Nieuw bij Casba: De unieke, sfeer volle Romantisch-Wonen-Show! Optimisme Braks over verzuring misplaatst Hennep goede grondstof voor papier Zes tot acht jaar cel voor Britse vandalen VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 SCHELLINKHOUT (GPD) - "Hierbij geven we al onze medewerkers twee extra vrije dagen met kerst ter ere van de eerste echte ontwapenings- stap. Wie volgt?" Met deze tekst adverteert directeur L. Weber van het ge lijknamige bedrijf in ponsgereedschappen in Schellinkhout in het Noord- hollands Dagblad. Hij reageert hiermee op de historische ondertekening van het ontwapeningsverdrag dat Reagan en Gorbatsjov dinsdag in Was hington hebben getekend. Op de foto poseert Weberfmet das) met zijn vol tallige personeel. De gulle directeur: "Eigenlijk is het van de gekke. Twee volwassen kerels met een pen en een boekje. Ze tekenen en dan is er weer effe niks aan de hand. Zo moetje het niet zien. Je moet dit positief benaderen. Dit verdrag is een geweldig kerstcadeau voor ons allemaal. We moeten elkaar iets tast baars geven. Dat het meer tot je doordringt wat er is gebeurd", (foto gpdi ALKMAAR - Weer minder gezond bos in Nederland en weer meer bos dat ziekteverschijnselen vertoont. Bovendien is ook de oppervlakte bos waarvoor weinig hoop op her stel wordt gekoesterd weer toege nomen. Niet voor niets constateert Staatsbosbeheer (SBB) daarom in de deze week uitgebrachte vijfde bos-vitaliteitsinventarisatie dat de gezondheid van het Nederlandse bosareaal verder terug gelopen is. Ook stelt SBB eigenlijk voor het eerst onomwonden vast dat lucht verontreiniging ('zure regen') di rect èn indirect de gezondheid van de bossen aantast. door Bert de Jong Het in de vitaliteitsinventarisatie geschetste beeld bevestigt hetgeen afgelopen weekeinde uitlekte uit een vertrouwelijk ambtelijke rap portage aan milieuminister Nij- pels: de bestrijding van 'zure regen' in Nederland mislukt, het huidige beleid werkt niet. Er zijn veel stren gere maatregelen nodig tegen de belangrijkste verzuringsbronnen: het verkeer (stikstofoxide), de landbouw (nitraat, ammoniak), ko- lengestookte elektricteitscentrales en olie-raffinaderijen (zwaveldioxi de). Daarom heeft het optimisme van landbouwminister Braks over de jongste bossterftecijfers veel ver bazing verwekt en vraagtekens op geroepen. "Ik sta nog niet te jui chen, maar zie al wel een licht in de tunnel", zei de minister bij de pre sentatie van de inventarisatie. Daarbij baseert hij zich op één as pect uit het SBB-onderzoek: de hoeveelheid hopeloos verziekt en niet meer te redden bos is dit jaar voor het eerst sinds lange tijd niet verder toegenomen. Nadere analyse van de cijfers leert dat de minister zich echter vastklampt aan een pijpestrootje. Ten eerste zijn er de afgelopen ja ren al talrijke doodzieke bosperce len opgeruimd en herplant met nieuwe, nog vitale jonge loten; ten tweede komt de door hem zo bena drukte stabilisatie van de opper vlakte 'niet vitaal' bos vrijwel ge heel voor rekening van een factor die hij besüst niet in de hand heeft: de koele en natte zomer die één boomsoort, de grove den, voor ver der afgüjden heeft behoed. Waarom dan toch het optimisme van Braks? Hij wil - en is daar tot nu toe in geslaagd - hoe dan ook voorkomen dat één van de belang rijke binnenlandse verzurings bronnen, de agrarische sector, har der wordt aangepakt. De land- WAGENINGEN (GPD) - Proces- kundigen van de Landbouwuni versiteit Wageningen hebben een veelbelovend manier uitgevonden om het grootste deel van de hen nepstengel te verwerken tot pulp voor de aanmaak van papier. De vraag is alleen of dit proces renda bel kan worden gemaakt. Het eerste onderzoek naar deze mogelijkheid werd in 1982 door dertien Wageningse studenten ge daan op verzoek van de Werkgroep Veenkoloniën. Twee jaar later kreeg een groep doctoraal studen- bouwminister is in een opmerke lijk duel verwikkeld geraakt met zijn collega-minister Nijpels van milieu, die afgelopen woensdag in Hillegom de boeren juist duidelijk de wacht aanzegde door te verkon digen dat ze veel meer zullen moe ten gaan betalen voor het oplossen van de milieuproblemen. Braks voelt nu de hete adem van zijn milieu-collega in de nek. Door de boeren harder aan te pakken (bijvoorbeeld via beperking van het gebruik van bestrijdingsmid delen, versneld terugdringen van de ammoniak-uitstoot en vermin dering van de veestapel) zou Nij pels in ieder geval een deel van het verloren gegane terrein terug kun nen winnen en zijn blazoen wat op kunnen poetsen. Vandaar dat Braks ten aanzien van de bossterfte zijn toevlucht heeft gezocht in voorbarig optimisme. Ondertussen gaan bodem-, lucht- en waterver ontreiniging 'gewoon' door. ten de opdracht de voorlopige re sultaten van het project technolo gisch rijp te maken. Uit dat onder zoek blijkt nu hennep (cannabis sa- tiva vulgaris, een ziekteresistent Frans gewas) een ideale grondstof voor dun, sterk papier te zijn. Hennep levert twee soorten pa pier op. Van de bast, die een lange re vezel heeft en ongeveer eender de van de plant beslaat, wordt als sinds mensenheugenis touw en lin nen gemaakt. De bastvezel blijkt ook uitermate geschikt te zijn voor het fijne, duurdere papier als bij belpapier, bank en waardepapie ren, sigarettenvloeipapier en com puterpapier. Het binnenste van de hennepstengel, de houtpijp, heeft daarentegen een veel kortere vezel en is geschikt voor krante- en pak papier. De Wageningse proceskundigen wijzen erop, dat wil hennep echt een belangrijke plaats innemen in de Nederlandse papierindustrie, er een pulpfabriek in ons land moet worden gebouwd. De laatste 'cellu- losekoker' in Nederland is alweer jaren geleden gesloten. Sindsdien wordt goedkope houtpulp uit Ca nada, de Scandinavische landen en Rusland geïmporteerd. Hoofddocent proceskunde ir. Dick van Zuilichem: "Wij moeten de Nederlandse papierindustrie gaan voorbereiden op de aanwezig heid van grondstoffen in eigen land in de toekomst. Voor de veen koloniale gebieden kan in de toe komst de verbouw van hennep de redding betekenen voor rond de 30.000 hectare". LONDEN (GPD) - „Het drama had erger kunnen zijn dan de on dergang van de Titanic", zei de rechter over de bloedige ontwikke lingen, die in augustus grote ont zetting en verbijstering veroor zaakten op de nieuwe Nederlandse veerboot Koningin Beatrix. Het schip was met meer dan 2100 pas sagiers op weg van de Engelse ha ven Harwich naar Hoek van Hol land, toen aan boord wilde vecht partijen uitbraken tussen aanhan gers van de voetbalclubs Westham United en Manchester United. De rechter in Chelmsford vond het de hoogste tijd om een streng voor beeld te stellen, en veroordeelde de aanstichters van het geweld tot ge vangenisstraffen van acht tot zes jaar. „Voetbalvandalisme is een soort kwaad dat een bedreiging vormt voor het beschaafde leven in Enge land", sprak de rechter tot acht vandalen, die letterlijk als beesten tekeer waren gegaan op de veer boot en daarbij zowel de passagiers als de bemanning de stuipen op het lijf joegen. De gezagvoerder van de Koningin Beatrix maakte zich op een gegeven moment zoveel zor gen, dat hij de bemanning opriep een cordon te vormen rondom de brug van het schip. Hij liet de veer boot in de holst van de nacht draai en en naar Harwich terugvaren. De rechter maakte duidelijk dat de acht notoire voetbalvandalen waren, gehard in vele gevechten op straat en op de tribunes. Stukgesla gen flessen, ijzeren staven, messen, knuppels, kettingen en bierglazen, waren ook ditmaal de wapens die in complete veldslagen sporen van geweld, verwondingen en bescha digingen door het schip trokken. De schuldigen variëren in leeftijd van 20 tot 24 jaar. Ze waren voor het merendeel recidivisten. „Al leen de strengste straffen zijn hier op z'n plaats", sprak de rechter, die uitvoerig stil stond bij de grote risi co's voor de volle veerboot in het holst van de nacht op één van de drukste scheepvaartroutes. Een 50-jarige bedrijfsleider die met 13 jonge Westham-supporters naar Nederland reisde om er een vriendschappelijke wedstrijd bij te wonen, werd door de rechter vrij gesproken. Ook hij was betrokken geweest bij de veldslagen aan boord. Maar hij had de rechter kun nen duidelijk maken dat er gewoon niets anders op zat. Dat hij als lei der verantwoordelijk was voor de jonge Westham-supporters. „Toen de bende tot de aanval overging en de trappen opstormde heb ik een brandslang gepakt om ze terug te spuiten. Als ze ons hadden weten te bereiken, was er geen mededo gen geweest. En waren er doden gevallen. Ik moest mijn jongens en mezelf verdedigen". Gasvondst Pernis ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft bij een proefboring in Pernis aardgas aangetroffen. Het gas werd gevonden op een diepte van onge veer drieduizend meter en lijkt van goede kwaliteit. Dat werd vanochtend bekendge maakt door de directie van de NAM. Volgens een woordvoerder moet de put nog nader worden on derzocht maar wijzen de eerste in dicaties op een mogelijke reserve van meerdere miljarden kubieke meters. Wanneer dat inderdaad zo is gaat het om de grootste aardgas vondst van dit jaar. De put is ge boord op een terrein van de Shell- raffinaderij, even ten westen van Pernis. Het verdere onderzoek, waarbij produktieproeven worden gedaan, is gepland in januari 1988.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18