m Huis van de toekomst vol elektronica WONEN Plant wijkt voor raamdecoratie Glijbaan voor beter zitcomfort MEDEWERKER(STER) SLAGERIJ BOLLE ALLE GERO CASSETTES NO VOOR DE HALVE PRIJS!! in WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 PAGINA 11 Een woning waarin alle nieuwe technische snufjes zijn verwerkt en die dat ook uitstraalt. steeds niet gecombineerd zijn in een apparaat. En het is toch zo een voudig. Het zijn maar kleine elec- tronische zaken", zo begint Ben Geerts. Henk Lambrichts vult aan: „Wat wij willen is een High Tech- huis in optima forma. Daarnaast willen we ook nieuwe technieken uitdokteren die voor gewonere hui.- zen toepasbaar zijn. Maar het High Tech-huis moet al van buiten uit stralen wat er van binnen in zit; zo wel wat materialen als vormgeving betreft. Het mag geen traditioneel gebouwd huis zijn met wat elektro nische snufjes. Niet een woning opgetrokken uit bakstenen en dak pannen. Alles moet high tech zijn. Neem bijvoorbeeld de ramen. Wij denken in dit concept meer aan licht en luchtspleten. Wij willen ook de energie optimaliseren. Pas sieve zonne-energie is het goed koopste wat je maar kunt beden ken. Waarom zou je dus niet de ra men zo construeren dat ze met de zon kunnen meedraaien. Het is zelfs al goed mogelijk om het hele huis met de zon mee te laten draai- „Het wordt een huis om je mee te profileren. Bedoeld voor die groep vernieuwers, die altijd een stapje verder wil zijn dan de grote massa. Alles in huis is vanaf een paneeltje te regelen. Alle apparaten zijn op een ringleiding aangesloten. Dat geeft je de vrijheid om waar je maar wilt je telefoon of je tv aan te slui ten. En natuurlijk is er ook een stof zuigersysteem, waardoor je op elke willekeurige plaats een slang in de wand kunt stoppen. Dat gesjouw met een stofzuiger is toch maar on nozel", zo schetsen Geerts en Lam brichts hun nieuwste project. „De indeling van het huis zal niet zo vreselijk veel verschillen met de traditionele woningen. Een hal, een kamer, een keuken, badkamer en slaapkamers. Maar de apparaten in huis zullen geïntegreerd wor den. Al die losse keukenapparaten bijvoorbeeld, zullen verdwijnen. En wat dacht je van een beweeg baar aanrechtblad. Het is toch te gek dat je aan een aanrecht zou moeten staan? Daar krijg je alleen maar spataderen van. Ach, ze zul len wel weer zeggen: jullie zijn harstikke gek. Maar als dat huis er volgend jaar staat, zijn er beslist mensen die het willen hebben" We hebben er een nieuw interieur-woord bijgekregen: raamdecoratie. Een begrip dat alle mogelijkheden omvat om raam en ruit aan te kleden Eerst de aluminium jaloezieën, vervolgens rolgordijnen en verticale la mellen. Aanvankelijk meestal niet gekozen als opsmuk voor de raampar- tij, maar als zonwering. Nu hebben dergelijke produkten een dubbele functie. Aluminium la mellen bijvoorbeeld zijn te koop in een groot aantal verschillende breed- tematen (van pinkdik tot 50 mm), niet alleen in alle modetinten, maar soms zelfs met hele landschappen of andere afbeeldingen er op. Rolgor dijnen zijn nu in elke gewenste kleur en in de meest uiteenlopende des sins verkrijgbaar. Steeds vaker in combinatie met dezelfde overgordij nen. Of een compositie van gedessineerd rolgordijn en een overgordijn in een van de basiskleuren van het ontwerp. Verticale lamellen zijn er ook in het hele scala van modetinten en in een groot aantal verschillende structuren. Een fabrikant heeft een geheel nieuw railsysteem voor deze lamellen ontwikkeld met a-symetrische schuifmogelijkheden. Veel leveranciers brengen de verschillende raam- decoraties in mooi op elkaar afgestemde kleuren en combinaties. Het raam staat er weer gekleurd op. Hoewel wit het ook goed blijft doen. Dat geldt vooral voor vitrage. Een ander al reeds lang bestaand pro- dukt dat opeens weer in trek is zyn plissés. Tegenwoordig kennen we het plissé-gordijn, van stof in plaats van papier. Voordeel is dat je er pro bleemloos grote glasvlakken, lichtkoepels en vreemde raammodellen perfect passend mee kunt afwerken. firma in. Wij zeiden: nu beginnen is een enorme uitdaging. We waren bereid hard te werken, we hadden een marktvisie, we wisten hoe het moest en we hadden ervaring in el ke discipline van de bouwwereld. Wij namen initiatieven die anderen niet zagen of niet durfden te ne men. Je moet creatief denken en niet te lang wachten met het uit voeren van je ideeën. Het gebeurt zo vaak dat anderen over onze pro jecten zeggen: ja, dat hadden wij ook gekund. Maar toevallig kwa men wij het eerste op de gedachte en hebben het ook nog eens uitge voerd", aldus Lambrichts en Ge erts. „Je moet er een kick van krijgen. Als je er geen kick van krijgt, houd er dan maar me', op. Dat geldt voor ons even hard als voor onze mede werkers. We hebben wel eens een architect naar huis gestuurd met zijn plannen. Toen hij vroeg naar het waarom, zei ik: „Sorry, maar ik krijg er geen kick van". Zo zit dat", lacht Geerts. inruilen Het tweetal heeft tal van voor beelden van het net even anders aanpakken van de zaken. Waarom, zo dacht het inventieve tweetal, zou je bij de aanschaf van een nieu we auto wel je oude mogen inruilen en bij de koop van een nieuw huis nietje oude woning. Bij hun make laardij is dat nu mogelijk. En zo be dachten ze vele kleine grapjes om het kopen van een huis bij hen aan trekkelijk te maken. Van een klein mapje met foto's van het huis dat de koper aan familie en vrienden kan laten zien tot een huis-data- bank, waardoor het zoeken naar een ander huis heel gemakkelijk wordt gemaakt. Of wat te denken van een grootscheeps project in Brabant waar rond een aantrekke lijke plas een recreatiecentrum, sportaccommodatie en congres centrum in een project worden ge bundeld. „Daarmee slaan we een heleboel vliegen in een klap", aldus Geerts. „Er was nog niemand op het idee gekomen om die drie zaken te com bineren. En in de regio Eindhoven is een enorme behoefte aan een dergelijk project. High-tech Zo ontstond ook het idee om een huis te bouwen, waarin alle moder ne technieken toegepast zijn. Een huis voor mensen, die zich graag willen onderscheiden. „Het is na tuurlijk compleet belachelijk dat in 1987 nog zo traditioneel gebouwd wordt. Dat binnenshuis communi catie, beveiliging en besturing nog 's Morgens, vijf over zeven. Met een zacht gezoem wijkt een van de wanden van de slaapkamer uiteen om het ochtendlicht binnen te laten. Het glas is nog donker getint, om de slaper niet te verschrikken. Gelijktijdig klinkt uit een luidspreker zachte muziek, die de overgang van slaap naar bewuste realiteit moet vereenvoudigen. Beneden pruttelt de koffie, in de oven rijzen de broodjes en de kamer is reeds op behaaglijke ontbijttemperatuur gebracht. Vriendelijk knipogend meldt de huiscomputer dat de afgelopen nacht een elektronische brief is binnengekomen. door Arnoud Cornelissen Het lijkt een eenvoudige maar ongemakkelijke keukenstoel: op het buis frame loopt de multiplex rugleuning door in een glijbaan-zitting. Maar juist dit hellend zitvlak gaat het leven eën stuk aangenamer maken. Voor al in Scandinavië heeft de glijbaan-zit opgang gemaakt. Nu staat het eer ste Nederlandse exemplaar in de showroom van de Aduarder meubelfa briek Stalad. „Al jaren lang heb ik zelf rugklachtenzegt dokter Chresten Mandal, plastisch chirurg bij het Finsen Kankerinstituut in Kopenhagen. Daar om ben ik gaan zoeken naar een goede zithouding. Zo kwam ik heel na tuurlijk op deze 'glooiende' zitvorm. Mandal toont een serie foto's van een examenhal met leerlingen op ge wone stoelenaan gewone tafels De foto's zijn met tussenpozen van tien minuten genomen en je ziet de scholieren zich in steeds vreemdere bochten wringen. „Dokter Mandal had ons adres gekregen van de Nederlandse ambassa de in Kopenhagen", zegt Stalad-directeur Ate J. Westerhoek (61). Hij is hier gekomen'en toen we zijn plannen zagen, waren we meteen enthousias- t'.Ik zit al 35 jaar in dit vak en als je op de scholen komt, zie je heel vaak dat een kind op een te hoge stoel aan een te lage tafel zit. Of omgekeerd". Foto de foto Martine op de schoolstoel met daarachter haar grootvader Ate Westerhoek en het echtpaar Mandal. (foto gpdi Het huis van de toekomst. Als het aan de Eindhovense projectont wikkelaars Henk Lambrichts en Ben Geerts ligt, moet het eerste huis half volgend jaar worden ge bouwd. Kosten: rond de drie ton. Al naar gelang de grappen die de koper er in wil hebben. Want niets is onmogelijk. Het is alleen nog nooit gedaan. „Daarom doen wij het maar". Lambrichts en Geerts lachen zelfverzekerd. Het zou niet de eerste keer zijn dat zij een pro ject verwezenlijkten, wat anderen voor onmogelijk hielden. Het High Tech-huis; het nieuwste stok paardje van twee eigenwijze pro jectontwikkelaars, die het vier jaar geleden vertikten bij de pakken neer te zitten toen hun broodheer de pijp aan Maarten gaf. Zo'n 48 maanden geleden begon nen zij in een kleine ruimte onder de hanebalken van een Eindho- vens kantorenpand hun projectont wikkelingsmaatschappij. Nu leu nen zij in riante stoelen achterover in een van de grote kamers van het statige pand, dat eens gemeente huis van Stratum was. Een succes verhaal gebaseerd op hard werken, creatief denken, initiatieven ne men en er „een kick" van krijgen om zaken net even anders dan nor maal aan te pakken. Uitdaging Lambrichts en Geerts begonnen in het zwartst van de tijd. In 1982 stortte de ene na de andere bouw- Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft vraagt voor de schoonmaakdienst werktijden van 14.45 uur tot 16.45 uur 1 kilo lamshaaslllet (import) 25,-Nu 19,80 1 kilo lamsbout (import) 12, Nu 8,98 1 kilo tam konijn 12, NU 7,50 1 kilo klppepoten 10, NU 7,50 Hogewoerd 37. Leiden tel. 071-122412 Uit een exploit van mij, deur waarder d.d. 14 december 1987 blijkt dat ten verzoeke van: Willemina van der Plas, Maartje van der Plas en Willem Cornelis van der Plas, allen wonende te Katwijk ten tweede male is opgeroepen Willem van der Plas, geboren te Kat wijk op 16 maart 1907, laatst gewoond hebbende te Katwijk, zonder bekende woon- of ver blijfplaats, om op 17 februari 1988 te 10.00 uur te verschij nen voor de rechtbank te 's- Gravenhage, Juliana van Stol berglaan no 2 aldaar, teneinde van zijn in leven zijn te doen blijken. Afschrift van dit exploit kan worden verkregen bij: L. Luhrs, gerechtsdeurwaarder. Adelheidstraat 64 2595 EE 's-Gravenhage ZILMETA ZILDUR0 ZILVIUM tot 30 december 1987 ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN TEL. 140692 ONZE FEESTELIJKE SPECIALITEITEN: OSSEHAAS, KALFSTONG, ENTRECÓTE KALFSKARBONADE, OSSETONG, LAMSBOUT, TOURNEDOS ENZ. LEIDEN: KATWIJK: Digros Digros Multimarkt Langegracht 3 Visserijkade 2 BESLUIT STRALENBESCHERMING KERNENERGIEWET (Stb. 1986,465) (ter inzage legging ontwerpbeschikking) De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, mede namens de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de Staatssecre taris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, gelet op artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne (Stb. 1979, 442), maakt bekend dat hij voorne mens is naar aanleiding van de aanvraag d.d. 4 mei 1987 aan Rijksuniversiteit Leiden, Stationsweg 46 te Leiden, een vergunning ingevolge de Kernenergiewet (Stb. 1963,82) te verlenen voor het voorhanden hebben, het toepassen en het zich ontdoen van radioactieve stoffen in de isotopenlaboratoria (zijnde B- en C-labora- toria) in het Gorlaeus Laboratorium van voornoemde Rijksuniversiteit, gelegen aan de Einsteinweg 5 te Lei den. Aan de vergunning worden voorschriften verbonden om gevaar, schade of hinder voor mensen, planten, dieren en goederen te voorkomen. De in artikel 24, tweede lid onder b.. van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bedoelde ter inzage legging van de ontwerpbeschikking en de daarbij beho rende stukken vindt plaats van 4 januari 1988 tot en met 15 januari 1988 op de volgende plaatsen: 1. Directie Stralenbescherming van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer. Dr. v. d. Stamstraat 2 te Leidschendam. op werkdagen van 09.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 2. het Stadhuis van de gemeente Leiden, Stadhuisplein 1 te Leiden, in het informatiecentrum van de Directie Voorlichting in de hal van voornoemd Stadhuis, op werkdagen van 08.30-16.45 uur, en op donderdag avond van 17.30-21.00 uur, 3. het Stadsbouwhuis, Langegracht 72 te Leiden, in kamer 012, op werkdagen van 08.30-12.30 uur en van 14.00-16.30 uur. Na afloop van deze termijn blijven de aanvraag en de daarbij behorende stukken - alsmede eventueel nog te ontvangen aanvullingen - voor een ieder tot het einde van de termijn, waarbinnen beroep kan worden inge steld tegen de beschikking op de aanvraag, ter inzage liggen bij de Directie Stralenbescherming (ter inzage uren als boven) en in het Stadhuis, alsmede in het Stadsbouwhuis van de gemeente Leiden op werkdagen van 08.30-16.45 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen bij de heer B. Dijkstra van de Directie Stralenbescherming van bovengenoemd Ministerie, op werkdagen van 09.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur (telefoon 070-209367. tst. 3042) De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot en met 15 januari 1988 gemotiveerde schriftelijke bezwaren, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, indienen tegen de ontwerpbeschikking. Deze bezwaarschriften dienen te worden ingebracht bij de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en te worden gezonden aan de Directie Stralenbescherming, Post bus 450 te 2260 MB Leidschendam. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan daarbij schriftelijk verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11