TAD LEIDEN Steeds Tarief gemeentegarantie verhogen tot 500 gulden LEIDSCH DAGBLAD Fusie bouwverenigingen wellicht voor 1 januari Universiteitsraad Leiden wil extra miljoen voor de rechtenfaculteit Uitglijder Weinig optimisme over toekomst van De La Bije DINSDAG 15 DECEMBER 1987 LEIDEN - Huizenkopers die aan spraak maken op gemeentegaran tie, zijn in de toekomst aanmerke lijk duurder uit. B en W hebben de wijze inzicht krijgen in de kosten van het herstel van achterstallig onderhoud van de te kopen wo ning. Zo kan worden voorkomen raad voorgesteld om het tarief voor dat zij door tegenvallers later in de het verkrijgen van gemeentegaran tie te verhogen van 275 naar 500 gulden. In de nieuwe regeling wor den kopers van huizen die ouder zijn dan 15 jaar bovendien ver plicht een schouwrapport te laten opmaken door de Vereniging Ei gen Huis. Hiermee is een bedrag gemoeid van 252 gulden (leden 237 gulden). B en W willen ook het aantal ge vallen waarin gemeentegarantie wordt verleend met een kwart te rugdringen. De bedoeling van de nieuwe regeling is dat het financië le risico voor de gemeente wordt verminderd. Kopers die gemeentegarantie aanvragen zijn nu al verplicht een taxatierapport te laten maken door financiële problemen raken en hun huis gedwongen moeten verkopen waarna de gemeente aan zijn ga rantieverplichting moet voldoen. Boos De gemeente wil de maximale prijs van woningen waarvoor ge meentegarantie wordt verstrekt aanzienlijk verlagen. Voor nieuw bouwwoningen wordt die verlaagd van 275.000 gulden naar 172.000 gulden. In dit bedrag zijn notaris- en financieringskosten niet meege rekend. Voor bestaande woningen was de grens twee ton en die moet volgens B en W tot 172.000 gulden (taxatiebedrag) worden verlaagd, inclusief verbouwingskosten. De makelaar. De kosten hiervan verlaging heeft tot gevolg dat het van Makelaars (NVM) minimaal gen met een kwart afneemt. 135 gulden, maar kunnen ook ho ger uitvallen. In de nieuwe regeling wordt uitbesteed aan makelaardij het eigen woningbezit. B Proper uit Oegstgeest. In verband den echter dat de kopers hiermee worden de kosten van ge meentegarantie met 225 gulden verhoogd. duur dere woningen het best zonder ge meentegarantie kunnen stellen. De bij de NVM aangesloten i De verplichting om voor oude keiaars in Leiden hebben boos ge woningen een schouwrapport op te reageerd ophet laten maken, is twee jaar geleden bij wijze van proef ingevoerd. B en W willen deze verplichting nu defi nitief van kracht laten worden. Ge hoopt wordt dat kopers op deze hun collega Proper het alleenrecht te geven van taxaties in opdracht van de gemeente. Zij vinden dat al le makelaars in aanmerking moet komen voor dit soort taxaties. B en LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) verwacht dat de fusie tussen de woningbouwvere nigingen Ons Belang, Tuinstad- wijk en de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging nog voor 1 januari rond is. Tesselaar zei gister avond in de gemeenteraad weinig problemen te verwachten nu alle stukken voor goedkeuring bij het ministerie van VROM liggen. De wethouder wees een verzoek van een werkgroep van bewoners van de drie verenigingen om de fu sie uit te stellen, van de hand. De werkgroep is vóór de fusie, maar heeft tijd nodig om de statuten van de nieuw op te richten vereniging aan een onderzoek te onderwer pen. In een brief aan de gemeente raad schrijft de werkgroep dat zij gedwongen wordt voor of tegen de fusie te stemmen zonder er inhou delijk nog over te kunnen praten. Tesselaar vindt echter dat de bewo ners dat probleem met de besturen van de drie betrokken verenigin gen moeten zien op te lossen. W wijzen hun bezwaren echter van de hand omdat de taxaties omwille van de duidelijkheid steeds door één makelaar zou moeten geschie den. Bovendien is makelaar Proper als enige slechts incidenteel be trokken bij de handel in huizen waarvoor gemeentegarantie wordt aangevraagd, stellen B en W. De NVM-makelaars hebben aange kondigd hun gelijk bij de gemeen teraad te zullen halen. Van de totale woningvoorraad in Leiden (ruim 40.000 huizen) is een derde deel particulier eigendom. Gebleken is dat ongeveer een der de van de mensen die in Leiden een huis koopt een beroep doet op de gemeentegarantie. De gemeente staat daarmee garant voor een to taalbedrag van 366 miljoen gulden. Ruim 6 procent van de mensen die gemeentegarantie hebben gekre gen, hebben een achterstand in de afbetaling van hun hypotheek. PvdA en WD zijn het oneens over een nieuwe regeling voor het verstrekken van gemeentegaran tie. De WD wil niet dat de moge lijkheden voor het verkrijgen van gemeentegarantie worden ver kleind door de grens van de koop prijs van woningen te verlagen. De liberalen willen dat de oude gren zen, twee ton voor een bestaande woning en 275.000 gulden voor een nieuwe woning, worden gahand- haafd. Op die manier wordt het eigen woningbezit optimaal bevorderd, vindt de WD. "Het verlagen van de toelaatbare grens betekent een stijging van de woonlasten voor een groep kopers en dat is in strijd met ons verkiezingsprogramma", zei WD-fractievoorzitter Van der Nat gisteravond. De PvdA-fractie heeft zich na enige discussie wel achter het col legevoorstel geschaard. De PvdA- fractie meent dat het gemeentebe stuur de mensen met de hogere in komens geen helpende hand hoeft te geven ook al is het financiële risi co voor de gemeente hierbij zeer gering gebleken. "De laatste jaren heeft de gemeente hiervan weinig nadeel ondervonden, maar de jaren daarvoor wel degelijk", verklaarde PvdA-fractievoorzitter Van der Molen gisteravond. Beide fracties hebben twijfels over het voorstel van het college om alle taxaties door één makelaar te laten verrichten. De socialisti sche fractie heeft zich er inmiddels bij neergelegd, de WD is van plan er donderdagavond in de raads commissie op terug te komen. De liberalen hebben evenwel nog geen passend alternatief gevonden. i de gemeente Leiden uitge- :n districtsdirecteur van de i de commerciële staf op het LEIDEN/LEIDERDORP - Wethouder Fase heeft gisteren de gouden gedenkspeld vi reikt aan de heer J. Goedegebuure. Hij legt met ingang van 1 januari zijn functie i Nutsspaarbank in Leiden neer. Met ingang van die datum gaat hij deel uitmaken ui hoofdkantoor in Den Haag. De heer Goedegebuure is in Leiden en omgeving zeer actief geweest. Hij vertegenwoordigde de toenmalige Leid- se Spaarbank bij vele Leidse bedrijven en instellingen op maatschappelijk gebied. Door zijn toedoen konden vele instellingen en organisaties bij de bank aankloppen voor financiële steun of sponsoring. Zo werd de Nutsspaar bank een van de grote sponsors van de Leidse Lakenfeesten. De heer Goedegebuure is verder bestuurslid van de LeidatO en UVS. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De universiteitsraad wil dat het bestuur van de Leidse uni versiteit de komende jaren een mil joen gulden extra geeft aan de rechtenfaculteit. Die faculteit heeft dat geld nodig om voor eerstejaars meer werkgroepen op touw te kun nen zetten, waardoor het aantal hoorcolleges zou kunnen worden verminderd. Zo zou de begeleiding van de eerstejaars moeten worden verbeterd. Bovendien, zo betoogde decaan prof. dr. A. van Staden, loopt de rechtenfaculteit in middelen ach ter bij andere faculteiten, waardoor het onderwijs niet kan worden ver zorgd op een manier die bij andere faculteiten gebruikelijk is. Tevens wil de faculteit, mocht het college van bestuur zich aan de motie iets gelegen laten liggen, de wens van het college om per jaar ruim 100 studenten méér toe te laten, inwilli gen. Aanvankelijk had ook de rech tenfaculteit zélf om de één miljoen, die nu door de universiteitsraad is geaccepteerd, gevraagd. Maar toe stroom van ruim 100 studenten vergt, aldus Van Staden, een jaar lijkse investering van een half mil joen extra. Naar het oordeel van PA-raadslid P. Beaart kan Van Staden dat bedrag echter niet vol doende hard maken. De universi teitsraad was dat met hem eens, want de oorspronkelijke motie, waarin sprake was van anderhalf miljoen, haalde het niet. De gewij zigde motie - voor een extra mil joen - haalde wel een meerderheid. Aan die extra toewijzing moet, aldus de motie, het college de v waarden verbinden dat het 1 Redactie: Simone van Driel en Melnderl van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 of 222. Auto weg Leidenaar J. de Groot is al 25 jaar aan een rolstoel gekluisterd. Dankzij aan zijn handicap aange paste auto's, die hij in bruikleen kreeg via het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK), kon hij toch een levendig maatschappelijk bestaan opbou wen: winkelen, familie bezoeken en de verrichtingen van zijn fa voriete voetbalclub in Rotter dam geregeld bekijken. Die zal het voorlopig echter zonder deze trouw aanwezige supporter moeten doen: voor de auto die vorige week werd weg gehaald omdat die is versleten, krijgt De Groot geen nieuwe. Hij kan gebruik maken van de taxi of taxibus, oordeelde namelijk een van de bazen van het GAK, de nieuwe algemene bedrijfsver eniging, na De Groot jarenlang auto's te hebben verstrekt. De Leidenaar is over deze gang van zaken op zijn zachtst gezegd woedend en hij heeft dan ook on middellijk beroep aangetekend tegen de beslissing van het be stuur van de bedrijfsvereniging. "Ik kan nu geen kant meer op, want ik ben vanwege mijn handi cap helemaal op die auto aange wezen". Met het openbaar ver voer kan hij met zijn rolstoel niet en met een taxi evenmin, zegt hij uit ervaring. "Die taxichauffeurs staan bovendien niet te springen om klanten als ik, ze vinden het heus niet prettig om een rolstoel in en uit de achterbak te sjou- Gevolg is volgens de Leide naar dat hij nu in zijn eigen huis gevangen zit. "Het voetballen wordt me gewoon ontnomen, zo voel ik dat". En dat terwijl de Ge meenschappelijke Medische Dienst, die over dit soort zaken adviseert, vond dat De Groot in ieder geval nog één keer een auto zou moeten krijgen. "Ze denken zeker dat ik tegen de tijd dat die auto zou zijn versleten, weer kan lopen", schampert de man in kwestie. Maar ook die ene auto krijgt De Groot dus niet meer. "Ik kan me voorstellen dat het hard aankumt", is de bijzonder schrale troost die het GAK de Leidenaar bij monde van infor mant Knol heeft te bieden. Om dat dergelijke instellingen als stelregel hebben dat ei niet op in dividuele gevallen wordt inge gaan, wil hij niet vertellen waar om De Groot na zoveel jaren plotsklaps een auto door de neus wordt geboord. Wel zegt hij dat de bedrijfsverenigingen, waar van de besturen over de aanvra gen beslissen, de laatste vijf, zes jaar meer op de kleintjes zijn gaan letten. "De tendens is dat de regels voor het aanvragen van nieuwe auto's strenger worden gehanteerd. Vroeger ging het verstrekken van auto's wat ge makkelijker, maar nu wordt ge keken of een auto voor een be paalde verzekerde absoluut noodzakelijk is of dat voor de persoon in kwestie taxivervoer ook een adequate voorziening kan zijn". De Groot is, omdat alle andere redenen óm geen nieuwe auto te krijgen op hem niet van toepas sing blijken, dus zo'n 'kleintje'. Er bestond een soort afspraak dat mensen die al jarenlang een auto hebben, er nog één keer een zouden kunnen krijgen, maar het was en is aan de bedrijfsvereni gingen een dergelijk advies van de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst al dan niet over te ne men. En ook de nieuwe algeme ne bedrijfsvereniging vindt in dergelijke gevallen kennelijk dat- ze toch zeker Sinterklaas niet zijn. Voor De Groot rest, als zijn beroep niets uithaalt, de bijzon der schrale oplossing om een Jan Verbaan bij zijn slagschepen die volgens hem vooral weekend-auto's zijn. Slagschepen Over auto's gesproken. Garage houder Jan Verbaan mocht al heel wat mensen met ogen op steeltjes verwelkomen die even wilden zitten in, danwel een fo tootje wilden maken van zijn vlootje tweedehands Ameri kaanse slagschepen. Drie Cadil lacs Cabriolet en een Oldsmobile van vijf, zes meter heeft hij staan, vier van dergelijke auto's zijn er 'nog onderweg. Hij kocht de slee ën, waarin luxe en ordinair zijn verenigd, onlangs hoogstsper- soonlijk in het land van Uncle Sam, om precies te zijn uit Dal las, Texas. Verkocht heeft hij er nog niet één, "daar is het nog geen weer voor", meent hij. Het rijden in dit soort wagens vereist namelijk opperste zonneschijn. Punt één valt er weinig met een open dak te blitsen als je oren van je kop vriezen en punt twee zijn het vol gens hem typisch weekend-au to's. "Om een beetje mee te sho wen ja. Hier rij je geen zeven da gen in de week mee". Al was het alleen maar voor de benzinekos- ten: ze rijden gemiddeld 1 op 5. Zijn antwoord op de vraag wie dit soort auto's koopt luidt dan ook: "Mensen met centen". Verbaan, die naar zijn schat ting in Nederland zo'n tien con currenten heeft, kwam op het idee grote Amerikaanse bakken te gaan verkopen toen hij van een in Texas wonende kennis hoorde dat er in Nederland nogal wat belangstelling voor bestaat. "Dat heb ik hier en daar ge checkt en dat bleek inderdaad zo te zijn. Dus ben ik naar Texas ge gaan. De wagens die daarvan daan komen, zijn het beste. Al tijd mooi weer daar, dus weinig roest". De meeste wagens die hij heeft ingekocht zijn nog niet zo oud, maar hij is naarstig op zoek naar Cabriolets uit de jaren vijftig en zestig. "Aan auto's uit de jaren vijftig is alleen heel moeilijk te komen, want die zijn in Amerika zelf ook ontzettend gewild". Eén van de grootste fans van de bak ken vormt de Leidenaar zelf. "Ik vind ze heel mooi. Ze zijn zo groot en alles gaat elektrisch. En je voelt geen kuiltje in de weg". LEIDEN - Een 38-jarige vrouw uit Oegstgeest is gistermiddag uitge- geleden over een laag zand op de Stationsweg. De vrouw is met ver wondingen aan het hoofd overge bracht naar het AZL. Inbraak aan Heuvelroos LEIDEN - Uit een woning aan de Heuvelroos zijn gistermiddag bij een inbraak 300 gulden aan contan ten en 30 eurocheques buitge maakt. De dader of daders dringen de woning binnen door een raam aan de achterzijde te forceren. wordt besteed door onderwijsge vend personeel zonder onderzoek staak aan te stellen en de taken wat betreft onderzoek van het reeds aanwezige personeel niet te vergro ten. Voorts moet bij aanstelling van nieuw personeel voorrang wor den gegeven aan medewerkers die reeds bij de universiteit in dienst zijn. Ook moet het faculteitsbe stuur een studentenstop zien te vermijden en de positieve examen resultaten van eerstejaars in 1990 met tien procent te verhogen. Overigens is het nog de vraag of het college van bestuur de wens van de universiteitsraad zal inwilli gen. Bij de begroting voor 1988 zal stevig op alle faculteiten moeten worden beknibbeld, aangezien er een tekort van tien miljoen is ont staan. Dat was ook de reden dat het college zich fel verzette tegen een door de partijen PP en PA inge diende concept-motie, waarin werd verzocht om "tijdelijke aan stellingen van degenen, die onder wijs verrichten en wier aanstelling afloopt voordat de begroting 1988 wordt vastgesteld, te verlengen tot het moment dat de universiteits raad in de gelegenheid is gesteld om bij de vaststelling van die be groting zonodig financiële ruimte te scheppen om eventuele knel punten in het onderwijs te kunnen verlichten". Vooral psychologiestudenten, in ruime mate op de publieke tribune vertegenwoordigd, maken zich be zorgd over het feit of het benodigde onderwijs wel kan worden voortge zet. Het college stelde echter dat deze motie al bij voorbaat een claim op de begroting 1988 legt, een onuitvoerbare zaak. Wèl zegde het college toe ervoor te zullen zor gen dat het normale onderwijs zo veel mogelijk doorgang zal vinden. De samenstellers van de motie konden zich in deze toezegging uit eindelijk vinden en dienden de mo tie niet in. Kettingbrief brengt geluk of rampspoed LEIDEN - Een vrouw uit de Merenwijk heeft gisteren bij de politie melding gemaakt van een merkwaardige 'kettings- brief. In deze in het Engels ge stelde brief wordt de ontvanger verzocht twintig kopieën door te sturen naar vrienden en be kenden. Doet hij dat, dan wordt een fabelachtig geluk zijn deel. Houdt hij de brief achter, dan overkomen hem echter de vre selijkste rampspoeden. De ont vanger wordt overigens, in te genstelling tot de gebruikelijke kettingbrieven, niet verzocht om geld op te sturen. In de brief worden allerlei voorbeelden gegeven van men sen die de brief doorstuurden en vervolgens enorme geldprij zen wonnen in loterijen of fan tastische nieuwe banen kregen. Tegelijkertijd staan er ook be dreigende voorbeelden in de brief van mensen die het schrijfsel in de prullenbak mik ten en vervolgens hun dierba ren ten grave konden dragen. De politie drukt mensen die de brief krijgen op het hart geen geloof te hechten aan de goede voorspellingen of de dreigementen. Aangifte van verkrachting nabij oude Rij nsburgerweg LEIDEN - Een 21-jarige studente heeft bij de politie aangifte gedaan van verkrachting. Zij zou rond 01.00 uur vannacht door een nog onbekende man zijn verkracht na bij de oude Rijnsburgerweg. De vrouw reed daar op weg naar de in de buurt van die weg gelegen ba rakken. waar zij een kamer had. Toen zij onder het viaduct met de rijksweg Amsterdam-Den Haag reed, werd zij van haar fiets ge sleurd door de man. Die trok haar vervolgens de bosjes in onder het talud, waar hij haar zou hebben verkracht. De politie heeft later een getuige gehoord, die de man nog een eindje heeft zien lopen met de fiets van de studente. Volgens die getuige is er ten tijde van het misdrijf nog een tweede voorbijganger geweest. De politie is nu op zoek naar deze tweede getuige. Het signalement van de dader luidt: leeftijd rond dertig jaar, blond haar, blonde snor, een rond gezicht en donkere kleding. Men sen die meer inlichtingen kunnen geven, kunnen contact opnemen met de Leidse politie, tel. 071- LEIDEN - De gemeente Leiden is niet optimistisch over een mogelij ke redding van het watersportbe drijf De la Bije. Beide partijen on- Cursus GAB LEIDEN - Het Gewestelijk Ar beidsbureau verzorgt ook volgend jaar weer een part-time opleiding ziekenverzorging. Na afronding van de opleiding wordt de cursist een parttime werkkring aangebo den. Ook de bijscholingscursus voor A-verpleegkundigen wordt voort gezet. Deze opleiding is bedoeld voor oud-verpleegkundigen die meer dan vijf jaar uit het vak zijn geweest. Ruim 75 procent van de cursisten van de opleiding die vo rig jaar startte, heeft inmiddels een betaalde baan gevonden. Inlichtingen over beide cursus sen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau, tel.: 071-149951. derhandelen wel over een mogelij ke oplossing. Het watersportbe drijf heeft een grote huurschuld aan de gemeente. Die heeft beslag laten leggen op de goederen van de onderneming. Het eerste voorstel van de advo caat van eigenaar P. Bergman om het bedrijfsterrein aan de Ampho- raweg in erfpacht uit te geven, is voor de gemeente niet aanvaard baar. "Daar kunnen we niet aan be ginnen als het bedrijf nog een flin ke huurschuld heeft. Als we dat doen, staan hier binnen de kortste keren andere ondernemers op de stoep", zegt een woordvoerder van de gemeente. De procedure over de ontbin ding van de huurovereenkomst wordt inmiddels door de gemeente doorgezet. "Daarnaast is er natuur lijk ruimte voor onderhandelingen. Het eerste voorstel van Bergman was voor de gemeente niet accepta bel, we wachten nu op een volgen de stap", aldus de woordvoerder van de afdeling grondzaken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13