Vraagtekens bij kostprijs van paspoort Afwikkeling nieuw paspoort loopt uit op complete chaos Regelmatig seksueel contact tussen hulpverlener en patiënt Ginjaar-Maas wil aantal examenvakken uitbreiden DAAR STAAT U... MET EEN ONVERWACHT HOOG EINDBEDRAG OP "ggSffiST* UW FAKTUUR VOOR INTERNATIONALE VERZENDINGEN. w-oss* Forse kritiek Rekenkamer Homoseksualiteit door WHO als ziekte geschrapt VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Algemene Rekenkamer vindt dat de regering te gemakkelijk akkoord is gegaan met een kostprijs van 27,50 van het nieuw in te voeren pas poort. Met de producent KEP (Kodak, Elba en Philips) zou daarover niet zijn onderhandeld. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft de prijs aanvaard zonder dat duide lijk was hoe die was samengesteld. DEN HAAG (GPD) - Seksueel contact tussen hulpverleners en patiënten is bepaald geen uitzon dering en komt op veel grotere schaal voor dan tot nu toe werd aangenomen. Dat is de conclusie uit een enquête die de Amsterdam se psychologen Gaffnit Aghassy en Marianne Noot hebben gehouden onder 829 psychotherapeuten. Voor de patiënt zijn dergelijke con tacten heel schadelijk. Slechts ze ven procent heeft er achteraf posi tieve herinneringen aan, terwijl het overgrote deel er negatief door is beïnvloed. De twee onderzoeksters hebben gekozen voor een wat ongewone benadering van het probleem. Ze hebben enquêtelijsten verstuurd aan 1.551 therapeuten die lid waren van een van de specialistische ver enigingen, met het verzoek hen te melden of zij in hun praktijk pa tiënten tegen zijn gekomen die met een vorige hulpverlener seksueel contact hebben gehad en te be schrijven wat voor ervaringen ze met deze mensen hadden. Noot en Aghassy geven toe dat een dergelijke methode, die in feite gebaseerd is op roddel, verteke nend werkt. Immers, de nieuwe therapeut was er niet bij toen het seksuele contact plaatsvond en kent de gebeurtenissen alleen maar uit tweede hand. Sommige patiënten zullen uit rancune of om andere redenen onware verhalen vertellen over hun vorige thera peut. Ook over de groep patiënten die nooit bij een nieuwe hulpverle ner terecht is gekomen, kom je niets te weten. Ze hebben echter voor deze vorm van onderzoek gekozen, om dat in de Verenigde Staten de erva ring is opgedaan dat een recht streekse benadering van de thera peut met de vraag of hij wel eens met een patiënt naar bed is ge weest, over het algemeen niet werkt. Van de 1.551 enquêteformulie ren kwam uiteindelijk meer dan de helft terug. Een kwart van de in zenders meldde dat zij in de loop der jaren een of meer patiënten hadden gehad die bij een eerdere hulpverlener seksuele contacten hadden gehad. In het totaal ging het om 401 gevallen x zenders er 209 uitvoerig beschre ven. De beide onderzoeksters vin den het totale aantal gemelde ge vallen een hoog cijfer. Het bewijst in ieder geval dat seksuele contac ten niet tot de uitzonderlijke exces sen behoren, hoewel ze volgens de beroepscode van psychotherapeu ten officieel verboden zijn. Het overgrote deel van de seksu ele contacten vond plaats tussen een vrouwelijke patiënt van gemid deld 29 jaar en een mannelijke hulpverlener die een aantal jaren ouder was. In bijna de helft van de gevallen ging het om een privé- praktijk. Verrassend was volgens de onderzoeksters echter het hoge aantal gevallen in therapeutische instituten (29,5 procent) en klinie ken (16 procent). Die percentages zijn twee keer zo hoog als de cijfers die in Amerikaans onderzoek wor den genoemd. De contacten vinden voor het grootste deel (65 procent) binnen de therapiesessies plaats, maar soms ook daarbuiten en op andere plaatsen. In veertig procent van de gevallen moest de patiënt achteraf voor de 'behandeling' betalen. Uit het onderzoek blijkt dat er verschillende redenen kunnen zijn waarom hulpverlener en patiënt seksueel contact met elkaar heb ben. Klassiek is het verhaal van de psychotherapeut die met zijn pa tiënt naar bed gaat 'om haar te hel pen' met haar seksuele frustaties of andere problemen. In 67 procent van de gevallen verklaart de hulp verlener dat seks een therapeuti sche functie heeft. Verliefdheid van de hulpverlener speelt ook vaak een rol. Verder verklaart veer tig procent van de nieuwe hulpver leners dat hun voorganger de pa tiënt gewoon heeft misbruikt. Opmerkelijk is overigens dat veel hulpverleners ten tijde van het contact zelf in de problemen zaten. Veertien procent had zelf last van eenzaamheid, een zelfde aantal had scheidings- en relatieproblemen en achttien procent had zelf seksuele problemen. In het overgrote deel van de ge vallen (77 procent) neemt de hulp verlener het initiatief tot het seksu ele contact. Slechts in vier procent van de gevallen komt het voorstel volledig van de patient. Overigens betekent dat niet dat het in de an dere gevallen helemaal tegen de wil van de patiënten gebeurde. Een deel van de patiënten wordt zelf ook verliefd op de hulpverlener of ziet seks als een mogelijkheid tot contact en warmte. De seksuele contacten kunnen eenmalig zijn, maar duren soms maanden of zelfs jaren voort. In vrijwel geen enkel geval heeft seksueel contact een positieve uit werking op de patiënt. Ook als die zelf het intiatief heeft genomen of in ieder geval niet afwijzend stond tegenover het idee, werkt het seks uele contact negatief op de proble men waar hij mee zit en negatief op de behandeling. In driekwart van de gevallen was het contact er de oorzaak van dat de behandeling is afgebroken. OP OEFENING MOURMELON (ANP)'-Sinds begin deze week oefenen ongeveer 1400 mi litairen van de 13de Pantserbrigade uit Oirschot in Mourmélon, 30 kilo meter ten oosten van Reims. Een ANP-fotograaf registreerde het maken van de eerste foto's 'voor thuis'. In 1972 oefende de landmacht voor het laatst in Noord-Frankrijk. Om de overbelaste militaire terreinen in de Bondsrepubliek Duitsland te ontlasten zoeken de Nederlandse troepen Frankrijk weer op. In Nederland zelf is geen enkele ruimte voor oefenin gen op brigadeniveau. De oefeningen duren tot 18 december. Het oefenterrein bij Mourmélon is voor de Nederlanders wel even wennen. "Op de Noordduitse laagvlakte kennen we elke boom. Hier moeten we dat allemaal verkennen", zegt een soldaat. De door de vorst bevroren grond is een meevaller"want in de blubber waren we er met de tanks niet doorgekomen". Generaal Dijcks is niet bijster onder de indruk van de mysterieuze ver dwijningen van zo'n tien jonge Franse soldaten uit het oefengebied bij Mourmélondie in de Franse media breed zijn uitgemeten. "Als voorzorgs maatregel is wel afgesproken dat de soldaten in het weekeinde met z'n tweeën gaan stappenen met z'n tweeën weer terugkomen". (foto anpi Deze kritiek uit de Algemene Re kenkamer in een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden rap port over de besluitvorming rond het nieuwe paspoort. De Tweede Kamer had de Algemene Rekenka mer in mei dit jaar gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond het nieuwe, fraudebestendige paspoort en naar de samenwerkingsovereenkomst tussen de Staat en KEP, het con sortium van Kodak, Elba en Phi- lips. Buitenlandse zaken wordt in het rapport zwaar onder vuur geno men. Het ministerie wordt onder meer verweten de belangen van de burger niet in alle opzichten vol doende te hebben behartigd», ge zien het kabinetsstandpunt over een zo goedkoop mogelijke wijze van afgifte van het nieuwe pas poort. Kansen om door middel van vergelijkbare offertes een zo hoog mogelijke kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs te verkrijgen zijn onbenut gelaten. Twee andere aanbieders, Staats uitgeverij en Joh. Enschedé, heb ben volgens de Rekenkamer geen faire kans gehad. Een goede verge lijking van de drie offertes was niet mogelijk, omdat het ministerie ver zuimde ontbrekende gegevens in de drie aanbiedingen op te vragen. De Rekenkamer verwijt het minis terie van buitenlandse zaken te snel te hebben gekozen voor het KEP-consortium. Al in januari 1986 sprak de staatssecretaris zijn voorkeur voor KEP uit, "hoewel hij op dat moment niet beschikte over testresultaten ten aanzien van de fraudebestendigheid van het paspoort". De Staatsuitgeverij heeft nog wel geprobeerd een combinatie te vor men met KEP, om toch nog betrok ken te worden bij de produktie van het nieuwe paspoort. De Rekenka mer suggereert in haar rapport dat het staatsbedrijf ook daarvoor geen kans heeft gehad. In oktober 1986 deelde Van der Linden namelijk mee dat samenwerking met de Staatsuitgeverij niet meer moge- Journalist Een rechtbank in Bursa in Tur kije heeft gisteren de vrijlating ge last van drie Turken, verdacht van moord op de Nederlandse journa list Sytze Drentje. Ze hebben tien maanden gevangen gezeten. Dren tje werd in maart van dit jaar dood aangetroffen op de hellingen van de berg Uludag bij Bursa. Drie Turken in wier gezelschap hij tevo ren was geweest, werden ervan be schuldigd Drentje met een land- bouwvergif om het leven hebben gebracht. Laboratoriumonderzoek zou intussen hebben uitgemaakt dat de Nederlander om het leven is gekomen door druggebruik. Greenpeace De Amsterdamse gemeenteraad heeft in een verzoekschrift aan het Britse ministerie van binnenlandse zaken aangedrongen op de vrijla ting van Greenpeace-activist Hans Guyt. Die vertrok onlangs naar En geland om daar een straf uit te zit ten véin drie maanden. Een Britse rechtbank veroordeelde de uit Am sterdam afkomstige Guyt in okto ber vanwege diens betrokkenheid bij de (vreedzame) acties van Greenpeace tegen de lozing van nucleair afval door de opwerkings fabriek in Sellafield. Tipgeld Bij het Ahold-concern melden zich af en toe tipgevers, die geld willen in ruil voor informatie over de ontvoeringzaak Gerrit Jan Heijn. Tot de tipgevers behoren ook paragnosten. Volgens het Haarlems Dagblad verlangen in formanten soms hoge bedragen. Het concern wilde geen commen taar geven op de vraag of het be drijf ook op de aanbiedingen in gaat. "Wij verwijzen alle tips door naar de politie", aldus Ahold- woordvoerder Muller. De ontvoe ringszaak is intussen de vierde maand ingegaan. lijk was, omdat er reeds contracten waren gesloten en belangrijke in vesteringen gepleegd. "De Reken kamer betwijfelt de geldigheid van dit argument", aldus het rapport. Zij heeft daarvoor namelijk geen bewijzen kunnen vinden. De Tweede Kamer legde eerder deze week Van der Linden (buiten landse zaken) het vuur al na aan de schenen. De Kamer vindt dat hij niet heeft voldaan aan de uitgangs punten, die eerder aan de invoe ring van een nieuw paspoort zijn gesteld (minder fraudegevoelig, niet duurder dan nu en minstens dezelfde service aan het publiek). Het parlement debatteert maandag verder met Van der Linden over de paspoort-kwestie. Jaar cel voor dolle rijder HAARLEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Haarlem die op 13 juni met zijn auto inreed op een menigte mensen in de Haarlemse binnen stad, is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waar van de helft voorwaardelijk. De rechtbank in Haarlem acht de auto mobilist schuldig aan zware mis handeling en een poging daartoe. Tegen de Haarlemmer had de of ficier van justitie een celstraf geëist van twee jaar, waarvan acht maan den voorwaardelijk en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank heeft die laatste straf teruggebracht tot negen maanden ontzegging en een geldboete van 250 gulden. Bij de dollemansrit in het cen trum van Haarlem raakten twintig mensen gewond, van wie enkelen ernstig. Er waren in de binnenstad enige honderden mensen op de been na afloop van een manifesta tie. De rechtbank vindt dat de' Haarlemmer op schokkende ma nier de feestelijkheden heeft ver stoord en daarmee de gemeente Haarlem en omgeving in grote be roering heeft gebracht. De automobilist heeft verklaard dat hij uit paniek heeft gehandeld, omdat hy door het publiek agres sief zou zijn benaderd. De dolle mansrit kwam pas ten einde toen een politieman in burger de man in zijn onderbuik schoot. De rechtbank heeft in het voor deel van de Haarlemmer laten mee wegen dat hij spijt heeft betoond, zich om zijn slachtoffers heeft be kommerd en het feit dat geen van die slachtoffers blijvend letsel heeft overgehouden. DEN HAAG - Als de Tweede Ka mer nog verlegen zit om een onder werp voor een parlementaire en quête, kan ze haar tanden mis schien stukbijten op de paspoor tenaffaire. De manier waarop de politiek is omgesprongen met de invoering van een nieuw paspoort, is ten hemel schreiend en leidt hoogstwaarschijnlijk tot absolute chaos. Gedurende de vele jaren dat nu wordt gesproken over een nieuw reisdocument is de politiek hët maar over één ding volstrekt eens geweest. Er moet een nieuw pas poort komen, want het huidige is veel te gemakkelijk na te maken. Over alle andere onderwerpen met betrekking tot dit probleem is er voortdurende onenigheid. door Henri Kruithof Het begon allemaal met de loop gravenoorlog tussen de ministeries van binnenlandse en buitenlandse zaken. Beide departementen von den en vinden dat zij het beste in staat zijn om de ingewikkelde in voering van een paspoort tot een goed einde te brengen. Welnu, als één ding duidelijk is geworden: buitenlandse zaken was niet goed toegerust voor deze operatie. Het is achteraf allemaal makke lijk praten, maar er waren ook vooraf wel argumenten te beden ken geweest, waarom de zaak beter aan binnenlandse zaken had kun nen worden overgelaten. Dat mi nisterie is de baas van de staats drukkerij en heeft alleen al om die reden meer kijk op het vervaardi gen van drukwerk dat niet te ge makkelijk na te maken moet zijn. Lubbers besloot bijna twee jaar geleden echter de loopgravenoor log te beslechten door de eindver antwoordelijkheid toe te wijzen aan buitenlandse zaken. WD- staatssecretaris Van Eekelen won het van zijn CDA-collega Van Amelsvoort. Een beslissing die in politiek Den Haag met de nodige verbazing werd ontvangen. De eerste merkwaardige beslis sing van buitenlandse zaken kwam bij de keuze van het bedrijf dat het paspoort zou mogen gaan maken. De gelegenheids-combinatie KEP (Kodak, Elba, Philips) kreeg de or der, terwijl gerenommeerde bedrij ven als de staatsdrukkerij en geld- drukker Joh. Enschede ook offer tes hadden ingediend en veel meer ervaring hebben op dit gebied. Ook de Algemene Rekenkamer heeft deze week vernietigende kritiek geleverd op de keuze voor KEP. Illustratief voor de onjuistheid van deze beslissing is onder meer dat tijdens kamerdebatten over dit onderwerp de huidige verantwoor delijke staatssecretaris, Van der Linden, telkens een model van een paspoort liet zien. Een model dat niet door KEP, maar door de staatsdrukkerij al twee jaar gele den was ontworpen. Pas vorige week was het eerste model van KEP beschikbaar. Van der Linden verbaasde de Tweede Kamer deze week door aan te kondigen dat hij het nieuwe pas poort naar een bedrijf in Amerika had gestuurd, om het daar op frau debestendigheid te laten testen. En dat terwijl het eerste nieuwe pas poort begin januari moet worden uitgereikt. Lange tijd werd gedacht dat buitenlandse zaken in elk geval één ding had goed gedaan en dat was de fraudebestendigheid waar- ZOETERMEER/DEN HAAG (ANP) - Als staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) haar zin krijgt zullen mavo- en havo-leerlin gen over enkele jaren in zeven vak ken in plaats van de huidige zes examen doen. Vwo-kandidaten gaan naar acht examenvakken, ook één meer dan nu. Alle examenkan didaten zullen twee van de drie vakken Frans, Duits en Engels in hun pakket moeten nemen. Voor havo en vwo wordt ook wiskunde a of b een verplicht examenvak. Dit blijkt uit een ontwerp voor een algemene maatregel van be stuur dat de staatssecretaris voor advies aan de onderwijsorganisa ties en de onderwijsraad heeft ge stuurd. De maatregel is volgens Ginjaar-Maas nodig omdat het be halen van het einddiploma niet al tijd betekent dat men succes heeft in het vervolgonderwijs. Vooral bij de overgang van havo naar hoger beroepsonderwijs doen zich moei lijkheden voor. Maar ook aan de aansluiting tussen mavo en mid delbaar beroepsonderwijs en tus sen vwo en wetenschappelijk on derwijs valt nog wel het een en an der te verbeteren, meent zij. AMSTERDAM (ANP) - De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) gaat de vermelding van homosek sualiteit als ziekte schrappen. De - langdurige - procedure daartoe is in gang gezet en zal in 1993 leiden tot het daadwerkelijk verwijderen van homoseksualiteit uit de inter nationale classificatie van ziekten. Dit heeft WHO-voorzitter prof. Van Londen gisteren meegedeeld op het driedaags congres Homo sexuality beyond disease (homo seksualiteit de ziekte voorbij) in Amsterdam. De WHO, waarbij 160 landen zijn aangesloten, zal homo seksualiteit weliswaar niet meer borgen en nu bleek zelfs dat nog niet geregeld. Sterker nog, als de test niet be vredigend afloopt, zal Van der Lin den de invoering van het nieuwe paspoort per 1 januari alsnog afbla zen. Een merkwaardige gang van zaken, te meer omdat het departe ment juist vorige week alle buiten land op de hoogte heeft gesteld. En dan is er nog de schaamteloze wijze waarop Van der Linden van de ene dag op de andere van stand punt veranderde waar het de moge lijkheid betrof ohi kinderen in het paspoort van de ouders in te schrij ven. Lange tijd heeft hij zich daar tegen verzet. Iedere baby die over de grens gaat, moet een eigen pas poort hebben, vond hij. Inschrij ving bij ouders werkt fraude maar in de hand. Onder grote druk van de voltalli ge Tweede Kamer zwaaide hij ech ter om. Plotseling was het wel mo gelijk kinderen tot vijf jaar bij de ouders in het paspoort te zetten, zonder dat het gevaar op fraude Voorts is de studiekeuze een pro bleem. In de toekomst wordt een tekort aan hoger opgeleide mensen in de sectoren economie/commer cie, natuurwetenschappen en tech niek verwacht, in het laatste geval vooral op hbo-niveau, aldus de staatssecretaris. Met de maatrege len wil Ginjaar-Maas bevorderen dat leerlingen de keuze tussen een economische of een technisch/na tuurwetenschappelijke studie zo lang mogelijk kunnen uitstellen. Een goede beheersing van meer vreemde talen acht zij voor Neder landers van groot belang. Maar de laatste jaren vermindert het aantal leerlingen dat twee of drie moder ne vreemde talen kiest. Dat gaat ten koste van Frans en Duits, om dat vrijwel iedere leerling Engels in zijn pakket neemt. In het hoger onderwijs belemmert het gebrek aan kennis van Frans en Duits het bestuderen van vakliteratuur die door het kleine Nederlandse taal gebied vaak niet in vertaling be schikbaar is. Met de voorgenomen maatrege len wordt ook het ongedeelde VWO definitief ingevoerd. De afde lingen a en b komen te vervallen. als ziekte beschouwen, maar wel als iets dat kan leiden tot geestelij ke stoornissen die als zodanig ook kunnen worden behandeld. De congresorganisatie maakte gisteren overigens bekend dat een grote meerderheid van de interna tionale vergadering van de men senrechtenorganisatie Amnesty International in Brazilië een Ne derlands voorstel heeft afgewezen om mensen die louter op grond van hun homoseksuele geaardheid ge vangen zitten, als gewetensgevan genen te erkennen. De motivatie voor de afwijzing is nog niet be kend. toenam. Maar toen was het hek van de dam. De Kamer vond, niet hele maal ten onrechte, dat er geen ar gument te bedenken was waarom kinderen tot zestien jaar niet bij de ouders ingeschreven kunnen wor den, als dat bij kinderen tot vijfjaar wel kan. Van der Linden kan dan ook re kenen op enkele spijkerharde mo ties, als volgende week het debat over de paspoorten wordt voortge zet. De kinderen moeten bij de ou ders. De staatssecretaris wil daar niet aan, maar het ziet ernaar uit dat hij het niet kan tegenhouden. Bovendien wil de Kamer de gel digheidsduur van het paspoort ver lengen tot tien jaar, in navolging van enkele andere Europese lan den. Ook daar voelt Van der Lin den niets voor. Dat scheelt hem ve le miljoenen guldens aan leges per jaar en hij ziet al aankomen dat hij die door bezuinigingen elders weer moet opvangen. Maar het gaat wat ver om de geldigheidsduur van paspoorten te gebruiken om gaten in de begroting te dichten. En tenslotte zal Van der Linden zijn argument dat niet hij verant woordelijk is, maar zijn voorganger Van Eekelen, moeten inslikken. Daarop kan geen enkele bewinds man zich beroepen. Toen hij aan trad als staatssecretaris heeft hij de politieke verantwoordelijkheid voor het hele beleidsterrein over genomen, inclusief de paspoorten. Behalve atheneum en gymnasium wordt ook het lyceum een afzon derlijke schoolsoort. Pabo Minister Deetman (onderwijs) houdt vast aan zijn plan dat tot de opleiding voor leraren in het basis onderwijs (pabo) binnenkort alleen studenten mogen worden toegela ten die wiskunde in hun havo/vwo- eindexamenpakket hebben. De maatregel zou op 1 augustus 1988 van kracht moeten worden, maar Deetman is bereid te overwe gen de invoering een jaar uit te stel len. In dat geval kunnen ook aan komende studenten die in 1989/'90 nog geen wiskunde in hun exa menpakket hebben, tot de oplei ding worden toegelaten mits zij er voor zorgen dat hun wiskundeken- nis binnen een jaar op het gewens te peil is. Dit zegde Deetman gisteren toe tijdens overleg met de vaste com missie voor onderwijs in de Twee de Kamer. Deetman besloot eerder dit jaar maatregelen te nemen na dat uit een onderzoek was geble ken dat het met de kennis van reke nen en wiskunde van de pabo-stu denten niet zo best is gesteld. De minister vindt dat hij onmid dellijk maatregelen moet nemen om te voorkomen dat de leerlingen in het basisonderwijs de dupe wor den. De pabo's hebben destijds bij hun vorming voldoende mogelijk heden gekregen om een goed les programma op te stellen, maar wat rekenen betreft hebben zij het erbij laten zitten, zei hij. Volgens hem mag worden verwacht dat een af gestudeerde onderwijzer over meer vaardigheden beschikt dan op de basisschool van hem wordt verlangd. Met uitstel tot augustus 1989 kwam de minister tegemoet aan de WD. Nieuw diploma een schande' ARNHEM (GPD) - "Een vodje. Schande. Dat kun je toch niet aan leerlingen geven". Rector drs. J. Kruk van het Christelijk Lyceum te Arnhem is absoluut niet te spreken over de nieuwe vormgeving van het diploma voor het voortgezet onderwijs. De scholen die de diploma's bij het ministerie van onderwijs hadden aangevraagd, kregen tot hun schrik een dun, slap for muliertje. "De onderwijswe reld heeft er zelf om gevraagd", zo verdedigt zich het ministerie van onderwijs. "En de scholen die het oude diploma willen houden, kunnen dat gewoon aanvragen". "Een school met slechts en kele tientallen eindexamen kandidaten heeft alle tijd om de diploma's met prachtig calli- grafeerwerk in te vullen. Maar scholen met enkele honderden examenkandidaten hebben daar geen tijd voor. Voor derge lijke scholengemeenschap heb ben wij een nieuw diploma ont wikkeld dat met een schrijfma chine of tekstverwerker kan worden ingevuld. Dat was bij het oude diploma niet moge lijk", aldus het ministerie van onderwijs. "Onzin", bromt rector Kruk. "Flauwekul om te beweren dat je daar geen tijd voor hebt. Dan begin je maar wat eerder. De meeste leerlingen krijgen maar een keer in hun leven een der gelijk document. Het moet stijl hebben. Dit vodje papier heeft dat zeker niet. Het is smakeloos en heeft niets meer van waar de". ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3