'Bij sluitende controle toekomst visserij goed' Spitten in Lissese bagger naar resten bommenwerper Provincie tevreden over aanpak van fileprobleem Korting dreigt op stadsvernieuwing Amerikaanse B-17 van vlucht 648 naar Osnabrück keerde september 1944 niet naar basis terug Twaalf mille boete voor busbedrijf LISSE/HOOFDDORP - Burgemeester G.J. van de Kroft van Lisse heeft gisteren enkele brokstukken gekregen van een Amerikaanse B-17 die 26 september 1944 is neergestort in een weiland tegenover de rooms-katholieke kerk in de buurtschap De Engel in het bloembollendorp. Het is de be doeling dat de resten van de bommenwerper te zijner tijd worden opgesteld in het Museum voor de Bloembollen streek in Lisse. door Kees van Kuilenburg De brokstukken van de veronge lukte bommenwerper werden de eerste burger overhandigd door vier leden van de groep die in De Engel bezig zijn geweest met de speurtocht naar de resten van het oorlogsvliegtuig. De vier zijn Jan Uithol (Hoofddorp), Ger Boog- mans (Amsterdam), Henk Rebel (Badhoevedorp) en Peter van der Ploeg (Hillegom). De vier luchtvaartenthousiaste lingen werken sinds twee jaar sa men bij het opsporen van de resten van vliegtuigen. In Hoofddorp heeft het viertal een Wellington - een Engelse bommenwerper - ge borgen en sinds juni van dit jaar zijn ze in Lisse bezig. Binnenkort begint 'ergens' in de Haarlemmer meer een nieuwe klus. "Die plek houden we liever nog even geheim, uit angst dat ook anderen gaan spitten", merkt Uithol op. De werkzaamheden in Lisse zijn een gevolg van de publiciteit die zij bij de opgravingen in Hoofddorp hebben gekregen. "We kregen op een gegeven moment een telefoon tje", vertelt Uithol, "dat er in Lisse in 1944 ook een vliegtuig zou zijn neergestort. Dan wekte uiteraard onze interesse, vooral ook omdat we van meer kanten werden bena derd over de crash in Lisse". "Uit de dagrapporten van de po litie en de luchtbescherming in het gemeentearchief in Lisse bleek dat er inderdaad op die dag een vlieg tuig was verongelukt. Vooral het rapport van de luchtbescherming was bijzonder duidelijk over de ramp. Je proefde uit het verslag van de man dat hij emotioneel erg bij het neerstorten van het vlieg tuig was betrokken. Vooral ook omdat er twee slachtoffers werden gevonden. De man wilde er in geen geval met ons over praten. Begrij pelijk, omdat andere getuigen ons later verhalen vertelden die enorm schokkend waren. Nu, na zoveel jaar, greep dat ons ook nog aan. Dan begrijp je des te beter dat je een dergelijke nare ervaring maar het liefst wil vergeten", vertelt Uit hol. Vervolgens zijn de vier begon nen met het 'horen' van getuigen. "Veel mensen uit De Engel konden zich het voorval nog helder voor de geest halen. Uit die gegevens kon den we de vermoedelijke plaats van het neerstorten van het vlieg tuig bepalen. Al was dat niet zo eenvoudig als het nu lijkt. Sommi ge getuigen wezen een totaal ande re plaats aan. Uiteindelijk zijn we afgegaan op aanwijzingen van de de flak) en stortte even later neer in de Lissese Engel. Van de negen be manningsleden kwamen er twee om het leven, vier werden gevan gengenomen en drie wisten met behulp van het verzet aan krijgsge vangenschap te ontkomen. Kort daarna kwam het viertal er achter dat het verhaal van 'Vlucht 648' al eerder was beschreven door de Nederlandse luchtvaartenthou- sast Harold E. Jansen. "Via dat boek kregen we", vertelt Boog- mans. "onze informatie die wij in middels moeizaam hadden bijeen gegaard bevestigd en bovendien haalden we uit het boek nog veel meer voor ons nuttige gegevens". Het is de bedoeling dat Jansen over de vliegramp in Lisse een apart boekje schrijft. In dat boek komt ook het verhaal over de erva ringen van de vier 'spitters' te staan. Wanneer dat boekwerkje verschijnt is echter nog niet be kend. Graven Kort voor de zomervakantie zijn de vier begonnen met de graaf werkzaamheden. Als eerste karwei werd een sloot over een lengte van ongeveer 50 meter drooggelegd. Onder andere werd daarbij gebruik gemaakt van een graafmachine van een Lisses bedrijf. "We doen voor ons werk vaak een beroep op het bedrijfsleven, want als je een der- spitten", merkt Uithol op. De werkzaamheden in Lisse zijn een gevolg van de publiciteit die zij bij de opgravingen in Hoofddorp hebben gekregen. "We kregen op een gegeven moment een telefoon tje', vertelt Uithol, "dat er in Lisse in 1944 ook een vliegtuig zou zijn neergestort. Dan wekte uiteraard zich het voorval nog helder voor de geest halen. Uit die gegevens kon den we de vermoedelijke plaats van het neerstorten van het vlieg tuig bepalen. Al was dat niet zo eenvoudig als het nu lijkt. Sommi ge getuigen wezen een totaal ande re plaats aan. Uiteindelijk zijn we afgegaan op aanwijzingen van de voormalige eigenaar van de grond. Die had het bij het juiste eind, zoals later bleek". Met die schaarse gegevens klop te Uithol en zijn collega's aan bij de Amerikaanse luchtmacht voor ge gevens over de crash in Lisse. "De Amerikanen beschikken over veel kennis over de strijd in de lucht in 383 B-17's met hun dodelijke la ding vanuit Engeland voor een aanval op het Duitse Osnabrück. Slechts twee van het grote aantal bommenwerpers keerden niet te rug op de basis. Een van de twee werd waarschijnlijk boven de Haarlemmermeer geraakt door luchtafweergeschut (de zogenaam gelijk apparaat moet huren ben je een vermogen kwijt", zegt Van der Ploeg. "Wart dat betreft zien veel mensen het belang van de opgra vingen is onze ervaring". De speurtocht in de Lissese bag ger was een groot succes. Zo wer den resten aangetroffen van het landingsgestel, delen van de mo Secretaris Ouwehand Katwijkse schipperseigenaren KATWIJK - Als de rijksoverheid komt met een sluitend controlesysteem voor de aanvoer van vis, is het toekomstperspectief voor de Katwijkse vissersvloot uitstekend. De 28 sche pen die zijn aangesloten bij de plaatselijke vereniging van schipperseigenaren hebben vrijwel allemaal voldoende quotum om het hele jaar door te vissen en zijn gebaat bij een strenge aanpak van vissers die zich niet aan de vastgestelde vangsthoeveelheden houden. Het PvdA-kamerlid A. Kosto (staand): "De tijd is rijp voor harde maatregelen". Achter de tafel discussieleider A. van Duijn, secretaris J. Ouwehand van de schipperseigenaren en de Katwijkse PvdA-voorzitter M.C. Bouw- mans (van rechts naar links). (foto Dick Hogewoningj "Het is dan ook te hopen dat mi nister Braks zijn belofte nakomt en komt met een sluitende controle op het naleven van de vangstquota. Dan hoeft het de Katwijkse vissers niet slecht te gaan", zei secretaris J. Ouwehand van de schipperseige naren gisteravond tijdens een door de PvdA-Katwijk georganiseerde thema-avond over de visserij. Het voornemen van Braks om de capa citeit van de Nederlandse vissers vloot met 160.000 pk terug te bren gen, heeft volgens Ouwehand dan ook geen gevolgen voor de sche pen die zijn aangesloten bij de ver eniging van schipperseigenaren. "De schepen die nu wekelijks uitvaren zonder dat zij beschikken over een quotum, zouden het eerst voor de sanering in aanmerking moeten komen", zei Ouwehand. Hij wees er op dat het ministerie van landbouw en visserij inmid dels voor volgend jaar al 40 zoge naamde nul-documenten heeft ver stuurd, waarmee wordt aangege ven dat de bewuste vissers geen recht hebben op een aandeel in de gequoteerde vissoorten. "Van die 40 nul-documenten zijn er 27 uitge reikt aan Urkers", zo gaf Ouwe hand aan in welke hoek volgens hem de klappen moeten vallen. De visserijspecialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, A. Kosto, zei logischerwijs te ver wachten dat de schepen zonder quotum inderdaad als eerste voor de kant moeten blijven liggen. "Als Braks inderdaad streng toeziet op de aanvoer van vis, vallen zij het eerst door de mand. De rechter heeft al gedreigd met het aan de ketting leggen van deze overtrede rs, die zich dan in het uiterste geval wel voor sanering zullen moeten aanmelden", aldus Kosto. Het PvdA-kamerlid was naast de Katwijker Ouwehand de enige spreker op de druk bezochte the ma-avond over de visserij. De CDA'er J. Reitsma, met wie Kosto in discussie had moeten gaan, zeg de op het laatste moment af omdat zijn aanwezigheid in de Tweede Kamer gewenst was. Opsporing De secretaris van de vereniging van schipperseigenaren was gister avond niet de enige die aandrong op strenge overheidsmaatregelen tegen de schepen die met een mini maal quotum een maximale hoe veelheid vis aanvoeren. Ook uit de zaal kwamen stemmen om met na me de grote overtreders streng aan te pakken. "Het heeft geen zin om. zoals nu gebeurt, de controle uit te smeren over de hele vloot", zei di recteur L.E. Ouwehand van Ouwe- hand's rederij en visverwerking. Hij pleitte voor een selectief op sporingsbeleid, waarbij de Alge mene Inspectiedienst van het mi nisterie zich richt op de bedrijfsre sultaten van de rederijen die niet of nauwelijks over een vangstquotum beschikken. "Op die manier is vrij secuur aan te geven waar de pijn zit", aldus Ouwehand. Het kamerlid Kosto onder schreef die woorden, maar wees er wel op dat het ministerie nooit een perfect sluitende controle op de vangsthoeveelheden kan garande ren. "De overheid is er gewoon niet op ingesteld om alle overtreders van welke wet dan ook, aan te pak ken. Dat kan niet op het land en ze ker niet op zee, waar vissers op zo veel manieren de vangstbeperken de maatregelen kunnen ontduiken. Garanties op een sluitende contro le zijn dan ook nooit te geven, de overheid kan alleen toezeggen dat zij een inspanning zal leveren om die controle zo optimaal mogelijk te maken", aldus Kosto. Op dat punt moeten het georga niseerde visserijbedrijfsleven en de Tweede Kamer er op toezien dat minister Braks zijn beloften na komt. "De zaak staat momenteel dusdanig op scherp, dat er wel wat moet gebeuren. De tijd is er rijp voor. Laten we daarom gezamen lijk de minister in de gaten hou den", hield Kosto de aanwezige vissers voor. de Tweede Wereldoorlog. Van mi nuut tot minuut is bijgehouden wat er gebeurde. Ook kregen zij veel informatie van de Nederland se studiegroep luchtoorlog 1939- 1945. Uit de veelheid aan gegevens die de vier bijeengaarden bleek dat de B-17 deel uitmaakte van 'vlucht 648'. Op 26 september vertrokken Boulevard-hotel Katwijk nog niet van de baan KATWIJK - Na het afhaken van de Valentine-group als mogelijk beheerder van het Boulevard-ho tel in Katwijk, is de bouw van dit horecabedrijf nog niet definitief van de baan. Volgens burge meester C.A. Bos van de kust plaats heeft het college van B en W 'meer ijzers in het vuur'. Aan het begin van volgende week heeft opnieuw een gesprek plaats met alle betrokkenen, on der wie de aanvankelijke initia tiefnemers Beijer Bouwconsul- ting uit Amersfoort en het archi tectenbureau Van Nierop Van der Hoeven uit Rotterdam. Zij ontwierpen gezamenlijk het bouwplan voor het Boulevard hotel, dat in Katwijk de afslui ting moet vormen van het nieu we Badcentrum. "We moeten opnieuw de mo gelijkheden en de onmogelijkhe den bekijken", aldus burgemees ter Bos, die na het overlijden van wethouder J. Bergman de onder handelingen over de bouw van het Boulevard-hotel heeft voort gezet. Bos gaat er vanuit dat nog voor 1 januari duidelijk is of het hore cabedrijf alsnog van de grond komt. "Het doorgaan van dit pro ject hangt niet af van de Valenti ne-group", aldus de burgemees ter. DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland is tevreden met de beslissing van het kabinet over de aanpak van de files in de Rand stad. Het kabinet besloot afgelopen vrijdag de wegenbelasting te ver hogen (met 25 gulden voor perso nenauto's en 50 gulden voor vrachtwagens) en tol te heffen op bestaande en nieuwe oeververbin dingen en op andere punten in het randstedelijke wegennet. Gedeputeerde T. Jansen (WD- /verkeer) toonde zich gistermiddag vooral verheugd over het feit dat de grote steden, de drie betrokken provincies en het Rijk gezamenlijk de fileproblematiek bestrijden. Bo vendien benadrukte hij het belang van de geïntegreerde aanpak, waarbij niet alleen naar knelpun ten in het wegennet wordt geke ken, maar ook problemen bij het openbaar vervoer worden opge lost. Het enige punt waarop de gede puteerde enige kritiek had, was de manier waarop minister N. Smit- Kroes aan geld wil komen voor het opheffen van de vele knelpunten. "Wij hadden liever gezien dat de benzineprijs was verhoogd. Uit het oogpunt van vermindering van het autoverkeer is een dergelijke ver hoging effectiever dan een verho ging van de wegenbelasting", al dus Jansen. Instemming is er wel met de tol heffing via het systeem van road- pricing. Met behulp van een chip op een kentekenplaat en elektroni ca langs de wegen zal worden ge controleerd wie van de weg ge bruik maakt. Daarvoor krijgt de automobilist later de rekening thuis gestuurd. De controlepunten komen bij de nieuwe en bestaande oeververbindingen en waarschijn lijk ook op andere plekken in de Randstad. Deze maatregel betekent niet al leen extra inkomsten waarmee de diverse problemen op verkeers- en vervoersgebied kunnen worden aangepakt, maar ook dat de auto mobilist die veel rijdt, meer be taalt. Kritiek was er van de provincie ook op het feit dat de minister be staande knelpunten wil betalen uit de inkomsten via tolheffing en de extra wegenbelasting, het zoge noemde mobiliteitsfonds. Bij de bezuinigingen op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1988 sneuvelde bijvoorbeeld een flink tor, constructiedelen en een stuk van een boordwapen. "Alle delen waren zwaar beschadigd. Dat komn ook niet anders, want zand grond heef het effect van beton als er een vliegtuig op neerstort", merkt Uithol op", als hij in een schuur in Hoofddorp waar de res tanten van de bommenwerper zijn opgeslagen, op een volledig ver nielde cylinder wijst. Komende zomer verwachten de vier nog meer restanten van de B- 17 in de Lissese grond te vinden. Dan wordt de rest van het terrein afgezocht. Dat was tot dusver niet mogelijk, omdat er nog gewas op groeide. De eigenaar heeft het vier tal echter toegezegd dat zij de ko mende zomer opnieuw aan het werk kunnen gaan. "We hebben hier en daar al wat voorzichtige steekproeven genomen en die wa ren veelbelovend. We verwachten echt veel succes van het nieuwe on derzoek", zegt Uithol. Terugdoen De vier wijzen er met nadruk op dat zij niet bezig zijn uit louter nieuwsgierigheid. "Als de restan ten in het museum te zien zullen zijn kunnen bezoekers kennis ne men van de verschrikkingen van de oorlog. Jonge Amerikanen heb ben hun leven gegeven voor onze vrijheid en dat kan niet genoeg worden benadrukt. Door middel van ons onderzoek hopen wy iets terug te doen. Het eindrapport wordt straks niet alleen aan de ge meente Lisse beschikbaar gesteld, maar gaat ook naar de luchtmacht in de Verenigde Staten. Wellicht zit er wat informatie bij waarover zij nog niet beschikken. Dan doen wij tenminste iets terug", zegt Uithol. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tou- ringcarbedrijf Keessen in Alphen heeft van de gemeente een geld boete gekregen van bijna twaalf duizend gulden. Het bedrijf heeft maandenlang verzuimd om de ge meente een afschrift te geven van een opdracht tot keuring van de brandstoffenopslag bij het bedrijf aan de Kalkovenweg. De keuring van de opslaginstal latie is geregeld in een voorschrift uit de hinderwetvergunning. In ju ni gaven B en W het bedrijf de op dracht om binnen één maand het schriftelijke bewijs van zo'n keu ring te leveren. Eind oktober be richtte de gemeente dat er een dwangsom was opgelegd vanaf 16 juli omdat het bedrijf niet aan het verzoek had voldaan. De boete be draagt honderd gulden per dag. Keessen verzocht daarna om iets aan de boete te doen. Het college van B en W zag daartoe geen aanlei ding. Integendeel, de boete is ver hoogd omdat het bedrijf pas op 12 november het keuringsbewijs kon overleggen. De geldboete is hier door opgelopen tot in totaal 11.800 gulden. bedrag voor de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Mariahoeve. Dit traject staat nu als knelpunt in het spoorwegennet. Commissaris van de koningin S. Patijn: „Het fnag natuurlijk niet zo worden dat de gelden uit het mobi liteitsfonds worden gebruikt om de bezuinigingen op de begroting van Verkeer en Waterstaat op te van gen". En gedeputeerde Jansen: "De provincie wil dat het geld wordt gebruikt voor nieuwe knel punten". T elefoonnummer voor slachtoffers van misdrijven BOSKOOP - Boskoop krijgt een apart telefoonnummer voor de op vang van slachtoffers van misdrij ven. Dit heeft welzijnswethouder D. van Ooi-Houtman laten weten. Zij vindt de opvang van slachtof fers van misdrijven slecht gere geld. De drempel tussen burgers en politie is volgens haar zo hoog dat de inwoners moeite hebben naar de politie te stappen. DEN HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland dreigt gemeenten die geen verslag doen over de besteding van de stadsvernieuwingsgelden met een korting op toekomstige subsidies. Koudekerk aan den Rijn, Rijn- saterwoude, Hillegom, Noordwijk en Sassenheim lopen daardoor het risi co volgend jaar geen bijdrage te krijgen uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing. GS, het dagelijks bestuur van de provincie, schrijven in een brief aan al le gemeenten dat verantwoording moet worden afgelegd over de beste ding van de gelden. Als het verslag of de accountantsverklaring op 1 janu ari nog ontbreekt, zal de subsidie over 1988 niet worden uitbetaald. Zijn de verklaringen er op 1 augustus '88 nog niet, dan wordt de subsidie onder de andere Zuidhollandse gemeenten verdeeld, aldus GS. Alle gemeenten krijgen jaarlijks een vast bedrag uit het provinciale fonds. Daarnaast verdeelt de provincie in 1988 zo'n 5,6 miljoen voor aller lei speciale projecten. De gemeenten zijn verplicht een verslag in te die nen over het gebruik van de subsidie. GS hebben besloten volgend jaar de gemeente Hillegom 450.000 gulden extra subsidie te geven voor het vernieuwen en verbeteren van het cen trum. Ook Rijnsburg krijgt extra geld, zo'n 1,4-miljoen gulden voor de re novatie van de kademuren van de Vliet. Tenslotte hebben GS nu al beslo ten de gemeente Zoeterwoude in 1989 75.000 gulden te geven voor de ont wikkeling van de woningbouw in het project Hoge Rijndijk. Aanvragen voor extra geld van Katwijk (een miljoen gulden voor de sa nering van het bedrijf Chemische Industrie), Noordwijk (nog onbekend bedrag voor het Beukterrein), Wassenaar (drie ton voor verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven), Alkemade (75.000 gulden voor het centrum- plan) en Nieuwkoop (twee miljoen voor de sanering van het bedrijf Bode graven) zijn door GS niet gehonoreerd. WOENSDAG 16 DEC. Katwijk Advents-orgelooncert door Klaas Jan Mulder op het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat om 20.15 uur. Leiden concert door het Kollos Trio, met werk van Mozart en Dvorak, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. concert door het VU-Orkest en het Amsterdam Toonkunstkoor olv Daan Admiraal en Jan Eelke- ma met werk van Poulanc en Mahler, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. video 'Da's een pot, da's ze ker', vijf vrouwen vertellen over hun lesbische leven, aanvang 20.30 uur, LVL, Langegracht 65. bijeenkomst van de Ned. Vere niging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen, spreker: H.P. Kaper, aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal aan de Rijnsburger- Kerstconcert door het koor 'Ju bilate' in de Dorpskerk in Katwijk aan de Rijn, aanvang 20.00 uur. Leiden lunchconcert door Kameror kest olv Vaclav Novak en Martien van Staalen, werk van Mozart en Bach, aanvang 12.45 in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Christmas Carol Concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Evangelisch-Lu- therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. bijeenkomst voor mensen die een bedrijfje willen beginnen, aan vang 19.30 uur in de Starterswin- kel aan de Haarlemmerstraat 73c. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsin- klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravoura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. film: "White Nights' met Mikhail Baryshnikov, Gregory Hines en Geraldine Page, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. De Oude Dorpskern, vanaf 11.00 uur in de Grote Kerk aan de Voor straat. VRIJDAG 18 DEC. Katwijk Kerstconcert door de Revival Singers mmv Rob Efferink op het Leiden volksdansinstuif voor ouderen olv Ger Elsenaar, van 14.00 tot 16.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. kerstshow door muziek- en showgezelschap Sempre Avanti in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest, kaarten verkrijgbaar bij de leden en bij Servaas Muziekhandel. Christmas Carol concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse kerk. oncert door Machiko Taka- hashi (fluit) en Danielle Dechenne (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. optreden van Future Rock in Jazzzolder Hot House in het Waaggebouw aan de Alamarkt, aanvang 21.30 uur. optreden van Aiaricai Trio, tadi- tionele Zuidamerikaanse muziek, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Sin gel. ruilavond van de ruilclub Ko- ningskerk, aanvang 19.00 uur in de aula van de Dr. Van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat. klaverjassen voor koppels in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Merenwijk, aan vang 20.15 uur. Leiderdorp klaverjassen bij de supporters vereniging RCL, aanvang 19.45 uur in De Bloemerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16