Speciale aviseurs gaan glastuinders bijstaan Hotel Royal dicht na brand Congreshotel Alphen geen haalbare kaart' 'Structuur tweederde van bedrijven fout' Zwanen gruwelijk vermoord /genda PAGINA 16 W III REGIO DINSDAG 15 DECEMBER 1937 NIEUWKOOP - "Je kunt het schrijven en produceren van een toneelstuk over Nieuwkoop en Noorden be schouwen als afsluiting van mijn jeugd", zegt de 25-jari- ge Karin Kramer, die het stuk ook regisseert. "Ik wil de iets maken dat meer waarde heeft dan alles wat ik tot nu toe heb gedaan in de omgeving. Bovendien was het een uitdaging voor me om een historisch stuk te schrijven. Dat is iets dat ik altijd al heb willen doen". door Jeannette van Haatten Karin is al acht jaar het piassen- dorp 'ontvlucht', maar ze komt er geregeld terug om cursussen te ge ven. Naast ballet- en toneellesjes bij speeltuinvereniging 'De Zudde' regisseerde zij enkele jaren gele den een toneelstuk van N. Gogol, De Revisor, voor het Nieuwkoopse Kunstgenootschap. De uitvoering hiervan liep danig uit de hand om dat het gebouwtje het aantal be langstellenden bij de uitvoering niet kon herbergen. Karin laste meteen een tweede opvoering in en weer was de zaal tot de laatste stoel toe bezet. "Het zelf schrijven van een to neelstuk en zeker een historisch stuk is iets heel anders", vertelt de jeugdige Nieuwkoopse. "Het ver haal speelt zich af in de jaren dertig en veertig. Ik moest veel lezen over de plaatselijke geschiedenis en ge sprekken voeren met mensen die deze tijd hebben meegemaakt, of met hun nabestaanden. Ik moest een juiste indruk krijgen van wat zich in die tijd afspeelde. De rol van de rooms-katholieke kerk, de ar moede en de rivaliteit tussen Nieuwkoop en Noorden moest ik goed kunnen inschatten". "Het is een karakterstuk gewor den waarin ik zo veel mogelijk anekdotes heb verwerkt. Daarmee moet je ook weer voorzichtig zijn, want het is niet de bedoeling men sen belachelijk te maken of op de tenen te gaan staan. Ik had het ge luk dat de mensen die ik sprak, graag over het verleden praatten. Misschien kwam dit omdat ik een buitenstaander was en ze met hun buren deze verhalen al zo vaak had den opgehaald". Vooruitlopend op de financiële steun die zij bij verenigingen, ge meente en bedrijven heeft aange vraagd, zijn de repetities van haar toneelstuk in volle gang. Eens per week repeteert een groep enthousi aste amateurs voor de eerste uit voering die begin mei is gepland. Inleven "In principe kan ieder mens le ren toneelspelen, hoewel het de een iets gemakkelijker afgaat dan de ander. Het leuke van dit werk is datje ziet dat de spelers zich steeds meer in hun rol gaan inleven. Vorig jaar heb ik met het Katholiek Rot terdams Toneel in Rotterdam een aantal opvoeringen gegeven van 'Het Balkon' van Jean Genet. Dit was een amateurgezelschap met veel ervaring en je ziet de spelers dan steeds meer toewerken naar perfectie", vertelt Karin. Haar gezicht betrekt even als wordt gevraagd wie opdraait voor de kosten. "Ik denk ik alleen. Dat is het risico van de producent. Je kunt zo'n produktie nog zo zorg vuldig overdenken en uitrekenen, helemaal zeker ben je nooit. Het stuk kan niet aanslaan of er kan een onverwachte tegenslag komen. Je kunt niet elk risico uitsluiten". Karin is een veelzijdig kunstena res. Na haar jeugd in Nieuwkoop werd ze op 18-jarige leeftijd toege laten tot de 'Academie voor expres sie in woord en gebaar'. Daarna volgde zij een opleiding aan de kunstacademie in Den Haag. Ze gaf een jaar lang les in dramatische vorming in Delft en regisseerde tal van kortlopende produkties. Op dit moment schrijft ze teksten voor be drijven die voor feestjes en partijen een speech op komisch-satinsche leest nodig hebben. verdienstelijk schilderes. Daarvan getuigen ook haar werken aan de wand van het ouderlijk huis in Nieuwkoop. Een toekomstdroom is ooit een eigen expositie te houden. Ze vindt het nu echter duidelijk vervelend met eigen werk op de foto te komen. Daarvoor kiest ze liever de illustra tie die vriendin Astrid van der Horst ooit maakte voor de premiè re van De Revisor. Afsluiting Het historische stuk dat de titel 'Noordkoop' heeft meegekregen ziet ze als een afsluiting van een be paalde periode. "Dit omdat het nu voor mij tijd wordt wat plannen te maken op langere termijn. Na de opvoering van dit stuk ben ik in de ze omgeving voorlopig uitgepraat. Ik heb alles aangepakt waar ik te genaan liep, maar voor de toe komst wil ik de dingen eens op een rijtje gaan zetten en prioriteiten stellen". Hoewel ze zichzelf omschrijft als 'nogal impulsief heeft ze haar toe komstplannen haarscherp op pa pier staan. September volgend jaar hoopt ze te beginnen met een bu reau voor presentatietraining. Dit is individueel onderwijs aan men sen die in het openbaar moeten spreken maar ook aan kunstenaars die afgestudeerd zijn aan een con servatorium en moeite hebben met hun houding of het onbevangen bewegen op het podium. Solo Een keer solo optreden met ei gen teksten en dans staat ook op haar lijstje. Evenals het schrijven van een goed toneelstuk of televi siespel. Ze legt zich hierbij de be perking op dat het stuk op een oor spronkelijke manier een thematiek uit de doeken moet doen zonder pretentieus te zijn. Voor de vader landse televisie op dit moment heeft ze weinig lovende woorden over. "Het is toch eigenlijk pulp wat daar wordt gebracht, zowel in script als wat betreft de uitvoering. En dan die ongeïnspireerde spelle tjes en programma's". Natuurlijk zijn er ook uitzonde ringen. Actrices als Anne-Wil Blan- kers en Henny Orri of Freek de Jonge in De Illusionist, daar heb ik veel bewondering voor. Maar kijk eens wat die Engelsen produceren. Hun films en theaterstukken zijn zo professioneel". Veel tijd om televisie te kijken of uit te gaan heeft de jeugdige Nieuwkoopse niet. "Het schrijven en herschrijven van stukken kost zeeën van tijd. Je moet alle gege vens nazoeken. Ik woon in Utrecht en moet voor de repetities elke keer hierheen komen. Als ik een wens had zou dat toch een klein au tootje zijn". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense college van B en W wordt afgeraden een hotelaccommodatie met een congreszaal te laten bou- i op het ijsbaanterrein in deze gemeente. Het ongevraagde advies komt van L. Hoonhout. Alphenaar en hoofd van de Congredienst van de gemeente Amsterdam, binnen kort wordt hij manager van het Amsterdams Congres Bureau. "Ik heb de grootste moeite om een congreshotel in de voorgeno men uitvoering op het ijsclubter rein aan wie dan ook te kunnen aanbevelen. Dit doet mij pijn als oprecht Alphenaar", zo schrijft Hoonhout. Hij stelt voorts in zijn brief dat hij 'tientallen malen per jaar wordt geraadpleegd door orga nisatoren over allerlei zaken die be trekking hebben op geplande con gressen, waaronde de keuze van de locatie'. Volgens de deskundige is het be werken van potentiële organisato ren van (inter-) nationale congres sen een langdurige, delicate en complexe aangelegenheid waar voor geen vast patroon is aan te ge ven. Het merendeel ervan wordt om financiële redenen en de aan trekkingskracht van de grote ste den in of nabij de instelling van de organisator gehouden. Hoonhout: "Het restant staat open voor een zeer harde concurrentiestrijd tus sen de doorgewinterde bestaande accommodaties". De Alphenaar vervolgt zijn brief aan het college met: "Aangezien Alphen nauwelijks beschikt over 'wetenschappelijke' instellingen die organisatoren kunnen voort brengen, noch beschikt over een uniek toeristisch produkt, vrees ik dat de spoeling heel erg dun gaat worden. Zo dun zelfs dat het moei lijk zal zijn om terecht over een 'congres'-hotel te spreken. Ik geef echter wel toe dat het uitdagend en modieus is om een congreshotel binnen de gemeente te hebben". Ook op de markt voor cursussen en seminars kan Alphen naar de mening van Hoonhout weinig be reiken. De studiebijeenkomsten worden meestal georganiseerd op commerciële basis. De brief: "Deze sector laat zich grotendeels beïn vloeden door factoren als een rusti ge omgeving (concentratie), be reikbaarheid (eendagsbijeenkom- sten) en gelegenheid tot sport en recreatie. U zult het met mij eens zijn dat de voorgenomen locatie RIJNSBURG - Twee speciaal benoemde adviseurs gaan glastuinders uit Rijnsburg en omgeving helpen bij problemen in hun bedrijfsvoering. De behoefte aan dergelijke des kundigen was aangetoond door een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut (LED. Volgens het LEI zit er bij ruim tweederde van de bedrijven een aantal zaken structu reel fout. Veel bedrijven zijn te klein of kweken teveel verschillende soorten bloemen. Het LEI-rapport werd uitgebracht op verzoek van de Structuurwerk groep Glastuinbouw Rijnsburg en Omstreken. Deze werkgroep heeft ook de twee adviseurs aangezocht: Jac. Vianen en M. Kromhout. Via- nen is ex-voorzitter van de bloe menveiling Flora. Momenteel zit hij in de Stichting Verbetering Tuinbouwstructuur, die de uitgifte van grond in het gebied Klooster- schuur/Trappenberg regelt. Kromhout was tot voor kort voorzitter van de Rabobank in Rijnsburg. Hij is door de werk groep echter gevraagd vanwege zijn kennis van de Rijnsburgse pro blematiek. "Het is niet de bedoe ling dat wij als adviseurs bedrijven benaderen. Wij komen pas in actie als de tuinders onze hulp inroe pen", verduidelijkt Kromhout. "Ook wanneer een bedrijf proble men heeft met de teelt, verwijzen we naar andere deskundigen". Vertrouwen Kromhout en Vianen zullen vooral als vertrouwensman wer ken. "Wanneer een bedrijf finan ciële problemen heeft of wil uit breiden, kunnen we helpen. Bij uit breidingsplannen kunnen we be middelen bij het aankopen van grond van de buurman. Maar het kan ook gebeuren dat we tot de conclusie komen dat het beter is dat de tuinder met zijn bedrijf stopt", illustreert Kromhout. In bepaalde gevallen is het beter om elders een heel nieuw bedrijf te beginnen. Kromhout: "Dat is niet alleen een hele grote omschake ling, maar ook een financieel risico. Voordat een tuinder bij voorbeeld naar het gebied Kloosterschuur- /Trappenberg verhuist, moet een goede prognose en een bedrijfs plan worden gemaakt. In ieder ge val betekent modernisering van de tuinbouw dat er flinke investerin gen nodig zijn". Zwakke punten van de Rijns burgse tuinbouw zijn de te kleine oppervlakte van de kassenbedrij- ven en een te versnipperde teelt. Tuinbouwbedrijven moeten daar om niet alleen uitbreiden, maar zich ook meer gaan specialiseren in één of enkele bloemensoorten. Vol gens het LEI is een verschuiving nodig van de broeierij en de volle- grondteelt naar de teelt onder glas en verdere specialisatie. Hiervoor is volgens de structuurwerkgroep een mentaliteitsverandering bij de Rijnsburgse ondernemers nodig. Alhoewel de adviseurs pas zeer re cent zijn aangesteld, hebben zich al zes ondernemers tot hen gewend. De werkgroep probeert al sinds het voorjaar van 1986 verbetering aan te brengen in de structuur van de tuinbouw in Rijnsburg en om geving. In de werkgroep zijn kwe kers vertegenwoordigd, het Consu lentschap voor de Tuinbouw Mid den-Holland, de Rabobank Rijns burg, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de bloemenvei ling Flora. De werkgroep heeft alles in het werk gesteld om Rijnsburg aan te melden voor reconstructie van de tuinbouw. Dit, omdat de proble men die er zijn, vooral ook worden veroorzaakt door de slechte verka veling en ontsluiting van het ge bied Voorhouterweg en Vinken- weg. Rijnsburg is echter niet op de lijst voor 1988 geplaatst. Een echte aanpak van de proble men is op zijn vroegst in 1989 mo gelijk. T. Langerak van de veiling Flora heeft goede hoop dat Rijns- burg in 1989 wél op de lijst wordt gezet. "Dat kunnen subsidies wor den verleend aan bedrijven die worden verplaatst, zodat achter blijvende bedrijven meer ruimte hebben en economischer kunnen draaien. De subsidies zijn dan ook van groot belang. Overigens wor den de overheidsgelden over enke le jaren uitgesmeerd, omdat de re constructie van dat gebied niet in één jaar kan worden voltooid". Aangezien binnen het centrum van Rijnsburg weinig mogelijkhe den meer zijn voor kassenbouw en voor het verplaatsen van bedrijven, heeft de provincie onlangs drie uit breidingsgebieden aangewezen. Tot het jaar 2000 is namelijk be hoefte aan 90 tot 100 hectare voor glastuinbouw. Een daarvan sluit aan bij het huidige kassengebied in het noorden van Rijnsburg. Het tweede gebied zou op de grens van Rijnsburg en Noordwijk moeten komen en de derde plek ligt hele maal op het grondgebied van Noordwijk. Langerak: "Dat bete kent een behoorlijk stuk uitbrei ding. Het is echter nog de vraag of het provinciale plan helemaal kan worden uitgevoerd, omdat daar voor de medewerking van de ge meente Noordwijk nodig is". Kamerleden praten in Katwijk over problemen visserij KATWIJK - De problemen in de visserij staan vanavond centraal tij dens een thema-avond van de afde ling Katwijk van de PvdA. Een pa nel dat bestaat uit de kamerleden A. Kosto (PvdA) en J. Reitsma (CDA) en secretaris J. Ouwehand van de vereniging van schippersei- genaren discussiëren over de hui dige situatie en de toekomst van deze bedrijfstak. Het panel staat onder leiding van A. van Duijn, dekaan van de School voor de Zeevisvaart in Kat wijk. Na de pauze is er gelegenheid met de panelleden te discussiëren. De bijeenkomst, die voor iedereen to.egankelijk is, wordt gehouden in hotel Savoy, Boulevard 1 in Kat wijk en begint om 19.30 uur. NOORDWIJK - Volledig ver wrongen stalen keukenappara- tuur, honderden borden en kop jes aan scherven, zwartgeblaker de stoelen en een enorme berg niet meer te definiëren spullen in de keuken en de woonkamer. Dat is de trieste balans van de brand die zaterdagnacht uitbrak in de keuken van hotel Royal aan de Voorstraat in Noordwijk. De keuken van het hotel en de woonkamer van de eigenaar, de familie Alders, brandden volle dig uit. Er raakte niemand gewond hetgeen, gezien de enorme rava ge, een wonder mag worden ge noemd. De twee katten zijn ech ter wel gestikt in de rook. Eige nares I. Alders is nog geen twee dagen na de brand, opvallend nuchter. "We moeten nu heel snel de handen uit de mouwen steken. De komende dagen kun nen we niet anders dan het hotel gesloten houden, maar begin vol gende week hopen we de vaste gasten weer te kunnen ontvan gen". Het vuur ontstond zaterdag nacht 'om ongeveer vier uur, ver moedelijk door oververhitting van een vrieskist die in de keu ken stond. Alders werd wakker omdat de slaapkamer, die boven de keuken ligt, langzaam maar zeker vol met rook stroomde. In een mum van tijd werden de twaalf gasten die in de achter ho tel gelegen appartementen slie pen en de familieleden gewaar schuwd. De. gasten hadden nog de tijd kleren aan te trekken Al ders moesten in nachtkleding de straat op. Hoewel ze zegt absoluut niet zielig te willen doen, erkent Al ders wél dat er op het moment van de brand heel wat door haar heen ging. "Je" hebt het gevoel dat je levenswerk in een klap wordt vernietigd zonder dat je er op dat moment ook maar iets te gen kan doen". De brandweer van Noordwijk heeft zaterdagnacht enkele uren nodig gehad voor het sein 'brand meester' kon worden gegeven. De grootste schade is evenwel niet door de vlammen, maar door de gigantische rookontwikke ling ontstaan. Rook kruipt overal langs en door. Alders: "Op zolder stond een aquarium. De vissen zijn gestikt door de rook". I. Alders in de volledig uitgebrande keuken i week gaat het hotel weer open". niet uitblinkt in een van deze facto ren". Hoonhout vergeet daarbij dat de tennisvelden van TEAN aan de Prins Bernhardlaan vlak achter de geplande hotel- congres- en moge lijk ook theateraccommodatie lig gen. Het enige wat het hoofd van de Amsterdamse gemeentelijke con- gresdienst overeind laat, is het stre ven naar een vier-sterrenhotel met voldoende vergaderruimte en gele genheid voor sport en recreatie. In tegenstelling tot de gemeentelijke plannenmakers vindt Hoonhout die accommodatie het beste tot haar recht komen bij de Zeger- brug, omdat de gasten daar ge bruik kunnen maken van de vlak bij gelegen golfterreinen. Kamerjas in brand ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 25-jarige bewoner van zwakzinni gencentrum Hooge Burch in Zwammerdam heeft gisteravond brandwonden opgelopen toen zijn kameijas in brand vloog. De vlam men werden veroorzaakt door een brandende kaars waar hij onge merkt tegenaan was gelopen. De man is inmiddels opgenomen in het brandwondencentrum in Be verwijk. De ernst van de verwon dingen is nog niet bekend. Ontsnapte man in woning in Katwijk gepakt KATWIJK De Katwijker Maar ten Ouwehand is gistermiddag om half .zes in zijn woning in Katwijk aan Zee aangehouden. De recher che arresteerde de 31-jarige visser omdat hij vorig week ontsnapte uit de gevangenis Westlinge in Heer- hugowaard. De man protesteerde daarmee tegen het openlijk ver handelen van harddrugs in deze half-open strafinrichting. Ouwe hand wordt vandaag vanuit de po litiecel overgebracht naar een ge sloten strafinrichting. Ouwehand was in Heerhugo- waard geplaatst omdat hij vijf maanden straf moest uitzitten voor onder meer heling en gesjoemel met vangstcijfers. De Katwijker klom op 5 december over het hek van de strafinrichting. Later schreef hij een brief naar de Kat- wijkse politie waarin hij uitlegde waarom hij de benen had geno men. Ouwehand verklaarde zich bereid zijn straf in een drugsvrije gevangenis uit te zitten. NOORDWIJK - In de wijk Boe- renburg in Noordwijk is afgelopen weekeinde opnieuw een zwaan ge vonden die op gruwelijke wijze is vermoord. Een tweede zwaan werd zwaargewond aangetroffen. Het is niet de eerste keer dat de watervo gels in de nieuwbouwwijk het slachtoffer worden van vandalen. Ruim een half jaar geleden werd een koppel eenden gevonden dat op stokken was gestoken. Volgens G. Schilperoord. plaatsvervangend korpschef, komt het elk jaar twee of drie keer voor dat dieren op een dergelijke wrede wijze worden mishandeld. Alphense politie grijpt pyromaan ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de a'rrestatie van een 30-jarige Al phenaar hoopt de politie een einde te hebben gemaakt aan een reeks brandstichtingen in de Zeehelden buurt in Alphen-west. De man heeft bekend driemaal een poging tot brandstichting te hebben ge pleegd. Hij is aangehouden na een uitgebreid buurtonderzoek. Op 2 november zou de Alphe naar een hoeveelheid afval in vlam men laten opgaan onder het raam van een woonhuis aan de Pieter Floriszstraat. Hierdoor sprong het raam, schroeide het kozijn en ver brandde een zonnescherm. Op 29 november sprenkelde de verdach te naar verluidt 's nachts petrole um op de vloer van makelaardij Van der Meent in de Van Nesstraat. De branden veroorzaakten elk en kele duizenden guldens schade. Een derde poging tot brandstich ting had op 6 december plaats. Een tegen de gevel van een woonhuis aan de Van Kinsbergstraat opge stapelde hoeveelheid hout voor de open haard werd aangestoken. Het vuur kon toen met enkele emmers water door de bewoners worden geblust. Bij het verhoor door de po litie verklaarde de verdachte ge noegen te scheppen in het stichten van branden. DINSDAG 15 DEC. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. bijeenkomst voor mensen die problemen hebben met het alco holgebruik van anderen in hun na bije omgeving, gebouw van het CAD, Lange Mare 45, inlichtingen en opgave, tel: 071-143641. optreden van Benny Nijman met 'Vanavond is van ons',in de Leiose Schouwburg, aanvang 20.15 uur film van het WNF, 'Bespieders bespied' aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. maandelijkse bijeenkomst en philatelistische quiz, aanvang 20.00 uur in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat. Noordwijk Kerstconcert door het Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate' olv Sander van Marion, mmv Klaas Jan Mulder, Jeroen de Vaal WOENSDAG 16 DEC. Katwijk Advents-orgelconcert door Klaas Jan Mulder op het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat om 20.15 uur. Leiden spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht, van 10.30 tot 12.00 uur. Jazz Extention, jazz als kunst vorm, Leidse Schouwburg, aan vang 20.15 uur. concert door het Kollos Trio, met werk van Mozart en Dvorak, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. concert door het VU-Orkest en het Amsterdam. Toonkunstkoor olv Daan Admiraal en Jan Eelke- ma met werk van Poulanc en Ma hler, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, A Gerestraat 20. video 'Da's een pot, da's ze ker', vijf vrouwen vertellen over hun lesbische leven, aanvang 20.30 uur, LVL, Langegracht 65. DONDERDAG 17 DEC. Katwijk Kerstconcert door het koor 'Ju bilate' in de Dorpskerk in Katwijk aan de Rijn, aanvang 20 00 uur. Lelden lunchconcert door Kameror kest olv Vaclav Novak en Martien K&O, Oude Vest. Christmas Carol Concert door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Evangelisch-Lu- therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsin- aanvang 20.00 uur. film: "White Nights' met Mikhail Baryshnikov, Gregory Hines en Geraldine Page, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk kerstmarkt van de Vereniging De Oude Dorpskern, vanaf 11.00 uur in de Grote Kerk aan de Voor- VRIJDAG 18 DEC. Singers mmv Rob Effennk op het Balzorgel van de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang20.15 uur. Leiden klucht: 'Drie is teveel' met oa Joop Doderer, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. volksdansinstuif voor ouderen olv Ger Elsenaar, van 14.00 tot 16.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. kerstshow door muziek- en showgezelschap Sempre Avanti in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest. kaarten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16