'Mooie dingen maken, daar zitten we voor' Wethouder Peters wil extra geld voor woningbouw: Conclusie commissie: 'Inspraak in Leiden stelt maar weinig voor Actie voor behoud van 't Waterhoen Werkloosheid iets toegenomen Zeven ton voor genetisch centrum van universiteit DINSDAG 15 DECEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Peters: "Vroeger hing er in de PvdA een zekere ethiek rond de mensen. Je had goede en slech te, de goeden behoorden uiteraard tot onze partij. Die reden niet in een auto, maar kwamen op de fiets naar de ledenvergadering. Ze dronken bepaalde soorten koffie en waren herkenbaar, geen stropdassen en geen nette pakken. Zo vond men ook dat mensen die in de binnen stad wonen geen auto nodig heb ben: in de stad moet je maar ge bruik maken van het openbaar ver voer. Dus was gemeentelijke subsi die voor parkeerplaatsen uit den boze. Een auto was niet links". door Gert Visser "Het was een karikatuur van de werkelijkheid. Het was niet links, maar Leids links. Ik heb daar ook aan mee gedaan maar het beeld is achterhaald. God zij dank kwamen er in de binnenstad ook mensen wonen die wél een auto hadden en lid werden van onze partij. Die kwamen met hun auto naar de le denvergadering, niet in zo'n klein lelijk eendje maar in een grote au to. Daar hadden we met onze nor men geen rekening mee gehouden. Ons collegeprogramma is zeer ex treem waar er staat dat de gemeen te niet meebetaalt aan het parke- Wethouder Peters en de tijd geest. Geen 'schuivende panelen' binnen de PvdA maar gewoon links realisme: De normen zijn bij gesteld, door ervaring wijs gewor den. De PvdA moet af van starre en verkrampte dogma's zonder haar principes overboord te gooien, vindt Peters. De tijdgeest: strenge regels van het stadsbestuur waren nodig om een weerwoord te bieden aan de sloopplannen die rechtse wethou ders in het begin van de jaren ze ventig voor Leiden in gedachten hadden. Nu de stadsvernieuwing en het behoud van de oude binnen stad zijn beslag heeft gekregen, is er ruimte voor nieuwe ideeën. Zo deed Peters enkele weken ge leden de opmerkelijke uitspraak dat de gemeente bereid moet zijn mee te betalen aan parkeergarages wanneer 'het blik' daardoor uit het straatbeeld kan verdwijnen. Een proef met een flexibel bestem mingsplan was toen al in gang ge zet. Later voegde Peters er aan toe dat het gemeentebestuur niet alles in de stad kan regelen: er moet ook ruimte zijn voor zelfstandige ont wikkelingen. Onlangs stak de wethouder zijn verhaal over het betaald parkeren af voor de achterban van zijn partij. De linkse kaders slikten het voor zoete koek. Peters: "Tot mijn ver bazing viel hét als Gods woord in een ouderling. Veel jonge mensen kijken vreemd op wanneer zij ho ren wat altijd het standpunt van de PvdA is geweest". Kwaliteit De frisse ideeen van Peters heb ben niet alleen betrekking op het parkeerbeleid van de gemeente. Ook op andere fronten moet de PvdA bereid zijn de heilige huisjes te verlaten, vindt de wethouder. Typeringen als 'star' en 'ver krampt' lopen als een rode draad door zijn betoog wanneer hij terug kijkt op het verleden. 'Flexibel' wordt de strijdkreet voor de jaren negentig. En 'kwaliteit', want Pe ters vindt dat de gemeente geld be schikbaar moet stellen om de kwa liteit van het wonen in Leiden op te voeren. Of het nu om huizen of om parkeerplaatsen gaat. Het behoud van de vernieuwde stad moet niet een 'geen cent teveel hoor'-aange- legenheid worden. Politici moeten er voor waken boekhouders te wor den. Die kwaliteit is voor Peters de belangrijkste reden om open plek ken in de wijken buiten de singels met nieuwbouw te verrijken. En kele weken geleden bracht het col lege een inventarisatie van ge schikte lokaties naar buiten waar uit bleek dat er ruimte is voor 1300 woningen. "Je lost de woningnood niet op door deze plekken te be bouwen", zegt Peters: "Op de lan ge duur is Leiden vol, je kan dat hooguit met een paar jaar uitstel len. Voor de volkshuisvesting heeft men dat rond het station een nieuw winkelgebied ontstaat dat gaat concurreren met de winkels in de binnenstad. Het globale structuur plan zal een defensief karakter kri j gen. "Alleen die dingen die je niet wilt, moeten er in komen te staan. Waarom moetje onmiddellijk bang zijn voor dingen die je niet kent". Opnieuw: "Je moet er niet al te star in zijn". We herinneren de wethouder nog eens aan het structuurplan voor de binnenstad dat een heel an dere sfeer ademende: tot op het pandje nauwkeurig werd bijvoor beeld aangegeven waar het winkel bestand gemeentelijke steun ver diende het waar een afstervingsbe- leid gewenst was. Angst voor on voorziene ontwikkelingen? Peters: "We hebben in Leiden precies willen bepalen welke win kel waar moest komen. Terwijl toch het aardige van een stad is dat het een zekere dynamiek bezit. Het is niet zo datje van achter je bureau precies kan bepalen hoe de stad er uit komt te zien. Wanneer we nu vrezen dat het rond de toekomstige Marca-garage op het Ir. Driessen- plein te druk wordt, wat dan? Moe ten er dan winkels weg, verhuizen, wegwezen, is dat dan visie...?" Rotklus Het woord 'kwaliteit' is al diver se malen gevallen. In verband ge bracht met extra investeringen van de gemeente om deze te verhogen. Extra geld voor huizenbouw, extra geld voor het parkeren. Waar denkt Peters dat geld vandaan te halen in een tijd waarin de gemeente tot in grijpende bezuinigingen verplicht is. Peters erkent het probleem maar weigert zijn ambities te laten be teugelen door voortdurende bezui nigingen. "Ik geloof niet in links bezuinigen, ik vind er niets aan, het irriteert me, ik vind het waarde loos. Misschien dat we af en toe eens moeten bezuinigen, maar het blijft toch een rotklus. Laten we ons'daarvan bewust zijn en er niks moois omheen zeggen. Het ergste is als mensen gaan roepen dat ook linkse broeders goed kunnen be zuinigen. Als dat nu het resultaat is van de sociale strijd... Links bezui nigen, dat is niks. Wel links beleid voeren, mooie dingen maken voor de mensen, daar zitten we voor. Langzamerhand hebben we het al leen nog maar over het kappen van dor hout bij de gemeente. Dat is toch veel minder interessant dan nieuwe bomen planten. Ik ben meer op zoek naar levendige din gen". "In voorgaande jaren waren we als stadsbestuur voortdurend in gevecht met Den Haag. Nu dreigen de wethouders met elkaar in ge vecht te komen. Zeven wethouders voor financiën die elkaar allemaal in het oog houden: als hij dit doet, kan ik dat niet meer doen. Als dat het enige gemeenschappelijke wordt, dat we allemaal rond de poen gaan zitten opletten dat de an der niet teveel krijgt, dan zijn we te rug vanwaar we kwamen. Dat is het allerergste wat er kan gebeu ren. Die spanning, die merk je nu al". Rest de vraag waarom Peters denkt dat zijn collega's bereid zijn geld in te leveren voor de wethou der ruimtelijke ordening. Peters: "Ik merk dat stadsvernieuwing niet meer prioriteit één is in Lei den. Kijk maar naar de portefeuil les in het college. Tegenover de drie wethouders voor welzijn staan maar twee wethouders voor wo nen. Pas las ik een interview met wethouder De la Mar waarin hij zegt dat de toetssteen van dit colle- gebeleid is dat er niet teveel wordt bezuinigd op het sociaal-cultureel werk. Dan denk ik, is dat nu de toetssteen, en de stadsvernieuwing dan en het milieu... Dan zijn we ver afgedwaald van de jaren zeventig toen dit toch typisch linkse strijd punten waren". het bebouwen van open plekken relatief weinig betekenis" Het belangrijkste motief voor dit zogenaamde inbreiden, is voor Pe ters de verbetering van de stede- bouwkundige structuur van een buurt. De woonomgeving moet er niet slechter maar juist beter van worden. Een bijkomende overwe ging is dat wanneer er nieuwe aan was komt, de kleine winkelcentra in de buurten een grotere overle vingskans hebben. Peters: "In een stad woon je nu eenmaal dichter op elkaar dan op het platteland. Mis schien kan je zo'n buurt stede bouwkundig wat aardiger maken, dat is de afweging". Een andere afweging is welk groen er bebouwd gaat worden: de polder buiten of het plantsoen in de stad. Een keuze tussen de Oost- vlietpolder (de laatste Leidse pol der) en een ongebruikt plantsoen in de Professorenbuurt. "We heb ben met elkaar heel braaf gezegd dat de Oostvlietpolder niet be bouwd mag worden. Die discussie komt onherroepelijk terug. Het is nu eenmaal de enige lokatie die Leiden nog heeft om uit te breiden. Wanneer je door de bebouwing van stukjes restgroen in de stad een stuk groen buiten de stad niet hoeft aan te tasten, vind ik het goed om dat te doen". Ghetto Het argument van de stedebouw- kundige verrijking vereist dat aan het uiterlijk van de nieuwbouw op de inbreidingslokaties hoge eisen worden gesteld. Dat betekent duurder bouwen en hogere huren. Peters: "Dat is het spanningsveld tussen de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Wat moet het primaat hebben. Goedkope huren en bouwen voor de laagstbetaal den? Of staat het socialisme ook voor het culturele erfgoed en dat mensen trots zijn op de buurt waar in zij wonen?" Beide, vindt de wethouder. "Mis schien moet de gemeente er dan geld bij leggen. Dat hebben we tot nu toe nooit gedaan. Als je voor de kwaliteit van bruggen geld over hebt, waarom dan niet voor de kwaliteit van gebouwen. Het is voorstelbaar dat de restauratie van een aantal oude panden wordt uit gesteld omdat we het geld nodig hebben voor de bouw van onze nieuwe huizen". Een andere oplossing is om duurdere en mooiere huizen te gaan bouwen voor mensen die de ze extra kwaliteit zelf kunnen beta len: de hogere inkomens. Peters wil niet meer onvoorwaardelijk vasthouden aan de bouw van goed kope woningwetwoningen. "Rij ken en armen hebben nu eenmaal altijd in de stad samengewoond. We hebben ons tot op heden teveel geconcentreerd op een groep be woners die de ontwikkeling van een stad als geheel niet ten goede komt. Het wonen in de stad moet ook weer aantrekkelijk worden voor betere inkomensgroepen, an ders wordt het een' ghetto waarin iedereen zich kapot gaat werken om de stad te verlaten. Je hoeft die duurdere woningen als gemeente natuurlijk niet te subsidiëren, laat ze het zelf maar betalen". Kneuterig Het uitgangspunt van de ge meente 'woningzoekenden hebben meer behoefte aan een goedkoop dan aan een mooi huis' bood de af gelopen jaren weinig ruimte voor architectonische hoogstandjes in Leiden. Het stedebouwkundig be lang was ondergeschikt aan dat van de volkshuisvesting. Of lieten de achtereenvolgende wethouders voor ruimtelijke ordening zich in pakken door hun doortastende col lega van volkshuisvesting? Peters plaatst het in historisch perspectief. "Er is geprobeerd in de binnenstad woningen neer te zetten zoals nu in de Stevenshof ge Wethouder Peters: "Het is niet zo dat je van achter je bureau in het stad huis kunt bepalen hoe de stad er uit komt te zien". beurt. Het gezin moest immers weer terug naar de binnenstad. De woonwensen van het gemiddelde Nederlandse gezin zijn heel burge- lijk: een huis met een schuin dak. Dat komt dus goed overeen met de kneuterige wijze waarop Leiden is volgebouwd". "Een aantal jaren heeft in Leiden de nadruk gelegen op het volbou wen van open plekken. Architecto nisch werden daaraan niet zoveel eisen gesteld. We zijn hierdoor naar het gemiddelde afgegleden: veel nieuwbouw waarvan je niet kan zien in welke tijd het gebouwd is. Bovendien had men in Leiden een geweldig respect voor de histori sche bebouwing. Als reactie op de grootstedelijke plannen uit het be gin van de zeventiger jaren mocht er niets maar dan ook niets ge sloopt worden, alles was beeldbe palend, de rooilijnen waren heilig. Niets was erger dan vanuit de bin nenstad een toren te zien staah, denk maar eens aan de toren van de universiteit of de plannen voor een woontoren op het terrein van Nieu- wenhuizen" "Het was een erg verkrampte houding, maar 10 jaar geleden moest de stad zich ook verdedigen. Die reactie is een beetje doorgesla gen. Nu is het zelfvertrouwen te rug, al zijn die jaren voor de archi tectuur een gemiste kans geweest. De laatste paar jaar zijn er weer wat aardiger dingen gebouwd". Peters zegt inmiddels afstand te hebben genomen van het credo dat het gezin weer terug moet naar de binnenstad: "De binnenstad oefent meer aantrekkingskracht uit op jonge mensen en mensen zonder kinderen dan op het traditionele gezin. Dat is nu eenmaal zo. Het uit gavenpatroon van jonge mensen is vaak veel hoger en interessanter voor een binnenstad dan van het gezin dat het veel zuiniger aandoet. Maar je moet wel zorgen dat ook een gezin met kinderen in de bin nenstad terecht kan". 'Open mind' Het lijkt een nogal academische discussie. Nieuwe ideeën zijn prachtig, maar de ruimte om ze te verwezenlijken zijn minimaal. Hoogstens kunnen de bewoners van de wijken buiten de singels hun voordeel doen met de architec tonische wondertjes die Peters voor hen in gedachten heeft. Komend voorjaar begint de lan ge reeks van informatieavonden waarop Peters en collega Tesselaar van volkshuisvesting de buurten ingaan om over de open gaten-nota te praten, zonder dat beiden zich al hebben vastgepind op het aantal woningen dat er uiteindelijk ge bouwd moet worden. Peters. "Het kan uiteenlopen van 0 tot 1300 wo ningen. Op het aantal wil ik me te voren niet vastleggen. Misschien dat Tesselaar en ik voor onszelf on geveer weten waar de grens ligt". "Wij komen op die avonden om te luisteren, we gaan er met een 'open mind' naar toe. Zeker niet om al die plekken krampachtig te gaan verdedigen, met z'n tweeën fijn tegen de zaal in. Dat zou er op lijken alsof we ons al vastgelegd hebben. Je moet voorkomen dat het een prestigestrijd wordt, ik hoop op een beetje open discus- Onderdeel van die discussie is ook de aanleg van twee woonwa gencentra op enkele van die open plekken. Dat is niet op alle be schikbare lokaties mogelijk, geeft Peters toe: "Niet omdat de buurt het liever niet heeft, maar omdat de situatie het niet overal toelaat. Zo lang we niet met bebouwingsvoor- stellen komen, hoeven we ook niet te zeggen waar die wagens moeten komen. Zodra we een keuze ge maakt hebben, maken we die be kend. We gaan er geen spelletje van maken". Spectakulair Terug naar de binnenstad, naar oude plannen en nieuwe doelstel lingen. Twee van die beruchte plannen uit het nabije verleden, het structuurplan voor de binnen stad en het verkeerscirculatieplan (VCP), lijken uit het zicht verdwe nen. Jarenlang haalde Peters' voor ganger Waal ze bij elke discussie uit de kast om er de gemeenteraad mee om de oren te slaan. Vermoe delijk is het bestaan van deze twee plannen nu nog slechts bij de meeste raadsleden bekend 'van ho ren zeggen'. Peters ziet er weinig in de plan nen waarin de basis voor de huidi ge Leidse binnenstad werd gelegd, te herschrijven in de richting van de negentiger jaren. Dreigt door het ontbreken van een eigentijdse totaalvisie op de stad geen gelegen- heids-beleid te ontstaan. Peters ontkent dat. De oude plannen bie den naar zijn mening nog voldoen de basis om verder te gaan. Zo vindt hij het niet nodig om het VCP te gaan herschrijven wanneer bij voorbeeld de Breestraat definitief voor het verkeer wordt afgesloten. "De doorstroming verandert toch niet wezenlijk. Een nieuw VCP is alleen spectakulair wanneer ik nieuwe wegen aan zou willen leg gen om de binnenstad bereikbaar te maken. Of wanneer de Trekvliet weer opengraven moet worden. En daar voel ik niets voor". De verkeersafwikkeling in een stad is daarbij een bijzonder ver gankelijke materie. Peters: "Be slissingen over het verkeer zijn om keerbare beslissingen, daar komt men vanzelf wel weer eens op te rug. Beslissingen over zo'n inbrei- dingsnota of over een nieuw sta tion zijn wat dat betreft veel be langrijker. Een besluit dat leidt tot de bouw van een rotstation is voor ten minste 40 jaar een foute histori sche beslissing". "Je denkt toch niet dat ik de laatste wethouder ben die over de Breestraat praat. Wanneer het doorgaande verkeer uit de Bree straat gaat, is dat een historische stap. Dan komt het nooit meer te rug. Dan wordt er verder gespro ken over hoe de Breestraat nog rus tiger kan worden gemaakt. Over een nieuw lijnenplan voor het openbaar vervoer en nog minder bussen door de Breestraat". Overigens vindt Peters dat er niet teveel gewicht aan die bussen in de Breestraat moet worden toe gekend. "Het is oninteressant of er zo nu en dan een auto of een bus doorheen rijdt. Die straat is breed genoeg, die kan dat best hebben. Je maakt straten ook niet mooier door alle auto's er uit te gooien, een ze kere levendigheid moet er ook zijn". Dynamiek Ook een nieuw structuurplan voor de komende tien jaar behoeft niemand van deze wethouder te verwachten. "De binnenstad ver andert nog wel, maar de structuur ligt vast. De vraag is of je voor een gebied dat niet alleen in kaart maar ook in steen is verwezenlijkt met een nieuw plan moet komen dat in wezen niet afwijkt van het oude". Alleen voor delen van de binnen stad waar ingrijpende ontwikkelin gen dreigen te gebeuren, wil Peters de uitgangspunten vastleggen. Zo'n gebied is de Stationswijk waar de bouw van een nieuw sta tion en kantoren en winkels op sta pel staan. Peters wil echter voorko LEIDEN - Inspraak stelt in Leiden weinig voor omdat het gemeente bestuur er te weinig aan doet om burgers te laten meepraten. Dat is het oordeel van de gemeentelijke inspraakcommissie over de eerste vijf jaar dat inspraak een vast on derdeel is van het beleid van de ge meente. "Inspraak lijkt in Leiden als een noodzakelijk kwaad te wor den ervaren. Het gevolg hiervan is dat de inspraak wordt beperkt tot het hoogst nodige", stelt de com missie in een gisteren verschenen LVL De Lesbiese Vrouwen Leiden (LVL) draaien woensdag aan de Langegracht 65 de video 'Da's een pot, da's zeker', waarin vijf vrouwen vertellen over hun les bisch leven. De aanvang is 20.30 uur en de entree bpdraagt 2,50 gulden. Ouderen Clubhuis Matilo houdt vrijdag een volksdansinstuif voor oude ren onder leiding van Ger Else- naar. De instuif duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Matilo is gevestigd aan de Zaanstraat 126 en is be reikbaar met lijn 60 van de NZH. De entree bedraagt 2,50 gulden. Hengelen Eindstand van de competitie van hengelsportvereniging Zuid- West na tien wedstrijden: 1 H. Rijsbergen 97 punten, 180 stuks, 46.1 kg.: 2 H. v.d. Laan. 111 pt. 155 st. 56.2 kg: 3 R. IJzerman, 113 pt, 172 st, 60,65 kg; 4 H. Moenen, 118 pt. 166 st, 55,4 kg; 5 A. Ruis, 146 pt, 143 st, 46,05 kg; 6/7 J. Ben- ning 150 pt, 150 st, 49,75 kg; P. Smit, 150 pt. 160 st, 58,1 kg; 8 J. Mark 163 pt, 135 st, 27,55 kg; 9 H. Slimmers, 174 pt. 131 st, 2955 kg; 10 W. Moenen, 178 pt, 111 st, 30,35 kg; 11 R. Zuidmeer, 179 pt 125 st. 36.5 kg; 12/13 J. Boef, 180 pt, 127 st, 37,5 kg; R. Sch. de Bezemer, 180 pt, 110 st, 26.95 kg; 14 P. Verschu ren, 199 pt, 93 st, 36,1 kg; 15 C. Ar- bouw, 249 pt, 81 st. 21,1 kg. rapport vast. Uit een enquête is ge bleken dat 'inspraak in ambtelijke kringen niet altijd bijzonder leeft'. De meest opmerkelijke reacties ontving de commissie van de Stichting Welzijn en het bureau Voorlichting van de gemeente. Die zijn van mening dat er bij de ge meente een sfeer heerst van' no- nonsens, efficiency en vlot bestu ren waarbij nauwelijks ruimte is voor inspraak'. "Beleidsvoorne mens worden voorgekookt tot har de concept-besluiten waaraan nog maar weinig te veranderen valt", aldus beide afdelingen. De inspraakcommissie zelf meent dat burgers eerder bij het beleid moeten worden betrokken. "Nu worden zij geconfronteerd met kant-en-klare beluiten. De bur ger moet wel van goede huize ko men om daar nog iets aan te veran deren. Dat Wekt irritatie op en leidt tot apathie", aldus de commissie. Zij pleit er voor burgers meer tijd te geven om te reageren op voorstel len van de gemeente. "Het is voor burgers vaak schrijnend te moeten ervaren dat hun oordeel over een vaak gecompliceerde kwestie bin nen enkele weken wordt verwacht terwijl ambtenaren en bestuurders zelf al lange tijd op de kwestie heb ben gestudeerd", meent de com missie. Het rapport wordt binnen kort in de raadscommissie bespro ken. LEIDEN Ouders van leerlin gen van de rooms-katholieke basisschool 't Waterhoen ver zetten zich fel tegen de voorge nomen sluiting. De school aan het Valkenpad in de Merenwijk moet per 1 augustus 1988 dicht wegens een tekort aan leerlin gen. 't Waterhoen heeft onge veer 80 leerlingen. De ouders hebben inmiddels folders en affiches in de wijk verspreid. Ook hebben zij afge lopen zaterdag in een kraampje in winkelcentrum De Koper molen een video over de school vertoond. De ouders willen de school daarmee meer bekend heid geven. Om te blijven be staan heeft 't Waterhoen onge veer 20 leerlingen meer nodig. Ook zijn de ouders een hand tekeningenactie begonnen om steun te verwerven voor het voortbestaan van de school, 't Waterhoen is overigens niet de enige rooms-katholieke school in de Merenwijk. Ook aan het Broekplein en het Zonlichtpad zijn rk-scholen. "Die liggen ver weg. t'Waterhoen vervult echt een functie voor de wijk. Bo vendien liggen er drukke ver keerswegen tussen onze wijk en de andere scholen", aldus een van de ouders. LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is de afgelopen maand gestegen. Volgens het ar beidsbureau is dat een weinig ver rassende ontwikkeling, omdat in een aantal sectoren van de arbeids markt in deze periode de s arbeid eindigt. Er schreven zich in de maand no vember 1526 personen in. Er wer den 1296 mensen uitgeschreven. Daardoor nam het totaal aantal in schrijvingen bij het arbeidsbureau met ruim 200 toe. In vergelijking met november 1986 is de werkloosheid overigens AMSTELVEEN - De Ziekenfondsraad geeft naar verwachting bijna ze ven ton subsidie aan het klinisch genetisch centrum van de Leidse uni versiteit. Dergelijke centra in Groningen, Nijmegen en Rotterdam krijgen elk bijna vijf ton. Het onderzoek in deze centra richt zich voornamelijk op preventie van erfelijke ziekten en erfelijkheidsadvisering. Het Leidse centrum heeft iets meer kosten door in het verleden begonnen activiteiten en door de grote re vraag die op grond van hier opgedane ervaring de komende jaren wordt verwacht. Eerder al had het ministerie van wvc laten weten geen bezwaren te zul len maken tegen de subsidieverlening. Het ministerie stelt wél hiermee geen uitspraak te doen over de definitieve goedkeuring voor het doen van DNA-onderzoek (het onderzoek van genen). Ook betekent het geen uit spraak over het al dan niet opnemen van dit onderzoek in het verstrekkin genpakket van de ziekenfondsvezekering. Door het onderzoek in onder meer het klinisch genetisch centrum in Leiden kunnen veel erfelijke ziekten al vóór de geboorte worden opge spoord. Ook kan bij familie van een patiënt met een erfelijke ziekte wor den nagegaan of er sprake is van dragerschap. Bij uitsluiting hiervan kun nen de betrokkenen zonder angst voortplanting overwegen. Aangetoond is al dat erfelijkheidsonderzoek een gunstige kosten-ba- ten-analyse heeft. Ook in ons land is aanleiding voor brede maatschappe lijke steun, aldus de Ziekenfondsraad. Temeer omdat door dit onderzoek veel persoonlijk leed kan worden voorkomen. gedaald. Het cijfer bij de i liep met 173 terug. De daling van afgelopen jaar ging overigens min der snel dan die van het jaar daar voor. Toen daalde het werkloos heidscijfer met 726. Vooral in het rayon Lisse geven de werkloosheidscijfers van afge lopen maand een stijging te zien. Bij de mannen en de vrouwen ver loren nogal wat mensen hun baan in de bollensector. In het rayon Leiden daalde de werkloosheid juist. Bij de mannen daalde de cijfers door vervulling van vacatures in de metaal, het on derwijs en de kantoorsector. Daar: tegenover staat een toename van de werkloosheid in de bouw en de visserij. Ook bij de vrouwen verto nen de cijfers in Leiden een aan Lisse tegengestelde ontwikkeling. In totaal vonden 57 vrouwen werk. vooral in de sectoren handel en kantoor. Het aantal vacatures in novem ber in het gewest is teruggelopen van 715 naar 524. Daarvan werd er 47 procent vervuld dankzij bemid deling van het arbeidsbureau. Burgerlijke Stand Overleden: J.C. Veltman, geb. 27 feb. 1927, man; M. Heemrood, geb. 4 dee 1915, man; Y.R.J. Thuis, geb 23 jan 1956, echtgenote van P. van der Ster; H Elfakih, geb. in 1932,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15