TAD LEIDEN Steeds ao°/° Boete van 25.000 gulden voor boekhandel Ginsberg Wellicht behoud van kleiner kamp LEIDSCH A DAGBLAD 'Wegens oneerlijke concurrentie' Tesselaar boos over toekennen weinig woningwetwoningen IV Poging tot verkrachting Heerma zet deur op een kier Betrapt bij stelen personenauto Boerhaave- cursus over incest Personeelsraad wijst interim-manager af huisarts Boer adviseur s WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 LEIDEN - De 'Vereeniging ter be hartiging van de belangen des boekhandels' heeft de Leidse uni versiteitsboekhandel Ginsberg een boete van 25.000 opgelegd. De straf werd in beroep gehandhaafd. Twee keer eerder is het voorgekomen dat andere boekhandelaren voor soort gelijke vergrijpen op de 'bon' zijn gegaan. Ginsberg heeft in de ogen van de Vereeniging een ontoelaatbare vorm van reclame gemaakt. Recla me die als concurrerend voor ande re boekhandelaren wordt gezien. Volgens de regels van de Vereeni ging is oneerlijke concurrentie in het boekenvak verboden. Het bedrijf kreeg de boete voor de folder 'Studeer goedkoper'. In de tekst meldt de universiteits boekhandel dat voor studieboeken die niet ouder dan vijf maanden zijn, veertig procent kunnen worden beïnvloed. De Ver eeniging vindt dit concurrentie. Geen korting Mevrouw C. Bos, bedrijfsleider van de universiteitsboekhandel, veegt die gedachte van tafel. Ze zegt: "We geven geen korting. Wat wij doen is niets anders dan twee dehands boeken inkopen. Gins berg doet dat al ik weet niet hoe lang. We worden veroordeeld om dat we op de folder hebben ver meld, dat de boeken niet ouder dan vijf maanden mogen zijn. Andere boekhandelaren werken ook op die manier en worden niet aangepakt". Daarover zegt mevrouw Bos: "Onze ervaring was dat we veel tweedehands boeken aangeboden kregen waarmee we niets konden beginnen. Ze zijn over het alge meen genomen verouderd. Stu denten hebben er niets aan. Dus koopprijs wordt terugbetaald. De wij ook niet. Daarom hebben we er- enige voorwaarde: men moest de kassabon tonen. En daar wrong de schoen, zei de Vereeniging. Ginsberg zou de stu denten op deze manier een finan cieel voordeeltje bezorgen. De be- bij gezet dat ze niet ouder dan vijf maanden mogen zijn. Ik houd vol dat we hier praten over studieboe ken die tweedehands zijn. En de handel daarin is vrij. Nee, de Veree niging kan daarop geen enkele slissing (de Vereeniging doelt hier- vloed uitoefenen. Wat zij nu doet is op de student) om een studie- deze handel koppelen iets dat de concurrentiestrijd aan trekt. Een boekhandel uit Leiden heeft bij de Vereeniging melding van onze folder gemaakt. Met de boete als naar gevolg daarvan". De 'Vereeniging ter behartiging van de belangen des boekhandels' zegt dat de boete lager is dan het bedrag dat Ginsberg noemt. Maar het juiste bedrag wilde een woord voerster vanmorgen niet noemen. Zij wilde liever helemaal niet op de zaak ingaan, omdat de Vereeni ging zelf nog geen publikatie hier over heeft gedaan. Publikatie die zonder vermelding van de naam plaats heeft. De woordvoerster noemde de af fiche van Ginsberg een 'lokkertje' voor de studenten. Oneerlijk tegen over boekhandelaren die geen tweedehands boeken verkopen. Volgens haar wordt er vooraf een belofte gedaan. Zij ziet dit als het koppelen van de verkoop van nieu we boeken aan die van gebruikte. Een methode, zegt ze, waarmee in principe korting op nieuwe boeken wordt gegeven. De prijs van boe ken is aan strenge regels gebonden, dus mag dit niet. het bedrijf tegen een boete LEIDEN - Het woningbouwpro gramma in Leiden dreigt de ko mende jaren gehalveerd te worden door de verdeling van de rijkssub sidies voor huizenbouw zoals die gisteren bekend werden gemaakt. Leiden had er op gerekend 1000 woningen per jaar te bouwen, het ziet er echter naar uit dat dit aantal uiteindelijk in de 500 blijft steken, hoewel Leiden er meer mag bou- Wethouder Tesselaar reageerde vanochtend furieus: "Het is zwaar pet. De hele volkshuisvesting gaat op deze manier naar de bliksem toe". De Leidse wethouder haalde al eerder uit naar het beleid van staatssecretaris Heerma van volks huisvesting. Tesselaar sprak zich toen openlijk uit voor de terugkeer van diens voorganger Brokx. Leiden had bij het rijk ruim 1100 woningen aangevraagd. maar kreeg er niet meer dan 742 toege wezen. Een derde daarvan bestaat uit vrije sectorwoningen waaraan Leiden volgens de gemeente geen behoefte heeft. Deze dure huizen worden slechts mondjesmaat in de Stevenshof gebouwd. Het door het rijk toegezegde aantal blijft dan ook voor het merendeel onge bruikt. Het accent in de Leidse De Vereeniging viel ook nog eens over het feit dat de student een kassabon moet tonen als hij boeken te koop aanbiedt. Volgens mevrouw Bos denkt de Vereeni ging- dat Ginsberg alleen die boe ken inneemt die enkele maanden eerder bij hem zijn gekocht. De bedrijfsleider verontwaar digd: "Op die kassabon hoeft onze naam helemaal niet te staan. Wij vragen de kassabon te tonen om na te gaan of de boeken inderdaad niet ouder zijn dan vijf maanden. de" Anthony Laat ik duidelijk zijn: elk tweede- naar haar hands boek dat aan die voorwaarde voldoet, komt in aanmerking LEIDEN - Een 21-jarig Leids meis je heeft bij de politie aangifte ge daan van een poging tot verkrach ting. Zij fietste in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks kwart voor een ove Duycklaan toen een riep en de lastdrager van haar fiets greep. Hij dwong het meisje te aankoop. Of dat nu in Leiden, Gro- stoppen en greep haar vast. De ningen of Maastricht is gekocht, Leidse verzette zich heftig tegen dat maakt voor ons niets uit. Het haar aanvaller en zag kans hem met boek is tweedehands en heeft heie kracht in het kruis te schoppen. Zij maal niets met nieuw te maken", slaagde er daarna in om te vluch- Strijd Het signalement van de dader komt overeen met dat van de man die een half uur later een 21-jarig meisje heeft verkracht op de nabij gelegen Rijns burger weg. De poli- Mevrouw Bos vreest dat de Ver eeniging iets heeft gezocht om de hond te slaan. Ook al mag er over concurrentie niet worden gespro ken, toch neemt zij dit woord in de mond. "De strijd", legt DEN HAAG/LEIDEN - De kans dat het woonwagencentrum aan het Leidse Trekvaartplein blijft be staan, is iets groter geworden. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) heeft PvdA-gedepu- teerde L. Stolker van de provincie Zuid-Holland meegedeeld dat hij handhaving van het centrum wil overwegen als er woningbouw in de buurt komt. Als het centrum aan het Trekvaartplein blijft, zullen er echter niet meer dan 25 wagens mogen staan, zo vindt Heerma. Stolker vertelde desgevraagd dat de "deur door Heerma op een kier is gezet, al is het voorlopig nog een heel klein kiertje". Volgens de ge deputeerde, die vorige week een gesprek heeft gehad met de Leidse Ie ene kant en Oud- bij het Trekvaartplein de andere zijde. Het de oplossing zijn. Als tie vermoedt dat het om dezelfde heel wat harder dan vroeger. Dat wethouder De la Mar spoorlijn Poelgeest streekplan laat de mogelijkheid tot woningbouw op die plek open. De gemeente Leiden maakt zich sterk voor handhaving van 40 woonwagens op het centrum aan het Trekvaartplein. De bewoners zelf kiezen voor handhaving van een groot kamp. In een gesprek dat De la Mar met Heerma heeft gehad, liet de staatssecretaris weten zowel het Trekvaartplein als het aantal woonwagens onaanvaardbaar te vinden. "De la Mar heeft een duide lijk 'nee' te horen gekregen, in een gesprek dat ik later met Heerma heb gehad, was dat 'nee' minder duidelijk", aldus Stolker. Heerma, die vindt dat persoon gaat: een ongeveer 30-jari- ge man met (donker)blond haar, een rond gezicht en een snor. komt, omdat zich op dezelfde markt wat meer boekhandelaren hebben begeven. Dan krijg je toch kwestie, kan er woningbouw ko men bij het centrum. De woningen zouden dan moeten worden gerea liseerd tussen het centrum en de deze gencentra maximaal vijftien plaat mogen tellen, zou eventueel het centrum willen handhaven mits er wat wordt gedaan aan de geïsoleerde ligging. Woningbouw ju daartoe woningen komen en Heerma neemt daarmee genoegen, dan zal het centrum toch nog moeten worden verkleind, zo heeft de staatssecretaris aan Stol ker laten weten. "Hij denkt aan hooguit 20 tot 25 plaatsen", vertelde de gedeputeer de. De rest van de woonwagens zou op nieuwe centra moeten komen. Wethouder De la Mar heeft daar voor één plek (de Stevenshof) op het oog. De komst van een tweede centrum laat hij afhangen van de vraag of Heerma akkoord gaat met de handhaving van het bestaande kamp. Overigens zal Heerma pas een beslissing nemen over die handhaving bij de vaststelling van het woonwagenplan voor de jaren 1990-1995. Dat plan wordt in 1989 vastgesteld. De gedeputeerde heeft vorige week in een gesprek met De la Mar Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Prima de luxe De naam Leidsch dagblad is nog niet gevallen en de man aan de andere kant van de lijn barst los in een tirade op onze zo geliefde krant. "Het is een mooie boel bij jullie. Waarom wordt maar de helft van de informatie in de krant gezet? Nu zitten wij met de brokken. Nee, we zijn er hele maal niet content mee", zegt de medewerker van de telefoonwin kel Primafoon aan de Haarlem merstraat nog voordat we ook maar één vraag kunnen stellen. We belden naar aanleiding van tips van mensen die vertelden dat ze wel een half uur in de rij hadden gestaan voor een nieuw toestel. Wat is er dan fout gegaan? Vo rige week woensdag stond op de voorpagina een bericht over de PTT. Mensen die na 1 januari een nieuwe aansluiting aanvragen krijgen automatisch het nieuwe model T88, compleet met druk- toetsen en technische snufjes. Een heel mooi dingetje om te zien. Tevens stond in het bericht: "Bestaande abonnees kunnen hun oude toestellen inruilen voor een nieuw". Er stond echter niet bij vermeld dat er ook nog voor betaald moest worden. Volgens mensen van de PTT was dat de oorzaak van een ware stormloop die de volgende dag bij de telefoonwinkel losbrak. Lange rijen stonden voor de deur te kleumen met het oude toestel onder de arm. "Natuurlijk wer den mensen boos toen ze hoor den dat voor het nieuwe toestel betaald moest worden", zegt de verkoper kribbig. "Nee, van mij krijgt u geen informatie meer. Ik heb helemaal geen tijd voor u. U neemt maar contact op met me neer Mous". Daar konden we het mee doen. P.J. Mous blijkt bij de PTT re gio-manager te zijn van de wo ningaansluitingen. "In het stukje wordt de suggestie gewekt dat zonder meer van toestel kan wor den geruild, maar dat is niet zo. Voor een nieuw toestel moet twee jaar lang een huurprijs van 3,50 gulden per maand worden betaald. Voor het oude toestel bedraagt dat 1,80 gulden per maand. Indien mensen binnen die twee jaar de telefoon inleve ren moet toch het resterende deel van die twee jaar worden be taald. Daar moet een contractje voor worden getekend. Dat moesten onze medewerkers aan iedereen uitleggen. Boze reacties waren vaak niet van de lucht. Na tuurlijk reageert de één gelaten en de ander verhit. Dat mensen zich een beetje op het verkeerde been gezet voelden, kan ik wel begrijpen. Het is natuurlijk een prachtig toestel, maar als er voor betaald moet worden is het toch een overweging waard", legt Mous op rustige toon uit. Doordat de mensen zo massaal naar de Primafoon kwamen, kwam volgens hem de organisa-, tie in de problemen. "Die stroom konden ze niet verwerken. De toestellen waren niet aan te sle pen. Bovendien moest er ook ad ministratief nogal wat worden geregeld bij het ruilen. U be grijpt dat het onvolledige bericht bij ons personeel wat kwaad bloed heeft gezet". Nog steeds is het erg druk aan de Haarlem merstraat, "We hebben daarom al regelmatig extra wagens laten rijden om aan de vraag te vol doen". Kennelijk vertrouwt Mous het Koos de Water met in zijn hand de kerst/nieuwjaarskaart van de gemeente. nog niet helemaal en daarom ver wijst hij ons na^r de afdeling persvoorlichting voor de goede informatie. "Even geduld, dan zoek ik het op", zegt een man van het betreffende onderdeel van de PTT. "Dat is 3,50 gulden per maand". We vragen of daar nog een termijn bij hoort (voor de ze kerheid). "Even geduld, dan zoek ik het op". Een paar minu ten later krijgen we het ant woord. "Dat is twee jaar", luidt het antwoord. Als het nu niet goed is. Kerstkaart het maar betrokken op oud en nieuw. Dat is wel iets wat me aanspreekt", zegt de Koos van de Water die het ontwerp heeft ge maakt voor de kerst/nieuwjaars kaart van de gemeente. Die wor den gestuurd naar instellingen en bedrijven waarmee de ge meente contacten onderhoudt. Maar ook naar zieke ambtenaren en contacten van de burgemees ter. De oplage is een record-aan tal: 5250 stuks. Wethouder Kuijers van cul tuur zei dat het nu reeds de derde keer was dat de gemeente een kunstenaar opdracht geeft voor het ontwerpen van een kaart. "Het begint zo langzamerhand een traditie te worden. Nog ne gen keer en we kunnen er een ka- Koos van de Water wilde wel een toelichting geven op de over wegend blauwe kaart met flapje. "Het is niet een kerst- of nieuw jaarskaart in de letterlijke zin ge worden. Het is meer gebaseerd op de vrije kunst. Een motief uit mijn eigen werk is dat ik met contrasten een landschap pro beer te maken. Koud-warm, ver- dichtbij, licht-donker en ga zo maar door. Door het flapje aan de kaart is het een ruimtelijk dinge tje geworden. Het is eigenlijk een objectje. Doordat het flapje kan bewegen heeft het iets van een jaarwisseling: het verandert van de ene vorm in de andere". afgesproken dat de gemeente Lei den nu op korte termijn de moge lijkheden voor woningbouw nabij het Trekvaartplein onderzoekt. LEIDEN - De politie heeft gisteren in de Surinamestraat twee Leide- naars aangehouden die op heter daad werden betrapt bij het stelen van een auto. Het tweetal werd op aanwijzingen van de eigenaar aan getroffen op het moment dat ze be zig waren de bedrading te verbin den om de auto te kunnen starten. Bij fouillering van de Leidenaars kwam ook nog een uitbeenmes te voorschijn. Het tweetal is door de politie ingesloten. volkshuisvesting ligt op de bouw van woningwetwoningen. Daarvan werd echter slechts de helft door het ministerie toegewezen. Ook in de premiekoopsector moet de ge meente met de helft van het ge vraagde genoegen nemen. Eén en ander heeft tot gevolg dat de lijst met circa 6000 woningzoe kenden vooralsnog niet zal dalen. Het moment dat Leiden is volge bouwd is met een aantal jaren uit gesteld. Uit de voorlopige cijfers van het rijk blijkt dat ook in de ko mendejaren de bouw van 1000 wo ningen per jaar in Leiden bij lange na niet gehaald zal worden. LEIDEN - De Boerhaave-commis- sie voor post-academisch onder wijs in de geneeskunde houdt don derdag 18 december een symposi um over incest. Seksueel misbruik binnen het gezin of de familie is in de afgelopen jaren als probleem onderkend. Zowel in de praktijk als in onderzoek wordt er meer dan vroeger aandacht gegeven aan de traumatische gevolgen van seksu eel misbruik. Volgens schattingen lijdt onge veer 15% van alle vrouwen onder de min of meer ernstige gevolgen van verschillende vormen van in cest. Ook blijkt meer en meer dat mannen als jongen het slachtoffer geweest kunnen zijn van incest. Deze slachtoffers brengen de ge volgen die zij van het misbruik hebben ervaren slechts met veel aarzeling naar buiten. Het is dan ook van groot belang om in de da gelijkse praktijk de signalen van seksueel misbruik te onderkennen en daar adequaat op te kunnen rea geren. In het ochtendprogramma van de cursus zal een overzicht worden gegeven van de thans bestaande in zichten in het voorkomen, de oor zaken en de behandeling van in cest. De middag zal geheel gewijd zijn aan de dagelijkse praktijk van de opvang van en de therapie voor slachtoffers en daders. De belang stelling voor dit symposium is zo groot dat inmiddels besloten is het programma van dit symposium in januari 1988 te herhalen. Het sym posium wordt gehouden in college zaal 2 van het laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62. LEIDEN - De personeelsraad van het Academisch Ziekenhuis heeft unaniem de plannen van het be stuur om een interim-manager op de plaats van de directeur beheer aan te stellen, afgewezen. De raad zal dit in een brief aan het bestuur kenbaar maken. Over verdere stap pen tegen de bestuursbeslissing wordt nog met deskundigen over legd. Onlangs besloot het bestuur van het AZL om zo spoedig mogelijk een interim-manager aan te trek ken voor de functie van directeur beheer, die op 1 maart vrijkomt. Daarmee heeft men niet de sollici tatieprocedure willen afwachten voor de uiteindelijke invulling van de functie. Die procedure gaat ove rigens binnenkort beginnen met behulp van een extern bureau. Het bestuur wil door een tijdelijk manager aan te trekken de slechte financiële positie van het zieken huis trachten te verbeteren. Eerder dit jaar besloot het bestuur dat bin nen het AZL geen geschikte kandi daat te vinden was voor de functie LEIDEN - Huisarts A. Boer treedt per 1 januari 1988 in dienst van de Ziekenfondsraad te Amstelveen als medisch adviseur. Hierdoor legt hij per 31 december zijn huis artsenpraktijk neer. Tevens komt een einde aan zijn werk bij de me dische faculteit waar hij onderwijs gaf aan studenten. In zijn nieuwe functie zal Boer zich bezig houden met de medisch-wetenschappelij- ke voorbereiding van het over heidsbeleid ten aanzien van de zie kenfondsverzekering. directeur beheer. Wel werd toen met de huidige waarnemend direc teur De Cock afgesproken dat hij deze functie tot 1 maart volgend jaar zou waarnemen. De personeelsraad wil echter dat het besluit om De Cock niet te be noemen, wordt heroverwogen. Volgens de raad is niet voldoende aangetoond dat binnen het AZL geen geschikte kandidaten voor deze functie te vinden zijn. Maar het bestuur wenst niet op zijn be slissing terug te komen. ADVERTENTIE VERKOOP STAGNEERT? Goede reclame kan de oplossing voor dit probleem zijn. Het enige erkende reclame bureau in Leiden kan u daar alles over vertellen. Vrijblijvend uiteraard. Bel Jan de Wilde 071-14 3205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13