Bejaarden betaalden 2.000 gulden te veel 'Behoud Oostenrijkse woningen Brede kritiek op financieel beleid dagelijks bestuur provincie 'Koop geen Olivetti's Twee jaar cel geëist voor diefstallen en mishandeling Twaalfjarige jongen door vrachtwagen doodgereden PAGINA 16 W III VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 DEN HAAG/REGIO - Het PSP/CPN/PPR-statenhd J.P.R.M. Steegh wil dat de pro vincie Zuid-Holland geen schrijfmachines van het merk Olivetti aanschaft. Het bedrijf Olivetti staat op de lijst van de Verenigde Naties waarop alle ondernemingen staan die "door hun vestiging en investe ringen ter plaatse het apart heidsregime van Zuid-Afrika overeind houden". Steegh zei een en ander tijdens de algeme ne beschouwingen over de pro vinciale begroting voor 1988. DEN HAAG/REGIO - Alle partjjen in provinciale staten hebben kri tiek op de wijze waarop gedepu teerde staten (GS), het dagelijks be stuur van de provincie, het tekort voor 1988 (8,8 miljoen gulden) en het geld voor nieuw beleid (1,5 mil joen gulden) in de begroting heb ben verantwoord. De kritiek, geuit tijdens de alge mene beschouwingen die gisteren in het kader van de begrotingsbe handeling werden uitgesproken, varieert van mild (de collegepartij en PvdA, CDA en WD) tot zeer fors (D66, klein rechts en klein links). Volgens de laatste zijn de miljoenen slechts voor een enkel jaar gedekt. Daardoor zullen er in de jaren na 1988 extra forse ingre pen nodig zijn, waaronder verho ging van de provinciale belastin gen, zo voorspellen PPR/CPN/PSP en D66. Alle partijen zijn het er over eens dat de financiële situatie van Zuid- Holland uiterst zorgelijk is. Hoewel Zuid-Holland de dichtstbevolkte provincie is, wordt daarmee door het rijk onvoldoende rekening ge houden. Door de te lage uitkering van het rijk en het forse takenpak ket dat de provincie in de loop der jaren heeft opgebouwd, is er een groot tekort ontstaan. Door bezui nigingen in de afgelopen statenpe- riode is er al twintig miljoen weg gewerkt, maar volgens sommige partijen zal er in de komende jaren tot en met 1990 nog eens vijftig mil joen extra moeten worden gekort, tien miljoen meer dan in eerste in stantie was berekend. De partijen verschillen van me ning over de vraag hoe het tekort moet worden opgevangen. Het grootste deel zal moeten komen uit het afstoten van taken, daarover zijn ze het eens. Maar de vTaag of de provincie moet overgaan tot verho ging van leges en belastingen, ver deelt de partijen. De WD en klein rechts voelen daarvoor weinig. Klein links eh D66 pleitten juist voor verhogingen. En PvdA en CDA constateren dat dergelijke lastenverzwaringen voor de bur gers en bedrijven onvermijdelijk zijn. Zü steunen dan ook, evenals klein links de door milieugedepu teerde J. van der Vlist (PvdA) voor gestelde milieuheffing voor bedrij ven. Met die heffing zou de contro le op de naleving van de milieuwet geving kunnen worden verbeterd. WD en klein rechts keren zich te gen deze heffingen. Bedrijven die veel geld uitgeven voor naleving van de milieuwetgeving, zouden niet ook nog eens de controle op de naleving door de overheid moeten betalen, menen zij. CDA en de kleine confessionele partijen eisen dat de extra korting op de subsidies voor de organisa ties met een levensbeschouwelijke opvatting in het sociaal cultureel werk wordt geschrapt. GS vinden dat het feit dat steeds minder men sen gelovig zijn, deze instellingen ook minder recht hebben op subsi dies. Zij worden daarin gesteund door de niet-confessionele partijen in de staten. De PvdA pleit in de algemene be schouwingen voor extra aandacht voor de ontkerkelijking bij de spreiding van voorzieningen als ziekenhuizen, verzorgingstehuizen en scholen. Volgens de PvdA zou uitgangspunt moeten zijn dat in ge meenten waar slechts één school, ziekenhuis of verzorgingstehuis is, deze voorziening neutraal is. Uit de algemene beschouwingen blijkt verder een grote eensgezind heid tussen de diverse fracties. Uit gebreide pleidooien voor handha ving van het milieu, verbetering van de bereikbaarheid van de Randstad en voor voldoende oude renvoorzieningen zijn in alle be schouwingen te vinden, al pleiten sommige partijen voor verdergaan de maatregelen dan hun collega bestuurders. Volgende week antwoorden ge deputeerde staten op de opmerkin- gen van de statenfracties. Huurcommissie stelt bewoners Alphens complex in gelijk ALPHEN AAN DEN RIJN - De bijna negentig huurders van het Alphense wooncentrum Anton Constandse I hebben de afgelopen vijfjaar ieder meer dan tweeduizend gulden te veel aan servicekosten betaald. Over het gehele complex wordt geschat dat de eigenaar circa 35.000 gulden te veel aan bijkomend^ kosten in rekening heeft gebracht. De huur commissie in Leiden heeft dit bepaald. De rijksoverheid beslist volgend jaar over de even eens omstreden kale huurprijs van de appartementen. "De uitspraak heb ik met gemeng de gevoelens gelezen", zegt L. Harms (72), die de hoogte van de servicekosten in het wooncentrum voor bejaarden heeft aangevoch ten. "Ik ben nog steeds niet tevre den. De huurcommissie vindt dat Maar één nieuw strandpaviljoen in Noordwijk NOORDWIJK - De Stichting Zee bad investeert het komend jaar maar de helft van de aanvankelijk geplande 200.000 gulden. Er komt alleen een nieuw paviljoen ter ver vanging van het opgeheven Oran- jebad. De vervanging van twee ou de strandpaviljoens is uitgesteld omdat de bedrijfsresultaten over 1987 als gevolg van het slechte weer een dergelijke investering niet toelaten. In het oorspronkelijke investe ringsplan was de stichting Zeebad uitgegaan van een gemeentegaran tie van 100.000 gulden. Tijdens commissievergaderingen is echter duidelijk geworden dat het meer derheid van de gemeenteraad niet bereid is de stichting deze lening te verstrekken. In het pachtconctract dat de ge meente Noordwijk met de stich ting heeft afgesloten, is opgeno men dat de stichting de kosten van de strandreiniging voor haar reke ning moet nemen. De gemeente verklaarde zich destijds bereid een deel van de 150.000 gulden te beta len wanneer zou blijken dat de be drijfsresultaten van de stichting zouden tegenvallen. Gezien de inkomsten van dit jaar zijn burgemeester en wethouders van de bloemenbadplaats bereid komend jaar 50.000 gulden in de kosten van strandreiniging bij te dragen. De gemeenteraad van Noordwijk neemt dinsdag in zijn vergadering een besluit over de ge meentegarantie en de bijdrage in de kosten van strandreiniging. de servicekosten vijftig gulden om laag moeten, maar ik en mijn advo caat willen dat er zeventig gulden af gaat. Wij zijn dan ook nog steeds ontevreden met de uitspraak". Harms tekent beroep aan bij de kantonrechter, hetgeen een vertra ging van een jaar inhoudt. Eigenaar en verhuurder van het Alphense wooncomplex is de Hu manistische Bouwstichting Be jaardenhuisvesting (HBB) in Am sterdam. Omdat de uitspraak van de huurcommissie nog wordt be studeerd, kon deze niet-commer- ciële instelling gisteren nog geen commentaar geven. De directie van de stichting heeft in net verle den echter bij hoog en laag volge houden dat de berekening van de huur en de servicekosten geheel volgens de normen is geschied. Derhalve is ook van die zijde een beroep op de rechter te verwach ten. Omdat de HBB in de loop der ja ren al geld heeft teruggegeven aan de 86 huurders, beloopt het terug te vorderen bedrag ongeveer zestien honderd gulden voor elke huurder. Harms: "Het is mij te doen geweest om het principe. Ook een non-pro- fit organisatie moet zich aan de wettelijke regels houden bij het be rekenen van de huur. Voor mezelf heb ik al die moeite niet gedaan. Ik heb een klein pensioentje en kom daarmee wel rond. Zelf vind ik het resultaat een beetje tegenvallen, maar voor ouderen die alleen van een aow'tje moeten leven is ook dit meegenomen". DEN HAAG/ALPHEN - "U bent als een dolle tekeer gegaan. U heeft de eigenaar van de winkel in de Alphense Hooftstraat geslagen waar u hem maar kon raken", zei officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 33-jarige inwoner van Zoetermeer. Zij eiste 2,5 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk •tegen de man, die ook nog terecht stond voor een diefstal in Den Haag, waarbij hij vier kinderen met een honkbalknuppel zou hebben bedreigd. Het laatste ontkende de man. Op 8 september was de Zoetermeerder 'zomaar' in Alphen. Hij liep een winkel in de Hooftstraat binnen en zag in een kantoortje een portemon nee met 820 gulden liggen. Hij greep dat, maar werd betrapt. Volgens de verdachte schopte de winkeleigenaar hem en heeft hij alleen maar terug- geschopt. Zowel de eigenaar als zijn vrouw verklaarde echter dat de ver dachte was begonnen en dat hij de man had geschopt en geslagen toen de ze hem probeerde tegen te houden. Uiteindelijk werd de verdachte gegre pen door omstanders die hem aan de politie overdroegen. De officier van justitie geloofde weinig van de versie van de verdachte. Of de winkelier had geschopt, interesseerde haar ook niet al te veel. Klop per: "Zelfs al heeft de eigenaar zich verzet, dan is dat terecht. Iemand mag zich verzetten als zijn geld wordt gestolen. Dan mag iemand van mij zelfs vrij ver gaan", vond Klopper. De officier geloofde ook weinig van de verklaring van de verdachte dat hij niet betrokken was bij de diefstal in Den Haag in mei van dit jaar. De man vertelde dat een vriend van hem ergens geld ging innen. Daar ont stond een worsteling waar hij tussen kwam. Tijdens die worsteling pakte de verdachte, zo vertelde hij zelf, een honkbalknuppel af. Hij bleef echter in de gang, zijn maat ging naar boven en kwam enige tijd later terug. "Van een diefstal weet ik niets", zei hij, geconfronteerd met het feit dat er enke le duizenden guldens en juwelen waren gestolen. KATWIJK - In het Katwijkse verpleeghuis De Wilbert heeft bewo ner H. van der Nagel gisteren zijn honderdste verjaardag gevierd. Hij kreeg onder anderen bezoek van de burgemeesters C.A. Bos van Katwijk middenen C. Sinke uit buurgemeente Valkenburg (links), waar Van der Nagel het grootste deel van zijn leven heeft gewoond. Van der Nagel komt uit een boe rengezin met tien kinderen en ging na zijn lagere schooltijd in Valken burg bij zijn vader aan de slag op de boerderij. Later nam hij met zijn broer Nic het bedrijf over en was nog tot op zijn 85-ste geregeld op het land te vinden. Van der Nagel trouwde op 18 mei 1916 met Antje van der Ven, een kruidenier ^dochter uit Katwijk die in 198ov 97-jarige leeftijd overleed. Het echtpaar is 67 jaar getrouwd geweest en kreeg vijf kin deren, twee zoons en drie dochters. Daarvan is inmiddels nog maar één dochter in leven. Van der Nagel heeft elf kleinkinderen en 26 achter kleinkinderen en woont vanaf au gustus 1983 in het verpleeghuis De Wilbert. In Valkenburg was Van der Na gel oök bekend als notabel en kerk voogd van de Hervormde Gemeen te. Hij werkte na de oorlog mee aan de wederopbouw van de verwoeste kerk van het Rijndorp. (foto Dick Hqgewoning) ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp), Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel 155010, spreekuur- Rijn en Schiekade 16. zo 8 uur tot 24 uur: J. Verhage/C. Mari: Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreek uur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent. Zoeter woudsesingel 28, tel: 122538. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middel: gracht 129, tel: 132500. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Wesselman, tel 170818. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel: 125820, spreekuur: Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit. Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur- A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel: 314349, spreekuur: Ken- nedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bènit, tel: 720404, spreekuur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer. Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: Medische Diensten za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindeplein 4a, tel: 123752. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: F Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139; zo: M. Land smeer. Grotiuslaan 57, tel: 413913; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Florijn 10, tel: 891000 a 7.30 u a 10 u Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: E. Op 't Land, tel: 13056, spreekuur: Middelweg 21; zo: M.H. van Tolingen sr., tel: 78303, spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de.weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr.11/12 tot vr.19/12 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel: 071-120085; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, LISSE - De 12-jarige Albert IJelmus is gistermiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de kruising Kanaalstraat/Gladiolenstraat in Lisse. Hij werd overreden door een vrachtwagen, bestuurd door een 34-jarige beroeps chauffeur uit Hillegom. De vrachtwagen stond op de Kanaalstraat te wachten voor het verkeerslicht. Terwijl de vrachtwagen daar stond, is de jongen met zijn fiets naast de auto gaan staan. De chauffeur sloeg, nadat het licht op groen gesprongen was, rechtsaf, maar zag de jongen over het hoofd. Het kind is overgebracht naai- het Academisch Zieken huis in Leiden en overleed daar korte tijd later. Voorschoten, tel: 071-762870. Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, Wassenaar, tel: 01751- 12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel 071-890405 :jk van Vestjens. v.d. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho ten, tel: 071-768616. Wassenaar A. de Feyter, Theresiastraat 430, tel: 335205; J. Kruijne, Het Zicht 61, tel: 292979; N. Fernhout, Statenlaan 19, tel 524221". TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: B.E. Verlinden, Jaap ter Haarsingel 2a, Leiderdorp, tel: 071-413366. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Sjmon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts R.S. van Mierlo telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar - W. Mangelaar Meertens, Stoeplaan 6, tel: 78151. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. ALKEMADE - De woningbouw vereniging Alkemade weet zich bij na geen raad met de 54 Oostenrijk se woningen die in de verschillen de dorpen onder haar beheer val len. Er zijn ingrijpende maatrege len nodig om de houten huizen be woonbaar te houden. Door de jaren heen zijn ze in het algemeen slecht onderhouden. Van elke woning apart wil de woningbouwvereni ging nu onderzoeken wat de staat van de constructie is om te bezien of die nog is te redden. Bij de plannen voor herstel van de woningen heeft de woning bouwvereniging Alkemade feite lijk keus uit drie mogelijkheden. Een opknapbeurt van de huizen, zodanig dat ze aan de hedendaagse eisen voldoen, is financieel onhaal baar omdat het ministerie van volkshuisvesting daarvoor geen subsidie verleent. Ook aan een tweede mogelijkheid hangt een duur prijskaartje. Die houdt af braak in van de slechte houten wo ningen, waarna op de oude funde ring een nieuwe houten skeletwo ning wordt teruggeplaatst. Zonder subsidie zou die mogelijkheid tot een verdubbeling van de huurprijs leiden. In dit plart blijven de goede Oostenrijkse woningen overeind. Er zijn namelijk bewoners die hun huis de afgelopen tijd zelf goed hebben onderhouden. De derde oplossing, afbreken en stenen nieuwbouw, vindt de wo ningbouwvereniging te rigoreus en hoeft voor haar ook niet door te gaan. Het is ook de moeilijkste ma nier, want als maar één bewoner medewerking weigert, komt het hele plan op losse schroeven te staan. Ook verdwijnt bij totale nieuwbouw de sfeer. De woningbouwvereniging be schouwt afbraak als de laatste mo gelijkheid en blijft ernaar streven de huizen op te knappen. Daarvoor moet dan elke woning apart wor den onderzocht naar de staat van de constructie. "Het is bij een wo ning net als bij een mens: als het skelet niet goed is, valt het lichaam in elkaar", aldus directeur J. Kret van de woningbouwvereniging tij dens een bijeenkomst met de be woners van de Oostenrijkse hui- Het algemeen gevoelen van de aanwezige huurders was dat het behoud van de woningen voorop moet staan. Afbraak ziet niemand zitten. Wel vroeg menige bewoner zich af wanneer nu eindelijk eens een definitieve beslissing kan wor den genomen en waarom klachten niet altijd tijdig worden verholpen. Waarnemend voorzitter Th. van der Meer maakte duidelijk dat door het bestuur van de woningbouw vereniging de afgelopen jaren een terughoudend onderhoudsbeleid is gevoerd. Alleen acute klachten werden verholpen. Hij zei wel dat een dergelijk beleid nu niet langer is vol te houden. Eén van de aanwezigen meende dat een deel van het probleem kan worden opgelost als woningen worden verkocht aan de bewoners. De helft van de aanwezige huur ders, 32 in getal, bleek daar wel voor te voelen, alhoewel nog geen verkoopprijs kon worden ge noemd. Of deze wens inderdaad in vervulling kan gaan, is afhankelijk var de toestemming van de leden vergadering, het gemeentebestuur en het ministerie van volkshuisves ting. Een van de voorwaarden die deze laatste stelt, is dat woningen waarvoor geen verbeteringsplan bestaat niet mogen worden overge dragen. Vanuit de woningbouwvereni ging werd de wens uitgesproken dat de bewoners zich in een huur derscommissie verenigen, om in de toekomst gezamenlijk een oplos sing te kunnen bedenken. Het stre ven van beide partijen zou dan het behoud van de Oostenrijkse huizen moeten zijn. Van der Meer kon op voorhand echter uitsluiten dat na onderzoek toch moet worden be sloten een enkele woning af te bre ken en dan nieuwbouw in aange paste stijl moet worden gepleegd. De Oostenrijkse woningen aan de Lindelaan in Roelofarendsveen. Ze kwamen in 1950 inderdaad uit Oostenrijk en werden geruild tegen aardappelen. De toenmalige bur gemeester Hoijnck van Papend- recht deelde in september 1949 de Alk emadese gemeenteraad mee 'dat de woningen voldoen aan de hoogst te stellen eisen en met stenen woningen gelijk zijn te stellen. De levensduur van de woningen kan minstens op vijftig jaar worden ge steld'. Als gevolg van onvoldoende onderhoud aan de houten huizen, is die levensduur echter aanmerke lijk bekort. (foto Nanno Bloupot) VRIJDAG 11 DEC optreden van popgroep VOF De Kunst in de Avantihal, vanaf 21.00 uur. Leiden optreden van 'Facade' met op wekkend literair cabaret in Art Centre Droomfabriek aan de Ou de Singel, aanvang 21.30 uur. concert door het Leids Studen ten koor en -orkest Collegium Mu- sicum olv Rene Gulikers, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing door J.Ph. Fijnvandraat uit Sneek. over de onfeilbaarheid van de bijbel, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat 1. open podium van de Folkclub Leiderdorp jaarvergadering van de ijsclub Leiderdorp, aanvang 20.15 uur m de kantine bij de Mauritssingel. Wassenaar voorstelling Wassenaarse to neelcombinatie Dialoog, aanvang 20.15 uur in het cultureel centrum Warenar, Kerkstraat 75. ZATERDAG 12 DEC. Lelden concert Residentieorkest olv Andrew Parrot met Huug Steketee (trompet), Michel Tikin (trombone) en Peggy Walsh (hoorn), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. optreden van de Gijs Hendriks Construction Company in Jazz- zolder Hot House. Waaggebouw, Aalmarkt, aanvang 21.30 u rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. optreden van De Animo's. smartlappen met een knipoog, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek i de Oude Sin- expositie-verkoop van olieverf schilderijen in gebouw Staalwijk 14*00 uur* S 33 3 9 grote postduivensho'w in het clubgebouw van de postduiven vereniging De Vriendenclub aan tentoonstelling postduivenver eniging De Reisduif in het clubge bouw van de speeltuinvereniging Morskwartier, Lage Morsweg, van de Molenwinter- 15 km, start 10.00 VW-kantoor, Stations- Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in gebouw Beukenschans. Moeder Godskerk, wijk Bosgeest, van 14.00 tot 16.00 uur. kerstconcert door het Barok- emnsemble Voorschoten, aan vang 20.15 uur in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan. Zoeterwoude jubileum-feestavond van de carnavalsvereniging 'De Hangk- onten' met muziek van de hofka pel van de carnavalsvereniging uit ZONDAG 13 DEC Leiden grote postduivenshow clubgebouw van de postduiven vereniging De Vriendenclub aan de Anna Pauwlonastraat 1. van 16.00 tot 23.00 uur. strandloop van de Atletiekvere niging De Bataven, start om 11.00 uur bij de vuurtoren in Noordwijk, inschrijven in restaurant De Wulk aan de Koningin Wllhelmina Bou levard.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16