Gesneden groente vaak duur en lang niet altijd vers In Nederland zijn medicijnen te duur Kok: kabinet verwaarloost dienstverlening I CONSUMENT De groenteman 'Schoonmaak middelen niet mengen' Steun voor langer verblijf mijnenjagers Perzische Golf Geslaagd kerstconcert DINSDAG 15 DECEMBER 1987 PAGINA 11 Prei is in de goede keuken een zeer gewaardeerde groentesoort, die op alle mogelijke manieren kan worden bereid en gegeten kan worden. De frisse, wat naar uien smakende stengels gaan nooit vervelen of ze nu als pittig toevoegsel of als zelfstandige groente worden opgediend. Kenners zullen zeker het ver schil tussen de zomer-, herfst- en winteraanvoer hebben opge merkt: de eerste is van een iets kleiner formaat, lang en dun met geelgroen blad, verkrijgbaar vanaf juni tot eind september Herfstprei heeft een forse rechte stengel met een grijsgroen blad en ligt in de winkels vanaf okto ber tot en met december. Win- terprei is groot en vrij dik, met stevige donkergroene bladeren, verkrijgbaar tot en met april. De teeltcijfers zijn indrukwek kend genoeg om te worden ge noemd: vorig jaar werd zo'n klei ne drie miljoen kilo prei aange boden, waarvan meer dan de helft werd geëxporteerd naar Duitsland, Engeland, Frankrijk en België. Ook in Scandinavië wordt de Nederlandse prei bij zonder gewaardeerd. Het voordeel van deze groente ligt niet enkel aan zijn portemon nee-vriendelijkheid. Zoals ge zegd is variatie in toepassing en gemak van bereiding hier wel het uitgangspunt. Het is overi gens verkeerd te denken dat de bladeren maar aanhangend groen zijn, juist daar verstoppen zich de meeste mineralen en vita minen. Natuurlijk behoort de groente er fris en stevig uit te zien bij aan koop. Ze kan ongeveer een week worden bewaard in kelder of schuur, langer nog in een kist of emmer met zand (de bladeren mogen er dan bovenuit komen). Schoonmaken gaat simpel: snijd eventuele worteltjes van de prei af en verwijder het buitenste blad. De groente kan dan in stuk ken worden gesneden, de grootte daarvan is afhankelijk van het re cept. Invriezen van prei heeft weinig zin: ze is immers het hele jaar verkrijgbaar. Het koken gebeurt door de stukken groente in een bodempje water in ongeveer 15 minuten gaar te laten worden, maar liefhebbers beweren dat een scheutje azijn toegevoegd aan het kookwater de smaak nog eens extra naar boven haalt. Prei past bovendien goed in de categorie 'licht verteerbaar, lijn- vriendelijk, en vooral: gezond'. En het kan heel goed in soepen worden verwerkt. Met 1 soepkip, 2 liter water, een stukje foelie, zout, ui, peterselie, peperkorrels, rozemarijn, 6 dunne preien, 50 g rijst en 10 doorweekte pruimen verkrijgt men een lekkere en ori ginele Schotse preisoep. Trek een kippebouillon van de soepkip tezamen met de ge noemde ingrediënten. Haal de gare kip uit de pan en zeef de bouillon. Voeg de rijst en de ge weekte - ontpitte - pruimen. Het geheel een half uur zacht la ten pruttelen. Voeg de ondertus sen in stukjes gesneden kip toe en maak de soep op smaak af met peper, zout en Fijngeknipte pe terselie. Verse pret het hele jaar door ver krijgbaar. Licht verteer baar, lijnvriende- lijk en vooral ge zond. (foto GPD) Supermarkten verkopen verpakte, gesneden groente van bedroeven de kwaliteit, zo concludeert de con sumentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt na een onderzoek, ge- publiceerd in zijn maandblad Koopkracht. KK meldt dat het Ahold-concern (Albert Heijn en Miro), Konmar en Maxis naar aan leiding van het onderzoek hebben laten weten voor een betere kwali teit van de door hen verkochte groente te zullen zorgen. samenstelling Raymond Peil Voor haar onderzoek kocht KK bij grote supermarkten zoals Al- bert Heijn, Edah, Miro, Torro, Maxis en Spar 33 keer gesneden groente: andijvie, prei, spitskool en groene en witte kool. In meer dan een kwart van de gevallen bleek deze groente er slecht uit te zien. De gewraakte porties roken zuur of rot, een aantal anderen zag er niet vers uit of was verkleurd. Twee op de drie onderzochte porties groenten bleken erg veel bacteriën te huisvesten. Het gaat hierbij niet om ziekte verwekken de organismen, maar om soorten die in minder hygiënische omstan digheden gedijen. Volgens KK is dit een aanwijzing over de mate van hygiëne bij het snijden, wassen en distribueren van de groente. Bo vendien zegt de aanwezigheid van deze bacteriën weinig goeds over de versheid. Volgens KK spruit de slechte mi crobiologische gesteldheid van de onderzochte groenten mede voort uit de temperaturen waaronder de supermarkten de groenten bewa ren. De consumentenorganisatie meent dat 7 graden Celsius of lager acceptabel is. Meestal werd de groente echter bewaard bij een temperatuur tussen de 10 en 15 gra den. Een sterke bacteriegroei is dan onvermijdelijk. 'Geen wonder dat de kwaliteit onvoldoende is", aldus KK. In de groenten trof KK voorts minder vitamine C aan dan mag worden verwacht in ongesneden groenten. Bij de andijvie was het gehalte aan vitamine C zelfs min der dan de helft. Het gemak dat ge sneden groente in de keuken biedt gaat derhalve ten koste van de voe dingswaarde, zo luidt de conclusie. De prijzen van gesneden groen ten lopen sterk uiteen. Vooral groe ne kool, spitskool en prei blonken hierin in negatief opzicht uit. Goed opletten en prijzen vergelijken kan een hoop geld besparen. Overigens kan men door de groenten onge sneden te kopen soms meer dan de helft op de prijs besparen. Handleiding Het Produktschap voor Groen ten en Fruit heeft onlangs aange kondigd zich te willen inspannen voor een soort handleiding voor het omgaan met gesneden groen ten en fruit. Dit moet in samenwer king met de ministeries van volks gezondheid en landbouw gaan ge beuren. De handleiding is volgens het schap vooral nodig voor de de tailhandel die groenten snijdt of gesneden groenten verkoopt. Volgens het schap is al ervaring opgedaan met een experiment, waarbij groentesnijbedrijven bege leiding werd verleend. Dit vloeide voort uit de toenemende belang stelling voor onder meer voorbe werkte groenten, rauwkost en sala des van gesneden groenten. Het blijven immers kwetsbare produk- ten die een zorgvuldige behande ling nodig hebben. Vooral de juiste bewaartemperatuur, zoals ook door KK opgemerkt, heeft hard aandacht nodig. Waarschuwing op het etiket: Schoonmaakmiddelen die bij gelijktijdig gebruik met andere was- of renigingsmiddelen ge vaarlijke gassen kunnen ver oorzaken, moeten in de toe komst worden voorzien van een waarschuwingsetiket. Het kabinet heeft dat besloten. Het kabinet heeft tot deze maatregel besloten omdat de toepassing van de waarschu wing op vrijwillige basis nog niet bevredigend werkt. In de praktijk is gebleken dat het ge bruik van reinigings- en bleek middelen in combinatie met andere reinigings- en bleek middelen de vorming van chloorgas kan veroorzaaken. In het verleden heeft dat tot nogal wat ongelukken geleid. Chloor gas is uiterst slecht voor de ge zondheid. De waarschuwing zal be staan uit een rode driehoek met daarin een leeglopende fles. Een tweede, bijmengende, fles is doorgestreeept. Daaronder komt de tekst 'Niet mengen'. Het etiket, dat al vrijwillig wordt toegepast door een aan tal merken, is ontworpen door de zeepfabrikanten. De plannen van het kabinet wijzen erop dat de consument meer moet betalen voor zijn medicijnen. Dat terwijl de prijzen van Nederland in verhouding tot andere landen erg hoog liggen. De Consumenten bond meldt in een artikel in haar decembernummer van de Consu mentengids dat - van negen Eu ropese landen - in Nederland na Westduitsland en Ierland genees middelen het duurst zijn. Voor dit artikel werd uitgegaan van een vergelijkend onderzoek van de BEUC, het Europese bu reau voor consumentenorganisa ties, waarbij ook de bond is aange sloten. Voor negen EG-landen wer den de prijzen van 110 veel ge bruikte merkgeneesmiddelen ver geleken. Het goedkoopste land bleek Spanje te zijn. De BEUC ging uit van een pak ket waarvoor in Spanje het prijs peil op werd gesteld. Nederland is meer dan twee keer zo duur, de sco re kwam uit op 230. Alleen West duitsland (251) en Ierland (234) wa ren nog duurder. In bijna 90 pro cent van de gevallen lag de prijs in Nederland boven de gemiddelde prijs in het onderzoek. Geneesmiddelen voor de spijs vertering en de stofwisseling zijn in ons land het duurst, zo bleek ver der uit het onderzoek. Ook de me dicijnen voor zenuwziekten en hartklachten en antibiotica zijn in ons land veel duurder dan in de meeste andere landen. Een paar voorbeelden: Tagamet, een middel voor de maag, is in ons land meer dan drie keer zo duur als in Spanje. Vrouwen betalen meer dan drie keer zo veel als in Frankrijk voor het anti-conceptiemiddel Microgy- non-30. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, wijt de enorme prijsverschillen aan de re gels en richtlijnen die de verschil lende landen verbinden aan de prijzen van medicijnen. Daarom wil de Commissie de lidstaten ver plichten om dezelfde regels toe te passen, opdat duidelijker wordt hoe de prijzen tot stand komen. Volgens de Consumentenbond gaat dit lang niet ver genoeg. Zij meent dat ook de farmaceutische industrieën te veel vrijheid hebben bij het vaststellen van prijzen. Van concurrentie is nauwelijks sprake. De geneesmiddelenindustrie wordt te veel ontzien in de plannen van de Europese Commissie, zo meent de bond. Mogelijkheden om de prijzen van medicijnen te drukken zijn er ook door het stimuleren van paral lelimport: een groothandel of apo theker kan elders in Europa de me dicijnen goedkoper betrekken en hier verkopen. Verder moet het ge bruik van loco's (goedkope, merk- loze medicijnen worden bevor derd). Artsen schrijven namelijk vaak uit gewoonte dure merkge neesmiddelen voor, terwijl een goedkoper, ander middel verkrijg- Er zijn talloze soorten medicijnen verkrijgbaar. In Nederland zijn ze baar is. veelal duurder dan in andere EG-landen. (archieffoto) DEN HAAG (GPD) - CDA en WD steunen het besluit van het kabinet om voorlopig tot half mei in de Golf te blij ven. Ook de Belgen blijven voorlopig in de Golf, zij het dat een van de drie schepen wordt teruggetrokken. Het blijven van de Belgen was voor het kabinet voor waarde om ook in de Golf te blij ven. PvdA-woordvoerder Van Traa wees de beslissing af. Hij vroeg zich af welke politieke motieven aan het besluit ten grondslag lig gen en wil een spoeddebat over de zaak. Van Eekelen motiveerde de beslissing gisteren met een verwij zing naar de situatie in de Golf 'die gevaarlijk blijft'. Ook is een over weging geweest dat Nederland in dertijd als voorzitter van de WEU pogingen in het werk heeft gesteld om een Europese aanwezigheid van de grond te krijgen. Het zou slecht zijn als Nederland zich nu zou terugtrekken, aldus de be windsman. Rond half januari worden de be manningen van de mijnenjagers Dordrecht en Haarlem overgevlo gen en uiterlijk half februari keren de twee oorspronkelijke beman ningen terug. Hormonenproces DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch is gisteren begonnen met een marathonzitting tegen vier personen die ervan wor den verdacht dat ze in 1984 en 1985 groeihormonen hebben toege diend aan mestkalveren. Het zijn twee directeuren van een veevoe derfabriek in Sittard, een dieren arts en een werknemer van de fa briek De Gouwestem en Barokensemble Concert met samenzang door het Christe lijk Waddinxveens Mannenkoor 'De Gou westem' onder leiding van Adriaan Verhoef en het Voorschotens Barokensemble on der leiding van Malcolm Hund-Davies, met medewerking van Lisette Emmink sopraan en Mark Twissenberg orgel. Gehoord op 14 december in de Moeder Godskerk, Schimmelpenninklaan in Voorschoten. VOORSCHOTEN - De kapstok ken in de Moeder Godskerk wa ren niet bepaald afgeladen met jassen, en met reden. De meeste bezoekers hadden truien of jas sen aangehouden omdat bene den in de hoge kerkruimte de ka mertemperatuur niet werd ge haald. Een pauze met warme drank ontbrak zodat het publiek zich moest verwarmen met de muziek, een uitgebreid program ma van twee uur achter elkaar. Afgezien van de respectabele lengte was er zeker afwisseling in de onderdelen. Een vondst hierin was de samenwerking tus sen mannenkoor en sopraan so lo. die apart en samen optraden. Een mannenkoor staat garant voor een volle sonore klank, zo ook het Chr. Waddinxveens Mannenkoor dat in meest vier stemmige zettingen bekende en onbekende kerstliederen ten ge hore bracht. Aanvankelijk klon ken de bovenstemmen (eerste te noren) wat zacht maar al gauw bouwde het koor een evenwich tige klank op. Dynamische ver schillen waren er in het lied 'Het volk in donkerheid' van Joh. Heine dat met orgel sèmen werd uitgevoerd. De contrasten tussen licht en duisternis kwamen dui delijk naar voren. Tussen veel gedragen liederen in klonk verfrissend de bekende melodie 'God rest you merry gentleman' die bijna swingend werd vertolkt. De efficiënt diri gerende Adriaan Verhoef bleek ook composities en bewerkingen op zijn naam te hebben staan, zo als het uitgevoerde 'Eer zij God in onze dagen', waarin de lange inleiding en tussenspelen van het orkest een barok karakter hebben. Dit kwam vooral door de twee blokfluiten die het Voorschotens Barokensemble rijk is en die ook hun kleur gaven aan het 8e con certo van Corelli. Ook met alleen strijkers en klavecimbel trad dit 15 man sterke orkestje nog enke le malen op onder leiding van Malcolm Hund-Davies. De into natie en de gelijkheid leverden soms moeilijkheden op. Andere keren zat er meer schwung in zo als aan het eind van Purcell's or kestsuite 'The double dealer'. De sopraan Lisette Emmink maakte indruk in de bekende ari a's Rejoice van Handel en 'Et ïn- carnatus est' van Mozart. Vooral de laatste stelt door zijn omvang van ruim twee octaven hoge ei sen aan de soepelheid van de stem. De coloraturen werden lichtvoetig, bijna instrumentaal gezongen. De begeleiding was jammer genoeg niet het orkest maar alleen het tamelijk kleine orgel, dat oveigens bekwaam werd bespeeld door Mark Twis senberg. Deze moest als invaller voor de vaste organist van het koor (Ben Kramer) veel onder steunende partijen spelen. FRANK DEN HERDER DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD/ANP) - In een nieuwe, felle aanval heeft PvdA-leider Kok het kabinet ervan be schuldigd dat het de dienstverlening aan burgers steeds meer verwaarloost. De uitvoering van de wet studiefinan ciering en de chaos rond het nieuwe paspoort noemde hij gisteren tijdens een toespraak in het Brabantse Rijen als voorbeelden van gebrekkige uitvoering van taken door de overheid. Kok vindt dat de overeenkomst met KEP, het bedrijf dat het nieu we paspoort gaat maken, moet worden opengebroken. Nu het ka binet tot uitstel van invoering heeft besloten, moet bekeken worden of andere offertes, zoals van de Staatsuitgeverij, ingewonnen kun nen worden. Die zegt het paspoort 20 gulden goekoper te kunnen le- Kok verweet minister Deetman (onderwijs) dat hij alle adviezen om het nieuwe stelsel van studiefinan ciering nog niet in te voeren, in de wind had geslagen. "Over die risi co's heeft Deetman de Kamer nooit ingelicht. Hij hield simpelweg vol dat alles onder contrle was, dat er hoogstens sprake was van kinder ziekten", aldus Kok. "Pas toen het kalf verdronken was dempte Deet man de put. Een triest dieptepunt als het gaat om dienstverlening aan de burgers". Kok toonde zich tenslotte ver heugd over het akkoord over mid- dellange-afstands-raketten dat vo- 'Eigen bijdrage specialist later' DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil de eigen bijdrage voor specialistenhulp uitstellen tot 1 maart. Het kabinet wil invoering per 1 januari, maar de Kamer acht dat met de ziekenfondsen tech nisch niet uitvoerbaar. Het uitstel kost naar schatting 20 miljoen. Het CDA-kamerlid Lansink wil van daag een brief naar het kabinet te sturen namens de kamercommis sie voor de volksgezondheid met het verzoek om uitstel. De PvdA zal het verzoek steunen. Lansink verwacht dat ook de WD zich zal aansluiten. rige week is gesloten. "Die blijd schap is echter geen reden om over het hoofd te zien dat de Kamer fou tieve informatie heeft gekregen over aantallen SS-20 raketten". Kok doelde daarmee op het besluit van 1 november 1985 tot plaatsing van 48 kruisraketten. Dat besluit werd destijds genomen op grond van het gegeven dat er in de Sov jetunie meer dan 278 SS-20 raket ten waren opgesteld. De toen ver strekte gegevens blijken nu niet juist te zijn. "Ik wil precies weten welke informatie het kabinet des tijds heeft gekregen van de Ameri kanen. Het zou ontoelaatbaar zijn als de Kamer bewust op het ver keerde been is gezet", aldus Kok in Rijen. 's Middags had hij tijdens een gastcollege op de Rotterdamse Er- asmusuniversiteit het kabinet een te grote eenzijdigheid in het beleid verweten. Eenzijdigheid geba seerd op dogma's, daar waar be schermend handelen en gezond verstand geboden zijn, aldus Kok. Voor werk, infrastructuur en mil ieu is een grootscheepse samen hangende aanpak nodig. Die aan pak blijft uit. De meest marginale aspecten - files en tunnels - spelen de hoofdrol, aldus Kok. De huidi ge, wat ongespecificeerde maar breed gedragen roep om meer in vesteringen ziet de PvdA-fractie- leider als kritiek op de richting loosheid van het kabinetsbeleid. "En die kritiek begint op omfloers te en indirecte wijze voet aan de grond te krijgen in het coalitie-bol werk". Een illustratie daarvan zag Kok in het pleidooi van CDA-frac- tievoorzitter De Vries voor een ge coördineerd expansief beleid, ge daan in het kamerdebat vooraf gaand aan de Europese top in Ko penhagen. De Vries gaf daarmee blijk van een lang onderdrukt on behagen over het welslagen van het 'succesvolle' herstelbeleid, meent Kok. AMSTERDAM - Onder grote belangstelling is giste ren de veiling van het interieur van het Amsterdam se theaterrestaurant Lido aan de Leidsekade begon nen. Alles wat los en vast zit in het gebouw moet wor den verkocht, omdat het Lido plaats moet maken voor een casino. Meer dan 2000 kavels gaan deze week onder de veilinghamer. Gisteren waren de complete comlete keukeninrichting en een gedeelte van de karakteris tieke inrichting, variërend van piano's en sanitair tot hotelservies, verlichtingselementen en terra- smeubilair, aan de beurt. En niet te vergeten de Louis Seize fauteuils, de marmeren tafels, kristallen wand- en plafondlampen, de kroonluchters en de ro buuste open haard die eens het gezicht van het Lido bepaalden. Daarnaast worden tijdens de veiling een groot aantal schilderijen ingebracht, een een verzameling Aziatische voorwerpen, waaronder enkele fraaie Buddhabeeldcn. Ook zal een verzameling jurken van 1890 tot 1927 te koop worden aangeboden. "Van die prachtige uitgaanstenues die de vrouwen droe gen als ze vroeger uitgingen in het Lido", vertelt een medewerkster van het veilinghuis. Ze heeft wel het idee dat vooral tijdens de kijkda gen veel mensen ook de kans te baat hebben geno men nog eens een kijkje te nemen in het legendari sche Lido. "Veel mensen waren ook erg nostalgisch. Ik ben door diverse mensen gewezen op de plekjes waar ze met hun eerst liefde zaten. Velen hebben goede herinneringen aan de avonden die ze hier hebben doorgebracht. Ze willen allemaal wel iets hebben als herinnering aan het Lido", vertelt de me dewerkster. Maar oók de mensen die er in de betere tijden van het Lido nooit toe gekomen zijn er eens binnen te gaan, brachten tijdens de kijk- en veilingdagen hun eerste en meteen ook laatste bezoek aan het theater restaurant. "Ik was hier nog nooit geweest en had me er heel wat van voorgesteld. Maar nu ik het zie. valt het me tegen. Er is niets bijzonders aan", aldus een oudere dame. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11