In Rusland wonen ook gewone mensen Uitbreiding onlusten in Gazastrook Unicef: meer kindersterfte door diarrhee dan door aids Weer Palestijn gedood Veel Amerikanen laten na bezoek Gorbatsjov 'vijand-denken' los Lachmon krijgt 'alle steun' van Bouterse VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 ES liè geen 256 kruisraketten te staan, maar 309. Ook zouden er in de Bondsrepubliek 120 Pershing-2-ra- ketten zijn, meer dan de 108 offi cieel gemelde exemplaren. Het eni ge dat onveranderd blijft is het aan tal Pershings-1A: 72. Daarentegen blijken de Russen minder SS-20's en SS-4's te hebben opgesteld dan tot nog toe door de Amerikanen was verteld. Zij meld den steeds dat 441 SS-20's waren geplaatst en 112 verouderde SS-4's. Maar dat de Russen het afgelopen jaar al 83 van deze raketten hebben teruggetrokken (het totaal is nu 470) werd door het Pentagon niet verteld. Er zijn slechts 405 SS-20- lanceerinstallaties en nog 65 SS-4's over. Beide partijen zijn nu over eengekomen dat de hierboven ge noemde cijfers als 'waar' moeten worden aangemerkt. Buitenland kort Ex-koningin terug Na 41 jaar ballingschap kan de Italiaanse ex-koningin Marie-Jos- ézonder bezwaar naar Italië terug keren. Dit is de mening van de Itali aanse Raad van State aan wie de re gering om advies had gevraagd. Volgens de grondwet is toegang tot het land verboden aan de vroegere koning, zijn gemalin en hun man nelijke nakomelingen. De koning, Umberto II van Savoia, is intussen overleden. Marie-José, zo luidt de redenering, is dus niet meer zijn ge malin maar zijn weduwe en dus heeft de grondwet op haar geen be trekking meer. Kampuchea Prins Norodom Sihanouk heeft afgezegd voor de besprekingen met premier Hun Sen van Kampu chea, die in januari in Frankrijk en in april in Noordkorea zouden plaatsvinden. Sihanouk wil eerst overleggen met zijn coalitiepart ners, de door Peking gesteunde Rode Khmer en de niet-commünis- tische beweging van oud-premier Son Sann. Sihanouk vindt overleg met Hun Sen zinloos zolang de Ro de Khmer en Son Sann weigeren daaraan mee te doen. Mooi om te zien en extra voordelig: speaale decemberzegels voor u Kerst- en Nieuwjaarskaarten met een korting tot 15 ct. per kaart of envelop. Verkrijgbaar van 1 t/m 31 december 1987 in boekjes van 20 stuks. Op het postkantoor vindt u ook andere cadeau- en verpakkingsideeën: Cassettepost, de Gelukskoener. speaale feestverpakkingen en nog veel meer. In de feestmaand is de Post een pak van je hart TEL A VIV (GPD) - In de door Israël bezette Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever braken ook gisteren hevige incidenten uit waarbij tientallen bewoners en zeven Israë lische soldaten gewond raakten. Een 17-jarige jongen in Nablous, op de Westelijke Jordaanoever werd door Israëli sche soldaten gedood nadat tientallen Palestijnse jongeren een militaire patrouille aanvielen waarbij een Israëlische officier gewond raakte. DEN HAAG (ANP) - In de afgelo- pen twee dagen zijn meer mensen gestorven aan uitdroging door di- arrhee dan de afgelopen twee jaar aan aids. Wanneer zal de wereld zich evenveel zorgen gaan maken over deze eenvoudig te voorkomen kindersterfte als ze nu doet over aids?, zo vraagt het jaarverslag van Unicef, het VN-kinderfonds, zich af. Maar naast het slechte nieuws brengt het jaarverslag ook goed nieuws. Dankzij grote inentings campagnes en voorlichting over een eenvoudig middel tegen uit droging worden jaarlijks rond twee miljoen kinderen gered. De Vere nigde Naties hebben zich ten doel gesteld dat alle kinderen ter wereld tegen 1990 ingeënt moeten zijn. Als de huidige tendens doorzet zal in 1990 70 procent van alle kin deren worden ingeent tegen de be langrijkste ziekten die met vacci natie te voorkomen zijn. Tien jaar geleden werd minder dan vijf pro- Russen minder Mogelijk volgend jaar weer verkiezingen Zuidafrika Euroraketten BRUSSEL (GPD) - Het aantal ra ketten voor de middellange af stand dat in Europa is geplaatst blijkt geheel anders te zijn dan tot nog toe werd aangenomen, of be ter: dan de Amerikanen en de Rus sen de burger tot nog toe hebben willen laten geloven. Dat blijkt uit de cijfers die tij dens de topconferentie in Washing ton door Amerikaanse deskundi gen zijn medegedeeld. Die cijfers blijken niet te kloppen met eerdere mededelingen door de Amerika nen en de NAVO. Zo blijken er in België, West- Duitsland, Groot-Brittannië en Ita- JOHANNESBURG (GPD) - In Zuidafrika wordt rekening gehou den met vervroegde algehele ver kiezingen voor alle kamers van het omstreden driekamerparlement. Deze verkiezingen zullen mogelijk al in november van het komende jaar plaatsvinden. Dat is in goedin- gelichte kringen in zowel Kaapstad als Pretoria vernomen. Dit betekent, dat vele Zuidafri kaners volgend jaar tweemaal naar de stembus kunnen gaan. Een keer voor de lokale gemeenteraadsver kiezingen, die tevens voor de zwar te gemeenschappen zal gelden, en een keer voor het driekamerparle ment, waarvoor de zwarte meer derheid evenwel nog altijd is uitge sloten. De blanke kiezers stemden in mei nog voor hun eigen parlement, maar de kleurlingen en Aziaten gingen in september 1984 voor het laatst naar de stembus. Volgens de Zuidafrikaanse grondwet moeten de volgende algehele verkiezingen in 1989 worden gehouden. Presi dent Botha heeft echter laten we ten, dat hij zelf een voorstander is van algehele verkiezingen in het jaar 1992, maar om dat te realiseren moet hij een meerderheid van tweederde in alle drie de parlemen ten hebben. Aangezien het kleurlingenparle- ment, dat wordt geleid door de dit jaar afgetreden minister dominee Allan Hendrickse, weigert aan de noodzakelijke grondwetswijzing mee te wereken, wordt Botha dus wel gedwongen om in 1989 verkië- zingen uit te schrijven. Het staat hem evenwel ook vrij om de drie parlementen vervroegd te ontbinden. Een voordeel hiervan zou zijn, dat hij op deze manier een lange aanloop naar de verkiezingen kan vermijden. Politieke waarne mers menen, dat dit met name de regerende Nationale Partij zal be voordelen. Ook kan op deze manier worden voorkomen, dat een lang durige verkiezingscampagne tot grote problemen binnen de Aziati sche en kleurlingen-bevolkings groepen zal leiden. Bij de verkie zingen van 1984 bracht slechts 20 procent van deze twee bevolkings groepen zijn stem uit na een cam pagne die met veel geweld gepaard ging. cent van de kinderen ingeënt tegen ziekten die jaarlijks 4,5 miljoen slachtoffers eisten. Nu wordt een vaccinatiepercentage van 50 pro cent gehaald met het dtp-vaccin (difterie, tetanus en polio) en van 40 procent voor mazelen. Dankzij de vaccinatieprogram ma's worden jaarlijks 1,3 miljoen sterfgevallen voorkomen. Een veelvoud daarvan wordt behoed voor ernstige lichamelijke of psy chische schade. Unicef schat de kosten van een permanent, wereld wijd netwerk voor vaccinaties op rond 500 miljoen dollar per jaar, on geveer evenveel als de prijs van tien gevechtsvliegtuigen. Boven dien zal zo'n netwerk goede dien sten bewijzen als eenmaal een ent stof is gevonden tegen malaria en Aids. Daarnaast worden zo'n 700.000 kinderlevens behouden dankzij een eenvoudig middel tegen uit droging bij diarrhee. Sinds het be gin van de jaren zeventig is dat middel, een oplossing van zout en suiker in water, bekend onder de naam ORT (Oral Rehydration The rapy). Maar pas halverwege de ja ren tachtig heeft het ruime ver spreiding gekregen. Het is zo een voudig en goedkoop dat vrijwel al le ouders dit middel kunnen ge bruiken. Nodig is vooral voorlichting. Nu is ongeveer 20 procent van de ou ders in ontwikkelingslanden ver trouwd met ORT. "Dat is bij lange na niet genoeg", meent Unicef. "De vooruitgang gaat te langzaam. Het is niet nodig dat elk jaar nog drie miljoen kinderen sterven door uit droging". Om de toestand van 's werelds kinderen te verbeteren wil Unicef een "grote alliantie" mobiliseren, een monsterverbond van onderwij zers en geestelijk leiders, van mas samedia en overheidsinstanties, van vrijwilligersorganisaties en za kenleven, van vrouwengroepen en gezondheidsdiensten. In Turkije is het vaccinatieper centage verdrievoudigd dankzij de inspanningen van 200.000 onder wijzers ep 54.000 imams. In Syrië en Egypte worden de mensen over de televisie aangespoord hun kin deren te laten inenten. In Bangla desh hebben leden van vrijwilli gersorganisaties negen miljoen huizen bezocht om voorlichting te geven over ORT. Zorgwekkend vindt Unicef de tendens dat vooral de kinderen in de arme landen de rekening beta len van de internationale recessie. Als alle hulp en leningen worden afgewogen tegen alle terugbetalin gen van rente en aflossing van schulden, gaat er een jaarlijkse net to geldstroom van 27 miljard dollar van de arme landen naar de rijke landen. Deze dramatische omme keer valt bovendien samen met een scherpe val in de grondstofprijzen. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Jaggernath Lachmon is gisteren in de Surinaamse hoofd stad Paramaribo als oudst gekozen lid van de Nationale Assemblee be ëdigd als fungerend voorzitter van dit staatscollege. Lachmon, die lei der is van de hindustaanse partij VHP die deel uitmaakt van het Front voor Democratie en Ontwik keling (FDO), heeft tot taak de an dere gekozen leden van de volks vertegenwoordiging te beëdigen. Lachmon legde gistermiddag de eed af tegenover waarnemend pre sident Fred Ramdat Misier. Bij de beëdiging waren ook de le den van het militair gezag en de le gerleiding, van de ministerraad en van het corps diplomatique aanwe zig. De belangstelling van aanhan gers van het Front voor Democra tie en Ontwikkeling was groot. De voorzitter van het militair ge zag, luitenant-kolonel Bouterse, zegde Lachmon namens de leger leiding steun toe bij de uitoefening van zijn taak. Bouterse sprak van een „historisch moment" omdat het de eerste keer was dat het oud ste lid in jaren van de Nationale As semblee is beëdigd op basis van de grondwet die eind oktober dit jaar in werking trad. Het is overigens ook voor het eerst sinds tien jaar dat er weer een gekozen volksver tegenwoordiging aantreedt. In de parlementaire geschiedenis van Suriname heeft Lachmon altijd een zeer voorname positie ingeno- Lachmon heeft de andere geko zen leden van de Assemblee opge roepen voor hun beëdiging. Deze plechtige zitting zou vandaag wor den gehouden. Maandag zullen de geloofsbrieven van de leden wor den bestudeerd, waarna degenen van wie de documenten in orde be vonden zijn, zullen worden toege laten tot de Assemblee. In kringen rond de voorzitter is vernomen dat het Front, dat over meer dan twee derde van de zetels beschikt, geen bezwaar zal maken tegen de toelating van de tien ver tegenwoordigers van de oorlogsge bieden. De uitslag van de verkie zingen in deze gebieden werd door het onafhankelijk kiesbureau niet bindend verklaard. In Khan Yunis in de Gazastrook braken hevige onlusten uit toen scholieren demonstreerden tegen de bezetting. Volgens de Israëli sche legerwoordvoerder raakten bij de demonstraties dertien jonge ren gewond. Palestijnse bronnen spraken over 25 studenten die in een plaatselijk ziekenhuis moesten Frans kabinet verdeeld over uitwijzingen PARIJS (DPA) - De Franse staats secretaris voor de mensenrechten, Claude Malhuret, heeft gisteren zijn twijfel uitgesproken over de deportatie van 17 Iraanse tegen standers van Khomeiny. Minister van binnenlandse zaken Pasqua had hem niet kunnen overtuigen dat de Iraniërs werkelijk een ern stig gevaar opleverden voor de openbare orde in Frankrijk. Ook president Francois Mitterrand heeft de regering al om ophelde ring gevraagd. Negen leden van het Amerikaan se Congres en 46 leden van het Brit se Lagerhuis hebben in brieven aan president Mitterrand hun on gerustheid uitgesproken over de uitwijzing. Zij vragen de persoon lijke tussenkomst van de president opdat de Iraniërs naar FVanirri^ VS meer en worden behandeld nadat zij door Israëlische soldaten waren gesla gen en traangas hadden inge ademd. Onrust brak ook uit in Rafi- ah en Dir el Ballah. Het uitgaans verbod in het Palestijnse vluchte lingenkamp Jabaliya in de Ga zastrook bleef ook gisteren van kracht. De onrust in de Gazastrook sloeg gisteren snel over naar de Westelij ke Jordaanoever. Israëlische solda ten drongen in Kalandia, ten noor den van Jeruzalem, een school bin nen nadat scholieren stenen had den gegooid naar een militaire pa trouille. Volgens onofficiële be richten werden tientallen scholie ren gearresteerd. De Oostjeruza- lemse krant Al Fqjr kreeg gisteren van de bezettingsautoriteiten een publicatieverbod voor de duur van tien dagen opgelegd nadat deze krant berichten over de onrust in de Gazastrook had gepubliceerd zonder deze eerst aan de censuur te overleggen. De recente onlusten in bezet ge bied vallen samen met opvallende groei van de islamitische Jihad-be- weging, met name in de Ga zastrook waar islamitische geeste lijke leiders hun vooral jonge aan hangers aanzetten tot gewelddadig verzet tegen de al twintig jaar du rende bezetting. Dit door frustratie ingegeven verzet wordt nog aange sterkt door teleurstelling onder de Palestijnen over de onmacht van de PLO, de Palestijnse Bevrijdings Organisatie, een oplossing te vin den voor het Palestijnse probleem. OSLO - President Oscar Arias van Costa Rica (links), winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1987, wordt ge lukgewenst door zijn voorganger in Costa Rica, Carlos Andres Perez rechtsen door de voormalige Westduitse kanselier Willy Brandt. Arias maakte van zijn aanvaardingsrede in Oslo gebruik om de supermogendheden op te roepen de landen in Midden-Amerika hun eigen problemen te laten oplossen. De Costaricaanse president, ontwer per van een vredesplan voor Midden-Amerika, zei onder meer: Steun de inspanningen voor vrede in plaats van de krachten voor oorlog. Als de supermachten, vanwege hun eigen oogmerken, niet kunnen afzien van opeensta peling van oorlogswapens, laten ze dan in godsnaam op zijn minst ons met rust laten". Arias ontving in Oslo het aan de Nobelprijs verbonden bedrag van 700.000 gulden. Hij zei dit geld te zullen bestemmen voor een fonds waar uit de armen in Costa Rica kunnen worden geholpen. (Foto ap> sche leider heeft er tijdens zijn be zoek speciaal op gelet, niet alleen met Amerikaanse regeringsleden te praten. Hij heeft ontmoetingen gehad met Congresleden, uitge vers, wetenschappers, academici, kortom de meeste smaakbepalen- de groepen in de Amerikaanse sa menleving. Dat heeft diepe indruk gemaakt. Zo diep, dat de Democra tische senator Robert Byrd zijn mede-Congresleden waarschuw de: "We moeten er voor oppassen ons niet te veel door Gorbatsjov te laten meeslepen". Gorbatsjov was een doorslaand succes, in termen van public rela tions gesproken. Het hoogtepunt was wellicht zijn totaal onverwach te wandeling tussen het verbijster de Washingtonse publiek, gister ochtend. Want, komend van een gesprek met vice-president George Bush, besloot Gorbatsjov ineens, tot grote schrik van alle veilig heidsagenten, zijn Zil te laten stop pen op de hoek van de 17e en L- Straat om wat handen te schud den. Dat alleen al heeft hem meer goed gedaan onder de gewone Amerikanen dan tien ontwape ningsvoorstellen. Gorbatsjov - en zijn vrouw - hebben de afgelopen dagen heel wat Amerikanen ervan overtuigd dat in de Sovjetunie ook gewone mensen wonen. En dat is winst. Het is winst voor de relatie tussen de twee supermachten, winst voor de ontspanning, winst voor de vrede. Tekenend is de reactie van presi dent Reagan zelf. Nog niet zo lang geleden was hij de man die de Sov jetunie het "rijk des kwaads" noemde. Halverwege de top in Washington gaf hij een interview aan enkele Amerikaanse columnis ten waarin hij een heel ander ver haal hield. Tijdens mijn gesprek ken met Gorbatsjov in Genève en Reykjavik, "maar vooral ftjdens onze ontmoeting hier" ben ik fun damenteel anders over de Sovjetu nie gaan denken, zo vertelde de president. Vroeger, aldus Reagan, hadden Sovjet-leiders het steeds over de wereldheerschappij van het com munisme. "Dat is niet meer zo. Ik denk dat we nu bij de Sovjets een erkenning zien van het feit dat we twee systemen hebben, dat die concurrerend zijn, en dat ze ver schillende waarden hebben. We zien ook een wens om te bewijzen dat we samen in vrede kunnen le- Blijkens dit citaat heeft Reagan zijn oude vijand-denken over de Sovjets nu losgelaten. Ook dat is winst, en het is exemplarisch voor het veranderende denken in Ame rika over de Sovjetunie. Deze nieu we verhouding tussen de twee su- permogendheden kan, zij het mis schien in een tergend langzaam tempo, gevolgen krijgen, bijvoor beeld in de vorm van verdere ont wapening. Immers, om Reagan's tv-rede van gisteravond te citeren: "Landen wantrouwen elkaar niet omdat ze wapens hebben. Landen hebben wapens omdat ze elkaar wantrouwen". WASHINGTON - Wie oktober vo rig jaar in Reykjavik de Ameri kaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov uit hun laatste bespreking zag ko men, wist het onmiddellijk: dat is niet goed gegaan. Reagan was dui delijk teleurgesteld toen hij af scheid nam. De strak kijkende Gorbatsjov en hij wisselden nog een paar laatste ernstige woorden, en weg waren ze. door Henk Dam Een zichtbaar aangeslagen mi nister Shultz (buitenlandse zaken) legde later aan de wereldpers uit wat er was gebeurd: de vernieti ging van een groot deel van 's we relds nucleaire arsenaal had op ta fel gelegen. Verschil van mening over Star Wars had alles ongedaan gemaakt. De afsluiting van de top Reagan- Gorbatsjov III gisteren was heel anders. Het regende, toen Reagan en Gorbatsjov uit het Witte Huis kwamen en naar het podium in de achtertuin liepen. Maar de stem ming was bepaald zonnig. Reagan hield een positief verhaal waarin hij zei dat de topontmoeting "een duidelijk succes" was geworden. "Veel is bereikt", aldus ook Gor batsjov, die de handen op elkaar kreeg toen hij zei nog eens terug te willen komen om meer van het land te zien. Was de top in Washington inder daad een succes? Leverden de drie dagen van besprekingen in de Amerikaanse hoofdstad meer op dan de sensationele maar uiteinde lijk geflopte onderhandelingen van Reykjavik? Het antwoord hangt af van het uitgangspunt dat men kiest. Naar substantie gemeten, lever de Reagan-Gorbatsjov III vrijwel niets op. Want ga de vier punten op de agenda maar na. Mensenrech- Een zwaaiende Gorbatsjov (links) is, tijdens een rit van de Russische ambassade naar het Witte Huis, volkomen onverwacht uitgestapt om wat handen te schudden met verbaasde maar wel enthousiaste Amerikanen, (foto api ten: geen vooruitgang. Regionale conflicten (inclusief Afghanistan): geen vooruitgang. Bilaterale kon takten: niet meer vooruitgang dan de ondertekening van een paar on belangrijke verdragen. Alleen op het vlak van de ontwa pening, met name de onderhande lingen over de vermindering van strategische (lange afstands-) wa pens, maakten zowel Reagan als Gorbatsjov melding van "enige vooruitgang". Maar ook hier was een door- Grapjes Want de top heeft in ieder geval ervoor gezorgd, dat de leiders van de twee machtigste landen ter we reld nader tot elkaar zijn gekomen. Ze konden het duidelijk met elkaar vinden, maakten in het openbaar grapjes, en besloten elkaar voor taan "Ron" en "Mikhail" te noe- Is dat van belang? Ooit zei Brent Scowcroft, nationaal veiligheids adviseur onder Carter: "Topont moetingen zijn vooral belangrijk voor het creëren van een atmo sfeer. Ze stellen de wereld gerust, en maken duidelijk dat de aarde minder gevaarlijk is, simpelweg omdat de twee kanten met elkaar praten". De top heeft er voor gezorgd dat Amerika absoluut gefascineerd, en zelfs gecharmeerd is geraakt van Gorbatsjov. Daar is aan gewerkt. De Russi-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5