup in maart. Ajax zou de spits voor een half jaar willen huren. Voor vol gend seizoen heeft Madjer zich zo als bekend verbonden aan Bayern München. Frank Rijkaard is gisterochtend niet op de training bij Ajax ver schenen. Het bestuur van de club had de voetballer daartoe dit week einde in een aangetekend schrijven gesommeerd. Rijkaard had geen trek in een verzoening, omdat het einde van de impasse rond zijn transfer nabij was. Een Portugese miljonair schoot Sporting Lissa bon financieel te hulp en beloofde de benodigde vijf miljoen gulden aan Ajax te betalen. Het heeft lang geduurd, Frank Rijkaard het shirt v zen hoeven alleen nog maai Centjes Overleg ADVERTENTIE Normaal betaalt u in de Monet-stand van de Bijenkorf voor zo'n schitterend collier met drievoudige 22 krt. plating en. strass zettingen 165.- Maar nu, om de feestdagen extra feestelijk te maken, slechts 99.- Zolang de voorraad strekt. Koortsachtig overleg met de clubleiding van Porto, tot zelfs in Tokyo toe - waar de Portugezen voor de Supercup speelden -, heeft echter niet het gewenste resultaat opgeleverd. Gisteravond vloog een Ajax-delegatie naar Zürich voor de loting voor de kwartfinales van de Europa-Cup. Onder leiding van al gemeen directeur Arie van Eijden had Ajax daar nog kunnen onder handelen met de Portugezen, die in Zwitserland een tussenlanding maakten op de vlucht van Japan naar Portugal. Volgens Ton Harm sen had Ajax echter de hoop op een snelle transfer gistermiddag al op gegeven en zal er niet meer met Porto worden gesproken. Harmsen zelf kan bij de Cup-lo ting niet aanwezig zijn. De voorzit ter brak eind vorige week na een Harmsen: „Rijkaard mag ver trekken als wij de centjes binnen hebben. Nou, die zijn er nog niet, dus moet hij nog even wachten. Ik verwacht het geld vandaag of mor gen binnen te hebben. Te laat voor de kwartfinales van de Europa- Cup, maar dat wist die club natuur lijk ook". Het vertrek van Rijkaard naar Portugal is voor in ieder geval één Amsterdammer een enorme op luchting. De familie Buitenhek is in de vier m^&nden dat men nu in Amsterdam woont gemiddeld zo'n tien keer per dag gebeld. „En ieder een vroeg naar Rijkaard. Eerst snapten we er niets van", zegt de heer des huizes, „maar later bleek dat Rijkaard ook vaak werd lastig gevallen en een ander, geheim, te lefoonnummer had gekregen. Wij hebben zijn oude nummer, ja. Ge lukkig zijn we daar nu van af1'. LEIDEN - De eerste klasse za terdag van de afdeling Leiden zal met ingang van het volgend seizoen uit veertien clubs be staan. Het desbetreffende voor stel van het afdelingsbestuur van de KNVB is gisteravond, in een iets gewijzigde vorm, door de clubs aangenomen. Besloten werd om de lopen de competitie gewoon uit te spelen, maar niet als anderhal ve competitie zoals oorspron kelijk besloten was. Daarna wordt er in januari met een schone lei begonnen aan een tweede competitie met de zes overgebleven clubs. Door de re sultaten van beide wedstrijd- reeksen bij elkaar op te tellen wordt de eindstand bepaalt. Het aantal» clubs dat vanuit de eerste klasse promoveert hangt af van eventuele 'Leidse' degradanten uit de vierde klas se van de KNVB. Bi.j de huidige stand zouden vier clubs promo veren en worden de overige clubs in de reserve tweede klas se ondergebracht. Per jaar zal de promotie/degradatierege ling worden bekeken. De huidige stand in de twee de klasse is na het wegvallen van LFC als volgt: GWS 8-14, ZLC 8-12, Meerburg 10-12, HVZ 10-9, Abbenes 9-7 en SJZ 9-0. Voor deze competitie moeten de wedstrijden SJZ - Abbenes en ZLC-GWS (tweemaal) nog worden gespeeld. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF HILVERSUM (ANP) - Jan Timman heeft gisteren in de derde partij voor zijn tweekamp tegen Ljubomir Ljubojevic hardnekkig geprobeerd van niets iets te maken. De Joegoslaaf moet zich in de concertstudio van het KRO-gebouw hebben gevoeld als een gekooide tijger. Normaal is „Ljubo" niet wars van het nemen van enig risico, als het mo ment zich voor doet. Ongetwijfeld moet hij gedacht hebben aan de ope ningspartij van zondag, waarin hij met zwart snel in de val liep. Ook nu had Timman snel het initiatief in een Siciliaan met een wat ongewone op stelling (3. Lb5 ziet men niet vaak in de praktijk), die veel weg had van En gels met verwisselde kleuren. Ljubojevic hield ditmaal zijn ongeduld in bedwang. Hij verdedigde zich kundig en zag zijn inspanningen beloond met remise op de 42e zet. Daardoor behield Timman halverwege de twee kamp een voorsprong van een punt: 2-1. Het treffen in omroepland is een uitstekende generale repetitie voor Jan Timman met het oog op de kandidatentweekamp tegen de Sovjetrus Valeri Salov, die 24 januari in Saint John begint. Ook in Canada gaat het om slechts zes partijen. „Een korte tweekamp is altijd riskant", aldus Vlastimil Hort, straks secondant van Timman. De altijd gemoedelijke en humorvolle Hort maakt er in Hilversum geen geheim van, dat hij eigenlijk een broertje dood heeft aan seconderen. „Er is maar een speler in de hele wereld, voor wie ik dat wel wil doen. En dat is jullie Jan Timman". Optisch leek de Nederlander in de derde partij lange tijd kansen te heb ben. Hij kon even op een pion voorsprong bogen, waar tegenover stond, dat zwart het loperpaar had. De enige mogelijkheden voor Timman lagen in het feit, dat de niet gerocheerde zwarte koning op de tocht stond. Lju bojevic kon echter door behoedzaam schuiven met toren, loper en koning een gevaarlijke inval voorkomen. Tot en met de eerste tijdcontrole pro beerde Timman nog een druppeltje sap te persen uit totaal uitgedroogde vruchten. „Dit is echt iets voor schakers met zitvlebs. Andersson zou er nog uren met liefde aan sleutelen", aldus Hort. Met zijn veertigste zet (Tc4) kon zwart eindelijk zijn passieve toren bevrijden en afruilen. Daar op was remise onafwendbaar. Beide spelers gingen vervolgens over tot een uitputtende analyse op het podium. Ljubojevic kwam daarbij tot een duidelijke conclusie: „Het was zonder meer een goede partij. Ik denk, dat we allebei de beste zetten hebben gedaan. We moesten nauwkeurig spelen, dat wel. Remise was vandaag het logische gevolg". Na een rustdag begint donderdag de tweede helft van de tweekamp. aar het ziet er nu echt naar uit dat Ajacied i Sporting Lissabon kan dragen. De Portuge zen' vijf miljoen gidden over te maken. (archieffoto ANP) door de KNZB. Het was ook deze firma, die de bond gisteravond ver raste met een forse donatie van 93.000 gulden. Dat bedrag was in principe gereserveerd voor de or ganisatie van de Speedomeet van volgend jaar, maar omdat er geen geschikte datum voor het evene ment gevonden kon worden, hakte men enige tijd geleden al de knoop door om voor de tweede achtereen volgende maal (ook dit jaar vond de internationale Meet geen door gang - red.) een streep door de wed strijd te halen. De directie besloot daarop de toch al begrote uitgaven over te maken naar de bankrekening van de zwembond. De KNZB is vrij om te doen wat men wil met de onver wachte geste. Directeur Theo van de Klashorst wist gisteravond op zulke korte termijn nog niet te mel den waar het geld aan besteed zal worden, maar de verwachting is dat de bond het bedrag zal aanwen den om meer aandacht aan promo- tiewerk te besteden. De KNZB is er zelf al wel in ge slaagd een volwassen sponsor te vinden voor de jaarlijkse Zwem- vierdaagse, die in samenwerking met Unicef wordt georganiseerd. De firma Blue Band heeft zich in middels garant gesteld voor een bedrag van 200.000 gulden, het eer ste werkelijke commerciële succes van de KNZB. Seoul Zwembondscoach Bert Sitters prikkelde de bondsbestuurderen gisteravond toch vooral haast te maken met het daadwerkelijk af ronden van de commerciële onder handelingen. „Ik had de indruk", zo gaf hij aan van de nodige strub belingen bij het vinden van die bronnen op de hoogte te zijn, „dat u vanavond al wat namen bekend zou kunnen maken. Jammer, dat dat nog niet kan gebeuren, maar ik reken erop dat een en ander ver voor de Spelen geregeld is". Met name voor Sitters zijn de ex tra inkomsten belangrijk, omdat hij in de aanloop naar de Olympia de een plan de campagne heeft in gediend dat er niet om liegt. In fe bruari wil hij samen met de olym pische selectie afreizen naar de in ternationale wedstrijden in Parijs, Oost-Berlijn en Bonn, met aanslui tend de nationale winterkampioen- schappen in Emmen. In mei volgt dan een interland in en tegen West- duitsland met als afsluiting de na tionale zomerkampioenschappen in Amersfoort (eind juni, begin ju li), waar de zwemmers de limieten moeten neerzetten voor Seoul. Vol gende week dinsdag buigen het NOC en de KNZB zich over die tij den op een vergadering in Nieuwe- gein. Begin augustus overweegt Sit ters zich nog in te schrijven voor enkele testwedstrijden in Enge land of in Joegoslavië. „En op 21 augustus, ja inderdaad ver voor aanvang van de Spelen zelf, wil ik afreizen naar Seoel", aldus Sitters tot de alweer zorgelijk kijkende KNZB'ers. „Dat kost misschien wat extra geld, maar als ik de gelui den hier zo beluister, kunnen we er tegen die tijd wel tegen". WOENSDAG 13.25-15.15 Ned 2: Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Grie kenland-Nederland. 15.10-16.00 BRT 1: Speel op Sport. 17.46-18,08 Ned 1: Veronica Sport met Sport Kort, Amerikaans basket bal, American football, bowling voor vrouwen en kickboksen. 21.50-22.45 Did 1 ARD-Sport ex tra: met beelden van de voetbalinter land Argentimë-Westduitsland vanuit Buenos Aires. 22.05-22.30 Ned 2: Studio Sport met terugblik op Griekenland-Neder land en Europa Cup basketbal tussen Den Bosch en Orthez. 22.20-22.45 BRT 2: Sporl extra: Belgisch bekervoetbal. 22.25-23.30 SKY: International Mo tor Sports '87: De Grand Prix van Por tugal voor 250-cc-motoren vanuit Spanje. 22.30-23.25 SCH: Sport. 23.05-00.20 Ned 2: Studio Sport: rechtstreeks verslag van de laatste ki lometers van Joop Zoetemelk als wie- Ierprof tijdens de slotavond van de zesdaagse in Maastricht, afgewisseld met historische beelden van de hoog tepunten uit zijn wielercarrière. 23.20-00.40 BBC 1Olympia Horse Show: showjumping vanuit Olympia in Londen. 23.25-23.35 SCH: Gillette Soccer Scene: uitslagen en nieuws. DONDERDAG 10.03-11.35 Did 1: Voetbalinter land: Argentinië-Westduitsland. 15.02-16.40 BBC 2: Sports Review of the Year: overzicht van het sportjaar 1987.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17