w e blijven niet Sinterklaas spelen' Nederland niet bij geplaatste landen Ook één klasse in afdeling zaterdag Van Tiggelen naar Rhodos Van Kempen vergroot voorsprong KNVB vangt bot bij Van Dijk Peper zegt KNVB steun toe VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 PAGINA 17 Tijdens WK-loting morgen in Zürich ZÜRICH (SID/Rtr) - Voor de voorronden van de strijd om de wereldtitel voetbal over twee jaar in Italië hebben zich 112 landen ingeschreven. Dat zijn er zeven minder dan bij de kwalificatie voor het vorige wereldkampioenschap in Mexico, toen met 119 deelnemende landen een record werd gevestigd. Titelverdediger Argentinië en gast land Italië zijn automatisch ge plaatst. De loting voor de indeling van de kwalificatiegroepen wordt morgen in Zürich verricht. Neder land behoort in de Europese zone niet tot de geplaatste landen. Oran je zit in de tweede beker met Bulga rije, Polen, Oost-Duitsland, Honga rije, Portugal en Schotland. Span je, West-Duitsland, Engeland, Bel gië, Denemarken, Frankrijk en de Sovjetunie genieten wel een be voorrechte positie. De 110 ploegen spelen om 22 plaatsen in het eindtoernooi. De 33 Europese landen mogen dertien tickets voor het eindtoernooi ver delen. Zuid-Amerika heeft, naast wereldkampioen Argentinië, drie plaatsen te vergeven. Eén van de drie Zuidamerikaanse groepwin- naars speelt tegen de winnaar van de Oceanië-poule, waarin ook Is raël uitkomt, voor een plaats in de eindronde. De continenten Afrika, Azië en Noord- en Midden-Ameri- ka vaardigen elk twee landen af. De Europese indeling telt vier groepen van vijf teams. De num mers één en twee kwalificeren Maradona blijft bij Napoli NAPELS (AFP/Reuter) - Diego Maradona zal naar eigen zeggen tot 1993 bij Napoli blijven spelen. De Argentijnse sterspeler verklaarde gisteren dat hij met voorzitter Fer- laino overeenstemming heeft be reikt over een vierjarig contract. De huidige verbintenis van Ma radona bij de Italiaanse kampioen loopt tot juni 1989. „Er bestaat mondelinge overeenstemming. Het enige wat nog moet gebeuren, is het tekenën van het contract", verklaarde Maradona, die het Ar gentijnse elftal vorig jaar in Mexico naar de wereldtitel leidde. De spel verdeler werd in 1984 voor zeven en een half miljoen dollar (destijds ongeveer 21 miljoen gulden) door Napoli van Barcelona overgeno- Japanners bieden Righetti fortuin NEW YORK (Rtr) - De honkbal- ploeg Tokyo Giants doet hardnek kige pogingen de Amerikaanse pit-, cher Dave Righetti voor twee sei zoenen naar Japan te halen. De Ja panners hebben de 29-jarige links handige werper van New York Yankees voor die periode een sala ris van twintig miljoen gulden ge boden. George Steinbrenner, de ei genaar van de New York Yankees, wilde gisteren geen commentaar geven op een eventueel vertrek van de populaire Righetti, die zelf ver baasd reageerde op het aanbod. „Ik heb mijn advocaat het voorstel drie keer laten herhalen. Maar het schijnt dat de Japanners serieus zijn". zich. Daarnaast zijn er drie poules met vier deelnemende landen, waarvan de winnaar zich plaatst. De twee beste nummers twee (wedstrijdpunten, doelsaldo en ge maakte doelpunten) uit deze groe pen gaan eveneneens naar Italië. In het verleden werden er beslissings wedstrijden gespeeld. Bij het vori ge evenement viel Nederland daar door uit de boot ten gunste van Bel gië. Volgens FIFA-secretaris Josef Blatter wordt het toernooi in Italië het veiligste in de voetbalgeschie denis. Blatter, die bevestigde dat de stadions alleen zitplaatsen zul len bevatten, is er van overtuigd dat de door FIFA te nemen maatre gelen tegen vandalisme succes op leveren. „De veiligheidsmaatrege len zullen nog strenger zijn dan in Mexico", verklaarde Blatter. „De Italiaanse regering en het organisa tiecomité doen er alles aan rellen te voorkomen. In samenwerking met de FIFA zullen de noodzakelijke maatregelen ter bestrijding van ge weld getroffen worden. De toe schouwers worden scherp gefouil leerd en er zal in de stadions geen alcohol verkrijgbaar zijn. Om even tuele relschoppers te identificeren worden videocamera's ingescha keld." Herman Neuberger, de voorzit ter van het organisatiecomité van de FIFA, maakte bekend dat Iran en Iraq bij de loting voor de voor ronde zullen worden gescheiden. Een treffen tussen beide landen is niet helemaal uitgesloten. Bij groepswinst ontkomen Iraq en Iran er niet aan elkaar op het voet balveld te bestrijden. „De FIFA jdoet niet aan politiek. AJs een van de teams in dat geval weigert te spelen, volgt diskwalificatie", al dus Neuberger. Voorstel afdelingsbestuur KNVB LEIDEN - De tweede standaardklasse zaterdag van de af deling Leiden wordt hoogstwaarschijnlijk al aan het eind van dit seizoen opgeheven. Nu het eerste zaterdagteam van LFC zich heeft teruggetrokken, bestaat de tweede klasse nog maar uit zes clubs. Het afdelingsbestuur van de KNVB heeft inmiddels alle op zaterdag voetballende afdelings clubs een plan voorgelegd waarover zij volgende week dinsdag hun oordeel mogen vellen. Richard van Kempen (midden) verslaat in de eindsprint met e gen (rechts) en Jan Eise Kromkamp. Hagen krijgt 'Olympische' herkansing op tien Idlometer ASSEN (ANP) - Richard van Kempen prolongeert vrijwel ze ker de overwinning in de schaats-zesdaagse. De mara thonschaatser met de sterke sprint nam gisteren bij de vierde wedstrijd in Assen opnieuw een ronde voorsprong op zijn groot ste concurrent Yep Kramer. Van Kempen maakte deel uit van een kopgroep van negen man. In de laatste meters versloeg hij nieuwkomer Edward Hagen. Het was de tweede zege van Van Kempen tijdens de zesdaag se. Maandag won hij de eerste wedstrijd in Utrecht. Kramer be sliste dinsdag en woensdag de eindsprints in zijn voordeel, zon der overigens een ronde voor sprong te kunnen nemen. In het druilerige Assende verdubbelde 'Poeske' zijn voorsprong op de leider in het KNSB-klassement. Slechts Lex Cazemier en Piet Kleine hebben hetzelfde aantal rondes afgelegd. Zij hebben ech ter veel minder punten en zullen de koploper in één van de reste rende twee races een ronde moe ten lappen. Van Kempen is een type dat er van uit gaat dat de aanval de bes te verdediging is. Die theorie gaat echter niet altijd op. De vorm kan wel eens spelbreker zijn, zoals woensdag op de piste in Alkmaar het geval was. De klassementsleider had het toen bijzonder moeilijk en moest diep in zijn reserves tasten om niet te veel terrein op zijn rivaal Kramer te verliezen. Gisteren kon de man uit Nieuwveen echter weer lachen. Hij liet zien zich snel te kunnen herstellen. Nadat Jos Niesten en Jan Eise Kromkamp de aanval hadden gezocht, wachtte hij rustig af. Toen het vluchtende duo op het punt stond een ronde te pakken, barstte de strijd pas goed los. Daarbij liet Van Kempen zich niet onbetuigd. Samen met Klei ne, Cazemier, Hagen, Oege Fer- werda en Erik van den Boogert ging hij op jacht naar de twee vluchters, die inmiddels in de luwte van het peloton reden. Hal verwege de aantrekkelijke race kwam de aansluiting tot stand. Tien kilometer Zowel Van Kempen als Hagen kreeg gisteren te horen dat zij tot de vier marathonrijders behoren die op 17 december een nieuwe kans krijgen zich te plaatsen voor de Olympische tien kilome ter. De landelijke technische DEN HAAG (GPD) - De KNVB heeft aan het kabinet een bijdrage van 900.000 gulden ge vraagd voor de eerste fase van de invoering van een pasjessysteem in het betaald voetbal. De kosten van die eerste fase zijn begroot op één miljoen gulden, zodat de voetbalbond zelf niet meer dan 100.000 gulden wil betalen. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) peinst er echter niet over om dat bedrag beschikbaar te stellen. „Hoewel wij nog met de KNVB moeten praten, kan ik op voorhand zeggen dat dit wel een zeer oneven redige verdeling van de kosten is", aldus de bewindsman gisteravond tijdens een debat met de Tweede Verkoop Watford is uitgesteld LONDEN (Rtr) - De verkoop van de Engelse eerste-divisieclub Wat ford aan krantenmagnaat Robert Maxwell is voorlopig uitgesteld. Popmuzikant Elton John, de huidi ge eigenaar van de club, en Max well besloten donderdag de uit komst van de vergadering van het dagelijks bestuur van Engelse lea gue af te wachten. Het bestuur buigt zich dinsdag in Manchester opnieuw over de zaak. Kamer over de bestrijding van het voetbalvandalisme. Via het ministerie van WVC is al een bedrag van 200.000 gulden be taald om de aanloopkosten van het pasjessysteem te financieren. Van het resterende bedrag van 800.000 gulden zou de overheid volgens het voorstel van de KNVB zeven ton moeten opbrengen. Het kabinet had zich al eerder op het standpunt gesteld dat er slechts een kleine en eenmalige bijdrage (Van Dijk: 'niet meer dan enkele tonnen') kon wor den geleverd. „We blijven niet doorgaan met Sinterklaas te spe len", reageerde de bewindsman in een reactie op de opmerking van D66-woordvoerder Eisma dat het Lankhaar blijft in A-selectie ZEIST (ANP) - Ondanks zijn aanvankelijke weigering gaat Adri van Tiggelen volgende week mee met het Nederlands elftal naar Griekenland. „Ik had eigenlijk geen zin in die trip, om dat Oranje zich al gekwalificeerd heeft. Maar ik heb begrepen dat Michels toch op mij rekent", ver klaarde de verdediger van An- derlecht gisteren. Gelijktijdig met Nederland - Griekenland op het eiland Rhodos, het laatste duel in groep 5 van de voorron den van de Europese titelstrijd, speelt zijn club woensdag het be kerduel tegen Jong Lede. Van Tiggelen heeft vrijaf gekregen omdat hij een schorsing moet uitzitten. Bondscoach Rinus Michels maakte gisteren een selectie van veertien spelers bekend. De Feyenoorders Hiele en Troost, die absent waren tegen Cyprus vanwege het UEFA-bekerduel tegen Leverkusentjzijn terugge keerd. Daarentegen ontbreken Gullit (AC Milan), Sonny Silooy (RC de Paris) en Erwin Koeman (Mechelen). Zij laten de clubbe langen voorgaan. De selectie blijft in principe gehandhaafd. Afhankelijk van eventuele bles sures stelt Michels de groep na het competitieweekeinde defini tief samen. De Wolf (FC Gronin gen) en Krüzen (FC Den Bosch) worden achter de hand gehou den. De selectie van het Neder lands elftal is: doel: Van Breu- kelen (PSV) en Hiele (Feye- noord); verdediging: Van Tigge len (Anderlecht), Winter (Ajax), Ronald Koeman (PSV), Troost (Feyenoord) en Lankhaar (FC Den Haag); middenveld: Van Aerle en Vanenburg (PSV), Mü- hren en Van 't Schip (Ajax); aan val: Bosman (Ajax), Gillhaus en Kieft (PSV). Opvallende namen in de A-se lectie van Michels zijn die van Lankhaar en Gillhaus, die het be slissende duel voor deelneming aan de Europese titelstrijd voor landenteams met spelers tot 21 jaar zullen missen. Lankhaar en Gillhaus waren tot voor kort vas te krachten van Jong Oranje dat het dinsdag in Groesbeek tegen de Bulgaren zonder de verdedi ger van FC Den Haag en de aan valler van PSV moet doen. Dispensatiespeler Gillhaus wordt, evenals bij het duel tegen West-Duitsland, vervangen door Utrechter Van Loen. Boekweg (FC Groningen) heeft de plaats overgenomen van Lankhaar. Jong Oranje wordt gecoacht door assistent-bondscoach Van Lingen. Zijn collega De Ruiter staat Michels terzijde in Grieken land. Jong Oranje heeft aan een gelijkspel voldoende zich te kwalificeren voor de eindronde. De selectie voor Jong Oranje is: doel: De Goey (Sparta) en Swager (Heerenveen); verdedi ging: Plomp en Fraser (beiden FC Utrecht), Van Eek (FC Den Bosch), Leusink (PEC Zwolle) en Boekweg (FC Groningen); middenveld: Richard Witschge (Ajax), Matthaei en Peeper (bei den Haarlem), Willems (FC Twente) en Blattler (Roda JC); aanval: Ellerman (Sparta), Van Loen (FC Utrecht), Viscaal (PSV) en Rob Witschge (Ajax). commissie (LTC) besloot tevens Steven Zoon (Rockanje) en Cees Sluimer (Rotterdam) een her kansing te bieden. Het viertal eindigde op de plaatsen elf tot en met veertien tijdens de eerste se lectierace in Alkmaar. Het kwartet wordt gevoegd bij de twintig besten van de eerste ontmoetingen in Alkmaar en As sen. Het deelnemersveld wordt verder nog aangevuld met vier rijders van Jong Oranje: Jac Orie, Thomas Bos, Ben van de Burg en Cor-Jan Smulders. Daarnaast overweegt de LTC Ro bert Vunderink en Dries Kasper, die vorige week verhinderd wa ren, een startbewijs te verstrek ken. Van de wedstrijd in Heeren veen, die in kwartetten wordt af gewerkt, kwalificeren de beste acht zich voor de nationale titel strijd, die voor 5 januari op de agenda prijkt. Dan pas staat het derde Olympische ticket voor de tien kilometer op het spel. Ne derlands recordhouder Gerard Kemkers (14.30.90) en Leo Visser hebben zich op grond van hun prestaties in het vorig schaats- jaar al geplaatst. Het NOC vindt dat beiden dit seizoen alleen vormbehoud moeten tonen. De bond heeft de clubs voorgesteld na dit seizoen de eerste klasse tot veertien elftallen uit te breiden, de tweede klasse op te heffen en de drie resterende clubs onder te brengen in de reserve tweede klas- Het afdelingsbestuur heeft zijn plan aan de clubs voorgelegd om dat een lopende promotie- en de gradatieregeling niet zomaar mag worden veranderd. De bond kan de competitiewijziging pas met in gang van het seizoen 1989/1990 op eigen houtje doorvoeren en om de procedure een jaar te kunnen ver snellen, is goedkeuring van alle be trokken clubs nodig. "Als volgende week maar één club, hoe klein ook, 'nee' zegt, gaat het hele feest niet door en zullen we voor volgend seizoen weer een competitie voor zes tweedeklas sers in elkaar moeten draaien", be seft afdelingsvoorzitter Jan Per soon. "Maar de kans dat zoiets ge beurt, lijkt me niet groot. Om tot een eerste klasse van veertien elf tallen te komen, zullen dit seizoen drie tweedeklassers promoveren en zal niet één eersteklasser hoe ven te degraderen. Dat is dus heel aantrekkelijk voor dertien van de in totaal zestien clubs". De overige drie clubs worden dus teruggezet naar de reserve tweede klasse. Daaruit zal voortaan het hoogst geëindigde reserve-elf tal naar de reserve eerste klasse promoveren, terwijl het hoogst ge ëindigde standaarelftal stuivertje wisselt met één degradant uit de eerste standaardklasse. kabinet er een kruideniersmentali- teit op na houdt. Van Dijk weersprak de aantij ging van enkele fracties dat het ka binet een voetbalvijandige hou ding heeft aangenomen door de verantwoordelijkheid voor de be strijding van het voetbalvandalis me nadrukkelijk bij de KNVB en de clubs te leggen. De minister er kende dat hij weliswaar een scher pe lijn getrokken heeft, maar dat hij de schuld van het voetbalvan dalisme daarmee niet bij de KNVB legt. „Het gaat erom wie verantwoor delijk is voor wat. Als je dat niet duidelijk stelt, dan verschuilt de een zich achter de ander. Het be taald voetbal is primair verant woordelijk, de overheid als hand haver van de openbare orde heeft een ondersteunende verantwoor delijkheid. Van de clubs en de KN VB mag een maximale inspanning worden verwacht, van de overheid een redelijke". Onvoldoende De inspanningen van de voetbal bond zijn in de visie van het kabi net nog ronduit onvoldoende. De regering verlangt dat de KNVB met een structureel plan kohit ter bestrijding van het vandalisme. Aan begeleiding en opvang van jeugdige supporters hebben clubs en KNVB tot nu toe geen enkele aandacht besteed. Van Dijk: „Daarom stellen wij ons terughoudend op. Er zal geen cent subsidie worden betaald, als de KNVB niet met een behoorlijk plan komt". Ook verwijt het kabi net de voetbalbond dat te weinig wordt gedaan aan preventieve maatregelen. „De KNVB zegt jaar lijks 2,4 miljoen gulden te investe ren", merkte minister Korthals Al- tes (justitie) op. „Ik vind dat geen indrukwekkend bedrag. Het groot winkelbedrijf geeft per jaar meer dan 100 miljoen gulden uit aan pre ventie". Het kabinet vindt dat het voet balvandalisme veel te veel beslag legt op de kostbare inzet van de po litie en wil die inzet, niet alleen uit financieel oogpunt, terugbrengen tot een minimaal aanvaardbaar ni veau. „De tijd die de politie aan het voetbal besteedt, moet de week Eén van de wagons in een Westduitse trein die door Feyenoord-suppor- ters grondig werden vernield op de terugweg van Leverkusen naar Rotter dam. Van de elf wagons bleef er slechts één heel. (foto anp> daarop in vrije tijd worden gecom penseerd. Dat betekent dat de poli tie dan niet beschikbaar is voor an dere, belangrijker taken", aldus Korthals Altes. Het kabinet heeft zich nog niet uitgesproken over het voorstel om de politiekosten bij de clubs in re kening te brengen. Een werkgroep is nog bezig met een onderzoek naar de mogelijkheid om bepaalde politiekosten (zoals begeleiding van uitzonderlijk vervoer, verkeer- sonderwijs e.d.) door te berekenen. Dat onderzoek moet in februari af gerond zijn. ROTTERDAM (GPD) - Burge meester Peper van Rotterdam heeft de KNVB in een brief ge vraagd wat de consequenties van de uitsluiting van het Feyenoord- stadion zijn voor de viering van het 100-jarig bestaan van de voetbal bond in 1989. Na de wedstrijd Nederland-Cyr- pus besloot de Europese voetbalor ganisatie ondermeer, dat het Feye- noord-stadion tot 31 juli 1990 niet meer voor interland-wedstrijden van het Nederlands elftal gebruikt zou mogen worden. Eerder dit jaar vroeg de KNVB de burgemeester in 1989 een aantal jubileumwedstrijden in het Feye- noord-stadion te mogen spelen. Pe per laat de KNVB in de brief weten de consequenties van de UEFA- uitspraak nog niet kunnen over zien, maar „zou het in hoge mate Vanaf volgend seizoen is het dus mogelijk dat een staartclub uit de reserve tweede klasse naar de stan daard eerste klasse promoveert. "In theorie is dat mogelijk, maar in de praktijk zal dat heus niet voor komen", verwacht Persoon. "Ik moet echter toegeven dat die pro motieregeling naar de standaard eerste klasse een zwak puntje is in een plan dat er volgens mij helder en gezond uitziet". Die mening is ook de clubs toe gedaan die op dit moment de on derste drie plaatsen in de tweede klasse bezetten en voor volgend seizoen dus in aanmerking komen voor 'gedwongen opname' in de re serve tweede klasse. Secretaris De Jong van hekkesluiter SJZ uit Zoe- terwoude: "De spelers van ons za terdagelftal hebben zich altijd al een voorstander getoond van één klasse in de zaterdagafdeling. Net als trouwens in de zondagafdeling het geval is". Secretaris Hoogwerf van het aan de Zoeterwoudse Rijndijk spelen de HVZ kan zich persoonlijk in het voorstel van het afdelingsbestuur vinden, maar zal met zijn mede-be stuurders nog een officieel stand punt moeten innemen. "We heb ben er namelijk nog niet over ver gaderd", aldus Hoogwerf. Dat heeft het bestuur van Abbe- nes inmiddels wel gedaan en pen ningmeester Hoogkamer laat we ten dat zijn club met het voorstel akkoord gaat. "Alleen zullen wij voorstellen de promotieregeling van de reserve tweede klasse naar de standaard eerste klasse iets aan te passen waardoor een standaard- elftal alleen voor promotie in aan merking kan komen als het mini maal bij pakweg de eerste drie is geëindigd". Peruaanse competitie stilgelegd na vliegtuigramp LIMA (AFP) - De Peruaanse voet balbond heeft de competitie in de hoogste klasse voor de komende twee weekeinden stilgelegd. Dit besluit is het gevolg van het vlieg tuig-ongeluk van woensdag, waar bij de volledige selectie en begelei ding van Alianza de Lima om het leven kwamen. De club uit Lima staat eerste in de competitie. De voetbalbond heeft de overige vijftien ploegen voorgesteld voor het restant van het seizoen spelers uit te lenen. Ali- anza-voorzitter Merino, die niet met de ploeg was meegereisd, ver klaarde dat de Braziliaanse trainer Pereira had aangeboden een nieuw te formeren selectie onder zijn hoe de te nemen. Verschillende Peru aanse ploegen hebben plannen ge opperd voor vriendschappelijke wedstrijden, waarvan de op brengst ten goede komt aan de na bestaanden. Bij het ongeval in noordelijk Peru kwamen 54 perso nen om het leven. De piloot was de enige overlevende. betreuren als de in 1989 voorziene jubileum-wedstrijden in het Feye- noord-stadion er ook door zouden worden getroffen". Peper toont zich in zijn brief gaarne bereid nadere stappen van de KNVB tegen de UEFA-uit- spraak te ondersteunen. De Britse voetbalbond heeft in middels zeer strenge veiligheids maatregelen aangekondigd voor de vriendschappelijke interland Engeland - Nederland op 23 maart. Glen Kirton, veiligheidsman bij de Football Association, verklaarde dat het voorkomen van rellen by dit duel de grootste operatie sinds jaren wordt. De bond wilde geen details van de plannen geven. De reputatie van de Nederlandse voet balsupporters is de afgelopen jaren verslechterd, onder meer door het bom-incident bij de wedstrijd Ne derland - Cyprus op 28 oktober. VRIJDAG 17.30-10.30 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls. 20.25-21.00 BRT 2: Extra Time. 21.15-21.45 Did 2: Der Sport-Spiegel: reportage over de veranderingen in de sportwereld. 21.35-22.05 Ned 2: Mini-Sportpanora- ma: met aandacht voor minder beken de sporten (o.a. sumo-worstelen, ring steken en hurling). 22.35-23.35 SCH: American Super Sport. 22.50-23.20 Did 2: Die Sport-Reporta ge. 23.40-00.42 SKY: Nederlands compe titie-voetbal, met Jan Mulder en Frenk Schinkels als studiogasten. 00.20-01.50 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls: halve finale. ZATERDAG 12.10-13.15 Did 1: ARD-Sport extra: World Cup skién in Val Gardena (afda ling heren). 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand. Met o.a. paarderennen vanuit Chelten ham, autosport: rallycross, World Pairs Bowls vanuit Bournemouth, rug by league, cricket, voetbal en ski-wed strijden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17