'Pessimisme over economie is niet nodig' Vrienden 'Wilde sigaren' rokers, Christelijke werkgevers: Akkoord EG-lidstaten radio-activiteit voedsel Economen voorspellen sombere toekomst VS EG oorzaak miljardenfraude DINSDAG 15 DECEMBER 1987 MFff PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond is tamelijk optimistisch over de Nederlandse economie in 1988. De christelijke werkgevers zijn daarmee minder somber dan de grotere zusterorganisatie VNO. Het verschil zit hem vooral in de veel gunstiger kijk die het NCW heeft op de koersontwikkeling van de dollar, aldus directeur Weitenberg gisteren in Den Haag. Weitenberg denkt dat de huidige lage koers van tijdelijke aard is. De scherpe val van de dollar begint volgens hem al zijn positieve uit werking te krijgen op de Ameri kaanse handelsbalans. Het feit dat Washington serieus werk begint te maken van het terugdringen van het hoge overheidstekort, gevoegd bij een stimulerend beleid in West- Europa en in Japan zal er voor zor gen dat de dollar weer boven de twee gulden wordt geduwd. Wei tenberg vernacht dat de koers van de dollar geleidelijk zal stijgen tot rond de 2,25 gulden. Het verschil met de zusterorgani satie zit hem volgens de directeu ren Weitenberg en Lempers van het NCW in de nadruk die het VNO legt op de exportsector, die zwaar wordt getroffen door een lage dol lar. Wij kijken naar het totale Ne derlandse bedrijfsleven, dat ook profiteert van de stijgende binnen landse koopkracht als gevolg van WASHINGTON (AP) - Eind vol gend jaar zal er een economische crisis heersen in de Verenigde Sta ten als gevolg van het instorten van de beurs van Wall Street in okto ber. De Amerikaanse economen verwachten niet dat de consument gauw weer vertrouwen in de eco nomie zal krijgen. Volgens de Amerikaanse vereni ging van bedrijfseconomen NABE Rentelasten De banken pompen ruim 15 mil joen gulden in de fietsenfabriek Union, die door deze transactie wordt verlost van torenhoge rente lasten. Een deel van het wordt ge bruikt voor investeringen in de produktieprocessen. Tegelijk met deze financiële reorganisatie maakte Union gisteren een verlies bekend van 2,6 miljoen gulden. Investering De Japanse autoproducent Nis san heeft gisteren bekendgemaakt zijn autofabriek in Noordoost-En- geland te zullen uitbreiden. Met de beoogde nieuwe investering van 216 miljoen pond sterling (728 mil joen gulden) wordt de onderne ming de op twee na grootste autop roducent van Groot-Brittannië. Loskoppeling Saudiarabië, Kuwayt, de Vere nigde Arabische Emiraten, Qatar, Bahrayn en Oman, bestuderen de mogelijkheid om hun munteenhe den los te koppelen van de dollar om de gevolgen van de koerswisse- lingen te verminderen. Gedacht wordt aan koppeling van hun munteenheden aan een aantal Eu ropese valuta of aan de Bijzondere Trekkingsrechten van het Interna tionale Monetaire Fonds. Belang Kuwayt heeft zijn belang in het olieconcern British Petroleum (BP) vergroot van 11,5 tot 13,07 pro cent, zo heeft BP maandag meege deeld. Het belang is de afgelopen weken opgebouwd door aankopen op de Londense beurs van Kuwait Investment Office, een maatschap pij die de oliedollars van Kuwayt belegt. Volgens beursanalisten is Kuwayt uit op een deelneming van vijftien procent, s Airbus Het Europese vliegtuigbouw- consortium Airbus Industrie on derhandelt met de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot en de Oostduitse maatschappij In- terflug over de levering van in to taal zes vliegtuigen. De toestellen worden gekocht door een consorti um van westerse banken en vervol gens verhuurd. Fusie Provinciale Staten van Noord- Holland zijn akkoord gegaan met een fusie van de energieproduktie- bedrijven in Utrecht, Noord-Hol land en Amsterdam. De drie deel nemers in de UNA BV, dat volgend jaar moet draaien, zijn het Provin ciaal- en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (PEGUS), het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf in Noord-Holland (PEN) en het Gemeentelijk Energiebedrijf Amsterdam (GEB). DEN HAAG (GPD) - Zoals een be drijf zijn aandeelhouders elk jaar een jaarverslag opstuurt, zou de overheid ook haar 'ondersteuners' een jaarlijks overzicht van de fi nanciële situatie moeten geven. De belastingbetalers moeten volgens de WD meer inzicht in de over- heidsfinancieën moeten krijgen. De kleinste regeringspartij dient hiertoe vandaag een verzoek in bij minister Ruding van financiën tij dens het commissiedebat over de begroting van Financiën. De WD wil de overheid ver plichten jaarlijks een kort verslag van enkele bladzijden naar de bur gers te zenden. Het verslag moet enkele bladzijden tellen met alleen wat kerncijfers over de omvang WD wil burger financieel verslag overheid geven van de staatsschuld en een over zicht van het totaal aan inkomsten (belastingen en premies) en uitga ven. De Miljoenennota is volgens WD-kamerlid De Grave te uitge breid en te onduidelijk. "Voor ka merleden is er inmiddels een cur sus opgezet om de begroting goed te kunnen lezen. Maar ook de be lastingbetaler heeft het recht om goed te worden geïnformeerd", al dus De Grave. Financieel specialist De Grave denkt dat de discussie over hogere overheidsuitgaven op deze manier een stuk reëler kan worden ge voerd. De burgers zijn in zijn ogen te weinig bewust van de prijskaart jes die aan allerlei overheidsinves teringen zijn verbonden. De Grave wil voorkomen dat het 'jaarverslag' ontaardt in een midddel voor overheidspropagan- da. Het overzicht zal daarom door een onafhankelijke instantie zoals de Algemene Rekenkamer moeten worden uitgebracht. Toch is het nauwelijks te vermijden dat een kabinet naar het verslag zal verwij zen als rechtvaardiging van een ver doorgevoerd bezuinigingsbeleid. Het NCW verwacht dat de Ne derlandse uitvoer in volume rede lijk op peil kan blijven of zelfs groeien, aangezien 80 procent naar (Europese) landen gaat die niet in dollars noteren. Groei kan ontstaan als onze uitvoer profiteert van de koopkrachtstijging die zich ook in deze landen voordoet. De expor teurs zullen wel hun prijzen moe ten aanpassen, wat de bedrijfswin sten drukt. Het NCW verwacht wel dat het aarzelende klimaat dat is ontstaan door de crisis op de beurzen van in vloed zal zijn op de investeringen van de bedrijven. Weitenberg acht het niet nodig dat het kabinet zijn voornemens wijzigt, mits de ge plande ombuigingen worden uit gevoerd. Deze schrappen (wat in feite op het stimuleren van de eco nomie neerkomt) acht hij voor Ne derland niet gewenst. is uit onderzoek gebleken dat het pessimisme sinds de krach van 19 oktober is toegenomen. Veel van de economen van de grootste be drijven van de VS hebben het mo ment waarop zij de volgende reces sie verwachten naar voren gescho ven. De helft van de economen ver wacht nu dat de recessie voor het eind van volgend jaar zal beginnen. In augustus was slechts een op de drie economen zo pessimistisch. Jerry Jordan, de opsteller van het onderzoek, noemde de beurs krach en het falende overheidsbe leid ten aanzien van het overheids tekort als belangrijkste redenen voor de slechte vooruitzichten. Voor 1987 voorspelden de econo men een groei in de VS'van 3,2 pro cent, zoals ook de regering in janu ari voorspelde. Voor 1988 is de voorspelling teruggebracht tot 2 procent, terwijl in augustus nog 2,7 procent werd verwacht. Een zo laag groeicijfer leidt on vermijdelijk tot een stijging van de werkloosheid. De economen ver wachten dat de werkloosheid in de VS weer zal stijgen met 0,4 procent, tot 6,3 procent. Op dit moment is de werkloosheid op het laagste peil van de afgelopen acht jaar. De economen toonden zich niet tevreden over de wijze waarop re gering en volksvertegenwoordi ging de problemen van het land aanpakken. Er wordt, zo vinden zij, onvoldoende gedaan om het begro tingstekort terug te dringen. Meer dan 70 procent van de eco nomen noemde ingrijpende bezui nigingen op de militaire begroting noodzakelijk. Anderen pleitten voor accijnsverhoging en voor be zuinigingen op sociale program- Vrijwel unaniem voorspelden de economen dat de koers van de dol lar volgend jaar verder zal dalen, waarschijnlijk met meer dan 10 procent. Sinds februari 1985 is de waarde van de dollar al met bijna 50 procent gedaald. 'Gastarbeiders na 2000 nodig in Westduitsland' BONN (DPA) - Westduitsland moet op de lange termijn weer een grote toevloed aan gastarbeider# aantrekken. Als gevolg van het da lende bevolkingscijfer in de Bondsrepubliek kan het land straks zelf onvoldoende arbeids krachten voortbrengen. Deze voorspelling heeft Wolfgang Schaübe, hoofd van het bureau van de bondskanselier, op een bijeenkomst in Osnabrück ge daan. Schaübe (CDU) zei dat het in tegratiebeleid zich nu al op dit fe nomeen moet richten. "Dat bete kent ook, dat wij niet vijandig te genover buitenlanders mogen staan". Hij adviseerde vooral die mensen binnen te halen die bereid en in staat zijn om zich aan te pas- Het bevolkingscijfer in de Bondsrepubliek zal volgens de be windsman in het jaar 2000 tot 54,9 miljoen inwoners zijn gedaald en in 2030 tot 42 miljoen. In 1985 ston den nog 56,6 miljoen Duitsers gere gistreerd. Schaübe wees erop dat de Bondsrepubliek sinds 1970 het laagste geboortencijfer van alle landen ter wereld heeft. BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - De EG-landen ken jaarlijks voor minstens enke le miljarden gulden fraude met gemeenschapsgelden. Zij infor meren de Europese Commissie in strijd met de voorschriften on nauwkeurig, onvolledig en on systematisch over fraudes en on regelmatigheden ten laste van de EG-begroting. Doeltreffende fraudebestrijding wordt daar door belemmerd en een raming van de omvang van de fraude on mogelijk gemaakt. Dat staat in het nog niet gepu bliceerde jaarverslag over 1986 van de Europese Rekenkamer. De Rekenkamer heeft dit jaar voor het eerst een speciaal hoofdstuk gewijd aan fraude. Volgens sommige deskundigen wordt de Gemeenschap, die dit jaar ruim tachtig miljard gulden heeft te besteden, jaarlijks voor enkele miljarden guldens opge licht. De twaalf lidstaten maakten in hun verplichte rapportage aan de Commissie in 1986 slechts mel ding van 311 fraudegevallen, waarbij de EG voor bijna zeven tig miljoen gulden werd bena deeld. In 1985 ging het nog om 230 gevallen en bedroeg de scha de bijna 30 miljoen gulden. Vol gens het jaarverslag ontbreken echter heel wat gegevens. Alleen Luxemburg houdt de Commis sie regelmatig op de hoogte. Aan gezien dit land geen fraudes heeft te melden, geeft het ontbre ken van verklaringen uit de an dere elf landen "aanleiding tot verschillende interpretaties," zo stelt de Rekenkamer. De lidstaten informeren de Commissie bovendien veel te laat. Als zij al tijdig gegevens ver strekken zijn die vaak zo vaag dat ze niet geschikt zijn voor een bruikbare analyse en evenmin de mogelijkheid openen om de ver loren bedragen terug te vorde ren. In Italië worden veel geval len pas aan het licht gebracht na dat de begunstigden failliet zijn De Rekenkamer heeft verder kritiek op het feit dat de lidstaten de namen van oplichters geheim houden en zelfs niet in codevorm aan Brussel doorspelen. Het is dus onmogelijk herhaaldelijk door dezelfde persoon gepleegde fraudes op EG-niveau op te spo ren. De betrokkenen kunnen blijven profiteren van steun waar zij geen recht op hebben. Uit een onderzoek van de Re kenkamer naar de gemelde ge vallen is gebleken dat een kwart van de onregelmatigheden zich voordoen bij de inning van uit voerrestituties en grensheffin- gen op landbouwprodukten. Vooral de zuivelsector en de wijnmarkt blijken fraudegevoe lig- BRUSSEL (GPD) - De twaalf EG- lidstaten zijn het na ruim een jaar onderhandelen eindelijk eens ge worden de toegestane hoeveelheid radio-activiteit in voedsel. De ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, in april van vorig jaar, maakte een regeling hiervoor noodzakelijk. De na die ramp gemaakte afspra ken liep zes weken geleden af. Het nieuwe stelsel bevat afzonderlijke normen voor besmetting door ra dioactiviteit na nucleaire rampen en onder 'normale' omstandighe den. Voor het laatste is de oude Tsjernobyl-richtlijn voorlopig met twee jaar verlengd. Deze regels gelden in de hele EG, wat betekent dat lidstaten aan hun grenzen niet meer de invoer van le vensmiddelen meer mogen weige ren die aan de Europese normen voldoen. Daardoor wordt de han delsvrijheid in de Gemeenschap gewaarborgd. Dit betekent dat in melk niet meer dan 370 becquerel radioactie ve caesium mogen voorkomen en in andere levensmiddelen niet meer dan 600 becquerel. Voor be smetting met jodium en strontium gelden geen normen, omdat die al leen na kemrampeff zal voorko- Er i den, strikter is dan die welke door de Europese Commissie eerder dit jaar was voorgesteld. De nu vastge legde normen liggen op een kwart van die voorstellen. Nederland en Duitsland hadden liever een vijfde gehad. Dit betekent dat na rampsitua ties in melk nog maar 125 bec querel aan strontium, 500 bq aan jodium, 1000 bq aan ceasium en 20 bq aan plutonium mag voorkomen. Wat caesium betreft is dat dus drie maal zoveel als in normale omstan digheden. In alle andere voedingsmiddelen mag 750 bq aan strontium, 2000 bq aan jodium, 1250 bq aan caesium en 80 bq aan plutonium voorko men. Deze normen zijn ruimer om dat voor in melk de radio-actieve besmetting sneller wordt opgeno- De twaalf konden het er maan dag nog niet over eens worden of ook strenge normen moeten gel den voor de radioactiviteit van ge woon drinkwater. De Europese Commissie zal daarover binnen een half jaar een nieuw voorstel in dienen. Tegen de rampnormen stemden alleen Griekenland en Frankrijk. De Grieken deden dat omdat zij nog steeds zitten opgescheept met een partij van 600.000 ton harde tar we, die besmet is geraakt na de ramp in Tsjernobyl. De Grieken kunnen dat graan uiteraard ner gens kwijt als de strenge i blijven gelden. MINIMA - De helft van het aantal huishoudens met één minimumin komen gaat er volgend jaar met ten hoogste een half procent in koop kracht op achteruit. Minister De Koning (sociale zaken) zei dit giste ren op een spreekbeurt in Hengelo. Dat is een aanmerkelijke verbete ring ten opzichte van het beeld dat rond Prinsjesdag nog werd ver wacht. Volgens de somberste ver wachting zou meer dan de helft van deze groep er 1 tot 1,5 procent op achteruitgaan. ADVERTENTIE Karei van Susante, directeur-tabakker van Oud Kampen. ik had nog één ding in m'n hoofd in het jaar van Oud Kampens 10-jarig bestaan: de mooiste, lekkerste Wilde te maken. Wilde Speciaal. Ooit heb ik zelf aan de wieg van de Wilde Havana gestaan. Toen was er iemand die voor de aardigheid sigaren met zo'n flos maakte en wij zagen meteen dat het een succes zou worden. Dat was heel wat jaren geleden en dat zijn inmiddels grote merken geworden. Alle respect. Inmiddels heb ik al 10 jaar mijn eigen kleine fabriek. Oud Kampen. En in een kleine fabriek kun je nog 's wat bijzonders doen, dat weet u. En dat wou ik: een wilde sigaar maken, waarvan ik denk dat ie lekkerder is dan wat u nou aan wilde rookt. Dat vond ik tijd worden. Wilde Speciaal van Glorie van Java. U mag hem noemen zoals u wilt, wij noemen hem Wilde Speciaal, omdat het wel even iets meer is. Als binnengoed hebben we onze eigen van Susante melange genomen, maar dan wel met een extra snufje Havana d'r bij, want dat maakt het wat zoetig en geeft meer geurigheid. Daaromheen een heerlijk Java omblad en als dekblad het meest helder-rijpe Javablad dat er bestaat. Dus je proeft niet alleen het verschil, je ziet het ook. Ga maar kijken bij de sigaren- specialist En ga d'r maar 's lekker voor zitten. Wilde Speciaal. 10 stuks 6,50

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7