VVD-weth ouder moet CDA-motie slikken Wassenaarse brandbrief richting Tweede Kamer Veel verenigingen kopen gemeentelijk meubilair 12 TROUWPLANNEN? VUL IN! X Leiderdorpse kinderopvang strijdpunt 'Duizenden dode vissen bij Kerkepad Zoeterwoude' Geslaagd kerstconcert 'Vox Humana' WD-Leiderdorp: geen speelautomatenverordening Comité Sportpiijs van het Jaar kiest dé sporters van Zoeterwoude PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 15 DECEMBER 1987 LEIDERDORP - De Leider- dorpse welzijnswethouder mevrouw Huigen (WD) moest buigen, gisteravond in cle Leiderdorpse gemeen teraad. Een motie van het CDA-raadslid mevrouw Schellingerhout, die de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) toestaat een extra kracht voor het kinderdagverblijf aan te trekken, werd volop onder steund door PvdA, D36 en PPR/PSP. Huigen en haar collega-wethouders alsme de haar liberale fractiegeno ten stemden tegen maar dat was te weinig om de motie te blokkeren. SKL-voorzitter mevrouw C. v.d. Broek betoogde bij de aanvang van de raadsvergadering dat het onver antwoord was te wachten op de door B en W toegezegde nota over de kinderopvang in Leiderdorp. Haar betoog maakte de nodige in druk op de christen-democratische en linkse fracties. Wethouder Hui gen bleef echter met alle macht aan die nota vasthouden. Volgens de li berale is het "bestuurlijk onjuist" om op het stuk vooruit te lopen. Bij de SKL wordt echter de noodklok reeds nu geluid. Voorzit ter v.d. Broek zei dat de huidige on derbezetting op het kinderdagver blijf zo groot is dat de kwaliteit van de kinderopvang in het kinderdag verblijf in het geding is. ZOETERWOUDE - Massale vis sterfte doet zich momenteel voor in de langgerekte sloot die evenwij dig loopt aan het Gelderswoudse Kerkepad te Zoeterwoude. Vpl- gens een politie-zegsman gaat het om "enkele duizenden vissen, gro te en kleine". Oorzaak zou de lage waterstand in samenhang met de bevroren bo venlaag van het water zijn. De poli tieman die over de vissterfte heeft gerapporteerd meldt bovendien dat deze ellende niet bepaald een primeur is in de sloot, maar een an dere woordvoerder kan en durft daarover geen harde uitspraken te doen. De plaatselijke milieu-ambte naar zegt nergens van te weten en verwijst door naar het Hoogheem raadschap van Rijnland. Een Rijn land- voorlichter zegt dat die door verwijzing correct is; het Hoog heemraadschap is immers verant woordelijk voor "het waterkwali teitsbeheer". Tot vanochtend twaalf uur was bij het Hoogheemraadschap offi cieel neits bekend. De politie had de vissterfte nog niet doorge speeld. Na wat inlichtingen te heb ben ingewonnen, is er onmiddel lijk een inspecteur op de plek des onheils afgestuurd. Volgens de voorlichter gaat het wellicht om zuurstofgebrek in combinatie met ijsvorming. Het Hoogheemraadschap zal hoogst waarschijnlijk aan het "opruimen" slaan. Door het slaan van wakken, zou de resterende vis wellicht kun nen worden gered. Om de extra kosten die moeten worden gemaakt het hoofd te bie den, zullen ouders die deel uitma ken van de hoogste inkomensgroe pen met ingang van januari 1988 tien procent méér voor de opvang van hun kind moeten betalen. De SKL kan met de opbrengsten daar van een kracht voor zeven uur per week aantrekken. Wethouder Huigen was echter niet te vermurwen. Voor haar blijft het vrijwel onverteerbaar dat alle andere sociaal-culturele instellin gen van het dorp zich wél aan de in het welzijnsplan gestelde "nullijn" moeten houden. Zij beschouwt de beslissing nu om de SKL te ver sterken als een voorschot op de no ta kinderopvang waarin beleids matig de financiële consequenties op langere termijn zullen worden V uurwerkacties in Leidse regio OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN - Twee Oegstgeester PTT-postbus- sen aan de Apollo- en Adm. de Ruy- terlaan moesten er gisteren aan ge loven nadat vandalen er zwaar vuurwerk in hadden gegooid. En kele poststukken raakten daarbij beschadigd maar de politie heeft in alle gevallen de afzenders kunnen achterhalen. In Voorschoten worden sinds gisteren 400 autobanden vermist. Die horen thuis op een boerderij aan de provinciale weg tussen Was senaar en Voorschoten. Daar wer den ze gebruikt bij de afdekking van ingekuild gras, De politie heeft het ernstige vermoeden dat de ban den met de jaarwisseling voor an dere doeleinden zullen worden ge bruikt. bekeken. Een precieze datum waarop dat stuk het levenslicht zal zien, wilde Huigen echter niet noe men. Op een vraag van PPR/PSP- raadslid H. v.d. Zande, antwoordde zij aan het begin van volgend jaar te denken. De motie-ondersteunende raadsleden zijn niet bereid daarop te wachten. Ergeren CDA-fractievoorzitter A. Roest ergerde zich aan de onverzettelijke houding van wethouder Huigen. "Waarom moet het zo lang duren. Bij de begrotingsbehandelingen hebben we ons al voor de uitbrei ding van de kinderopvang uitge sproken. We blokkeren er niets mee". Wethouder Huigen verklaar de na de stemming, die ze met tien- acht verloor, bereid te zijn te motie uit te Prinses Christina in actie. Het welzijnsplan was ook goed voor een politiek treffen omtrent de Oranjevereniging Leiderdorp. In dat plan staan de oranjeklanten voor 6.000 gulden genoteerd terwijl ze op hun eigen begroting een te kort van maar 5400 gulden opvoe ren. De linkse fracties, dit keer in clusief de linkse wethouder Beze- mer, waren op die 600 gulden extra tegen. Van zulk een voordeeltje zou wel eens een precedentwer king kunnen uitgaan, vrezen zij. CDA en WD, samen een meer derheid vormend, waren echter wél gevoelig voor het argument dat de oranjeklanten heel moeilijk een jaar van tevoren precies kunnen vaststellen wat ze allemaal gaan doen aan activiteiten. Bovendien is het een soort van traditie geworden dat de oranjeklanten op hun begro ting toch altijd een tekort van 6.000 gulden hebben. Kerstconcert door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor "Vox Humana" o.l.v. Sander van Marion m.m.v. Christina Guillermo (mezzo-sopraan), Pieter van Egmond (bas), Jaap van Zweden (viool), Daniël Wayenberg (piano) en Leonié Metz (decla matie). Gehoord op 14 december in de kerk van de Goede Herder in Wassenaar. WASSENAAR - Overvolle ker ken zijn tegenwoordig zeldzaam en 'Vox Humana' kan met gepas te trots terugkijken op een kerst concert, waarbij het Rijnlands Christelijk Mannenkoor voor el kaar kreeg, wat menige predi kant of pastoor alleen tijdens het kerstfeest zelf voor mogelijk houdt. Ongetwijfeld fungeerde een illuster solistenkwartet als de grote trekpleister, maar het goede dpel, het de dat middel ten volle. Na een hachelijke opening (een koor dat in groepen verdeeld door een kerk naar voren loopt, bereikt zelden het gewenste resultaat) bleek de avond in grote lijnen aan de verwachtingen te beant woorden. 'Vox Humana' nam daarbij vanzelfsprekend het leeuwedeel voor zijn rekening, in veel gevallen in (soms ietwat ge maniëreerd aandoende) arrange menten van dirigent Sander van Marion. Heel opvallend had men daarbij de populairste kerstlie deren aan het begin van ge plaatst om vervolgens in groeien de sonoriteit toe te werken naar een indrukwekkende afsluiting. Daarbij werd assistentie ver leend door een met geschoolde stem zingende prinses Christina en de opmerkelijk goed bij de koorklank kleurende bas Pieter van Egmond, die beiden ook en kele malen solistisch te horen waren. Terechte bijval genoten Daniël Wayenberg, niet alleen een i muntend solist, maar gedurende de hele avond bovendien voortreffelijk begeleider (en hoe veel koren kunnen zich op z pianist beroemen?) en violist Jaap van Zweden, die na elk deel van zijn Brahms-sonate van een tot dan toe devoot toehorende kerk een spontaan applaus ontvangst mocht nemen. Alles bij elkaar was het echter wel een overladen programma, zeker i een niet overdadig verwarmde kerk. PAUL KORENHOF. 'Voorschoten centrum kan vrijdagmiddag en zaterdag zonder auto's' VOORSCHOTEN - Om het Voor- schotense centrum aantrekkelijker te maken als winkelgebied, moet het vrijdagmiddag en zaterdag worden afgesloten. Dit stelt het Christen Democratisch Jongeren Appèl in een persbericht. Een totale afsluiting zeven dagen per week zou het publiek dat snel een boodschap wil doen, uitwijken naar beter bereikbare winkelcen tra. Bij een tijdelijke afsluiting op momenten dat mensen wat meer tijd hebben, zou dat gevaar niet aanwezig zijn. Overigens denkt het CD JA bij het woord centrum in de eerste plaats aan de Schoolstraat en stelt het in een persbericht dat centrum winkeliers niets hebben te vrezen: 'Op vrijdagmiddag en zaterdag is er tóch niet voor iedereen plaats om in de directe omgeving van de winkels de auto te parkeren'. Anderhalve mille weg uit kassa van supermarkt ZOETERWOUDE - De rijkspolitie te Zoeterwoude is bezig met een onderzoek naar de verduistering of diefstal van 1500 gulden uit een kassa van een plaatselijke super markt aan de Nassaulaan. Er zijn nog geen verdachten. Duidelijk is wel dat de 1500 gulden afgelopen zaterdag moeten zijn ontvreemd. De conclusie dat ie mand van het personeel de ont vreemding op zijn of haar geweten moet hebben, kan de politie nog niet trekken. Zij kan niet verder gaan dan de gevolgtrekking dat de dader iemand moet zijn die bekend is met de code van de kassa. Er zijn geen sporen van braak. 'Rijksweg 11-west snel aanleggen' Wassenaarder onderscheiden WASSENAARDEN HAAG - De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft gis termiddag op het provinciehuis Wassenaarder Q.A. Brouwer de ere-medaille in goud opgespeld, behorende bij de orde van Oranje- Nassau. Brouwer kreeg deze onderschei ding bij zijn afscheid als medewer ker financiën bejaardenoorden bij de provincie. Hij is 40 jaar lang in dienst geweest van de overheid. VOORSCHOTEN - Vijentwmtig Voorschotense verenigingen en in stellingen hebben gisteravond oud, gemeentelijk meubilair ge kocht. In de onlangs verlaten eta ges boven AH liet de een een bu reau op zijn naam schrijven en wil de de ander 15 stoelen. De prijzen waren over het alge meen laag gehouden: vijftien gul den voor een gemiddelde stoel en veel bureaus voor dertig gulden. De clubs moeten de spullen dan wel zelf ophalen. In totaal verdien de de gemeente gisteravond 1200 gulden. Vanavond is de tweede en laatste kijkavond en wat dan nog overblijft gaat naar de opkoper. Vooral grote kasten en fors uitge vallen en lichtelijk aangetaste fa- teuils lijken die gang te moeten ma ken. Overigens waren de allerbeste stukken al uit de 600 artikelen tel lende collectie gehaald. De ambte naren hadden vorige week de eer ste keus uit de vijf tot 20 jaar oude spullen en sloegen voor 10.000 gul den in. Vooral bureau's, bureau stoelen en lage bureaukasten de den het goed. Het ziet er al met al naar uit dat de geraamde opbrengst van 12.000 gulden gehaald wordt. Dit bedrag wordt afgetrokken van het bedrag dat de gemeente heeft uitgegeven aan het nieuwe meubilair voor het niéuwe gemeentehuis: ruim drie kwart miljoen gulden. WASSENAAR - In een brief aan de Tweede Kamer dringt Wassenaar met klem aan op een snelle aanleg van rijksweg 11-west, het omstreden stukje tussen Zoeterwoude en het Haagsche Schouw. Dat moet, samen met enkele andere maatregelen, Wassenaar ont lasten. Ook vorig jaar schreef de gemeente een dergelijke brief aan het parle ment en die is toen "door vele in stanties onderschreven, met name door gemeenten en ondernemers verenigingen uit de bollenstreek en de omgevind van Leiden". De Stuurgroep Haagse agglomeratie, waarin rijk, provincie en regio-ge- meenten samenwerken, noemt de Wassenaarse rijksstraatweg inmid dels 'vol en onveilig' en wijst op 'het toenemende sluipverkeer op parallelle routes'. Tijdens een vergadering eerder deze maand besloot de stuurgroep dat er volgend voorjaar een nadere studie op tafel moet liggen naar de situatie op deze en andere wegen in de regio tussen Den Haag en Haar lem. Deze studie kan mooi aanslui ten op de studie naar de noord-zuid en oost-west verbindingen in de kuststrook. De Tweede Kamer had vorig jaar om deze studie gevraagd. Volgens Wassenaar zal de aanleg van rijksweg 11-west de bereik baarheid van belangrijke gebieden in de Randstad aanzienlijk verbete ren en de milieuproblematiek ver minderen. Het liefst wil ze de aan leg combineren met een verbre ding van de rijksweg Rotterdam- /Amsterdam en het doortrekken van de Landscheidingsweg rich ting A4. Naast deze aanbevelingen, heeft Wassenaar ook een overwe ging: het parlement zou het trein verkeer kunnen bevorderen door een aantal stations op de lijn Den Haag-Leiden-Haarlem te herope nen, eventueel met een park-en-ri- de-voorziening. In dé brief benadrukt de ge meente dat de binnenwegen we derom drukker zijn geworden. Had ze het in de vorige brief over 18.000 auto's per etmaal, tegenwoordig gaat het om 19.000. Om het door gaande verkeer terug te dringen en het woon- en leefmilieu te verbete ren, wil Wassenaar op korte ter mijn verkeersremmende maatre gelen nemen. ZOETERWOUDE - Om te bena drukken dat sport een belangrij ke plaats inneemt in de Zoeter- woudse samenleving, hebben twee dorpgenoten het Comité Sportprijs van het Jaar ingesteld. De twee, Jan van der Geest en Gerard van der Hoeven, organi seren op 30 januari een gala avond - compleet met verkiezing van sportman, sportvrouw én sportploeg van het jaar. Het gemeentebestuur heeft voor elke categorie een ereprijs beschikbaar gesteld en tot 1 ja nuari kunnen namen van kandi daten worden ingediend. De kandidaten moeten in Zoeter woude wonen, hun kandidatuur dient toegelicht te zijn en sport verenigingen behoren statutair in Zoeterwoude te zijn gevestigd. De deskundige jury mag alle ter zake doende gegevens laten meetellen, zoals trainingsarbeid, moeilijkheidsgraad en leeftijd. Wanneer er in een bepaalde cate gorie geen geschikte kandidaten zijn, kan de jury ook besluiten geen prijs uit te reiken. Nu, twee weken voor de sluitingsdatum, heeft het nieuwbakken comité de eerste kandidaten al binnen. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse WD-raadslid J. de Waard heeft geen behoefte aan een Leiderdorp se speelautomatenverordening om eventuele uitwassen tegen te gaan. zo liet de liberaal gisteravond in de raad weten.- De burgemeester, de aangewe zen man in deze, heeft volgens hem via de wet al mogelijkheden zat om eenarmige bandieten aan .te pak ken als dat nodig is. En in Leider dorp is verder geen gokhal. Het raadslid kwam met zijn be toog nadat PvdA-raadslid Holier- hoek de burgemeester had ge vraagd naar diens bevoegdheden en de eerste burger daarop had ge antwoord dat hij geen speelauto maten bij sportclubs of bij de Sjel- ter "hoeft" toe te staan. Zou er in Leiderdorp een beleid worden uit gestippeld om jongeren tegen de eenarmige bandiet te beschermen, dan heeft de burgemeester de be schikking over instrumenten waar mee hij daadwerkelijk iets kan uit richten. Al die informatie sterkte WD'er De Waard in zijn overtuiging dat een speciale verordening, waarin bij voorbeeld het regeltje is opge nomen dat er maximaal twee speel automaten per gelegenheid zijn toegestaan, overbodig is. De andere raadsleden raakten echter overtuigd van het nut van zo'n verordening toen ze uitgelegd kregen dat er gevallen denkbaar zijn waarbij de bevoegdheden van de burgemeester tekort schieten. Het zou ook nog maar de vraag zijn of de rechter, als deze eraan te pas komt, de burgemeester in alle ge vallen zou dekken. De eerste bur ger heeft meer benen om op te staan, met zo'n speelautomaten verordening. De rechter kan daar niet zo maar omheen. Als je van plan bent om le gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg |e jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakkel namens hel Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt'niet alleen cadeau s, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en sluur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Els vart Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad. Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe betert Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Naam bruidegom: WffSRi Adres: y Postcode: A Woonplaats:.-§j Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: .'.««.JUrsT.....

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14