'Doelen van kabinet nu onhaalbaar' stuutenbeek DE ITALIANEN BIJ S1DUTENBEEK Depothouder opgescheept met bom in achtertuin Meisje door familie jarenlang misbruikt Tekort en werldoosheid hoger Geen schadeclaim bij latere invoering pas Jeugdige bende stal en vernielde voor 90.000 - DINSDAG 15 DECEMBER 1987 NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER netjes afgedekt met een dikke laag zand en beton. Tot nog toe lag die bom ook niemand in de weg, maar door de bouw van een nieuwe loods moet er worden geheid. "Toen de aannemer met de werk zaamheden wilde beginnen, werd dat verboden", aldus Hermes. De Explosieven- en Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg werd erbij gehaald. Die zegde toe de bom eind van dit jaar te demonteren. Die belofte heeft de EOD inmid dels moeten intrekken. De bom, die sinds de Tweede Wereldoorlog in de binnentuin ligt, zal daar zeker nog drie maanden moeten blijven liggen. "Wij hebben op dit moment geen tijd om die bom onschadelijk te maken", zegt EOD-kapitein L.P. van Maren. "We zijn nog bezig met twee klussen in Rotterdam en die hebben een hogere prioriteit". Hermes is bitter gestemd over de handelwijze van de EOD. "Er cir culeren nu al berichten, dat het niet eerder dan de zomervakantie van 1988 zal worden, eer de bom wordt opgeruimd. Eigenlijk is dat schan delijk, temeer omdat de bom vol gens de EOD niet helemaal onge vaarlijk is". De EOD-kapitein bevestigt dat. "Hoe langer zo'n projectiel in de grond ligt. hoe meer kans je hebt dat-ie afgaat. De kans dat zich per soonlijke opgelukken kunnen voordoen is echter minimaal, om dat de bom behoorlijk diep ligt en bovendien is toegedekt met een laag van zeker 60 centimeter be ton". Gerard Hermes neemt het de ge meente Amsterdam kwalijk, dat zij hem nooit hebben verteld, dat in de binnentuin van het woonblok tus sen Baarjesweg en het Paramaribo- plein een bom lag. "Ook de make laar zegt niet op de hoogte te zijn geweest. Een en ander heeft ons bedrijf al meer dan 40.000 gulden extra gekost. Ik zit er maar mooi Extra premie voor piloten DEN HAAG (ANP) - Jachtvliegers bij de Koninklijke Luchtmacht die zich verplichten voor de duur van hun operationele inzetbaarheid bij de luchtmacht te blijven, krijgen voortaan een premie. Vliegers die zijn aangesteld voor bepaalde tijd en bijtekenen, zullen een hogere premie krijgen dan nu het geval is. Dit zijn twee van een reeks maatre gelen die staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie) wil nemen om te voorkomen dat het tekort aan pi loten bij de luchtmacht verder toe neemt. MAURIK (GPD) - De rijkspolitie heeft het onderzoek naar het jaren lange seksueel misbruik van een inmiddels 21-jarige inwoonster van Maurik afgerond. In totaal zijn tien mannen aangehouden, onder wie de 55-jarige vader en vier broers (20, 24, 28 en 31 jaar) van het slacht offer. Ook een 28-jarige oom uit Scher- penzeel behoort tot de verdachten, evenals twee buren en twee ken nissen van het meisje, dat vanaf haar zevende tot haar twintigste jaar met grote regelmaat het slacht offer is geworden van aanranding, verkrachting en andere ontuchtige handelingen. Op het ogenblik bevinden de oom en de 24- en 28-jarige broer zich nog in voorlopige hechtenis. De zaak is overgedragen aan de of ficier van justitie in Arnhem. Ver moedelijk zal de eerste verdachte zich op 5 januari moeten verant woorden voor de rechtbank. Het slachtoffer, dat er geestelijk en li chamelijk erg slecht aan toe is, ver blijft in een opvangtehuis. De rijkspolitie beschrijft het Maurikse, hervormde boerengezin als onderling contactarm en daar door naast elkaar levend. "Het slachtoffer, dat een aangeboren af wijking aan een van haar benen heeft en in haar vroege jeugd stel selmatig is vernederd, speelde een soort Assepoester-rol binnen dat gezin", aldus de politiewoordvoer der. De incestueuze verhouding bin nen het Maurikse gezin is in eerste instantie aangegaan door haar nu 28-jarige broer. Later vergrepen ook de drie andere broers en haar vader zich aan haar. De 28-jarige oom van het slachtoffer heeft haar het meest aan haar vergrepen. Aan vankelijk wisten de verdachten dat niet van elkaar. Maar later werd het meisje door de broers en de oom te gelijk misbruikt. Veelal gebeurde dat op gewelddadige wijze, waarbij ze werd geslagen en door anderen vastgehouden, in de stal van de boerderij of op de stalzolder. De frequentie, waarmee een en ander gebeurde, varieerde van en kele malen per maand tot enkele keren per week. Met name de laatste jaren nam die frequentie toe. Toen zij ooit bij een overbuur man aanklopte om haar nood te klagen, vergreep ook hij zich aan het meisje. De moeder van het slachtoffer heeft tegenover de poli tie verklaard in al die jaren nooit iets te hebben gemerkt of vermoed. Toen het meisje in het kader van haar opleiding tot verpleegkundi ge in Arnhem een lezing bezocht met als onderwerp seks en oude ren, verliet zij op gegeven moment huilend de zaal. Na afloop zocht de inleider haar op om hierover met haar te praten en door zijn toedoen kwam zij in het hulpverleningscir cuit terecht. Volgens G. Moerman, plaatsvervangend hoofd van de sectie jeugdzaken en hulpverle ning van de Rijkspolitie in het dis trict Nijmegen, is het slachtoffer door de opeenstapeling van trau matische ervaringen voor het leven getekend. Zij heeft inmiddels een poging gedaan zich van het leven te beroven. In de tamelijk besloten Maurikse gemeenschap wordt het meisje af gewezen, omdat - zo wordt geoor deeld - zij haar familie en anderen in opspraak heeft gebracht, terwijl het ook de Rijkspolitie kwalijk wordt genomen deze zaak naar bui ten te hebben gebracht. De pastoor van Maurik vroeg nog niet zo lang geleden de parochianen tijdens zijn preek om een van de verdachte broers, die tot het katholieke ge loof is overgegaan, in bescherming te nemen. AMSTERDAM (GPD) - Het plan van Gerard Hermes om de Amster damse Jordaan te verruilen voor oud-West leek zo mooi. Hermes, depothouder van de verfgroothan- del Herst en Helder, was vol lof toen binnen drie dagen de gemeen te met de benodigde vergunningen afkwam om een nieuw pand aan de Amsterdamse Baarsjesweg te be trekken. "Zelfs voor de bouw van een loods om brandbare verven op te slaan, kreeg ik de volle mede werking van de gemeentelijke diensten. Alleen toen ik het pand had betrokken en de loods wilde neerzetten, kwam de aap uit de mouw: in de grond achter het door ons gekochte perceel bleek een bom te liggen". Die bom is volgens omwonen den in 1942 gedropt door een En gels vliegtuig. Het projectiel ligt DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal begin volgend jaar het regeerakkoord 'tegen het licht houden' en een tussen balans maken, mede in verband met de slechter wordende economische toestand. Openbreken van het regeerak koord wordt nog niet overwogen, maar beleidswijzigingen zijn heel goed mogelijk. Volgens de Centrale Economische Commissie (CEC), de belangrijkste ambtelijke adviescom missie van het kabinet, zijn de doelstellingen van het re geerakkoord niet meer haalbaar. ADVERTENTIE Door de sterke waardeverminde ring van de Amerikaanse dollar lo pen de inkomsten van de Staat uit de verkoop van aardgas drastisch terug. De prijs van het aardgas wordt namelijk bepaald door de prijs van olie, die in dollars is uitge drukt. De vermindering dreigt zo groot te worden dat de CEC niet meer gelooft dat het financierings tekort in 1990 kan uitkomen op de 5,25 procent van het regeerak- Zuidafrika weigert artiesten visum AMSTERDAM (GPD) - Meer dan tien Zuidafrikaanse kunstenaars hebben van de Zuidafrikaanse au toriteiten in Pretoria geen visum gekregen om deel te nemen aan de grote culturele manifestatie C ASA, die deze week in Amsterdam plaatsvindt. Behalve dichters en schrijvers hebben ook een vijftal kinderen van een jeugdtheater groep om onduidelijke redenen geen visum gekregen. Een aantal artiesten dat zijn me- dewerking wel heeft toegezegd, is nog spoorloos. Dat wil zeggen, dat ze niet op het afgesproken tijdstip op Schiphol zijn gearriveerd. Ook een van de initiatiefnemers van 'Culture in another South Africa' ontbrak gisteravond in de Stads schouwburg. De dichter Wally Si- rote mocht van de Engelse rege ring zijn ballingsoord in Londen niet verlaten. Met name de voorzitter van CA- SA, de Nederlandse schrijfster Mies Bouhuys, sprak er schande van. "Thatcher laat zich weer van haar slechtste kant zien door on verbloemd het apartheidsland te steunen". De culturele manifestatie zal een week lang aan het publiek op tien tallen plekken in Amsterdam laten zien wat het andere Zuid-Afrika in haar mars heeft. Er is muziek en theater en verscheidene schrijvers en dichters zullen uit hun werk voordragen. Tijdens onderlinge discussiebijeenkomsten zal vorm gegeven worden aan een cultuur beleid zoals die na de apartheid zou kunnen gelden. Geen toegang De autoriteiten in Etiopië heb ben AVRO-verslaggever W. van Dijk de toegang tot het land gewei gerd. Van Dijk keerde gisteren on verrichter zake terug op Schiphol. Een week geleden kreeg een Volkskrant-verslaggever geen visum voor het land. Volgens Van Dijk is ook een VPRO-filmploeg geweigerd. Van Dijk zou in het ka der van de actie "Afrika Nu" be richtgeving verzorgen voor de ge zamenlijke radio-actualiteitenru brieken. Onderscheiding De Poolonderzoeker G.J.N. Vis ser uit Midsland heeft een bijzon dere koninklijke onderscheiding gekregen. De onderscheiding, de erepenning voor menslievend hulpvertoon in brons, is hem ver leend omdat hij op 6 september tij dens een Nederlandse Poolexpedi tie op Spitsbergen met gevaar voor eigen leven zijn collega uit de klau wen van een ijsbeer heeft gered. De erepenning in goud, zilver of brons slechts zelden toegekend. Oplichting De politie in het Brabantse Cuijk heeft proces verbaal opgemaakt te gen 28 Joegoslaven die ervan wor den verdacht de afgelopen twee jaar de sociale dienst te hebben op gelicht voor ruim 1,1 miljoen gul den. De Joegoslaven zijn in de ja ren zestig als gastarbeider naar Ne derland gekomen. Onlangs stelde de sociale recherche een onder zoek in, omdat gebleken was dat ze veel langer dan was toegestaan op vakantie gingen naar het thuisland. Gedurende die tijd werden de zo genaamde inkomstenbriefjes door anderen ingeleverd. Vrachtschip Bergers van Wijsmuller en Smit Tak hebben gisteren een eerste po ging ondernomen om de olietanks van het verleden week gestrande vrachtschip leeg te maken. Wegens zware zeegang moest die poging worden gestaakt. Het schip ligt bij Kaap Finisterre, aan de noordwest punt van Spanje. Als alles mee zit kan nog voor het einde van deze week ook een begin worden ge maakt met de berging van de gifti ge lading uit het wrak. koord. Ook de officiële hoofddoel stelling, 500.000 werklozen in 1990, is volgens de topambtenaren niet reeel meer. Half januari praat het kabinet over de economische problemen. Doel daarbij is een tussenbalans te maken van wat er tot nu toe van het voor ogen gestelde beleid is terecht gekomen. Het kabinet was dat toch al van plan, maar deze discussie zal nu 'aanzienlijk minder theoretisch' worden dan aanvankelijk was ge dacht, zo heet het in Den Haag. Er zijn nog geen plannen om het regeerakkoord echt open te bre ken. Daarvoor is overigens een aanzienlijk zwaardere procedure noodzakelijk dan alleen maar een kabinetsbesluit. Het regeerak koord is een afspraak tussen de fracties van CDA en WD. Zouden daar wijzigingen in worden aange bracht, dan moeten beide fracties daarmee instemmen. Zonder bei der toestemming kan het regeerak koord niet worden gewijzigd. Minister De Korte (WD) heeft zich herhaaldelijk op het stand punt gesteld dat tegenvallers met nieuwe bezuinigingen moeten worden opgevangen. Gisteren er kende hij op een spreekbeurt in Den Helder dat het slechter gaat met de economie dan verwacht, en drong opnieuw aan op loonmati ging en nieuwe bezuinigingen bij tegenvallers. Een groot aantal pro minente CDA'ers, onder wie frac tieleider De Vries, vindt echter dat er zo onderhand wel genoeg bezui nigd is en dat tegenvallers niet au tomatisch tot nieuwe bezuinigin gen moeten leiden. SOESTERBERG (GPD) - Na een renovatie van ruim driejaar is van daag de laatste van de 468 Leopard I-gevechtstanks de werkplaats van de landmacht in Leusden uitgere den. De opknapbeurt heeft in to taal 579 miljoen gekost. Volgens de legerleiding zijn de tanks nu wel aanzienlijk verbeterd, maar vol doen zij nog steeds niet aan de mo dernste eisen. Met name ontbreekt er warmtebeeldapparatuur om ook 's nachts en bij slecht zicht te kun nen schieten. De latere generatie Leopard II (445 stuks) kan dat wel. DEN HAAG (GPD) - De KEP zal geen schadeclaim indienen nu het nieuwe paspoort later wordt inge voerd. Die verzekering gaf gisteren staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) de Kamer tij dens een debat over de verwikke lingen rond de nieuwe pas. Op ver zoek van de Kamer gaat Van der Linden nu bekijken of kinderen tot 16 jaar in het paspoort van hun ou ders kunnen worden bijgeschre- Pas daarna debatteert de Kamer over het vernietigende rapport van de Algemene Rekenkamer, waarin vooral Van der Linden's voorgan ger Van Eekelen wordt verweten 'onvoldoende rekening te hebben gehouden met de belangen van de burgers'. Dat debat zal op z'n vroegst eind januari plaatsvinden. Gisteren ging het over de gevol gen van het besluit van premier Lubbers om de invoering van het paspoort voor onbepaalde tijd uit te stellen. Lubbers besloot daartoe om Van der Linden te behoeden voor een pijnlijke nederlaag in de Kamer. De meeste fracties in het parlement hadden immers enkele dagen eerder uitgesproken dat de invoering niet kon doorgaan zo lang een groot aantal vragen niet afdoende was beantwoord. De Ka mer stond onder meer op bijschrij ving van kinderen tot 16 jaar in de pas van hun ouders. Van der Lin den weigerde dat vorige week dins dag categorisch. Onder druk van premier Lub bers heeft Van der Linden nu toe gezegd na te gaan of die kinderen alsnog kunnen worden bijgeschre ven. Ook moet de nieuwe pas nog Tanks voor half miljard opgeknapt moet de tanks tot het jaar 2005 ope rationeel liouden. Het vuurlei dingssysteem is aangepast, de be pantsering is uitgebreid en ër wordt een nieuw soort munitie ge bruikt. Volgens kolonel Baudoin van de directie Materieel van de land macht blijft de Leopard I echter een zorgenkind. Kwalitatief stelt de tank zijn bemanning vaak voor problemen. Baudoin: "Als je er harder dan vijftien kilometer per uur mee rijdt, is het moeilijk om doelgericht te schieten. Hier en aan een laatste test van fraudebe stendigheid worden onderworpen. Dat gebeurt bij een bedrijf in de Verenigde Staten. De uitslag daar van wordt voor Kerstmis verwacht. Verder weet de Kamer nog steeds niet hoeveel de nieuwe pas precies gaat kosten. Het antwoord op al die vragen moet in de komende weken worden gegeven. Afhankelijk van de antwoorden zou het nieuwe pas poort per 1 maart kunnen worden ingevoerd. Van der Linden wil in de loop van februari in een aantal gemeenten met de uitgifte begin nen. Wordt het nog later, dan is vol gens de staatssecretaris nieuw overleg met de KEP nodig. Vol gens KEP-directeur Van Assen kost een halfjaar uitstel het bedrijf 27 miljoen gulden. Over twee zaken kreeg de Kamer gisteren wel duidelijkheid: Van der Linden gaat niet in op het aanbod van de Staatsdrukkerij om produ cent KEP af te kopen en zelf een 20 gulden goedkopere pas te maken. Bovendien wordt de geldigheids duur van het nieuwe paspoort niet verlengd van vijf tot tien jaar, zoals in de meeste ons omringende lan den. De motie van het PvdA-ka- merlid De Visser om het aanbod van de Staatsdrukkerij serieus te onderzoeken, werd door Van der Linden met steun van CDA en WD onacceptabel genoemd. Bo vendien houdt Van der Linden - tot nu toe met minimale steun van zijn eigen CDA-fractie - vast aan een geldigheidsduur van vijfjaar. Lan ger vindt hij uit het oogpunt van fraudebestendigheid onverant woord. HAARLEM (GPD) - In Haarlem-Oost is de rust weergekeerd, nu de poli tie er een zeer actieve jeugdbende heeft opgerold. Opmerkelijk is de jeug dige leeftijd van de bende: van de tien knapen zijn er slechts drie boven de 12 jaar, de jongste verdachte is 8 jaar. De groep heeft de afgelopen maan den voor een totaalbedrag van zo'n 90.000 gulden vernield en gestolen. "Dit hebben we nog niet eerder meegemaakt", aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie. "Zó jeugdig en dan al zó ernstig... Nee, dat is een triest record". Veel vernielingen, die de groep pleegde, vonden plaats in de Zuiderpol der. Zo was het ploegje verantwoordelijk voor vernielingen aan een flat in aanbouw (schade 35.000 gulden) en werd een bouwkraan voor 5.000 gul den beschadigd. Ook aan een waterpomp van 20.000 gulden werden aan zienlijke vernielingen toegebracht. Veel van de door de jonge criminelen gepleegde inbraken betroffen tuinhuisjes. Ook kelders van flats werden bezocht evenals een aantal schoolgebouwen. De politiewoordvoerder: "Konden ze wat ze gestolen hadden achteraf niet gebruiken, dan werd het gewoon weggegooid. Ook hebben ze een deel van hun buit weggegeven aan familieleden". De meeste verdachten zijn zo jong, dat ze niet kunnen worden veroor deeld. Hun daden hebben mogelijk wel de nodige consequenties voor hun ouders. Die zouden op een forse schadeclaim kunnen rekenen, of zelfs uit de ouderlijke macht kunnen worden ontzet. de laatste hand aan de Leopard I. Daarmee werd een grondige op- daar is de tank inderdaad gebrui kersonvriendelijk. Je hebt er een geroutineerde bemanning voor no dig". Aanvankelijk dacht de land macht de tank in 1995 af te danken. Duitsland en Engeland studeerden toen deze samenwerking werd ver broken, bleek nergens een vervan ger van de Leopard I verkrijgbaar zodat de tank nu tien jaar langer dienst moet doen. Daarvoor moet de komende jaren nog warmte beeldapparatuur worden aange bracht en moeten het onderstel en de mechanische delen in de ge vechtskoepel worden verbeterd. Bij elkaar kost dat nog eens 1,2 mil jard. Beverwijk Parallelweg 10,lel: 02510-29033. Leiderdorp: Meubelplein 1,tel: 071-899323. Oonderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Tutti Nuovo enTutti Classico.Oud en nieuw, naast elkaar. Creaties van de grote klassieken naast creaties van vandaag. Door Stoutenbeek bijeengebracht Onder één dak geëxposeerd in een scala van oogstrelende, .kompleet ingerichte interieurs. De mooiste ontwerpen, de beste merken. Schitterende staaltjes Italiaanse vormgeving van sa lontafels, verlichting, eetkamers, banken, tapijten, gordijnen en vaste vloerbedekking. Natuurlijk kunt u hier en daarwat Italiaan se creaties bezichtigen, maar nergens in Nederland vindt u zoveel Italië onder één dak. Daarvoor moet u de reis naar StoutenbeekLeiderdorp maken. Misschien een beetje uit uw buurtMaar alleszins een om weg waard. Arrivederci dus!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3