'Hoge uitkeringen zijn goed voor de economie' im min tast hut auoh w bohsnaan: MmwmM m mwK Presidentsverkiezing Zuidkorea: loopt uit op nek-aan-nek-race Geen Brahms en Schumann in de Theresiakerk PAGINA 2 VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 Reportage iV. Utrechtse hoogleraar wil argumenten horen voor bezuinigingen de produktiekosten, bijvoorbeeld door technologische vernieuwin gen, omlaag gaan". Dit kabinet blijft echter heilig ge loven in de werking van de vrije markt, waar de overheid zich zo min mogelijk mee moet bemoeien. Brenner ziet dat, zoals gezegd, vooral als een ideologische keuze, die onder het mom van 'het is goed voor de economie' wordt gepresen teerd. "In feite wordt er tegen men sen gezegd dat ze het zelf maar moeten uitzoeken". Dat is een enorm verschil met de situatie zo'n twintig jaar geleden toen 'solidariteit' een minder bela den term was dan nu. Voor die om slag in het denken zijn, volgens de hoogleraar de progressieve partij en medeverantwoordelijk. "Ze hebben te weinig gedaan aan het ontwikkelen van nieuwe waarden en normen. Het is ze weliswaar ge lukt de macht van de kerk te bre ken, maar ze hebben er weinig te genover gesteld. Er is geen gevoel voor maatschappelijke verant woordelijkheid voor in de plaats gekomen. Het gevolg is dat de rij ken niet meer bereid zijn voor de armen te betalen en ze worden daarin door dit kabinet gesteund". Hoofdmoot Uiteindelijk snijdt de regering daarmee zichzelf echter in de vin gers, aldus Brenner. "Lonen en uit keringen kun je op twee manieren beschouwen. Aan de ene kant vor men ze een kostenpost. Als de lo nen omlaag gaan, kan dat voor een individueel bedrijf dus gunstig zijn. De hoofdmoot der economen gaat er vanuit dat verlaging van de kosten bedrijven stimuleert om meer te investeren en dus werkge legenheid te creëren. Wat ze verge ten is dat lonen en uitkeringen ook inkomen vormen. Een ondernemer zal pas gaan investeren als hij kan sen ziet zijn produkten te verko pen. Verlaging van lonen en uitke ringen tast die mogelijkheden juist aan. Wat op het eerste gezicht mis schien gunstig is voor een indivi dueel bedrijf, hoeft dat dus niet te zijn voor de economie als geheel". Hij heeft dan ook ernstige be zwaren tegen de voorstelling van Ruding dat de overheid, net als een bedrijf of een huishouding, niet meer zou kunnen uitgeven dan het ontvangt. "Het zijn twee totaal ver schillende dingen. Je moet dan ook niet vragen hoeveel het financie ringstekort omlaag moet om de werkgelegenheid te stimuleren, maar: hoeveel meer werkgelegen heid moeten we scheppen om van het financieringstekort af te ko men. Meer werkgelegenheid bete kent immers minder uitkeringen en meer belastinginkomsten. Het gaat er niet om hoe hoog het finan cieringstekort zou mogen zijn. Het ,is veel belangrijker om na te gaan waar dat geld naar toe gaat". Koopkracht Als het aan Brenner lag, zou hij de beschikbare financiële midde len anders besteden dan op dit mo ment gebeurt. "Er wordt nu heel veel geld doorgesluisd naar het particuliere bedrijfsleven in de va ge hoop dat ze dat investeren enjzo werk scheppen". Ook in dit ver band noemt de hoogleraar de wens de vader van de gedachte. "Juist door die bezuinigingen en de aan tasting van de koopkracht is het voor veel bedrijven helemaal niet aantrekkelijk om hier te investe- De oplossing van Brenner: "Je kunt werknemers best laten inleve ren, maar doe dat geld dan in een kas waar produktieve investerin gen van kunnen worden gefinan cierd. Maar geef het niet zomaar aan het bedrijfsleven dat het ver volgens in de VS belegt". De hoogleraar constateert ten slotte met enige tevredenheid dat zijn opvattingen enige weerklank beginnen te krijgen. "Ik kreeg de laatste jaren steeds te horen dat het dankzij het gevoerde beleid toch zo goed ging met de economie. Dat betekende in feite dat het goed ging met een bepaalde groep men sen. Juist die zijn nu door de beurs krach getroffen. De rijken zijn in paniek geraakt". En dat geeft ande re ideeën misschien de ruimte. DEN HAAG (ANP) - Zuidkorea gaat een roerige week tegemoet. Op woensdag 16 december zullen voor het eerst sinds 1971 directe presidentsverkiezingen worden gehouden. Als de voortekenen niet bedriegen blijft het tot het laatst toe een spannende strijd. Nog maar enkele maanden gele den trokken betogende studenten, en enige tijd later ook burgers, door de straten van de grote steden in Zuidkorea om democratie en hervormingen te eisen. Felle bot singen met de alom aanwezige po litie waren schering en inslag en wolken traangas dreven door de straten. En toen was het zo ver. Pre sident Chun Doo Hwan en zijn re gerende Democratische Gerechtig- heidsparij DJP gingen overstag en presidentsverkiezingen, die begin volgend jaar moeten worden ge volgd door parlementsverkiezin gen, waren een feit. Er zijn drie kansrijke kandidaten voor het presidentschap: Roh Tae Woo van de regerende DJP en de twee oppositieleiders Kim Y'oung Sam van de Democratische Here nigingspartij (RDP) en Kim Dae Jung van de onlangs opgerichte Partij voor Vrede en Democratie (PDP). De rechtse ex-premier Kim Jong Pil lijkt steeds meer steun te verliezen, maar zou stemmen van Roh kunnen afsnoepen. De drie belangrijkste kandidaten beschikken elk over een regionaal achterland waar zij populair zijn. PDP-kandidaat Kim Dae Jung be schikt over een zeer krachtige machtsbasis in de provincie Cholla in het zuidwesten van het land maar heeft moeite zijn aanhang landelijk uit te breiden. Roh zou in het midden van het land in het voordeel moeten zijn en Kim Young Sam lijkt het zuidoosten in zijn zak te hebben. Cruciaal bij dit alles is de hoofd stad Seoul met zijn 6,4 miljoen voor het merendeel jonge kiezers, bijna een kwart van de stemgerechtig den. Hier boekte Kim Dae Jung on langs een groot succes toen naar schatting een miljoen mensen op kwamen om hem te horen spreken. Politieke deskundigen waarschu wen er voor al te veel waarde te hechten aan de omvang van opge trommelde menigtes, omdat hier bij de niet-stedelijke bevolking uit het oog wordt verloren. Naarmate de verkiezingsstrijd voortduurt ondervindt de voorma lige generaal Roh Tae Woo steeds meer nadeel van zijn rol bij de mili taire staatsgreep van 1979/1980. Roh trok destijds de eenheden on der zijn bevel terug van de grens met Noordkorea naar Seoul om de coup van Chun Doo Hwan te steu nen, wat hem door velen nog altijd kwalijk wordt genomen. De winstkansen van Roh stegen aanmerkelijk toen de twee Kims het niet eens konden worden over een gezamenlijk front tegen de kandidaat van de DJP. Kim Young Sam en Kim Dae Jung hadden bij herhaling beloofd dat zij niet bei den naar het presidentschap zou den dingen. Maar ongebreidelde ambitie en een grenzeloos vertrou wen in de eigen populariteit bracht ieder van hen er toe te verklaren dat alleen hij de verkiezingen kon winnen. Kim Young Sam aan vaardde de kandidatuur van de RDP, die hij leidde, en Kim Dae Jung richtte daarop de PPD op. Kim Dae Jung is veruit de meest begenadigde spreker en kan ook rekenen op de meest fanatieke en enthousiaste aanhang. De vijftien jaar die hij in de gevangenis en in ballingschap doorbracht verlenen hem ook het aura van de natuurlij ke leider van de oppositie. Daaren tegen ziet het oudere en meer con servatieve deel van de bevolking hem als iemand die tot onrust en zelfs een nieuwe militaire coup aanleiding kan geven. Het machti ge leger verdenkt hem onder meer van communistische sympathieën. Beide Kims doen hun best de kiezers te overtuigen dat zij geen bedreiging vormen voor de indus triële bloei van Zuidkorea. Zij heb ben verzekerd dat zij, mocht een van hen de verkiezingen winnen, geen opzienbarende veranderin gen aan brengen in het overheids apparaat en de zakenwereld niet zullen lastig vallen. De christelijke kerken hebben duizenden vrijwilligers gevraagd erop toe te zien dat er geen fraude wordt gepleegd. Een woordvoer der van de protestantse kerk ver klaarde dat er bij alle 1300 stembu- reau's en de 245 centra waar de stemmen worden geteld mensen zullen worden geplaatst om de zaak in de gaten te houden. Ook een organisatie van voormalige le gerofficieren heeft laten weten dat de stemming nauwlettend zal wor den gevolgd. Hoe de verkiezingen ook aflo pen, het ziet er niet naar uit dat de winnaar er daarmee is. Kim Dae Jung verklaarde onlangs dat Roh alleen zou kunnen winnen door fraude. De kans is ook niet denk beeldig dat elk van de drie koplo pers zo'n dertig procent van het electoraat achter zich weet te ver zamelen. Een buitenlandse diplo maat verklaarde onlangs ongeacht de winnaar moeilijkheden te ver wachten. "Als Roh Tae Woo wint verwacht ik moeilijkheden op straat. Als Kim Dae Jung wint ver wacht ik ook moeilijkheden, alleen dan van een andere soort". Wat dat betreft neemt Kim Young Sam ook hier een middenpositie in. Oproerpolitie staat opgesteld bij de universiteit in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul. Aanleiding: de demon straties aan de vooravond van de presidentsverkiezingen, waarvan het affiche met Kim Dae Jung rechtsge waagt. (foto ANP» "Neem de directeur van een farmaceutische fabriek. Op een gegeven moment ko men er twee werknemers naar hem toe. De één heeft een zeer luxe parfum ont wikkeld, de ander heeft een middel ontdekt tegen rivier blindheid. De directeur moet nu gaan beslissen wat hij zal gaan maken. Hij kan de grootste humanist zijn, maar hij moet winst maken. Veel keus heeft hij dus in feite niet. Die dure parfum raakt hij hier in Nederland natuurlijk zo kwijt. En dat middel tegen rivierblind heid is wel zeer nuttig, maar de mensen die daaraan lij den hebben geen cent te be steden. Dus zal er een nieu we parfum op de markt ko men". door Nicole Lucas en Sjaak Smakman subsidies waardoor de produktie wél rendabel wordt. Bepaalde za ken, zoals de gezondheidszorg, kunnen nu eenmaal niet op basis van het winstprincipe worden ge regeld. Als je althans wilt dat ieder een daar min of meer gelijk ge bruik van kan maken". Argumenten Brenner heeft er echter zo zijn twijfels over of de huidige regering dat laatste eigenlijk wel wil. "Ze presenteren het alleen natuurlijk niet zo. Ze zeggen dat het goed is voor de economie als de staat min der uitgeeft. Het financieringste kort moet omlaag, roept Ruding dan, en zo langzamerhand gelooft bijna iedereen dat er moet worden bezuinigd, zelfs degenen die het het hardste treft". De hoogleraar wil daar dan wel argumenten bij horen. "En die zijn er eigenlijk niet. Er wordt bijvoor beeld steeds gewezen op het ge vaar dat door omvangrijke lenin gen van de overheid de rente om hoog gaat en dat zou dan een nega tieve invloed hebben op de investe ringen van het particuliere be drijfsleven. Het bewijs daarvoor is echter nog niet geleverd. Het is een vooronderstelling, die echter als vaststaand feit wordt gepresen teerd". Professor Y. Brenner, hoogleraar economie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, geeft dit voorbeeld om aan te geven dat de werking van het vrije marktmechanisme niet automatisch betekent dat ook die produkten worden gemaakt waar de meeste behoefte aan is. "Wil je op zo'n moment garanderen dat toch dat middel tegen rivierblind heid wordt gemaakt, dan zal de overheid moeten ingrijpen. Bij voorbeeld via het verlenen van Datzelfde geldt voor de stelling dat een verlaging van de loonkos ten een positief effect zal hebben op de Nederlandse economie. Lage lonen zijn immers goed voor de uit voer en dat telt zeker in ons land, waar ongeveer de helft van het na tionaal inkomen uit de export wordt verdiend, zwaar. Brenner zet vraagtekens bij de stelligheid waarmee deze bewering door Ruding c.s. wordt geponeerd. "Verlaging van de lonen houdt in dat mensen minder te besteden krijgen, dus dat betekent dat ze eerder die goedkope fiets uit Tai wan of Joegoslavië zullen kopen, dan de duurdere Batavus of die Ga zelle. Met andere woorden: lagere lonen bevorderen misschien de ex port, maar ook de import. Neder land moet het niet van lage prijzen, maar van de kwaliteit van de pro dukten. Bovendien, als de regering dan kost wat kost die prijzen wil aanpassen, kan ze beter iets doen aan de harde gulden. Verlaging van de loonkosten heeft een negatief effect op de koopkracht en dus op de bestedingen. Waardeverminde ring van de gulden heeft dat nadeel niet". Concurrentie Brenner staat aan het hoofd van het onlangs opgerichte Internatio naal Centrum voor Sociale Econo mie. "De sociale economie bestu deert de vooronderstellingen ach ter economische benaderingen. De economische theorie gaat er vanuit dat mensen op een bepaalde ma nier handelen. Maar dat menselijk gedrag en de samenleving verande ren, dus moeten ook geregeld de economische uitgangspunten wor den herzien". Een voorbeeld: veel economen gaan er vanuit dat door de werking van het vrije marktmechanisme de prijs van produkten zo laag moge lijk zal zijn doordat er heel veel be drijven zijn die dingen om de gunst van de consument. Brenner: "Dat klopt echter heel vaak niet meer. De structuur van de produktie is aan het veranderen. Denk maar aan de opkomst van multinationale ondernemingen. Die hebben zo'n machtspositie opgebouwd dat er vaak helemaal geen sprake meer is van concurrentie. Dus voor die be drijven is er helemaal geen nood zaak om de prijzen te verlagen als B renner: "Wat goed is vooreen individueel bedrijf hoeft dat niet te zijn voorde economie als geheel Uit solidariteit met het Vati- caan heeft de pastoor van de The resiakerk In Maastricht een klas siek concert in zijn kerk afge zegd. Het Vaticaan kwam deze week met de richtlijn dat in ker ken alleen religieuze mvuziek ten gehore mag worden ge bracht. Het Nederlands Studen ten-kamerkoor zou in februari in de Theresiakerk werken van Brahms en Schumann uitvoe ren. "De congregatie voor de sacra menten en eredienst heeft een helder signaal gegeven dat de kerk haar karakter als bedehuis moet bewaren", motiveerde pas toor J. van Buytenen zijn besluit. Niet alle klassieke muziek is voortaan taboe in zijn kerk. "Er is veel muziek bedoeld voor on dersteuning van de gebeds dienst". Volgens een woordvoerder van het bisdom Roermond zijn alle priesters zelf verantwoorde lijk voor het al dan niet laten uit voeren van niet-religieuze mu ziek in hun kerken. "De richtlij nen van het Vaticaan, die overi gens alleen maar bestaande be palingen bevestigen, zullen wel in het bisdom worden verspreid. Ervan uitgaande dat de kerk het huis van God is, kent iedere priester dan zijn eigen verant woordelijkheid". Priesters die menen dat een niet-religieus concert toch door de beugel kan, kunnen, volgens de woordvoerder van het bis dom. ontheffing vragen. "Het moet dan wel erg raar gaan als de bisschop voor zo'n verzoek geen o®en onr heeft". Het aantal rooms-katholie- ken in ons land is vorig jaar ge daald van 38,1 naar 38 procent van de bevolking. Per 1 januari van dit jaar telde Nederland 5.559.340 rooms-katholieken. De ze en nog veel meer cijfers wor den gepubliceerd in een speciale uitgave van het informatiebulle tin '1-2-3' van het Rooms-Katho- liek Kerkgenootschap. Voor het eerst sinds twintig jaar hebben vorig jaar alle bis dommen één of meer priesters gewijd: Groningen en Haarlem 1, Rotterdam en Breda 2, Utrecht en Den Bosch 3 en Roermond 6. Per 1 januari van dit jaar waren er 2.568 priesters werkzaam in de zeven bisdommen. Dat zijn er wel 93 minder dan een jaar er vóór. De afneming lijkt iets min der hard te gaan dan enkele jaren geleden werd aangenomen. Min der priesters hebben het ambt neergelegd en sommige oudere priesters blijven langer hun werk doen. Behalve het ledental liepen ook het misbezoek en de aantal len doopsels en huwelijken te rug. De vrouwelijke religieuzen daalden vorig jaar in aantal met 3 procent, de broeders en fraters (inclusief monniken) met 4,5 en de priester-religieuzen (inclusief monniken) met 2,3 procent. Simonis. Het gerechtshof in Amsterdam heeft de eisen van de Amerikaanse feministische theo loge Mary Daly en het Landelijk interdisciplinair overleg Femi nisme en Theologie (Lio) tegen kardinaal Simonis afgewezen. In maart al had de rechtbank in Utrecht mevrouw Daly en het Lio niet ontvankelijk verklaard. In hoger beroep hadden zij het hof gevraagd, de kardinaal te ver oordelen tot plaatsing van een advertentie. Daarin zou hij moe ten verklaren dat hij in een arti kel over feministische theologie op or\juiste wijze uit het werk van feministische theologische schrijvers had geciteerd en dis criminerende conclusies had ge trokken over de positie en kwali teiten van vrouwen in kerk en sa menleving. Volgens president mr. P. M. Witteman van het Amsterdams gerechtshof heeft de kardinaal slechts een beeld van de feminis tische theologie geschetst. Bo vendien was hij bereid de wer ken te vermelden waaruit hij had geciteerd. De president vond het ook twijfelachtig of het Lio wel enigermate representatief is voor de groep feministische theologes die het zegt te vertegenwoordi gen. Mary Daly en het Lio werden veroordeeld tot de kosten van het geding in hoger beroep. f3850. Bezorgd De Raad van Kerken in Ne derland zegt in een verklaring van gisteren, met grote ongerust heid te hebben kennisgenomen van bedreigingen aan het adres van joodse gezinnen. Hij herkent hierin 'venijnige signalen van een onrustbarend antisemitis me'. "Telkens moeten wij met schrik constateren, hoe hardnek kig het antisemitisme is. Hetzelf de geldt voor andere vormen van racisme. Voorvallen zoals be dreiging van joodse gezinnen zijn regelrecht bedreigend voor onze hele samenleving". De raad hoopt vurig dat dergelijke signa len de waakzaamheid bevorde ren in kerken, politiek, onder wijs en samenleving. Ten slotte betuigt de raad zijn medeleven en solidariteit met de joodse gemeenschap, "die op pijnlijke wijze telkens weer wordt herinnerd aan het lijden dat zij heeft moeten doorstaan". Hervormde Kerk: aangeno men naar Wijk bij Duurstede kandidaat T. Cameraat Urk. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Capelle aan den IJs- sel J. J. van Eckeveld Zeist. Katwijk aan Zee. De her vormde gemeente van Katwijk aan Zee staat zondag in het teken van een gaande en komende man. Afscheid neemt ds. S. de Jong (61), om 10 uur in de Ichthuskerk aan de Nachte gaallaan. Hij gaat naar Staphorst, waar hij vrijdag 18 december om half 8 intrede hoopt te doen, na om half 2 te zijn bevestigd door ds. A. J. Wijnmalen. Ruim negen jaar heeft ds. De Jong in Katwijk aan Zee gewerkt. De komende man is ds. J. R. Volk (39) uit Veenendaal. Om 10 uur wordt hij in de Nieuwe Kerk bevestigd door ds. M. Goudriaan uit Apeldoorn en om 6 uur doet' hij in die kerk intrede. Hij gaat werken in de wijkgemeente 'Pniël'. Leiden. De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk willen ook in de binnenstad samen op weg. Om te beginnen zijn er deze maand twee 'gewen- ningsdiensten'. Zondag om 10 uur in de Hooglandse kerk (de Oude Vest-kerk is dan dicht) en de volgende zondag, 20 decem ber, in de Oude Vest-kerk (dan is de Hooglandse kerk gesloten). De wijkgemeente rond de Mare- kerk doet aan dit samengaan niet mee. 'Nacht van de stilte'. Van donderdag 24 op vrijdag 25 de cember wordt in het centrum 'Jongeren op Weg' in Assel (bij Apeldoorn) voor de tiende keer een 'nacht van de stilte' gehou den, speciaal voor jongeren. Het thema is: "Geroepen voelen". Van donderdagmiddag 4 uur af is men welkom. De volgende mor gen om 11 uur gaan de deelne mers weer uiteen. De 'nacht van de stilte' wil jon geren de kans geven op een die pere manier stil te staan bij Kerst, zegt de uitnodiging. "Het kerstfeest is meer dan zweverige romantiek, lekker eten en zalige sfeer". De jongeren zullen er zelf vorm en inhoud aan geven. Voor nadere inlichtingen: Pomphulweg 106,7346 AN Hoog Soeren, 05769-201. Verklaring. De anglicaanse theoloog en kerkhistoricus dr. Gareth Bennett, die maandag zelfmoord pleegde, was inder daad de schrijver van een ano niem artikel met kritiek op aarts bisschop dr. Robert Runcie van Canterbury, hoofd van de Angli caanse Kerk. Anglicaanse func tionarissen hebben dat in een verklaring bekendgemaakt. Ben nett had meermalen ontkend, dat hjj de schrijver was. Hij kon blijkbaar niet verder leven met de gedachte dat hij tegenover vrienden en collega's had gel ogen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2