Startsein rijksweg bij Zoeterwoude Wie voert waarom onderwijsdiscussie Hoge Rijndijk ontlast Industrieterrein beter bereikbaar K O wü D rieluik van gemeente kopen PIETERSKERK WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 Leiderdorpse tandarts hangt politiedwang boven het hoofd ZOETERWOUDE - Met een gevoel van diepe vreugde heeft de Zoeterwoudse bur gemeester A.J.M. Houdijk gistermiddag het eerste zand gespoten voor het stukje rijksweg 11 in zijn ge meente. In een blije speech stipte hij aan dat de bewo ners van de Hoge Rijndijk van hun verkeersproble men worden verlost en de bereikbaarheid van het In dustrieterrein niet langer een knelpunt zal zijn. Het stukje rijksweg teren de aanzet werd gegeven, loopt van de rijksweg Am sterdam- /Rotterdam totaan de burgemees ter Smeetsweg, de verbindingsweg tussen Zoeterwoude-dorp en de Hoge Riindiik. Dit stukje wordt in 1992 geopend, maar de aansluiting op het Alphense stukje zal dan nog op zich laten wachten. De provincie weet nog niet of ook het stuk door Hazerswoude, zoals Houdijk dat wil, vierbaans wordt. Daarnaast is onduidelijk of de kruising met de weg tussen Ha- zerswoude-dorp en Hazerswoude- Rijndijk gelijkvloers wordt of juist niet. Het zal dus nog wel even du ren voordat de eerste automobilist de route tussen Leiden en Bode graven kan nemen. De toekomst van het laatste stukje rijksweg, tussen de rijksweg Rotterdam/Amsterdam en de rijks weg Amsterdam/Den Haag, is hele maal in nevelen gehuld. Tot voor kort gingen alle partijen er vanuit dat de omstreden weg er niet voor het jaar 2000 komt en misschien zelfs nooit. Het laatste jaar hebben Tweede Kamer, de minister van verkeer en waterstaat en gemeen ten uit de Haagse regio in verschil lende vormen om onderzoeken ge vraagd. Wassenaar is blij met die ontwikkelingen en heeft gisteren nog een rijksweg-11 brief geschre ven aan de Tweede Kamer; Voor schoten vreest doorsneden te wor den en zint op een tegenactie. Het Zoeterwoudse stukje van rijksweg 11 loopt 150 meter van de spoorbaan, dwars door kilometers weiland. Een eenzame actievoer der spijkerde gisteren dan ook de monstratief een bord de grond in. 'Dit breekt ons groene hart', luidde het opschrift. Het sloot aan op de protesten van de Werkgroep Mil ieubeheer. In de vele procedures, die Zoe terwoude twee jaar lieten wachten, had ze het over een aantasting van natuur en landschap en maakte ze zich zorgen over de boeren in de Rijnstreek. Daarnaast vreesde de werkgroep voor een bandstad tus sen Alphen en Leiden, voorzag ze een grotere verkeersdruk in Lei den en voerde ze aan dat de rijks weg de positie van het openbaar ondergraven. Volgens de burgemeester valt met te ontkennen dat er een in breuk op het landschap wordt ge daan. Hij noemt dat een moeilijk te verteren zaak, maar wijst erop dat een provinciale werkgroep er alles aan doet om de strook tussen spoorbaan en rijksweg zo verant woord mogelijk in te richten. Staatsbosbeheer wil er bomen planten en volgens Houdijk "wint de natuur er aan diepte wat het in breedte kwijtraakt". Het leefmilieu zou er goed kunnen worden en de zeldzaamste planten getijen vol gens hem prima aan de voet van WARMOND - Het wordt hoog tijd dat die 65 Warmondse ou ders die eerder dit jaar in de plaatselijke onderwijsenquête te kennen gaven hun kinderen het liefst naar een openbare school te sturen, hun nek gaan uitste ken. Willen zij na 60 jaar de terug keer van een openbare school, dan moeten zij achter de anonie me enquête vandaan kruipen, handtekeningen inzamelen en die inleveren bij de hoedster van de onderwijsportefeuille, burge meester G.H.M. Hendrickx- Vlaar. De Warmonders die nu be weren de kar te trekken en gis teravond oud-raadslid G. Slin gerland het woord lieten voeren tijdens de hoorzitting, komen na melijk helemaal niet voor hun belangen op. En dat maakt de discussie, die morgenavond in de raad wordt voortgezet, er al leen maar nog warriger op. door Wim Koevoet Voor de zoveelste keer m de Warmondse geschiedenis dreigt de discussie over het onderwijs in het dorp op die manier op een dood spoor te belanden. De groep ouders die onlangs bijeen was in De Zon liet zich veel te ge makkelijk inpakken door het oud-raadslid (Progressief War mond) Gerard Slingerland. Zelfs de zichzelf "principiële voorstan der van openbaar onderwijs" noemende Piet van der Vooren, de compagnon van Slingerland, schikte zich in het bedaagde compromis van een algemeen bijzondere school. Van der Vooren had nooit met Slingerland in zee moeten gaan, maar zijn eigen "openbare" groep moeten beginnen. Gezien de enquête had hij op een veel grotere aanhang kunnen reke nen. Wellicht ook dat een echte "openbare groep" fanatieker is. En dat is hard nodig want de op stelling die de schoolbesturen van het katholieke Leerhoeve en het protestant-christelijke Oos tergeest nu hebben ingenomen, liegt er ook niet om. Ze willen nergens over praten en hebben tot op heden zelfs geweigerd de enquête serieus te nemen. Deze belangrijke tegenstand wordt nog eens krachtig ondersteund door CDA en VVD, samen een dikke meerderheid vormend in de raad van Warmond. Slingerland en Van der Vooren wekken echter niet de indruk met gelijke munt terug te willen betalen. De twee vonden elkaar juist heel snel in een "gezamen lijk streven", en wel dat naar niet-confessioneel onderwijs. Daarmee kan iedereen alle kan ten uit, net op een moment dat duidelijkheid nodig is. Hoewel Slingerland en Van der Vooren elkaar best aardig zullen vinden, was er voor hen in deze zaak geen enkele aanleiding om samen te werken. Het in De Zon gesloten com promis is dan ook een heel merk waardige vertaling van de uitslag van de enquête naar verlangd on derwijs. Op die enquête reageer de de helft van de benaderde ou ders. De meesten van hen, 65, preferen openbaar onderwijs. Rooms-katholiek onderwijs is met 62 voorkeuren nummer twee, protestants-christelijk met 45 nummer drie. In de enquête gaven slechts 17 ouders te ken- neneen algemeen bijzondere school te willen. Van alle trein tjes die op de rails zijn gezet, heeft er niet één de bestemming station openbaar onderwijs. CDA, WD en de beide schoolbe sturen zullen opgelucht ademha len. Niet dat dit gezelschap staat te trappelen van ongeduld om van de twee bestaande scholen één algemeen bijzondere te maken. Maar voor het stichten van zo'n school zijn de ouders nóg meer aangewezen op de bereidheid tot samenwerken, zij ze veel gemak kelijker aan het lijntje te houden dan wanner ze met handtekeni- gen voor een derde, afzonderlij ke,openbare. school bij burge meester Hendrickx zouden aan kloppen. Het gemeentebestuur is dan namelijk wettelijk ver plicht aan de slag te gaan. Doet het dat niet of in onvoldoende mate dan krijgt het onmiddellijk Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland in zijn nek. Fusies Waar echter niemand om heen kan in deze discussie is dat er in Warmond geen ruimte is voor drie scholen. Daarvoor zijn er nu - en zeker in de tekomst - te wei nig kinderen. Er zal hoe dan ook een of ander samenwerkingsver band moeten worden aangegaan. De meeste ogen zijn daarbij ge richt op de kleinste van de be staande twee, het protestants- christelijke Oostergeest. Dat is niet helemaal terecht. Wie de cij fers van de enquête verder bestu deert, zal namelijk zien dat ou ders die hun kinderen het liefst op een openbare school hadden gedaan of zouden willen doen, bij gebrek aan zo'n openbare school, voor het katholieke Leer hoeve kiezen. Mevrouw Vielvoye, voorzitter van De Leerhoeve, wil echter nergens van weten. Van fusies kan volgens haar pas sprake zijn als de ene partij de andere nodig heeft. En de Leerhoeve heeft Oostergeest of vice versa niet no dig om te kunnen voortbestaan. Waarmee de voorzitter volslagen voorbij gaat aan het feit dat dat voortbestaan alleen maar veilig is gesteld omdat er in Warmond sinds 1928 geen openbaar onder wijs is. De voorstanders van openbaar onderwijs zullen 'het' alleen moeten doen, zo is wel duidelijk. Progressief Warmond loopt hele maal niet zo hard voor openbaar onderwijs als wel wordt gedacht. Dat blijkt uit de vage onderwijs- passage uit het collegeprogram- ma dat PW mede-ondertekende en de voor velerlei uitleg vatbare onderwij spassage in het verkie zingsprogramma van de partij zelf. Gememoreerd zou in dit verband ook kunnen worden aan de opstelling van PW-wethouder mevrouw Dalhuisen toen deze nog onderwijs in haar portefeuii- le had. Hemel en aarde moesten er worden bewogen om haar zo ver te krijgen dat ze een enquête onder de ouders hield. De wet houder wilde de bestaande scho len eerst hun integratieverbou wingen in alle rust laten afwer ken. Niet één raadslid heeft de wethouder er toen op gewezen dat er voor veranderingen in het onderwijs geen geschikter mo ment is dan juist vóór de verbou wingen. Dat het CDA tegen openbaar onderwijs is, mag geen verras sing heten. Mevrouw den Ouden en de haren hebben alleen maar oog voor de instandhouding van de beide confessionele scholen. De partij heeft de enquête bij herhaling in een kwaad daglicht gesteld. Er zouden suggestieve vragen in hebben gestaan en er was te weinig gedaan om fraude tegen te gaan. Bovendien heeft maar de helft van de ouders gere ageerd, onderstreept de partij. CDA'er Bonnet telt voor het ge mak de niet-reagerende ouders bij de tegenstanders van open baar onderwijs en brengt daar mee het niveau van de discussie op een bedenkelijk peil. De opstelling van de WD, vooral van haar woordvoerder Vielvoye, roept eveneens tal van vraagtekens op. Zo allergisch als dit raadslid zich heeft getoond voor openbaar onderwijs, heb ben nog maar weinig liberale col lega's in den lande hem nage daan. Het optreden van dit raadslid in deze kwestie is niet alleen op merkelijk maar lijkt ook du bieus. Hij is de echtgenoot van de voorzitter van de katholieke school. Vielvoye laadt zo enkele verdenkingen op zich. En een raadslid moet erop zijn gebrand elke schijn te vermijden. De be stuurlijke ethiek en de integriteit van de discussie zou er dan ook bij gebaat zijn als Vielvoye zich aan de verdere debatten zou ont trekken. Maar ook in het andere kamp wordt het spel niet helemaal zui ver gespeeld. Piet van der Vooren is behalve "principieel voorstander van openbaar on derwijs" ook één van de bazen van het plaatselijke huis-aan- huis-blad dat de laatste tijd vol staat met stukken over de onder wijskwestie. Van der Vooren schrijft die stukken niet zelf, dat doet een familielid van hem, J. van dér Vooren. Die is weer PW- lid en in die kringen lopen nog de meeste voorstanders van open baar onderwijs rond. Onder die omstandigheden objectieve journalistiek bedrijven, is een hele opgave. Ook een journalist dient elke schijn te vermijden. En zo kan dit rijtje met het groot ste gemak twee keer zo lang ge maakt kunnen worden. Waarmee niet meer en niet minder gezegd is dan dat de on derwijsdiscussie weer veel te veel in dat bekende Warmondse circuitje wordt gevoerd. Tegen dat circuitje op zich is niets in te brengen. Tot dat clubje behoren namelijk uitgerekend Warmon ders die over het algemeen er gens hun nek voor durven uit te steken. Hen is op sommige pun ten zelfs dankbaarheid verschul digd. De onderwijsdiscussie past er niet en moet worden terugge bracht naar waar ze thuishoort, bij de ouders. Die moeten duidelijkheid scheppen. Bij voorbeeld door die handtekeningen. Dan hoeft er verder ook niet meer te worden gepraat over de vraag hoe eerlijk de enquête is geweest en wie waarom iets zegt, welke andere belangen er nog mee zouden kunnen spelen, enzovoorts. In deze kwestie is namelijk de ou ders' wil wet. Zo is het in de grondwet geregeld. Daar moet zelfs een Warmonds raadslid zich bij neerleggen. Evengoed geldt dat als die 65 ouders het er verder bij laten zit ten Warmond vooral niet aan openbaar onderwijs moet begin nen. Het trekken van de kar zou dan wel heel ondankbaar werk kunnen worden waaraan je al leen maar je vingers kunt bran den. Met als enig resultaat dat het circuitje, in veel gevallen toch de motor van het dorp, door de groeiende controverse uit el kaar klapt. spoorbaan en rijksweg. De proble men met boeren en organisaties lij ken opgelost. Door ruilverkaveling komt het niet voor dat agrariërs hun land aan de ene kant van spoorbaan en rijksweg hebben en de boerderij aan de andere kant. Sterker nog: er zijn, zoals elders in de gemeente, levenskrachtige be drijven ontstaan. Het heeft geleid tot de bouw van nieuwe, grote boerenhoeven, die volgens sommigen het landschap aantasten. Houdijk vindt die stel ling wat te eenzijdig: "Wanneer be drijven geen economische draag kracht hebben, verdwijnen ze en dat tast pas echt het landschap LEIDERDORP - De Leiderdorpse CDA-wethouder Den Boeft (ruim telijke ordening) heeft geen enkele boodschap aan de smeekbede van tandarts D.E. Verlinden die aan de Soeverein 43, een flatwoning bo ven de Winkelhof, een illegale tandartspraktijk uitoefent. Met de politiedwang die de tandarts boven het hoofd hangt, zal het echter wel loslopen. beroep- en be zwaarschriften heeft tijd nodig om te adviseren over deze zaak en Ver linden heeft nog diverse beroeps mogelijkheden. Gaan daar zeven maanden overheen, dan is Verlin den uit de zorgen. Tegen die tijd kan hij zijn woonhuis plus praktij kruimte in de nieuwbouwwijk Bui tenhof betrekken. De eerste paal daarvan gaat binnenkort de grond Verlindens broer gebruikte Soe verein 43 ook al als tandartsprak tijk. Het bestemmingsplan laat dat niet toe maar de broer had een vrij stelling van vijf jaar van de ge meente gekregen. Die termijn is in middels verstreken maar Verlin den heeft zonder ook maar iets te vragen of mee te delen de praktijk overgenomen. Hij zou zo'n 200 pa tiënten hebben die volgens hem onmogelijk overlast kunnen ver oorzaken. Verlinden erkende ten overstaan van.de commissie beroep- en be zwaarschriften niet volgens de re gels te hebben gehandeld. Hij ver klaarde "een noodsprong" te heb ben gemaakt en vroeg om die ze ven maanden respijt, maar wethou der Den Boeft was onverbiddelijk. Hij stelde vast dat Verlinden het pand "op illegale wijze heeft be trokken" en dat het college van B en W er alles aan is gelegen om dui delijk te maken dat het dit niet kan tolereren. Duidelijk werd ook de wethouder niet verplicht is politie dwang toe te passen. Cultureel centrum Het Drieluik. OEGSTGEEST - K O-Oegstgeest wil ingaan op het aanbod van de ge meente om het cultureel centrum Het Drieluik aan de Geversstraat te ko pen. K O huurt het gebouw momenteel. De prijs die de gemeente vraagt, wil noch K O-secretaris mevrouw Koningsveld noch welzijns wethouder mevrouw Blom (WD) kwijt, maal- uit de context wordt wel duidelijk dat het om een vriendelijke prijs gaat. Vanuit gemeentelijk oogpunt gezien is de verkoop van het Drieluik vooral een bezuinigingsmaatregel. Wethouder Blom is verlost van tien duizenden guldens aan onderhoudskosten. Koningsveld: "De wethouder was gedwongen de door het rijk opgelegde bezuinigingen op een of ande re manier te vertalen". Uit die opmerking moet volgens de secretaris vooral niet de conclusie worden getrokken dat K O het gevoel heeft voor het blok te zijn gezet of dat het het Drieluik in de maag gesplitst heeft gekregen. Zoals bekend was het aan het begin van de discussie over de toekomst van de sociaal-cultururele instellingen nog zo dat wethouder Blom Het Drieluik wilde afstoten aan 'derden'. De volksuniversiteit, behalve voor tal van cursussen ook verantwoordelijk voor lezingen en concerten, had dan in zijn geheel naar het Groot Proffijt in Haaswijk gemoeten. Daar heeft K O zich van begin af aan hevig tegen verzet. Parkeermeterkrakers gepakt WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft bij toeval twee Haagse man nen van 18 en 23 jaar aangehouden die schuldig zijn aan een 'kwartjes- roof. De twee reden gisternacht rond half drie in een personenauto op de Kerkstraat tegen de toegestane rijrichting in. Ze stuitten op patrouilleren de politiemensen die hen aanhielden en op de achterbank plastic tassen vol met kwartjes aantroffen. Uit onderzoek is gebleken dat de twee met een valse sleutel Wassenaar- se parkeermeters hebben geleegd. Zo kwamen ze aan 5400 kwartjes (-= 1350 gulder.). De twee hebben inmiddels bekend en de politie verteld dat er sprake is van nog twee medeplichtigen. De politie is dat verder aan het uitzoeken. Geflankeerd door prins Carnaval en H. Wegner. de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat-directie In koude en mist slaat een actievoerder snel een bord in de grond. De rijksweg gaat hem aan zijn groene hart. Zuid-Holland, spuit burgemeester A.J.M. Houdijk het eerste zand voor rijksweg 11. <foto s Heok Bouwman) KERSTCONCERT LEZERSBON nev^nstafirtcte KERSTCONCERT eezersbon 12,90 p.p GEZtNSKAARTEN (max. 4 personen) 27,50 NIET-LEZERS Oetalen 17,50 p.p. Bei voor telefonische informatie: 071-144941 Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon betaal ik daarvoor de lezersprijs: rX 'b Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Kaarten voor dit Kerst concert zijn verkrijgbaar bij: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 VW-Leiden Stationsplein 210 Alphens Dagblad Julianastraat 19 VW-Katwijk Vuurbaakplein 11 M.m.v. het gemengd koor HAGACANTARE Ook dit jaar organiseer! het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersboni Reageer snel. want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14